Raad Oudkarspel. Uitspraak in de zaak-Kusters. Plaatselijk Nieuws. WONINGBOUW MET OVERHEIDSSTEUN. Een Nederlandsche torpedojager naar Sjanghai. Tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Hedenmorgen heeft de meervoudige Straf kamer van de Arron dissementsrechtbank te Alkmaar uitspraak gedaan in de gerucht makende strafzaak Kusters. Verdachte, wien ten laste was gelegd de verduistering v. ruim f 100.000, werd ver oordeeld tot één jaar en 6 maanden gevangenisstraf, met bevel tot onmid dellijke in hechtenis neming. De eisch was drie jaar. Di EE BENOEMING. Tot Hoofd van de op 1 Mei a.s. te openen Christelijke school is benoemd de heer de Nooij te Baarn. Rapport van de commissie-Vliegen. Op nieuw vaststelling van huren en exploitatie uitgaven. Geldelijke gevolgen voor Rijk en gemeenten. Exploitatiemoeilijkheden. Het rapport van de commissie, aan welke was opge dragen een onderzoek in te stellen naar de moeilijkhe den. welke zich voordoen bij de exploitatie van de met financieelen steun van rijk en de gemeenten gebouwde woningen, is thans verschenen. Deze commissie, kortweg de Commissie-Vliegen ge noemd. had tevens opdracht na te gaan welke maatre gelen van overheidswege ter tegemoetkoming aan de genoemde moeilijkheden zouden kunnen worden geno men en welke gevolgen eventueele maatregelen voor de geldmiddelen, van het rijk en de gemeenten zullen heb ben. Aan het rapport is het volgende ontleend: De commissie is van oordeel, dat voor alle woningen met overheidssteun gebouwd, voor de huurbepaling een algemeen geldend beginsel ten grondslag moet liggen. Deze grondslag zou gevonden moeten worden in de ob jectieve huurwaarde der woningen. Als basis voor de bepaling hiervan dient aangenomen te worden de re- productiehuur (d.i. de huur, die gelijk is, aan de exploi tatiekosten der woning, wanneer zij zonder bijdrage on der de huidige, als normaal te aanvaarden, omstandig heden was gebouwd), m.d.v. evenwel, dat de huurprijs niet geheel wordt losgemaakt van de beweging der markt prijzen en dat met bijzondere omstandigheden wordt re kening gehouden. Met inachtneming van aangegeven richtlijnen dienen de huren opnieuw vastgesteld te worden. Zij kunnen worden gehandhaafd op het oude bedrag of hooger en lagei worden gesteld. Deze vaststelling dient te geschie den in onderling overleg tusschen regeering, betrokken gemeentebestuur en voor vereenigingswoningen ook in samenwerking met de corporaties. Met de toetsing der huren dient gepaard te gaan een toetsing der exploitatie-uitgaven, opdat deze tegelijk met de huren opnieuw worden vastgesteld en daarmede definitief wordt bepaald de omvang van het exploita tietekort, respectievelijk -overschot. Nadat de huren en exploitatie-uitgaven opnieuw zijn vastgesteld en eventueel herzien, moet de grootte van het jaarlijksche exploitatietekort bepaald. Het geheele vastgestelde tekort behoort volgens de commissie voor taan door rijk en gemeenten te worden gedragen in de vroeger bepaalde verhouding. Dit wil dus zeggen, dat als regel 75 pet. van het tekort ten laste komt van het rijk en 25 pet. ten laste van de betrokken gemeente. Na de door haar geschetste toetsing en eventueele her ziening van huren en exploitatieuitgaven zullen de met rijkssteun ingevolge de Woningwet gebouwde woningen volgens de commissie een verlies opleveren, waarvan de grootte niet met zekerheid kan worden opgegeven, maar dat is te stellen op rond f 13.395.000 per jaar. Hiervan komt ten laste van het rijk rond f 10.046.250 en van de betrokken gemeenten gezamenlijk rond f 3.348.750. Dit beteekent een meerdere uitgave voor het rijk van rond f 1.471.000 per jaar, voor de betrokken gemeenten daarentegen een ongeveer even groot gezamenlijk voor deel, daar dit meerdere verlies tot dusverre practisch voor haar rekening kwam. De opbrengst van een voorgestelde bijschrijving, even