AlieiEti Hieits- lii-1L Felle branden Radioprogramma Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Auto in de Schie gereden. Roofoverval te Weert gefingeerd. Een tragische gebeurtenis. Brand in een bioscoop. De Bergensche bad-zaak opnieuw voor den rechter. Langs den hoefslag. Plaatselijk Nieuws. Waterleiding en electrisch licht in den Wierinoermeerpolder. Dinsdag 1 Maart 1932. SCHAC 75ste Jaargang No. 9029 cou blad vers» hij"' viermaal per week: Dinsdag. Woensdag. Don-ler |on Zaterdag Bij inzending tol 8 morgens 8 uur. wenden Adver urn »i"g nxiveei mogeiijk in hel eerstuitknuiond nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f180 Losse nummers 6 cent ADVERTKN- TIoN van 1 tot 5 regels f0.85. iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen! Gruotere letters worden nnnr plrintsruimie berekend. U NUMMER BESTAAT UIT DR1£ bladen. Te Zaandam een historisch ge bouw in vlammen opgegaan. Eet gebouw dienst gedaan als kerk voor de West-Frïesche doopsgezinden. Een schade van 70 a 80 mille. idagavond heeft te Zaandam een felle uitslaande groote schade aangericht bij de firma G. Vogelen- 6toffeerderij en meubileerinrichting aan de West- aldaar. Achter het fraaie winkelpand bevindt zich ■r oud Zaansch pand. dat in het midden der acht- eeuw als kerk voor de West-Friesche doopsge- dienst gedaan heeft, later als patriciërswoning tild een sieraad van de Westzijde waa. gebouw met twee verdiepingen en zolder waa vol [voorraad voor het komende seizoen, terwijl een go kt ook diende voor berging en bewaring van inboe- ongeveer kwart over zeven bemerkte de heer dr. i. wonende naast den heer Frederiks, welke laatste «ar van de zaak Vogelenzang is. dat aan den ach- nt op een der verdiepingen van het gebotuw brand ontstaan. Deze waarschuwde de brandweer. Inmtd- loelde het vuur weldra uit alle vensters en openingen tastte met niet minder dan elf twaalf stralen het aan, dat gretig voedsel vond in den brandbaren od van het pakhuis. Het woonhuis en de winkel, ede het pand van dr. Boom zijn ongeveer 7 8 ft van het verwoeste perceel gelegen. Hierdoor wist den brand tot dit eene pand te beperken. Toch is &tde zeer aanzienlijk; ze wordt geschat op t 70.000 BIOO. eorzaak van den brand is niet vastgesteld kunnen ia Op de verdieping waar men denkt, dat do brand tetaan. brandde een kachel. Dat het vuur zich in ude houten gebouw, waarvan slechts de voormuur teen was. door alle vertrekken zoo snel heeft vcr- Id is te begrijpen, daar overal tapijten, bedden, vloer en meubelen opgestapeld lagen. Iet brandend gebouw laaide dan ook als een fakkel de omgeving, en de brandweer stond voor lang geen ikkelijke taak. Hoewel zij het gevaar in een uurtje voren had. bestond herhaaldelijk vrees, voor de he lende perceelen, wegens de felheid, waarmee het iele perceel door het vuur werd aangetast, it li een van de felste branden van den laatsten tijd huudam en aan het vele en uitstekende materiaal rtver men daar beschikt, is het te danken dat do nd geen catastrophale uitbreiding heeft aangenomen, eigenaar was verzekerd. Hevige brand te Losser. Ver schillende woningen 'n prooi der vlammen. - De schade op 1C0.G00 gulden geschat. 