MANTELS. TWEE BLOUSES. GEKLEEDE JAPON EN MEISJESJ ALS IK MAAR SLAPEN KON door Dr. H. FERRES. Slapeloosheid is werkelijk een kwelling. Den patiënt mankeert eigenlijk niets en toch voelt hij zich niet behagelijk. Allerlei dingen beletten hem om in slaap te ko men: hij kan zijn ledematen niet stilhou den en hij kan de gedachten niet ver jagen, die hem zoo voortdurend door het hoofd gaan. Onrustig werpt hij zich van de eene zijde op de andere; hij hoort elK half uur de klok slaan en wanneer hij eindelijk toch in slaap valt, wordt hij niet verkwikt; zijn vermoeide lichaam krijgt geen nieuwe kracht voor het werk van den volgenden dag; de slaap wordt verstoord door onaangename droomen en schenk; geen rust. Ook gedurende den slaap ligt het lichaam niet stil en als de patiënt 's morgens ontwaakt heeft hij een gevoel van onmacht in al zijn ledematen en is hij vermoeider dan tevoren. Het is zeer goed te begrijpen, dat ner veuze slapeloosheid slechts met blijvend succes bestreden kan worden, wanneer !e eigenlijke oorzaak, de zenuwuitputting zelf, uit den weg geruimd wordt. Er zijn zooveel kleinigheden, die beslist verbete ring in den toestand zullen brengen, wan neer er maar geregeld de hand aan wordt gehouden. Om te beginnen mag men niet te laat op den avond nog eten, zeker niet minder dan twee uur voordat men naar bed gaat. 's Avonds mag bovendien niets gebruikt worden, wat zwaar verteerbaar is, m.a.w. lang in de maag zelf blijft lig gen. Zware vleeschschotels, vette spijzen, oude vette kaas, scherpe kruiden moeten afgeraden worden; versch of gekookt fruit, versche sla en karnemelkpap worden beter verdragen. Dat er 's avonds geen koffie, thee of alcohol gedronken mag worden door personen, die aan slapeloos heid lijden, spreekt wel vanzelf; velen kunnen -echter nog zonder schade een glas bier gebruiken. Meer dan een halven liter bier moet men echter niet drinken. Een koele afwassching van het geheele lichaam voor het naar bed gaan is zeer aan te bevelen; ook dennenaaldenbaden met een temperatuur van ongeveer 28 gra den Celsius, waarin men een kwartier lang rustig blijft liggen, werken dikwijls bijzonder kalmeerend. Verder is het bed zelf een factor van groot gewicht, als men aan slapeloosheid lijdt. Veeren matrassen, zooals men ze hier en daar nog wel vindt, zijn absoluut ongeschikt en gewatteerde dekens mogen slechts gebruikt worden, al£ het flink vriest. De slaapkamer moet voor het naar bed gaan flink gelucht worden en de temperatuur in de kamer late men bij voorkeur niet hooger worden dan 15 graden Celsius. Medicijnen moeten, voor zoover zij al noodig zijn, altijd door den dokter voorgeschreven en in hun uitwer king gecontroleerd worden. Inplaats van de ten onrechte zoo populaire valeriaan druppels zijn de kalmeerende middelen recvasylaat en valofine aan te bevelen; hiermede zijn goede resultaten verkregen. En dan nog een puntwie last van sla peloosheid heeft, moet geregeld eiken dag op denzelfden tijd naar bed gaan en 's avonds alle opwinding vermijden, die het gevolg kan zijn van uitgaan of zelfs van het ontvangen van een gewoon be zoek. Daardoor komt men misschien in conflict met anderen, die zich niet kun nen voorstellen, wat slapeloosheid met zich meebrengt, doch deze onaangenaam heden zijn in ieder geval van minder be lang dan een gezonde slaap en de daar door verkregen werkkracht en levenslust. (Nadruk verboden). DE LICHAAMSTEMPERATUUR CONSTANT. Zoowel in den zomer als in den winter .behoudt het menschelijk lichaam zijn nor male temperatuur van 37 graden Celsius. 