Uit de Langendijker Tuinbouwstreek Raad Heerhugowaard. Dinsdag 23 Februari 1932. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9025 {en verzoek aan den Raad. DAPPER MEISJE WEGEN IN NOORDHOLLAND. m Vt f sooo: Hel cii- voor d{ Srootinj 'erkendè niet eilde i kUn. ia aa& gegeven ncipiee!( 1 zaak, werd Ar®. Het dat fej •gng yj lijk crisis ij een even. ij over kt Pe afdeellng Ondkarspel van den Neutr. Bond van Boeren, Land- en Tuin bouwers bijeen. ?Clpie( BÜ 1 c°mi Kr, te lei Ze rder die werd en. Voor wai n Win. BO! OUDKARSPEL. Zaterdagavond vergaderde de af deellng Oudkarspel van den Neutr. Bond van Boeren, I^nd- en Tuinbouwers ten huize van den heer C. Vis, ilhier. Ongeveer een 60-tal leden was opgekomen. De mrgemeester en raasdelden waren allen voor deze ver- Udering uitgenoodigd, doch van den Burgemeester was lerickt van verhindering ingekomen, evenals van den ,r jjaagman. De heer Kostelijk was verhinderd we gens riskte. Oevoorzitter, de heer K. Kaan, opende de vergadering je: een woord van welkom, er zijn blijdschap over uit- mrtltende, dat zoo velen aan den oproep gehoor hadden - j «„ren. Dat bijna alle leden eener vereeniging van jinbouwers aanwezig zijn, is wel een bewijs, dat er - r bijzonders aan den gang is. Er is dan ook wel een te nasco gronde reden, dat de tuinders zoo veel op de verga ai- erlngen komen. Spr. wilde niet uitweiden over den toe- [and, daar deze wel algemeen bekend is. Omdat de akbelangen niet bevredigend konden worden behartigd de gewone tuinbouwvereenigingen, is deze Neutrale ind opgericht. De Bond beoogt de bevorderdering der pn Kllhïstere s°ciale aangelegenheden der tuinders. Voorzitter aan jemoreerde de grondbedoeling van den Bond en wees r' f verder op, dat de tuinders in d druk zijn, terwijl jderen, die vroeger, toen ze nog niet georganiseerd taren in hetzelfde schuitje zaten en nu door organi- een betere positie hebben verkregen. Daarom heeft gedacht, dat de organisatie den aangewezen weg ook voor de tuinders is om een beter bestaan te krijgen. Voorzitter heette de aanwezige raadsleden in het bij- londer hartelijk welkom en sprak er zijn spijt over uit, dat de Burgemeester was verhinderd. Spr. hoopte op jkelijke en aangename besprekingen. Voorzitter deelde mede. dat in het bestuur de functies lis volgt zijn verdeeld: N. Kaan. voorzitter, Goorst Pz., «cretaris en L. Kalverdijk, penningmeester; ck LTff en Wonder leden. :on proY Ver<*er deelde voorzitter mede, dat gepoogd was in oen. Ais Harenkarspel een afdeeling van den Bond op te rich- ?ekeur< ten. wat is gelukt. Als het Het bestuur had een onderhoud gehad met burge- diret meester en wethouders en als gevolg van dat onder- princi- boud heeft men een verzoek aan den raad gericht een r is Vii steunregeling 'i het leven te roepen, zoodat men het nvrasct leven kan rekaen tot de credieten worden gegeven, n mai' Op verzoek der raadsleden zal eerst punt 4 der spoedi: agertia, bespreking van den plaatselijken toestand, wor- :1 zwas?. den behandeld. litgavn Voorzitter zeide, dat, gezien den toestand en gezien de de vp 1 geringe opbrengst der producten, het bestuur van veria! zetting is, dat van Overheidswege maatregelen dienen len. Be temden getroffen, welke ook in verschillende om- schotïc liggende gemeenten zijn getroffen. Deze zijn direct niet >od/.ai» (daal, doch men kan zich dan toch voorzien van het eeleken er rechL scomitt roeven! wel spr. wü dat k be wacfc- tiger es ordt# en i iet m« mishi scomrt Irag ai en ovk t werkt rag bui Voorzi- ?t Rur?. lit twei Neutr. w 2 stem- s leden Bom- SCOl Spr. zou gaarne de meening der leden wen- edwn te hooren, Er wordt verschillend geoordeeld, som mige burgemeesters zeggen, dat er geen steun mag len gegeven en weer andere dat het wel mag. In voë ïarenkarspel heeft men f 3000 beschikbaar gesteld; geld is op en