0 den nacht van Zondag op Maandag heeft te Los- ln de provincie Overijsel, een gemeente tegen de itsche grens op, een hevige brand gewoed. Ie brand brak uit omstreeks drie uur bij den winke- ^aféhouder J A. Boerrigter, wonende aan den latweg van Losser naar Gronau. Het vuur greep 1 om zich heen en werd door den feilen wind aangc- kkerd. De woning van den heer Boerrigter is een leelte van een complex, waarin behalve een café ook zaak in koloniale en grutterswaren en een schoen-, ubel- en ijzerwinkel zijn ondergebracht. Toen de brandweer uit Losser en Gronau ter plaatse fschenen stond het pand, dat een oppervlakte van ;eveer 30 Ovierkante meter beslaat in lichte laaie, in blussching viel niet meer te denken. De vlammen ren fel omhoog en de brandweer moest zich beper- met te trachten de belendende perceelen te behou- Hierin is de brandweer inderdaad geslaagd. De wind heeft echter het vuur overgebracht naar op ongeveer 200 meter afstand gelegen arbeiders- •ningen eigendom van den heer Dijkhuis. Beide wo lgen zijn eveneens geheel afgebrand Om zes uur gistermorgen was men het vuur meester i waren het pand van den heer Boerrigter en de bel- I arbeiderswoningen nog slechts rookende puinhoopen. De bewoners van de verschillende woningen konden ch redden. Ongelukken hebben niet plaats gehad. De schade, die gedeeltelijk door verzekering wordt Kiekt wordt op 100.000 gulden geschat. Eet herstellingsoord voor onder wijzers te Lunteren door brand verwoest. De brand midden op den dag uitgebroken. De patiënten allen gered. Een boschbrand voorkomen. Gistermiddag is een groote brand uitgebroken In het herstellingsoord voor onderwijzers, gelegen in het bosch nabij Lunteren. De brand greep zoo snel om zich heen, dat de brand weer uit Earneveld, Ede en Ederveen moesten worden gealarmeerd. Later werd gemeld, dat het herstellingsoord van den l ed. Bond van Onderwijzers door den brand totaal is I verwoest. Omstreeks kwart over twaalf werd de brand ontdekt verP1eegden bevonden zich grootendeels buiten In tgtenten, de patiënten die in het gebouw waren konden y lg veiligheid worden gebracht e directie van het herstellingsoord nam onmiddellijk aaregelen om de patiënten ergens anders onder te Rut*gen Een..aantal van hen vond onderdak in hotel 3ers terwijl de overigen bij omwonenden werden op genomen. eeii "h hcrstellinSsoord bestond uit een twee verdiepin- °°g frontgebouw en twee vleugels. De brandweer van Lunteren was spoedig ter plaatse doch kon tegen de vuurzee, die aangewakkerd werd door den Oosten wind, weinig uitrichten. Van alle zijden stroomden de belangstellenden toe. Na anderhalf uur was het gebouw voor het grootste gedeelte verwoest. Een ander gevaar dreigde, nJ. het uitbreken van een boschbrand. De brandweer slaagde er echter in ver spreiding van het vuur op enkele hoornen na te voorko men. Het herstellingsoord van den Bond van Onderwijzers dateert van 1900. Het is geheel uit steen opgetrokken. Het gebouw Is verzekerd. Het nablusschingswerk duurde nog den geheelen mid dag voort. De patiënten zullen allen naar hun woon plaatsen vertrekken. Door het springen van een band.. Van de vijl inzittenden één gewond. Zaterdagmiddag reed tusscheri Delft en Overschie, ter hoogte van den Hofweg, een auto in de richting van Rotterdam. In dezen auto zaten dr. SiegenheeK van Heulekom uit Rotterdam en vier Belgische hee- ren, die met elkaar op reis waren naar het te Rotter dam te houden Botary-congres. De hand van het lin- ker-achterwiel sprong en dientengevolge begon do auto te slingeren. Plotseling schoot de wagen de Schie in. De auto kantelde en verdween onder den waterspiegel. De inzittenden