SchagerCourant Allerhande. Vierde Blad. Uit onze omgeving. Zaterdag 19 Maart 1932. 75ste Jaargang. No. 9040 DEN HELDEN Woensdagavond heeft alhier de Kon. Mil. Kapel onder leiding van kapelmeester Leistikow het laat ste volksconcert gegeven met als solist de eerste concertmeester van Willem Mengelbergs beroemd orchest, Louis Zimmerman. Casino'' was uitverkocht en. zelfs werden tal van geïmproviseerde zetels in de zaal aangebracht. Precies halfnegen werd aangevangen met het eer ste der 3 nummers, welke het programma vermeld de. nl. de Ouverture „Die Fingals-Höhle". van Men- flelssohn Bartholdy. Wat betreft, de uitvoering hier van kunnen wij kort zijn, aangezien Leistikow's mu sici, „beroepsmuzikanten'' als het zijn, dergelijk werk wel toevertrouwd is. Hierna kwam no. 2, „Kon- zert für Viohne", eveneens van den zelfden meester. Zimmerman maakte oen in alle opzichten „entrée brillante" en werd langdurig toegejuichd. Zijn spel was meesterlijk, af; ademloos nam het publiek de schitterend mooie vertolking in zich op. Hier was meester en viool één. en vergat men voor 2 kwartier de werkelijkheid dpr dingen Men zag geen staf moer. geen kapelmeester, maar slechts de omponee- rende witte kop van Zimmerman. die glimlachend Mendelssohn's schoone klanken uit zijn instrument tooverde. Een geweldig applaus beloonde hem bij de finale, en tot tweemaal toe riep het auditorium hem terug; het waren momenten van ongekend mu zikaal genot geweest. Na de pauze ging Dvorèk's „Neue Welt"-«yrapho- nie, welke pl.m. 3 kwartier in beslag neemt en heel wat van het orchest vergt. Toen het laatste applaus na het „Allegro con fuoco" was weggstorven, ver scheen de heer Leeuwens op het tooneel en bood na mens het comité der volksconcerten den kapelmees ter een krans aan. Hij (de heer Leeuwens dankt den heeren Burgemeester, Schout bij Nacht en ver dere autoriteiten voor hunne aanwezigheid, en bracht hulde aan den leider der concerten. Hij wees er op, dat de gemeenteraad nu wel niet meer betwijfelen zou, dat de subsidies goed besteed waren, getuige de steeds volle zaal van „Casino". Ook het publiek werd namens het comité bedankt voor zijn belang stelling voor de concerten en de heer Leeuwens ver zekerde, dat ook volgend jaar deze weer doorgang zullen hebben. Hierna werd het „Wilhelmus" ge speeld, dat door de aanwezigen staande aangehoord werd. En dit was dan de finale van het laatste, maar verreweg mooiste volksconcert. Woensdagmorgen vertrokken als gewoonlijk om acht uur de onderzeeërs uit de haven. Ze >oruen don vanuit het bassin, en moeten eerst nog door de slui zen geschut worden. Zoo ook nu. Toen de sluiswach ter begon te draaien, sprong een van de matrozen op den kant. met het doel een tros nan den wal vast te rnaken. Dit deed hij ook, maar door de een of an XXXVIII. Landverrader of Christus-verrader? God verlaagd tot opper-munitle-fabrikant. In „Oorlog of Vrede" van 12 dezer kunt u een merk waardige foto aantreffen van drie Roomsch Katholieke geestelijken, die ver buiten hun vaderland geeerd wor den als vurige propagandisten voor den wereldvrede, hun namen zijn Prof. Dr. Keiler, Prof. Dr. Ude en Pater Stratmann. De beide eerste dragen het gebroken geweertje. Stel u voor, dat een Hollandsch priester tot zulk een openlijke getuigenis overging! Korten tijd geleden heeft Prof. Keiler hier gesproken en het r.d. dagblad „De Tijd" gaf daarvan verslag. Wij kunnen de verzoeking niet weerstaan om enkele pas sages over te schrijven. Let wel: uit een roomsch verslag van eeri roomsche rede. Prof. Keiler zei o.m.: „Het is voor de leden aller kerken de hoogste tijd, om zich te gaan bezinnen op de uitspraak van den Duitschen denker Adam Müller, dat Christus óók is gestorven voor de Staten. Er