ieestes-Sport en Hersen-S ymnastii m EEN DAPPER MEISJE HUMOR., Raad Schoorl. VOOR ONZE DAMMERS. Vraagstuk No. 921. VOOR ONZE SCHAKERS. Vraagstuk No. 922. M m B JÜ H is 11 B B II a B m m m 4 1ÉÜ IS B M N EVENTJES DENKEN. Vraagstuk No. 923. Vraagstuk No. 924. Het rijwielpad opnieuw afgestemd. onder leiding van GEO VAN DAM. 1 van W. Stroo, Baarn. Zwart: 9. Wit 9. De diagramstand in cyfers behoort te rijn: Zwart 9 schijven op 10, 12, 15—18, 23, 24, en 29. Wit 9 schijven op 20, 21, 27, 33, 34, 37, 38. 40 en 43. Wit speelt en wint! OPLOSSING VRAAGSTUK No. 915, van Geo van Dam, Wassenaar. De diagramstand in cijfers was: Zwart 7 schijven op 1, 2, 6, 8, 9, 20, 37 en een dam op 25. Wit 13 schijven op U, 17—19, 21—23, 30, 31, 33, 34, 42 en 43. Wit wint hier op prachtige wijze met behulp van den „meerslag- regel", n.1. 34—29!, 22x33!, 17—12!! en 23x25! van Dr. K. B a y e r, 1858. Zwart: 6. - abcdefgh Wit: 6. De diagramstand behoort te zijn: Wit Kb7 Df2, Lh4 en drie pionnen op a3, c4 en d3. Zwart Kcö, Pa2, Pd4, Ld2 en twee pionnen op b6 en d6. Wit speelt en for ceert mat in drie zetten! F Ril 1 1 T ET 0 N Naar hel Engelsch van CH. GARVICE. 17. „Nu, ik feliciteer je, beste kerel! Ik feliciteer je van harte. Zij moet wel heel bekoorlijk zijn, om zoo'n indruk op je gemaakt te hebben! Maar je vader zal je toelage inhouden, Edgar, zoodra hij van je huwelijk met de kleindochter van zijn bibliothecaris hoort," zei Clifford Revel. „Dan zal lk mijn eigen brood wel zien te ver dienen. Nu, ik ga weer. Groote hemel, wat een week is dat geweest! Loop in den ochtend even bij me aan, als er Iets in den vorm van een plan bij je opkomt. Wel te rusten!" „Wel te rusten!" zei Clifford Revel, terwijl hij hem een hand gaf en hem glimlachend aankeek. „Ik verheug me over je blijdschap, Edgar! Morgenochtend moet je me alle bijzonderheden vertellen. Wel te rusten!" Lord Fane stoof de trap af en Clifford Revel sloot de deur en stond toen met gekruiste armen voor zich uit te staren. Lord Fane zou met dit meisje trouwen en een erfgenaam krijgen en hij, Clifford Revel zou ge doemd zijn het oude, eentonige leven, zoo hopeloos ver velend en somber voort te zetten. En hij zou Edlth Drayton verliezen; de gedachte alleen al, maakte hem gek. Plotseling kwam er een idéé bij hem op. Het was een duivelsch plan, even deinsde hij er voor terug, maar toen liet hij een schorren lach hooren en greep naar de brandewijnkaraf, schonk zich een glas in en dronk het In één teug leeg. Toen liet hij zich in een stoel vallen en bleef een heele poos pelnsen. Eindelijk stond hij op. „Ik doe het," mompelde hij. „Ik doe het. Dit huwelijk moet voorkomen worden. Het ls de eenlge manier. Maar wie kan ik overhalen mij te helpen? Wie kan ik ver trouwen?" Hij liep snel heen en weer, de handen op zijn rug geklemd. Er verliep een uur, maar hij kon geen bevredigend antwoord op zijn vraag vinden. Hij nam OPLOSSING VRAAGSTUK No. 916, van F. J a n e t. De diagramstand was: Ka8, Ta7, Te7, Pc8, Pe4, La4, Lf0 en twee pionnen op b6 en d3. Zwart Kd5, Pb3, Pd8 en twee pionnen op b7 en f7. Wit speelt als sleutelzet Te7e8!, waarna op leder antwoord van zwart on middellijk mat volgt! Dit probleem is een geestig z.g. „Horaeblock" met matverandering. „EEN DINEER-P ROBLEEM". Zeven studenten, die niet veel geld hadden, kwamen met een hotelhouder overeen, dat zij hem elk f 120 zouden betalen, zoodra ze alle mogelijke plaat en aan tafel ten opzichte van elkander hadden ingenomen; als tegenprestatie moest de hotelhouder hen dageltjksch een diner bezorgen van f 1.50 per persoon! Hoeveel won of verloor de hotelhouder bij deze transactie? „EEN MAGISCHE TOERT. Men neemt een kwartje in iedere hand en strekt vervolgens de armen. Hoe kan men nu de belde munt stukken in één hand krijgen, zonder dat de armen elkaar naderen? OPLOSSING VRAAGSTUK No. 913. „De vos, de gans en het koren". 