ScAager Courant tuinbouwvereeniging „tuinbouwbelang te noordscharwoude. LANGENDIJKER GROENTENVEILING. Donderdag 25 Februari 1932. 75ste Jaargang. No. 9027 De voorzitter bespreekt in zijn openings rede de opkomende oppositie. nE VERGADERING DRINGT AAN OP HET TREFFEN VAN MEER DOELTREF FENDE MAATREGELEN. WNG \KSB!i Dinsdagavond half zeven hield de tuinbouwvereeniging ibouwbelang" hare algemeene jaarvergadering in ^pcordia" alhier. IjOO leden waren aanwezig. De voorzitter, de heer G. Barten, opende de vergade- r V met een hartelijk woord van welkom aan leden en "er;. Voorzitter deelde mede, dat men de vergadering 1 'n den afzet van onze Producten zou zijn -treden. Helaas is dit echter niet zoo, noch het een tó'het ander is werkelijkheid geworden. Door den ibouw wordt een moeilijken tijd doorgemaakt. In zomer van 1931 ging het al heel slecht met de pro- lieten. doch men had de hoop nog op de stapelproduc- gevestigd. De alleroptimistischen zullen nu toch wel in meening zijn, dat er van de producten niet veel recht zal komen. Hiervoor zijn verschillende oorzaken te wijzen. Ten eerste de steeds klemmender en tger wordende tariefmuren, ook de betalingsmoeilijk- zijn oorzaak van de slechten afzet, terwijl het ichte weer in de maand Januari ook een groote han- __ip is geweest. Het is toch nog nooit voorgekomen, [fot men met zacht weer een goeden prijs voor de Ifwenten krijgt. Doch er zijn meer oorzaken. Men Leende dat er in Duitschland zoo weinig kool was ge- tedd, zoo weinig zelfs, dat het bijna de moeite van het oqsten niet loonde. Men heeft echter uit het oog ver- Jortfl, dat de koolbouw in Duitschland enorm is toe genomen. Niet alleen in Holstein wordt kool verbouwd, |maar ook in andere streken heeft men den koolbouw Ivergroot. Het .blijkt wel degelijk, dat er meer is, dan Lat eigenlijk had gedacht. De kooloogst in Holstein is Inleen mislukt. Daar komt echter nog iets bij, wat spr. eigenlijk de eigen schuld der leden noemt, n.1. dat in de Wiste jaren de opzet van den koolbouw te speculatief L ingericht. Men hoort wel eens in den plantenzetters- 'tijd den wensch uiten, dat er maar een halve oogst wordt verkregen en in den herfst slaakt men de ver zachting: „Hoe komen we weer van dien grooten voor raad af- Er gingen wel eens stemmen op om te trachten metdkander overeen te komen om een zeker gedeelte ta wmletigen, zoodat men dan een beter financieel re- giiilut zal hebben. Voorz. gelooft, dat daar veel van aas is. We hadden een geheel anderen toestand gehad, j ais tr inplaats van 12000 wagens eens 6000 wagens wa- I rugBweest. Het is wel tactisch om den koolbouw niet iiittr zoo speculatief in te richten. Want iemand, die j ia 5 of 6 wagons kool heeft net als voorheen, wordt niet meer geteld. Het zal evenwel beter zijn, dat j oei 5 of 6 wagens heeft om een teveel te voorkomen. Doch nu zitten we er in. De toestand is zeer slecht, icé ook voor de Overheid is het een moeilijke tijd. Ei wordt gedaan, wat men kan om de menschen te hulp •te komen. Er wordt wel eens gezegd, dat er niets ge beurt en dat er geld in overvloed is, doch men moet niet vergeten, dat het niet alleen deze streek is, waar het slecht gaat. Het is overal slecht. De Minister beeft I dagelijks deputaties te ontvangen en iederen dag komen er weer meer telegrammen uit alle hoeken van het land. Het gaat eenvoudig niet, allen op de rij af, steun te verleenen. Er wordt voor de tarwetelers, suikerindu strie, aardappelindustrie, steun in West-Friesland en steun aan de vlasbeweking en voor werkverschafing wordt totaal door de regeering f 92.000.000 uitgekeerd, terwijl de particuliere en kerkelijke armenzorg rond 60 millioen