evengoed gaat men door. Spr. vroeg ïieh af, hoe dit mogelijk was. Het verzoek van den Bond luidt als volgt: Het bestuur van de afd. Oudkarspel van den Neu- itralen Bond van Boeren, Land- en Tuinbouwers, gezien de groote urgentie van het oogenblik, verzoekt Uw ge- :acht College van gemeentewege een steunregeling in het leven te willen roepen, in dien zin, dat tot het tijd stip dat de regeeringscredieten afkomen, er gelden aan den noodlijdenden tuinbouw worden verstrekt, daar het onverantwoordelijk is in deze langer te wachten. Bo vengenoemd Bestuur verzoekt Uw college, mocht een iteunregeling irt het leven worden geroepen, een Com- ttissie van vijf personen te benoemen, bestaande uit inen uit verschillende corporaties, die naast ge nante of armbestuur deze regeling uit kan voeren. Dit verzoek was vervolgd van een toelichting, waarin ift bestuur een onderhoud verzocht met B. en W., tijd tt plaats door B. en W. te bepalen. Voorzitter hoopte dat de heeren raadsleden doordron gen zullen zijn van de noodzakelijkheid, dat hulp moet worden geboden, al zal er wel verschil van meening zijn over de manier, waarop dit zal geschieden. Er wordt wel F F. V I T T E T 0 N Naar het Engelsch van CH. GARVICE. ..Ik denk dat ik de laatste keer, dat u hier was, op itschool was; en zelfs al hadden we in hetzelfde huis zoond, dan zouden we elkaar toch niet ontmoet heb- i. want de Abbey is in twee deelen verdeeld. Als u 'hitr niet toevallig vandaag gekomen was, zouden we el- misschien nooit gesproken hebben. Deze vleugel is 1 ons gebouwd en wij wonen hier, alsof het ons eigen was- Hebt u wel eens gehoord van den klooster- 1 tuin?» ...Veen," gaf hij ten antwoord en keek door het raam, «at uitzag op het terras en de tuinen. Lela 'volgde zijn blik en lachte welluidend. ..Neen, daar zult u hem niet vinden. Als u het niet weet, kunt u het onmogelijk ontdekken! Het is onze tuin uet als de bibliotheek is hij zoo goed als van ?nS- Alleen grootvader, de tuinman en ikzelf komen er in." ..Ik zou hem graag eens zien," riep hij impulsief uit; oen bloosde hij beschaamd. „Ik bedoel neemt u mij niet kwalijk Ze keek hem een oogenblik met een onschuldigen blik ..Werkelijk? Wilt u dan met mij meegaan? Ik vind et er heerlijk, maar misschien zult u er niet veel aan vinden." - -0 antwoordde hij gretig, ter6 ,en maakte een deur open, die eveneens ach- i een gordijn verborgen was. Verbaasd staarde hij naar tem erl<anten tuin, zooals men ze wel bij oude kloos- De v*er muren waren bedekt met wingerd de n ,mrozen,: Hel,, gekleurde bloembedden lagen langs hief vü 6n *n ^et midden van het kleine grasveld ver met K 6en fontein- He13 stond naast hem en keek aderlijke verrukking naar zijn verbaasd gezicht, lijk?,,a scll^tereikl"» riep hij uit. „Waar zijn we eigen- 'f2ier had u nooit kunnen ontdekken, al deze ra- en 2«n van onze kamer. eens op het crisiscomité gewezen als de plaats waar men heen moet, doch voorz. weet niet, of de vergadering het hier mee eens is en is zelf van andere meening. We moeten trachten voor de toekomsteen betere rechtspositie te verkrijgen en. van den voortdurenden broodzorg worden ontslagen. Daarvoor moeten de on derlinge geschillen weggevaagd worden en moet saam- hoorigheid heerschen. Er is door het crisiscomité f 1000 subsidie aangevraagd en spr. vroeg hiervan eenige toe lichting der aanwezige leden van dit comité. De heer P. Wijn dankte voor de activiteit van het Bestuur en deelde mede, dat het geld van het crisis- comité in hoofdzaak bestemd wordt voor het lenigen van den nood der tuinders. Spr. wees er echter op, om dat men gebonden is aan het Nat. Crisis-Comité, alleen steun kan worden gegeven In natura en niet In geld, waaraan hier gebrek is. Ook wees spr. er nog op, dat het den menschen veel uitmaakt, op welke manier ze worden geholpen. Dat eergevoel