r Er TIP der TIPS GIBBS! w Tweede Blad. ■-T Uit onze Omgeving. Lezing van Ir. Veenstra. nooit Donderdag 25 Feb.-uari 1932. 15, y 75ste Jaargang., No. 9027 ALKMAAR ne Provinciale Commissie tot bevordering van de ndveefokkerij In Noordholland, maakt door deae al- bekend, dat op de gister gehouden vergadering de Verstaande regeling is getroffen inzake de stteren- iuringen. Voorkeuringen zullen worden gehouden te Texel op terdag 26 Maart, 11.45 uur, te Den Burg; Uithoorn DiDSdag 29 Haart- 9.30 uur, bij café Fritschy of nader te geven plaats; Alkmaar op Woensdag 30 Maart, uur bij café „Noordholland" voor de Fjiesche brug; soiêrf'jk °P Woensdag 30 Maart, 1.30 uur, hij 't café van Swotnan; Midden-Beemster op Donderdag 31 Maart, «Tuur, 'bij het café ,,'t Heerenhuis"; Wievingerwaard Bm Vrijdag 1 April, 9.15 uur, bij het café van Van der IWoude: Schagen op Zaterdag 2 April, 9.15 iaur, bij het Lfé van G. Plevier; Assendelft op Maandag 4 April, L uur, bij het café „de Assumburg"; Hoorn op Dins- |V_ 5 April, 9.15 uur, bij het café „de Roskam"; Sijbe- earspel' op Dinsdag 5 April, 1.30 uur, bij het café van fced. Schagen; Oostwoud op Woensdag 6 April, 9.15 uur, jrij de Kerk; Twisk op Woensdag 6 April, 10.30 uur, bij bet café „de Ooievaar"; Hauwert op Woensdag 6 April, &30 uur, bij het café van J. Hoek; Blnnenwijzend op fconderdag 7 April, 9 uur, bij het café „de Zeven Groe it Boomen"; Den Krout op Donderdag 7 April, 1.15 bij het café van C. Jongwaard; Nieuwe Niedorp lp Vrijdag 8 April, 9.30 uur, bij het Kerkplein; Hoog heid op Vrijdag 8 April, 1.15 uur, op de viersprong a. d. [joekel; Wieringen op Zaterdag 9 April, 9.30 uur, op Set Marktplein te HippolytushoefSchagerbrug op ffiaierdag 9 April, 1.30 uur. bij het café van Wed. Rroer. (De Centrale Stierenkeuring zal worden gehoudeai op Vrijdag 22 April in den Bergerhout te Alkmaar. 1 Afstammingsbewijzen moeten ingezonden zijn aan het Lntoor der Commissie te Alkmaar, vóór Woensclag n Maart. I Ter Centrale Keuring worden voor 3-jarige- en oud«re Leren eengi egeldprijzen uitgeloofd. (Zie hiervoor het ^«p-programma) Tenslotte zij hierbij ook vermeld, dat door de Provfci- ciale Commissie is besloten, dat voor het volgende ja.tr ijleen stieren in aanmerking kunnen komen voor er kenning en keuring, waarvan e«n wit model 11 over legd kan worden. Dus van moeders die in het Stamre gister staan of waarvan men redelijkerwijze kan ver achten, dat zij ingeschreven kunnen worden. Dit geldt voorde dan éénjarige stieren, dus voor kalveren die nu jeteren worden. Mtn bericht ons, dat op 8 Maart door de Nederland- icy Spoorwegen te Utrecht in het openbaar zal wor- ia aanbesteed bestek no. 1456 H.S.: het maken van 1 t*te gebouwtjes op het 2e perron, één nabij het 3e per- na, het afbreken van drie gebouwtjes en het uitvoeren J «n bijkomende werken op het stationsemplacement te i' üteaar. De kosten van deze werkzaamheden worden geraamd op f 14860. L A N G E N D IJ K Nu de transportarbeiders weer volop werk hebben, tijn de steunregelingen in de betrokken gemeenten bui ten werking gesteld. 