BOEREN- EN TUINDERSNOOD IN NOORDHOLLAND. VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. Uit onze Omgeving. via Holland naar Engeland kunnen worden geexpoteerd, als Hollandscha product. De afd. Koedijk wil actie voeren en bij de regeering aandringen op toeslag voor zuivel-, land- en tuinbouw producten. Immers het verstrekken van rentelooze rijks voorschotten heeft geen zin als de boeren, land- en tuin bouwers niet eenige zekerheid hebben dat ze een be staan hebben. Opgemerkt wordt dat we dienen te heb ben een minimumprijs, ten einde een minimum bestaan te hebben. Er is reeds eeri commissie van onderzoek benoemd. De producten behooren niet meer vernietigd te worden De vrees wordt geuit dat als toeslag werd verkregen het wel eens ten voordeele van de landver- huurders zou kunnen komen. Overproductie dient te worden vernietigd. De overproductie ontstaat doordat het buitenland niet afneemt. Het resultaat van de besprekingen is dat het bestuur een regeling zal ontwerpen bedoelende toeslag op de bedrijven. In 't werkprogram zal worden opgenomen: tuinders en boeren, welke een inkomen hebben van f 1200 of minder premievrij in 't genot te stellen van de sociale werge- ving. Als voorzitter van het definitief bestuur werd gekozen de heer A. Schermer te Hoogkarspel. Het is intusschen vijf uur geworden, de agenda is nog steeds niet afgewerkt, en verschillende punten zijn reeds voor de rondvraag aangekondigd, zoodat sluiting nog in 't verre verschiet ligt, maar als pers hebben we, na een bijeenkomst van 7 uur, de vergadering maar verlaten, de vergadering die trouwens til begon te verloopen. De provinciale commissie van onderzoek en advies geïnstal leerd. In de Statenzaal van het provinciaal bestuur van Noordholland is Zaterdag door den commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, jhr. mr dr. A. Roell, geinstalleerd de door het college van Ged. Staten ingestelde commissie, die een onderzoek zal instellen naar den nood van den land- en tuinbouw in dit gewest. Jhr. Röell hield de installatierede, waarin hij o.m. zeide, dat de commissie voor doel heeft: lo. een onderzoek in te stellen naar de toestanden en omstandigheden, welke van invloed zijn of sa menhangen met het landbouwbedrijf en het tuin- bouwbestuur in Noord-Holland; 2o. aangaande de resultaten van dit onderzoek aan Gedeputeerde Staten te rapporteeren: 3o. daarbij aan te geven, in hoeverre de bedoelde toestanden aan den bloei van het landbouwbedriji en het tuinbouwbedrijf in den weg staan en welke maatregelen, eventueel met medewerking van hei provinciaal bestuur, naar haar oordeel, genomen zouden kunnen worden om bezwaren uit weg te rui men en dien bloei te bevorderen. Spr. herinnert aan de steunmaatregelen van 1923, die, al is het geldelijke nadeel niet van overwegen de beteekenis, dat de provincie bij den maatregel van 1923 heeft geleden, toch geen bevrediging hebben ge schonken, althans niet het. doel getroffen, dat daar bij heeft voorgezeten: de tuinbouw heeft zich niet kunnen verheffen uit zijn verval. Spr. herinnerde voorts aan de pogingen van 1927 en volgende jaren om den tuinbouw te bevorderen. Toen gebleken was. dat de in 1927 ingestelde Staatscommissie niet tot zoodanige resultaten is ge komen, dat een speciaie enquête naar den toestand van den tuinbouw in Noordholland overbodig is, stond de weg voor het in het leven roepen van een provinciale commissie open en hebben Ged. Staten niet geaorzeld hiertoe te prae-adviseeren