uitkeeen. Er wordt veel werk verschaft, zooals de Zuiderzeewerken en verschillende wegen. Waar moet 'het geld vandaan komen? Het moet voor een groot leelte door de gemeenschap worden opgebracht, het loet toch ergens vandaan komen. Ook voor de orga- ities wordt het moeilijker, ook die zitten niet stil, u doen zoo veel mogelijk om de menschen te hulp te bmen. Spr. hoopte, dat er geen buitengewone waardee- '|!iag wordt uitgesproken aan het adres der voormannen, |&ch er moet ook geen geest van verzet worden ge snoekt. Spr .heeft de vrijmoedigheid te protesteeren 'tfgen het kweeken van tweedracht en verzet. Daardoor wordt het e%r erger dan beter. Men moet zijn verstand I gebruiken. Er mogen wel verzoeken worden gedaan, doch geen eischen gesteld. Ook moet men de voorman nen der organisatie niet afkammen als er geen woorden van waardeering voor hen zijn. Een uitdrukking, dat men de Zuiderzee maar met de voormannen moet dem pen komt toch eigenlijk niet te pas. Er is niemand die het allen naar den zin kan maken, dus zouden achter eenvolgens alle voormannen wel in de Zuiderzee kunnen worden gestopt. Spr. wees op de onverantwoordelijk heid tr rtti PPlfl* Ilojri van personen, die het nog kunnen redden om geld °P te nemen door middel van de rentelooze voorschot ten van het Rijk. Voorzitter lichtte vervolgens de ammoniak-g^schlede- •üs van het Crisis-Comité toe. De aanvragen1 zijn in verschillende gemeenten schromelijk overdreven, zooals in Anna Paulowna 30 en te Oudkarspel 14 wagens. Er 13 absoluut geen kans, dat 'n beduidend kwantum wordt ontvangen, omdat een beperkte hoeveelheid is besohik- baar gesteld. Spr. was blij, dat in Noordscharwoude niet op zoo'n- manier was aangevraagd. Men krijgt er zeker hommeles mee. j Voorzitter eindigde zijn rede met de waarschuwing ha, als men optimisti^th was, voorzichtig te zijn en ook I fis*16* pessimisme neer te drukken, dat is gemakke- I Öer voor Uzelf en' schept een sfeer in Uw gezin die SW is en voor de omgeving ook opbouwend werkt. "Ie tijden hebben weer tijden en spr. hoopte, dat het spoedig anders mag worden. J De notulen werden hierna door den secretaris, den eer J. Kliffen voorgelezen en onder dankzegging aan en samensteller goedgekeurd en vastgesteld. De rekening van den penningmeester was In orde evonden en goedgekeurd. De ontvangsten hadden 1053.47%, de uitgaven f 1028.87% bedragen, alzoo een aug saldo van f 24.60. De rekening der poterbewaar- P aats werd vastgesteld met een totaal aan ontvangsten f 1W8.78, uitgaven f 1556.24, batig saldo f 122.54. Het Jaarverslag over 1931. °°r den secretaris werd het Jaarverslag over 1931 i gebracht, wat wij hier laten volgen: ,e* 's heden de 20ste maal dat ik in de gelegenheid jf3 v Word U een overzicht te geven van de werk- aamheden onzer vereeniging. I Waren 'n tijdvak de getijen van zeer uiteen- kun6nd€n- aard' ^eb hierbij toch steeds gelegenheid 6nnnen vinden dit met een zekere opgewektheid te doen vei °°k thans niet in mijn bedoeling aan de toch '|ainTner^iachten de mijne nog toe te voegen, moet z ^or<len geconstateerd, dat onze bedrijven nu wel De h °P- de proef vvorden gesteld. sPoedi P' uitgesProken in miJn vorig verslag, dat er hoee beteren tijd zou aanbreken, ia jammer ge- is be t vervullinS gegaan en het tegenovergestelde Alvorens hierover* verder uit te weiden, wil ik eerst met U nagaan, wat er in het gescheiden jaar in het be lang der vereeniging is gedaan. Er zijn dit jaar 6 bestuurs- en 3 ledenvergaderingen gehouden. De bestuursvergaderingen werden steeds door allen, en de ledenvergaderingen werden goed tot zeer goed bezocht, terwijl de samenwerking uitstekend ge noemd mag worden, hetgeen