1 Nu mag worden aangenomen, dat in de meeste geval- IJen op verre na niet zal worden toegestaan, wat aan rentelooze voorschotten door do tuinbouwers is gevraagd, kan worden aangenomen, dat de noodige gelden zullen Uitbreken, om arbeiders te betalen. Er bestaat dus groo- te vrees, dat de werkloosheid, als objecten van werkver ichaffing vervallen, zeer groot zal worden, ook in een jd, waarin anders geen werkloosheid heerscht. - OUDKARSPEL. Tooneelvereen. „Jong Leven". Itlfi Dinsdagavond werd door de Oudkarspelsche tooneel- tereeniging „Jong Leven" een opvoering gegeven van tt blijspel in 3 bedrijven: „De Erfgenamen van Ra- Jfi wrdln", van Emil Zola, vertaald door Louis Landry. ik inhoud van het stuk is in het kort als volgt: Ra- Bnrdin (C. Wagenaar) is een aanzienlijk burger van do «plaats Senlis, is 60 jaar oud en nog zoo gezond als een )f{ 3.5, wischje. De diverse nichten en neven en zijn vroegere compagnon Chapuzot (P. Kist) vertroetelen en verzor- ïen hem om het hardst. Ze verbeelden zich dat hij ziek is en hopen dan ook dat hij niet lang meer zal leven, met het oog op de erfenis. Van het kapitaal is inmid dels al lang niets meer over gebleven, en de brand- Ces; kast geheel leeg. Rabourdin is zelfs zoover gegaan met zijn uitgaven, hem door neven en nichten afhandig gemaakt zijn, it hij ook de bruidsschat van zijn petekind Charlotte (Mej. M. Kansen) heeft opgemaakt. Deze wil echter Touwen en eischt haar geld op... 1 Charlotte neemt nu list te baat en laat Rabourdin pil len en drankjes slikken tot in het oneindige, zoodat jdeze zich bijna werkelijk ziek gevoeld, j De erfgenamen worden met de noodige spoed ontbo den en waohten met spanning oom's dood af. Char- "itte maakt van de gelegenheid gebruik en weet neven en nichten te bewegen oom voor z'n verscheiden nog iets te geven. Het is een wedijver, daar de een nog meer wil jgeven dan de ander. Het resultaat is. Oom sterft niet, itnaar is in het bezit gekomen van mooie cadeaux, terwijl ie kleine bij de hande Charlotte haar bruidsschat te- jbig heeft. De nichten zijn woedend en nemen al hun, ioor den tijd gegeven cadeautjes, mee, maar keeren j feter met hangende pootjes terug en het oude liedje be- |j®t weer. Het was een bijzonder aardig stuk, vooral 'kt 2e bedrijf, dat speelde in de zieken/kamer, voldeed ten zeerste. ff ërtmage was kostelijk, vooral Chapuzot, was schit- Sior I end in zijn rol van oude 80-jarige man. Er werd goed 'Pel geleverd, ook vooral door Charlotte. De regie was n kanden van den heer H. Slikker, de grimage werd Twist |?°rgd door dc fr- Ridderikhof. I nfn ™lle m' en &ezellige muziek verhoogden de ge- I 'elllgheid van dezen amusanten avond. rDe wedstrijd D.T.S. IPurmersteijn I, welke Zondag gespeeld zou worden is op last van den K.N.V.B. afge- ast. Dit naar aanleiding van het onderzoek naar de ongeregeldheden, welke onlangs in een wedstrijd tegen urmersteijn alhier plaats vonden. NOORDSCHARWOUDE. co D-t-e gellouden vergadering van het plaatselijk crisls- v werd o.m. medegedeeld, dat door tusschenkomst an het Nationaal comité ook hier gelegenheid is ge- ven zwavelzure ammoniak aan te koopen tegen prijs. 4 wagons zijn ter beschikking ge- e Verder, dat door den gemeenteraad f 500 subsidie *rJeend- Besloten werd aan de tuinders welke hier- fed. uur, voor rt, IjzeC eltiPcU 1. toil id", 932, iSES vrijf Voor in aa-Qmerking komen, een dubbele uitkeering te Iw^e,klïen in den vorm van levensmiddelen, brand stof, kleeren e.d. Voor°ü tweede maal zijn circulaires rond gebracht. bestaflt656!16 Waar de cIrculaire n°g niet is afgehaald, gelegenheid deze aan het raadhuis te bezorgen. De Uw merk is voor toilet artikelen ZUIDSCHARWOÜDE. Naar