1. Hij brengt eerst de gans naar den overkant en laat haar daar achter. 2. Hij keert terug en haalt de vos, laat haar aan de overzijde en neemt de gans mee terug. 3. Hij laat de gans nu hier weer achter en vaart het koren naar den anderen oever. 4. Hij laat het koren bij de vos en keert dan nog terug om de gans te halen. OPLOSSING VRAAGSTUK No. 914. „Meetkunde". Een driehoek waarvan de zijden 40, 20 en 20 c.M. zijn is natuurlijk eenrechte lijn!! Het Is een truc- vraag, waarvan menigeen door oppervlakkig of te snel antwoorden reeds de dupe is geworden. Een man was in het water gevallen. Hevig sparte lend kwam hij boven en gilde in doodsangst. Ik kan niet zwemmen, help! Meneer Gochem, die het hoorde, liep naar den water kant en bleef aandachtig staan kijken. Toen de dren keling nu voor den derden keer boven kwam en uitge put schreeuwde: Ik kan niet zwemmen!, zei meneer Gochem eindelijk boos: Wat maak je toch een drukte! Ik kan ook niet zwemmen, maar schreeuw ik nu zoo? Fie: Is Greet gelukkig getrouwd? Rie: Dat zou ik denken. Ze zegt, dat ze af en toe naar den schouwburg moet gaan om eens lekker te huilen! Juffrouw Snip: Waarom kijk je zoo kwaad, mensch? Juffrouw Snap: Ach, me man had me al de heele week beloofd me mee naar de bioscoop te nemen. En nou net, een half uur geleden, toen we weg zouden gaan, wordt zijn staking opgeheven en moet le weer an ze werk! Onbeholpen heer, tegen een dame, die uitgegleden ls: Is U gevallen? Dame (sarcastisch): Neen, ik zat hier op den grond om een klavervier te zoeken! de overjas op, die hij over een stoel had gegooid, toen hij binnenkwam en haalde er een paar brieven uit, die hij op zijn schrijftafel wierp en juist wilde hij zijn over jas weer neerleggen, toen er een klein stukje papier op den grond neerdwarrelde. Hij raapte het op en keek er onverschillig naar. „Dat is de man, die ik hebben moet," mompelde hij verrukt, dat is de man die ik noodlg heb!" HOOFDSTUK XXI. Den volgenden morgen besloot hij het heugelijk nieuws aan Edith Drayton te gaan vertellen, doch vernam van den huisknecht, dat ze uit rijden was. Lord Fane besloot naar de Row te loopen en hij had geen moeite Edith Drayton te vinden. Ze kwam juist voorbij op zijn paard. Lord Fane liep naar het hek en wachtte daar. Er kwam een glans in haar prachtige oogen en een kleur op haar wangen, toen ze hem zag. „Wat een verrukkelijke morgen", zei ze. „U bent niet te paard. Waarom niet?" „Ik ben bij u thuis geweest," zei hij. .en de hulsknecht vertelde mij, dat u uit rijden was. Ik heb nieuws!" Zie verbleekte en haar lippen trilden, toen ze her haalde: „Nieuws! Goed nieuws?" „Ja, heel goed nieuws! Ik heb haar gevonden!" „U hebt haar gevgonden!" zei ze. „Daar ben ik erg blij om erg blij!" „Ik wist, dat u dat zou zijn," zei hij dankbaar. „Ik zou u graag alle3 vertellen, maar dat kan ik hier niet doen. Ik kom u gauw opzoeken, morgen misschien, als ik mag." „U bent altijd welkom. Kom, wanneer u wilt Maakt zij het goed?" „O. ja. Ik vond haar gisteravond Denk toch eens aan! Ik ga vanavond weer naar haar toe." „Doe haar mijn hartelijke groeten." zei ze. Zijn hand sloot zich om de hare en drukte die dank baar. „Dat zal Ik doen", zei hij vol vuur. „Hoe kan ik u voor al uw vriendelijke sympathie danken?" Ze had kunnen antwoorden: door mij weg