Kamer van Koophandel in Hollands Noorderkwartier. Inscharen van schapsn en jongvee in den Wieringermeerpolder. Neder 1. Bloembollenreclame in Amerika. Ierlands eed van trouw. Een prettig geluid in dezen tijd. STRAKS HU N WEG VERSPERD. Noodtoestand in de veehouderij. Mijnramp in Bohemen. Verdaging Ontwapenings conferentie. Ernstig mijnongeluk in Tsjecho Slowakije. Japansch kustvaartuig vergaan. Steunaanvraag. Vervolgens wordt door den secretaris mededeellng ge daan van de ingekomen en verzonden stukken. Belang rijk was de steunaanvraag die 7 Maart verzonden is. Hierop is door het N.C.C. nog niet geantwoord. Als de steunultkee'ringen op dezelfde voet doorgezet worden, zijn de middelen over drie weken totaal uitgeput. Een her ziening van de uitkeering is daarom zeer gewenscht Van 4 personen of gezinnen wordt de uitkeering ver minderd, welke herziening intreedt 16 Maart. Bij de behandeling van de 11 aan de orde zijnde steun aanvragen blijkt, dat slechts 2 personen in aanmerking kunnen komen voor steun, hetgeen echter niet zeggen wil, dat de meening van het comité ls. dat de andere negen geen steun behoeven. Het comité kan echter, zijn midedlen in aanmerking genomen, slechts in den aller grootsten nood voorzien. Eén van de aanvragen wordt, in verband met een nader onderzoek aangehouden tot de eerstvolgende bestuursvergadering. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter ten 9.45 uur de vergadering met een woord van dank voor de aangename besprekingen. Nader vernemen wij van den secretaris, van het Plaatselijk Crisiscomité te Callantsoog. dat het Natio naal Comité op een steunaanvrage van het Plaatselijk Comité geantwoord heeft, dat het een bedrag van f 100 beschikbaar kan stellen. Deze daad zal het P.C.C. te Callantsoog in de gelegenheid stellen om zijn steunuit- keering, welke men eerst vreesde, wegens gebrek aan middelen te zullen moeten staken, nog eenigen tijd voort te zetten. Woensdagmiddag speelde een schoolelftal van Cal lantsoog een voetbalwedstrijd tegen een schoolelftal van Petten. De Ratsten wonnen met 10. WIERINGERWAARD De nieuw opgerichte Arbeiderszangvereeniging directeur de heer J Kos, zal den len Paaschdag baa- eerste uitvoering geven in do zaal van den heer Schenk. Voor afwisseling nog een tooneelstukje, ge titeld „Papa bemoeit zich er mee Nadere hijzonder- heden per advertentie. De heer Harder ondervond moeilijkheden door de af sluiting van den Kerkwegt voor de wegverbetering) en icreeg den raad eens naar den Dijkgraaf te gaan. De heer Jonker sloot hierop de vergadering, de hoop uitend dat een volgende keer de belangstelling minstens even groot mocht zijn. BREEZAND, Verkooping. Ten overstaan van notaris F J. M. Pinxter te Schoorldam had Woensdag in de zaal van den heer Jb. Borst de verkoop plaats van: le. Het woonhuis, genaamd „Levenslust", een bloembollenschuur met holkarasr, waarin centrale verwarming, warenhuis en schuurtje, werkmans huis met schuur, erf en bloembollenland aan den Grasweg te Anna Paulowna. samen groot 5.92.00 H.A Eigendom van den heer Jb. Faasse, aldaar. Op brengst f 19.800. Kooper de heer D. Lubbert. 2e. Het wjonhuis met schuur, erf en bloembollen grond aan den Middenweg ie Anna Paulowna, sa men groot 4.(13.50 H.A. Eigendom van den heer H. Pennekamp aldaar. Opbrengst f15.000. Kooper de heer D. Lubbert. 