'Hieruit blijkt, hoe ruim de grenzen zijn, waarin de warmteregulatie van ons lichaam nog volmaakt werkt. Het moet al zeer koud zijn, voor dat het lichaam de normale tem peratuur niet kan behouden en iemand „doodvriest". (Nadruk verboden) Donkerbruine mantel van wollen stof met groote astrakan kraag in dezelfde tint. die tot het middel doorloopt. Zij-garneering op taille-hoogte, in den vorm van eenige lussen, die zich voortzetten in een lange reep Astrakan aan de eene zijde van den mantel. Zwart laken mantel met Breitschanz kraag, zeer gekleed model, waartoe de garneering aan de eene zijde van opgestikte schuin- loopende patten zeer bijdraagt. (Van deze mantels zijn géén patronen ver krijgbaar). ANGST. door GUUS BETLEM Jr. De wind gierde om het huis, terwijl de regen de ruiten striemde. Onzinnig idee van Loes om buiten te willen wonenal léén, midden op de hei! Niet om uit te hou den haast! O, zeker, als het zomer was, dan ging het.... bést zelfs, maar nünu de winter z'n intrede goed en wel had gedaan, nadat je eerst al dien ganschen langen na- jaarstijd had gehad, nü was het of je iets drukte.... een sfeer van angst, onrust.. angst voor.... ja, voor wat feitelijk? Niet voor landloopers of ander gespuis. O, neendat was het niet! Daartegen kon je je wapenendaarvoor was ook Pluto, de trouwe! Néénangst voor de éénzaamheid! Als je daar zatlange, lange avonden bij het gebrekkige licht, avonden die om kropen, traag, eentonig, tot je God dankte, dat het tijd was, naar bed te kunnen gaan. Avonden, dat het je te machtig werd. dat je zei, een eindje te gaan omloopen, in de hoop, buiten afwisseling te zullen vinden. Maar, dan bultendie stilte, die ellèn- dige ééuwige stilte en vooral ook, de duister nis!! Als je nergens in den omtrek, zoover je zien kon, één lichtje, één simpel licht- vlekje ontwaarde Buiten, waar je het dan wel zou willen uitschrééuwen, je eenzaamheid, je ellen detot je, tenslotte, als een gek terug draafde holdenaar huis, waar ten minste iémand was om mee te praten Loes! Loesnatuurlijk, hij hield van haar, héél veel zelfs, maar dit had ze hem niet mogen aandoen..niet moeten doorzet- Steeds meer worden er blouses ge dragen, vooral nu het voorjaar nadert en de man tel-japonnen weer gedragen worden. Eenvoudige blouses voor den mid dag en meer gekleed voor 's avonds. De eerste blouse (no. 999) is van fluweel met schouderstuk, waar het fluweel ruim aan gezet wordt, gladde mouw en ceintuur van lak of wild- leder om het middel. Een garnituur met kleine chabot maakt deze blouse tot een zeer gekleed geheel. Inplaats van fluweel kan deze blouse evengoed van zijde gemaakt worden. Nummer twee (1000) geeft een een voudiger blouse, die op een zwarte rok b.v. van een klein wit en zwart ruitje, zeer goed staat. Neemt men andere kleuren ruitjes, dan is het heel aardig om een rokje in de hoofd toon van het ruitje te nemen. Deze blouse is eveneens zéér een voudig te maken, heeft een vrij hooge hals en gladde mouw; smal cein tuurtje van dezelfde stof om het middel gegarneerd met heel smal tres, zooals de lijnen op ons plaatje aangeven. ten, tegen zijn wil Zij kon er tegenmaar flegmatieke aard paste zich volkomen aan bij deze om geving, maar hij Doorzetten! meende Loes, zooals zij ook alles doorzette! Durven! 