en aan de Staten in overweging te geven de taak der commissie zoo ruim mogelijk te omschrijven, opdat niet alleen het tuinbouwbedrijf, maar ook het landbouwbedriji binnen haar onderzoek zou worden betrokken. llei is, zooals in het praeadvies van 11 Novembei 1931 wordt gezegd, de bedoeling, dat dit onderzoek zal loopen over alle aangelegenheden, die met den bloei dezer bedrijven verband houden, derhalve even zeer de grondprijzen, het pachtvraagstuk, het veiling wezen, het credietstelsel, het vervoerwezen, de afzet mogelijkheden als de vraagstukken met betrekking tot den omvang der bedrijven en den aard der cultu res, terwijl in het bijzonder ook het distributie vraag stuk de aandacht der commissie zal moeten hebben In de Staten is bij de behandeling van het prae advies, dat algemeene instemming vond, nog de vraag gesteld, of tot het landbouwbedrijf ook de vee houderij en de zuivelbereiding werden gerekend en deze vraag is bevestigend beantwoord. Voorts werd aangedrongen op snel, praktisch en doeltreffend werk, welk werk al dadelijk, overeen komstig de bedoeling der voorstellers, wordt inge leid door de in-Uwe-handen-stelling van een voorstei van de Statenleden Rodrigues de Miranda en Polak tot het inrichten gedurende de crisisperiode van een In- en Verkoopbureau van Tuinbouwproducten en tot het beschikbaar stellen ten behoeve van dit bu reau van een bedrijfskapitaal ten bedrage van een millioen gulden. Spr. hoopte dat de commissie er in zal slagen, bin nen afzienbaren tijd te komen met een verslag, dat licht ontsteekt in de duisternis, waarin land- en tuin bouw onder den dfuk der tijdsomstandigheden zijn gedompeld en dat kan leiden tot maatregelen, waar van eerlang een nieuwe opbloei dezer voor de pro vincie zoo gewichtige takken van bedrijf het heil zame gevolg kan worden. Prof. Minderhoud, de voorzitter der commissie, bracht daarop dank aan Ged. Staten voor het in hem gesteld vertrouwen en gaf de verzekering, dat de com missie voor de toekomst uit het verleden wijze lessen zal trekken. Optimisme zal haar schragen. De commissie begon daarna onmiddellijk met haar werkzaamheden. AUTO VAN DEN DIJK GEREDEN. De bestuurster zwaar gewond. Zaterdagmiddag is de schoolartse mej. Aberson. van den schoolartsendienst Merwedekring, toep zij voor een kind wilde uiwijken, met haar auto van den Merwededijk te Hardinxveld gereden. De auto sloeg eenige malen over den kop. Mej. Aberson werd zwaai aan het hoofd gewond en is naar het ziekenhuis te Gorinchem gebracht. Zij bleek een schedelfractuui te hebben opgeloopen. Ilaar toestand is zeer ernstig. DOODSLAG TE 's GRAVENZANDE. Hooger beroep aangeteekend. Mr. den Hartogh, de verdediger van het 14-jarig meisje F., dat door den kinderrechter te 's Graven- hage tezake doodslag (het geval van vergiftiging van een jong kindje te 's Gravenzande) is veroordeeld met ter beschikkingstelling van de Regeering toi haar 21ste jaar, heeft van dit vonnis hooger beroep aangeteekend. Strafzitting van Vrijdag 26 Februari. HET VRAAGSTUK DER AL OF NIET VOLDOENDE WERKENDE REMMEN VERDER BESPROKEN. Op 22 December had op de Nleuwesloot te Alkmaar een allerdroevigst auto-ongeluk plaats, waaraan na po litieonderzoek bleek, dat den chauffeur H. T. S. geen schuld trof. maar wel werd geconstateerd, dat de rem men van de desbetreffende auto niet in orde waren en voor dit feit stond de chauffeur op 12 Febr. terecht. Ge vorderd werd f 40 boete of 40 dagen, doch op verzoek van verdediger Mr. C. A. de