DR. COLIJN OVER DE CRISIS. BL0EMB9IIENCULTUUR LANGEND IJK. T uinbouwvereenging „GROENTECULTUUR" Broek op Langend ij k Brand te Maassluis. Pachtoyereenkomsten. Plaatselijk Nieuws. Ernstig motorongeluk. Marktberichten. EEN GROOT DEEL VAN DE BOEREN ZIT OP VEEL TE HOOGE HYPOTHEEKLASTEN OF TE HOOGE PACHTEN. )rH0t oude keert, althans voor lange jaren, niet terug. Men moet zich Instellen op een Iageren levensstandaard." Dinsdagmiddag en Dinsdagavond heeft dr. H. Colijn in de stampvolle koepelkerk te Leeuwarden een rede gehouden in bijeenkomsten, belegd door het provinciaal comité der a.-r. kiesvereenigingen. Het oeconomisch gebouw, waarin wij zoo veilig woon den, is zoo zeide hij, aan het wankelen geraakt. En de zorgen doemen voor de meesten onzer op. Wel zijn er nog velen, die op den gewonen voet kunnen doorleven. En het is verklaarbaar, al is het dan niet verdedigbaar, dat dit afgunst wekt bij velen. Want bij zeer velen staat de armoede niet meer op den drempel, zij is reeds binnengedrongen. Groote inkomens zijn tot een vierde gedaald. Hiernaast zijn vele op een terrein gekomen, waar armoede en schrijnende zorg hun intrede doen. Dezen gevoelen zich afgunstig jegens hen, die hun in komen niet zagen verminderen door den dalenden le vensstandaard, doch eerder vermeerderen. Men zij voorzichtig. Ook de menschen met vaste inkomens zien hun salaris ingekort. En bedriegen de teekenen niet, dan zal dat eerste begin door groote daling gevclgd worden. Want er is geen sprake van dat de crisis slechts een coniunctuurgolving is. Deze crisis zal ernstiger ge volgen hebben. Het verschil tusschen deze en vroegere crisissen is, als dat van ziekten van de takken en die van den wortel van den boom. Deze crisis benerkt zich niet tot beoa°lde landen. Zij teistert de geheeie wereld, en alle bedritven worden er door getroffen. Wij staan voor een hervorming van een oeconomisch leven. Het oude keert, althans voor lange jaren, niet terug. Men moet zich instellen op een Iage ren levensstandaard. Spreker zeide verder, dat slechts van het vrije ruil verkeer redding voor de wereld is te vewachten. Wat den overheidssteun betreft, dr. Colijn zeide, dat de overheid moet trachten, er voor te zorgen, dat de bronnen van ons volksbestaan niet te gronde gaan. Zii zóu niet mogen tolereeren, da,t de bedem onbebouwd blijft, dat de Nederlandsche handelsvloot moet worden opgelegd. Slechts uit een oogount van algemeen volks belang mag de overheid handelen en dan niet om win sten te maken, maar om het bedriifsleven voor weg zinking te behoeden. Voor enkele landbouw- en tuin- bouwartikelen wordt reeds steun verleend; verwacht mag worden, dat binnenkort cok de zui"elbereiding worden geholnen. Spreker vreest, dat het hierbij met kan blijven. Onze volkswelvaart berust niet alleen op land- en tuinbouw, cok on andere bedrijven. Een tweede vraag is: Hoe moet er worden gehol^n. Hieromtrent worden vaak de meest dwa-e voorstellen gedaan en wat nog erger is: ze vinden gehoor. Men moet zich allereerst afvragen wat men bereiken wil. Om een voorbeeld te geven. F^t is zeer eenvevdi»» om te zeggen- voor de zuivelbereiding hebven wH 80 of 70 mill'oen gulden noodig om de zaak op gang te horden Maar deze moeten toch ergens vandaan komen. Van boter en kaas verkoooen wij groote hoeveelheden naar het buitenland. Hooge invoerrechten kunnen hier niet baten. Wanneer men dus spreekt