Si Raad St. Maarten. s We Autobnsdienst W i n k e 1—H o o g w o u d. v 12000 kuikensin de vlammea omgekomen EE Vergadering van den Raad op Maandag 29 Februar; 1932. des middags half 2. Voorzitter de heer A. Klerk, burgemeester, tevens secretaris. Allen aanwezig. De notulen worden onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. Van de ingekomen stukken vermelden we de goed keuring van de begrooting 1932 en wijziging idem 1931; een ingekomen dankbetuiging van de tuinbouw- vereeniging voor den verleenden tuinderssteun en bijdrage voor tuinbouwcursus; een gespecificeerdt- nota van den Vleeschkeuringsdienst over den post „onkostenberekening". Deze is opgevraagd op verzoek van den heer Breed, die zich na voorlezing der posten daarmee content verklaart. Uit berichten van H.H. dokteren blijkt, dat hier tengevolge van de crisis nog geen ondervoeding en gebrek aan kleeding en schoeisel bij de kinderen be staat. Wanneer zulks nader mocht blijken, zal hier van kennis worden gegeven. Dit naar aanleiding van een gedane vraag vhn den heer Van Drunen. Ged. Staten berichtten dat de Statenvergadering wijziging van de voorwaarden ua.v. aansluiting dei niet-rendabele gebieden, niet noodzakelijk achtte. Voor de kleine tuinders is bij het Nat. Crisiscomité besteld 591C0 K.G. zwavelzure ammoniak. Mededeling is ontvangen dat maar 1300 K.G. is toe gewezen, Algemeen is men het er over eens, dat dit niets beteekent en het nog heel wat moeite zal geven dit luttele aantal K.G. naar behooren te verdeden. De heer Blom spreekt over verloten, evenals te Opperdoes. Voorz. acht verdeelen over verschillende rayons in de gemeente wellicht nog het best.Wnnt om de armsten te geven is ondoenlijk. Allen zijn even arm. liet hier samengestelde plaatselijk Crisiscomite moet nog worden geinstalleerd. Al deze stukken worden voor kennisgeving aange nomen. Voor de tuinders. Van de buitengewone subsidie ad f3000, aan het Alg. Burgerlijk Armbestuur, verleend voor steun le vensonderhoud aan tuinders, is in 6 weken uitbe taald f2947. B. en W. stellen voor aan daarvoor in aanmerking komende tuinders nogmaals 4 weken steun te verlee nen en alvorens tot uitkeering over te gaan, de lijs ten opnieuw na te gaan. z-Voorzitter heeft nog verschillende verzoeken om doorzetting van steun ontvangen en de vraag of een deputatie een bespreking daarover met B. en W. mag hebben. liet laatste acht voorzitter niet noodig, omdat wij allen er wel van overtuigd zijn, dat verdere steun noo dig is. De heer Van Drunen vraagt of de Raad medeze- gingschap heeft in de verdere regeling. Voorzitter; Natuurlijk. Dan vindt de heer Van Drunen het goed. Voorzitter deelt mee, dat er ten opzichte van de te verleenen tuinderscredieten een brief is ingekomen van den minister, dat er een voorloopig voorschot zal worden gegeven vanwege het Rijk op de te verleenen credieten. Spr. denkt dat dit voorschot nog wel een 14 dagen op zich zal laten wachten, maar vraagt of nu niet de bedoeling is met deze gemeentesteun door te gaan totdat de gelden van de credietverleening zijn gekomen. Het blijkt algemeen de bedoeling te zijn tot dat oogenblik met de gemeentelijke steun door te gann. De heer Stoop vraagt of het de bedoeling is nu di rect weer te beginnen met die gemeentelijke steun. Voorzitter antwoordt bevestigend. Gaat dat, vraagt de heer Gootjes, in afkorting op de credietverleening? Voorzitter zegt dat dit niet de bedoeling is. De menschen krijgen toch allang niet het crediet dat ze noodig hebben, dus daar nu nog op te korten gaat niet