't Zal wel wen nen Maar het wende niethet wende nooit! Dit was je aangeborendat raak te je niet kwijt met een beetje durfeen beetje zelfbespotting. Hoe vaak had hij zich al niet voorgehouden ben jij een kérel? En je vrouw danwaarom kan zij er wél tegenlüf ben jelaf! En, als dan dien dag de zon scheen de avond mooi was. rustig, zooals een en kele winteravond dat kan zijn, met den helderen, strakken maan hoog aan den he melen zij samen wandelden over de uitgestrektheid van de heija., dan vóelde hij zich kalmer, rustiger worden Maar als dan de dag daarop de wind weer om hun huisje gierdeals om twee uur soms al de lamp moest worden aangestoken en de kilheid je vingers ver kleurdedan viel het weer op jebe kroop het jedie angstdie één zaamheid De wind gierde om het huisde regen striemde de ruiten. Huiverig stond hij op. M'n God!!! het was niet uit te houden.. dat Loes nou nóg niet kwamHij ging naar de deur, zette z'n kraag op en trad naar buiten om te zien in de donkerte., die krankzinnigmakende donkerte, of niet één enkel lichtvlekje de komst van vrouw verried, die op de fiets naar het dorp was gegaan, een paar uur geleden. Nietstotaal niets. Radeloos trad hij naar binnen, zette zich weer aan de tafel en las voor de derde maal een bladzijde van het boek, waaraan hij zoo juist was begonnen. Plotseling vloog hij overeind! Stilwas dat niet Pluto? Hij stond al bij de deur en luisterde. De wind huildegierdedoch ove rigens..niéts! Weer wachtte de man een kwartier een kwartier, waarin hij doorleefde zijn angst, zijn krankzinnigen angst, die hem deed op en neer loopen door de kamer in rustelooze nervositeit; die hem deed uit barsten in wilde, hartstochtelijke snikken, tot hij één oogenblik in waarachtigen waanzin het boek opnam om ermee te gooiente smijtenteneinde die ter gende stilte te breken Dan stond hij opwankelend... Even later reed in razend tempo een man op zijn fiets langs het smalle heidepaadje, vluchtendvluchtend voor de eenzaam heid.... OUD WORDEN WAARIN BESTAAT BLIJVENDE JEUGD? In het diepst van haar wezen, waar zij absoluut eerlijk met zichzelf moet zijn, vreest iedere vrouw er voor om oud te worden. Velen denken aan vermindering van uiterlijk schoon, het grootste deel vreest de hulnelooze afhankelijkheid, die maar ai te vaak de oudeidom kenmerkt en die voor vele ouder wordende vrouwen een ware nachtmerrie wordt. Het ouder worden is nu eenmaal een on verbiddelijk feit en juist door dat onaf wendbare is de gedachte er aan zoo weinig welkom. Toch kunnen wij er zelve heel veel aan doen om ons niet oud te gevoelen, indien wij maar zorgen, dat ons innerlijk leven jong blijft en wij belang blijven stellen in hetgeen in onze omgeving en daarbuiten geschiedt. Om ook uiterlijk zoo lang mogelijk op peil te blijven, is het meest aan te raden het volgen van een eenvoudige, gezonde levenswijze, waarbij de noodige zorg aan den inwendigen zoowel als aan den uit- wendigen mensch besteed wordt. Het eerste bereiken wij door een een voudig dieet, waarbij vooral heel vruch ten en groenten gegeten worden, die de ophooping van overtollige, onbruikbare weefsels voorkomen, h laatste door gere gelde lichaamsverzorging en wandelen. Verder is het noodig, dat wij tijdig ter ruste gaan en niet avond aan avond pret jes najagen, want het voortdurend laat naar bed gaan. wreekt zich door een ver' moeid en verwelkt uiterlijk. Belangstelling in het leven moet blijven bestaan, zooals wij reeds eerder zeiden. Met de rijpe ervaring, die wij in de achter ons liggende jaren hebben opgedaan, moe ten wij het aan onze zorgen toevertrouwde geslacht kunnen steunen en zoo noodig opheffen. Een zekere niet minder belangrijke fac tor om niet oud te worden is de belang stelling in de jeugd rondom ons. Wij moeten trachten ons in te leven j. hun jeugdigen en geestdriftigen