S Bont Allerlei. w N e d e r 1 a n d—B e I g i Gevaarlijke arrestatie. De smokkelstrijd aan de grens. Na het drama te Naaldwijk. Na het oproer in Finland. Onderhandelingen te Sjanghai? De ontvoering van Lindbergh's zoontje. Hitier in Keulen. Marktberichten. Het Nederlandsch Elftal. Vermoedelijke samenstelling. Het Nederlandse!» Elftal dat op 20 Maart a.s. in Ant werpen tegen België zal uitkomen, zal hedenavond of ficieel worden vastgesteld. Wij hebben echter gegronde reden, aldus de „Telegraaf', om aan te nemen dat het er als volgt v. r. n. I. zal uitzien: v. d. Meulen (H.F.C.), doel. Weber (A.D.O.) en v. Run (P.S.V.) aehter. Paauwe (Feyenoord), Anderiesen (Ajax) en Va» Heel (Feyenoord), midden. Wels (Unitas), Adam (H.V.V.), Lagendaal (Xerxes), Mol (K.F.C.) en Van Nellen (DH.C.) voor. Ontvluchte in het bezit van een revolver. De Bredasche politie ontving bericht, dat een uit het opvoedingsgesticht te Avereerst ontsnapte verpleegde zich vermoedelijk te Breda ophield en dat hij waar schijnlijk gewapend was met een revolver van de nieuw ste constructie, geladen met twaalf scherpe patronen. Bij onderzoek bleek het waarschijnlijk, dat de ontvluch te zich bevond in een logement in de St. Annastraat. al daar, dus in de onmiddellijke nabijheid van het politie bureau. De recheurcheur van der Kamp, het hotel bin nentredende, zag juist dat de gezochte naar boven vluchtte. De rechercheur ging hem na en slaagde er in hem bij een been te grijpen, juist toen hij in de dak goot wilde stappen. Toen de rechercheur er met eenige moeite ook in slaagde hem den revolver te ontwringen, was hij spoedig overmeesterd en kon de arrestatie vol gen. Gevoerd met prikkeldraadversperring en lichtkogels. Zoowel de smokkelaars als de douanebeambten rus ten zich met alle moderne middelen tot den grooten smokkeloorlog. Onlangs maakten wij melding, dat de Duitsche doua ne met succes gebruik maakte van prikkeldraadver sperringen in de smokkelzone langs de grens. Voor eenige dagen is men van de zijde der Duitsche beambten begonnen gebruik te maken van lichtkogels. Bij het minste verdachte geluid waarbij men aanneemt dat er smokkelaars in de buurt zijn, wordt een lichtko- gel afgeschoten, die den geheelen omtrek plotseling voor den duur van ruim een minuut helder verlicht, waardoor de smokkelaars aldus gemakkelijk worden ontdekt. Op deze wijze mocht het den ambtenaren gelukken meerdere smokkelaars te arresteeren en de smokkelwaar ln beslag te nemen, o.a. 243 Kg. tabak 273 Kg. koffie, eene hoeveelheid cacao en een groot kwantum sigaret ten. Begrafenis van het jeugdige slachtoffer. Deelneming van de geheele bevolking. Woensdagmiddag heeft op de algemeene begraaf plaats te Naaldwijk de begrafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van de 16-jarige Coba v. d. Caaij, die Zaterdagavond in de Kerkstraat aldaar op zoo lafhartige wijze werd vermoord. Op de algemeene begraafplaats stonden eenige dui zenden de komst van den stoet af te wachten, onder wie burgemester Th. P. J. Eisen en wethouder A. Ver-, hagen. Het stoffelijk overschot werd grafwaarts godragen door leden der christelijke jongelingsvereeniging te Naaldwijk. Onder cdemloozc stilte, terwijl de duizenden eer biedig het hoofd ontblootten, werd de kist langzaam in de groeve neergelaten. Hierna hield ds. Salomons, predikant der Chr. Ger. Kerk te 's-Gravenzande, de grafrede. Burgemeester Eisen, die vervolgens het woord voer de zeide, dat de geheele plaatselijke bevolking door dit droevige feit diep geschokt is. Een broer van den vader van het meisje dankte voor de belangstelling. Diep onder