Groot, die concludeerde dat aan het wettig en overtuigend bewijs moest worden getwij feld, werd de verdere behandeling uitgesteld tot heden. Gehoord werden alsnog de heeren inspecteurs van po litie, Stienstra en Marleveld, benevens op verzoek van Mr. de Groot de heeren Geus en Witte als deskundigen De remmenmisère gaf uiteraard stof tot drukke bespre kingen, doch het komt ons voor, dat nu de chauffeur gelukkig niet door roekeloosheid de schuld draagt van het ongeluk, dat we de kwestie betreffende de kwaliteit der remmen maar niet in extense zullen weergeven en willen volstaan, dat zoowel de ambtenaar als verdediger met loffelijke ijver hun standpunt dienaangaande hand haafden. De ambtenaar persisteerde bij zijn eisch f 40 boete of 40 dagen, terwijl mr. de Groot in een aanvul lend uitvoerig betoog niet afweek van zijn alreeds uit gesproken conclusie, dat waar gerechtvaardigden twij fel bestond aan de veronderstelde ondeugdelijkheid der desbetreffende remmen., de verdachte moest worden vrijgesproken. Schriftelijk vonnis op 11 Maart e.k. MOCHT DE ETALAGE VAN DEN SIGARENWINKE LIER OP LAST VAN DE GEMMENTEPOLITIE NIET BEKEKEN WORDEN. OF SCHUILDE ER EEN ADDERTJE ONDER HET GRAS? De vorige week stond terecht de 20-jarige handelsman Willem D. te Limmen, omdat hij zich had bevonden op de stoep van het door den heer J. Stuifbergen bewoonde winkelperceel. De heer kantonrechter kon zich niet in denken dat een dergelijke handeling zonder meer straf baar kon zijn en gelastte aanhouding der zaak ten einde den verbalisant in de gelegenheid te stellen, dit geheim te ontsluieren. Uit de toelichting van den gemeenteveldwachter L. P. v. d. Landen werd dan ook duidelijk waarom dit proces verbaal in de wereld was gekomen. De stoep van den heer Stuifbergen werd misbruikt door een collectie jon gelieden, wier aanwezigheid den heer Stuifbergen aldaar niet gewenscht voorkwam. Genoemde heer persoonlijk aanwezig, bevestigde deze verklaring. De stoep van Stuifbergen werd niet gebezigd als middel om de etalage te bewonderen, doch om het rustige voorbijgangers las tig te maken, voila Tout. De heer kantonrechter, principieel geen vurig bewon deraar van dergelijke verordeningen als winkelsluitingen en stoepjesverbod, besefte echter zijn magistrale verplich ting, zei berustend: Ita lex est scripta zóó Is de wet geschreven en veroordeelde den protesteerenden comparant tot f 1 boete of 1 dag. DIMMER OUDEJAARSNACHT-GENOEGENS. De 36-jarlge stevig gebouwde tuinder Th. de W., wiens sterk uitgezette rechterwang duidde op een kiesgezwel of een stevige pruim Dobbel mans B.Z.K. stond heden te recht voor een feit. waarvoor de kantonrechter hem al direct begroette als een kinderachtig en flauw persoon. De heer de W. werd dan ten laste gelegd, dat hy in den nacht van 31 December op 1 Januari j.1. het raamkozijn van een door den vischhandelaar Joh. Bakker zou heb ben versierd met gedroogde poonenkoppen en bokkem- vellen, welke geurige draperles hij met punaises zou hebben bevestigd. Door den gedagvaarde heer de W. werd deze krasse beschuldiging direct krachtig ontkend. Hij kon daarvoor vele getuigen voorbrengen, onder an dere ook zekere Metselaar, doch deze heer, waarschijn lijk zelf ook verdacht, werd al direct als getuige a de charge gedisqualificeerd. Hierop werden getuigen ge hoord. en in de eerste plaats de 53-jarige eenigszins ge brekkige en zeer nerveuse echtgenoot van Jantje Bakker, zooals hij door zijn dorpsgenooten wordt genoemd. Deze