mag geen onder scheid zijn tusschen demoraal van een christelijk staatsman en een christelijk particulier." „In Dultschland worden de pacifisten gaarne als landverrader gebrandmerkt, maar liever landver rader dan Christus-verrader! „In den oorlog spraken de soldaten der vijandelijke legers hetzelfde gebed uit: „Onze Vader, die in de Hemelen zijt," „Welnu, kunnen de kinderen van n e n Vader elkaar dan vermoorden? „Het is 'Prof. Keller's vaste overtuiging, dat om die reden vele van hen, die in den oorlog vochten, niet meer ter kerke gaan. „Moeten wij slaven blijven, om menschen. die met het bloed onze medeschepselen handel drijven, geld in de zakken te stoppen? „De slachtoffers zijn gestorven voor hen, die uit het bloed der soldaten geld trokken en niet, voor al niet, r oor nun vaderland. „Sedert de oorlogsverrichtingen in Oost-Azlë zijn de aandeelen der bewapenings-industrle aanmerke lijk gestegen. „In den wereldoorlog zijn wij, Duitschers, over wonnen door de wapens, die, in ons eigen land ge maakt, via de neutrale gebieden, aan de vijanden werden verkocht. „Een verdedigingsmiddel Is heden ten dage een waan. De oorlog kan niet meer zelfverdediging zijn, omdat alle oorlog zelfmoord is. Geen natie kan zich tegen den modernen oorlog verdedigen. Het gaat om puur-materialistische en puur-kapitalistische belangen, welke wij als onze delijk verwerpen. Wij moeten front maken tegen de stelling, welke God plaat st aan de ij d e van het sterkste regiment en Hem verlaagt tot Oppe r-m u n 1 tie- a b r i k a nt" Tot zoover Prof. Keiler. Het lijkt ons volkomen overbodig om onzerzijds hieraan iets toe te voegen. Het zou den indruk van dit krachtig en vurig pleidooi voor den vrede slechts kun nen verzwakken. In een volgend nummer vertellen we iets over de opvattingen van Prof. Dr. Ude, die juist dezer dagen enkele spreekbeurten in Nederland vervult. Volgens de r.k. „Maasbode" heeft de aartsbisschop van Utrecht hem verboden te spreken, maar Prof. Ude schijnt daar omtrent geen enkel officieel berioht te hebben ontvan dere manipulatie van hem is rijn been beklemd ge raakt tusschen paal en touw. Door den stroom kwam er beweging in de onderzeeër, en begon deze te sjor ren. Vermoedelijk is het been van den onfortuin- lijken matroos verbrijzeld; in bedenkelijken toestand is hij tenminste naar het Marine-hospitaal getrans porteerd. De f 1.000.000.— geldleening ten laste der gemeente Den Helder is, naar wij vernemen, geheel voltee- kend. Op 88-jarigen leeftijd is alhier plotseling overleden de alom bekende en sympathieke oud-schoolopziener, en oud-gemeenteraadslid, de heer Isa&c Korver. Zoo als gezegd, hij is populair, en vooral bij de vorige generatie, waarbij hij. we mogen wel zeggen, slechts vrienden heeft. Een hard en zeer werkzaam leven heeft hij achter den rug. Wij zullen eenige belang rijke punten uit het leven van die veel-besproken en-beschreven persoonlijkheid releveeren. Een goede 50 jaar geleden heeft zijn plotselinge aanstelling als schoolopziener in deze gemeente heel wat stof doen opwaaien. Daar werd nu maar ineens een „outsider", zoo inaar door den minister van On derwijs tot onderwijsspecialiteit verheven En „men" spotte, lachte, schreef artikelen in kranten en tijd schriften, teekende caricaturen, enz. onz. Vooral de „Bond van Nederlandsche Onderwijzers" was lang niet te spreken over deze benoeming, lntusschen werkte de persoon in kwestie kalmpjes door en stoor de zich niet in het minst aan al dit geageer. Hij werd benoemd in Mei 1911, en bleef de functie bekleeden tot 1917. Maar hij heeft Den Helder zeer veel diensten be wezen, zooveel, dat de inarlijksche begrootingen dit het beste uitwijzen. Wij bedoelen hiermede de ge meentelijke exploitatie