Raad Heerhugowaard. Raad Wieringen. PIRIN 2 IJ P E HOOGWOUD tengevcigë van nerveu-L xestcringei\ i»/- deer over- irer/iingj W 1 E R I N O E v WINKEL MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten .75« Laxeer-Tabletten .60« Hoofdpijn-Tabletten 60 SCHAGERBRUG. De boerderij met bijbehoorende landerijen, toebehoo- rende aan de erven J. Marees en gelegen aan de Groote Sloot alhier, is in eigendom overgegaan van den heer K. Schuijt te St. Maartensbrug. PETTEN. Naar wij vernemen is het Bestuur der Jeugdherberg alhier voornemens behoudens nadere goedkeuring een verloting te houden ten bate van de jjitbrei ding van de jeugdherberg. De bedoeling is 1500 loten a f 0.50 uit te geven. ST. MAARTENSBRUG. Mc* deelde ons mede, dat de oudercommissie Zater dagavond 18 Maart te half 8 een vergadering zal houden in het schoolgebouw alhier, waar door den heer Leeu wen. hoofd der school, behandeld zal worden de actie tegen het wetsontwerp-Terpstra. Ouders die belangstellen in het onderwijs hunner kin deren kunnen wij niet genoeg opwekken deze bijeen komst te bezoeken. Tulnderecredleten. Aan deze gemeente is voorloopig een bedrag van f 970 uitgekeerd voor verstrekking van rentelooze voorschot ten aan tuinders voor den groven tuinbouw in West- friesland. Volgens dit bedrag zal dan geheel aan de ge meente een renteloos voorschot worden uitgekeerd (met inbegrip van de 30 pcL der gemeente) t 1385.90. De ge meente had reeds verstrekt f 1192.50. Winkelsluitingswet. B. en W. stellen aan den raad voor bU verordening te bepalen, dat de winkelsluitingswet op de dagen dat er in verschillende dorpen kermis gehouden wordt voor die dorpen niet zal gelden, evenmin als op de Zaterda gen voorafgaande aan de kermissen. Verder wordt voor gesteld om de winkels de eerste vijlf werkdagen van de week een uur langer te doen openblijven dan bij de wet is bepaald en gedurende het tijdvak van den zomertijd 2 uur langer. Arbeidsbemiddeling. Aan den raad zal worden voorgesteld door B. en W. alhier een agentschap van de arbeidsbemiddeling in te ■tellen. Woningwet. aan den heer K. Toereppel aan de Gouwe alhier Is vergunning verleend tot het bouwen van een kapberg met veestalling bij het perceel Gouwe H 57. Werkverschaffing. Op 19 dezer zal de werkverschaffing door de gemeen te stop gezet worden. Onderwijze rswoning. B. en W. stellen aan den raad voor van üe wed. C. Piiper—Wonder het perceel Kerkelaan C 12 te koopen Dit perceel zal bestemd worden voor woning van het hoofd der openbare lagere school in de Kerkelaan. Het ademlooze tempo van het tegenwoordige econo mische leven met zijn ver scherpten concurrentiestrijd, zijn gejaagdheid en zijn drukte is de schuld van veel nerveuze storingen, welke zich door hevige hoofdpijn om en nabij de slapen doen gevoelen. In deze, zoowel als in andere gevallen van hoofd pijn werkt Aspirin ongeë venaard. 1 -2 tabletten met een slok waler ingenomen, en na korten fijdf is men weer frisch, kan weer wer ken, zonder dat de hoofd zenuwen zich doen gelden. eenig op de wereld Weiger namaak en let er op dat op elke tablet het woord .BAYER* staat. Prijs 75 e»s. Sportnieuws voor a.s. Zondag. L. Rij vereeniging „Wieringen", rijles om 10 uur in de Manége. Op het Succes-terrein geen wedstrijden. Het woon- en winkelhuis, voorheen van mej. de Wed. C Mostert. is verhuurd door de tegenwoordige eigenaren aan den heer R. Rezeliuaii, welke er een vischhandel in zal beginnen. Schetsboek over de Zuiderzeewerken. Naast de verschillende min of meer technische uit gaven over de Zuiderzeewerken, is thans een zuiver aesthetische uitgave, gezien door een beeldend kun stenaar verschenen. Dirk Nijland heeft zich voorna melijk bezig gehouden met het uitbeelden van het Hollandsche Waterschap. Hij heeft