Si De strafzaak—Kusters. Tarwe-organisaties voor Noordholland en voor Zuidholland. Ontploffing in een fabriek te Gouda. Een waakzaam recherche) Kolendampvergiftiging te Rotterdam. De loonsverlaging in de mijnindustrie. Storm aan de kust van F1 o r i d a. LANGEND IJ K Een eigenaardig prae-advies. Enkele maanden geleden besloot de gemeenteraad van Broek op Langendijk zijn medewerking te verleenen voor de stichting van een Christelijke Tuinbouwschool in die gemeente. De afd. Zuidscharwoude, ..De Toe komst". aangesloten bij de L.G.C., was van oordeel, dat het noodzakelijk was. hiertegen stelling te nemen en dat, mocht de behoefte aan een tuinbouwschool in dit tuir.bouwgebied bestaan, deze behoefte veel beter be vredigd zou worden, als die school neutraal was. dan wanneer ze een exclusief karakter had in den vorm van een christelijke school. Op de algemeene vergadering van „De Toekomst", werd dan ook met algemeene stemmen besloten, een voorstel voor de jaarvergadering van de L.G.C. in te dienen van de volgende inhoud: de L.G.C. dringt ero bij den Minister op aan, dat, indien alhier een tuinbouw school wordt gesticht, dit niet zal zijn een Christelijke, doch een neutrale school. De toelichting, tot dit voorstel is in haar soberheid niettemin welsprekend: „Als er be hoefte is aan een tuinbouwschool, dan is het aan een neutrale, maar niet aan een christelijke". Op dit voor stel geeft het bestuur van de L.G.C. het volgende prae- advies: „Door de afd. Broek op Langendijk van den Chr. Boeren- en Tuindersbond is een chr. tuinbouw school aangevraagd en dat recht kan niemand hun ont nemen. Bovendien kunnen leerlingen van elke gezind heid van de school gebruik maken met volle rechten. De Toekomst" heeft ook het recht om een principieele of neutrale school aan te vragen, zocdat aanneming van dit voorstel ten sterkste ontraden wordt en het beter is, zelf een school, wanneer dit noodig geacht wordt, aan te vragen." Afscheiden van het onbeholpen taaltje, waarin de be woordingen der toelichting zijn weergegeven, is de in houd ervan zoo weinig steekhoudend, dat het de moeite loont, er een oogenblik bij stil te staan. Er zal wel niemand zijn, die aan den Chr. Boeren- en Tuindersbond het recht betwist een Chr. tuinbouw school aan te vragen. Maar niemand zal aan de L.G.C. het recht betwisten, te trachten dit te voorkomen, om dat bij stichting van die school de mogelijkheid van een neutrale school verkeken is. En waarom zou dat jammer zijn? Omdat, als er een tuinbouwschool noodig is. deze voor allen bestemd moet zijn. Ja, ongetwijfeld heeft ook „De Toekomst" het recht een school an te vragen, maar het zou toch de meest ongemotiveerde nonsens zijn, om in een streek, waar met moeite het aantal leerlingen benoodigd voor de stichting van een tuinbouwschool verkregen wordt, zooveel scholen te stichten als er godsdienstige overtuigingen zijn. Waarom ook de R.K. geen tuinbouwschool? In een tijd, waarin de tuinbouwers er over klagen, dat zoo weinig steun van de regeering wordt ontvangen en de regeering, deze klacht beantwoordt met de verzuchting: geen geld. daar is het plicht van ieder rechtgeaard ingezetenen, om niet te zoeken naar wat scheidt en verdeelt, maar naar wat vereenigt Ridicuul van naïviteit is de voorstelling dat leerlin gen van elke gezindheid (leergezindte) van die school gebruik kunnen maken, met volle rechten. Is een neutra le school dan niet toegankelijk voor