over een Iconenden prijs van de zuivelproductle, moet men op tweeërlei let ten: Het deel dat naar bulten gaat, en het deel, dat in ons land blijft. Men moet dus hebben een doorsnee-prijs, wat tevens een loonende prrs is. Maar dan stuit men dadelijk op een moeilijkheid. De binnenlandsche ver bruiker heeft niet alleen een hoogeren prijs te betalen voor de boter, die hij beneden den kostprijs consu meert, maar ook voor dat deel van onze boter, dat Woensdagmiddag hield de afd. Langcndijk en O. van de vereeniging „Bloembollencultuur'1 hare al gemeene jaarvergadering ten huize van den heer C. Vijzelaar te Broek op Langendijk. Een 20-tal leden was aanwezig. De heer S. de Boer Kz. was aanwezig als vertegen woordiger der L.G.C. De Voorzitter, de heer K. Wagenaar, opende de vergadering, waarbij hij wees op de moeilijke om standigheden van thans en voor de toekomst. Het zal goed zijn er niet te licht over te denken, want velen zullen moeilijk aan hun betalingsplicht kun nen voldoen. Doch ook in moeilijke tijden moeten we alle krachten inspannen. De notulen, voorgelezen door den Secretaris, den heer E. Vlug, werden goedgekeurd. De rekening van den penningmeester, den heer A. Glas, sloot met een batig saldo van f53.40. Het jaarverslag. Ook in het jaarverslag wordt gewezen op den ge weldigen terugslag in land- en tuinbouw en in het bloembollenbedrijf. Het ledental is gestegen tot 172 leden, doch is door bedanken teruggegaan tot 160. Het bedrag der geveilde bollen bedroeg in 1031 f80.000 tegen pl.m. f180.000 in 1930. Hoe bet met de betalingen zal gaan is nog niet met juistheid te zeggen. Wel zal het credietstelsel niet gemist kunnen worden, doch gebleken is wel dat er sterke gebreken aan bet stelsel kleven. Aan de beta lingen op zoo langen termijn dient volgens de mee ning van den verslaggever zoo spoedig mogelijk paal en perk te worden gesteld. Het verslag wordt onder dankzegging vastgesteld. Als afgevaardigden naar de Algemeene Vergade ring werden de heeren E. Vlug en C. Timmerman ge kozen. Plaatsvervanger de heer J. Gootjes Jz. Bestuursverkiezing. Tot bestuurslid werd de heer C. Timmerman ge kozen. Den afgetreden penningmeester werd een woord van dank gebracht voor het vele werk dat deze heeft gedaan voor de vereeniging. Tot leden der commissie van advies werden geko zen de heeren C. de Boer Wz etn C. Timmerman. Bij de rondvraag zeide Voorzitter, dat het wel ge- wenscht was om een minimumprijs te stellen, vooral voor het plantgoed en spr. zou het toejuichen dat het werd besproken op de vergadering der georganiseer de veilingen. De heer J. Brammer vond het wel goed, doch dan niet als vereeniging alleen, maar over d.e geheeie linie. De heer J. Vlug merkte op, dat in Bovenkarspel een minimummaat wordt gehandhaafd, waaronder niet mag worden geveild. Dit punt werd nng door verschillende heeren be sproken. Door de slechte resultaten zal men er echter zelf wel toe overgaan om die kleine soorten te vernieti gen. De heer J. Vlug wilde het liever langs organisato- rischen weg doen. Het bestuur wilde de minimumprijs niet te hoog stellen, waarmee de vergadering het eens was. naar het buitenland gaat Men moet niet vergeten, dat onze boterultvoer voortdurend achteruitgaat, vooral door de handelspolitieke maatregelen en verminderde koopkracht. In de derde plaats loopt de toestand in de versohil- lende provinciën sterk uiteen. Dit alleen