eenigo maanden 'bij de Zuiderzeewerken vertoefd en er een 100-tal schetsen gemaakt, waarvan hij een selectie, bestaande uit 24 stuks in portefeuille bijeen heeft gebracht, die zijn kijk op het werk geven. Op de meest zuivere ma nier zijn de krijtteekeningen gereproduceerdr, n.1. in lichtdruk. De oplage is verschenen in 350 exemplaren, gesigneerd door den teekenaar, genummerd, titelblad, v«pietten en inhoud in klcuren-lithografie bij den uit gever Nieuwenhuizcn Scgaar te Leiden. De prijs be draagt 130.per exemplaar. -Jan den dienstplichtige J. Jensma, van de lichting J"32, is uitstel van opkomst voor eerste oefening ver leend voor den tijd van één jaar. Het groote werk aan de wegen in deze gemeen te staat te beginnen en Maandag a.s. wordt een be gin gemaakt en wel vanaf het raadhuis tot Lutjewin- we^ gedeelte voor het verkeer wordt gesloten, voor rjj- en voertuigen. Inmitklels is een andere groote verbetering tot i &ki 1?e^omen' n-l- hct verlagen en vorbreeden van de kluft, naar den Westfrieschen dijk, benevens ver breed ing van den weg op dien dijk. Het verkeer wordt nu geleid over den Westfrieschen clijK langs de Molenkade naar Lutjewinkel, waar ver volgens de gewone weg wordt genomen. SINT MAARTE V De tijd brengt mee, verandering. Het eenc gaat, het andere komt. Wat. heden bestaat en bijna als vast bezit wordt beschouwd, is men morgen weer kwijt, zonder dat men hierin verandering kan of kon bren gen. Zoo is het ook met het verccnigingslevcn. Had men alhier jaren het voorrecht een SymphonL-orkest te bezitten, dewelke bij alle voorkomende gelegenhe den, bijv. op Nutsavondcn, Staatspensioenavonden enz. zijn hooggewaardeerde medewerking verleende en men dergelijke avondjes bijna niet kon indenken zon der de opgewekte muziek dezer Svmphonie, toch zal men er zich aan moeten gewennen zonder haar deze avondjes te houden, daar onze Symphonie geen vol doende levenskracht meer bezit en door leden-gebrek haar bestaan ziet opgeheven. Voor deze wat anders is 't spreekwoord en er is wat anders. Onder leiding van mej. Sluis, uit Schag^n, is al hier opgericht een kinderzangkoor mot een 20-tal le den, welke in studie hebben do operette „Goudmuil tje". Tevens is opgericht een tooneelvereeniging, welke is gedoopt „Door Oefening Hooger", en bestaan de uit 12 werkende leden. Als bestuur is gekozen de heeren v. d. Struik, voorzitter, K. Mienes, secretaris, mej. L. de Pee, penningmeesteresse en de heeren P. v. Vuren en W. Bakker, commissarissen. Wij wenschen de beide opgerichte vcreenigingen al het goede toe en hopen daarbij dat zij ons nog menig gezellig avondje moge bezorgen. Politie. Gevonden: Een hengel. Inlichtingen bij den ge meenteveldwachter. Vergadering op Vrijdag 18 Maart, n.m. 2 uur. Voorzitter Burgemeester, opent met een woord van welkom de voltallige vergadering, waarna voorlezing der notulen en onveranderde vaststelling daarvan volgt Voor kennisgeving worden aangenomen bericht van den Min. O. K. W., dat de vergoeding salaris der open bare onderwijskrachten over 1932, f20.100. zal bedra gen, met een inhouding wegens pensioenvcrhaal van f 1760.—; bericht van Ged. Staten dat de beslissing inzake belegging overtollig gemeentekasgeld ver daagd is. bericht van het Centr. Bureau Adv. Ge- meentefinanciën, dat bij controle kas gemeente-ont vanger alles in orde werd bevonden. Een ingekomen stuk van de commissie v. Bijstand G.E.B. is als «afzonderlijk punt op de agenda vermeld. Na eenige bespreking wordt besloten het plaatselijk crisis-comité een toelage te verleenen van 5 cent per inwoner over het jaar 1932, zulks in verband met de verstrekking van kleeding en schoeisel aan gezinnen van in de werkverschaffing geplaatsten, waaraan dan het Rijk een evenzoo groote bijdrage zal verlee