aanleiding van de weigering van den burge meester, om een deputatie te ontvangen uit de afd. van den Neutralen Bond van land- en tuinbouwers, heeft het bestuur besloten, nogmaals een verzoek te richten. We zijn benieuwd, maar tevens bevreesd, dat de burge meesterzijn standpunt niet zal wijzigen. Z IJ P E SCHAGERBRUG. Daar er dit jaar nog geen gelegenheid was voor actief werk van dc IJsclub „Algemeen Belang" al hier, wilde men toch niet werkloi blijven en besloot men een Huisvlijtteutoonstelling te organiseeren. Dit streven beloofd een waar succes te worden, wat be-^ treft de deelname, daar tusschen de 450 en 500 inzen dingen zijn aangegeven. De tentoonstelling van al deze voorwerpen wordt ge houden op Zaterdag 5 en Zondag 6 Maart a.s. in het lokaal „Het Wapen van Zijpe" alhier. In de Maandagavond gehouden vergadering van verschillende personen, welke door het Bestuur waren uitgenoodigd, is een deskundige jury samengesteld, bestaande uit dames en heeren, welke de niet ge makkelijke taak is opgelegd, hun oordeel uit te spre ken omtrent ..e ingezonden voorwerpen. Voor de inzenders wijzen wij er vooral op, dat op Donderdag 3 Maart, van 9 tot 3 uur, de voorwerpen dienen te worden ingezonden. Aan deze tentoonstelling is verbonden een loterii. waarvoor reeds vele geschenken zijn ontvangen. De verkoop dezer loten gaat dan ook boven verwachting en wij voorspellen dat al de loten zeer spoedig ge plaatst zullen zijn. Voor verdere inlichtingen verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. OUDESLUIS. Auto te water. Woensdagavond geraakte de heer R. B. van Wie- ringerwaard met zijn auto in de Grootsloot. De heer B. was op weg naar 'tZand, hij raakte de macht over den wagen kwijt, met het gevolg, dat de auto full speed het water instoof. De he<-r B. wist zich te red den, hij kwam er met een best nat pak af. De auto zat diep in het water en werd door den reddingswagen der fa. Blaauboer en Kossen uit Scha gen op het. droge gebracht. Begrijpelijkerwijze is de waterschade nogal belangrijk. W A R M E N H V I Z E N Het huis-, wei- en bouwland „Huiskebuurt", nabij Schoorldam, gem. Warmenhuizen en eigendom der gem. Darmenhuizen, is verhuurd aan den heer Jn. Bakker Sz., wonende alhier, voor de som van f825. per jaar. In totaal waren 4 inschrijvingen binnengekomen. NIEUWE N1 EDO R v Naar wij vernemen zal het Fanfarecorps Excelsior, onder leiding van haar nieuwen directeur, den heer B. Koolhaas van Twisk, op Zondag 28 Februari a.s. een concert geven in de zaal van den heer H. J. Kossen alhier. Ter afwisseling zal medewerking worden verleend door de A. T. V. „Kunst na Arbeid". Waar ook deze vereeniging een zeer goede reputatie geniet, beloofd het een mooie avond te worden, welke zal worden besloten met bal op muziek van ei een orkest. Dus een mooie avond met gezellig slot. Wii veronderstellen dan ook, gezien de laag gestel de entrée. dat velen dezen avond zullen willen bij wonen. Zie verder advertentie in dit blad. WIERINGERW AAR TJ Dinsdag had Mej. van S. aan den .Barsingerweg het ongeluk bij het voorbijgaan van een pan of pot kakend water daarmee in aanraking te komen, waar dopr de geheele hoeveelheid over haar arm en bee- nen stroomde. Het gevolg was dat zij zich heel erg hcaft gebrand. Ijp 't begin der volgende maand, waarschijnlijk 6 Maart, zal de zangvereeniging „Apollo" onder lei ding van