jufrouw legde met zoo kraohtige sU_* den voorgeschre ven eed af. dat de kantonrechter verschrikt uitriep: St, st, 'n beetje zachter mag ook wel. Zij deed voorts ver slag van haar oudejaars nachtelijke bevindingen. Hoe het echtpaar in zijn nachtrust was gestoord en aanvanke lijk had gedacht aan inbrekers, want er was nogal wat splint in huis, vanwege de verkochte visch. Het waren echter geen inbrekers, doch door het raam had zij ge zien, dat Dorus (de verdachte) het raam decoreerde met voren omschreven versierselen, terwijl Dirk Metselaar zich onledig hield met een houtje in 't deurslot te peu teren. De juffrouw, was daarop in zwijm gevallen en zoo ziek geworden dat haar man onverwijld den dokter had moeten opkloppen. Het was geen behandeling voor een vrouw, die al 29 jaar lang had gesukkeld. Juffrouw Bak ker weidde daarop uit over de weldaden die zij aan de familie de W. had bewezen, vóór er oneenigheid tusschen beide families was ontstaan. Voorts beklaagde de juffrouw zich hevig over den last dien men haar naoht op nacht aandeed. Eerst voor korten tijd was men met dit nachtelijk geplaag opge houden. De heer de W. repliceerde op dit opgewonden betoog en noemde alles kortweg „onzin". Hij zelf was met v. d. Sande en de Koekkoek in bespreking geweest en zij hadden het erf bezocht. Daarop werd gehoord de heer Joh. Bakker en deze verklaarde, dat de verhouding met verdachte de W. vroeger goed was, doch die goede verstandhouding was verdwenen, toen getuige vroeg om de 15 gulden die hy nog van Dorus tt vorderen had. Ja, dat i s zoo Dorus, zeide hy gemoedelyk tot den verdachte. Zoo Jan, nam Dorus het woord, nou dan zal i k ook maar eens 'n tegenrekening schrijven! De Kantonrechter betreurde het, dat de veldwachter v. d. Sanden niet meer aanwezig was, om een en ander dat nog niet duidelijk was, nader toe te lichten. 't Was het beste maar, oordeelde de Kantonrechter, om de zaak aan te houden tot volgende week, dan kon den de heeren de Koekkoek en v. d. Sanden hun licht in deze aangelegenheid ontsteken. De door de fam. Bakker overlegde rekening ter ver- krijging van eventueele schadevergoeding (we zyn echter bang, dat ze er niet heel vet van zullen soppen) moest dan maar in het 'dossier worden gedeponeerd. Door den heer dfe W. zullen alsdan ook getuigen wor den medegebracht, echter voorzichtigheidshalve met uitschakeling van den heer Metselaar voornoemd. De behandeling van dit interessante dorpsproces werd door vele belangstellenden uit Limmen bijgewoond en zal ook de verdere behandeling wel de noodige aandacht trekken. Wat afwisseling in dit eentoonlg saizoen is steeds welkom. DE STRIKKENZETTERS ZELF GESTRIKT. Een tweetal onvrijwillige werklooze trawlorvisschers uit Egmond aan Zee. Huib P. en Jan de V.. waren op 16 Januari ter variatie in hun moedeloosheidwekkende omstandigheden er maar eens met een paar wildstrikken op uitgetrokken. Het waren geen stroopers van professie en het geluk begunstigde hen ook al niet. daar zij. al vorens ook maar één armzalig konijntje te hebben ge vangen, al op den bon werden gebalanceerd. De onge luksvogels stonden heden terecht, naar loffelijken Eg- mond-Zeeschen trant, ruiterlijk het feit erkennende, en werden met toegeeflijkheid behandeld, maar desondanks toch nog ieder tot f 10 boete of 10 dagen veroordeeld en de strikken verbeurd verklaard. DE VEELGELIEFDE BERGER WINKELSLUITING. Wie ook de verordening op de winkelsluiting te Ber gen, die de winkeliers in deze vette