alle gezindten en waar zou de overtuiging van de ouders der leerlingen en misschien ook wel van de leerlingen zelf beter ge ëerbiedigd worden, op de neutrale tuinbouwschool of op de christelijke. Het is er mee, als met de wintertuin- bouwcursussen van den L.T.B. Ook die zijn voor alle leerlingen toegankelijk en zoodoende krijgen ze ook het Rijkssubsidie. Maar waarom moet het dan een R.K. cursus heeten. Als het nu werkelijk zoo is. dat die christelijke tuinbouwschool toegankelijk is voor leerlin gen van alle „gezindheden", dan moet een R.K. zich even goed thuis gevoelen als een gereformeerde of iemand, die politiek wil boven geloofsverdeeldheid. Maar waarom moet het dan een christelijke tuinbouw school heeten. Het is dan in waarheid een neutrale school. Of'moet dat „christelijke" er maar bij voor den schijn, om de menschen te verblinden, om alzoo de bui tenwereld in den waan te bTengen, dat ons volk toch o zoo christelijk is van buiten, terwijl het van binnen doodgewone neutrale menschen zijn. In het kader van de toelichting zou men toch geneigd zijn te vragen, waarom al die schijnheiligheid. Geef ons Natuur en Waarheid, Heer! En juist nu de L.G.C. uitsluitend vakbelangen gaat behartigen, het bestuur in zijn toelichting zegt, dat de school voor ieder toegankelijk is, juist dus zooals de openbare school, en niet zooals de bijzondere, daar ligt het op den weg van de L.G.C. om te voorkomen, dat de tuinbouwschool een exclusief karakter krijgt, maar de grondslag ervan een zoodanige is, dat ieder tuinder, on geacht zijn „gezindheid", er zijn kinderen kan heen zenden. Bij een landvcrkooping te Broek op Langendijk wer den prijzen besteed, die 50 a 60 lager waren dan in normale tijden. NOORDSCHARWOUDE. Uitslag van de Kolf- en Biljartwedstrijden, gehou den in „Concordia". Kolven: le prijs G. Deutekom 262 punten; 2e prijs C. Pranger 251 p., 3e prijs C. Langendijk Pz. 250 p.; -4e prijs K. Boot 240 p.; 5e prijs T. Pranger 242 p.: 6e prijs L. Dekker 236 p.; 7e prijs K. Langedijk 236 p. (na loting); 8e prijs T. Kostelijk 234 p.: 9e prijs J. Bakker 227 p.;10e prijs S. Timmerman 226 p.; 11e prijs K. de Vries 219 p.; 12e prijs G. Langedijk 215 p.; 13e prijs G. Hop 211 p.; 14e prijs C. Kuiner 192 p.; 15e prijs L. Mallekote 172 punten. Sajet: le prijs G. Ens, 2e prijs. C. Langedijk Ca.; 3e prijs H. Kuiper: 4e prijs P. de Geus. Biljarten: le prijs G. Langedijk: 2e prijs J. Kliffen; 3e prijs C. Langedijk Cz.; 4e prijs T. Kostelijk; 5e prijs G. Hop; 6e prijs L. Dekker; 7e prijs C. Swager; Se prijs J. Bakker; 9e prijs K. Langedijk; 10e prijs J. Ootjers; 11e prijs C. Langedijk Pz.; 12e prijs D. Kansen. Opvoering van Heijermans „Droomko ninkje" door het Groot Volkstooneel. Zondagavond hebben wij in „Concordia" een opvoe ring bijgewoond van Heijermans „Droomkoninkje" door het Groot Volkstooneel, welk gezelschap reeds overal in den lande populair is geworden door de ra dio. De geheele zaal was bezet toen de heer J. v. d. Abeele namens het Instituut voor Arbeiders Ontwik keling een kort openingswoord sprak, waarbij spr. op merkte. dat de verwachtingen ten opzichte van het Groot Volkstooneel niet teleurstellend waren. Door de instelling van een spaarfonds is de zaal uitver kocht geraakt, zegt spr. Hierna werd begonnen met de opvoering. „Droom koninkje" is voor het tooneel bewerkt door den re- giseur van het Groot Volkstooneel Herman Bouber en bestaat uit weven tafreele-n. Een