het geheel ten goede zal komen. Het ledental bleef stationnair en bedraagt thans weer 200 leden. Eenige leden gingen over naar den L.T.B., terwijl do inschrijving gelijken tred hielden met de uitschrijvingen. In samenwerking met de vereeniging „De Eendracht" te Oudkarspel, worden de proeven voor een nog betere soort roode bewaarkool ijverig voortgezet, in afwachting van de resultaten die deze proeven ons zullen afwer pen. De proeven worden mede gefinancierd door de marktvereenigingen te Warmenhuizen, Obdam en onzen Noordermarktbond, terwijl het College van Ged. Staten aan de Staten voorstelde, hiervoor een subsidie te ver strekken, hetgeen door de leden werd aanvaard. Eveneens was aan de regeering verzocht een deel van het geldelijke risico te willen dragen. Echter werd na lang wachten het bericht ontvangen, dat de Rijksmid delen dit niet toelieten. Dit laatste heeft ons pijnlijk getroffen, temeer, omdat het ernstige pogen van een toch al zwaar getroffen tak van ons volksbestaan, haar uiterste krachten inspant om door steeds verbeteringen aan te brengen in de cultuur, ten deze wordt veront- zaamd. Eveneens werd door onze vereeniging in samenwer king met „l?e Eendracht" bijeenkomsten belegd welke ons tuinbouwbedrijf ten goede zullen komen door voor lichting van verschillenden aard.Ook de Correspondenten van den Plantenziektenkundigen dienst hebben er het hunne toe bijgedragen met het nemen van proeven van allerlei aard, een arbeid welke door Uw bestuur op hoo- gen prijs wordt gesteld. Onze poterbewaarplaats is ook dit jaar weer geheel bezet. Er moesten zelfs nog wor den afgewezen wegens plaatsgebrek, deels omdat we met een kwantum ledige bakken zitten, welke door een andere indeeling der rijen overbodig zijn geworden en toch hun plaats noodig hebbem zoolang dezelve niet te gen een laag prijsje van de hand zijn gedaan. Ander deels, omdat de ingebrachte volle bakken een zoodanige plaats hebben gekregen, dat er nu ruimte aan alle kanten gelaten is, opdat het licht er voldoende in kan 'vallen. De gehouden inventarisatie van onzen voorraad sta pelproducten op 1 Dec. 1931 gaf voor onze vereeniging het volgende kwantum aan: 235 wagons roode kool, 175 gele, 400 Deensche witte, 51% wagon uien en 12% wa gon peen, samen dus 874 wagens a 10.000 K.G., zijnde het grootste kwantum van de aangesloten vereenigingen bij onze markt. De diverse commissies uit onze vereeniging hebben allen het hunne er toe bijgedragen om de belangen der leden te helpen bevorderen, zooals U aanstonds uit de rapporten zult kunnen vernemen. Door den grooten regenval in den voorzomer trad de aardappelziekte zoodanig op, dat van een mislukking ge sproken mocht worden en, door Uw bestuur, im samen werking met andere vereenigingen, het noodig geoor deeld werd de meest getroffenen in de gelegenheid te stellen hun geleden schade op te nemen, met de bedoe ling hiervoor Regeeringssteun te krijgen van Regee- ringswege. Tot op dit oogenblik is hiermee nog geen tastbaar resultaat verkregen, hoewel we vernemen, dat deze steunregeling is opgenomen in de toegezegde rente looze voorschotten, waarnaar dan ook verlangend wordt uitgzien. Een derde ledenvergadering werd dit jaar wel noo dig geacht voor een te houden buitengewone algemeene vergadering van onze Marktvereeniging, in verband met de uiterst bedroevende uitkomsten van onze bedrijven. Ook vanuit deze vergadering zal onze regeering ver docht worden om een toeslag te willen verleenen op onze stapelproducten van f 1.per 100 K.G. Hoewel er met tal van argumenten, welke op goede gronden berusten, er bij herhaling op is aangedrongen, is er op dit oogenblik nog niets definitiefs