aan. De heer Stoop is het daarmee volkomen eens. Wel licht dat van het Rijk maar een 25 crediet wordt ontvangen van wat men aanvraagt. Aan dat luttele bedrag moet niet getornd worden, dat mogen de tuin ders wel hebben, willen ze er nog iets aan hebben. Algemeen wordt het voorstel van B. en W. aange nomen. Aan Ged. Staten zal de goedkeuring worden ge vraagd voer onderhandsche verhuring van een per ceeltje gemecnteland. verhuurd aan Jb. Veldman voor f60 in hei jaar, gedurende 4 jaar. Allen voor. Het voorschot, bedoeld bij de L.O.-wet. zal voor 1932 voor de bijzondere scholen ie Stroet en Rijp be paald worden op respectievelijk f2120 en f1300, en voor het onderwijs in nuttige handwerken voor school te Rijp op f 100. Allen voor. Van den heer L. Lourens kwam een verzoek in om door de gemeente een vuilnis te plaatsen. B. en W. stellen den raad voor, hiertoe alsnog niei over te gaan. De heer Van Drunen zegt, de toestand van dat on hygiënisch plekje te hebben bekeken en acht het noodig dat er wat wordt gedaan. Spr. acht een hou ten kist in deze geen oplossing. Spr. wil zich wen den tot den Inspecteur der Volksgezondheid en deze vragen wat gedaan moet worden. De W.C. moet weg, deschoeiing verbeterd; een closet met een uitloop onder het water door verder de sloot in. Het is er een onhoudbaren toestand en als wij de hygiëne hoog willen houden, dient er te worden ingegrepen. Voorzitter beaamt het dat de toestand onhoudbaar is. Maar L. gooit alles in de sloot. De sloot is een paar maal opgeknapt en als er een betere schoeiing kwam en L. wilde meewerken, dan was het wel an ders te krijgen. Spr. wijst op een plek in den polder Valkkoog, waar door het maken van een schoeiing nog gelegenheid is vuil bij te storten. Als dat goed wordt toegedekt, was dat een goede oplossing. De heer Glas acht de plaats in den polder Valkkoog niet aangewezen voor het storten van vuil. Spr. meent eveneens dat met medewerking van L. er wel verbetering is te krijgen. Spr. wil dat B. en W. nog eens hun aandacht aan de zaak zullen wij den. De heer Blom acht de verbetering niet groot als er een closet komt, dan houdt men de faecaliën in de sloot. De heer Van Drunen acht het een groote verbete ring als deze faecaliën in ruimer water komen. Nu staat de plek 3 maanden droog. Ook de schoeiing van Schermer is zeer slecht. Het euvel moet worden op gelost. Voorzitter doet het voorstel aan de hand om de Gezondheidscommissie om advies te vragen. Dit kon de algemeene goedkeuring wegdragen. B. en W. stellen voor, adhaesie te betuigen aan hei verzoek van het gemeentebestuur van Wehl, tot hei instellen van een afzonderlijk ministerie van Land bouw. Allen voor. Werk voor de werkeloozen. Van de raadsleden Van Drunen en Breed is een voorstel ingekomen om B. en W. te verzoeken onder handelingen aan te knoopen met de banne St. Maar ten over demping van een wegsloot, opdat hierdoor werkgelegenheid voor werkloozen ontstaat. B. en W brengen dit verzoek aan den raad over, teneinde in deze een beslissing te nemen. De heer Van Drunen zegt, vorig maal al op het maken van werkgelegenheid te hebben aangedrongen. Toen heette het dat er nog werk genoeg was. maai dat is wel anders gebleken. Spr. wijst op Valkkoog waar 8 menschen werk vonden en anderen op straat liepen. Spr. acht het verkeerd om aan werkeloozen f J.uit te keeren, zonder dat zij er voor werken. En de menschen willen ook liever werken. En voor f 6.