3e. Het woonhuis met erf en bloembollengrond aan den Boermansweg te Anna Paulowna, samen groot 12.5830 H.A. Eigendom van de N.V. Van Kuije- ren's Bloemboll enk week erij en Handel te Breezand. Opbrengst f28.500. Kooper de heer D. Lubbert, Vischexport naar Danzig en Polen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier wendde zich tot het Mi nisterie van Arbeid. Handel en Nijverheid met het verzoek die maatregelen te willen treffen, die ertoe kunnen leiden, dat de vischexporteurs weder ver- sche haring naar Danzig en Polen kunnen verzenden, alwaar thans de invoer verboden is. ting de mogelijkheid daartoe nle openlaat. Uit een nadere circulaire van den betrokken Minister is dit nog duidelijk naar voren gekomen. Alleen als de automaten een belemmering voor het verkeer zouden vormen, zou gunen worden opgetreden. De heer D. Zeeman is van oordeel, dat de mogelijk heid toch bestaat, ln een plaatselijke verordening op de Winkelsluiting een bepaling op te nemen, dat de auto maten niet in werking mogen worden gesteld, als de winkels gesloten zijn. Hij noemde verschillende plaatsen op, waar een' dergelijke verordening bestaat. De moge lijkheid bestaat wel. De voorzitter beroept zich op den Burgemeester van Oudkarspel, zoodat hij het wel wat kras vindt, dat Z. het tegendeel beweert. De secretaris is van oordeel, dat wel bepaald kan worden, dat de automaten moeten gesloten zijn als de winkels moeten sluiten. Ten aanzien van de bemoeiingen van het Bestuur met betrekking tot de plaatselijke verordeningen op de Winkelsluiting en den Zomertijd deelt voorzitter mee, dat de Burgemeesters van Oudkarspel en Broek op Langendijk willen meewerken om de winkels in den zomer (1 April1 Oct.) tot 9 uur 's avonds open te doen zijn. Van den Burgemeester van Zuidscharwoude en Noordscharwoude was nog niets vernomen, maar dat kan nog komen! Als nieuwe leden worden met algemeene stemmen aan genomen de heeren G. van Rijn, J. Timmerman en Boonstra. Uit een schrijven van de Kamer van Koophandel blijkt, dat 15 Vereen, zijn aangesloten bij het Bureau van Advies, waar leden van aangesloten vereenigingen gratis advies kunnen krijgen. Wenscht men advies, dan ver- voege men zich eerst bij den secretaris voor een legiti matiebewijs. Per lid moet 10 ct worden betaald. Nog deelt voorzitter mee, dat, hoewel het Bestuur een schrobbeering had gehad voor het niet op tijd op nieuw aanvragen van de goedkeuring der Statuten, dit geen cent meer kost: de kosten zijn f 50 en niet f 150. Aan het adres van hen. die achterstallige schulden bij de incasso-commissie opgaven, maar later zelf incas seerden, werd de opmerking gemaakt, dat dan ook 20 pet. aa nde Vereen, behoort te worden afgedragen. Uit de rekening van Ons Weekblad bleek, dat met Inbegrip van een nog te ontvangen vordering ad f 62.76, de ontvangsten hadden bedragen f 4125.73, de uitgaven f 3992.02, zoodat er een voordeellg saldo waa van f 133.71. Uit de voorgelezen balans bleek, dat het kapitaal (zui ver vermogen) f 1167.65 bedroeg per 31 Dec. 1931. Aan den penningmeester, den heer Jb. Smit Jnr., werd dank gebracht voor zijn gehouden beheer. De voorzitter doet daarna eenige mededeelingen over het Spaarfonds en de Incasso. Daarna werd aan de orde gesteld het vraagpunt der contante betaling. Over dit onderwerp werd in den breede van gedachten gewisseld, waartoe het zich uit stekend leent. De voor- en nadeelen kwamen in het de bat, de bezwaren en moeilijkheden, om het geheel dcor te voeren, de consequenties van het besluit voor de le den enz. Het slot was als wat het Bestuur bij het be gin voorstelde: de contante betaling ln te voeren bij zijn eigen klanten. Bij de rondvraag werd nog de wenschelijkheld naar voren gebracht, om den administrateur van Ous Week blad aan te sluiten bij de telefoon. Het Bestuur krijgt volmacht. Daarna sluiting. OUD KARSPEL. Bij de gister gehouden stemming voor 2 Notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier, zijn de periodiek aftreden de heeren Jb. Kroon Jbz. en C. Borst Pz. weder herko zen. NOORDSCHARWOUDE. Door