den heer heer J. van Ham wederom een uitvoering geven. Als intermezzo zal een tooneel- stukje, get. „Een Pootig Wijfje", worden opgevoerd. Per advertentie hierover meer. HOOGWOUD De dienstplichtigen van de lichting 1926 dezer gemeente G. J. Jotvker en J. J. Kossen zijn opgeroepen om op 30 Juni 1932 hun herhalingsoefeningen te volbrengen bij het Regiment Kustartillerle voor den tijd van 17 dagen. Door don veearts Dr. P. Stapel te Spanbroek Is een geval van miltvuur geconstateerd onder het vee van den veehouder C. Wagemaker in de Weere aldaar. WIERINGEN Baldadige jeugd. De jeugd te Den Oever heeft zich op baldadige wijze bezig gehouden met het kleedgebouw van V.V.M.P. op haar terrein aöhter den Molgerdijk. Planken zijn weg gerukt, zoo ook het gaas, aangebracht ter beveiliging der ruiten, terwijl tenslotte alle ruiten het zelf ook tegen de vernielzucht .Rebben moeten afleggen. Loskraan omgevallen. Woensdagmiddag plun. half één viel een op een logger gemonteerde hijschScraan van het Steenbedrjjf O. J. Bosker te Den Oevev, werkzaam in de Werkhaven, om. De kraan sloeg met den arm op een Rijnkast en nam in zijn val den machinist mede, die zonder noemens waardig letsel uit zijn pietelige positie werd verlost. Persoonlijke ongevallvn kwamen niet voor. WINKEL Door de bemoeiingen van het plaatselijk crisis comité is voorloopig een bedrag van f 291.45 ingeza meld. Bovendien zijn verschillende artikelen in den vorm van levensmiddelen en kleeding toegezegd. Het comité is zijn werkzaamheid direct begonnen en hoopt op grond van haar sympathiek pogen op meerdere en voortdurende «steun. DEN HELDER Auto-ongevaL Gistermorgen kwam langs h%t. Noordhollandsch Ka naal vanuit de richting de Kooi een auto uit Amster dam, toebehoorende aan den heer Moens, fabrikant aldaar. Het was een nog zoo goed als nieuwe Che vrolet. Bij het omslaan van den hoek heeft de heer M. door de een of andere reden zijn stuur niet m:er in bedwang kunnen houden, met als fataal gevolg, dat de Chevrolet naar rechts schoot, de kanaal berm afliep, en het water insnorde. Een gelukkige omstan digheid was, dat de bestuurder zijn tegenwoordigheid van geest niet verloor en oogenbli%kelijk sterk ge remd heeft, waardoor de auto slecht*; tot aan de ca bine in het kanaal zat. Maar met dat Al was de heer M. toch genoodzaakt om assistentie in Den Helder te gaan halen, want een paar omstanders hadden reeds vergeefs getracht om 't vehikel weer op het droge te brengen. Met vereende krachten werd de drenkeling uit het Kanaal geheschen en op den weg geplaatst. De motor had echter de „waterproef" niet kunnen doorstaan en weigerde hardnekkig op gang komen, zoodat er nog een auto aan te pas moest tornen om hem te transporteeren. ANNA P AH LOW N A Voor meer dan 30 jaren geleden werd alhier een vereeniging opgericht, tot steun van haar leden bij ziekte of een ongeval, welke den naam kreeg van „Helpt Elkaar". Steeds heeft dat fonds prachtig gewerkt.; de con tributie bedroeg 10 cent per lid per week, terwijl eenige donateurs met een geldelijke bijdrage de ver eeniging steunden. Tot voor drie jaar terug was er nog een bezit van ongeveer 1100 gld., maar na het in werking treden der ziektewet is het kasgeld zoo verminderd dat er nu nog ongeveer f200 over is. Er zijn nog 102 leden, maar als er nog wat zieken komen van uitkeeringen van 6 gld. per week, is de kas spoedig