kijk op 't leven en hen niet dwingen nu juist onze meening en zienswijze te deelen. Tenslotte nog dit: ontwikkel zooveel mo gelijk uw gevoel voor humor. Hebben wij dit reeds vanaf onze jeugd gedaan, dan behoeven wij niet bang te zijn voor een verouderde levensopvatting Humor geeft lichte vleugels aan de meest alledaagsche ondervindingen en neemt het angeltje weg, dat ons vaak blijft steken e zeer doen na ondervonden verdriet of miskennen. Humor neemt de bitterheid uit het leven weg en houdt jong! No. 7346. Zeer aparte gekleede japon, waarvan de rok een glad heupstuk heeft met doorloopende smalle vóór- en achterbaan en inge zette klokken. De puntig uitloopende mouw sluit nauw om den onderarm, terwijl de hals met een kraag is afge werkt Men kan deze japon zoowel van een eenvoudige stof als van zijde voor meer gekleed maken. Wil men de kraag niet van afstekende stof of zijde maken, dan staat een kan ten kraagje ook zeer aardig. Crêpe Satin in dof en glimmend verwerkt, leent zich zeer goed bij deze afzonderlijke klokken. DU i No. 128. Deze jurk is meer ge schikt voor de grootere meisjes van 12 tot 14 jaar en zal van fluweel zoo wel als van stof bijzonder vlot staan, ook wel van gewerkt wollen mouse- line, hoewel alle andere stoffen er zich natuurlijk ook toe leenen. Het van de hals af doorloopende voorpand heeft aan beide zijden bolerovormige zijstukken, terwijl het rokje klokkend is. Het schuin overslaande shawl- kraagje loopt tot het zijpand door, terwijl een aansluitende mouw met manchet het geheel afmaakt. Op deze jurk wordt geen ceintuur gedragen. EET KRENTEN. Ieder arbeidend mensch heeft koolhydra ten noodig. In het licht van deze feiten schijnt gedroogd fruit, zooals de krent, va bijzondere waarde, niet alleen voor de vege tarische, maar voor elke keuken. Het gebrui van krenten is niet alleen een voordeel voor de gezondheid, maar ook een voor de porte monnaie. Het ware te wenschen dat de krent haar blijde wederkomst in de volks voeding hield. Nadeelen bezitten de krenten bijna niet. Daarbij komt nog, dat zij goed koop zijn en dus voor elke beurs bereikbaar. KERNGEZOND EN TOCH EEN HART ZIEKTE. Elke arts doet de ondervinding op dat bijna alle patiënten, bij wie een hartaandoe- ning wordt geconstateerd, verwonderd zijn dat zich juist bij hen een dergelijke kwaal kon ontwikkelen. „Ik heb mij altijd kern gezond gevoeld en het komt in mijn familie heelemaal niet voor". Toch is de hartaan- doening er en wat meer is, het aantal per sonen. dat daaraan lijdt, neemt bedenkelijk toe. Daarom is het van belang, er op te wijzen, dat hartziekten niet zooals tal van andere kwalen zich aankondigen door spe ciale symptomen En als er al aanwijzingen zijn, worden deze gewoonlijk niet zoo ernstig opgevat als wel wenscheliik was. Hoe weinig menschen denken er bijv. aan, dat een plotseling optredend gevoel van vermoeidheid kan wijzen op een zich ontwikkelende hart kwaal Er dreigt ernstig gevaar dat de hart ziekten (deze naam omvat eigenlijk een groot aantal sterk uiteenloopende aandoe ningen) een volkskwaal worden. Dit kan slechts voorkomen worden, wanneer ieder voor zich zijn levenswijze en werk in over eenstemming brengt met datgene, wat zijn hart verdragen kan. De hoeveelheid werk is nog niet eens zoo'n belangrijke factor als de wijze, waarop dat werk verricht wordt. (Nadruk verboden). NATTE VOETEN. Zoolang men in beweging is, behoeft men van natte voeten'geen onaangename gevol ge te vreezen. Het gevaar ontstaat eerst, wanneer de voeten in rust zijn en de natte schoenen