besloten. Al waren we gewoon, dat in de oorlogsjaren snelle en voor ons nogal ingrijpende wetsbepalingen in het leven werden geroepen, om ons volk voor een noodtoe stand te behoeden, thans schijnt onze staatsmachine in een langzaam tempo te werken, terwijl er in onze be drijven nu toch ook van een noodtoestand, althans voor velen, gesproken kan worden, welke de aangevraagde hulp volkomen rechtvaardigen, We willen aannemen, dat het in dezen crisistijd voor regeerende personen geen gemakkelijke taak is en zelfs on/doendijk om aan alle gevraagde hulp te voldoen, maar, als er toch aan hulpverleening gedaan wordt in den vorm van steun aan de werkloozen enz., mag men niet doof blijven voor een nijver volk, dat zonder tastbare steun eveneens ge brek begint te Ifijden, terwijl er van den vroegen mor gen tot den avond, hard gewerkt wordt door de goedge- zinden. Wil men die goedgezinden blijven behouden als goede staatsburgers, dan zullen er vlugger en afdoender maatregelen getroffen dienen te worden, die, als over gang, een hailpverleenlng zal mogelijk maken. Die hulp- Verleening zal kunnen plaatsvinden om diegenen, welke •Uit eigen middelen niet meer in staat zijn hunne bedrij ven in stand te houden, aan een renteloos voorschot te helpen, indien gebleken is dat deze bedrijven nog wel levenskansen bieden. Vervolgens zal er van regeeringswege meerdere aan dacht dienen geschonken te worden aan den Neder- landschen tuinbouw, wat een bestaan hiervan ook in de naaste toekomst voldoende waarborgen zal bieden. Te dezen opzichte zijn er in onze eigen marktvereeniging vorige week reeds besprekingen aanhangig gemaakt, welke nog nader zullen worden uitgewerkt en ter plaatse zullen worden aangeboden, welke hierop neer komen, dat er moet worden uitgezien naar zoodanige wetsbepalingen, welke aan het alleronzekerste een einde zullen maken. En, al is het ons nu reeds bekend, dat een dergelijke wet in voorbereiding is, ligt het ook op den weg onzer organisaties om hier zooveel mpge- lijk en eendrachtig de hiervoor aangewezen commissie van onze ten dienste staande gegevens In te lichten en onze wenschen naar voren te brengen. Ik geloof wel dat we het er allen over eens zijn dat het met steunregelingen als voorschotten en dergelijke, •waarvoor momenteel gewerkt wordt, ons op den duur biet uit het gedrang kunnen helpen. Dit kan en. mag slechts bij uitzondering als een tijdelijke noodzakelijk heid worden beschouwd. M&ar er dient in den vervolge paar iets gestreefd te worden, dat meer waarborgen feeeft voor eiken tuinder, die door de jaren heen blijk heeft gegeven dat hij bedrijfwaardig is. Hoe of de toekomstige wet. welke hierin zal kunnen bijdragen er uitzal zien, kan nog niet bij benadering wor den gezegd, maar de vraag komt al meer naar voren of hierbij ook onze handelspolitiek niet scherper en bc- schermender naar voren moet komen en zoodanig in- geridht, dat ons meer levenskansen worden geboden als op het oogenblik het geval is. Dit zal voor een deel van ons volk wel op eenig verzet stuiten omdat men meent, dat dit weer een indirecte belastingheffing zal beteeke- nen en. al zijn we het hiermee eens, vragen we ons toch af, of de strijd voor ons, tegen allo belemmeringen in, nog wel langer vol te houden zal zijn, zonder voor ons meer beschermende reohten, en men 'bedenke dan hier bij wel, dat bij een ondergang van den tuinbouw het ge- heele Nederlandsche volk gebukt zal gaan wat erger zal zijn dan hiervoor een schijnbaar offer te brengen. Aan de band van deze dingen mag geconstateerd worden dat er ook in de naaste toekomst nog een ruim arbeidsveld voor onze organisaties openligt, en de beste resultaten zullen biermede worden bereikt, als heel het Nederlandsche tuinbouwvolk eendrachtig en met een gezond verstand bereid zal zijn hieraan hare medewer king te verleenen. 