— meer kan polder of gemeente hen aan 't werk zetten. Spr. heeft over dit voorstel met den heer Blom ge sproken en deze zou het in de poldervergadering bren gen. Spr. vraagt den heer Blom nu mededeelingen te willen doen. De heer Blom heeft met den heer Var Drunen over het geval gepraat en deze gezegd dat er den volgen den dag poldervergadering was en het daar te berde te zullen brengen. Dat is gebeurd. En het polderbe stuur bleek niet ongenegen om er op in te gaan en er zelf- iets bij te dragen, maar men wenschte in deze niet vooruit te loopen. De heer Van Drunen zegt er met den heer Swart, voorzitter van het polderbestuur over te hebben ge sproken en deze zeide, dat de polder maar weinig geld had. Toch stuitte het ook hem voor de borst dat de werkeloozen f9.ontvingen zonder te wer ken. Het polderbestuur had wellicht f 400.voor het plan. Spr. heeft zich toen op ve zoek van den heer Swart met den heer Wartenhorst in verbinding gesteld en deze om een prijsopgaaf van het werk gevraagd. Spr. legt die gespecificeerd over en dan was het de bedoeling de sloot om te leggen. De pri's- opgaaf was f1480.met en f 1280.-- zonder schociing. Dit was bijna geheel arbeidsloon. Er is geen bedrag voor grondaankoop bij. Spr. heeft al deze inlichtingen ingewonnen om de zaak te bespoedigen en vraagt of B. en W. met het polderbestuur confereeren. Becijfert wordt nader, dat er ongeveer f 1000.ar beidsloon in de berekening zit. Be heer Blom zegt, dat deze f 400.door het pol derbestuur niet is aangenomen, het is alles nog maar voorloopig. Ook is er- nog niets voor grondaan koop. De heer Van Drunen zegt, dat er 1000 M2. grond noodig is a 50 cent. Voorzitter wijst er op dat dit werk wat wordt voor gesteld wegverbreeding inhoudt en dit werk dus on derhevig is aan de goedkeuring van Ged. Staten. Di rect uit te voeren is het dus niet. De heer Van Drunen spijt het dan nu dat men dan vorig maal niet wat dieper op de zaak is inge gaan. Toen was het: Komt tijd, komt raad en nu dit weer. Op die manier is er altijd wat. Voorzitter zegt. dat alles in comité is besproken en daar verschillende motieven zijn aangevoerd. De heer Stoop is bevreesd dat als de toestand voor de tuinders niet verbeterd, de werkeloosheid een pei- manent karakter i^l aannemen. En al kan dit werk r'.an niet direct helpen, het behoeft daarom niet van de baan te worden geschoven, het kan voor later dienen. Maar directe hulp voor de werkeloosheid is noodig en spr. geeft daarom nog eens in overweging geeft subsidie aan de werkgevers voor het in diensi nemen of houden van personeel. Op die wijze helpi men de arbeiders, ook de tuinders en het land blijfi in stand. De tuinders kunnen hun personeel niei houden en nog meerdere werkeloozen zullen er op deze wijze komen. Laat Rijk en Gemeente samen werken. Voorzitter zegt. dat de minister dit niet wil. De minister steunt alleen die tuinders die hun eigen grond bewerken zonder eenige hulp, zelfs niet vau eigen kinderen. De minister wil er helaas niet aan. De heer Stoop: Laat de gemeente het dan alleen doen. Voorzitter: Ook dat wordt niet toegestaan. De heer Stoop: Via het Armbestuur dan, op die wijze is er toch wel een regeling te treffen. De heer Van Drunen acht het zeer goed dat de mi nister het niet wil. Op die wijze komen wij nooit uii de werkeloosheid. Als de tuinders op deze wijze hun landen en slooten in orde kon-den laten maken, zon er straks, als er betere tijden kwamen, voor de ar beiders evengoed geen werk zijn, omdat alles reed» in orde was gemaakt. De heer Glas: Men kan wel hooren. dat de heer Van Drunen geen tuinder is. terwijl Voorzitter op merkt, dat als de tuinbouwers konden