min met zekerheid aan te geven, is te stellen op een bedrag van rond f 1.005.000 per jaar, waarvan rond f 603.000 ten goede komt aan het Rijk en rond f 201.000 aan de betrokken gemeenten gezamenlijk. Het overgroote gedeelte van het geraamde jaarlijk sche verlies zal verdwijnen dooi een voorgestelde af schrijving. Hoe groot dit gedeelte precies is, is slechts van geval op geval uit te maken. Met betrekking tot de woningen gebouwd met een bijdrage of premie a fonds perdu. is de commissie van oordeel, dat het Rijk geenerlei aansprakelijkheid kan geacht worden te hebben ten opzichte van eventueele latere verliezen of op moeilijkheden bij de exploitatie. Ten aanzien van woningen waarvan nog een van rijks wege verstrekt voorschot loopende is, acht de Commis sie voor zoover bedoelde voorschotten zijn verstrekt te gen een rente, welke onder de huidige omstandigheden als abnormaal moet worden beschouwd, het niet onbil lijk, dat deze rente wordt herzien, zoodra de rente, welke het Rijk geacht wordt zelf voor de desbetreffende gel den te betalen, verandering ondergaat. De meerderheid der commissie, bestaande uit de le den W. H. Vliegen. H. P. J. Bloemers, W. J. Bossenbroek C. Frida Katz en H. C. Nijkamp, heeft haar voorstellen neergelegd in een wetsontwerp. Waarom geen passagiersschip gechar terd, vraagt het Eerste Kamerlid Van Embdeh. Zooais elrlers in dit nummer uit een bericht blijkt, is de Nederlandsche torpedojager „Van Galen" 21 Februari om 20 uur van Soerabaja na^r Shanghai vertrokken, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee E. A. Vreede. Vragen van prof. van Embden. Door clen heer van Embden zijn aan den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, voorzitter van den Raad van Ministers de volgende vragen gericht: 1 Is het bericht juist, dat de Regeering beslo ten heeft een torpedojager naar Shanghai te zenden? 2. Onder welke van de grondslagen, die de Regee ring als uitsluitende doelstelling onzer oorlogstoe rusting opgeeft, brengt zij bedoelden maatregel: de verdediging van ons grondgebied, handhaving dera vermeende neutraliteit van ons gebied, of vervul ling van Volkenbondsplichten? 3. Hoeveel Nederlanders wonen er te Shanghai? 4. Waarom heeft de Regeering tot het opnemen van vluchtende landgenoot en niet een passagiers schip gecharterd, gelijk vanwege de Nederlandsche Regeering bij vrij recente internationale verwikke lingen we! heeft plaats gevonden? Acht de Regeering het bepaaldelijk gewenscht. gereed te zijn voor de aanwending van militair geweld tegen strijdende partijen? 5. Zoo ja. is de Regeering zich dan genoegzaam howust van de groote en geheel noodelooze gevaren die een zoo zwak bewapende Staat als Nederla.no tot zich trekt door zich met pen klein oorlogsschip te hegeven te midden van een dermate gecompliceer de en overprikkelde situatie als in Oost Azië aanww- zig is? 6. Is de Regeering bereid, den torpedejager als nog terug te roepen? Ook de heer Albarda heeft aan minister Ruys de Reerenbrouck ecnige vragen gesteld in verband met de zending van een torpedojager naar Shanghai, zoo vraagt hij o.m. welke waarborgen de Regeering bezit dat de zending van een oorlogsschip het gevaar van in den oorlog te worden betrokken niet oplevert of niet vergropt. En evenals prof. van Embden verzoekt hij de Regeering den torpedojager terug te roepen, en onverwijld een of meer passagiersschepen te zen den. om, zoo noodig.. de in Shanghai verblijvende Ne derlanders aan boord te nemen, en naar veiliger oorden te brengen. Maandagavond 7 uur vergaderde de raad dezer gemeen te ten raadhuize. Wegens ziekte van den burgemeester fungeerde wet houder Bakker als voorzitter. Ook de heer Kostelijk was door ziekte verhinderd. Op de publieke tribune waren vele belangstellenden aanwezig, terwijl voor het raadhuis een demonstratie werd gehouden door den Neutr. Bond