het vrouwenkoor van de zangvereeniging „Crescendo", dirigent de heer Willem Hespe. zal op den lsten Pinksterdag worden deelgenomen aan het Internationaal Zangconcours te Amsterdam, terwijl door het gemengde koor dezen zomer zal worden deelgenomen aan het zangconcours van den Noord- hollandschen Zangersbond te IJmuidën. SCHOORL Dinsdagmorgen had in café de Roode Leeuw, alhier, de aanbesteding plaats van den bouw van een broeder huis met bijgebouwen, voor rekening van de vereenlging voor gemeentedagen en doopsgezinden, gevestigd te Heemstede. Dit gebouwencomplex zal verreizen aan den Harger- ■weg, nabij de Oorsprong te Schoorl. en zal bestaan uit een hoofdgebouw, met 2—3 of 4 bijgebouwen (slaapge- bouwen), rijwielstalling. W.C.'s enz. Al dezo gebouwen worden opgetrokken van hout met rietbedekking. 't Geheel ls ontworpen door den heer W. P. C. Knut tel. architect B.N.A. te Deventer. Er werd aanbesteed in gedeelten en ln massa, en waar er maar liefst een 33-tal biljetten, enkel voor den bouw ter tafel waren, waarnaast nog een 10-tal voor electri- sche aanleg, en een zestal voor rietdekkerswerk, noe men we enkel maar de Inschrijvingsbedragen voor de massa: L G. de Graaf .Egmond aan Zee f 45450; 2. G. en J. Broertjes te Heemstede f 36499; 3. M. Molenaar te Koe dijk f 36420; 4. H. Visser te Heerhugowaard f 35310 5. C. Noort te Bergen f 34200 6. Zaansche Coop. Bouwers- bond f 34080 7. P. Doorn te St. Maartensbrug f 33900; 8. C. Hoogvorst te Schoorl f 33250; 9. Den Das en Schuijt te Bergen f 33200; 10. P. Wildeboer te Schoorl f 33053; 11. M. Holleman te Velsen f 32721; 12. De Boer en Dek ker te Wormerveer f 32200; 13. P. den Das Jbz. te Schoorl f 31285; 14. W. J. Karsten te Alkmaar f 31900; 15. C. de Graaf te Alkmaar f 82000; 16. P. de Geus te St. Maarten f 31110; 17. R. Jorrltsma te Heemstede f 31066; 18. Leegwater en Hittema, Heerhugowaard en Laren f 30900; 19. C: van der Steen te Bergen f 30900; 20. C. Kloosterboer te Broek op Langediik f 30680 21. R. K. Koppen te Alkmaar f 30400 22. G. Koopman te Alkmaar f 29300; 23. Terpstra en Hoekstra te Leeuwar den f 28900; 24. S. S. de Boer te Drachten f 28350 25. C. Feijen te Alkmaar f 26111 (huls en twee bijgebouwen) 26. Scheepsbouwer en Giltjes te Hilversum f 27C55; 27. J. Breevaart te Haarlem f30800 28. van der Wal en Kloppenburg f 31777; 29. C. Schotvanger te Schobrldaim alleen 2 bijgebouwen f 10075 30. J. J. Limburg te Pur- merend ongeldig; 31 J. Faus te Nieuwe Niedorp f 25264; 33. Roelof van der Wijk te Heerenveen f 23870. Voor de installatie van electrisch licht enz. waren een 10-tal Inschrijvingen, van welke de heer A. C. Kroon te Schoor! de laagste was. voor een bedrag van f 927.90. Het rietdekkerswerk (alle gebouwen komen onder riet dak) werd per M2. aanbesteed. De laagste was H. J. Bruis te Genemulden voor f 2.20 per M2. De raming was voor 't hoofdgebouw f 13100 en voor twee bijgebouwen f 8300. De gunningen zijn aangehou den. C A J. L A NT so nr, Plaatselijk crisiscomité. Dinsdagavond 15 Maart belegde het Plaatselijk Crisis comité zijn vierde vergadering ten raadhuize. De voor zitter, de heer Breebaart. opende de vergadering met een woord van welkom, speciaal aan den heer K. ten Boekei Gzn., die sinds kort zitting heeft in het comité. Aanwezig waren 15 leden. Afwezig 7, van wie 4 wegens ongesteldheid. Na lezing van de notulen, welke onveranderd goedge keurd worden, komt ter sprake; „Toewijzing zwavelzure ammoniak.55 Van de 8100 Kg., die aangevraagd waren, zijn slechts 1500 Kg. toegewezen. De verschillende reflectanten is medegedeeld, dat zi1 het 15/81e deel van de aangevraagde hoeveelheid kunnen ontvangen. Drie personen hebben hierop meegedeeld, dat zij van hun toegewezen deel af zien; hierdoor zijn er onder de 13 overigen nog ongeveer 260 Kg. te verdeelen. Na eenige discussie wordt besloten om hiervan elk 20 Kg. boven de toegewezen hoeveelheid aan te bieden. 