uitgeput, zoodat, het bestuur tegen a.s. Vrijdagavond eene ledenvergadering heeft uitge schreven om te bespreken hoe verder te handelen. Loop der bevolking. Ingekomen: Mej. G. Hopman van Bergen. Vertrokken: H. Scholte haar Wieringen; J. Har- tog naar Heemstede: A. Prop naar Barsinigerhoru; H. J. Kerkhof naar Baarn. Burgerlijke Stand. Geboren: Brigitte Anna, dochter van N. de Wit en E. D. Visser: Maria Margaretha Catharino, doch ter van H. Winnubst en G. C. Klaver; Dirkje Tïarm- ke, dochter van C. H. Glasbergen en H. G. Buter; Chriétiaan, zoon van J. L. Janson en C. v. d. Nou- land. Overleden: G. Boerman, oud 46 j., echtgcnoote van J. B. van der Burg. Hollandsche Mü. van Landbouw. Op de. in Veerburg gehouden afdeelingsvergadering waren, behalve de spreker, riikslandbouwconsulent Ir. G. Veenstra. een dertigtal leden, benevens oud-leerlingen en leerlingen van den landbouwwintercursus aanwezig. Opening, notulen en ingekomen stukken geven geen aanleiding tot bijzondero vermelding. De Voorzitter, de heer C. D. Rezelman. doet de vol gende mededeelingen. Ie. De aangekondigde debat-avond NobelZuidervliet, wordt niet gehouden, omdat tusschen de debaters geen overeenstemming was to krijgen over de regeling van den avond. Een der leden merkt op. dat de heer Zuidervliet met het oog op bedoelden avond, enkele dingen had laten rusten, die hij anders wel behandeld zou hebben op z'n cursus. Voorzitter meent, dat dit de inflatie betrof, een onderwerp waarover al genoeg gezegd is. Het gevolg van de opmerking en de daaropvolgende bespreking is, dat wederom met den heer Zuidervliet gecorrespondeerd zal worden over de behandeling van een onderwerp. 2e. Hetgeen in een krantenverslag van een vergadering der afdeeling Waard en Groet stond, over het schrap pen van de sociale lasten van het crisisprogram is niet juist 3. De plannen, die gemaakt zijn om pootaardappelen in de uitvoerwet opgenomen te krijgen. 4e. In verband met de klacht, door prof. Quanjer op z'n onlangs gehouden lezing geuit stelt het bestuur voor (en aldus wordt besloten) het hoofdbestuur te verzoeken bij de regeering aan te dringen om meer geld te ver strekken, waardoor de noodig geachte proeven genomen kunnen worden. De heer P. Kooiman brengt hierop verslag uit namens de brouwgerstcommissie. De commissie heoft haar werkkring uitgebreid; de Schermer en de Haarlemmermeerpolder zijn daar nu ook,bij getrokken. De hoogere prijs dien.de Heineken- brouwerij altijd voor de gerst geeft, heeft een gunstigen invloed gehad op den marktprijs. Het verschil tusschen beide prijzen was dit jaar niet erg groot, wat voor som mige boeren aanleiding was aan den gewonen handel te leveren. Er wordt op gewezen, dat men daarmede eigen ruiten ingooit. Heinekens neemt immers alleen af als er voldoende voorraad aangeboden wordt. Koopt H. niet meer, dan ls de factor, die den prijs omhoog deed gaan, weggenomen en maakt men dus op de markt ook weer lager prijzen. Men maakte thans f 7.257.75 per 100 K.G. Van de 84 monsters, die werden ingeleverd, werden er 2 afgekeurd. 