moet men waarderen. Doch men bedriegt zichzelf, als men door dat eergevoel armoede gaat lijden. Voorzitter onderstreepte dit laatste. Het is voor de menschen, die zich altijd door te werken zelf hebben kunnen redden, moeilijk om steun te ontvangen. Men ziet het jammer genoeg nog zoo veel, dat menschen die hard werken weinig" hebben en die weinig werken soms zoo veel Hierna werd door den heer wethouder Bakker het woord gevoerd, doch met het oog op de a.s. raadsverga dering werd ons verzocht diens rede niet te publiceeren. Tot slot sprak voorzitter den wensch uit. dat de raads leden hunne conclusies hebben kunnen trekken. Spr. deed een bijzonder beroep op den heer Bakker, die steeds zoo voor de verdrukten werkt. Steun van het gemeentebestuur is gewenscht, al gaat het ook over het armbestuur. De gemeente dient het moreel recht der tuinders op de nog aanwezige gemeen- tefinanciën te erkennen. In Zuidscharwoude wordt geen steun over het crisiscomité geaccepteerd. De heer Wonder merkte op. dat de Neutr. bond wel eens communistisch wordt genoemd,, doch hij gaat hier juist tegenin. Het doel is dat de tuinders worden ge waardeerd als mensch. (Daverend applaus). Voorzitter merkte op. dat het lang zal duren voor een tuinder communist wordt. Dan komt men niet naast de put, doch heelemaal onder op den bodem. De menschen zullen echter anders moeten worden, er moet niet meer gezegd worden: die krijgt steenkool enz. De heer De Boer, raadslid zeide dat men alles voor den tuinbouw voelt, het zal echter moeilijk zijn. een steunregeling te maken, waarbij de menschen niet wor den gekwetst. Spr. vraagt een weg aan te wijzen. Hierna werd de steunregeling nog door verschillende heeren besproken, waarbij bezwaren werden geuit tegen een steun met een maximum van f 16. daar de aanvoer aan de veiling er zeer door zou verminderen. Men kwam tenslotte tot de conclusie, dat de regeling zooals die voor 1 Januari werd toegepast, de beste zal zijn. Hier mee werd door applaus ingestemd. De Voorzitter dankte de raadsleden voor hunne te genwoordigheid, waarop deze de vergadering verlaten. De voorzitter dankte de raadsleden voor hunne tegen woordigheid, waarop deze de vergadering verlaten. Hierna werd de beschrijvingsbrief der algem. verg. te Hoorn behandeld. Voorzitter lichtte voorstel 6 van het bestuur, om het bestuur naast de reis- en verblijfkosten een presentie geld te geven van f 3 per eendagvergadering en f 2 per middagvergadering, toe, er op wijzende, dat het allemaal broodvechters zijn. De vergadering ging ermee accoord. Bij het voorstel hoofdbestuursverkiezing werd beslo ten. de candidatuur van den heer Vennik, den tegen- woordigen secretaris, te steunen. Bij het punt contributieregeling, voorstel Beemster, om deze op f 1.50 per jaar te stellen, merkte de heer G. TJff op, dat dit wel te weinig zal zijn, als men wat wil bereiken. Voorstel 4 van de afd. Beemster om samenwerking te zoeken met het Boerencomité werd door den voorzitter toegelicht. De overgroote meerderheid van het H. B. is niet geneigd, samen te werken met dit comité, omdat 't op communistischen grondslag is.Als men metmiddelen buiten de wet begint, is men direct al veroordeeld. De afd. Oudkar9pel stelde voor dat iedere afd. uit hare leden 1 H.-B.-lid benoemt. E n de H.-B.