1NNA PAULOWNA „Onndnio". De tooneelvereeii ...g „Ormenio" zal den tweeden Paaschdag opvoeren: „Vlindertje" van Henri Borel en Jaap van der Poll, een tooneelspel in 4 bedrijven. Het moderne stuk is reeds eerder met succes in an dere plaatsen opgevoerd. De trouwe bezoekers van Ormenio's uitvoeringen, zullen dus weer een mooien avond mogen verwachten. Loop der bevolking Ingekorae n: Mej. T. Keijzer van Hillegersberg; J. Rouwkema en gez. van Oude Niedorp; mej. J. J. Bak ker van Wieringerwaard; A. de Dreu en gez. van Go- rinchem; P. J. Voorthuijzen en gez. van Texel. V ertrokken: J. van Veen naar Emmen; J. Pool naar Emmen; P. F. d'Hooghe naar Oterleek; C. Hol lander naar Den Helder; mej. H. B. Huher naar Den Helder; C. Westmaas naar Amsterdam; mej. M. C. Bronkhorst, J. en J. A. Bronkhorst naar Heemstede; W. J. Koopman naar Wijk aan Zee en Duin. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria, dochter van A. v. d Stelt en W. Jeeninga. Jan, zoon van C. Hooimeijer en M. van Bestelen. Guurtje, d. v. J. H. Noorden en M. Meeldijk. Johannes Bartholomeus, zoon van H. R. Smakman en G. A. Prins. Adrianus Jozef Gerardus, zoon van J. J. v. d. Berg en C. Winnubst Overleden: R. Bas, oud 16 jaar, zoon van J. Bas. Politie. Gevonden: Een rijwiel (uit de Zandvaart opge haald). Waarschuwing tegen het Arbeidsleger der Heilshrigade. Het Centraal Archief en Inlichtingenbureau inzake Maatschappelijk Hulpbetoon voor Nederland te Am sterdam, waarschuwt opnieuw tegen het Arbeidsleger der Heilshrigade, waarvan de commandant, genaamJ G. Eichhorn, wederom circulaires rondzendt om gel- delijkcn steun aan zijn inrichting, die thans gevestigd is Zorgvlietstraat 28G (voorheen de Riemerstraat 274) en welke inrichting niet den minsten steun verdient. H. Webeling, leerling van school I, is toegelaten tot de Ambachtsschool te Den Helder. Vergadering Middenstand. De middenstandgvereenlging vergaderde Woensdag avond in de zaal van den heer W. Hossen. De voorzitter, de heer H. Jonker, heette allen, In het bijzonder de nieuwe leden, namens het bestuur welkom De groote opkomst stemde, aldus spr., tot tevreden heid. Deze tijd van depressie is misschien wel de gun stigste om de organisatie sterk te maken. Juist nu er een inzinking is in het zakenleven, nu men allerlei moeilijkheden ondervindt, de koopkracht vermindert, zal men gevoelen, dat men alleen onmachtig ls en dat ook de middenstanders naast hun indfvldueele-, genoeg ge meenschappelijke belangen hebben om zich te organi- eesren en voor die belangen op te komen. De contributie kan en mag niet als een zwaar offer gevoeld worden, want wanneer ooit, dan is juist ln dezen tijd, dat samen werking geboden is, die uitgave gewettigd en noodza kelijk, nu de vereeniging op de bres moet staan voor de middenstanders. Spr. noemde vergadering een bui tengewone vergadering, omdat slechts één punt op de agenda stond' de Winkelsluitingswet Het bestuur heeft moeite gedaan een deskundige als spreker te krij gen, maar toen dat niet lukte heeft men zelf de wet bestudeerd en daarbij voorlichting gehad van den heer Schmalz uit Schagen, wien voorzitter daarvoor namens de vereeniging dank zegde. Daar de Winkelsluitingswet aan de gemeentebesturen het recht geeft enkele zaken plaatselijk te regelen, heeft het bestuur de leden bijeen geroepen om gezamenlijk te beraadslagen over de ver zoeken die men aan het gemeentebestuur zal richten en waarmee men hoopt te bereiken, dat de schade ln de zaken zoo gering mogelijk zal zijn. De wet werd nu artikelsgewijze nagegaan, waarbij het bestuur de gestelde vragen beantwoordde, naar aanlei ding waarvan ten slotte besloten werd de volgende ver zoeken aan den raad te riohten: le. Gedurende den zomertijd het sluitingsuur niet op 8 maar op 9 te bepalen. 