19 Partijen moesten opnieuw geschoond wor den, eer ze in aanmerking kwamen. In totaal is afge leverd 468.832 K.G., waarvan 307.350 K.G. uitd eze omge ving; 259.920 K.G. was princesse-gerst; 106.692 K.G. zege gerst, en de rest van de nieuwe soorten. De vergadering verklaart zich accoord met de onkos- ten-rekening, die inmiddels reeds door een commissie in orde is bevonden. Verder wordt verslag uitgebracht van een in Rotterdam gehouden vergadering met de firma Heineken, welke onder leiding stond van prof. Broekema. Daar werd o.a. meegedeeld, dat de gerst uit Zeeland en Zuid-Holland meestal een te hoog vochtge halte heeft, en dat de Noordhollandsche het best was. Zege- en goudgerst gaven de hoogste opbrengst, Prin- cessegerst in vergelijking daarmede 83 pet. 'en de nieuwe soorten 9(1 pet en 91 pet. De samenwerking met de brouwerij is goed en deze wil die wel doen voortduren. Besloten wordt voortaan ter dekking van de onkosten der commissie f 1.50 per H.A. te heffen (Bij de oude regeling werd van de afge keurde partijen niets ontvangen, terwijl er toch ook de onkosten voor waren gemaakt). Voorts zal geprobeerd worden het verschil tusschen marktprijs en den prijs van de brouwgerst wat grooter te krijgen. Naar aanleiding van de mededeeling over de op brengst der verschillende soorten wordt opgemerkt, dat het de vraag is, of het voordeeliger uitkomt princesse- gerst voor de brouwerij te verbouwen of goudgerst. Er wodt echter op gewezen, dat zegegerst een evengroote opbrengst geeft als goudgerst en dat die ook geschikt is voor de bouwerij. (Alleen de stijfheid van het stroo is iets minder). Voorz. dankt de commissie en vooral haar rapporteur ovor alles wat in het belang van de bouwers is gedaan. Ir. Veenstra krijgt hierna het woord voor het onder werp: Super of Slakkenmeel. Spr. vertelt van de bereiding der heide meststoffen en geeft het verschil in samenstelling aan. Superfosfaat is oplosbare fosforzure kalk, gemengd met gips, be vattend 14 of 17 pet. fosforzuur. Slakkenmeel, een bij product van de hoogovens, dat ontstaat bij de zuivering van het ijzer, is onoplosbare fosforzure kalk; be vat 16 tot 20 pet. fosforzuur, 4050 pet. kalk, verder 8 pet. zand en wat mangaan. De werking en de toepassing dezer meststoffen staat in nauw verband met de samenstelling. De oplosbare super moet goed vermengd worden met den grond. Als ze in aanraking komt met de daarin aanwezige kalk gaat ze een verbinding aan die niet op losbaar is. Dus ze „spoelt niet uit", men heeft geen ver lies en de planten kunnen haar evengoed opnemen. Slakkenmeel valt in den grond, scheikundig gemakkelijk uit elkaar. Het is zaak zoo firn mogelijk uit te strooi en, zoodat het in den grond gespoeld kan worden. Op lichte gronden gebeurt dit laatste het gemakkelijkst, maar ook op weilanden, al is de grond zwaarder, gaat het gemakkelijk door de wortelgaatjes, waarin het kan doordringen. Deze meststof wordt op het proefstation met sterk- zuur onderzocht op het fosforgehalte, en daarna met citroenzuur. Eisch is, dat van het gevonden gehaltt 80 pet. oplosbaar moet zijn in 2 pet. citroenzuur. Verder- wordt het onderzocht op fijnheid en echtheid. Super geeft een zure- slakkenmeel een alcalische re actie in den grond. Hoe grooter echter het kalkgehalte van den grónd is, hoe geringer de invloed. Daar in An na Paulowna veel kalk in den bodem zit, zal men van de schadelijke werking die super kan hebben, niets mer ken- Wanneer spr. de nawerking der meststofen behandelt, komt hij tot de conclusie, dat super wel sneller werkt, doch dat na verloop van jaren de nawerking van beide gelijk is. Men bereikt dus met beide op den duur het zelfde resultaat, maar indien er