-leden uit hun midden een dagelijksch bestuur, waarop het hoofd bestuur adviseerde, dat dit te kostbaar zal zijn. Voorz. lichtte dit voorstel toe en zeide, dat met hand en tand te zullen verdedigen. De opmerking werd gemaakt, dat het voor do afdee- lingen wel eens bezwaarlijk kan zijn. Bij het voorstel ter verkrijging van lagere pachten wees de heer G. IJff op de verwerping der pachtwet in de Eerste Kamer. De V. D. zal het ontwerp echter weer ongewijzigd in de Tweede Kamer aanhangig maken. De afd. Benningbroek—Sijbekarspèl stelde voor een reiskas te vormen, voor een event. demonstratie. Van „Het is het mooiste plekje van het heele kasteel", ver klaarde hij enthousiast Ze wierp plotseling een angstigen blik op hem. „U zult het toch niet Toen zweeg ze beschaamd. „Dacht u. dat ik het iemand zou vertellen?" zei hij, onmiddellijk de ooi-zaak van haar angst begrijpend. „Natuurlijk niet. Ik heb zelf het gevoel, a.lsof ik ver boden grond betreed „Gaat u eens mee naar de fontein?" Hij volgde haar en ze zetten zich op de bank. die te gen den Oostelijken muur stond, terwijl de honden aan hun voeten gingen liggen. De bekoring van den tijd en de omgeving lag over hen beiden. „Leeft u hier altijd zoo?" vroeg hij, meer tot zichzelf dan tot haar. Ze glimlachte. „Ja, altijd. De eene dag volgt op den anderen, de eenc maand op de andere en behalve, dat de bladeren groen worden en weer afvallen, verandert er niets.' „Voelt u zich gelukkig?" vroeg hij blozend. „Gelukkig ja, ik voel me volmaakt gelukkig", ant woordde ze en lachte zachtjes; het klonk als de echo van de fontein. Haar lachje gaf hem den moed om nog een vraag te doen. „Zou het vind u het goed, als ik hier eens kom, om naar u" wilde hij zeggen, maar de vage verwonde ring in haar oogen ziende, zei hij: den tuin te kij ken?" „Natuurlijk", riep ze lachend uit. „Daar heeft groot vader niets op tegen. Bovendien merkte ze op, „het is immers onze tuin niet; hij is van den markies, of van u, dat is hetzelfde. Dat had ik bijna vergeten!" „Ik wou, dat u het vergeten had. Ik zou het zoo aardig vinden om dezen tuin als uw bezit te mogen beschouwen en en dat ik zoo nu en dan eens komen rtiocht." „U bent heel vriendelijk! Zeker, ik geef u mijn toe stemming, om hier te komen wanneer u wilt, mylord! Is dat niet aardig van me?" „Heel aardig", stemde hij gretig toe. „Maar ik zou graag willen dat u mij niet mylord noemde. Dat deed u eerst ook niet." „O, nee, zei ik het eerst niet? Maar waarom zou ik het niet zeggen?" „Omdat" hij aarzelde en groef met zijn hak tus- schen de steenen „omdat het het eenige woord is, dat leelijk klinkt uit uw mond." Ze lachte. „Heel goed, my maar hoe moet ik u dan noemen Warmenhuizen was hierover een schrijven ontvangen, met mededeeling, dat de kosten van een gezamenlijk bil jet heen en terug naar Den Haag op f 2.34 per persoon Homt, Het moet een demonstratie worden en geen rel letje, zegt voorzitter, een demonstratie van doelbewuste menschen. Er gingen stemmen op, om samenwerking met den L.T.B. te zoeken. Men kan niet alleen demonstreeren. Het moet slagen, anders lijdt men een fiasco. Den heeren afgevaardigden werd vrij mandaat gege ven. Bij de rondvraag stelde de heer G. IJff voor om met de a.s. raadsvergadering een demonstratie voor het raadhuis te houden. En het bestuur op de publieke tri bune te laten luisteren. De heer P. Eecen Pz. zegt, dat het jarig koolzaad slecht ontkiemt en raadde aan eerst een proef te nemen. Door den heer J. Kalverdijk werd de wenschelijkheid geuit, dat voor diegenen, die het nog wel een tijdje kun nen uithouden een regeling wordt getroffen, dat de ge meente de helft van het arbeidsloon betaalt, doch de voorzitter zeide, dat dit zeer bezwaarlijk zal gaan. Men zal voor eigenaardige dingen komen te staan. Verder sprak de heer Kalverdijk er zijn verontwaar diging over uit, dat, toen, een audiëntie bij den minister is aangevraagd en deze berichtte, dat men dien dag kon komen, men den minister niet thuis vond. Voorzitter deelde nog mede. dat men den secretaris die men inplaats van den minister heeft gesproken, ter nauwernood van den nood kon overtuigen. Ook de voor zitter van het Nat. Crisiscomité heeft voor de radio ge zegd, dat het op het platteland nog niet zoo erg slecht was, omdat het daar zoo rustig was. Nadat werd besloten, dat ieder, die kan, voor het raad huis zal