2e. Ook andere winkels dan die aangenomen zijn in de wet in het bijzonder van 15 Mei tot en met 15 No vember (seizoentijd van de vreemde arbeiders en bloei tijd van de bloembollen) gelegenheid te geven des Zon dags 4 uur open te blijven. 3e. Artikel 6 (halve dag sluiting in de week) niet toe te passen. 4e. Het art. dat handelt over de 21 dagen van vrij stelling toe te passen op de drie kermisdagen, sport- feesten, konlnginnefeesten, enz. Er werd bij nadere besoreking op gewezen, dat ln bij zondere gevallen B. en W. verlof tot openblijven kun nen geven. Voorzitter deelde mede. dat de bedoeling is aan de r.k. middenstandsvereeniging te vragen adhaesie aan de verzoeken te betuigen. Het bestuur zal daartoe ln nader overleg met deze vereeniging treden. Bij de rondvraag werd geïnformeerd of een boer, die volgens voorschrift ten hoogste 20 L. melk per dag aan particulieren mag verkoopen, ook onder de winkelslui tingswet valt Het zal onderzocht worden. De heerSwaerts heeft geruchten gehoord over het af schaffen of althans het dit jaar niet laten doorgaan van de kermis. Hij wilde dit punt in bespreking brengen, doch op voorstel van den Voorzitter hield men zich aan de agenda en ging er niet op ln, ook al, omdat het toch 1 nog maar losse geruchten waren. Zooals uit publicaties in diverse bladen (o.a. ook in dit blau) bleek, wordt door de voorloopige Direc tie van de Wieringermeer te Alkmaar, dezen zomer de gelegenheid opengcstelu tot het inscharen van schapen en jongvee in den Wiertngermeerpolder. Naar wij van zeer betrouwbare zijde vernemen, zijn thans reeds vele aanbiedingen uit verschillende stre ken van ons land binnengekomen, zoodat verwacht kan woiven, dat daar, waar voor ruim twee jaar nog water goh de. reeus dezen zomer groote kudden zullen grazen op het vorig jaar aangelegde jonge grasland. Op de groote voorjaarstentoonstelling te New-York. Maandag is te New York de Jaarlijksche groote in ternationale voorjaarsbloemententoonstelling ge opend. liet is dit jaar gelukt, zoo meldt de Haarlemsche corr. van de „'lei.', een Nederiandsche inzending tot stónd te brengen, welke -verzorgu is door het Cen traal Bloemuollencomité, dat gevestigd is te Haar lem. De kosten werden bestrenen uil de gelden uie voor-onpersoonlijke reclame door alle bloembollen- kweekers zijn bijeen gebracht. Het bedrag, dat men aan de overzijde vraagt aan hen die willen deelne men aan deze expositie, is verre van gering. Üe kos ten voor deze Neuerlandsche inzending bedrogen na melijk f 15.000. De hyacinthen en tulpen zijn in pl.m. 150 groote bloemenmanden geëxposeerd, iets wat men in Amerika tot nog toe totaal niet kende, zoo dat de inzending ongetwijfeld zeer de aandacht trekt Dat blijkt ook wel duidelijk uit een telegram, dat Dinsdag door ue Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur is ontvangen. Een der grootste Ameri- kaansche importfirma s seinde namelijk onmiduel- iijk na de opening, dat „dé Nederiandsche inzending prachtig en overweldigend is. Zij zal een prikkel zijn voor het gebruik van bloeiende bolgewassen." Uit propagandistisch oogpunt, zoo deelc-e men ons mede, is dit een der hoogtepunten der stelselmatige reclame die de Nederiandsche kweekers in Amerika maakten. De tentoonstelling duurt een week en wordt ge middeld bezocht door vijftigduizend mcnschen. De Valera stelt afschaffing voor. Reuter meldt uit Dublin: Naar aanleiding van een in het Iersche