nen. Ter elfder ure is nog van het B.A.S. bericht ont vangen, dat de heer Boots, die een verzoek had inge diend om in het Tehuis van Ouden van Dagen te worden opgenomen, dit verzoek had herroepen, zoo dat behandeling van dit punt achterwege kon blijven. Besloten wordt voor kennisgeving aan te nemen het adres der gemeente Bloemcndaal, om onmatige scho lenbouw te voorkomen. Wethouder Tromp is van oordeel, dat het onderwijs Rijkszaak is en de gemeenten zich daar niet mee heb ben te bemoeien. Voorzitter stipt aan, dat men tegenwoordig wel aan het adhaesie-betuigen kan blijven. Meer zou hij er voor gevoeyen als de Ver. van Ned. Gem. bij derge lijke dingen onder den arm genomen werd. Intus- schen uit het adres blijkt, dat de gemeente Bloemen- daal 13.000 inwoners telt en 16 scholen heeft, de Hu- nrowaard is op dit gebied nog rijker bedeeld, zij heeft op nog geen 5000 inwoners 8 scholen. De heer Wagenaar kan niet ontkennen, dat de wet in zijn tegenwoordigen vorm uitwassen op onderwijs gebied in de hand heeft gewerkt. Mogelijk acht hij iet, dat met de tegenwoordige gemakkelijkheid van verkeer ook daar wegen tot verbetering zullen wor den gevonden. Ken verzoek van de federatief samenwerkeende win- :eliersvereeeniging om thans weder gelegenheid toe e staan, dat sommige winkels Zondagsmorgens 4 uur >pen kunnen blijven, doet de heer Wagenaar opmer- .en, dat hij met verwondering hiervan kennis heeft :enomen. Eenigen tijd terug is door deze besturen /erzocht de winkelsluitingswet toe te passen, zooals ij door het Rijk gegeven werd. Spoedig daarna kwam een adres van de minderheid in om wel opening toe te staan, thans komt het geheele bestuur met een dergelijk verzoek. De heer Krom kan het door den heer Wagenaar aangehaalde volkomen onderschrijven. Echter voelt hij ook de practische zijde van de zaak en dat is, lat men bij de kerken altijd eenigszins den stand betaalt, waartegenover de klandizie van de kerkgan pers op Zondagmorgen staat. Hij vindt het hard als een winkelier moet gesloten blijven en aanzien dat zijn buurman de caféhouder wel sigaren e.d. ver koopt. Wethouder Tromp voelt er wel voor het gevraagde gedeeltelijk in te willigen en gelegenheid te geven van 810 v.m. open te blijven. De heer Groenland wil zijn stem graag aan het ge vraagde geven. De heer Kostelijk, hoewel niet tegen het verzoek, meent er den nadruk op te moeten leggen, dat er toch eenigszins voor gezorgd moet worden, dat de Raad niet met zich moet laten sollen als thans door de vereeniging gebeurt. Hij meent, dat het van iedere organisatie verlangd kan worden, dat zij dergelijke verzoeken eerst grondig voorbereidt en maar niet te hooi en te gras er mee bij den raad komt, om een paar maanden daarna weer met een verzoek van pre cies tegengestelde strekking te verschijnen. Aangenomen wordt opening van 8 tot 10 uur voor middags toe la staan, nadat het vorige besluit is in getrokken en de heer Kooij nog hoeft opgemerkt, dat men er voor moet waken den enkeling te bevoor- deelen, terwijl door den heer Wagenaar verzocht wordt aanteekening te houden, dat hij tegen stemt. Hierna zegt Voorzitter, dat van de vereeniging nog steeds geen schema is ingekomen hoe zij zich een vuilnisdienst denkt ingericht, in verband met te ma ken kosten en mogelijke tegemoetkoming van betrok ken particulieren. Besloten aldus dit punt nog buiten behandeling te houden. Van den Minister van Binnelandsche Zaken en Landbouw is bericht binnengekomen, dat de ge meente als voorschot. T. C. voorloopig is toegewezen een bedrag van f30.810, terwijl Ged. Staten hebben goedgekeurd het besluit van den Baad om van de aangevraagde credieten f 126.300 toe te staan. Voorzitter zegt. dat in bevoegde kringen werd aan genomen, dat van Rijkswege meer zou