betalen, ze ook wel werkkrachten zouden aanstellen. De heer Van Drunen: In hun beste jaren konden ze met hun pramen niet weg komen, zoo slecht wa ren hun slooten in orde. De heer Glas: Toen het den tuinbouw goed ging. was hier geen werkeloosheid, wel het bewijs dai men de menschen aan het werk zette. F.en tuinbou wer heeft steeds terugkeerend werk en kan van te voren zijn werk niet laten gereed maken, om dan maar weer eens een paar jaar te wachten. Het spijt den heer Stoop, dat er van zijn voorstej niets kan komen. Alles moet bij de regeering blijk baar op de credietverleening af. Als dit maar iets be- teekende. Spr. noemt het geen credietverleening. maar ondersteuning van het gezin, meer niet. Het is niet anders dan een gift, waarvan men een poos zal kunnen leven. De heer Van Drunen geeft nog een werkproject aan, eveneens nu onder de oogen te zien, nl. het om leggen van een slootje bij Schrijver, schuins voor de begraafplaats. Ook daar is de weg zeer smal. Laat de menschen toch werken voor f 6 per week meer. Voorzitter zegt. dat het de gemeente meer scheeli dan f 6. Er wordt van het Rijk van 25 tot 75 te rugontvangen. De heer Breed dringt op spoed aan, opdat het zoo spoedig mogelijk voor elkaar komt. Voorzitter wiist op de onderhandelingen die ge voerd moeten worden met polderbestuur en grond eigenaars. Wij weten de prijs niet van den grond. De heer Van Drunen: Zooals ik gezegd heb. 50 ci. per M2. Zwart is niet iemand die het onderste uii de kan moet hebben. Voorzitter: Dat heb ik toch niet beweerd. De heer Glas had meer op gehad met het plaatsen van werkeloozen bij de tuinders. Nu dit niet kan, zal spr. voor het voorstel stemmen. Voorzitter zegt nog wel genegen te zijn om naar Oen Haag te gaan, om met den minister over deze kwestie te praten. Al hebben anderen geen heil verkregen bij hun bezoeken, spr. wil het toch pro- beeren. De heer Glas juicht dit toe en brengt in herinne ring dat. evenals hier. B. en W. van St. Pancras verwijten kregen te hooren en nu de persoon in kwes tie, die deze verwijten uitte, zelf naar Den Haag was geweest en eveneens zonder resultaat, met ais gevolg, dat hii zijn- verwijten tegen B. en W. ge richt, introk. Maar laat ons probeeren. De heer Blom aegt. dat het besluit bij den Polder is genomen om den Rijperweg te teren. Daar is be- harding van den weg en onder profiel-brengen voot noddig. Kan de gemeente nu geen steun verleenen als de werkeloozen aan dat werk worden gezet? Voorzitter juicht dit zeer toe en wij moeten dat zeer apprecieeren. Algemeen goedgevonden dat B. en W. hierover met het polderbestuur zullen confereeren. Het voorstel der heeren Breed en Van Drunen wordt alsnog met algemeene stemmen aangenomen. De tuinderscredieten. B. en W. vragen machtiging aan den Raad voor /en renteloos crediet van ten hoogste 30 van f80900 of f24270, voor het verleenen van rentelooze voorschotten ten behoeve van den groven tuinbouw En tenslotte om den Minister te doen overtuigen dat een bedrag van f 80900 alhier dringend noodig is. maar dat een renteloos crediet ad 30 van gemeld bedrag voor onze kleine in nood verkeerende ge meente veel te hoog is en men ten zeerste teleurge steld is dat de minister niet genegen is de gemeen te aan dat geld, tegen geen of een matige rente, te helpen. Het zal echter wel wenschelijk zijn een besluit te nemen, teneinde stagnatie in het verstrekken van voorschotten zoo mogelijk te voorkomen, een geldlee- nlng aan te gaan voor dat doel van ten hoogste f24270 tegen een rente van ten h-ogste 554 af te