beschrijving van dit prachtige tooneelstuk achten wij overbodig, daar de inhoud overbekend is. Dat het spel der verschillende personen betreft, dit kan in een woord geroemd worden. Het was af tot in de kleinste puntjes toe. Wat een gevoelvol spel! De rol van Koertje werd vervuld door Sisca Kremer, wel hekend uit de opvoering van „Merijntje Gijzen". De overige medespelenden waren: De moeder Hetty Beek, de vader Jan Lemaire, Tant Toos Aaf Bouber. Cobus. Herman Bouber, Gerrit. Jan Seves, Juffrouw Kerkhof. Riek Berkhout. De overige rollen werden eveneens vervuld door Aaf Bouber, Riek Berkhout, Herman Bouber en Jan Seves. De tooneelaankleeding enz. waren ook keurig in orde. De talrijke aanwezigen waren dan ook zeer onder den indruk van dit naar het leven sterk geteekende stuk. Wij zullen ongetwijfeld de tolk van alle aan wezigen zijn als wij het Groot Volkstooneel een harte lijk tot weerziens toeroepen. Ook een woord van dank voor het voorbereidende werk door het Instituut is wel op zijn plaats. Burgerlijke Stand. Ingeschreven over de maand Februari 1932. Geboren: Maria, dochter van Adrianus Komen en Elisabeth Bakker. Nicolaas Theodorus, zoon van Gerrit Kos en IJda Kos. Helena Johanna, dochter van Arnoldus Servatius Henselmans en Anna Mar garetha Koot. Ondertrouwd: Geene. Gehuwd: Geene. Overleden: Naatje Zeeman, oud 68 jaren, echtge- noote van Cornelis Keeman. ZUIDSCHARWOUDE. De damesclub „Onder Ons" te Zuidscharwoude heeft een huisvlijttentoonstelling georganiseerd in Qt- kolfbaan van den heer P. Kramer. Zaterdagmiddag is deze geopend, waarbij een aantal genoodigden te genwoordig waren. De tentoonstelling duurt 3 dagen. Alle inwoners van Langendijk kunnen werkstukken inzenden. Door velen is dit geschied, en de kolfbaan biedt een keur van fraaie en nuttige handwerken, die worden ge roemd om den smaak, waarmee ze zijn vervaardigd en de moeite en tijd, er aan besteed. Zoo'n tentoonstelling heeft natuurlijk haar nut Niet alleen, dat velen kunnen leeren, wat er alzoo op het gebied van huisvlijt wordt gedaan, maar het wekt tevens den lust op aan anderen, om zich ook op een en ander toe te leggen.. Ongetwijfeld zal deze tentoonstelling er toe hebben bijgedragen, om de belangstelling voor het vervaar digen van nuttige en fraaie handwerken te verhoo- gen en zal de huiselijkheid er door bevorderd wor den. We laten hier den uitslag van de toekenning der prijzen volgen. Afd. Fraaie Handwerken: Mej A. Zeeman. Noord scharwoude, kussen, haakwerk, le prijs: mevr. Wed. P. Berkhout, Zuidscharwoude, vloerkleed, Smyrna, le prijs: mevr. P. Visser-Butler, Noordscharwoude, ontbijt- en vingerdoek, haakwerk, le prijs: mej. T. de Geus, Oudkarspel, schemerlamje, knutselwerk, 1? prijs; mej. N. Wagenaar, Noordscharwoude, nacht zak. kantkloswerk. le prijs; mej. G. Balder. Noord scharwoude. kussen, kruissteek werk, le prijs; mevr. A. de Vries-Wit. Zuidscharwoude. buffetlooper. brei werk. le prijs; idem. presenteerblad, tullestofwerk. le prijs; Damesclub W.O.L., Noordscharwoude, kus sen, breiwerk, 2e prijs; mej. M. Kansen. Noordschar woude, baby stel, kantkl2e prijs; mevr. A. Kroon, Verkroost. Oudkarspel, kleedje, haakwerk. 2e prijs; mevr Wed. H. Reijne, Zuidscharwoude. kussen, flu weelsteek, 2e prijs; mej. N. Wagenaar. Noordschar woude. mandje, pitriet, 2e prijs; mevr. A. de Vries- Wit. Zuidscharwoude. kleedje, tullestofwerk. 