komen, sloot voorzitter de vergadering met een woord van dank en sprak den wensch uit, dat de be sprekingen een gunstig gevolg mogen hebben. De Bond van Bedrijfsautohouders in Ne derland, heeft een onderzoek ingesteld naar den toe stand van verschillende wegen in Noord-Holland. Deze toestand laat veel of zeer veel te wcnschen over. De weg Alkmaar-Eginond a. d. Hoef is al gertii- men tijd slecht. Langs den weg bevinden zich op af standen van 30 50 M. opslagplaatsen van basalt, die ongeveer 0.50 1 M. diep zijn en omgeven door grindvalletjes, welke pl.m. 30 c.M. boven den berm uitsteken. Tengevolge van de geringe breedte van den weg kunnen twee vrachtauto's elkaar niet voorbijrijden door de aanwezigheid van de basa.ltkisten. Om elkaar te kunnen passeeren, moet oen van de auto's op den berm rijden en stoppen, om de andere gelegenheid te geven voorbij te rijden. Ook komt. het voor, dat het uitwijken en stoppen op den berm niet. altijd even gemakkelijk is en de op den berm uitwijkende auto in een basaltdepot, te recht komt, waarbij vooral als het depot geleegd is en de bodem ervan zooveel lager ligt, ongelukken kunnen gebeuren en zich ook, naar men ons meldt, hebben voorgedaan. Slecht zijn ook de wegen Oosterdijk, Dirkshorn, het Oost en den Middenweg Schagerwaard. De klachten luiden, dat de weg zeer smal is en het wegdek van dien aard. dat abnormale slijtage aan banden en automnterieel daarvan het gevolg is. In de gemeente Warmenhuizen wordt geklaagd over den toestand van den Ouden Wal, en den Dorps weg, die veel te smal zijn en een onvoldoend dek hebben Vele klachten kwamen in over den minder goeden staat, waarin de wegen Langereis, Ollobrandsakker en een deel van den Lagen Dijk verkeeren. De klacht luidt, dat. ook deze wegen zeer smal zijn, dat het, weg dek va.n dien aard is, dat de weggebruikers aanzien lijke schade lijden. Het is bekend, dat op het Provinciaal Wegenplan een geheel nieuwe verbinding tusschen Oude Nie- dorp en Opmeer voorkomt. Aangezien het nog gemimen tijd ka.n duren voor dezen weg tot stand komt. is het ongetwijfeld noo- dig, dat in afwachting daarvan de bestaande ver binding in goed berijdbaren staat gehouden wordt. Len algemeene klacht geldt ook den Middenweg en den Grfeneveldenveg in de gemeente Harenkarspel. Ook die zijn te smal en hebben een slecht wegdek, zoodat de autobanden veel schade lijden. Ook de toestand va.n den Westlangereis laat alles te wenschen over. Op het Provinciaal Wegenpla.n komt dezen weg voor. maar het zal nog wel langen tijd duren, oer herstelling volgt. In afwachting daar van is verbetering dringend noodig. De verbindingsweg va.n Oudkarspel met Alkmaar, met name wat betreft de wegen Westdijk, Heerhugo- waarstdijk, de Boterweg, de Broekhornderdijk en de Huigend ijk. „Noem me „Edgar" wilde hij zeggen, toen een zachte stap achter hen klonk en meneer Temple ver scheen. „Lela." klonk het, „heb je Lord Fane ook gezien?" De jongeman sprong onstuimig op, de honden begon nen te blaffen en de rust was verstoord. „Hier ben ik", riep hij. Meneer Temple keek hem aan en trachtte zich iets te herinneren. „O. ja, mylord, de markies laat u roepen!" „Mijn vader!" hernam Lord Fane, meer verrast dan verheugd. „Ja, dan moet ik wel gaan. Goeden morgen", zei hij tot Lela „Ik u zult toch niet vergeten, dat ik hier mag ko men, juffrouw Temple?" „Neen", antwoordde ze eenvoudig. „Goeden morgen, my..." Hij keek haar bijna boos aan, riep de honden en liep naar de deur. Lela keek hem peinzend na „Gelukkig, dat hij weg is!" mompelde de oude man „Hij zal wel niet spoedig terug komen. Hij zou van de biblotheek een hondenhok maken en van jouw mooie tuin een een Ik hoop, dat we hem niet meer zul len zien." Lela staarde in het water van de fontein en zuchtte, waarom wist ze zelf niet HOOFDSTUK H. Lord Fane, die het