lussen in jaarlijksche termijnen van f 1000 of meer, naar ge lang de aflossingen van hef rentelooze voorschot bin nenkomen. Voorzitter doet mededeeling van alle ingekomen betreffende circulaires, w.o. dan ook de laatste cir culaire hierboven reeds vermeld, waarin de ministei zich genegen betoond om voorloopig een deel van het crediet te verleenen. De heer Breed informeert welke maatregelen ot B. en W. genomen hebben bij hun beslissingen om trent de al of niet toegestane credieten. Voorzitter zegt, dat B. en W. elk geval op zichzeli hebben beschouwd. Hier is wat meer, daar weer minder toegestaan. De gemiddelde norm was f4.25 per snees. De heer Van Drunen zegt. moeilijk zijn stem aan het voorstel te kunnen geven. Den raad had in deze meer inzicht in zaken gegeven moet worden. Nu weet de raad niets. t Voorzitter zegt, dat aan B. en W. is opgedragen om dit lang niet gemakkelijke werk te doen. Hetzelf de is indertijd niet het Prov. crediet gebeurd. Wij zijn overtuigd ons best te hebben gedaan, ofschoon er zeer zeker fouten zullen zijn gemaakt. Maar dii blijft steeds het geval. Dat niet alles verleend i* kunnen worden, is niet onze schuld. B. en W. wil len het beste. De heer Stoop had het wel gewcnscht geoordeelo dat de raad meer inzicht in zaken had gekregen Nu dat niet kon, wil spr. daar niet verder op aandrin gen. volkomen als spr vertrouwt dat B. en W. in deze hun best hebben gedaan. Spr. vraagt, of B. en W\. als niet alles wat ge vraagd werd. kon worden toegestaan, dan maar een zeker percentage hebben afgetrokken, of dat ieder geval afgescheiden van elkaar is overwogen. Voorzitter zegt dat elk geval apart is overwogen en in zijn geheel is beoordeeld. De heer Stoop acht dat ook juist, daar anders de gene, die het meest vraagt het best af zou zijn. Dit is nu gelukkig niet het geval. Spr. wijst er op, dai het bedrag van bijna f25000, dat B. en W. nu aan vragen, wellicht niet geheel noodig zal zijn. omdai van de regeering minder zal worden toegewezen. Zou nu. zeide sur., het overschietende bedrag van deze kleine f?50*X> niet gebruikt kunnen worden voor de noodlijdende tuinders? Voorzitter meent, dat dit ook wel niet mogelijK zal zijn, wij mogen 30 toestaan van wat het Rijn toezegt. De heer Van Drunen komt nog eens terug op At weinige medezegginschap van den raad. In Scha- gen heeft.de raad toch wel twee avonden vergaderd over de credieten. Voorzitter: Wat men in Schagen doet, moet men daar weten. Ons is het als B. en W. opgedragen Zoo aangenaam vonden wij dit werkje niet. Wij heb ben elk geval op zichzelf behandeld, rekening hou dend of het heele aangevraagde bedrag voor de ge meente wel te drngen zou zijn. Maar toch ook weei denkend aan de belangen der tuinders. Wij hebhen 1 54 dag werk gehad En als de toestand zoo blijfi als ze nu is. dan gelooven ook B. en W. wel, dai zij met hun werk hebben gefaald, omdat het steeds moeilijker wordt over groote en kleine tuinders te spreken. Aanstonds hebben allen hulp noodig. De heer Van Drunen meent, wat hij heeft gevraagd toch zeer logisch is. Den heer Breed maakt het een groot verschil hoe B. en W. het hebben behandeld, of hun steun nl. nog wel voldoende is. Men vergete niet dat wanneer de steun onvoldoende is. de kans het grootst is dat hei geld verloren is. Het wordt in dat geval niets anders dan om een poos van te leven. De heer Stoop wijst op het gevaar dat in die ge meenten waar men het meeste toestaat, waar men dat met het oog op de gemeentefinantiën aandurft, ook de meeste rijkssteun zal worden ontvangen. Ais