worden toege staan, dan het oorspronkelijk genoemde bedrag van f 700.000. Ingekomen is een verzoek van den heer Molenaar, hoofd der O. L. school II, om hem tegen den 4 Juni ajs. bij het bereiken van den 65-jarigen leeftijd eer vol ontslag te verleenen. Voorzitter wijdt eenige woorden aan den heer Mo lenaar, die hier eerst als onderwijzer, daarna als Hoofd, zeer lange jaren is werkzaam geweest. In co mité wenscht hij nog eenige nadere mededeelingen te doen daaromtrent. Besloten met algemeen stemmen het gevraagde ont slag eervol te verleenen. Uit de ingekomen rekening van het G.E.B. blijkt dat over het jaar 1931 een winst is gemaakt van f 5AI3.33. Voorz., hierna het volgende punt „sluiten eener geld- leening in verband met de T.C.", ter sprake brengende, zegt dat eerst nog scheen dat de Bank van Nederl. gemeenten hierin een rol zou spelen. Correspondentie desbetreffend hed pla~.ts geverden, wrarra men ten slotte bij den Minister was beland. Waar daar echter slechts de mogelijkheid bestond tot het opnemen van een kasgeldleening en men er dus toch later weer op uit zou moeten om een leening te sluiten, meende het college dat men wel gebruik zou moeten maken van een aanbieding van de N.V. Maatschappij voor Gemeente- Crediet, zijnde maximum f 40.000 tegen 514 pet., koers 99, uiterste aanbieding. Na eenige bespreking, waarin Voorz. de grilligheid van de tegenwoordige geldmarkt deed uitkomen, alge meen goedgevonden. Bij punt bespreking kabileering Basserweg. merkt de heer Kooij als lid der comrn. van bijstand op, dat door de commissie gunstig geadviseerd was, daar de onder houdskosten over de eerste 4 jaar werden berekend op f 1326.40, terwijl aanleg.van een nieuwen kabel f 8000 zou kosten volgens de raming van den administrateur. De heer Kostelijk vraagt zich af, of het gezien de te genwoordige economische omstandigheden wel ge- wenscht is, weder het gemeentelijk budget met rente en aflossing van dit bedrag te bezwaren. Hiertegenover staat echter een minder stroomverlies. Voorz. zegt dat in het vorige jaar het stroomverlies 23808 K.W. bedroeg, in 1930 was dit 28285 K.W., in 1929 31831 K.W. De invloed van het totstandkomen van de gedeeltelij ke kabileering van den Middenweg was uit deze cijfers duidelijk te bespeuren. De vraag is echter of de toe stand van het net voor verandering pleit. De heer Kooij zegt, dat uit den Basserweg nimmer klachten omtrent het licht zijn vernomen. Volgens den heer Tromp oefenen de door Voorz. ge noemde cijfers mede een gunstigen invloed op de maxi male belasting uit, die de laatste jaren naar beneden is gegaan. De heer Quant voert aan. dat de benoodigde gelden uit de reserve van het bedrijf gevonden kunnen worden en dus het sluiten van een leening door de commissie buiten beschouwing is gehouden. De heer Wagenaar vraagt hoeveel van het totaal ar beidsloon ad f 1674.90 ten goede van gemeentenaren zal komen. Voorzitter antwoordt, dat hiermede rekening zal wor den gehouden en zooveel mogelijk personeel uit de ge meente zal worden aangenomen. Besloten wordt tot kabileering met 1 stem tegen, die van den heer Krom. Voorzitter zegt toe op een vraag van den heer Wage naar. dat er rekening mede zal worden gehouden, dat er bij de Geref. kerk een lantaarn wordt geplaatst, even als bij den aanleg in den Middenweg met dergelijke pun ten rekening is gehouden. In verband met een Ingekomen voordracht van het B.A.S. inzake de benoeming van een armenvader en -moeder wordt besloten in comité te gaan. Na heropening wordt no. 1 van de voordracht, het echtpaar Obdam, met 10 stemmen benoemd, terwijl 1 stem is uitgebracht op het echtpaar Beers en geen en kele op No. 3. het echtpaar Doffer uit Alkmaar. Hierna wordt in verband met een schrijven van den Pensioenraad, betreffende