gevoel had, alsof hij pas uit een droom ontwaakt was, liep door de biblotheek en begaf zich naar de deur, die toegang gaf tot de vertrekken van den markies. Palmer, de butler stond hem daar op te wachten. „En Palmer. wa.t is er aan de hand?" vroeg Lord Fane. „Lord Farintosch verzoekt u, bij hem te komen." „O, uitstekend. Wacht hij al lang op mij?" „Bijna een half uur. mylord," „Dan zal ik er maar dadelijk heengaan. Ik had me eerst willen verkleeden. Wil je een knecht roepen om de honden weg te brengen?" Het laatste onderhoud van Lord Fane met zijn vader had drie jaar geleden plaats gehad en het had tien mi nuten geduurd. Edgar, die de warme, onstuimige natuur van zijn moeder bezat, wist veel te goed, dat hij den kou den, hooghai^%en markies steeds ergerde. Hij klopte op de met ijzer beslagen deur en trad, na dat er „binnen" geroepen werd, in de kamer. Het was hier even donker als in de biblotheek, maar het vertrek was smaakvol en rijk gemeubileerd. De mar Eveneens wordt geklaagd over den Laanderweg tot aan het viaduct in de spoorbaan Alkmaar-Scha- gen. Tengevolge van den toestand van den weg, in het bijzonder ook de voortdurende aanwezigheid van losse basalt, lijden de weggebruikers aanzienlijke schade aan hun banden en materieel dnor abnormale slijtage. Nog bleek verbetering dringend gewenscht van ae wegen: den Voorweg in Ouddorp; de Galgenkade in St. Maarten; den Bovenweg bij Alkmaar, de Dom straat en een deel van den Geestmerambachtsdijk. De klachten zijn, dat het verkeer door de geringe breedte van en de aanwezigheid van voetgangers, wielrijders en spelende kinderen op den weg veel hinder ondervindt. Als regel is het niet mogelijk, dat twee autobussen elkaar kunnen voorbijgaan, zonder dat één dezer stoppen moet; op enkele gedeelten is de breedte zoo gering, dat zelfs voor het passeèren van twee auto's één ervan moet stilhouden. De B.B.N. heeft zich naar aanleiding van dat on derzoek tot diverse Gemeentebesturen en Polderbe sturen gewend om op spoedige verbetering aan te dringen. Spoedeischende vergadering op Zaterdag '20 Fe bruari. Om half vier opent Voorzitter, Burgemeester Van Slooten, onder mededeeling, dat naar aanleiding van zijn den vorigen dag plaats gehad hebbend verzoek, aan Ged. Staten deze vergadering was bijeengeroe pen. Na voorlezing der notulen volgt mededeeling, dat gistermiddag, ingevolge het Donderdag genomen raadsbesluit weder met de uitkeering van steun aan de kleine tuinders is begonnen. Voldoende was hem gebleken, dat op eenigerlei steun van de provincie niet te rekenen viel, wat bo- vengenoemden steun betrof en men dus alleen had te rekenen op tegemoetkoming van het Rijk, welke hij naar aanleiding van het gehoorde, op 40 meende te moeten schatten, eenzelfde bedrag als ook Koedijk, had genoten. Ook zou op geen medewerking van het Bijk gere kend kunnen worden op het verzoek, gedaan door verschillende gemeenten om de gemeentelijke bijdra gen in de tuinderscredieten te verlagen tot minder dan 30 en eventueele verstrekking van voorschot ten tegen zeer verlaagden rentekoers door het Rijk aan de gemeenten, zoodat deze verplicht zouden zijn voor deze credieten leeningen op de geldmarkt te sluiten. Deze meening was dezen morgen bevestigd door een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, hedenmorgen ontvangen. Voorzitter leest dit voor. Er blijkt uit, dat het Rijk niet af zal wijken van de eerst genomen besluiten, waarmee beoogd werd de medewerking van de ge meenten effectief te maken. Bovendien was uit een ingesteld onderzoek gebleken, dat de financieele toe stand der betrokken gemeenten een dergelijk verzoek niet wettigde. Ook deelt Voorzitter mede, dat de aanvragen om crediet uit een bepaalde gemeente niet door de cen trale commissie zullen worden onderzocht, voordat bij die commissie een afschrift