van de gas- en waterbedrij ven.' Want deze inrichtingen waren destijds nog par ticulier eigendom. Hoe heeft hij hiervoor gestreden enmet succes (zooals trouwens zijn meeste voor stellen!). Raadslid was hij vanaf 1885 tot 1903 en nog gen. De voor Den Haag aangekondigde rede heeft hij dan ook gehouden en zeer opmerkelijk was daarin deze uitspraak: Ik ben als katholiek priester dienstweigeraar. Hierover a.s. week Iets meer. Meer zon. In een vorig nummer beloofden wij, om eens door een voorbeeld duidelijk te maken, dat veler leven vroe ger nog armer aan zon was wan nu. Honderd Jaar geleden en nog lang daarna was er van organisatie onder de arbeiders geen sprake. Het kapitalisme, dat toen vooral In Engeland In opkomst was, was een harde meester en spaarde man, vrouw noch kind. Een crisis in dien tijd vond de arbeiders dus volkomen weerloos en hoe hun leven was, vertelt de betkende schrijver Carlyle in deze woorden, door ons slefehts eenigszins verkort: De toestand van Engeland thans zou men bier ook kunnen lezen Nederland, Dultschland en nog vele andere landen de toestand van Engeland geldt met recht als een der dreigendate en vreemdsoortlgste, die de wereld ooit gezien heeft. Engeland is vol rijkdom en toch sterft Engeland van honger. In eeuwig gelijke volheid groeit en bloeit het op Engelschen bodem. De grond bedekt met golvenden, gouden oogst, dicht bezaaid met werkplaatsen, met handwerktuigen van allerlei soort met 15 millloen arbeiders, die naar men zegt, de sterkste, verstandigste en gewilligste zijn, die onze aarde ooit bezat; deze mannen zijn er; de arbeid, dien zij verricht hebben, de vrucht, die zij geschapen hebben, is er in overvloed, overal Is de rijkste volheid. En zie, een on zalig gebod, als van een toovenaar, heeft geklonken en zegt: „Raakt het niet aan, gij arbeiders, gij arbeidende bezitters en gij niet-arbeidende rijken; niemand uwer zal het aanraken, niemand uwer zal het genieten dit is betooverde vrucht." Voor de rechtbank te Stock-Port werden een moeder en een vader aangeklaagd en schuldig bevonden aan de vergiftiging van drie hunner kinderen, om daardoor van een begrafenisverzekering 3.8.pond sterling, be taalbaar bij den dood van ieder kind, los te krijgen, en de autoriteiten, zegt men, laten doorschemeren, dat dit geval niet een op zich zelf staand feit is, maar dat het misschien beter is, dat niet al te nauwkeurig te on derzoeken. Een menschelijke vader en een menschelijke moeder zeggen tot elkaar, wat zullen wij doen om den honger dood te ontgaan? Wij zijn diep gezonken in onzen don keren kelder en hulp ls ver De ouders uit Stock-Port denken en zeggen: „Onze arme. kleine hongerige Tom, die den geheelen dag om brood huilt, die slechts ongeluk en niets goeds in deze wereld zien zal als hij nu Ineens van alle lijden af was en wij anderen misschien daardoor zouden kun nen worden behouden?" Zoo wordt gedacht, gezegd en tenslotte gehandeld. En nu Tom dood ls en alles uit gegeven en verteerd, komt thans de arme kleine hon gerige Jack aan de beurt, of de arme kleine hongerige WilliamHoe komt dit, waarom moet dit zoo zijn?" „Een millioen hongerige arbeiders stonden op kwa men allen naar buiten langs de straat en stonden daar. Wat anders zouden zij doen? Hun schimpwoorden en klachten waren bitter, onverdragelijk, hun woede daar- rentegen was rechtvaardig; maar wie veroorzaakt deze klachten en wie zal hen helpen? Onze vijanden zijn, wfl weten niet wie 'of of wat; onze vijanden zijn, wij weten niet waar. Hoe moeten wij iemand aangrijpen, iemand neerschieten, of ons door Iemand neerschieten laten? O, als deze vervloekte nachtmerrie, die onzicht baar is en de onzen het leven uitzuigt, maar gestalte zou willen aannemen, die wij konden