te laten rijden, om mijn hevige pijn te verbergen; maar zij zat met bekoorlijke ongedwongenheid te paard en glimlachte alleen maar naar hem. Juist toen hij weg wilde gaan, legde Iemand zijn hand op zijn schcuder en zich omwendend, zag hij, dat het Clifford Revel was. Vergadering van den Raad op Donderdag 17 Maart 1932. des morgens 10 uur. Voorzitter de heer Baron van Fridagh. burgemeester; secretaris de heer Smits. Alle leden zijn aanwezig. Na opening volgt vaststelling der notulen. Ingekomen stokken en mededeellngen. a. Schrijven van den Minister van Binnen! andseho Zaken en Landbouw te 's Gravenbage, vermeldende dat na ampele overweging geen vrijheid gevonden is, het subsidiepercentage voor de werkverschaffing in do Staatsdulnen te wijzigen, voorzoover het 2e halfjaar 1931 betreft (blijft 45 pet). Voor het le halfjaar 1932 zal opnieuw worden overwogen of verhooging van rijkssub sidie mogelijk ls. b. Schrijven van de Ged. Staten van Noordholland te Haarlem, waarbij bericht wordt dat aan de gemeente uit de Provinciale kas geen bijdrage kan worden ver leend voor steun aan noodlijdende tuinders, aangezien daartoe geen gelden op de Provinciale begrooting zijn uitgetrokken. Per maand wordt door de gemeente f 400 verleend, en aanstonds ls van het crediet ad f 1000 een bedrag van f 900 besteed. De raad vindt goed zoo noodlg nog een hooger bedrag beschikbaar te stellen. c. Schrijven van hetzelfde college, houdende bericht dat niet kan worden overgegaan tot wijziging van de N.R.U.-regellng voor het Provinciaal Waterleidingbe drijf. als gevraagd bij het adhaesie betulgeq^ schrijven van B. en W. naar aanleiding van het adres van den Raad van üpendam te dezer zake. hebbende de Pro vinciale Staten bij de behandeling van de Begrooting voor 1932 geen aanleiding gevonden om tot herziening der bovenbedoelde regeling over te gaan. d. Missive van hetzelfde college, waarbij bericht wordt dat uit 's rijks schatkist geen gelden kunnen worden beschikbaar gesteld voor het financieren van kapitaals uitgaven der gemeenten. e. Jaarverslag over 1931 van den secretaris-uenning- meester van de vereeniging van de Ned. Herv. dlaconlën in de classis Alkmaar voor gezinsverpleging. f. Jaarverslag van den schoolarts over 1931. g. Proces-verbaal van kasopnemlag d.d. 3 Maart 1932 bij den gemeenteontvanger, tot een bedrag van f 2878.50, en van denzelfden datum bil den Administrateur van net G.E.B. en %-an het Gasbedrijf, respectievelijk tot be dragen van f 2226.60 en f 779.52Ms met welke bedragen de betrokken boeken overeenstemden. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. h. Schrijven van den schoolarts waarbij deze mede deelt dat op de scholen in de gemeente met als oor zaak de crisis geen ondervoede kinderen voorkomen. B. en W. stelden voor deze materie als afgedaan te beschouwen en eventualiteiten op dit gebied over te la ten aan de plaatselijke afdeellng van het Centraal ge nootschap voor kinderherstellingsoorden en vacantle- kolonles. Aldus wordt besloten, nadat de heer Schermer den wensch heeft geuit, dat de raad gunstig zal beschikken als deze afdeellng een hoogere subsidie mocht vragen. i. Schrijven van de diverse instellingen van armen zorg ln de gemeente waarbij verzocht wordt dat de gemeente zich aansluit bij den Armenraad te Alkmaar, waardoor de verplichting van nabestaanden bij steun aan hulpbehoevende personen beter tot zijn recht kan komen. B. en W. stellen voor, dit stuk in hunne handen te stellen om prae-advles. Aldus wordt besloten. j. Schrijven van het Gemeentebestuur van Bloeimen- daal waarbij verzocht