2e prijs: mej. L. Eecen, Oudkarspel, theemuis, opplicatiew., 2e prijs; mevr. M. de Boer-Berkhout, Oudkarspel, kus sen. haakwerk, 3e prijs; mevr. D. Zijp-Bakker, Zuid scharwoude, hullekantjes, tullestofw. 3e prijs; mej. J. Smit, Noordscharwoude, kleedje, tennerifstofw., 3e prijs. Afd. Nuttige Handwerken: Mevr. Wed..C. Schrie- ken, Zuidscharwoude, onderjurk, breiwerk, le prijs; mevr. N. Wagenaar-Blom, Noordscharwoude. onder jurk, haakwerk, le prijs; mevr. K. Spanjaard-Rol, Noordscharwoude, lumber, breiwerk, le prijs; mevr. A. de Vries-Wit, Zuidscharwoude, sprei, 1e prijs; Damesclub W.O.L., Noordscharwoude, sokken, brei werk, 2e prijs; idem, onderjurk, haakwerk 2e prijs: mevr. T. Schoorl-Kapitein. Zuidscharwoude, sprei, haakwerk, 2e prijs: mej. G. Zeeman Gd.. Oudkarspel, laken, stopwerk. 2e prijs: mevr. K. Spanjaard-Rol, Oudkarspel, frok. breiwerk 2e prijs; mevr. G. Bakker- Heeman. Noordscharwoude, vestje, haakwerk, 3e pr.; mevr. A. Groen-Duijves, Zuidscharwoude, jurkje, breiwerk, 3e prijs; Damesclub W.O.L., Noordschar woude, vest. breiwerk, eerv. verm.; mevr. Wed. Kep- pelStuurman, Oudkarspel, onderdeken, haak werk. eerv. verm.; mevr. D. KoorBos, Noord scharwoude. sprei, haakwerk, een", verm.; mevr. A. Kooij-Middelbeek, Noordscharwoude. sprei, haakw., eerv. verm.; Afd. Meisjes 14 tot en met 16 jaar: Coba van Twuij- ver, Zuidscharwoude, kleedje, haakwerk, 2e prijs; Tea Kramer, Zuidscharwoude, kussen, haakwerk, 2e prijs; Neli Bruin, Zuidscharwoude, schilderijtje, kruissteek, 3e prijs. Afd. Meisjes t.m. 13 jaar: Nelie Borst. Broek op Langendijk, teekeningen. 5e st.. le prijs; Lena Rijper Zuidscharwoude, portret, kruissteek, 2e prijs; Anni* de Ruiter, Zuidscharwoude, kussen, haakwerk, 2e prijs; Jadi Deutekom, Noordscharwoude. stofdoeken- zak, 3e prijs: R. Wagenaar, Noordscharwoude. stof- doekenzak, 3e prijs; Verder werden in deze rubriek ongeveer 60 eerv. vermeldingen toegekend. Afd. Meisjes, van 8 t.m. 10 jaar: Nel de Geus. Zuidscharwoude, pop, haakwerk, le prijs; idem. thee sluier. stopwerk, 2e prijs; Trijnie Kalf, Oudkarspel, speldekussen, kruissteek, 3e prijs. Afdeeling Jongens van 11 tot en met 13 jaar: G. Tuinman, Zuidscharwoude, rooktafel, le prijs; G. Kramer, Zuidscharwoude, lamp. houtsnijwerk, le prijs; Jb. Groen, Zuidscharwoude, vuurtoren, meca- no, 2c prijs; J. Tauber, Oudkarspel, schip, knutsel werk, 2e prijs; L. Bood, Oudkarspel, teekenwerk, 3e prijs; St. Kramer, Zuidscharwoude, locomotief, troost prijs; C. Boot, Noordscharwoude, schip, troostprijs. Afdeeling Jongens van 8 tot en met 10 jaar: D. Kramer, Zuidscharwoude, wandbordje, figuurzaag- werk, le prijs; D. Kramer, Zuidscharwoude, 2 teeke ningen, 2e prijs. - Het dempen van de sloot langs het Kerkepad begint aardig op te schieten. Het is zelf zoo ver ge vorderd, dat niet alle werkloozen meer geplaatst kun nen worden. Verleden Zaterdag hebben een 13-tal ge daan gekregen, waarvan de meesten nu zonder werk zijn. Het wordt dus hier ook benauwd voor de ar beiders en het is te hopen, dat spoedig weer een ob ject voor werkverschaffing kan worden gevonden, terwijl een steunregeling geen overbodige weelde zou zijn. Z IJ P E T ZAND. Over den kop geslagen. Zaterdagmiddag is de heer K., die wekelijksch met een auto van garage Johannes naar Breezand gaat. met dezen zoo goed als nieuwen wagen in den Boschweg over den kop geslagen. De inzittenden, de heer K. met nog twie zoontjes van hem, kwamen wonder boven wonder met den schrik vrij, wat zijn oorzaak wel