van Boeren, Land en Tuinbouwers. Voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom, den wensch uitsprekende, dat de ongesteldheid van den burgemeester en den heer Kostelijk niet van blijvenden aard mogen zijn. Spr. heette in het bijzonder den heer Eecen welkom, die weer hersteld in den raad is teruggekeerd en sprak den wensch uit, dat het herstel van blijvenden aard mag zijn, zoodat hij zich weer ten volle aan zijn gezin en zijn zaak. doch in het bijzonder aan de belangen der gemeente kan wijden. Ook publiek en pers werden welkom geheeten. Spr. stelde er prijs op, dat de burgers aanwezig zijn, al is het een gevolg van den heerschenden toestand. De stemmingen zullen aanvangen bij den heer Bakker De notulen werden zonder op of aanmerkingen vast gesteld. Mededeelbigen. De Voorzitter deelt mede dat: a. van Ged. Staten dezer provincie bericht is ingeko men. dat de Prov. Staten geen aanleiding hebben gevon den tot herziening van de regeling voor het aansluiten van niet-rendabele gebieden aan het buizennet van het Prov. Waterleidingbedrijf; b. van hetzelfde college goedgekeurd terug is ontvan gen een wijziging van de gemeentebegrooting, dienst jaar 1931; c. bericht van B. en W. van St. Pancras. dat het aan deel in het onderhoud van den Twuijverweg over 1931 bedraagt f 21.04; d. van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw bericht is ingekomen, dat de steunregeling voor de werklooze transportarbeiders is verlengd tot en met 6 Februari 1932. Naar aanleiding hiervan zegt spr., dat slechts uitkeering heeft plaats gehad van 30 No vember tot en met 26 December 1931, tot een totaal be drag van f 100.20. Volgens mededeeling van den Minis ter heeft deze in beginsel besloten 25 pet. hierin bij te dragen; e. ingevolge raadsbesluit van 24 November 1931 door de daartoe benoemde raadscommissie tot en met 8 Ja nuari 1932 is uitgekeerd aan steun aan hulpbehoevende tuinbouwers een bedrag van f 921; f. ten behoeve van werkverschaffing aan werkloozen vanaf 18 Januari 1932 tot en met 20 Februari 1932 is betaald aan arbeidsloon f 888.75 verdeeld over een getal van 1316 werkloozen. Bij regenverzuim is het loon even goed doorbetaald. Voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen stukken. Verzoek van de Wed. N. JongsmaMul, alhier, om wegens overlijden van haar man, ontheffing van de huur over 1932 van een perceel gemeenteland. B. en W. ad viseerden tot goedkeuring, waartoe werd besloten. Brief van het Ned. Instituut van Architecten, hou dende verzoek om gemeente-ambtenaren onder geen voorwaarde meer toe te staan particulier werk uit te voeren. Voor kennisgeving aangenomen, De rentelooze voorschotten. Brief van den Minister van Binnenlandsche zaken en landbouw, vergezeld van het plan van uitvoering be treffende steun aan den groven tuinbouw in Noordhol land; Brief van de commissie uit de besturen van gemeenten in Westfriesland, betrokken bij de tuinbouw-crisis, in zake de medewerking van gemeentewege ter verleening van voorschotten door het Rijk aan tuinbouwers. Voorzitter deelde mede, dat door den Burgemeester een vergadering is bijgewoond te Hoorn, waar in begin sel werd besloten mede te werken aan een verzoek tot den Minister om geen garantie van 30 pet., maar een van 10 pet. te stellen. Ook werd verzocht, de benoodigde gelden renteloos beschikbaar te stellen voor de in aan merking komende gemeenten. Nu is bericht van den Minister ingekomen, dat de gelden niet renteloos worden beschikbaar gesteld, dus zal men moeten zien klaar te komen met het geld. Van de verlaging der garantie op 10 pet is nog geen bericht gekomen. Men heeft onge veer f 88.000 van het aangevraagde crediet voorloopig toegestaan, zoodat het voor de gemeente een bedrag zal worden van ongeveer f 25.000. wat wel zeer ingrijpend zal zijn voor pnze gemeentefinanciën. Spr. had deze ingrijpende besluiten