den pensioengrondslag van het echtpaar de Jong—Zut, aan hetwelk eervol onge vraagd ontslag is verleend, besloten dezen alsnog vast te stellen op f 300 en f 500 resp. voor den echtgenoot en de echtgenoote. In verband met mededeelingen van voorzitter omtrent het over het volgend belastingjaar te verwachten inko men der land- en tuinbouwbedrijven, wordt nog besloten het heffingspercentage der gem. fondsbelasting op 80 te brengen. Op vragen van de heeren Kostelijk en Wagenaar deelt Voorzitter nog mede, dat op het gebied van steunver- leening aan tuinders en werkloozenzorg reeds, groote uitgaven zijn gedaan. Geschat wordt dat eindo Maart zal zijn uitgegeven voor werkloozenzorg ruim f 6300, welk bedrag door ver moedelijke bijdragen van gemeente en provincie van ongeveer f 2000 voor de gemeente nog altijd f 4300 zal blijven. Bovendien werd tot den 13 Februari aan tuinderssteun 'uitgekeerd ruim f 3300, waarop nog 'n bijdrage van de rijkskas is te verwachten, terwijl het na den 13en ver strekte bedrag zijnde ruim f 1100, geheel ten laste van de gemeente komt Totaal ongeveer f 11.000, waarvan ten laste van de gemeente ruim f 7000 gerekend dat het rijk op de tuin derssteun 60 pet. bijdrage verleend. Over 1931 was ruim f 4000 aan diverse steun uitge keerd. Hierna niets meer aan de orde zijnde volgt sluiting. Vergadering van den Raad op Vrijdag 18 Maart 1932, des middags 2 uur. Voorzitter de heer L. C. Kolff, burgemeester; secre taris de heer C. F. van Duin. Alle leden zijn aanwezig. De Voorzitter opent de vergadering en stelt voor hoewel de notulen van 3 vergaderingen gelezen moeten worden, dit uit te stellen tot de volgende vergadering. Wordt goedgevonden, waarbij de heer Lub de opmer king maakt dat dan wel een aparte vergadering be legd mag worden voor het lezen dier notulen. Mededeelingen en ingekomen stukken. Ingekomen zijn de volgende stukken; van P. Cornielje bericht van aanneming van zijn benoeming tot onderwij zer te Westerland; verslag van de achtste pluimveeleg- wedstrijd te Beemster; maandstaat der zeegras-exploi tatie over Januari; in die maand zijn verkocht 1236 pakken van 50 Kg.; diverse goedgekeurde raadsbeslui ten (geldleening, vleeschkeuringstarieven, verkoop bouw terrein aan S. Zomerdijk)van het gemeentebestuur van Alkmaar toezending van gemeenschappelijke rege ling voor toelating van leerlingen tot de openbare scho len aldaar; verslag over 1931 van de commissie van toe zicht op het lager onderwijs. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Van den heer L. Spaander verzoek om ontslag als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. B. en Wi stellen voor het ontslag onder dankbetuiging eervol te verleenen. Wordt goedgevonden. Van het Ned. Instituut van Architecten een verzoek om concurrentie van gemeente-ambtenaren te weren door hen bij instructie het doen van particulier werk te verbieden. Voorz. deelt mee, dat voor den gemeente-op zichter van Wieringen een dergelijk verbod reèds bij in structie bestaat. Van het gemeentebestuur van Wehl verzoek om adhaesie aan een adres inzake instelling van een mini sterie van landbouw. B. en W. wijzen er op. dat het moeilijk is om over deze zaak een positief oordeel uit te spreken, terwijl zij een beoordeeling hiervan door den raad niet juist achten, omdat het een algemeen landelijk niet een gemeentelijk belang betreft. De heer Lub wijst erop dat in landbouwkringen groo te waarde gehecht wordt aan een apart landbouwmini- sterie. Maar spr. is geen deskundige en zou eerst het oordeel van raadsleden-landbouwers willen hoeren. De heer Bosker acht adhaesiebetuiging wel gewenscht, als maar een deskundige wordt benoemd. De heer Bakker meent dat er geen bezwaar is tegen adhaesiebetuiging. De Voorzitter