den indruk verlieten allen het kerkhof. Een commissie van onderzoek naar de aan leiding van het oproer. Uit Helsingfors: De leiders van de Lappo-beweging, die Zondag in hechtenis genomen werden, zijn Maandag en Dinsdag langdurig verhoord. Zij bevinden zich op het bureau van de crimineele politie te Helsingfors. Een verzoek van de echtgenoote van Kosola, den leider der Lappo- beweging, oni haar man te mogen bezoeken, is gewei gerd. De regeering heeft een commissie van onderzoek ingesteld, waarin behalve den minister van binnenland- sche zaken, generaal Oesch, twee bekende juristen, dr. Tapio Tarjanne en mr. Alan Viranko, zitting hebben. De commissie moet o.a. onderzoeken wat de aanleiding was van het oproer, wie er verantwoordelijk voor zijn en hoe men aan het geld ervoor is gekomen. Tot nog toe heeft men niet medegedeeld, wat bij het verhoor van de leiders aan 't licht is gekomen, doch binnen enkele dagen zal een communiqué uitgegeven worden. In de woning van Kosola te Lappo, waar het hoofd bureau der beweging was gevestigd, is een huiszoeking gedaan. Vijf kisten vol bescheiden zijn In beslag geno men en naar Helsingfors gezonden. Ook is een huis zoeking verricht in de woning van den bankier Koi- vltso te Lappo, doch hier is niets van beteekenis gevon den. De chef van het Finsehe vrijwiligerscorps, generaal Malmberg, heeft tegen alle leden van beschermingscorp sen, die deelgenomen hebben aan de Lappo-opstand een strafrechterlijke vervolging bevolen. Er zijn reeds eeni ge straffen uitgesproken. De geheele Lappo-pers is door de regeering verboden. VIJF DOOD EN BIJ EEN AUTO-ONGELUK. V.D. verneemt uit Bochura: Gisteravond ie te Boehum bij het nemen van een bocht een vrachtauto, beladen met verwarmingsbuizen omgeslagen. Op den wagen bevonden zich 3 arbeiders, die onder de lading terecht kwamen en ontzettend ver wond werden. Een der arbeiders kon slechts als lijk geborgen worden. De beide anderen stierven korten tijd later aan de bekomen verwondingen. De chauffeur kwam met den schrik vrij. DE STRIJD IN HET OOSTEN. Nieuwe pogingen voor oen wapenstilstand. De tegenstrijdige berichten van het iront duren voort. Reuter seint uit Tokio: De Japansche gezant in China heeft, opdracht gekregen te Sjanghai opnieuw pogingen te doen voor het treffen van schikkingen voor een wapenstilstand, voorafgaande aan een con ferentie. Modderpoel aan het front. Uit Sjanghai wordt gemeld: Terwijl volgens de Japanners overal rust heerscht, blijven de Chinee- sehe militairen mededeelen, dat de Japansche aan vallen voortduren. De zware regenval heeft het ge heele front in een modderpoel ve.anderd, zoodat mili taire operaties onmogelijk ziin. Volgens het officieele Japansche communiqué zijn de verliezen aan do zijde der Japanners 188 dooden en 1387 gewonden. Den Japanschen gezant in China is opnieuw op dracht pegeven te trachten een wapenstilstand te slui ten, voordat de conferentie wordt geopend. Poeji's intocht als hoofd van den Mand- sjoerijschen staat. Feestelijkheden in Tsjangtjoen- V. D. verneemt uit Moekden: Het nieuwe hoofd van de Mandsjoerijsche repu bliek, de voormalige Chineesche keizer Poeji, is gis teravond in de nieuwe hoofdstad van Mandsjoerije. Tsjangspoen aangekomen, waar feesten ter gelegen heid der oprichting van den nieuwe republiek zijn ge vierd. Poeji, die met een extra-trein te Tsiangtsjoen arriveerde, werd aan het station ontvangen door den Japanschen consul, de Mandsjoerijsche generaals, waaronder generaal Ma Tsjeng Sjan, alsmede Mon- goolsche prinsen en de ministers van den nieuwen staat. Onder de gekruiste vlaggen van