jaren de vrijheid verleent zich om 8 uur 's avonds al onder de dekens te verschuilen, moge bewonderen, het is niet de sigaren winkelier C. A. B., die zelfs naar het schynt, de in zijn welzyn betoonde gcmeenteiyite overheidszorg, allerminst waardeert. Hy stond althans heden alweer terecht we gens overtreding deze gezegende verordening, aangezien hy op 16 Febr. zich had vermeten om 9 uur in den avond een cliënt sigaretten te verkoopen. De heer B. erkende dit feit, doch beriep zich op de uitspraak van den heer Kantonrechter, die deze verordening onver- bindbaar had verklaard. Een tegen deze uitspraak door den ambtenaar ingesteld hooger beroep, was door mr. Tack ingetrokken. De ambtenaar wees er den heer B. op, dat de arron dissementsrechtbank in hooger beroep het vonnis van den Kantonrechter had vernietigd en de desbetreffende winkeliers had veroordeeld, doch de heer B. repliceerde, dat naar zijn meening het gemeentebestuur de verorde ning alstoen opnieuw had moeten afkondigen. De Kantonrechter maakte een eind aan deze vriend schappelijke dlscussiën en wenschte over 14 dagen schriftelijk vonnis te wijzen. En die dan leeft, dan zorgt! NIEUWE N7 EDORP Zaterdagavond hadden we den gezamenlijken pro paganda feestavond van den J.G.O.B. en A.N.G.O.B.. Voorzitter deelde in zijn openingsrede mede dat dii tevens do herdenking was van het 35-jarig bestaan van den A.N.G.O.B. afd. Nieuwe Niedorp. Na de ope ning werd gezamenlijk de Bakmarsch gezongen, het geen de stemming er in bracht. Door leden van den A.N.G.O.B. en J.G.O.B. werd nu een éénacter ge speeld. nl. „Een Kans We zagen weer oude beken de tooneelspelers, zooals mevr. T. Kok, mevr. Zwa german-Vel en Jaap Langedijk. welke weer prima spel ten beste gaven. Ook de jongeren speelden besi. Alleen was het jammer, dat het zoo gauw uit was want we hebben genoten. We kunnen dit kranige tooneelclubje niets anders dan een tot weerziens toe roepen. Van het geheelonthouders zangclubje kregen we nu eenige liederen te hooren, welke, zooals we gewoon zijn. mooi waren. Mevr. v. d. Veen-Wilson droeg hei bekende volksverhaal van Leo Tolstoi „Hoe de duive. een snede brood verdiende'' op de haar eigen keu rige wijze voor. We hebben mee gevoeld het duivei- sche dat hot beste wat de menschen voortbrengen, datgene wat noodig is om in stand te blijven, omge zet wordt in brandewijn, welke de menschen maaki tot beesten. Hierna kregen we eenige nummers op de viol van Cor Lodder, door zijn 15-jarig zusje op keu rige w-ze op de piano begeleid. In de pauze hadden we de verrassing van een heei mooie verloting, waaraan pracht prijzen verbonden waren. Na de pauze was het de feestredenaar, onze plaats genoot, de heer P. Zwagerman, welke zijn vloeiende rede vlot uitsprak. Spreker herdacht dat 35 jaar ge leden hier in dezelfde zaal een afd. van den A.N. G.O.B. opgericht was. Het was een jong, vurig en ta lentvol predikant, welken vooruit verzekerd was dat het hem toch niet gelukken zou, maar dominéé N. J. C. Schermerhorn zei: „Ik zal niet zoolang spreken tot ik een afdeeling bij elkander heb". En hij heefi net zoolang gesproken. Menig keer heeft hij met zijn vurig enthousiasme voor ons gestaan .en gesproken, veel zijn de tochten geweest welke we in den omtrek gemaakt hebben. Veel heeft deze strijder voor de rechten van den mensch gedaan, en hij heeft zijn stempel gedrukt op deze plaats, waar hij de besti- krachten van zijn arbeidzaam leven heeft gegeven. We kunnen ons den tijd herinneren