gaarne in voltallige raadszitting behandeld en vroeg het oordeel van den raad. De heer De Boer was van meening, dat men reeds lang genoeg had gewacht. Het duurt nu al 9 maanden. Als het nu 2 dagen zou duren is het niet zoo erg. maar dan kan er wel weer iets zijn. Spr. wilde evengoed doorgaan. Voorzitter heeft hiertegen geen bezwaar. B. en W. zijn in beginsel voor de 30 pet. garantie, al ontveinzen ze het groote offer niet. Het is bijna niet op te brengen, doch als het geld op is, moet de regeering maar bij springen, want het is toch op haar aanraden, dat de gemeente deze groote uitgaven moet doen. De heer Zaagman vroeg of het den credietaanvragers wel bekend was, dat straks het gemeentebestuur voor eiken credietnemer een boekhouding moet bijhouden. Spr. had 5n de acten zeer vele bezwaren gevonden. Spr. waarschuwde er voor, Spr. had liever gehad, dat de 30 pet. op 10 pet. werd gebracht. Men zal straks hij een kapitalistische bankinstelling een leenine moeten sluiten. Spr. hoopte dat de banken het geld willen verstrekken, al zal het moeilijk gaan. Als wij niet slagen, moet men het den raad niet verwijten. Voorzitter is het met het laatste eens. Maar zullen we het aannemen of verwerpen, daar gaat het nu om. De heer Rijper zal voor stemmen. De heer Eecen dankte in de eerste plaats voor de vriendelijke woorden van den Voorziter. Spr. wees er opt dat door de regeering aan verschillende dingen steun wordt verleend, zooals tarwe- en bietenbouw. welke meestal op anderen wordt afgewenteld. Hier wordt steun verleend, ten deele door het Rijk en ten deele door de eigen ingezetenen. Men moet echter ook om de toekomst denken. Als de aangevraagde credleten ten volle worden verleend, zal het f 25000 vergen. Er wordt evenwel f 700.000 beschikbaar gesteld, waarnaar 50 ge meenten* reflecteeren en als niet meer wordt gegeven, kan men tot het één-vijfde gedeelte komen en dan is 't weggegooid geld. Het zal dan aan andere noodzakelijke huishoudelijke uitgaven worden besteed. Het is best mogelijk, dat het volgend jaar nog precies hetzelfde is, want Duitschltnd. de grootste afnemer onzer producten is zeer arm. En dan zal men voor groote lasten komen te staan, de op centen op de verschillende belastingen zullen moet ten worden verhoogd enz. Ook de landverhuurders zit ten in de knel. Spr. is voor steunverleenen, het is nood zakelijk maar heeft zijn groote bezwaren. Voorz. zeide zich volkomen bewust te zijn van de be zwaren. Als men zijn verstand laat spreken zou men het met het oog op de toekomst niet doen. We mogen het verstand niet meer laten spreken. Dat het zoo slecht gaat op de wereld, is een gevolg van het feit. dat deze wordt geregeerd door verstandige menschen. We zullen hopen, dat de Minister het bedrag van 7CO.OOO gulden zal verhoogen. We hebben anders niet zoo veel te ver wachten van Minister de Geer. die heeft niet zoo veel over voor den tuinbouw, er moet wel een kruiser naar Sjanghai. Als 1/5 wordt gegeven is het geld ongetwijfeld weg. net als nu het provinciaal crediet. Er zal echter moeten worden geholpen. De heer De Boer merkte op. dat men het niet mocht afstemmen, daar de mogelijkheid er is, dat de Minister de bijdrage verhoogt. Men moet dit vragen. Voorz. had er geen bezwaar tegen, dat werd gevraagd aan den Minister of deze het bedrag wil verhoogen. Men weet echter niet hoeveel moet worden uitgekeerd. De heer De Boer zeide. dat f 700.000 zeker te weinig was. Men moest de politieke partijen er voor spannen, want daar zal hét toch van afhangen. Als die zeggen dat de Minister zooveel moet geven, moet dat gebeuren. Voorz. is het hiermede eens, de politieke partlien dur ven het echter niet best aan, ze zijn bang dat Minister De Geer vertrekt. De heer Zaagman zeide, dat er werd gesproken over politieke partijen, doch men moest de politieke partijen er buiten laten. Spr.'s politieke