maakt een re geling voor het geheeie land niet tot een eenvoudige zaait. Hier komt nog bij. dat het niet gemakkelijk is. uit te maken, wat een loonende prijs is. Een groot deel van de boeren zit op veel te hooge hypotheeklasten of te hooge paohten. Moet die steun nu zoo hoog zijn. dat ook deze lasten en pachten kunnen worden opgebracht? Dan rilst de vraag, of men zoodoende nog wel het landbouwbedrijf en niet de geldschieters en grondeige naren steunt. Voor wie als spreker van meening is. dat de grondprijzen In de laatste jaren ver boven de natuur lijke waarde van den grond gestegen zijn. is deze vraag zeer moeilijk. Voor pachten was nog wel een regeling te vinden, maar bij hypotüeken zou het niet zoo gemak kei ijk gaan. Zoo zijn er heel wat kwesties, waarom een bombasti sche redenaar zich niet bekommert, maar waarmee re- geering en volksvertegenwoordiging wel te maken heb ben. Spr. zelf is voor steun aan landbouw en Industrie, maar wil op de moeilijkheden wijzen. Ook moet men zich niet op zijwegen laten voeren, zooals het beroep om vrijstelling van sociale lasten. Deze lasten zijn laag en het doel moet niet zün om van deze lasten af te komen, doch het bedrijf zoo loonend mo gelijk trachten te maken, zoodat deze lasten gemakke lijk te dragen zullen zijn. Spr. wil niet met een uitgewerkt plan komen, maar enkele hoofdgedachten geven. Hij neemt als grondstelling, dat een bedrijf beh3lve een bescheiden bestaan voor den boer en zijn arbeiders, de normale lasten moet kunnen opbrengen, waaronder spreker ook rekent een matige pacht, zooals vóór den oorlog. Bij een dergelijke regeling zouden ook de hypo- theekboeren gesteund zijn. Hoe een dergelijke steun geregeld moet worden, moeten de deskundigen maar uit maken. Men moet de moeilijkheden recht onder de oogen zien Als men dit maar wil inzien en niet als een dwaas een sprong in het duister waagt, zal men een regeling kun nen treffen, die vrucht zal dragen. Dit komt ook aan den spoed ten goede. Snel handelen ls alleen mogelijk, alrr men welberaden handelt Wanneer men met dit stichten op gang is, komt de tijd, ook eens een onderzoek In te stellen naar de fun damenten. Men mag zich wel eens afvragen, of omw agrarische structuur nog wel goed is. Als de tegenwoor dige handelspolitiek der mogendheden voortduurt zal men zich moeten afvragen, of men niet liever producten zal verbouwen, die men thans moet invoeren, in plaats van producten, die men niet kan uitvoeren. Men zal alle krachten moeten Inspannen om onze markten te behou den en uit te breiden, maar als dit niet gelukt, zal men de klok vijftig jaar moeten achteruit zetten. Spreker heeft nog slechts gesproken over den land bouw. maar een and^~e pijler van ons volksbestaan is de Industrie, die groot gevaar loopt door het loonpeil, dat in Nederland hooger ls dan in eenlg ander land. Vooral de hooge loonen In de beschutte bedrijven, o.m. de overheidsbedrijven, staan de zoo noodzakelijke daling van het algemeene loonpeil in den weg. Toch willen wij onzen uitvoer niet verliezen, dan dienen de kosten om laag. Dit geldt ook voor de scheepvaart. Spreker roert hier teere punten aan. De krachtige arbeidsorganisaties in de beschutte bedrijuen zullen zich tegen loonsverlaging verzetten, een der grootste politieke partijen geeft het parool uit: Geen loonsver laging. Spreker kan begrijpen, dat men bariton-geluiden liever hoort dan