Japan en Mand sjoerije door begaf hij zich naar zijn auto en reed langs het front der opgestelde Japansche en Mand sjoerijsche troepeD, waarachter een groote menschen- menigte stond opgesteld, terwijl schoolkinderen met Mandsjoerijsche vlaggetjes den nieuwen heerscher toejuichten. Poeji begaf zich naar het stadhuis, waarin hij voorloopig zijn intrek zal nemen en dat geheel door Mandsjoerijsche troepen is omgeven. Nader uit Tsjangtsjoen: De nieuwe Mandsjoerijsche staat is heden gevestigd en de jonge ex-keizer Poeji heeft den eed afgelegd als hoofd der uitvoerende macht. De plechtigheid droeg een eenvoudig karakter. Er waren 45 personen bij tegenwoordig, o.w. hoogge plaatste ambtenaren van den nieuwen staat en vijf tien Japanners, deze echter in niet-officieele hoeda nigheid. De voorzitter van den Zuid-Mandsjoerijschen spoor weg hield een toespraak om het hoofd van den nieu wen staat geluk te wenschen. Een beschrijving van de plechtigheid zou in Japan door de radio worden uitgezonden. Lindbergh onderhandelt. Reuter seint uit New York: Met het oog op den toestand van zijn vrouw heeft Lindbergh particuliero onderhandelingen aangeknoopt om zijn kind terug te krijgen, doch tot dusver hebben deze nog geen resultaat opgeleverd. Naar Europa. De chef van het Amerikaansche Legioen te Parijs heeft medegedeeld, uit New York een telegram te heb ben ontvangen, volgens hetwelk de ontvoerder of ont voerders van het kind van Charles Lindbergh zich met de baby naar Europa zouden hebben begeven. Op ver zoek van den chef van het Amerikaansche Legioen heeft de Fransche recherche zich terstond bereid verklaart een scherp toezicht te houden in alle havensteden en speciaal op de kaden bij aankomst van de booten uit Amerika. Merkwaardig plan ontworpen. Volgens berichten uit Philadelphia, aldus een tele gram uit Londen aan de „Telegraaf" bevat de „Phila delphia Record" een plan, dat het mogelijk zou maken voor Lindbergh zijn kind terug te krijgen, zonder dat de ontvoerders gevaar loopen gezien of gearresteerd te worden. Het blad verklaart gemachtigd te zijn tot publicatie van dit plan. De opdracht luidt: Knip een willekeurig stuk uit de kleertjes van den baby, behoud dat stuk zelf en breng den baby naar een veilige plaats. Doe daarvan dan aan Lindbergh mededeeling. Hij zal onge merkt den baby laten halen en zich vervolgens tot U wenden en strikt in het geheim met u onderhandelen. Tegen overgave van het uitgeknipte stukje goed uit de kleertjes van den jongen, zal Lindbergh dan het losgeld overhandigen, zonder dat daaraan eenige ruchtbaarheid wordt gegeven. Van de zijde der politie wordt verklaard, dat heden verdere voortgang is gemaakt bij de nasporingen naar den baby. Evenwel wordt nog niets definitiefs daarom trent gemeld. De politie ontkent met nadruk, dat de baby reeds weer naar Lindbergh zou zijn teruggebracht Ook uit Nederland en België tal van toehoorders. V.D. verneemt uit Keulen: Gisteravond heeft Adolf Hitier voor een enorme menschenmenigte, die in verschillende zalen moest worden ondergebracht, waarheen de redevoering met luidsprekers werd overgebracht, het woord gevoerd. Onder de naar schatting 60.000 personen, waren tal van toehoorders, die met auto's uit het Rijnland, Ne derland en België naar Keulen waren gekomen. Dui zenden auto's stonden, in zes geweldige autoparken bijeen. In totaal was het publiek in 11 zalen onder gebracht. Do rijksdagafgevaardigde Goering hield een inlei dende toespraak, waarin hij het een succes voor Hitier noemde, dat thans de partij, die 60 jaar lang tegen het militarisme en tegen iederen officier