begrijpen! Toen dus als nu overproductie, overvloed en daar naast diepe ellende door gebrek aan koopkracht. Het is nu verschrikkelijk, zooals er ln tal van gezin nen moet worden geleden, maar zóó erg dat men de velen van de „oude garde" zullen de debatten zich nog wel herinneren, waarin Staalman (1!) en de heer Korver tegen elkaar „uitkwam". Vooral de oprich tingskwestie over de Rijks Hoogere Burger School heeft in die dagen de gemoedeien heftig in beroe ring gebracht. Korver streed voor de stichting, als ginp- het om zijn leven. Staalman en zijn mannen waren er fel tegen en gelukkig hij die nog een oude jaar gang van de „Extra Tijding" bezit, Staalman's lijf blad. Van groot belang is ook geweest zijn bemiddeling inzake de oprichting van de Hoilandsche Maat schappij van Landbouw. Veel, zeer veel werk is hier door hem verricht, en tal van grondbezit! ers zullen zich hem weer herinneren. Van Interen tijd is zijn bemoeiing met het Heldersche Spuikanaal. Ook hier weer twee partijen, één voor, ónder aanvoering van den heer Korver en één er tegen. Het Spuikanaal kwam! En zoo zijn er nog tal van andere bijzonderheden te vermelden uit dit werkzaam leven, t Zou ons te ver voeren. Maar dat. menig persoon zich bij het ver nemen der doodstijding hem zal herinneren als een bijzonder vriendelijk, en sympathiek figuur, daar aan twijfelen wij niet. De teraardebestelling heeft plaats gevonden Vrij dag 1.1. op de algemeene begraafplaats te Huisduinen. H O O (i W 0 U D Op Zondag en Dinsdag 13 en 15 Maart jL gaf de tooneelvereeniging „Harmonie' in het lokaal van den heer Modder alhier haar laatste uitvoeringen in dit winterseizoen. Leider de heer I. Hoekstra. Beide avonden was de zaal flink bezet. Ditmaal was als op te voeren stuk gekozen een tooneelspel in 4 bedrijven. Wegens ongesteldheid van den leider werd de avond geopend door den heer C. Kuiper, lid dier ver- eeniging. die het aanwezige publiek het welkom toe riep en zeide, dat het hem genoegen deed, dat zoo eigen kinderen moet offeren om zelf met het verzeke ringsgeld aan den hongerdood te ontsnappen? Wij zeggen dit niet om goed te praten, wat er nu nog doorstaan moet worden, doch alleenom te doen zien. dat er toch wel Iets veranderd is. al groeit dan het be tere veel te langzaam, zoodat wij eigenlijk nog niet kun nen zeggen: het is zooveel beter dan toen,doch alleen nog maar: het is niet meer zóó slecht als toen. Verzadigde auto-markt? Volgens het Polytechnisch Weekblad vertocmt. de auto- productie in de Vereonigde Staten van Noord-Amerika dit beeld: le kwartaal 1929 1.500.000 stuks le kwartaal 1930 1.050.00Ö stuks le kwartaal 1931 700.000 stuks le kwartaal 1932 geraamd 525.000 stuks Als deze daling der productie een juist beeld geeft van den omvang der malaise is het land der onbegrens de mogelijkheden, dan ls het bij Uncle Sam slecht ge steld. Toch hebben de Vereenigde Staten buitengewoon hooge tariefmuren en de bedrijven zuchten niet' onder de so ciale lasten: werkloozenverzekering, ziekte- en ongeval lenverzekering zijn er of onbekend of nog zeer onbetee- kenend. Als de an>elders die zonder eenigen steun op straat zijn geworpen het zijn er meer dan 6 mil lioen door den honger gedreven te hoop loopen, dan worden ze met traangasbommen bewerkt! 6 millioen. Jaarlijks sterven er in Nederland 7000 menschen. ou dere en jongere aan t.b.c, In den leeftijd van 2030 jaar ls voor de helft der sterfgevallen t.b.c. de oorzaak. Het aantal t.b.c.