oogenblikkelijk gebrek is, verdient super voorkeur. Tenslotte raadt spr. om bovengenoemde eigenschappen aan, op kleibouwland, met veel kalk, super te nemen, speciaal bij verbouw van bieten en aardappelen. Anders neme men, evenals op zand- en grasland, slakkenmeel. Veel wordt er nog over dit onderwerp nagegpraat. We hooren o.a. nog dat spr. aan licht-inwerken de voorkeur geeft. Verder geeft bij als zijn meening te kennen, dat men in dezen crisistijd niet in de eerste plaats moet trachten een maximum-oogst te halen, maar zoo min mogelijk uit tegeven, om welke reden en ook alweer in verband met genoemde eigenschappen, het overweging zou verdienen, desnoods eens een keer deze bemesting over te slaan. Bij de rondvraag dankt de heer K. J. Kaan namens de oud-leerlingen van den Landbouw-wintercursus voor het in de gelegenheid stellen, deze vergadering bij te wonen. De heer Kuiken vindt de contributie te hoog voor den kleinen man. Voorz. acht die eerder te laag en wijziging komt er niet. Den inleider dankend voor z'n lezing en de leden voor hun belangstelling, en prettige medewerking, om den avond goed te doen slagen, sluit de heer Rezelman da vergadering. BREEZAND. In de broeikas van den heer C. Staalhof ontstond brand, waardoor het gebouwtje voor de helft ver nield werd en een negenhonderd getrokken bloemen verloren gingen. De oorzaak zal vermoedelijk in een niet al te solieden rookafvoer gezocht moeten worden. De heer S. was niet verzekerd. Ter vervanging van Mej. Zelvelder en den heer Den Broder, beiden wegens ziekte verhinderd hun functie waar te nemen, zijn mej. Heijt van Heiloo en de heer Leichfman van Amsterdam, aangesteld tot tijdelijk onderwijzeres en onderwijzer aan school II. KOE GR AS JULIANADORP. Door te late ont\angst van de rede des heeren Ir. Huisman, aan de Blauwe Keet, kan deze helaas in ons nummer van heden niet meer worden opgenomen. Zooals lederen dag gebeurt, was ook Woensdagmorgen het vliegtuig voor de Meteorologische waarnemingen opgestegen van het vliegkamp De Kooij. Later na de opstijging kwam een tijdelijke mistbank opzetten. De bestuurder kon hierdoor 't vliegveld niet meer zien, en bij zijn pogen om te dalen op een geschikt terrein, kwam de machine met het landingsgestel in een greppel te recht, waardoor dat vernield werd, alsmede de onderste draagvlakken en de schroef. De instrumenten waren in tact gebleven. De vlieger mankeerde niets. Het vlieg kamp werd gewaarschuwd en een en ander van het land van de hoeve „Noord-Holland" weggehaald. Goed afge- loopen dus. En toen was de mist ook weer weg. Coöperatieve Boerenleenbank te Koegras. Vergadering op Woensdagavond in het café „Prins Hendrik" van den heer A. kossen. Aanwezig 33 per sonen, uitbrengende 35 stemmen. De Voorzitter van den Raad van Toezicht, de heer J. Kossen, heette de aanwezigen namens bestuur en daad van Toezicht welkom. Van de slechte toestan- don in de bedrijven merkte men aan" de bank na tuurlijk ook wel, maar toch niet in die mate, als er in het gewone leven over gepraat wordt. De notulen worden door den Secretaris, den heer J. de Vries gelezen en onveranderd vastgesteld. Vervolgens was aan de orde het jaarverslag van den Secretaris over 1931, waaruit wij meedeelen: In vergelijking met vorig jaar zijn de cijfers achter uitgegaan, wat iedereen kan begrijpen, die de toe standen in oogenschouw neemt. Door