partij was op het oogen- blik zoek.' Men moet den een evenwel niet redden om den ander weei te laten verdrinken. Hier verkeeren on geveer 100 gezinnen eenigszins in nood. Moeten we ons verstand of het gevoel laten spreken en de 100 onder water vandaan halen en weer 100 andere laten verdrin ken. Het gaat hier om de gemeentehuishouding. Het zal eenige fir.ancieele offers vragen, men moet de schouders er onder zetten. De heer De Boer herinnerde aan het potje, wat is ge vormd. doordat eenige jaren geleden het vermer.igvul- digingscijfer niet was verlaagd. Dit was voor slechte tijden, nu, die hebben we nu. Men moet er nu gebruik van maken. De heer Eecen vond dat potje wel een problematisch potje, want als men vraagt hoe groot het is. zegt men. zooveel is er op de bank, doch daar staat tegenover een deficit van zooveel en er is nog zooveel deficit te ver wachten. Spr. wilde dit potje zoo lang mogelijk bewaren en er zoo zuinig mogelijk mee doen. Vooriztter deelde mede, dat er f 28000 op de Boeren- lenbank staat, terwijl men voor f 5800 garant is voor de provinciale credieten. Ook voor het Burg. Armbestuur zal nog wel iets moeten worden uitgetrokken. Men be schikt toch nog over een belangrijk saldo. We zullen er zuinig mee doen, want het kan nog wel 2 jaar slecht blijven. Het voorstel werd met algemeen© stemmen aangeno men. De heer De Boer merkte op. dat een bedrag van f 88.000 voorloopig is toegestaan. Dit komt, doordat som mige aanvragen zijn gekort en eenige heelemaal achter wege gelaten. Zou het nu niet wenschelijk zijn, dat men diegenen, die afgewezen moesten worden, hiervan me dedeeling te doen. Dan kunnen ze hun bedrijf daarnaar inrichten. Voorzitter had hiertegen geen bezwaar en sprak er zijn leedwezen over uit. dat sommigen moesten worden afge wezen. Voor ons gevoel hebben ze allen steun noodig. De aanvragen zijn in den raad behandeld en sommigen zijn bij stemming afgewezen, en spr. vroeg of de raads leden alle verantwoordelijkheid op zich namen. De heer De Boer merkt op, dat men zich toch aan de instructie had te houden. De heer Rijper voegde er aan toe, dat het ten goede komt van de andere aanvragen dat deze er niet bij zijn. Die zullen vast en zeker beter slagen. Voorzitter zeide, dat als men alle aanvragen had toe gewezen, men later in een kwaad daglicht zou worden gesteld. Er moesten eenige slachtoffers vallen. Steunregeling voor de tuinbouwers toege staan tot een bedrag van f 5000. Van de afd. Oudkarspel van den Neutr. Bond van Boeren, Land- en Tuinbouwers was een verzoek inge komen om een steunregeling in het leven te roepen voor noodlijdende tuinders. Voorzitter deelde mede, dat reeds geruimen tijd ge leden een onderhoud had plaats gehad met den voor zitter van deze afdeeling en den heer G. IJff met B. en W. De behandeling is eenigszins vertraagd, omdat B. en W. niet in de gelegenheid waren geweest hierop nader in te gaan. De nood is echter heel erg hoog. Nu heeft spr. zelf Vrijdag het voorstel gedaan een bedrag van f 5000.uit te trekken, daar de goedkeuring op de vragen van Ged. Staten en den Minster te verzoe ken een gedeelte bij te dragen. De groote steden wor den ook door den Minister geholpen omdat ze met zooveel werkloozen zitten, dus kunnen de kleine ge meenten ook wel geholpen worden. Heerhugowaard en Hensbroek ontvangen ook steun. Het groote be zwaar is echter, dat deze weg zoo langs zal duren. Daarom was het spr.'s bedoeling f 2000.disponibel te stellen door middel van het Burg. Armbestuur en een commissie van bijstand liervoor te benoemen, op dezelfde manier, zooals dit de vorige keer is gegaan. Spr. zou het niet over het crisiscomité willen doen. Pe De heer De Boer gaat met het voorstel van Vo& zitter mee. f 30CG.bij suppl. begroot in~ en f 2000u. via het Armbestuur beschikbaar te stellen. Het siscomitc is volgens spr. te groot voor dit werk. Spr. is bang, dat er bezwaren zullen ziin voor steunverleening van f 3000.