wijst op de economische commissie die gevormd zal worden. Het voorstel van B. en W. geen adhaesie te betuigen, wordt verworpen met 9 tegen 2 stemmen, voor stemden de beide wethouders. Het voorstel-Lub. wel adhaesie te betuigen wordt met algemeene stemmen aangenomen. Van den heer D. Lont. waagmeester te Hippclytus- hcef, verzoek om herziening van zijn jaarwedde. E. en W. achten hiervoor termen aanwezig en stellen voor, de bezoldiging te brengen van f 100 op f 150 per jaar. Bij Apoth. en Drogisten. De heer Bakker vraagt of die werkzaamheden nu zoo zijn toegenomen, welke vraag bevestigend door den Voorzitter wordt beantwoord. Het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Stichting zeegraspakhuis. Van G. Dirks en 33 andere zeegrasmaaiers is een ver- zoek ingekomen om vanwege de zeegras-exploitatie een pakhuis te doen bouwen met een mechanisch gedreven persinstallatie. Naar aanleiding daarvan merken B. en W. het volgende op: v 5 H.i. is het op het oogenblik heel moeilijk op het ver zoek een beslissing te nemen. Over de kansen op het voortbestaan van de Wieringer zeegras-industrie na vol- J tooiing van de afsluiting der Zuiderzee wordt door des- j kundigen zeer verschillend geoordeeld. Sommigen mee- nen. dat de totstandkoming van den afsluitdijk geen noemenswaardigen invloed zal hebben op de zeegras- winning cn dat het bedrijf zonder stoornis op denzelf den voet als tot heden zal kunnen worden voortgezet. Hiertegenover staat het oordeel van anderen, even be voegden, die van meening zijn, dat de zeegrasmaaierij van de afsluiting groote schade zal ondervinden, waarbij zij wijzen op de te verwachten verzoeting en vervuiling van het water benoorden den afsluitdijk tengevolge waarvan de groei van het zeegras wordt belemmerd. Het li,ikt B. en W. daarom voorzichtig vóór tot den gevraagden stap over te gaan eerst af te wachten, hoe de toestand zich zal ontwikkelen om later zoo noodig op de zaak terug te komen. De heer Oden zegt dat al dikwijls op een dergelijke stichting is aangedrongen en spr. wijst op den onge- wenschten toestand. Spr. vereenigt zich dan ook met het verzoek van adressanten. Wel erkent spr. dat we thans een beroerden toestand meemaken, maar dat is wel meer het geval geweest en spr. is dan ook voor het bouwen van een pakhuis. Het kan bekostigd worden van het geld dat de gemeente voor de exploitatie heeft De heer Tijsen zegt dat het maar de vraag is of de zeegrasexploitatie blijft bestaan. Dat er behoefte aan een pakhuis bestaat geven B. en W. toe, doch met het oog op den onzekeren toestand achten B. en W. het beter de zaal af te staan. De heer Oden zegt dat adressanten er blijkbaar an— ders over denken en als een pakhuis, wordt gebouwd, kan het ook na opheffing van het bedrijf wel verkocht worden. Opgemerkt wordt dat er dan toch op verloren zal worden. De heer P. Kooij wil dan afwachten tot volgend jaar, dan staat de raad toch ook voor de vraag of de zee- grasexploltatie voortgezet zal worden. De Voorzitter zegt dat dit ook de bedoeling van B. en W. is. Wordt algemeen goedgevonden. Vervolg ingekomen stukken Van de voor kort opgeheven afdeeling van de J.G.- j O.B. verzoek om ontheffing van huurbetaling voor het oude schoolgebouw te Hippolytushoef. B. en W. wijzen er op, dat deze vereeniging een soortgelijk doel na streefde als de gesubsidieerde J.V.O. en stellen daarom voor op het verzoek gunstig te beschikken. Aldus wordt besloten. Van den Wieringer bestuurdersbond een verzoek om aandrang uit te oefenen bij de regeering om de bouwar- beiders onder de crisiswerkloozen te rangschikken. B. cn W. merken hierbij op, <lat te Wieringen onder de arbeiders van deze bedrijfsgroep, geen werkloosheid van beteekenis heerscht, behoudens de seizoenwerkloosheid in den winter. Al nemen zij gaarne aan. dat in het land onder de bouwvakarbeiders groote werkloosheid heerscht dan meenen zij toch. dat de raad zich moet bepalen tot de eigen gemeente. In verband hiermee stellen zij voor niet aan het verzoek te voldoen. De heer Lub bepleit steun te verleenen aan de lan delijke beweging, doch de Voorzitter zegt dat de ge meente Wieringen moeilijk motieven ertoe zal kunnen aanvoeren. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voor stel van B. en W. besloten. Van hetzelfde bestuur een verzoek om werklooze ar beiders van gemeentewege ingevolge de Ziektewet te verzekeren. B. en W. schrijven hierover: „.Erkennende, dat het in vele gevallen voor deze personen bezwaarlijk is zelf de premie voor de verzekering te betalen, moeten wij toch inwilliging van het verzoek ontraden. Het zijn niet alleen de arbeiders, wien, van den finantieelen kant bekeken, ziekte ongelegen komt. Zou men voor al deze menschen de openbare kassen met de geldelijke gevol gen van ziekte willen belasten, dan weet men wel waar het begin maar niet waar het eind van een dergelijken maatregel is." Zij stellen daarom voor op het verzoek afwijzend te beschikken. De heer P. Kooij wijst er op dat de arbeiders buiten de ziekteverzekering vallen als ze langer dan een maand werkloos zijn en daarom acht spr. inwilliging van het verzoek gewenscht Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen, tegen stemden de heeren P. Kooij, Oden en Lub. Van het gemeentebestuur van Bloemendaal verzoek om adhaesie met een adres aan de regeering inzake on- matigen scholenbouw. B. en W. stellen voor adhaesie te betuigen, waartoe wordt besloten. De noodslachtplaats en de onregelmatigheden. Van den heer P. Veerdigls een schrijven ingekomen in verband met de in de December-vergadering besproken onregelmatigheden, die in de noodslachtplaats hebben plaats gehad. Adressant trekt zijn aanvraag om een noodslachtplaats te stichten in en oordeelt dat het plaats gehad hebbend onderzoek onvoldoende heeft plaats gehad en wijst op het onderzoek dat in Alphen a. d. Rijn geschied. Adressant noemt verschillende uitkeeringen die hebben plaats gehad en beveelt aan dat een commissie van onderzoek worde ingesteld. Naar aanleiding daarvan schrijven B. en W., dat ook zij van meening zijn, dat indien er onregelmatigheden plaats hebben, deze niet geduld kunnen worden. Zij wij zen er echter op, dat in het geval, door den heer Veer- dig medegedeeld, door de politie een onderzoek is inge steld, en dat daarbij is gebleken, dat voor een strafver volging geen voldoende termen aanwezig waren. Van het instellen eener Commissie van onderzoek verwach ten B. en W. ook weinig resultaat, al ware het slechts omdat deze commissie niet over bevoegdheden beschikt, of althans niet over de bevoegdheden, welke de politie heeft. Het lijkt B. en W. daarom het meest gewenscht de overeenkomst met den tegenwoordigen contractant tc beëindigen en van gemeentewege tot stichting van een noodslachtplaats over te gaan. Al zullen daardoor de kosten voor de gemeente vermoedelijk hooger worden zoo heeft men dan ten minste de zaak beter in de hand, clan wanneer men opnieuw met een particulier contrac- teert. B. cn W. stellen daarom voor hen te machtigen een plan voor die stichting bij den raad in te dienen. De heer Lub juicht de door B. en W. aangegeven op lossing van deze droevige zaak ten zeerste toe. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Ook de Onderlinge Maatschap „Klein Begin" drong op een andere regeling aan. Aansluiting waterleiding. Van bewoners van het Lage pad te Westerland en van de z.y. Boven-Elft verzoeken om aanleg van waterlei ding; idem van H. Wieringh in de Laan In het Oosten;

Schager Courant | 1932 | | pagina 15