wordt adhaesie te willen betui gen aan een door den Raad dier gemeente aan den Mi nister van Onderwijs, K. en W. gezonden adres inzake beperking van onmatlgen scholenbouw. B. en W. ste.lden voor dit stuk voor kennisgeving aan te nemen, omdat zij meenen dat het een zaak is die bij de Vereenlring van Ned. Gemeenten thuis behoort. De heer Duin wil ln dit geval toch adhaesie betuigen, het Is misschien eenlge kracht om er een stokje voor te steken. Spr. wil het in dit geval niet op een ander schuiven. De heer Kaag wil dergelijke zaken aan de Kamerleden en daarnaast aan de Vereen, v. Ned. Gemeenten over laten. De heer Schermer erkent dat de overdreven vlucht van scholenbouw tegengegaan dient te worden. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen, tegen stemden de heeren Gutter, Scher mer en Duin. Aan de Vereen, v. Ned. Gemeenten zal geschreven worden. k. Schrijven van H.H. de Zeeuw en 6 andere bewoners van Groet; waarin verzocht wordt de schooljeugd te Groet een anderen toegangsweg tot de speelplaats te wil len aanwijzen aangezien de tegenwoordige toestand schade voor omwonenden oplevert, n.1. het gangetje naar den Heerenweg. B. en W. vinden geen aanleiding den Raad. voor te stellen ln den door adressanten gevraagden zin wijziging te brengen in den bestaanden toestand. Integendeel, B. en W. zijn van meening dat het alleszins aanbeveling verdient den tegenwoordigen toegang te behouden, ter vermijding van levensgevaar voor de schoolkinderen, ge zien het steeds toenemende snelverkeer. „Hallo Cllff." riep hij, hem hartelijk een hand gevend, ..Wat ter wereld brengt jou hier?" „Mijn beenen en mijn zaken." zei Clifford met zijn flauwen glimlach. ,Jk moet naar het Ministerie van Oorlog en omdat ik watvroeg ben. liep ik een eindie het park in. Wacht op me. wil je, terwijl ik juffrouw 'Dray ton even begroet- „Een prachtigen morgen, juffrouw Drayton". begon hij, na haar een hand gegeven te heb ben; toen voegde hij er zachter aan toe: „heb je het nieuws al gehoord?" Ze keek recht voor zich uit. maar haar lippen trilden en ze knikte flauw. „Hij heeft je dus verteld, dat hy haar gevonden heeft. Een ongelukkige samenloop! Ik had ze graag nog een paar weken van elkaar gehouden. Maar men moet altijd met het toeval rekening houden." „En het toeval heeft je verslagen," zei ze. „Verslagen is een groot woord. Ik heb nog altijd een paar troeven over. Het spelletje is nog niet gewonnen." Haar hand beefde, terwijl ze de teugels tusschen de vlngeri nam. „Ik begrijp het niet..." Toen hield ze op. Hij glimlachte. „Wacht maar; vertrouw op mij." Toen nam hij, daar het paard zenuwachtig begon te worden, zijn hoed af en slenterde naar lord Fane terug, met wlen hij een afspraak maakte om tegen twee uur 's middags bij hem te komen. Toen liet hij zioh met een taxi naar Sout'nwork Brid ge rijden en wandelde verder naar Espalier Terrace. Bij No. 7 hield hij stil en klopte op de deur. „Is meneer Nagle thuis?" vroeg Clifford Revel. Het meisje staarde hem an en schudde het hoofd. „Neen? Wanneer komt hy terug?" vroeg hij. „HIJ woont toch hier?" „Ja!" zei het meisje, zonder haar oogen van hem af te wenden. „Als u wilt. kunt u boven op hem wachten; hij zei. dat hij maar een paar minuten weg bleef." Clifford Revel ging naar boven en werd in een armoe dig vertrek gelaten. Er stond slechts een stoel; een gescheurd gordijn hing voor het raam eu er lag geen kleed op den vloer. Clifford Revel keek rond en glimlachte voldaan. „Arme duivel!" mompelde hy. .Juist de man, dien ik noodlg heb!" Toen Het hy zich in den stoel vallen en stak een si gaar aan. Na ongeveer een half uur ging de deur open en de man, die Clifford Revel bU de Abbey aangespro ken had, kwam de kamer binnen. De netjes geschuier Aan het hoofd der school is gevraagd nog eens spe ciaal te letten op het gedrag van de schoolkinderen bul ten. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. De waterleiding ln de nlet-rendabele ge bieden. Volgt voordracht van B. en W. in afwyzenden zin te beschikken op het verzoek van de V.V.V. „Schoorl" om te bevorderen dat de woningen van T. Raat en anderen aan de Smeerlaan ten spoedigste worden aangesloten op het net der Provinciale waterleiding, zulks op grond van het feit dat blijkens herhaalde berekening, de kos ten te hoog blijven. (Krachtens raadsbesluit van 16 April 1930 werd vastgesteld dat ten aanzien van „niet rendabele aansluitingen" van Gemeentewege ten hoogste t 5 per aansluiting als bydrage kan worden verleend.) Het ongedekte bedrag bedroeg ruim f 63. De heer Schermer wil het verzoek nog eens aanhouden en met de menschen praten, wellicht zijn de aanvragers genegen in de extra-kosten bij te dragen. De Voorzitter zegt dat als de menschen garandeeren er geen enkel bezwaar is, doch de gemeente betaalt riet meer dan f 5. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Voorstel van B. en W. om aan den Minister van Bln- nenlandsche Zaken en Landbouw opnieuw te verzoeken den termyn van tewerkstelling der werkloozen by het Staatsboschbeheer wederom met een maand te verlen gen. alzoo tot einde April 1932. Er zijn 27 gezinshoofden te werk gesteld. Wordt goedgevonden. Voordracht van B. en W. in zake het verzoek d.d. 15 Februari 1932 van de besturen der organisaties der Transportarbeiders, Personeel in Overheidsdienst en S.D.A.P. afd. Schoorl, om terug te komen op het raads besluit van 26 Januari jj. aangaande de te verleenen subsidie voor totstandkoming van een rijwielpad, en alsnog het aanvankeiybe plan, Ingediend door de Rij- wielpadvereenlglng Nd.-Kennemerland te Alkmaar, te aanvaarden. Het request ls ondersteund door 600 hand teek en lngen van kiezers en kiezeressen en bovendien door de Pen- slonhoudersvereenlging. De rljwielpadvereenlglng „Noord-Kennemerland" be richtte, dat thans ls algealen van het maken van be doeld rijwielpad. B. en W. deelen mede, dat de meerderheid van B. en W. opnieuw ln afwijzenden zin adviseert, wyst daarby op de groote kauitaalsultgaven, die hebben plaats ge had en oordeelt dat Jn dezen moeiiyken tyd geen meer» dere kapitaalsuitgaven dienen te worden gedaan. De minderheid van B. en W., de Voorzitter, oordeelt dat zyn standpunt het verzoek van de Rljwielpadvereenl glng toestaan, voldoende bekend is en refereert zich aan zyn eerder gedaan prae-advies. De raad niet naar waarheid Ingelicht? De heer Duin betreurt het dat de raadsleden In de vorige raadsvergadering verkeerd zün Ingelicht gewor den en maar getracht ls het besluit er door te jagen. Het was onwaar dat Staatsboschbeheer de goedkeuring reeds had gehecht aan overdracht van de benoodigde gronden en het was ook niet waar dat Staatsbosch beheer de begrooting der kosten reeds had goedgekeurd. En aan spr. is medegedeeld, dat het den Voorzitter bekend was dat de raai ln dezen niet naar waarheid was Ingelicht. Spr. heeft altijd vertrouwen gehad in de leiders, maar als het ls zooals spr. heeft gehoord, dan vindt spr. dat een lage zet. En wat nu het adres van den arbeidersbond betreft, de werkloozen zullen als er geen rijwielpad komt, er geen hinder van hebben, want die krijgen evengoed wel werk. Spr. acht het een groot geluk, dat het verzoek om een rijwielpad