afzonderlijk en tegen de hoogste legerleiding gestreden had, ge dwongen was een generaal veldmaarschalk op het schild te heffen. Vervolgens nam, langdurig toegejuicht, Adolf Hitier het woord. Wederom betoogde hij, dat de revo- lutionnairen van 1918 Duitschland naar den onder gang hadden gevoerd. Alles is verwoest. Alle begrip pen van eer en trouw zijn vervaagd en vernietigd. Al les is ten gronde gegaan. Hitier staat thans als openbaar aanklager op en heeft achter zich een in 13 jaar tot een groote politieke organisatie opge bouwd Duitschland. 13 Maart zal de beslissing bren gen. Na 13 Maart zal de strijd echter zeer zeker door gaan. EEN FILMHELD VOOR DEN RECHTER. De grootheid en de roem blijken dikwijls voor ve len een te zware last to wezen. Een voorbeeld van die waarheid is de heer Duncan Renaldo. De heele wereld kent hem als de held in de film Trader Hom. Maar nu is achteraf gebleken, t hij, toen hij in 1929 naar Afrika wilde, om daar de film te laten op nemen, hij geen paspoort kon krijgen. D.w.z. dat de gegevens die hij over zichzelf zou moe ten verstrekken, niet voldoende zouden zijn geweest om hem het paspoort te doen krijgen. Duncan Renal do vervalschie toen die gegevens. Dit tenminste wordt hem door de justitie te Los Angeles aangewreven. De man staat deswegen terecht. SCHAGEN, 10 Maart 1932. 5 Paarden f 100400, 6 geldekoeien, mag., f 100200, 16 idem, vette f 180—265, 33 kalfkoeien f 200—275, 424 nuchtere kalveren f 512, 80 overhouders f 1423, 26 varkens, magere f 916. 57 idem vette per Kg. 2426 ct. 159 biggen f 48, 7 konijnen f 0.501.50, 30 kippen f 0.50—1, eenden f 0.60. EIERVEILING SCHAGEN. 10 Maart. Aangevoerd zijn: 150 partijen 138000 stuks kipeieren 5 partijen 800 stuk eendeieren. De prijs liep van: kip eieren f 2.90—3.10. kleine f 2.70—2.80. bruine f 3.10, eendeieren f 2.502.80. De veiling duurt voort. NOORDSCHARWOUDE, 9 Maart. Aangevoerd: 4300 Kg. uien f 11.6012.20, grove uien f 10.70, 1000 Kg. peen f 4.40—4.60, 2800 Kg. kroten f 1.30 —2.60, 105200 Kg. roode kool f 0.60—3. 2e soort f 0.60— 1.90. 136200 Kg. D. witte kool f 1.10—2. 2e soort f 0.90— 1.40, 40100 Kg. gele kool f 0.60—2, 2e soort f 0.60—0.70. WARMENHUIZEN, 9 Maart. Aangevoerd: 46925 Kg. roode kool le kw. f 0.602.80. 2e kw. f 0.60—1.60, 15975 Kg. gele kool le kw. f 0.70— 1.40, 2e kw. f 0.60—0.80, 25400 Kg. witte kool le kw. f 0.70—1.70, 2e kw. f 0.60—0.90, 3075 Kg. uien f 11.40—11.70, grove uien f 9.609.80. BROEK OP LANGENDIJK. 9 Maart. Aangevoerd: 57000 Kg. roode kool f 0.902.80, door schot f 0.60—2.10, 115000 Kg. gele kool f 0.60—1.90. 90000 Kg. D. witte kool f 0.90—1.80, 5500 Kg. uien f 11.50— 12.40, grove uien f 9.80—10.40, drielingen f 10.20—10.50, 950 Kg. bieten f 1.90, 400 Kg. peen f 3.80. AMSTERDAM. 9 Maart. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 326 vette kalveren le kw. f 0.600.66. 2e kw. 5058 ct., 3e kw. 4050 ct per Kg. levend ge wicht. 182 nuchtere kalveren f 36. 820 varkens, vleesch- varkens wegende 90110 Kg. 3334 cent, zware var kens 3132 ct., en vette varkens 29—31 cent per Kg. slachtgewicht. AMSTERDAM, 9 Maart Zeeuwsche bonten f 44.80, ld. blauwen f 3.754.50, id. kiel industrie f 2.803, id. eigenheimers f 3.203.50. id. blauwe poters f 2.252.40. id. bonte poters f 2.25 2.40, id. Bevelanders f 3.203.40, Vlaamsche zandindustrie f 2.502.80. id, eigenheimers f 2.502.80, IJpoider bra- vo's f 34.50. id. Bevelanders f 3.30—3.40, Andijker bl. f 2.45, Noordholl. eigenheimers f 2.803, Anna Paulowna zand f 2.80,3, Drentsche eigenheimers f 2.453.15 per H.L.. winter malta f 9—10, per 100 Kg„ Flakkeesche eigenheimers f 3.50—3.75. id. eigenh. potprs f 2.75—3, Spuische eigenheimers f 3.50—3.75, id. eigenh. poters f 2.75—3 per HL DEN OEVER. 