dat we met onze tooneelclub „Nieuw Leven" tot ver in den omtrek propagandastukken lieten zien. En het is een ver heugend feit dat na eenigen tijd van inzinking er weer aGtie komt in de menschen. We zien de ge dachten van Schermerhorn weer opkomen, en meer dan de laatste jaren het geval was, komen de geheel onthouders en Internationaal Anti-Militairisten naar voren. Spr. wijst verder op het toenemende bier-ai- eoholisme het biergevaar, zooals hij het terechi noemde en stelt vast dat de eerste eisch van een socialist, of hij sociaal-democraat, communist of an archist zich noemt, is de geheelonthouding. Wani nog altijd is de spreuk in toepassing van F. Domela Nieuwenhuis: „Drinkende arbeiders denken niet en denkende arbeiders drinken niet" Spr. eindt zijn re de mei te hopen, dat het nu geen 35 jaar meer zaï duren voor we een drankvrije samenleving zouden hebben. Weer was het mevr. v. d. Veen-Wilson, welke ons een sprookje vertelde, nu van den bekenden Engcs- schen schrijver Oscar Wilde. We weten dat snrooK- jes eigenlijk niet geschreven zijn voor kinderen, maar voor groote menschen. Ook wij zullen, als we de „moraal" er van begrepen, weer geleerd hebben en zijn dan (misschien) wijzer geworden Onder door'sche stilte werden weer eeenige num mertjes viool en piano aangehoord. Fijn dat de men schen ook kunnen luisteren. Mevr. v. d. Veen-Wilson kon het niet over haar hart verkrijgen om van Nieuwe Niedorp te vertrek ken zonder dat ze een anti-oorlogsstuk voorgedragen had. Op meesterlijke wijze vertolkt ze voor ons „Het graf van den onbekenden soldaat" van Martien Be versluis. Zeker zijn we bij ons van de anti-oorlogs- idée doordrongen, maar door deze mooie voordrachs wordt je gesterkt en voelt de noodzakelijkheid om te strijden tegen het onrecht wat oorlog heet, om u voorkomen dat ze ondanks de bedreiging van vredes verdragen en Volkenbond weer een nieuwe oorlog zullen ontketenen. Om te toonen met den daad dai het ons met den wil tot vrede ernst is. Met een kort woord sloot de Voorzitter dezen zeer goed geslaagden feestavond en wekte de aanwezige! op om zoover als ze nog geen lid waren, zich aan t»- sluiten om mee te helpen aan het ideaal; een drank- vrije samenleving. HARENKARSPEL Benoemd tot sluiswachter van den Smengelpolder, de heer D. Bruin Sz., alhier. DIRKSHORN. Alhier worden pogingen aangewend om een ver- eeniging op te richten van „Onderlinge Hulp bij Ziek te", dat wil zeggen een vereeniging van tuinbouwers, welke zich verplichten om bij eventueele ziekte van één hunner leden, om beurten een dag bij zoo iemand tc werken. In het Oostelijk deel van deze ge meente bestaat een dergelijke vereeniging van pl.m. 70 leden, welke al 10 jaren zeer vruchtbaar werkt. WAARLAND. Jaarvergadering van de tuinhouwverecniging „Waar en Omstreken" te Waarland, in het Café van Ophem. De voorzitter, de heer P. de Jong, opent met eenige hartelijke woorden deze vergadering, welke belang rijk bezocht was. De Secretaris las hierna de notulen voor, welke onveranderd onder dank werden goedgekeurd en ge- teekend. Uit de mededeelingen blijkt, dat het Nationaal Cri sis Comité voor Ilarenkarspel 2300 Kg. amoniak be schikbaar zal stellen, wat meer dan bespottelijk weru gevonden voor zoo een groote gemeente. Voorzitter zegt, absoluut geen heil te zien in een Crisiscomitó, evenals in de rentelooze voorschotten, welke wel zoodanig besnoeid zullen worden, dat ve len het hoofd wel niet meer boven water kunnen houden, wat blijkbaar de bedoeling van den Staat is, want anders hadden zij werkelijk wel eerder hulp mogen bieden. #ERC£#S LUST/M/ Wilt gil U weer frisch en opgewekt voelen, vrij van slechte spijsvertering, verstopping cn de daaruit voortvloeiende lusteloos heid. gebruik dan Fostcr's Maagpilllen. 