een sombere bas. Niemand staat gaarne af, wat hij heeft. Maar daarom gaat het niet Zullen wij onze plaats onder de andere volken houden, dan moeten de loonen achteruit Nederland betaalt thans reeds de hoogste loonen in de wereld. Verandert dit niet dan zal net eene bedrijf na het andere sluiten, en zal de werk loosheid reusachtig toenemen. Spreker heeft sombere dingen gezegd, doch een chris ten moet de waarheid onder oogen durven zien. Door offervaardigheid en samenwerking, zal men naar den mensch gesproken, de crisis doorkomen. Doch men zie niet alleen den oeconomischen kant, maar ook den geestelijken kant Steeds zoeke men God. Men zij in allen tegenspoed geduldig en in den voorspoed dankbaar. De heer E. Vlug wilde de L.G.C. in overweging ge ven niet heneden 10 cent te gaan, waarop voorzitter antwoordde dat het beter was dat de vereen, van veilingen een minimumprijs vaststelde bij het begin van den handelstijd, met het oog op verschillende on voorziene lichtpunten. De voorzitter ging de uitbreiding der teelt na en zeide dat men hier voor 1 cent nog brood kan ver dienen. Met de kool is het ook niets gedaan. De bollen heb ben altijd nog een goede teelt gegeven. Inkrimping is volgens spr. niet goed, dan moet men elk jaar weer opnieuw inkrimpen. Het zal aan de vereeniging van Bollenveilingen wor den overgelaten een minimumprijs vast te stellen. De heer P. de Boer Kz., vroeg naar de contante be taling. Het is nu toch de tijd om hier over te spre ken, al zal het moeilijk gaan om een wijziging te bren gen in deze ingewortelde usance. De bloemenkweekers moeten met Mei betalen en hebben het geld nu reeds in c.en zak en omdat ze in den knel zitten, gebruiken ze het voor het levensonderhoud. Ook de handelaars zullen door deze betalingsvoorwaarden in moeilijkhe den komen. Spr. drong sterk aan om hierin verande ring te brengen. De heer E. Vlug was het met den heer De Boer eens, maar voor de vergadering van 21 Maart is het te laat, doch wilde wel zijn best doen voor de herfstvergade- ring. Voorzitter zeide dat het eigenlijk beter op zijn plaats was bij den Kweekersbond, omdat dat allemaal kweekers zijn. De voorzitter merkte op, dat het beter was dat werd gesproken over inkrimping van crediet, niet van con tante betaling. Spr. stelde voor een schrijven te richten tot de Ver eeniging der Veilingen, het Hollandsch Kweekersge nootschap en den Bond van Bloembollenhandelaren. Aldus besloten. De heor S. de Boer Kz. wees op het radicale verbod van den invoer van Fransche aardappelen en groen ten in Engeland. Nu heeft het Centraal Bureau voor de Veilingen, gesteund door eenige organisaties, een schrijven ge richt aan den Minister om ook een invoerverbod in het leven te roepen van deze Fransche producten, om dat men bang is dat de goederen uit Frankrijk over ons land naar Engeland worden verscheept, wat een gevaar zou zijn voor onzen export naar Engeland,, waarmee toch veel grootere bedragen zijn gemoeid. Door het Hoofdbestuur van Bloembollencultuur is een schrijven aan den Minister gericht om op het verzoek van liet Centraal Bureau niet in te gaan, waardoor de Minister op een dwaalspoor zal worden gebracht. Spr. verzocht de afdeeling een schrijven tot den Mi nister te richten dat zij zich niet met het advies van het Hoofdbestuur heeft kunnen vereenigen, daar de belangen der groentenkwockers veel grooter zijn. Als geen invoerverbod