alles één lijn had getrokken, was het volgens spr. regelmatiger en beter gegaan. Nu doet elke ge- meent* het naar hnar draagkracht Kn als er bij deze f700.000, die onvoldoende is nog eens meer geld van het rijk komt, zal onze gemeente met haa: kleine aanvraag clan niet achter het net visschen? Voorzitter acht daarvoor geen bezwaar, er wordi immers in de aanvraag op gewezen en gevraagd dai als er nog een nadere regeling komt, met onze ge meente rekening te houden. De heer Van Drunen wil in omvraag gebracht zien zijn idée. medezeggingschap van den Raad en anders inzage der stukken. De heer Glas had zooiets niet verwacht maar spr. meent dat het ook hier is dat het veel uil- maakt wie het zegt Ais men geen vertrouwen in B. en W. heeft laat men het dan ronduit zeggen. Er is 154 dag over gewerkt en als de heele raad het haa gedaan, zou er evengoed meeningverschil zijn. Spr. weet als tuinbouwer best hoe het met de tuinbou wers hier gesteld is. En dat spr. ondanks dat fouten zal hebben gemaakt is zeker, al wie werkt maaki fouten. De heer Wit zegt dat B. en W. tot dit werk ver plicht zijn, het is B. en W. opgedragen. Laat men het bedrag voteeren, ja of neen. Voorzitter: Als de raad er zich tegen verklaard krijgen de tuinders niets en zal spr. den Commissaris der Koningin hiermee in kennis stellen Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met alleen de heer Van Drunen legen. B. en W. stellen voor de jaarwedde van den ageni dpr arbeidsbemiddeling vast te stellen op f50, mei het uitzicht op een toeslag van f25 voor de buiten gewone bemoeiingen in deze over dit jaar, ingaande 1 Januari 1.1. Allen voor. Tenslotte stellen B. en W. voor tot wijziging van de begrooting voor 1932. door te beschikken over een bedrag van f5000 van het vermoedelijk batig saldo over 1931, voor buitengewone subsidie aan het Alg. Burgerlijk Armbestuur, in verband met de steunre geling en van de leening ad f24270, noodig voor de verstrekking der rentelooze tuindeiscredieten. De renten en aflossingen te bestrijden uit de gewonc middelen. De heer Blom informeert of de reeds eerder toe gestane f 3000.hieronder is begrepen. Voorzitter zegt van ja, wat den heer Van Drunen aanleiding geeft te vragen, of als er dan maar f 2000 overblijft, er genoeg is voor de werkverschaffing. Voorzitter licht in dat daarvoor f2500.is uitge trokken en reeds f2200.— is uitgegeven. Als er aan stonds geen gewone middelen meer voor zijn, zullen wij buitengewone moeten zoeken. Als er geen geld meer is, houdt het op. Voorzitter zegt van eenige werkeloozen een schrif telijk verzoek te hebben gekregen, dat de raad, nu zij het niet meer kunnen betalen, de contributie voor doktersfonds en ziekenhuisverpleging, voor haar re kening neemt. Voorzitter begrijpt, dat de menschen het moeilijk kunpen betalen, maar zij zullen zich tot een andere corporatie moeten wenden. De heer Breed zegt dat als de menschen hun con tributie niet meer betalen, de gemeente hen moet hel pen als dokter of ziekenhuis noodig is. Spr. meent dat de gemeente beter de contributie kan betalen. Voorzitter zegt dat men hiervoor bij het Burgerlijk Armbestuur moet zijn.. De heer Breed noemt dat voor de gemeente hetzelf de. Als men daar geen geld meer heeft, klopt men bij de gemeente aan. Spr. is er niet voor de werkeloozen naar het Armbestuur te verwijzen. Voorzitter: Maar de gemeente kan niet alle steun- verleening op zich nemen. De heer Stoop acht het niet gewenscht hier die per op in te gaan en meent dat ook straks de tuin ders zullen komen met dezelfde