pensionneering van den kassier, al3 H. der Sch„ werd het kantoor verplaatst naar de Vlier straat en werden de kantooruren gewijzigd. In Bestuur en Raad van Toezicht kwam geen ver andering. beide colleges hebben evenals zoovele ja ren onafgebroken gearbeid voor den bloei onzer bank. In het ledental kwam door toetreding van 18 personen eenige verandering. Trots de verlaging van den rentevoet door de C. B. tot 2K besloot het Bestuur onzer Bank aan de spaarders uit te kee ren 3Vx en voor oen jaar vast Dat besluit was totaal genomen in het belang der spaarders. De verlaagde rentevoet spiegelt zich ook af in de spaargeldenregeling. Het bedrag der ontvangsten be droeg ruim f240.000, tegen f391.000 vorig jaar of niet minder d n ruim anderhalve ton lager. Daar de te rugbetalingen f 290.000 tegen f 353.00, dus nu i 63.000 lager waren, is het verschil op 't eind des jaars niet meer zoo groot; f 515.044.32 tegen f 565.839.85 in 1930 of een halve ton minder. Werd verleden jaar uitgegeven ruim f22.000 aan rente, nu bedroeg dit cijfer f 18679.40. 28 Nieuwe spaarbankboekjes werden uitgegeven, zoodat op 31 December in omloop waren 620 boekjes. De spaarbusjes werden nog steeds druk gebruikt; het derde 50-tal zal dit jaar wel opgebruikt worden. Bij de voorschotten merken we iets overeenkomstig op, minder ontvangsten, meer uitgaven. Terugbe taald werd f 60.967, tegen f 102.000 ruim vorig jaar, dus ruim f 40.000 minder en terwijl in 1930 werd verstrekt voor f 89.950 aan voorschotten, klom dit cijfer in 1931 tot f 101.865, een vermeerdering van ruim f 11.000. Duidelijk teekent zich in dezen de tijd af, die zich kenmerkt door geldgebrek, terwijl er toch aan de andere zijde weer geldovervloed is. En juist in dit op zicht is de positie van het Bestuur uiterst moeilijk. Want het is heel gemakkelijk geld uit te zetten, maar niet zoo eenvoudig is te zorgen dat de zaak solide is en dat moet ze toch zijn nietwaar. De rente der voorschotten bedroeg dit jaar f 15.807.60, tegen f 18.269.51 in 1931. 37 Nieuwe voorschotten werden uitgegeven, zoodat ultimo December in omloop waren 144 dezer boekjes. De loopende rekening vertoont in ontvangst f 836.447.66, tegen f 740.000 vorig jaar en in uitgaven f732.062 tegen f797.000 vorig jaar. Aan rente werd ontvangen ruim f7700 tegen ruim f9000; in 1931 uit betaald aan rente f280.56, tegen f 79 vorig jaar. Het aantal personen staande in L. R. vermeerderde met 2. Ultimo December hadden 24 vereenigingen of per sonen een rekening met uwe bank. De balans wijst aan dat er een winst is van f 552.45, met een reserve tot ruim f 18000. De totaal omzet is f 1.178.635,96, wat ruim f200.000 lager is dan vorig jaar. Het verslag eindigt met den wensch dat 1932 nog een tegengesteld beeld geeft van wat het nu aan toont. Het verslag werd onder dank aan den secretaris goedgekeurd. Volgde rekening en verantwoording. Rapporteur van de Commissie was de heer G. Hoornsman, die namens zijn mede-commissieleden mededeelt, alles in orde te hbeben bevonden en de vergadering adviseerde tot goed keuring van de rekening en den Kassier dank te zeggen voor zijn beheer. De vergadering hechtte zijn goedkeu ring hieraan. De mededeelingen van het bestuur waren deze, dat de Renten voor direct-opvoderbare spaargelden bedragen 3% pet., voor 1 jaar vast 3% pet. en voor de voorschot ten 4% pet.

Schager Courant | 1932 | | pagina 5