't Is daarom, dat wo het moeten be treuren dat. die zoo zeer gewenschte en noodzakelijke eendracht geschokt wordt door het stichten van bonden en bondjes van alerlei schakeeringen, welke slechts groepsbelangetjes naar voren zullen kunnen brengen, en hierbij de groote lijnen over het hoofd zien, en zij, die zich hierbij aansluiten in de veronderstelling dat deze organisaties hun gauwer uit den druk zullen hel pen als de reeds bestaande zullen aanstonds gewaar worden, dat dit op een teleurstelling zal moeten uitloo- pen omdat het onherroepelijk zal gaan naar een politiek geharrewar, waarvoor in een tuinbouworganisatie de juiste plaats al zeer slecht gekozen is. Mocht men met het beleid der bestaande organisaties zich niet altijd kunnen vereenigen, welnu, men vervange dan ,deze voor. naar uwe inzichten betere mannen. Elk jaar hebben de bestuursverkiezingen plaats, zoo ook nu, en een ieder is gerechtigd zijn stem uit te brengen op dengeen, die naar zijn meening de rechte man op de rech te plaats zal zijn, dit behoeft dus .geen reden te zijn om naast de bestaande nog andere vereenigingen o.p te richten, dat maar leiden kan tot een verzwakking. Vricn den, ik heb hier een oogenblik bij stil gestaan omdat ook deze aangelegenheid in het afgeloopcn jaar tot uiting is gekomen en niet zonder meer wilde laten pas- seeren. Ik wil hiermee dit verslag besluiten met nog maals de hoop uit te spi-eken dat we in elk opzicht een beteren tijd tegemoet mogen gaan. Het jaarverslag werd onder dankzegging vastgesteld. De Voorzitter deelde mede. dat van den burgemees ter bericht van verhindering was Ingekomen wegens ambtsbezigheden. Vervolgens werden door verschillende heeren versla gen uitgebracht: De heer K. van Dijk bracht het verslag der Kunstmest- commissie uit, wijzende op het nut der coöperatieve aan koop. Spr. gaf de leden, voor wie dc contante betaling een bezwaar begint te worden, in overweging, dat het altijd nog voordeeliger is kunstmest van dc commissie tc nemen, ook met opgenomen geld, dan van de hande laars tè koopen. De omzet heeft dit jaar 205.100 K.G. voor een waarde van f 13.986.63 bedragen, tegen in 1930 233.585 K.G. met een waarde van f 17.713.84. Er js voor het eerst coöperatief turfstrooisel aange kocht. De kostprijs was f 1.60 per baal. Spr. hoopte, dat de bollenteelt zoo zou toenemen, dat ook de omzet van turfstrooisel zal toenemen. Door den heer K. Wagenaar werd het verslag der mandencommissie uitgebracht. De heer IJ. Kaan bracht het verslag uit der koolzaad- commissie, wat een ondankbare taak was, volgens spr. Er js n.1. slechts 13% pond zaad geteeld. De baan was tweemaal met Nicol bespoten, doch evengoed had men last gehad van luis. Men heeft na overleg met het be stuur besloten toch door te gaan en er zijn weer 600.zet- koolen opgeslagen. Dc opzet der commissie was steeds geweest, niet extra taai soort te telen, doch geen vallers. Het verslag der Wortelzaadcommissie werd uitgebracht door den heer P. van Dijk, die meedeelde, dat de op brengst dit jaar allertreurigst is geweest. Voor elke ver eeniging was een ons of drie, vier verkregen. Door den heer K. Wagenaar Wz. werd het verslag uit gebracht der IJsboeiercommissie. De ontvangsten had den I 777.15, de uitgaven f 271.70 bedragen, alzoo een batig saldo van f 505.45. Den rapporteurs werd dank gebracht voor de uitge brachte verslagen. De heer J. Ootjers merkte op, dat er een beperkte hoeveelheid kortbeenzaad aanwezig was. Tusschensoort is er in de