vraag. Spr. meent dat er geholpen moet worden en acht het 't best te zeg gen, dat het wel in orde zal komen, zonder te diep op de kwestie in te gaan. Tenslotte wordt het goedgevonden over deze kwestie met het Armbestuur in overleg te treden. ftn iIK. De heer Blom wijst op het weinige grint op-[ schoolplein. De heer Van Drunen vraagt naar de bedragen dj ultkeeringen aan werkloozen. Voorzitter zegt dat deze met hulp des heeren v. Drunen voor georganiseerden zijn bepaald op h()5': voor ongeorganiseerden op f 9.50 met 2 tot fi kinden, De heer Van Drunen vraagt hoe J. de Vet danf* kon ontvangen. Deze mededeeling blijkt onjuist te zijn. De heer Van Drunen zegt het wenschelijk teacW dat Burgemeester machtiging krijgt om de uitbete kenen met 6 wachtdagen direct te kunnen uitbetau r» en hen niet te laten wachten tot B. en W. eens v!5 HF gaderen. J/JLi Voorzitter zegt zulk oen machtiging reeds t« zitten. De heer Van Drunen acht een commissie voor.v heidsbemiddeling van werkgevers en \verkne®Z| noodig. Spr. wijst er op dat dan wat in Valkkoog» voorgevallen, niet gebeuren zou. Er werkten mand 8 weken in den put, terwijl anderen rondliepen. meent dat dit werk om beurten kan worden gedaan Voorzitter acht in een kleine plaats als SL Maarte! zulk een commissie niet noodig. Wat Valkkoog jj rij D treft, daar was de uitvoering van het werk aan fer polder. De gemeente gaf alleen subsidie. Toch h« spr. zijn bemiddeling gebruikt voor het aan het w«~ zetten van hoofden van groote gezinnen.. Spr. brep) polder- en bannebestuur hartelijk dank voor het vg werk dat zij hebben laten doen. f1* De heer Van Drunen acht het toch verkeerd, d» steeds dezelfde menschen in den put staan. Ook jj deren moeten eten. En nu steeds te praten van j groote gezinnen is heel mooi, maar de anderen wilt ook wel eens f 15— in plaats van f9.— vangen. Voorzitter zegt dat zooals het is gegaan, er niets ui billijks is gebeurd. Critiek uitoefenen is gemakkei als men er zelf voor staat, wordt het anders., meent dat de werkeloozen in deze gemeente hebben te klagen, er wordt voor hen gedaan maar eenigszins kan. De heer Van Drunen deei ter om te steunen dan alles af te kammen. De heer Van Drunen noemt het een feit dat 3 geen -erk konden krijgen en noemt S. Bakker 2 Witten. Voorzitter wijst er op dat deze andere inkomsttJ hadden. De heer Breed vraagt inlichtingen omtrent slod werk aan de Stroet. Dat werk heette aangenomen De heer Glas zegt voorzitter dezer combinatie 3 zijn geweest. Het werk is eerst uitgevoerd in aana nomen loon. Maar toen bleek dat de menschen la liever hadden wat de gemeente had vastgesteld, h. ben wij gezegd: best Het werk is goed uitgevoerd, fc hebben zich 3 werkeloozen aangemeld om ook bij werk geplaatst te worden. Maar het gevoel van s dariteit onder de arbeiders was zoo groot, dat zij dsP*5'?3" drie menschen er niet in wilden hebben. Dat aclnij TC 1 ik verkeerd, zegt spr. Spr. heeft zelf gezegd dat eem waa B. de Vet in de kuil geplaatst zou worden, maar spr de aar! hoorde dat deze werk had gekregen. Later was er m btspr maar drie dagen werk en ik achtte het niet noot- V om daarvoor nog verandering te maken. D.e Den heer Breed had het ook al vreemd toegesd» ®Pricnt nen dat de werkverschaffingsarheid werd aaneen-, TOren men en dat er dus verschil werd gemaakt wie vee ket dat werk in aanmerking kwam. Dat de a r hei dors gtrd^k tevreden waren over de werkverschaffing, betrof 4 nift le flnancicele regeling van f 10.