parle ment gister gestelde vraag aangaande net in vrij heid stellen van de politieke gevangenen, zeide Ier lands nieuwe minister-president De Valera Dinsdag voor de verdaging van den Dail: „Wij wenschen, dat elk deel der volksgemeenschap in staat zal zijn, zijn vertegenwoordigers naar deze vergauering te zenden, z-onuer dat zij hun geweten geweld behoeven aan te doen door het afleggen van een eed. Te dien einde stellen wij voor den eed van trouw aan den Engelschen koning af te schaffen. Wij heb ben mandaat uaartoel" Naar V.U. meldt deed daarna de minister van fi nanciën, Mac Entee, medeueeling van het voorne men der regeering om het jaarlijksche bedrag van 3 millioen pond sterling, dat Ierland als schadeloos stelling aan de voormalige Engelsche grondbezitter.-* In Ierland aan Engeland moet betalen, eveneens te schrappen. In dit geval zou de voorgenomen salarisverlaging van de iersche ambtenaren niet noodig zijn. Nader uit Londen: De Valera wees er nog op, dat zijn partij steeds voor de afschaffing van dezen eed is geweest en zijn aanhangers steeds verklaard hebben, dat zij de Ier sche wetten niet kunnen erkennen, zoolang de Ier sche regeering niet vrij en uoor den eed aan den koning van Engeland gebonden is. De grondge dachte van zijn politiek is, de iersche kiezers er toe te brengen, de wetten vrijwillig en niet gedwongen te gehoorzamen. Na afschaffing van den eed zal nie mand meer aanleiding hebben om gehoorzaamheid aan de wet te weigeren en kan iedere richting afge vaardigden naar het parlement zenden zonder den eed aan den Engelschen koning met het geweten in strijd te komen. ZEVEN JAAR IN DE WILDERNIS. Kol. Fawcett nog in leven? V.D. verneemt uit Sao Paulo: De Britsche consul- generaal te Sao Paulo in Brazilië, Arthur Abbott, heeft medegedeeld, bericht te hebben ontvangen, dat kolonel P. H. Fawcett, de bekende Britsche ontdek kingsreiziger, die zeven jaar geleden, op zoek naar stammen, die in de wildernis de resten van een oude beschaving in stand hielden, in de Braziliaansche jungle verdween, nog in leven zou zijn en zich zou bevonden bij een Indianenstam in het hartje van Matto Grosso. Naast de vele bedrijven, welke in weeklagen de moedeloosheid nabij schijnen, blijken er toch ook nog Nederiandsche industrieën te zijn, welke met energie en opgewektheid den strijd tegen den tijd durven aanbinden. De firma De Vries Weber te Nijkerk, fabrikante van de bekende Carltonpastilles en andere lekkernijen, organiseerde, teneinde den verkoop harer producten te ondersteunen, een prijs vraag van zoo ongekende grootheid, welke ons even aan Amerika doet denken. Om een serie automobie len als prijzen beschikbaar te stellen, getuigt toch wel van ondernemingsgeest, om nog niet van de dui zenden andere prijzen te spreken. Succes moge haar belooning zijn: immers beteekent zulks meer arbeid voor Nederiandsche arbeiders! Millioonen jonge haringen, die dit jaar ln de Zuiderzee worden geboren, zullen weldra opgesloten zijn en gedoemd zijn om te ster ven. Het laatste gat van den afsluitdijk is thans zoo nauw, dat men er zich oveT moet verwonderen, dat de haring ook thans nog door dat gat de Zuiderzee binnentrekt, schrijft ..De Visseherij". Het sohijnt wel. dat er een drang is. die de haring voortstuwt naar dit zoo bij uitstek geschikte teelgebied. Millloenen haringen schieten in deze zee leder voor jaar hun kuit en hom, de kiem van milllarden Jonge vischjes. Er zijn plaatsen waar na den paaltljd het kult op den zeebodem ligt ter dikte van wel 30 c.M. is 1 voet. Als de haring ook dit voorjaar wil doorschieten, zoo dat de zee weer optilt en wemelt van de visch. dan zul len ook dit voorjaar weer die geweldige massa's kuit worden