0.65 pa flacon. iitiên dit j 50 mini voorwei woord ig Uit het jaarverslag stippen wij aan. dat ern den zijn 2 ledenvergaderingen en 4 bestuuravei ringen. Verder, dat op het verzoek aan de gei om een steunregeling in hei leven te roepen w, nt K|ac tuinders met succes is bekroond, daar de gen* onmiddellijk f3000 beschikbaar heeft gesteld. d8? fD Het jaarverslag van den penningmeester ejj dit jaar een tekort aan van f 41.62, wat kwam vorigen winter een boekhoudcursus is gehouden kassaldo was op 1 Jan. 1932 f 246.10. De rektJ welke was nagezien door de heeren H. Tamisjl Nolten, werd in de beste orde bevonden en ij! dankzegging goedgekeurd. Bij de bsstuursverkiezing werden de aftrejJj heeren G. Jonker en P. de Jong met op 2 na J meene stemmen herbenoemd, welke zich hunneL, raing lieten welgevallen, bedankende voor het" trouwen hun geschonken Voorstellen voor de vergadering van den N< marktbond. Van deze vereeniging zal een ingediend worden om wijziging te brengen stemrecht en niet meer krampachtig vastL a&n een geveild bedrag van f300, daar het blijkt vele kleine tuim'ers dit jaar niet aan zoo n btj kunnen toekomen. Voor afgevaardigden naar de Noord ennarktbo vergadering worden benoemd de heeren G. Jorj G. Bruin en Joh. Bruin Bij de rondvraag bracht de heer Groenveld eenige woroden van hulde aan den voorzitter (j was juist 12J* jaar voorzitter geweest) voor 3 goed beleid van de vereeniging wat met een plans uit de vergadering werd beantwoord. Voorzitter bedankt voor de ovatie en hoopt n«| zijn krachten te mogen geven aan de belangen „Waarland en Omstreken". Verder laat Voorzitter nog een opwekking hot om lid te worden van den Neutralen Bond vani ren. Land- en Tuinbouwers. Dit lijkt spr. op hetcw blik. den aangewezen weg voor de tuinders. I bond, hoe jong nog, werpt in enkele gemeente tastbare resultaten af. gezien de verslagen ij Schager Courant. Na nog enkele besprekinges T de huishoudelijken aard, sluit Voorzitter deze v- al dering. plaats Vrijdag 26 Februari hield de R.K. Tuindersboni! renkarspel Oost. afd. L.'i.B., zijn jaarvergauerinj huize van Mej. Wed. G. Stoop. Aanwezig 58 l&y Du vergadering werd geopend met een woord welkom Door den Voorzitter werd in üreede irti kken<1 den buitengewonen slechten toestand g< iue:nor- De in welke naar zijn meening hopeloos kan wordN des na> noemd. De notulen wen.en gelezen en goeJgekt Diosda Ingekomen was een verzi ek van de vereen, tode te „Onderlinge hulp bij ziekte om ter bevoegde ph een verzoek te richten om den datum der keri di wijzigen in verband niet de vele werkzaamh«fc de maand Juli. Getracht zal woruen deze te i nouden den laatsten Zondag in Augustus. Door den Voorzitter word vervolgens medegi Jat dit jaar geen zilveruienaaad Joor den N.ML worden afgegeven. Wei is beschikbaar reuzeni koolzaad, maar uit is hier van geen beteekenw In verband met de gehouden kringvergaderit Dinsdag 23 Februari ta Aikrnaar, werd door den 5b. Groot uitvoerig verslag uitgebracht van de hom bijgewoonde vergadering. Spr. zegt dat het lil te bevelen zooveel mogelijk ie iaten keuren, om en uitvoer van ongekeurd pooigocd niet zal den toegestaan. In verband hiermee vraagt de heer C. Bakke?, ook kan worden gekeurd zonder herkonistbn waarop bevestigend wordt geantwoord. Verschilla vragen werden gesteld en beantwoord. De Voorzitter dankt den heer Groot voor zijn dedeelingen. Volgt jaarverslag van den secretaris. Hieruit B Jat het ledental siationnair was gebleven, dat tl ien zijn overleden. 