— steun. Ofschoon d: kine n lang geen vetpot is, begreep men dat het zoove:! j wcht- als maar te missen is. Spr. dringt er nu op aan de i 6V,r g* organiseerde arbeiders die er blijkbaar prijs op ste °°k op len zooveel in hun vermogen is zichzelf te helpen.li nn?en de werkverschaffing de voorkeur krijgen hij de onr- organiseerden. Het heeft nu den schijn alsof zij ac- tergesteld worden. Het Voorzitter zegt dat hier allen hetzelfde worden 1» Ie handcld. Er zijn maar 3 georganiseerden: Kanita Louwes en Koordes, en die zijn steeds aan werk) Es; holpen. Het is dus zeer onbillijk dit verwijt tot Bi D®51 W. te richten. j*«ö De heer Breed zegt dat het toch een feit is dat reorganiseerden aan het werk waren, terwijl geon F®^ niseerden geen werk hadden. bcofdt De heer Glas zegt dat B. en W. hier geen verse! lo°Pl? maken, maar dat de practiik wel eens zijn eiscbe stelt Doo De heer Breed komt terug op wat in Valkkoog de- gebeurd, daar hadden niet 8 maar wel 16 mensch-r. mee geholpen kupnen worden. Pc De heer Van Drunen zegt nog dat oneeorganisep richt den aan het werk waren, Koordes die georganiseer! Pe is, geen werk had. ht*. *i Voorzitter zegt dat in het onderhavige geval twee Het man noodig was. Eén voor de gemeente, één voor'is men. Diaconie. Spr. nam Louwes en de Diaconie nam ie Het ongeorganiseerde De Kraker. Wij kunnen de Diaconit toch niet dwingen. De heer Glas: het ware te wenschen dat Van Dru nen zekerheid en waarheid wat beter wist te onder scheiden. Het loopt met zijn beweringen alles op niet' uit. De heer Stoop respecteert het werk van B. en W. evenals hij respecteert dat de georgeniseerden 7kil verzekeren Maar dit brengt nog niet mee. dat spr. 'leze steeds den voorrang wil geven. Er zijn mo?e- lijkheden dat dit niet kan en wijst op een georgani seerden ongehuwde en een ongeorganiseerder cc- huwde. Dan moet de .gehuwde voorgaan. Voor gemeente moeten allen gelijk ziin. De heer Breed meent dat de minister het toch nooit *ou goedkeuren om de georganiseerden achter te stel len. En wat De Kraker betreft, als deze niet bij de werkeloosheidszorg is, kan hij steeds bij zijn haas te rugkomen. Op die wijze steunen wij toch ook den patroon, wat de minister niet wil. Voorzitter regt. dat deze man in den put is ge- nlaatst. Toen dat werk,gedaan was. heeft de Diaconie hem genomen. Na afloop daarvan kreeg hij weri hij De Geus. B. en W. denken er niet aan. om de ce organiseerden achter te stellen, maar ook niet om hen voor te trekken. Voor B. en W. zijn allen geliik. De heer Gootjes uit nog eens zijn tevredenhpiii dat Burgemeester naar Den Haag gaat om te be pleiten steun voor het plaatsen van werkeloozen hij de tuinders. Dat acht spr. een algemeen belanz voor de heele streek Hierna sluiting. Verguning aan de firma Keetmai Schoorl te Winkel. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben aan de firma Keetman en Schoorl te Winkel vergun ning verleend tot het in werking brengen van een autobusdienst van Winkel over Aartswoud naa: Hoogwoud en omgekeerd. Een broederij te Weert uitqebrand. Zaterdagmorgen ontstond brand in de kuikenbroe- derij en fokkerij „de Wildenberg" van den heer E Weekers te Weert. De broederij met kantoor brandde geheel uit. Circa 12000 groote en kleine piepkuikens benevens 3 wagons granen, de geheele inventaris; broedcentrale, machinerieën enz., werden een der vlammen. De brand is ontstaan door een ongeluk dat dt knechts hadden met een benzinelamp. Alles is oj beurspolis verzekerd. ..H Het pratf Lc raan glas verst op h niet. geop „I bij, M het ..1 ven tje baa het mid bor gro de

Schager Courant | 1932 | | pagina 8