ruimte. Spr. hoopte, dat men dit jaar van het jarig zaad afkwam, wat nog van uitstekende kiem- lcracht was. De rietcommissie deelde mede, dat nog .riet was te krij gen tegen f 10 per voer. Opgave bij D. Kansen en J. Keeman. Bestuursverkiezing. De aftredende bestuursleden, de heeren J. Kliffen en K. Wagenaar werden resp. met 87 en 78 stemmen her kozen en namen hunne benoeming aan onder dankzeg ging voor het in hen gestelde vertrouwen. Verslag zaadselectie. Door den heer L. Mallekote werd hierna ver slag uitgebracht over de genomen proeiven en zaadse lectie. Spr. verwees voor zijm uitvoerig rapport in de Schager en Langendijkor Courant. Spr. beval het rattenverdel- gingsmiddel „Zelio" ten zeerste aan. Men was met de prooven ter 'bestrijding der draaihartigheid door be sproeiing met zeepspiritus nog niet gevorderd. De be spuiting moet minstens eens per week worden uitge voerd. wat zeer veel arbeid zal kosten. Het praeparaat zelf is niet zoo duur. Er was slechts een proefveld van uien overgebleven. De opbrengst was 15 pet. meer dan van het onbehandelde. Knoppen kon worden voorkomen door kalkbemesting wordt er gezegd, doch dat is niet voldoende, het moet •versche gebluschte kalk zijn. Gebluschte kalk die aan de buitenlucht wordt blootgesteld gedurende een tijdje, wordt koolzure kalk en dat geeft niets. Er was een proef genomen en waar geen kalkbemesting was toege past had men geen kool kunnen snijden en waar wel bemest had men 5/G kunnen snijden. Een bevredigend resultaat dus. De kalk moet echter zeer goed door den grond worden gewerkt. Dat ratten dood gaan door het kroos „Azolla" heeft spr. aan Wageningen medegedeeld en deze hebben ge vraagd om eenige doode exemplaren. Wat betreft dc zaadselectic sprak spr. er zijn spijt en bevreemding over uit, dat niet door do regeering was bijgesprongen, De kosten zijn nogal hoog, het nadeelig saldo bedraagt nog f 300, maar het is de bedoeling dat dit weer wordt teruggegeven. Spr. ging do verschillende proeven na en wees er op, dat men niet direct klaar is. Er meet een gelukje bij. Spr. hoopte, dat do proeven mochten leiden tot een goed soort roode bewaarkool. Eenige vragen uit de vergadering werden door den heer Mallekote beantwoord. De heer J. Ootjers Az, sprak een woord van waardee ring uit voor het vele werk en hoopte van ganscher harte, dat men mag slagen. Spr. wees nog op de pogin gen welke onder leiding van den heer RIetzema, te Hoorn worden gedaan ter verkrijging van een wratzielc- tevrije aardappel, die de Schotten kan vervangen. Hier wordt wel geld aan gegeven door de regeering, terwijl ook de hoofdorganisatie er veel geld aan 'besteedt, Er zijn nog geen resultaten, doch men hoopt wel te slagen. Voorstellen voor de algemeene vergadering. Do heer H, Swager stelde voor, om voor het volgend jaar een toeslag op de kool te vragen. Men moet spoedig aanvragen. De toestand ziet er duister uit. Spr. wilde geen steun vragen per K.G., doch per H.A. De heer J. Kliffen zeide, dat hij wel op een briefje kon geven, dat dit niet in de door hem in zijn jaarver slag genoemde wordt opgenomen. Evenmin als een bouwverbod. Voorzitter vond het beter, dit voorstel niet te doen., De heer IJ. Kaan had er echter wel ooren naar. Men zou bjv. een prijs kunnen stellen, als men die te boven kwam, zou het automatisch ophouden, De heer G- Bakker Cz. vroeg of men al iets wist van den toeslag van dit jaar, waarop de heer J. Ootjers hem antwoordde dat een commissie naar den Minister is ge weest en dat niets is nagelaten om den Minister den toestand hier zoo duidelijk mogelijk te schilderen. Spr. is er van overtuigd, dat men het daar roerend eens is, Op een vraag van den