van het desbetreffen de geldleeningsbesluit is ingekomen. Wethouder Tromp zegt, dat. men dus uit het me degedeelde de conclusie kan trekken, dat de minis ter van meening is, dat de gemeenten financieel krachtig genoeg zijn om geld uit leeningen te krij gen. De naaste toekomst zal ondertusschen uitwij zen voor iedere betrokken gemeente of men er op de geldmarkt ook zoo over denkt. Practisch komt het dus hier op neer, dat een ge meente pas bij den minister kan aankloppen, als zij geen leening geplaatst ka.n krijgen. Over het voorstel om B. en W. te machtigen een geldleening ad f 40.0TKT.aan te gaan tegen een ren tevoet van ten hoogste 5^2 ontspint zich eenige discussie. Tenslotte wordt het ongewijzigd aangeno men, nadat is bepaald dat gedurende de eerste 5 ja ren een minimum aflossing van f2.000.— zal wor den gesteld, d'aarna zooveel meer als door de betrok ken tuinders mocht worden afgedragen. Voorzitter is van meening, dat om aan de ver plichtingen te kummen voldoen, de belastingen wel verhoogd zullen dienen te worden, dit acht hij voor de vrijheid der gemeente echter beter, dan wanneer men gedwongen zou worden gelden van het Rijk te nemen onder allerlei bindende voorwaarden. Opgemaakt is een suppl. begrooting, waarin deze leening is opgenomen, henevens een bedrag ad f6000 uit den gewonen dienst te betrekken voor de te ver kies zat op een lagen stoel; voor hem stond een tafeltje, waarop een karaf met ijswater en een schotel biscuits. Hij was onberispelijk gekleed; toen zijn zoon binnen kwam. hief hij langzaam het hoofd op, richtte zijn staal blauwe oogen op hem en zei op koelen toon: „Hoe maak je. het. Edgar?" „Goed, dank u; ik hoop, dat u het ook goed maakt", antwoordde Lord Fnae, terwijl hij een plaats zocht om te gaan zitten. „Zeker, dank je. Daar staat een stoel.' en hij weer naar een fauteuil, die op een behoorlijken afstand van de züne stond. „Ja, ik maak het goed", zei de markies, terwijl hij zijn blik liet rusten op het rijcostuum van zijn zoon. „Mag ik misschien, zonder onbescheiden te zijn, vragen, waarom je dat wonderbaarlijke costuum draagt? Ik vraag dit zuiver uit belangstelling. Ik hoop niet, dat je me deze vraag kwalijk neemt." „Bedoelt u dit pak?" vroeg zijn zoon blozend. „Och het is gemakkelijk bij het rijden, en „O, verontschuldig je maar niet", viel de markies hem in de rede. „Ik dacht, dat je er een bepaalde reden voor had, maar het doet er niets toe. Ik hoop, dat je het in Oxford naar je zin hebt gehad." „Zeker, dank u. Ik heb een reuze tijd gehad." „Een reuze O, ja, ik begrijp het. Neem me niet kwalijk, als ik niet onmiddellijk je bedoeling snap. Je gebruikt termen, die mij eenigszins vreemd in de ooren klinken. Je wilt me wel vergeven, als ik niet zoo scherp zinnig ben. Ik zal maar niet vragen, of je er ook wat geleerd hebt, want ik weet, dat dat voor jou bijzaak is. Het komt er ook niet op aan. Ik zal me niet met de ver onderstelling vleien, dat de wetenschap je belangstelling heeft" „Ik vrees van niet. Ik ben geen boekenwurm; ik houd meer van booten en dat soort van dingen." „Dat soort van dingen bestaat uit paarden, kaarten een collectie juweelen, en een verzameling honden he? Ik leid deze opsomming af uit een stapel rekeningen, die de butler mij zoo juist uitgegeven heeft." „Het spijt mij, als ik te veel geld uitgegeven heb." „Volstrekt niet", antwoordde de markies hoffelijk .„Het komt er volstrekt niet op aan, hoewel ik, wanneer je het over uitgeven hebt, moet opmerken, dat je een verkeerd woord gebruikt. „Jij hebt die dingen gekocht, en ik nu, ik het geld uitgegeven. Dat is een klein verschil, hoewel het van weinig belang is. Ik heb gezien, dat je gedurende het laatste halfjaar vierduizend pond bij mijn bankier hebt opgenomen." .Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1932 | | pagina 9