8 Maart Aangevoerd aan den vischafslag: 60 balen kruikels f 4.856.75, per baal, 5 last haring f 2.28—2.90 per tal. Nagekomen Berichten. ANNA PAULOWNA. Loop der bevolking. Ingekomen: H. Heetkamp en gez. van Dlnxperlo; D. Braaf en gez. van Kolhorn; H. van Regenmortel en gez. van St. Jansteen; H. Landman en gez van Wierlnger- waard; M. Lobberoo en echtg. van Rilland Bath; A. Bakker en gez. v. Zijpe; Mej. L. Tuinstra v. Drachten Vertrokken: G. Nannis en echtg. naar Heiloo; A. F. van de Veire naar Wieringen; W. J. H. Lameree en gez. naar Schagen; A. Folkers en gez. naar Wieringen; J. Mels en gez. naar Wieringerwaard; K. Sloterdijk naar Wieringen; B. Postma en gez. naai Zijpe; J. W. Faase en gez. naar Hilversum; B. J. Glerum en gez. naar Barsingerhorn. Bouwvergunningen. B. en W. verleenden vergunning voor het bouwen van: een woonhuis voor Jb. Cornelissen aan den Stoomweg; een woonhuis met bloembollenschuur aan den Zwarte- weg, voor rekening van A. Berbee te Wassenaar; een schuur voor G. Landman aan den Stoomweg. Liefde op het eerste gezicht. Psychologen hebben er interessante theoriën over. Bestudeert de taal en ge zult de verborgen wijsheid aller tijden leeren verstaan. „Liefde op het eerste gezichtzeggen de mees ten onzer. ..daar geloof ik niet aan; ze is te verge lijken met een niet onaardig gekleurde eendagsvlin- der. Even bont, even fladderend en even spoedig voorbij. Schreef men daar vijftig jaar geleden geen hartroerende romans over?" De geleerden zijn het op dit punt met de leeken niet eens. Zooiets komt meer voor, maar het merk waardige is, dat in de meeste gevallen de leeken er gens geloof aan hechten, terwij! de beoefenaren der wetenschap, het als onwetenschappelijk verwerpen. Hier is het juist andersom: de „man in the street" staat er sceptisch tegenover, terwijl psychologen en doktoren het (>Js waardevol aanvaarden, en er be langwekkende theoriën aan vastknoopen. Overigens is het niet uitgesloten, dat ook de ge wone mensch diep in zijn- hart rekening houdt met de mogelijkheid van liefde op het eerste gezicht. Dit is volgens vele taaipsychologen zeer zeker het geval, want de uitdrukking: liefde op het eerste gezicht komt in allerlei vormen over de geheel wereld voor en dit is volgens genoemde geleerden een bewijs, dat alle volkeren aan het bestaan van een zoodanige liefde gelooven, daar een overal verbreide en alom bekende spreekwijze steeds 's menschen innigste overtuiging weergeeft Anders zoo redeneert men zou de betreffende term geen opgang hebben ge maakt en reeds lang uit de taal zijn verdwenen. Hieraan voegt de taal psycholoog nog toe, dat be doelde diepgewortelde overtuiging der menschen steeds ten nauwste in verband staat met verschijnse len, die langs wetenschappelijken weg kunnen wor den vastgesteld, en met opvattingen die het mensch- dom op de een of andere manier tot nut kunnen strekken. „Wat is dan de oorzaak?" zou men nu kunnen vra gen, „van het feit, dat de meesten onzer zoo weinig vertrouwen hebben in liefde op het eerste gezicht, ja. dat velen kortweg de existentie ervan ona,[ nen?" Ook hiervan is een verklaring te geven; deze: allerlei verwikkelingen vooial van ecoWi schen aard hebben door de eeuwen heen het aan het bestaan van vele liefdesverschijnselen danig aan het wankelen gebracht, dat men noct zichzelf, nog bij anderen de hierop betrekking oende gevoelens meer durft te veronderstellen^ ze voorts op alle mogelij-ke wijzen verloochent 5 L onderdrukt Liefde op het eerste