komt zal dit voor den tuinbouw funeste gevolgen hebben. Spr. wees op het tijdelijk invoerverbod van vleesch in Engeland, terwijl spr. tevens op het gevaar wees, dat men den Coloradoke ver hier in Holland ook zou krijgen. De heer A. Slot wees er op dat _'t vooral de Noord hollandsche Afdeelingen zijn die het er niet mee eens zijn. Voorzitter zeide de houding van het Hoofdbestuur niet te kunnen beoordeelen, omdat hem de beweeg redenen van het H.B. niet bekend zijn. De heer E. Vlug zeide dat het meer op het terrein lag der groentenbouwers. Volgende week is het alge meene vergadering van de I.angcndijker Groenten- Centrale. Die zullen meer met een request bereiken. De heer S. de Boer: Dat is al gedaan. Na nog eenige bespreking werd besloten een schrij ven aan den Minister te richten en hiervan op de alg. vergadering mededeeling te doen en te trachten medewerking te krijgen van de andere Noordholland- sche afdeelingen. De heer J. Vlug merkte op, dat Amerika zoo wei nig bollen betrok, maar 2 maal zooveel als Dene marken, terwijl Denemarken zoo'n klein land is. Spr. zocht de oorzaak hiervan in de invoerrechten Daar dient toch eigenlijk een stokje voor gezet te worden, waar Amerika hier in Holland zesmaal zoo veel invoer als wij in Amerika. Het is niet goed, dat er misbruik wordt gemaakt van de goedheid van een ander. Het zou wel goed zijn dat de vereeniging aandrong bij de regeering dat daarin verbetering wordt verkregen, want zoo is het niet vol te houden Amerika heft van ons 300 van de waarde, terwijl wij van hen slechts 10 heffen. Er zal een andere weg moeten worden bewandeld. Na eenige bespreking sloot de Voorzitter de ver gadering met een woord van dank voor de tegen woordigheid. Woensdagavond half acht vergaderde bovengenoemde vereeniging in het lokaal van den heer C. Vijzelaar, al hier. Aanwezig waren 32 leden. Voorzitter, de heer H. Glas. Do notulen worden goedgekeurd. De leerlingen van den tuinbouwcursua zullen weer een excursie maken, waarvan de autokosten door de vereeniging zullen worden gedragen. Van de correspondenten van den Plantenzlektenkundi- gen Dienst was bericht Ingekomen, dat men „Zello" ter bestrijding van ratten gezamenlijk in wil koopen. Den correspondenten van den Plantenzlektenhundigen dienst is een subsidie toegestaan van i 7.50. Het voorstel tot fondsvorming voor reclame voor de tuinbouw producten werd na bespreking met 19 tegen 13 stemmen verworpen. Voorzitter deelde mede. dat men van het kanalenplan geen gebruik kon maken, daar het eerst heelemaal klaar moet zijn. Het bestuur is van meening dat men maar ontheffing moet vragen door de slechte uitkomsten van het bedrijf en niet zeggen, dat men het geld niet krijgt omdat niet aan de voorwaarde wordt voldaan. Het bestuursvoorstel om ontheffing te vragen werd aangenomen. De heer K. Kaan vroeg, in verband met het bestuurs voorstel om alleen die voorstellen op de agenda te plaat sen welke de veillngsbelangen betreffen, of onze ver eeniging dan geen vakvereenlging meer Is, en wie het percentage vaststelt Geantwoord werd dat de tulnbouwvereeniging nog wel de vakvereenlging is. de L.G.C. Is de door die vereenlgin- gen geëxploiteerde veiling. Het percentage wordt door het bestuur vastgesteld. Dit voorstel werd ook aangenomen. Het bestuur is wel voor het bestuursvoorstel ten op zichte der aansprakelijkheid der leden, doch zou dan gaarne meerdere