slaagden er in de ruiten stuk te slaan en uit den auto te komen. Toevallig nasscerdc juist dr. J. A. van Aken, die, geholpen door zijn echtgcnoote, de verongelukten te hulp kwam. Even later verscheen ook de gemccntc-arts van Over schie, dr. Breemor, om assistentie te verleenen. Dr. Siegenbeek van Heulekom had een vrij ernstige kaak wond. Drie van de Belgische heeren hadden slechts onbeduidende snijwonden gekregen, inaar de vierde, de heer Davos, had het bewustzijn verloren. Hij is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Za terdagavond was zijn toestand redelijk wel. Om 'n kastekort te dekken. Omtrent den z.g. overval te Weert, waarbij de in casseerder van den R.K. grafisehen bond van de door hem geïnde contributies ten bedrage van f305.— zou zijn beroofd, meldt men dat het onderzoek heeft uitgewezen, dat deze diefstal gefingeerd is. Bij de con trole van de boeken van S. bleek een tekort aanwezig te zijn. Bij het verdere verhoor bekende S. den over val te hebben in scène gezet met behulp van zekeren J. Deze, die gisteravond ook is aangehouden, bekende zijn medeplichtigheid. Een klein gedeelte van de ge inde gelden was nog aanwezig. J. beweerde het ove :ige gedeelte van het geld in de Zuid-Willemsvaart te hebben geworpen. Vader en moeder op denzelfden dag over leden. Te Leijnden bij Eist ging Zondagnacht de landbou wer H. uit om den dokter te waarschuwen, wijl zijn vrouw ongesteld was. Onderweg kwam de man te vallen en bleef dood op den weg liggen. Toen buren later in huis van H. kwamen, vonden zij de moeder dood op bed liggen, terwijl vier kleine kinderen om de sponde van hun moeder zaten. In een Bolgaarsch stadje. 15 schoolkin deren gewond. Zaterdagavond is bij een schoolvoorstelling in een bioscoop te Rocstsjock in Bulgarije, brand uitgebro ken. Door ondeskundig optreden van twee gymna siasten, die de film draaiden, geraakten de films in brand. Er was een sterke rookontwikkeling. Het vuur verspreidde zich in zeer korten tijd over de zaal, waar een paniek ontstond. Leerlingen die van het balcon sprongen, bekwamen arm- en beenbreuken. In totaal werden vijftien leerlingen gewond. Do redding werd bemoeilijkt doordat het publiek op straat de kinderen naar buiten wilde halen. De eigenaar van de bioscoop en de jeugdige operateurs zijn aangehouden. RECHTSWEZEN- Baden zonder badkoets. Het vonnis van den Kantonrechter door den Hoogen Raad vernietigd. De Hooge Raad heeft gisteren, wegens een vorm fout, het vonnis van don Kantonrechter te Alkmaar vernietigd, die een badgast te Bergen aan Zee, ter zake van het baden zonder gebruik te maken van een badkoets of badtont, den vorigen zomer, had ver oordeeld tot vier gulden boete subs. vier dagen hech tenis. De zaak werd verwezen naar do rechtbank te Alkmaar om haar op do bestaande dagvaarding op nieuw te berechten en af te doen. DOODELLIKE MISHANDELING VAN ZIJN BROER. Verdachte berust In zijn vonnis. Naar wordt vernomen, heeft D. J. P. te Aaltcn. die wegens mishandeling den dood ten gevolge hebbende, gepleegd op zijn broer, door het Gerechtshof te Arn hem werd veroordeeld tot zes jaren gevangenisstraf, in dat vonnis berust. Ruitersport. Ruiteravond van de L.R. 27 Februari I.L «Wielingen** op Toen wij binnenkwamen, klonken ons de opgewekte '.onen der muziek reeds tegen. Voeg hierbij do mooie, :-ulme feestzaal van Concordla. die bovendien heerlijk was verwarmd, de prettige