4 Bestuurs- en 3 algemeene gaueringen zijn gehouuen. Verder werd in br trekken den toesianu onzer vereeniging gescbs De Voorzitter dankte namens de vergadering secretaris voor zijn uitgebreid verslag. Bij de rekening van den penningmeester bleek, dit jaar een nadeehg saldo was te boeken van f89! Bij de bestuursverkiezing werden de aftreden;* Jen, de heeren P. Bekker en H. Dekker met resp en 52 stemmen herbenoemd. Beiden namen tiuc(^ude; oenoeming aan. Voorstellen voor den N.M.B. en Haarlem niet ingediend. Als afgevaardigden naar den N.M werden l.enoemd Jac. Hoebe, Ant Bos, J. Zutt en Hoek. Voor Haarlem werd aan het Bestuur over* laten. De heer P. Daneberg vroeg, of het niet gewenst is, dat hier wat meer tarwe zal worden verbom ,n verhand met de mogelijke tarweprijzen werd hï voor wel wat gevoeld, maar men meende dat zaaien van zomertarwe zelden een goed beschot levert. Daarom zal gewacht worden tot a.s. herfs .let bestuur doet toezegging dat zij alsdan met afgerond voorstel zal komen. Tenslotte zeide de Voorzitter dat door het Crijf hebbe comité voor de gemeente Harenkarspel slechts K.G. ammoniak beschikbaar is gesteld. Dit is woon een bespottelijk kwantum en kan in geen g«f met d CU t dit mi «nteei terrein konden den tu! de bru der te twee 1 bier si Door i reiken, ten tij naar t zichtlei geruin den ai eneder hebbel Was, 1 Dien. 1 groott Diner 1 De de He vrouw Ven! lijn al wei#"*!*' mee ti Dat mag c ken zl hands zijn. h langrl geen harde Noc eoneel de drl steun voor den tuinbouw worden genoemd. Hierna dankte de Voorzitter de vergadering hare opkomst en medewerking en ging sluitinf. W N K Dln gemei loemd. C ergadering t| hei ging over I ter I t W NKMZ Comité vanw een openb Ook heer ter p! [dader iker hste toe b Het den Nijec kuns een 1 en t opsj pen Vrijdagavond hield het plaatselijk Comité van tie tegen het Wetsontwerp-Terpstra een openl vergauering. waar de heer B. Span. Hoofd der Scfe voor L. O. en U.L.O. alhier een inleiding hield w dit wetsontwerp. Spreker begon met een kort historisch overzit! j van de onderwijswetge v ing in ons land, om hierdfl in het licht te stellen, hoe de tegenwoordige toeslal op onderwijsgebied is gegroeid. Daarna kwam men tot de behandeling van het kende ontwerp-Terpstra en besprak de bezwart die door het Comité tegen het ontwerp worden in? bracht, wat betreft: de leerlingenschaal, die vooral voor het plattelao funest moet zijn en waarvan men loch moeilijk zeggen, dat ze de vitale belangen van het onderffjj onaangetast laat. üok in deze gemeente zouden t beide scholen voor L.O. en die voor U.L.O. een 1» kracht moeten missen. Verder werden nog even de punten naar voren? bracht, die op den plaatselijken toestand niet dir?C invloed zouden uitoefenen, doch die in de algemeen lijn bekeken, ook van belang zijn. Na deze bezwaren werden de middelen besproW die het comité aangeeft als leidende tol een belet* rijke bezuiniging zonder pacificatie en vitale on® vvijsbelangen aan te tasten. Met algemeene stemmen wordt de bekende aangenomen, waarna de heer Bart namens de ver^ dering den spreker hartelijk dank zei voor zijn" dere en zakelijke uiteenzetting.

Schager Courant | 1932 | | pagina 10