medezeggenschap hebben in het be stuur. b.v. door stemming met het ledental. Dit wordt aangenomen met 32 tegen 5 stemmen. Het voorstel van „De West" te Koedijk om de pers toegang te verleenen en uit te noodigen tot de bestuurs vergaderingen van de L.G.C. werd met 23 tegen 9 stem men aangenomen, 5 blanco stemmen. De vergadering- sprak zich tegen het voorstel uit van „De West" om den veilingleider te ontslaan en geei. ander in zijn plaats te benoemen. Het prae-advies van het bestuur werd aangenomen op het voorstel van „De West" om het bestuur der L. G.C. in overweging te geven de vertegenwoordiging van de L.G.C. in de Prov. Comm. op te dragen aan een practischen tuinder. •Vervolgens werd het voorstel van „De Toekomst" te Zuldscharwoude behandeld om a*>n te dringen, dat geen Christelijke doch een Neutrale Tuinbouwschool wordt gesticht. Met sloot zich aan bij het nrae-advies van het Bestuur, wat de aanneming van dit voorstel ten sterk ste ontra°dde. Het voorstel der vereer-Mng om het presentiegeld voor de alg verg. dr L.G.C. te verlagen van f 3 op f 2, werd gehandhaafd ondanks het afwijzend prae-advies van het bestuur. Het prae-advies van het beriuur om een onderzoek in te st»lle*N of h°t de bedoeling is van de regeering om reeds dit jaar een uitvoerverbod van ongekeurde ocotaardappelen in behandeling te nemen, werd aange- nomen, evenals het prae-advies betreffende het voor stel van „De Zuid" te Sint Pancras om te komen tot een uitvoerverbod van alle soorten koolzaad. Naar aanleiding van het jaarverslag zeide de heer W. Slot dat dit van top tot teen de meening van den secretaris weergaf, niet die van de L.G.C. Het moet oen verslag blijven, geen persoonlijke meening. Over de begrooting voor 1932 werden geen opmerkin gen gemaakt, terwijl de rondvraag niets opleverde. Elf-jarig meisje redt twee jarig zusje uit het'brandend perceeL Woensdagmiddag brak te Maassluis brand uit in het manufacturenmagazijn van den heer Van der Spek aan de Nieuwstraat Dikke rookwolken sloegen naar buiten, terwijl de vrouw radeloos de straat op snelde, om hulp roepend, daar haar kinderen zich nog in het brandende huis bevonden. Een tweetal voorbijgangers, de heeren G. Bravenboer en C. Riet dijk gingen zonder dralen het perceel binnen en slaagden erin een jongen en een meisje, die zich in een vertrek achter den winkel bevonden, in veilig heid te brengen. Toen het 11-jarig dochtertje van v. d. S. nu haar tweejarig zusje miste, snelde zij onver vaard door den brandenden winkel naar de kamer waar het kind in zijn lcdikantje lag. Zij greep de kleine daaruit en bereikte ongedeerd de straat. De brandweer, die inmiddels ter plaatse verscheen, tastte het vuur aan met twee stralen op de motor spuit, waarna het gevaar voor uitbreiding spoedig be zworen was. De winkel was intusschen vrijwel uitge brand. Wat de oorzaak betreft, de brand zou zijn ontstaan doordat het vijf-jarig zoontje van v. d. S. in den win kel met lucifers zou hebben gespeeld. DE ROSA, DE DADER VAN DEN AANSLAG OP KROONPRINS HUBERT, KRIJGT GRATIE. De correspondent te Brussel, meldde gisteravond aan de „N.R.Ct.": Koning Albert heeft Woensdag een besluit ondertee kend, waarbij kwijtschelding van straf wordt verleend aan den Jongen Italiaanschen anti-fascist, de Rosa, die in 1929 bij de verloving van prins Humbert met prinses Marie José een pistoolschot loste in de richting van den