Minister aan den Tuinbouwraad is door deze commissie goedgunstig beschikt. Op een vraag van den heer Bakker of ook over de verhooging der credieten is gesproken, antwoordde de heer Ootjers, dat de Minister in de kamer heeft laten doorschemeren, dat hij wel geneigd was een verhooging toe te staan. Men heeft het daar in Den Haag zeker niet erg gemakkelijk met de millioenen. De volksvertegen woordiging zal echter op onzen toestand opmerkzaam moeten worden gemaakt. Spr. wees er op, dat men niets bereikt door het werken naar andere kanten. Het is niet de tijd voor verdeeldheid. Allen voor «en, al moet er dan een beetje water door die wijn. De heer Bakker merkte op. dat als men eendrachtig moest zyn, de voorzitter een andere rede had moeten houden. Hier gaat men absoluut niet mee accoord. Voorzitter heeft geprobeerd de oppositie den kop in tc drukken, doch deze zal hierdoor nog erger worden. Door die mil- lioenennota hebt u onbewust laten zien hou weinig de regeering voor ons doet. Van die 92 millioen is slechts een bedrag van f 700.000 voor ons en dat moet nog terug ook. Spr. had meer prijs gesteld op een korte zakelijke rede. (Daverend applaus). Voorzitter antwoordde dat het niet zijn bedoeling was geweest de oppositie den kop in te drukken, doch hier op neer te komen, dat men te verzoeken had, niet te eischen. Door de tarwewet zal er toch minder kool wor den verbouwd. De heer LJ. Kaan wilde iparaat blijven voor den toe slag van volgend jaar. Na eenige besprekingen zeide de heer J. Ootjers, dat men kon voorstellen, de regeering de exportmogelijkheid onzer producten aan te bevelen en aan te dringen op spoedige hulp. De heer J. Vlug zou de grondlasten op ongebouwde eigendommen willen laten vervallen en de Hoogheem- raadschapskosten ten laste der gemeenschap brengen. Ook de poldex-lasten voor rekening der regeering. De tuinders worden de steunpilaren van het Nederlandsche volk genoemd, maar v/e beginnen al aardig scheef te zakken. Het zal dus in het belang zijn van den staat om middelen te beramen, dat de pilaren weer recht worden gezet. De heer Kliffen zeide, dat het niet bij die handophou- derij kon blijven. Er moeten andere middelen worden beraamd. De heer J. Ootjers zeide, dat men het niet plaatselijk, doch over heel .Nederland moest zien. Men kan tegen over Duitschland, Amerika en België eischen stellen. Er kan een andere handelspolitiek worden gevoerd. De heer Vlug merkte op, dat de Hollandsche mijnwer kers werkloos zijn, omdat de mijnen niet kunnen con- curreeren tegen de Duitsche. De vertegenwoordigers in de Kamer moeten het van de stemmen hebben en van het platteland komen er zoo weinig. Dus werken die niet hard mede. De bouwers zijn echter niet veeleischend, ze willen alleen maar eten. De gang naar het Burg. Arm bestuur of crisiscomité is ook een zware gang. Alle da gen bruine boonen is ook zoo lekker niet. De heer Kliffen zeide, dat men afstuitte op het stads volk. De heer G. Bakker zeide, dat er meer op moest worden gelet, dat vakmenschen in de Kamer komen, waarop de heer H. Reek opmerkte, dat men er geen politieke ver gadering van moest maken. Met de 7 leden, die men hoogsten zou kunnen krijgen, zou men veel minder be reiken als dat men nu de Kamerfracties bewerkt. De heer K. van Dijk deed een voorstel om de sociale wetten niet meer op het bedrijf, maar op het inkomen te leggen en de werkgevers gelijke rechten te geven als de werknemers. De heer IJ. Kaan wilde de maat der aardappelen ver anderen. De groote maat van onderaf vond spr. te groot, waarna eenige bespreking volgde. De heer Kaan zal het voorstel op schrift stellen en het zal op de vergadering van het