en kousen niet dadelijk worden uitgetrokken. (Nadruk verboden) TEMPERATUREN. Vele moeders hebben de gewoonte om dadelijk, wanneer haar kinderen zich wat onprettig ge voelen, den thermometer aan te leggen; toch ls het beter om dit maar niet te gauw te doen, ten zij de huisarts het voorschrijft of dat men zelf ziet, dat het kind inderdaad ziek is en in den regel kan ftien volstaan met 's morgens en des avonds. Het geeft anders maar onnoodige op winding. Een normaal kind kan 's avonds meermalen 37,5 hebben, maar een werkelijk hooge tempera tuur is in den regel de voorbode van een of an dere ziekte, waarbij het noodig is den arts te raadplegen. (Nadruk verboden). Warme lindebloesem-baden. Warme lindebloesem-baden werken zeer kalmeerend op de zenuwen vóór het naar bed gaan. Zelfs wanneer men zich eerst tegen middernacht ter uste begeeft, heeft dit absoluut geen nadeellgen invloed op de werking der "i-ijsvertering. Men rekent 500 gram lindebloesem op elke 5 L. w»ter en blijft 10 minuten in hei- bad, waarn* men een zeer rustigen en ver kwikkende* slaan zal genieten. TONG FILETS IN KAASSi werd V Ttriisc 2 kooktongen. 80 gr boter, 3) rutd kaas, 5 gr zout, fijne peper, deer e vischbouillon. 1 d.L roa du« 15 gr bloem. Zo» De tongen met zout en een i .«wrijven, gaar smoren in pl.m.1 daarna de filets van de graai c n ovale stoofschotel 15 gr. I ten. ongeveer een derde deel i raspte kaas over strooien et der ub de filet languit er in leggen. Var. 5 fc beii 15 gr. bloem. 2 d.L. vischbouiite r room saus koken, een derde net d kaas er door nengen, eveneeci «as gi gehouden boter en deze saus oteÏE. gez gieten. De rest van de kaai [enkw strooien en de visch in de oveol bakken (gratineeren). TARBOT IN WITTE WIJ1 1 Tarbot van pl.m. k.g.; 8 1 theelepel geraspte uien, 1 i h_kte peterselie, 7 a 8 gr. zout, blik;- champignons. 1 dl. Wittel aardappelpurée. De visch wasschen, kop en wijderen, de visch aan beide ven, inwrijven met zout. In stoofschotel of braadslede de botc hierin de visch leggen, pl.m. 1^ ter en de ui er bij voegen en dei der af en toe bedruipen, zachtjes stoven (pl.m. 30 min.). Dan rijke plgnons en het nat, en de wijn t laan' een deksel op de pan leggen en tot e« Ver» Doo nog 10 minuten verwarmen, zot Jat vi vocht te laten koken. De visch op®®20 wr.rmde schotel leggen, het kool den met een weinig sago. Van i een paar lepels over de visch g peterselie er over strooien een i aardappelpurée er om leggen en van de saus er bij geven. CHOCOLADE-TAART 100 gram bloem, 50 gr. cacao-pot j gr. suiker, 5 eieren. De eierdooiers uitroeren met dt|waT de cacao en de bloem, samen gi het stijfgeklopte eiwit er bij voe massa in 'n geprepareerden springtj gaar bakken. De taart na bekoelii lagen snijden en tu_schen del gedeelte van het volgende vulsel I Vulsel: 200 gr. ontzoute botï cacao, 100 poedersuiker. 2 melk, 4 gr. gelatine. De boter tot room roeren, de s cacao en druppelsgewijze de wars waarin i j gelatine opgelost is, mengen. Met de rest van het vul#! venkant bespuiten. Onze goedkoope knippatrow WENKEN VOOR HET BESTELLP De lezeressen worden vriendelijk bij het bestellen niet te vergeten (juiste buste-wijdte en heup-wijdtet1 juiste nummer op te geven. Patrone den geleverd na overschrijving bedrag van 55 cent op postrekening' vari den „knippatronendienst" te venhage. Aanvragen kunnen ook wissel gezonden worden aan de Ke> van den „Knippatronendienst" J<#f* suyekerstraat 96 te Den Haag In* anders mogelijk per brief met van een bedrag van 55 cent in

Schager Courant | 1932 | | pagina 10