gezicht brengt menig gelukW huwelijk tot stand en schijnt vaak een gunstigeniu. vloed te hebben op de nakomelingschap. Dit iaa^ wil men als volgt verklaren: Dikwijls zijn hei schen van volkomen tegengestelde geaardheid, elkaar vinden door liefde op het eerste gezicht jj, kinderen van dergelijke menschen hebben over b« geheel meer ontwikkelingsmogelijkheden in zich,dg het kroost van lieden, die ongeveer hetzelfde karakter vertoonen. Wij merkten zoo juist op, dat persont^ die tot verschillende typen behooren, vaak liefj, voor elkander opvatten. Dit verschijnsel, dat theor*. tisch werd verklaard door groote geleerden,, zoo^ Kretschmer en Jung. wordt eveneens door de ui weerspiegeld. Sp.reckt men niet van „mijn beten helft" en „mijn wederhelft" en gebruikt men de uitdrukkinig „zij vullen elkaar geheel aan?" Ree;'.s Plato zegt ergens in een sprookje, datief mensch slechts de helft is van een geheel en z$ geheele leven eigenlijk niets anders doet dan zoekt; naar de „andere helft". Kretschmer en Jung hebly» ieder op hun wijze vastgesteld, dat de beide hellu» gewoonlijk sterk van elkaar verschillen en elkan^ aanvullen. Kretschmer onderscheidt twee tegenga^ de typen: dc vroolijke, gezellige en practische g* moedsmensch en de koele, onpractische ideale Deze twee typen hebben ieder weer hun gunstige ongunstige vertegenwoordigers. Sommige individu zijn uitgesproken gemoedsmenschen, terwijl anderu sterk in zichzelf gekeerd zijn en een gebrek aa: practischer, kijk op het leven vertoonen. Dit zijn i twee uitersten. Vele menschen evenwel bezitten des eigenschappen in een andere combinatie; dit zijn z.g. mengtypen. Hoe eenzijdiger nu de temperamenten zijn. hoe g» schikter hun bezitters worden voor een z.g. centras huwelijk en instinctmatig zullen zij zich to elkaar aangetrokken gevoelen. Hierin schuilt het pi heim van liefde op het eerste gezicht. Het instinct dat, zooals boven werd vermeld, ook in de taal ta uitdrukking kwam. helpt de keuze bepalen en co:, stateert, voordat gevoel en verstand iets van den per soon in kwestie afweten: dit is de gezochte weder- helft. Zoo zal een fijnbesnaarde vrouw zich vah aangetrokken gevoelen tot een nuchteren met beiie beenen op aarde staanden man van de daad. Ee; overspannen idealist of droomer kan liefde opvattet voor een eenvoudige huiselijke vrouw. Een en ander heeft tengevolge, dat menschen mr. een scherp omlijnd karakter sneller en heviger ra geeren op „het eerste gezicht" dan mengtypen Dt meeste anecdoten die getuigen van een afwijzend! of sceptische houding ten opzichte van zulk soor. liefde zijn dan ook anecdoten voor en door dergelijk» mengtypen. Wat is de beste remedie tegen verliefdheid op het eerste gezicht?" „Het tweede gezicht!" Zeker, maar dat geldt niei voor iedereen. De mei- schen zijn nu eenmaal niet allemaal heizelfde. Juni redeneert aldus: iedere man draagt het beeld van di vrouw in zien om. ais een tegenstelling, die ononi heerlijk voor hem is, een tegenstelling, die hem ah het ware eerst wanneer zij aan hem is toegevoeg: tot een volledig mensch maakt. Hoe sterker het cun trast is, dat man en vrouw vormen, hoe grooter di bevrediging zal zijn die beiden bij een eventueel verecnigine zullen ondervinden. Contrasthuwelijka hebben dus in het algemeen veel kans van slagen. Ook de Duitsche professor Wiibelin Gemünd bee! er meer clan eens op gewezen, dat er een groot ver schil bestaat tusschen ten eerste flirt, ten tweedi oppervlakkige begeerte op helpeerste gezicht en derde liefde op het eerste gezicht, welke laatsK zelfs wanneer het erotische element er de belang rijkste rol bij