afgezet. Mettertijd zullen uit deze kuit weer de jonge haringen te voorschijn komen, ontelbaar in aantal. Wanneer de zomer dan weer in het land ls. komt er al wat ontwikkeling door de groote groeikracht van die vischjes, zoodat ze in den herfst ongeveer 610 c.M. groot zijn. De afsluitdijk nadert met eiken dag de voltooiing en als het straks een feit ls geworden, dat de verbinding Holland-Friesland tot stand is gebracht, dan ls deze zee afgesloten van de Noordzee. Millloenen Jonge haringen welke geboren zijn In de Zuiderzee, zullen dan later, wanneer de natuur hen naar de Noordzee drijft, hun weg versperd vinden. De afsluitdijk belet bun dien uittocht en door de steeds toenemende verzoeting van het water, zullen m 11 li oenen jonge haringen niet tot ontwikkeling komen, en ten slotte binnen den afsluitdijk wegkwijnen en sterven. Ziedaar, een van de gevolgen der afsluiting van een der visohrijke teelgebieden van de wereld: de Zuiderzee, De voorzitters der drie centrale organisa ties vragen een onderhond aan met de Koningin. De voorzitters der Centrale Landbouworganisaties, tw. de heeren prof. mr. P. A. Diepenhorst, voorzitter van den Christ. Boeren- en Tuindersbond in Neder land, J. Rh. Verheggen, voorzitter van den Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond en J. L. Nysingh, voorzitter van het Kon. Ned. Landbouw-Comité, hebben tot H. M. de Koningin het verzoek gericht hun een onderhoud wel te willen toestaan ter bespreking van den nood toestand In den landbouw, in het bijzonder in de vee houderij. Brand op 350 meter diepte. Acht mijn werkers opgesloten. De geweldige hitte doet het rubber der gasmaskers smelten. Reuter seint uit Brüx: In de Kohinor-schacht, een der grootste mijnen van het noordwestelijk Boheem- sche bruinkoolgcbied, ontstond omstreeks midder nacht gister, op ca. 350 m. diepte een brand, die zich met groote snelheid uitbreidde. De arbeiders, die be zig waren met het afsluiten der mijngangen, werden door het zich langzaam verzamelende kooloxyd be dwelmd. Juist arriveerde een nieuwe ploeg, die ter stond met het reddingswerk begon. Op acht man na, wien de terugweg was afgesneden, daar eenige gan gen vol gas stonden, konden alle mijnwerkers worden gered. Ongeveer 20 van hen leden reeds aan gasver giftiging. Tengevolge van de hitte, welke de rubber in de gasmaskers vernielde, kon men de opgesloten man nen tot dusver nog niet bereiken. Vaoantie tot 11 April. Uit Genève: Het presidium van de ontwapenings conferentie heeft gistermorgen besloten, de werkzaam heden der conferentie op het einde dezer week te on derbreken en de conferentie op 11 April weder bijeen te doen komen. Door spelende kinderen veroorzaakt. V.D. verneemt uit Eger: Op de mijn „MariahilP en „Maxia" bij Zwolau in Bohemen, heeft een ernstig mijnongeluk plaats gehad. Spelende kinderen hebben bij den ingang van een luchtschacht van de mijn droog gras in brand gesto ken. Het vuur drong langs het hout van de schacht snel naar binnen, waardoor een ontploffing ontstond. Dertig mijnwerkers, die in de mijn werkzaam wa ren, werden door den rook bevangen. Een reddingsbrigade heeft het grootste gedeelte van de mijnwerkers naar boven gebracht. Vier van hen waren reeds overleden. 110 Slachtoffers. V.D. verneemt uit Tokio: Het Japansche kustvaar tuig „Tsjoan Maroe" is op een rots geloopen en ge zonken. Men vreest, dat de passagiers en leden der be manning, in totaal ongeveer 110 personen, om het le ven zijn gekomen. GASONTPLOFFING IN EEN JAPANSCHE MIJN. Tien dooden. Bij een gasontploffing in de mijn Foetago in Japan, in het district Nagasaki, zijn tien mijnwerkers gedood en twee-en-twintig gekwetst.

Schager Courant | 1932 | | pagina 2