ontvangst, men krijgt dan reeds dadelijk de goede stemming to pakken. Toen iedereen een goed plaatsje gevonden had. hield zijn Edelachtbare burgemeester Kolf een openingswoord In goed gekozen woorden pleit spr. voor de mooie sport bet paardrijden, wijst hierbij op de intellectueele- en li chamelijke ontwikeling van de ruiters. Men kan bemer- 'ten. dat spr. zelf practische ervaring heeft op dit gebied Op sympathieke wijze moedigt spr. de aanwezigen aan. om zich als werkend lid of donateur van ..Wieringen" op te geven. Een hartelijk welkom wil spr. toeroepen oan allen die aanwezig zijn. Inzonderheid aan den secr. der Ned. Fed.. den heer W. Slob. Als gasten worden nog opgemerkt de L.R. „Anna Paulowna", „West Friesland", ,De Noorder Ruiters", en „Den Helder". Spr. wenscht allen een zeer prettigen avond toe. (Applaus). Hierna wordt gezamenlijk het „Amazone-lied, door P. .Tongkind, enthousiast gezongen, waarna de heer W. Slob in de hem eigen kernachtige bewoordingen, een korte rede houdt, over doel en werken der Land. Rui tersport Hierop volgt de klucht in 1 bedrijf: „Bekroonde Kaatje." Als hierop critlek moest worden gehouden, wij zouden het niet kunnen, alle personen hebben zich gegeven aan de dolle verwikkeling der geschiedenis. De o.i. lang niet gemakkelijke rol van Kaatje Flikkerglans werd door Mej. Geert Mosterd excellent naar voren gebracht. Haar doen en laten was tot ln de puntjes verzorgd, evenals bij haar niet minder goede tegenspeelster Grietje Pot- asch (Mej. Bets Luijt). Ze hebben de aanwezgien ge bonden aan hun dol, komisch gebarenspel. Het moet prettig zijn voor je zoo te kunnen geven. Bravo! Het daverend, steeds weer opstijgend gelach, het overwel digend applaus bij 't einde is wel de beste belooning ge weest voor allen, die deze eenacter zoo buitengewoon vlot ten tooneele brachten. Iedere voordracht hier apart te behandelen zou te veel plaatsruimte innemen. Wij willen echter nog even stilstaan bij No. 8, de propagan- davoordracht voor de L. R. „Wieringen", gemaakt door den heer P. Bruul, ons meer bekend als Oom Piet. De huldiging en 't bloemstuk was zeer zeker op zijn plaats bij 't einde der revue. De verschillende rake gezegden en aardige toonecltjes waren vernuftig samengesteld. Hulde. Wij zien dan een zeer ontevreden fletsenoppasser zon der fietsen. Dze zijn er niet meer, daar iedereen paard rijdt op Wieringen. Mej. Luijt als gids voor de vele vreem delingen, die het voormalige eiland bezoeken engageert deze rijwielbewaker. Als koetsier op haar landelijk ver voermiddel een boerenwagen. Spoedig komen toeristen opdagen en een rondreis door Wieringen wordt aange vangen. Bij verschillende belangrijke punten van het eiland wordt stilgestaan. Het beurshcckje in Hippoly- tushoef, de smederij van den heer J. Luijt. bekend ge worden door den ex-kroonprins, die hier van smid Luijt les kreeg in 't maken van hoefilzers; het kerkhof ln Westerland. Een oogenblik worden de dooden herdacht; een mooi lied wordt door eenige dames gezongen. Ook krijgt een zekere instructeur nog een beurtje. Kortom het was „ar*. Tot slot komen ook de leden van „Wieringen" ten tooneele en heeft de huldiging van Oom Piet plaats, ge zamenlijk wordt met geestdrift Het Standaardlied der Ned. Fed. gezongen. Al reeds lang is tusschen de voordrachten met dansen aangevangen. Nog krijgen wij de verloting en nog een zangstukje. Nogmaals neemt burgemeester