zal vinden in het feit dat K. zeer kalm reed. Omtrent de oorzaak van dit ongeval vernamen we dat K. door achterom kijken de macht over het stuur heeft ver loren, dit hierna een paar maal heen en terug heeft gegooid, om tenslotte een salto te maken, zonder noch- thans op den daar ter plaatse zeer smal zijnden weg, in den sloot te zijn geraakt. De mooie wagen van Jo hannes bekwam zeer zware schade zooal6: spatborden in elkaar, op den kap geheel ontveld, de lak zwaar beschadigd, kapotte ruiten, enz. J.1. Zondagavond trad Daan Pool alhier bij den heer Schrieken op voor een stampvolle zaal, waarbij ver schillende aanwezigen, zooals Daan in den loop van den avond zeer terecht opmerkte, bij den wand opstonden. Na de gebruikelijke woorden van welkom, begon hij aan de afwerking van zijn -ncgal uitgebreid programma, hetwelk in volgorde van opvoering bestond uit: Als je verliefd bent, De kleine klompjes, Het Pierement, Viva Espana, Huwelijksbarometer, Wat heb jij mooie oogen, Haar leege stoel, De onbekende soldaat, Dat zeg je wel maar dat meen je niet, Moeders Brief, Reuzenpotpour- ri HollandBelgië 30. Nauwkeurige omschrijving van alles kunnen we na tuurlijk gerust achterwege laten, gezien de vele malen dat Daan met dit repertoire hier in den omtrek en ook elders optrad en de vele malen dat een en ander reeds werd gerecenseerd. Toch willen we nog even stil blijven staan bij verschillende factoren welke zich steeds bij het optreden van Daan Pool aan ons opdrongen, en dit ook thans weer deden, n.1. de in de puntjes verzorgde tooneelaankleeding met alles wat daartoe behoort, als mede zjjn lichtreflectatie-installatie. Hierin komt reeds direct tot uiting dat Daan voor dit soort werk voelt en het publiek een keurige afwerking van het geheel voor zet. Tot dit geheel behoort dan natuurlijk de voordracht, de uitbeelding van het gebodene, waarbij we opmerken, dat, hoewel we Daan in alle bescheidenheid reeds meer malen hoorden beweren dat hij in het komische genre beter thuis zou zijn dan in het meer dramatische, we deze zienswijze niet met hem kunnen deelen, want hij was hier weer als steeds, in beiden prima, terwijl hij ons in zijn zelfontworpen en gemaakte samenstelling „De Onbekende Soldaat" liet zien en aanvoelen, dat hij ook, wat idealistische weergave betreft, schitterend is. Het geheele programma samengevat heeft de aanwe zigen uitstekend voldaan en zouden we dan ook, in ver band met den door Daan terloops gemaakte opmerking dat hij momenteel weer aan een geheel nieuw pro gramma werkt, aan dit overzicht nog toe willen voe gen: Tot weerziens met dit nieuwe programma hier te 't Zand. De eenige wanklank van dezen avoi^ was dat er vele laatkomers waren, die onder het optreden bij het opzoek ender plaatsen de aandacht zeer hinderlijk afleid den. Druk bal tot besluit. Ernstig auto-ongeluk. Zondagavond is op den Rijksweg tuschen Westeinde en 't Zand een ernstig ongeluk gebeurd .Een auto van den heer Zwagerman van Den Helder, komende uit die richting, moest daar ter plaatse een van de richting 't Zand komende passeeren. Hoewel deze zijn licht be hoorlijk zou hebben gedimd, heeft de heer Z. een paar voor hem uitrijdende wielrijders niet opgemerkt, het geen zou zijn gekomen of doordat op de rijwielen geen goede reflectoren waren aangebracht, of da:r het twijfel licht der net invallende duisternis. Het het echter zij. een der wielrijders, de 16-jarige A. Bas van