vorig maal ls afgestemd geworden. De heer Gutter had liever gewild, dat eerst goed was geïnformeerd, doch de raad heeft het vorig maal maar gewoon afgestemd. Men was van de bedoeling van het adres niet voldoende overtuigd en bovenal was men verkeerd ingelicht. Wat nu het onderhavige adres betreft, spr. zou niet kunnen begrijpen, dat men een adres van zoovele kie zers maar negeerde en oordeelt dat er van verwerpen uit een bezulniglngsoogpunt geen sprake kan zyn, omdat men toch ook de ultkeeringen aan de werkloozen heeft. Z.1. is het plan vorig maal verworpen door een ver keerde bezulntginespolltiek en om gekwetste IJdelheid. Voor den heer Schermer geldt nog altijd het groote bezwaar van het bederven van het natuurschoon en dan is er de groote factor dat voor vernieuwing van de straatweg pas f 140.000 Is besteed en daarom voorzien wordt ln het rijwielverkeer. Spr. vindt het jammer, dat de werkloozenvoorziening zoo nauw verbonden wordt aan dit rijwielpad en wijst erop dat als een dergelijk werk wordt aanbesteed, de voorwaarde van het te werk stellen van werkloozen altijd meerdere kosten vraagt. Dat is niet de schuld van de werkloozen, maar de in schrijvers maken er, voor hun. gebruik van. En spr. wyst erop dat als ryk en provincie subsidie verleenen, niet alleen uit de gemeente Schoorl werk loozen te werk zullen worden gesteld. Daarnaast ls het de jas was nog meer versleten, de magere gestalte nog schraler, het bleeke gelaat nog heller. „jy hier," zei hij heesch. en allesbehalve aangenaam verrast. „Hoe maak je het. Nagle?" antwoordde Clifford Re vel. terwijl hy zijn hand uitstak. Inplaats van die te grijpen, streek de jongeman langs zqn voorhoofd en leunde tegen de tafel, terwijl hy zyn oogen strak gericht hield op het kalme, welgedane ge laat van zijn bezoeker. „Wat moet je hier?" vroeg hy elndeiyk. „Dit ls een vreemde vraag voor Iemand, die me zyn adres gegeven heeft, en mii smeekte te komen." Nagle keek met een bezorgd gefronst voorhoofd op. „Als je wilde komen, waarom ben je dan niet eerder geweest?" Clifford Revel lachte zacht. „Omdat ik niet wilde. Maar ga zitten, beste lcerel. Ik heb jouw stoel." Hy stond op en ging op de tafel zitten, die onder hem kraakte. „Ga zitten en steek een sigaar op." Hy reikte hem zijn sieriyke koker toe. Nagle nam aarzelend een sigaar en rookte een oogen- blik. zonder te spreken. „Herinner je je nog", hernam Clifford Revel. „de too- neelvoorstelllagen. die we in onzen studententijd altyd hadden? Jij was een heel acteur, weet je nog? En omdat ik weer een paar liefhebberijkomedie's op wil voeren voor het genoegen van een paar vrienden en mijzelf, dacht lk aan jou." Nagle keek hem strak aan. „Ga verder," zei hy. .•I* luister en wacht." „Het is geen moeiiyk stuk. Jouw rol zal bUzonder ge makkelijk zyn en lk denk wel, dat je hem goed zult spelen- Ik heb een neef, den erfgenaam van het Mai» lciezaat Farintosh. Die neef van mij is een goeie kerel, maar een dwaas. Hu heeft het in zyn hoofd gehaald verliefd te worden op een meisje, ver beneden zijn stand Om bepaalde redenen wil ik een huweiyksplechtigheld ensceneeren en daarbij moet jy de rol van geestelijke spelen. Je zult er goed voor betaald worden. Voor een speciale vergunning zorg ik." „En hy?" vroeg Nagle heesch. „Weet hy hier niets van? Is hy er zich niet van bewust, dat het een sctüjn- huwelijk zou zijn?" Geen pen kan de verachting beschrijven, waarmee hy deze vraag stelde. „Neen, natuurlijk niet" Nagle keek hem aan met een plotselinge schittering in zyn oogen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 18