Kolff 't woord, een compliment brengend aan allen die hebben medegewerkt aan 't welslagen van den avond, een woord van hulde uitsprekend aan den instructeur, den heer His Wilms. Spr. wijst er op, dat onder de zeer bekwame leiding van den instructeur „Wieringen" inderdaad, op den goeden weg is. Met den wensch, dat de L.R. mag groeien en bloeien, sluit spr. hiermede het officieele gedeelte af, hoopt dat de aanwezigen nog lang prettig bijeen zullen blijven en stelt een ver verwijderd sluitingsuur. Het moet wel prettig zijn voor een vcreeniging een hoofd der gemeente te hebben die zoo sympathiek en daadwerkelijk medehelpt en door zijn aanwezigheid en door zijn goedgekozen woorden, de goede zaak tot groo teren bloei tracht te brengen. Hiermede zouden wij kunnen eindigen, doch kun nen niet nalaten een algemeene beschouwing te geven. Veel van dergelijke avonden maakten wij reeds mede, maar niet zoo als deze. En wij moeten een compliment maken aan de baanbreker voor „Wieringen" met zijn stille kracht, den heer en Mevr. Wilms. De opzet, een ruiteravond te geven, die strekking had, is volkomen gelukt. Van 't begin tot het einde heeft de heer Wilms de teugels ln handen gehad, van 't begin tot 't eindo heeft de avond het cachet gehouden een ruiteravond te zijn. Dat deze absolute medewerking van 't publiek door rustig, zonder overdrijving feest ta vieren, zijn weg zal vinden ook naar andere plaatsen. Het Idee van den leider om alleen .introductie's" toegang te verleenen, heeft hieraan veel toe medegewerkt. Nog lang zal deze avond bij ons blijven voortleven. Het was een echt lan delijk ruiterfeest in vaste lijnen. Nog een woord van dank aan de Concordia-band, en aan de familie Jb. Bruul voor de keurige verzorging der zaal en bediening. Toen wij Zondagmorgen alreeds weer vroeg in de feestzaal aanwezig waren, moesten wij constateeren. dat geen spoor meer te vinden was van "t geheele feest. Al les stond toen alweer gereed voor den avond, want Zon dagavond heeft „Wieringen" nogmaals het reportoire af gedraaid, nu echter als openbare uitvoering, een goed idee tot staving van de kas. ook voor andere plaatsen maar dan moet er ook in navolging van „Wieringen" gestudeerd worden Vm. WOENSDAG 2 MAART. HILVERSUM (1875 M.) V.A.R.A.: 6.45 Lichaamsoefeningen o-l.v. G. Kleereko- per; 7.30 Idem; 8.00 Tijdsein en Gramofoonmuziek; V.P.R.O.: 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A.: 10.15 Uitzen ding voor arbeiders in de Continubedrijven; 12 00 Sep tet o.l.v. Is. Eyl; 1.45 Rustpoos zender; 2.15 Onze Keu ken door P. J. Kers; 3.00 Pianorecital; 3.30 Tooneel- stukje, op te voeren door het VARA-tooneel 4.15 VARA- Septet o.l.v. Benatzki; 4.30 Vraaguurtje door Oom Henk; 5.S0 VARA-Septet o.l.v. Is. Eyyl; 6.00 Vrijdenkers-Radio- Omroep; .700 Beginselprogramma der S.D.A.P.; 7.20 Gramofoonmuziek; daarna tooneelstuk op te voeren door het Groot Volkstooneel; 9.00 VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot; 10.00 Uitzending van den Bond van Handels- en Kantoorbedienden; 10.15 VARA-Orkest; 10.45 Vaz Dias; 11.00 Vervolg concert; 11.30 Gramofoon muziek. HUIZEN (208 M.) N.C.R.V.: 8.00 Schriftlezing 8.15 Morgenconcert 10.0C Dameskoor; 10.30 Korte Ziekendienst; 11.00 Harmoni- mubespeling door M. F. Jurjaanz; 12.00 Politieberich ten; 12.15 Middagconcert; 2.00 Verzorging van den zen der; 2.30 Lezen van Chr. Lectuur; 3.00 Concert; 5.00 Kinderuurtje; 6.00 