Ctaliaanschen kroonprins, bij de plechtigheid op het graf van den Belgischen onbekenden- soldaat te Brussel. De Rosa werd toen door het hof van gezworenen der pro vincie Brabant tot vijf jaar opsluiting veroordeeld. Ver moedelijk zal hij Donderdag reeds in vrijheid gesteld worden. In officieuse Belgische kringen verwacht men, dat de Italiaansche regeering van haar kant nu ook den te Rome gedetineerden Brusselschen leeraar, dr. Moulln, uit de gevangenis zal ontslaan. Het antwoord op vragen van het Kamerlid van den Heuvel. Op vragen van het Tweede Kamerlid van den Heuvel: 1. Heeft de minister reeds overleg gepleegd met den minister van justitie inzake de mogelijkheid van ont binding van loopende pachtovereenkomsten, waartoe de minister, gelijk hij 15 December 1931 (Handelingen, blz. 1223) toezegde, eventueel na rijpelijk nadenken zou wil len overgaan? 2. Is de minister bereid mede te deelen welk resul taat dit overleg, indien het plaats had. heeft gehad? heeft de minister van binnenlandsche zaken en land bouw geantwoord: Een onderzoek is loopende, o.a. worden verschil lende autoriteiten gehoord, welke met de practijk in aanraking komen in de meer algemeene kwestie, of het noodig is thans soortgelijke maatregelen in het leven te roepen als waren vervat in de wet van 4 Sep tember 1914 (Staatsblad no. 444). De ondergeteekende verbindt daaraan, in overleg met den minister van ju stitie, een onderzoek of het noodig is bijzonderlijk voor pachtovereenkomsten eenige voorziening te treffen, waarbij ook het denkbeeld om de mogelijkheid te ope nen van ontbinding van loopende pachtovereenkomsten onder oogen wordt gezien. In het vorenstaande wordt gesproken van „noodig", omdat slechts in geval van dringende noodzakelijkheid is over te gaan tot crisis maatregelen op het terrein van het burgerlijk recht. GROOTE DORPSBRAND IN DENEMARKEN. Veel vee in de vlammen omgekomen. Niet ver van Kopenhagen in de buurt van Koge is het dorpje Lille Salby door een zwaren brand ge teisterd. Vanuit Kopenhagen rukte ook een deel der brandweer uit, doch toen men aankwam, had de brand reeds zijn hoogtepunt bereikt, doordat hij, aangewakkerd werd door eer. hevigen storm. De brand was juist ontstaan op een boerderij, die aan den westkant van het dorpje lag. en daar de wind uit het westen kwam; vreesde men. dal het gan- sche dorpje een prooi der vlammen zou worden. Bij de eerste boerderij verbrandden alleen 22 koeien. 10 paarden en GO varkens. Spoedig stonden ook een paar andere boeredrijen in lichte laaie en het was een geluk dat de storm plotseling bedaarde, waar door men het vuur meester kon worden. In het ge heel zijn bij dezen brand, den grootsten in vele jaren, welke op Sjaelland gewoed heeft, behalve een aantal runderen en paarden meer dan 200 varkens verbrand en wordt de schade op Kr. 200.000.— geschat. JULIANADORP. De heer A. Blaauboer alhier heeft een zeug met 10 biggen; 6 dezer biggen werden door de moeder echter ge dood. De 4 overige biggen worden nu gevoed door een hond, en zij groeien als kool. Motorrijder tegen een stilstaande vracht auto opgereden. Zwaar gewond door een passeeiende auto opgenomen, In den afgeloopen nacht heeft op Lagedijk een ern stig motorongeluk plaats gehad. Een motorrijder, IJ. Boon van Den Helder, is te circa twee uur tegen een te Lagedijk stilstaande vrachtauto, die geen licht voerde, in volle vaart opgebotst. Zwaar