-paticnten dat Jaarlijks verpleegd moet worden ls omstreeks 15.000. Om goede resultaten te bereiker\ zouden rijk, gemeen ten en provinciën gezamenlijk omstreeks 6 millioen gulden per jaar beschikbaar moeten stellen. Daar zijn we in de verste verte nog niet aan toe en daarom sterven er voortdurend aan t.b.c., maar door geldgebrek. Heel dikwijls ls sanatorium-verpleging het eenige, dat redding kan brengen. In totaal zijn er nog geen 350 kostelooze plaatsen beschik baar. De gemiddelde verpleegprijs is f 3.50 per dag. Bij een verpleging van 10 maanden, welke dikwijls nog verlengd moet worden, stijgen de kosten boven de f 1000. Wie kan dat betalen? Het Rijk geeft aan alle sanatoria zonder onderscheid gelijke monniken, gelijke kappen 7 centen per dag en per patiënt subsidie. Zeven heele centen! Elke dag, dien God geeft, één cent In dezen crisistijd heeft de t.b.c. een schoone kans. Duizenden verzwakken en worden gemakkelijk aange tast. De mobilisatie-tijd heeft dat bewezen en toen was niet veel afweer mogelijk.: er was immers on voldoende voedsel. Nu is het anders. Het voedsel is er, doch de koop kracht ontbreekt. Hoe het loopt, het zal ons geld kosten We kunnen dat gebruiken om de t.b.c. te voorkomen of ook, als hij eenmaal slaohtoffers heeft gemaakt, om die zoo mogelijk te redden. Wat zullen we kiezen? Ons dunkt: Voorkomen is nog altijd beter dan gene zen! Test. Tien tegen één. dat u bij het zien van dit woord denkt aan de test in een stoof. Misschien gaat uw ver beelding zelfs zoo ver. dat U de eigenaardige reuk van het gloeiende kooltje, dat er in behoort, meent te rui ken. Het is echter niet over deze oud-vaderlandsche voet- verwarming. dat wij iets wenschen te zeggen. Het is een vreemd woord, wat hierboven staat. Wij meenen van velen waren gekomen om dit tooneelspel te zien. Hij vond het echter jammer, dat de leider der ver eeniging door ziekte verhinderd was in de zaal aan- aanwezig te zijn, maar sprak de hoop uit, dat het voor de aanwezigen een prettigen avond zou worden. Na deze korte toespraak werd een aanvang ge maakt met het op ie voeren tooneelspel De inhoud van dit stuk werd door de spelers en speelsters zeer goed uitgebeeld. Onder ademlooze stilte werd dit too neelspel gevolgd en een dankbaar applaus viel den spelenden ten deel na afloop van ieder bedrijf. De aankleeding van het tooneel door de firma Laan van Twisk en de grimé van Kasten van Winkel verhoog den mede tot het succes dat de vereeniging met dit tooneelspel heeft gehaald. Na afloop van de uitvoe ring werd door den heer A. Appel Sr. namens de aanwezigen woorden van dank gesproken tot de Tooneelvereeniging voor hetgeen ze hedenavond ten beste hadden gegeven. Hij bracht tevens dank nan den leider der Vereeniging voor hetgeen deze ge durende zijn verblijf in de gemeente voor „Harmo nie' heeft gedaan, uitte tevens den wensch dat het den heer I. Hoekstra en zijn gezin in hun nieuwe woonplaats wel moge gaan en riep de vereeniging „Harmonie" een tot weerziens toe. Na deze woorden bedankte de heer Kuiper den heer Appel voor diens vriendelijke woorden en het aanwezige publiek voor hun aanwezigheid, de hee ren muzikanten voor de keurige muziek, die zij tij dens de verschillende pauz-e's ten gehoore brachten en bracht in het bijzonder een woord van dank aan mej. Marie de Boer voor de keurige wijze waarop zij haar best gedaan heeft om als soufleuse tijdens de repetities en de uitvoeringen op te treden. „Harmo nie" kan zeer zeker op een paar goed geslaagde uit voeringen terugzien. Een gezellig bal tot slot. HEERHUGOWAARD Uitslag van de op 16 Maart plaats gehad hebben de aanbesteding van den bouw van een woonhuis (zonder schilderwerk) voor den heer P. B. Oostmeijer alhier. Middenweg (Z.). A. Kalf, Heerhugowaard f1585; P. Wester, Heer- hugownard f1480; H. Bruin, Oudkarspel f1475; G. Boekestein. Heerhugowaard f1457; J. de Boer. Alk maar f1394; Jb. I.ugtig, Heerhugowaard f1353; C Beers, Heerhugowaard f 1330. Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver. De volgende dienstplichtige der lichting 1933 dezer gemeente werden voorgoed vrijgesteld wegens broe- derdienst: J. J. Baars. N. J. Blauw, C. A. P. Botman, W. A. Does. C. Groenveld, A. Groot. F. Groot, H. Hoogzaad, B. P. Kamp. C. J. Klaver. N. P. Konijn. J. Kooij. H. T.eering. J. C. Oudeman. J. J. Oudhuis, N. v Scha- gen, J. M. Snoek. C. Stammis; N. Ursem, J. B. Vlaar, J. Vreeker, H. Wagenaar, C. Zuurbier, en C. Zuur bier Cz. Keuring der dienstplichtigen der lichting 1933 de zer gemeente zal plaats vinden in het oude Raad huis op Donderdag 21 April a.s„ v.m. 9.30 uur letters Alpen-Groenland, v.m. 11 uur letters Groot-Ranzijn, n.m. 1 uur letters Rentenaar-Wester. Baldadigheid. Do jeugd, die altijd iets moet hebben, waaraan zij zich uitleven kan, heeft den laatsten tijd daarvoor gekozen een woning aan den Hensbroekerweg, laat stelijk bewoond door den heer N. Brink. Waar thans echter de sport, ontaardde in baldadig heid en benevens de deur ook eenige ruiten werden vernield, ls door den eigenaar aan de politie ver zocht proces-verbaal op te maken, zoodat na het ver maak, naar we vermoeden, voor de betreffende jonge lui nog wel eenige uurtjes vol spanning zullen aan breken. Engelsdhen oorsprong en onder tests verstaat men proefnemingen om zich op de hoogte te stellen van Iemands geestelijke eigenschappen,, zijn geaardheid, zijn aanleg. Erg wetenschappelijk zal onze omschrijving wel niet zijn. doch zij is nauwkeurig genoeg om ons er mee te redden. Examens zijn ook tests te noemen, doch meestal gebruikt men het woord voor vrij eenvoudige onderzoe kingen, waaraan verschillende personen worden onder worpen. De uitkomst geeft dan vergelijkenis-materiaal. Laat ons een voorbeeld nemen. Wij ontleenen het aan een artikel van Dr. Jac. van Dael, opgenomen in „Het Kind" van 5 Maart 1932. ZBekijkt u eens dit rijtje woorden: grijsaard man kind Jongeling Zooals u ziet, zijn ze niet naar tijdsorde gerangschikt en de opgave is nu, om deze woorden te nummeren naar hun chronologische volgorde door er de cijfers van 1 tot 4 voor te plaatsen. Het moet dus zóó worden: 4 grijsaard 3 man 1 kind 2 jongeling Dat lijkt nogal eenvoudig, zult u zeggen, en het heeft wel wat van een gezelschapsspelletje. Inderdaad, daar voor ls het ook te gebruiken, doch dan zal al spoedig blijken, dat lang niet ieder kind er even knap in is. Na tuurlijk kan men de opgave ook moeilijker maken en ook ouderen „testen". In hoeverre dat betrouwbaar is, laten we in het mid den. Het is ons alleen te doen, om eenig idee te geven van dit moderne onderzoek en om u een leuk tijdver drijf voor het jonge volk aan de hand te doen. Hier zijn nog eenige woordenreeksen om genummerd te worden: A gSS petroleum kaarsen electrlciteit C kauwen happen verteren slikken E uitvliegen jongen uitkomen jongen broeden eieren leggen nest bouwen voeden jongen G pompen pang! verder rijden lek zoeken handen wasschen plakken De nieuwste verwenschlng. Die komt natuurlijk uit Amerika en wordt gebracht door het scenario van een nieuwe film. Die „vloek" luidt aldus: „Je zult radio-omroeper worden en blijven tot je dood; jij en je kinderen tot ln het derde geslacht." Hierop afgaande is het geen best baantje. Of onze omroepers er ook zoo over denken? Wij hoorden den voorzitter van een omroepvereeniging eens dit zeggen: „De omroeper moet verliefd zijn op de microfoon; dat is het eenige middel om bij de hoorders het idee te wekken dat er niets beters op de wereld is dan omroepen!" Zoekt u het nu maar uit. B vliegmachine trekschuit spoortrein auto D ontbijten opstaan naar school wasschen F maaien malen zaaien baliken ploegen rijpen H uitglijden ziekenhuis Uzel herstel naar huis been breken

Schager Courant | 1932 | | pagina 13