Uurtje voor de landbouwers door H. Pilon; 7.00 Uitzending voor het Onderwijs voor de Bin- nenvoort; .730 Politieberichten; 7.45 Berichten van het Ned. Chr. Persbureau; 8.00 De Haarlemsche Orkest vereniging o-l.v. Frits Schuurman; 9.00 Lezing; 9.30 Vervolg Concert; 10.00 Persberichten Vaz Dias; 10.30 Gramofoonmuziek. BRUSSEL (509 M.) 5.35 Gramofoonmuziek; 6.50 Idem; 9.20 Gramofoonmuz- KALUNDBORG (1153 M.) 7.20 Concert; 8.35 Dansmuziek. BERLIJN (418 M.) 8.40 Concert op twee vleugels. HAMBURG (372 M.) 7.20 „Drel Wiener Walzer", operette van Joh. Strauss; 9.50 Dansmuziek. LANGENBERG (472 M.) 4.20 Concert o.l.v. Wolf. DAVENTRY (1554 M.) 5.05 Orgelconcert. MILAAN (501 M.) 6.25 Populaire muziek; 6.20 Orkestconcert. WEENEN (517 M.) 9.2 Dansmuziek. WARSCHAU (1411 M.) 1.55 Omroep-orkest; 10.20 Dansmuziek. AFSCHEID MEESTER HIEMSTRA. Het was Maandagmorgen een ware verrassing voor moester Hicmstra, toen deze zijn leslokaal binnentrad cn dit keurig versierd vond. Zijn leerlingen hadden hem deze verrassing bezorgd en hiermede uiting willen geven aan hun hulde en vriendschap, nu hun onderwij zer dezen dag voor 't laatst aan onze openbare lagere school zou zijn verbonden. Immers, de heer Hiemstra is met ingang van Dinsdag 1 Maart, dus vandaag, be noemd tot hoofd der school te Zwaag. Maar de leerlin gen van de vijfde klas, de klas die meester Hiemstra „had", wilden het niet bij de versiering van het leslokaal laten. Ook een stoffelijk blijk van vriendschap zou er zijn en dit werd in den vorm van een mooie schemer lamp aangeboden. Het spreekt vanzelf, dat de heer Hiemstra dit alles buitengewoon op prijs stelde en dat deze schooldag een bijzonder prettige dag werd. Van do zijde van meester vond een kleine tractatie plaats en voorts werd deze „bijzondere dag" genoegelijk doorge bracht. Het hoofd der O.L. school en het overige personeel nam aan het einde van den schooltijd op hartelijke wijze afscheid van hun collega. TIJDELIJK ONDERWIJZERES. Als tijdelijk onderwijzeres aan de O.L. school alhier, In verband met het vertrek van den heer Hiemstra, is met ingang van vandaag aajigesteld Mej. Porte, te Alkmaar. De aanbesteding. In „Do Gouden Engel" van den heer J. K. Boontjes, aan de Markt, werd Maandagmiddag om 12 uur door de firma Batenburg cn Verhagen te Leerdam aan besteed het aanleggen van waterleiding, en electrisch licht van 130 woningen in den Wieringermeerpolder, bii Sluis I en bv Sluis III. De volgende biljetten waren ingeleverd: Voor den aanleg van electrisch licht: Van Stralen, 't Zand f 7701.Groenveld en Co., Amsterdam f6232.68; D. Visser. Abbekerk f6100.—; G. Zwaan, Barsingerhorn f5800.—; Alberts en Kluft, Amsterdam f5679.Technische Coöueratie. Amsterdam, f5600.-, K. Coops, Nieuwe Niedorp f5142.Spaander en de Wever, Wieringen f5200.—; Westerbaan, Den Helder f 4900.Schoonderbeek, Hillegom f 4660. Voor den aanleg van waterleiding; G. Zwaan. Bar singerhorn f 4000.—; I\. Coops, Nieuwe Niedorp f 3420; Blom, Beverwijk f3074.Westerbaan, Den Helder, f2800.—; Groenevcld en Co., Amsterdam f2426.—; Visser, Rotterdam f2424.Van de Pol, Broek op Langendijk f2082. Een inschrijving voor het werk in massa, afkomstig van G. J. Kueter, Alkmaar, tot een bedrag van f8386.werd terzijde gelegd, als zijnde niet ge vraagd. De gunning zal plaats hebben na overleg met dc Directie van den Wieringermeerpolder.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1