gewond werd B. door een passeerende auto opgenomen en naar Dr. Van der Sluis gebracht Deze legde de eerste verbandon, waarna de getroffene naar het Liefdege sticht der Zusters ter verpleging werd gebracht Hedenmorgen was de toestand van den patiënt be denkelijk, hij kon niet verder vervoerd worden. Hij heeft verwondingen opgeloopen aan gelaat, hals, voet enz. OPBRENGST SPELDJESVERKOOP. De afdeeling Schagen van de N.H. Vereeniging Het Witte Kruis had gister een goed succes met den verkoop van speldjes ten behoeve van de tb.c.-bestrijding. De op brengst toch bedroeg ruim f 140. POLITIE: Gevonden: een deken. Achtergebleven: een rijwiel. Vermist: een schaap. SCHAGEN, 17 Maart 1932. 20 Paarden f 150400, 10 geldekoeien, mag. f 130160, 26 kalfkoeien f 175240, 304 nuchtere kalveren f 410, 61 overhouders f 1420, 34 varkens, magere f 913, 6 idem vette per Kg. f 0.24—0.26, 6 konijnen f 1—2. 6 kippen f 1. EIERVEILING SCHAGEN. 17 Maart Aangevoerd zijn 153 partijen 149000 stuks kipeieren, 10 partijen 4800 stuks eendeieren. De prijs liep van kip eieren f 2.905.40, bruine f 2.803.10, eendeleren f 2.20 2.40. De veiling duurt voort AMSTERDAM. 16 Maart. Aardappelen. (Bericht van den mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten f3.754.50, blauwen f3.75—4.50, eigenh. f33.30, blauwe poters f2.20—2.40, bonte po ters f2 20—2.40, Bevelanders f3.10—3.30. Vlaamsche zandindustries 12.50—2.80. eigenh. f 2.50—2.80, IJ pol der bravo's f31.50, Bevelanders f3.103.30, Andij ker blauwen f2.45, Noordholl. eigenh. f2.80, Anna Paulowna zand f2 80, Texelsche zand f2.80 per hl.; winter Malta f910 per 100 kg Fiakkeesche eigenh. f3.503.75, eigenh. poters f2.50—2.75, Spuische igenh. f3.50—3.75, eigenh. poters f2.50—2.75, Frie- sche borgers f3.20—3.40, Limburgsche industrie f2.50 —2.60 per hl. AMSTERDAM, 16 Maart Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 273 vette kalveren, le kw. 60—64 ".ent, 2e kw. 5058 et. en 3e kw. 4450 cent pej Kg. 'evendgewicht; 133 nucht. kalveren f3—0; 570 var- ens, vleeschvarkens. wegende van 90—110 Kg., 32 33 ct„ zware varkens 30—32 et. en vette varkens ?830 et. per Kg., slachtgewicht NOORDSCHARWOUDE 16 Maart. Drielingen fllDO—12 80, uien f 1212.80. grove uien f 125012.40, peen f 3.40—3.70. kl. peen f 1.50—2. kro ten f0901.90, roode kool f0.603.20, id. doorschot f0.60—2.80, D. witte kool f 1.30—'2.50. idem doorschot f0 801.60, gele kool f 0.601.80, idem doorschot f 0.80. alles per 100 Kg. Aanvoer: 3700 Kg. uien. 2700 Kg. peen. 900 Kg. kro ten. 870C0 Kg. roode kool, 90000 Kg. D. witte ko°t> 14400 Kg. gele kool. BROEK OP LANGENDIJK. 16 Maart Roode kool f 0.80—2.80, doorschot f 0.60—2.20. gele kool f 0.702, Deensche witte f 1.30—2 40, uien f 12.50—12.70, grove f 1212.20, drielingen f 11.20-11.40. Aanvoer 67000 Kg. roode kool, 83000 Kg. gele kool, 100.000 Kg. Deensche witte. 4700 Kg. iuen. DEN HELDER, 16 Maart 1932. Afgeslagen Gem. Vischhal: Tongen f 0.35—0.25, kleine tongen f 0.08 per stuk; schol f 98, scharren f 21. bot f 8.506.50, per kist. Door garnalenvlsschers 7913 Kg. gekookte garnalen f 0.260.23 per Kg. Door haringvis- schers 4628 tal haring f 2.50—2.60 per tal. DEN OEVER, 15 Maart 1932. Aanvoer aan den Vischafslsg: 165 balen krulkels f 2.60—2.75 per baal, 2% baal wulken f 14.40 per baal, 4 last haring f 1.952.25 per tal, 3 kist tooters f 1.70 2.70 per kist

Schager Courant | 1932 | | pagina 6