— bij suppl. begrootft» om daar subsidie voor te krijgen van den Minister daar dit alleen wordt verstrekt aan alleemverkendè tuinders, waardoor bet. veilen der producten niet ie de hand zou worden gewerkt, omdat het geveilde in mindering wordt gebracht. Men zou den Minister kun. nen verzoeken een andere regeling in te stellen, fa deze zaak is de Minister vast niet goed ingelicht Voorzitter antwoordde, dat men subsidie wil aaa vragen op onze regeling, als het niet wordt gegeven gaan we evengoed door. Spr. wilde .en principieel» uitspraak uitlokkon van God. Staten in deze zaak. De heer Eecen zeide. dat er nogal verschil werd gemaakt tusschen de f 2000.— over \wt Burg. Arm bestuur en de f 3000.bij suppl. begrooting. Hei moet vooruit loopen op de credieten. dus worden dey hierdoor verhoogd. Mag het betaalde van de credi worden afgetrokken? Spr. is van meening, dat te met de goedkeuring der suppl. begrooting lang pi duren. Spr. i.ei«> dat het crisiscomité eigenlijk b* aangewezen lichaam was voor de door den crisis moeilijkheden geraakte tuinders. Spr. had peen zwaar, een flii k bedrag aan bet comité te geven, principe was spr. tegen een steunverleening over Armbestuur. De Voorzitter antwoordde, dat dr Bond principii bezwaren heeft tegen het crisiscomité. Dat con heeft tot taak om van liefdegaven den nood te ii gen, maar het is al bijna geheel uitverkocht. Ze gen alleen steun verstrekken in natura. En daar de meesten niet mee geholpen. De heer Eecen merkte op, dat men reeds eerder dergelijke commissie hij het Armbestuur had, dief*""" opgeheven toen het crisiscomité in werking werd p\. 'eld. *inb01 De heer De Boer zeide, dat het crisiscomité fiasa tts biJ iring< heeft geleden, De heer Eecen kwam er tegen op, dat van dit geld eri^g de bedrijven in stand moesten worden gehouden. stand moesten worden gehouden. Voor steun is het crisiscomité het aangewezen lichaam. M De heer Rijper zeide, dat de vorige commissie was D d.e 1 opgeheven, omdat het geld op wae en er een win. c tertje kwam, zoodat dc kool ging rijzen. De menschen etere komen niet graag voor het crisiscomité in aanmer- Bemor king. omdat het met een bedeeling wordt vergeleken rver< De tuinders vragen de steun meer als een zeker recht ïierel Spr. is zelf ook geen voorstander van het crisiscomité r811 Co liefdadigheid der menschen vond spr. bedroevend ,öe e< er zijn er toch velen in de gemeente die wel iey meer kunnen missen dan ze geven. Volgens spr. w« het niet het ^gngewezen lichaam voor steun. Voorzit De heer Zaagman was ook van meening, dat hg wader lang zal duren voor de goedkeuring op de suppl. i*t de erooting zal zijn verkregen. Daar is niet op tc wad- ten. De Minister moest de gemeente machtigen oz Voor hen* die in aanmerking komen voor een voorschot, 157011 reeds een gedeelte uit tc keeren, dat is nuttiger e* «reta noodiger. d. Woi Voorzitter antwoordde dat men dat wel kon pr> Vêr<i beeren. de Minister zal het echter toch niet doen. A's Harenl de Centr. Commisie de aanvragen heeft goedgekeurd w kan de Minister pas over het geld beschikken. Als te evenwel over het R. A. gaat. hebben wij het diretf disponibel.. Spreker zou echter gaarne een priKi- pieele uitspraak hebben van Ged. Statei Er is een steunregeling noodig. Er zijn reed» 2l aanvraff afgewezen. Men kan wel zeggen, die moeten mar weer arbeider worden, h men kan niet zoo spoed» werk krijgen. Deze menschen zi"?n ontzettend zwau De heer De Boer wees er op. dat groote uitgava voor de deur staan, zooals de kunstmest. Op de ver gaderingen van den Neutralen Bond is zelfs vert» dat men de waterleiding niet meir kon betalen. Hg is noodzakelijk en als de rentelooze voorschot! komen kan men er mede ophouden. Het is noodzak lijk, dat den menschen een beetje energie wordt* gebracht, want er zijn er