Breezand. werd door den wagen als het ware geschept er daarna weggeslingerd, waarna hij bewusteloos bleef liggen. Door een hierna gerequireerden ziekenwagen is het slachtofer daarna in zwaar bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis te Den Helder overgebracht. We vernamen later, dat zijn toestand zeer zorgwek kend was. K O E O R A S JULIANADORP. Het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente Huisduinen en Jullanadorp. heeft toezegging van beroepgegeven aan den heer H. van Schothorst, cand. t. d. H. D. te 's-Gravenhage. HEERHUOOWAARD GEMEENTE HEERHUGOWAARD. Burgerlijke stand van Februari 1932. Geboren: Trijntje Pietertje. dochter van C. Knip en M. Klaver; Adrianus. zoon van L. Swinkels en A. E. Groot: Cornelis Remedius. zoon van J. A. Deken en A. Boots: Nicolaas. zoon van N. Groot en H. Duits; Hermina Klazina. dochter van J. Oldenbroek en J. Es- selink; Afra Clazina, doohter van Th. J. Oudhuis en M. Dekker; Maria Theresia. dochter van H. S. Koopman en G. Bos; Petronella Geertruida, dochter van W. Ap pelman en E. Kenter; Petrus Johannes. zoon van Joh. Komen en B. Stet. Ondertrouwd en gehuwd: Geene. Overleden: Egbertus Langedijk. 4 jaar, zoon van C. Langedijk en A. Groot; Guurtje Kieft. 29 jaar. dochter van K. Kieft en T. Kleibroek; Dirk Smit, 59 jaar, zoon van Jacob Smit en P. Schuijt. Mr. K. in hooger beroep. Naar wij vernemen is Mr. K., die door de Alkmaar- sche rechtbank terzake verduistering tot 1 Vt jaar ge vangenisstraf is veroordeeld, van dit vonnis in hooger geroep gegaan bij het Gerechtshof te Amsterdam. De officier van justitie is niet in hooger beroep ge gaan. Stopzetting van vervoer en verkoop, ver vroegde levering. De Tanve-orgjjinisatie in Noord-Holland en in Zuid- Holland hebben besloten -de telers in de gelegenheid te stellen hun tarwe in de eerstkomende maanden (Maart, April en Mei) aan de Organisatie zelf te verkoopen. De Organisatie betaalt den vollen prijs uit, welke in die maanden geldt en slaat de tarwe verder voor eigen reke ning bij bepaalde erkende handelaars op, n.1. bij die handelaars, waarmede een desbetreffende overeenkomst zal worden afgesloten. De tarwe, welke reeds bij han delaars ligt opgeslagen, zal ook door de Organisatie worden gekocht. Teneinde vast te kunnen stellen welke hoeveelheden voor opslag en aankoop door de Organisa tie in aanmerking komen, is vanaf Maandag 7 Maart 1932 het vervoer en de verkoop van tarwe door de te lers stopgezet. Verkoop- en vervoervergunningen worden niet maar afgegeven. Men kan zich om andere inlichtin gen tot den districtssecretaris wenden. Deksel van een zuiggaskete! geslingerd. Stoker bedwelmd geraakt. In de fabriek van koek- en suikerwerken der N.V. v.h. Gebr. Dercksen aan de Karnemelksloot te Gouda heeft gistermorgen vroeg een ongeval plaats gehad, dat bij zonder goed is afgeloopen. In de localiteit waar de gasbereiding plaats vindt, is door onbekende oorzaak een explosie ontstaan. Met een geweldigen slag werd het zware deksel der zuiggasin- stallatie afgerukt en tegen het dek geslingerd. Dit werd gedeeltelijk vernield. Het deksel viel terug zonder ver dere schade aan te richten. De zich bij den ketel be vindende machinist kreeg geen letsel, wel geraakte hij door het uitstroomende gas bedwelmd, doch door het ijlings toeschietde personeel kon direct hulp worden verleend, en kon de man spoedig weer bijgebracht wor den. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. Ten gevolge der ontploffing is het bedrijf van de koek- afdeeling gestagneerd. KACHEL AANGEMAAKT MET PETROLEUM. Oude vrouw in brand. In den Middelpolder onder Nieuwer Arastel, ge raakte Zondagmorgen de 72-jarige wed. C. v. G. bij het aanmaken der kachel met petroleum in brand. De huisgenooten wisten spoedig de brandende klee- ren te dooven, 'doch de oude vrouw had reeds- zoo danige brandwonden bekomen, dat zij in ernstigen toestand naar een ziekenhuis moest worden overge bracht. BEDRIJFSONGEVAL. Twee dooden. Op de Manhtitte te Unterwellenborn. bij Saalfeld, waren Zaterdag twee arbeiders bezig den gasmeter te controleeren. Door uitstroomende gassen uit een lek zijn beiden gedood. Morphine-diefstal te Rotterdam. jJ verdachte mannen ontkomen. Zaterdagavond omstreeks half acht stond een cheur van de Rotterdamsche rivierpolitie aan de maat}, maant} haven Zuidzijde aldaar. Hij zag, dat een man motorfiets kwam aanrijden en stopte bij twee die daar al even hadden staan wachten. De drie raakten in druk gesprek, waarbij het blijkbaar ging den inhoud van een zware tasch, welke een van de nen, die hadden staan wachten, bij zich had. De 3 c„ nen gedroegen zich nogal zenuwachtig en de recherct>-J besloot eens poolshoogte te nemen. Hij ging naai drietal en maakte zich bekend. Oogenblikkelijk de man, die de tasch bij zich had, deze met een boog in het water van de Maashaven. De recherche greep dezen man beet; de beide anderen trachtten vandoor te gaan. De man, die gegrepen was, was ee groote, robuste kerel. Hij slaagde erin zich los te n& ken en eveneens aan den haal te gaan. De recherche», loste daarop een paar schoten uit zijn revolver te schrikaanjaging. Het gelukte hem den man, die met c, motorfiets was gekomen en die daarop weer haar-, weg wilde rijden te grijpen. De beide anderen wisten ontkomen. De aangehoudene bleek de 32-jarige C. a, te zijn. Deze vertelde, dat men hem een partij morfine koop had aangeboden. Aan de Maashaven Zuidzijde zot den hij. de tusschenpersoon en de verkooper elkaar or moeten. Men was juist aan het onderhandelen gege^ toen de rechercheur ingreep. Angezien de politiezna goed had gelet op de plek, waar de tasch in het w was geworpen, lukte het hem al spoedig haar met dreg weer op te visschen. De inhoud bleek te bestaan vele doosjes, bevattende ampullen met morphine, nicum, néo-salversaan. insuline en kamfer-aether.vj moed wordt dat de doosjes gestolen zijn uit een ding van een fabriek aan een geneesheer ten pl lande. Het merk op de doosjes luidt: Brocapharm, er op wijst, dat de doosjes afkomstig zijn van de N.1 Koninklijke pharmacheutische fabriek Brocades sl man en Pharmacia te Rotterdam. Aangezien bij fabriek nog geen klacht is Ingekomen van iemand, een zending had besteld maar niet ontvangen valt niet na te gaan, waar en op welke wijze de doosjes gestolen. De inhoud vertegenwoordigt een aanzienlij b'ieU* waarde. De aangehoudene is weer op vrije voeten gil» ten Naar de beide andere mannen wordt een onderzot ingesteld. Op een schip in dc Leuvehaven. Schip- persgezin bedwelmd gevonden. Gisterochtend kwam een walbaas bij zijn rondvaar, aan de Leuvehave te Rotterdam aan boord van h« schip ^Onderneming 2", schipper C. de Jong uit Roo- sendaal. De schipper bleek afwezig te zijn, doch in het voor onder trof de walbaas drie totaal versufte menschen aan. Het waren de 20-jarige zoon van den schipper A. de J., diens 19-jarige