U.C.E, worden behandeld. De heer J. Vlug zoude regeering willen verzoeken een redelijke bestaanszekerheid voor de tuinders te waar borgen. De heer H. Reek kon zich niet met het voorstel van den heer K. van Dijk vereenigen. Dit kwam overeen •met Staatspensioen. Als de voorzitter de laatste zinsnede niet liet vervallen gingen de A. R. leden er niet mede accoord. Na hierover van gedachten te hebben gewisseld, zeide voorzitter dat het ook in de Noordermarktbond een scheuring teweeg zou brengen. De heer Gutter was wel geneigd om een verzoek om steun om zoo de uitvoering der sociale wetten mogelijk tc maken. Spr. stemt onder protest tegen. De heer K. Langendijk geeft den raad iets te doen, dan houdt men het verband. De heer IJ. Kaan bepleitte de invoering van een aan- voerregeling, waar echter door den heer Ootjers en ook door den heer Bakker, gegronde bezwaren tegen werden geuit. De heer Vlug zou een teeltregeling beter vinden voor een oplossing. Nadat door den heer K. Zeeman het woord werd ge voerd en aangedrongen op het aansturen op een Tol- unie, sloot de Voorzitter de vergadering. Vergadering van het bestuur der Langedijker Groen- tenveiling te Broek op Langendijk op Dinsdag 23 Febr. Tegenwoordig 26 leden. Voorzitter opent met een welkom de vergadering en deelt mede. dat de heer Klaver als plaatsvervanger tegenwoordig is voor den heer Tromp. Hierna volgt lezing der notulen welke onveranderd werden goedgekeurd. De keuriijsten over December en Januari welke resp. 2 en 7 keuringen 'bevatte, werd geen op- of aanmerking over gemaakt. Uit het rapport over het nazienj van het kantoor werd medegedeeld dat in December verhandeld was voor een bedrag van f 59534.29, waarvan voor: Broek op Langen dijk f 14496.08; Koedijk f Heerhugowaard f 3230.31; Heerhugowaard R. K. f 7202.57; St. Pancras f 12032.92; St. Pancras R.K. f 5337.26; Zuidscharwoude f 5567.15; Zuidscharwoude R.K. f 1028.91; De Schermer f 1725.58; Ursem f 20J50.18; Hensbroek f 2973; Oterleek f 773.20; diversen t 1758.51. f 1418.42. In de maand Januari was verhandeld voor een1 be drag van f 93504.48, waarvan voor: Broek op Langendijk f 2S893.44; Heerhugowaard f 3006.52; id. R.K. f 9709.44; Zuidscharwoude f 12716.57; id. R.K. f 2098.76; De Scher mer f 2588.07; Koedijk f 14209.58; St. Pancras f 12621.95, id. R.K. f 3124.53; Ursem f 1692.50; Hensbroek f 2396.88; Oterleek f 1480.97; Diversen f 965.27. Verslag werd uitgebraoht van een vergadering van den Vierbond en werd medegedeeld dat besloten was het contracteeren van witte kool voor de fabriek ook aan onze leden toe te staan. Reden daartoe is dat de fabrikanten genoodzaakt zijn een gedeelte witte kool op contract te koopen, daar zij dan niet geheel met hun werk afhankelijk zijn van de veilingsaanvoeren en het bestuur acht het gewenscht dat de witte koolbouw hier blijft bestaan. Opgemerkt werd dat ook wel uien gecontracteerd wordt, wat ten sterkste afgekeurd werd. Medegedeeld wordt dat ieder tuinder op zich zelf een contract kan afsluiten, doch dit moet over de veiling gaan, en dat voor half Mei de contracten moeten afge sloten zijn. Door den betaalmeester was een wijziging voorgesteld in het te ontvangen percentage van den omzet der vei ling, a.ls zijnde het salaris. Thans heefta de betaalmeester 4/10 pet. van den omzet van de eerste twee en een half millioen, doch in het afgeloopen jaar is wel gebleken dat dit zijn onkosten zelfs niet dekte, zoodat er voor den betaalmeester geen salaris was en wel een verlies, daarom werd het eerste half millioen omzet 6/10 pet, het tweede 3/10 pet., en zoo ivervolgens ieder half millioen 1/10 pet. minder, zoodat

Schager Courant | 1932 | | pagina 9