speelt, streeft naar bevrediging van g» heel andere instincten dan de oppervlakkige begeer te en de flirt. De liefde op het eerste gezicht is ni een gevolg van het eeuwige verlangen naar de pa» sende wederhelft. DE DE Altijd heer blijven! (Uit de Spaansche „Cortez".) - Afrekening van scheldwoorden komt den s 0v« preci' verba het v knois voor man is in herse Vers< woor lever tenai ven? «kei vern; De Dit i mens tienc ving' nog Well zoo men en cl nen oude van «pro lij dl er n hedc W lijkt ver. teek de Jcen, Zi we woc bes< i fpg de. alle G öoo zcli dar op, de E lijf bes (Madrid.) De Cortez, de statengeneraal in Spanje, heeft ziek ongetwijfeld de eerste zes maanden na de revolutie zeer ernstig van zijn taak gekweten. De ernst is echter gedurende den laatsten tijd belangrijk afgenomen Het peil, waarop 'de debatten oorspronkelijk stonden is niet alleen gezonken, maar ook zijn thans vele uitlatingen van hen, die over het wel en wee van Spanje hebben te beslissen, geheel b e n e d o n peil! Men krijgt als volksvertegenwoordiger volop gelegen heid zich in de redekunst en in de slagvaardigheid te oefenen en bovendien neemt men toe zoowel in kennis van scheldwoorden als in beleefdheid. De zaak zit n.1. zoo: Wanneer onze vroede vaderen zich te buiten gaan aan onparlementaire uitdrukkingen, hetgeen ge lukkig niet al te vaak vorokomt dan vergeten zi) zich geheel en al en kan men getuige zijn van het wisselen van korte, driftige uitroepen, als „schurken!' of „corrupte baantjesjagers!". In Spanje echter weet men hoe het behoort en ni» mand zal het daar in zijn hoofd krijg in om op een dergelijke kortaangebonden wijze zijn misnoegen ti kennen te geven. Integendeel, de minister zegt b.T tegen den voorzitter der kamerfractie van partij A „Het spijt me werkelijk te moeten constateeren, UEd. een vreeselijk zwijn is!" Waarop de fractievoorzitter hoffelijk antwoon „Uwe Excellentie mocht blij zijn, als zij zich nog deze klasse van viervoeters kon rekenen. O neen, U1 Excellentie is een ondefinieerbare viezerik!" De werking van deze keurig opgedischte bele< gingen wordt nog verhoogd door de adhaesiebel gingen van een spreekkoor, dat gevormd wordt d< de fracties der elkaar critiseerende partijen en zonder orphaal van woorden de termen „zwijn" „viezerik" macr bezigen. Wanneer men meent, dat opgewonden stemming hierdoor nog roeriger won dan vergist men zich volkomen, want de kracht d door den „voorzanger" geuite verwijten neemt eerdf af dan toe, wanneer de geheele fractie haar instelt ming betuigt. Dat ontspant immers de zenuwen. Na beëindiging der debatten wordt een stenogr» fisch verslag der besprekingen voorgelezen, waarbi een nauwkeurige telling plaats heeft van het aantai malen, dat de benamingen „zwijn" en viezerik" zijt voorgekomen. Blijkt het, dat de geachte tegenstanden niet voor elkaar hebben ondergedaan, dan is <i{ kwestie daarmee afgedaan en is alles vergeven en vee geten. Bestaat er evenwel een ongelijkheid, wat be treft de wederzijdsche qualificaties, dan kost hei eenige uren om den evenwichtstoestand te herstellen- Vóór Spanje een republiek werd, bezat het een hof' felijken koning, een gentleman in grooten stijl: Alfonso. Thans bezit het hoffelijke kamerleden en welleven-; de ministers. Het zal niet gemakkelijk zijn om vast te stellen, wat te prefereeren valt: een geld-verkwi» tendo koning of een tijdverkw istende staten-generaal Beleefdheiu kost toch altijd het een of ander; wan neer het geen goud is, dan tijd. Zeker overbekend Engelsch spreekwoord verklaart dat dit op hetzelfd' neerkomt.

Schager Courant | 1932 | | pagina 8