zuster M. de J. en den 2t jarige schippersknecht K. H. De walbaas waarschuwde onmiddellijk den Geneet kundigen Dienst, die de drie menschen naar het zie kenhuis aan de Coolsingel overbracht. Daar bleek da! de oorzaak van hun bedwelming in een vergiftiginr door kolendamp gelegen was. Zaterdagavond hebben zij zich ter ruste begeven na de kachel te hebben uitgemaakt.. Er heeft zich toen kolendamp ontwikkeld, die de enge ruimte gevuld heeft en het drietal den Zondag over tot Maandaz- ochtend toe in loodzwaren slaap heeft gehouden. Al twet leen de vrouw was gisterochtend wakker geworden het doch zij was niet in staat om iets te doen. Er bestaat voor geen van de drie menschen levens gevaar; de toestand van den schipperszoon echter is verre van gunstig. Ja. E dat d Dar ..Moei Krap, Kioos Jliddi stuk best aangi En folgd genre heer ten ti nog i Elfta Tu: dracl aand „Vrei ker speel Ir.hoi nem< nu scha: voer jnogi stuk htoe hen Ish W Geen overeenstemming in de contact-commissie. In de gister gehouden vergadering van de contact commissie voor het mijnbedrijf is men tot neen over eenstemming gekomen ten aanzien van de door de mijndirectcuren aangezegde 10 procent-loonsverla- Ring. Zoowel de directies als de mijnwerkers-organisaties handhaafden hun standpunt. Zaterdag komt de contact-commissie opnieuw bijeen. BRUTALE DIEF. Tijdens den dienst een kerk binnenge drongen. Tijdens den avonddienst is Zondagavond een bru tale insluiper binnengedrongen in de consistorieka mer van de Gereformeerde kerk aan den West-Zee dijk te Rotterdam. Uit een kistie. dat op tafel stond heeft hij een collectezakje gestolen, dat een bedrag van f70 bevatte. Daarna heeft hij de overjassen van ouderlingen en diakenen zorgvuldig gefouilleerd en zich daaruit drie sigarenkokers en twee paar hand schoenen toegeëigend. Onbemerkt heeft hij met zijn buit het kerkgebouw weten te verlaten. «nki iiefd lach eind ken med heei D Koe kra: mee V deel van den V deri bes] en op VOO Ook in andere deelen van de Vereen. Sta ten noodweer. Uit New York wordt gemeld: Een hevige storm heeft Zondag de Atlantische kustL van Florida geteisterd en op tal van plaatsen schado aangericht. De wind bereikte een snelheid van 50 -V 60 mijl per uur en tal van pleziervaartuigen en vis- schersschepen. die aan de kaden lagen, werden te gen de kademuren gedrukt en ernstig beschadied. terwijl sommige schepen zonken, Vele boomen wi den ontworteld, ruiten werden stukgeslagen en van lichte bouwwerken werden de daken weggerukt. Na den storm daalde de temperatuur aanzienlijk. Ook in het Noorden van Wisconsin en in de staten Michigan en Minnesota heeft noodweer gehecrscht en hebbel sneeuwstormen gewoed, die groote schade hebbel aangericht aan de telegraaf- en telefoonverbindingen. Te Chicago daalde de temperatuur tot het nulpunt en te Washington ging de sneeuwstorm gepaard met een hevig onweer. In Pennsylvania viel tijdens een sneeuwstorm zooveel sneeuw-, dat het verkeer langs eenige hoofdwegen geheel gestremd werd en de trei nen vertraging ondervonden. Ook hier werd het tele graaf- en telefoonverkeer gedeeltelijk verbroken Het plaatsje Lancaster werd geheel van de buitenwereld fgesneden. POLITIEAUTO IN AFGROND GESTORT. Twee dooden. In de nabijheid van Ajaccio op Corsica is een po- litie-auto in een afgrond gestort. Twee politio-agen- ten werden gedood, een aantal anderen levensge vaarlijk gewond.

Schager Courant | 1932 | | pagina 8