velen moedeloos. Men k er tegen op, om de West in te gaan. maar het m« voor de huishouding, ook voor de groote huishoi ding. zooals in de mobilisatie, is gebleken. Spr. vw! Harenl de meer voor de commissie als voor 't Crisiscomiu De heer Eecen zeide. dat men dus een bedrag al voorschot op het renteloos voorschot zou geven om het Burg. Armbestuur, tot de menschen het werti lijke voorschot krijgen en ten tweede een bedrag bé ten de rentelooze voorschotten om aan het Crisis» mité of Burg. Armbestuur zal geven. Na nog eenige gedachtenwisseling stelde Voors ter voor f5000 beschikbaar te stellen over het Bun Armbestuur, met een commissie bestaande uit ti raadsleden. 2 vertegenwoordigers van den Neutr. Bond en een vertegenwoordiger van B. cn W. Dit voorstel werd aangenomen met 4 tegen 2 sterr. men. die der heeren Eecen en Zaagman. Als leda raadsleden der commissie werden de heeren Bons- mer en De Boer, resp. met 5 en 4 stemmen gekoi Verzoek om subsidie van ingewilligd. Hat meeste houd steunre leven 1 0?' ttt'M den be Voor (lltBg sten" te woi llRtS ideaal mi;» 1 'dit gel ücfc al Het Het tralen de gTG acht het let •tip dj den n< f. Van het plaatselijk Crisiscomité was een ver zoek ingekomen een subsidie te mogen ontvangen van f1000, te betalen in -4 maandelijksche termijnen van f250. Dit verzoek is nog niet in B. en W. bespro ken. Voorzitter is persoonlijk van meening dat "li aanvrage voor een belangrijk bedrag eigenlijk ver valt, omdat voor de tuinders een steunregeling is gpmaakt. Er is dus niet zoo veel meer te doen. Er u echter te veel en goed werk gedaan dan dat men het comité nu moet stop zetten. Voorzitter stelde voor om de aanvrage van f1000 te reduceeren tol f 500.—. De heer Bommer kan zich hier goed mee ver eenigen. De heer Eecen vroeg of er nog andere crisisslach!- offers waren als de tuinders, anders was een subsi die niet noodig. Spr. had gaarne nadere gegeven* De Voorzitter stelde voor het bedrag van f 500 ul te betalen in 4 veertiendaagsche termijnen van fl* De heer Rijper vroeg of het niet mogelijk was. noodzakelijke storting van 10 van deze gift in kas van. het Nat. Crisiscomité te omzeilen. Voorzitter antwoordde, dat men zich toch grooi menschen moest toonen. Men verlangt toch iets Den Haag te onf.vangc^, dus is het niet meer dan lijk dat er ook iets naar Den Haag toe gaat. De heer Rijper drong er op aan. dat zooveel mi lijk van de eigen ingezetenen zou worden gekol dooi- het Crisiscomité. Voorzitter deelde mede, dat het geld van het mité niet buiten de gemeente wordt besteed, het groote Crisiscomité in het groot inkoopt en goedkoop mogelijk, kan spr. toejuichen, omdat dal door meer menschen kunnen worden geholpen. Het voorstel om f500 als subsidie te geven z. h. st. aangenomen. g. Verslag van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Hollands Noorderkwartier te Alkmas' over' 1931. h. Een opgave van het Bestuur van het Lang?»' dijker Drankweer Comité betreffende de verdeel^ van het gemeentelijk subsidie over '1931 aan de M dat comité aangesloten a.fdeelingen. i. Rekening van den Vleeschkeuringsdienst in k" Keuringskring Oudkarspel over 1931. Steeds had nw op deze rekennig een batig saldo, doch door de z'eK' te van den heer Frielink, waardoor men een waanj- keurmeester had moeten aanstellen, zijn de oriWj- I ten omhoog gegaan. Het verlies bedraagt over 1» f83.37, voor deze gemeente f16 67. j.Proces-verbaal van opneming der boeken bij gemeente-ontvanger Voor kennisgeving aangenonrt Bij de rondvraag werd door den heer Zaagman wenschelljkheid besproken van het in het ingekoffl^ stuk b. voorkomende. Hierna sluiting. BHDtt Dit iet be en pla Vooi gen z\ worde: over d ter n ha o tei tuin?' Jfo dat ui Wik e „Ne weet, tuin ons. j in," „Ik toen niet Ze aan. het e vinde „D. Ze ter e den ters en l de p hief met „V lijk' „I mer

Schager Courant | 1932 | | pagina 8