SchagerCourant Plaatselijk Nieuws. Wat Ben Haag kwijt wil wezen. Tweede Blad. De mijnramp in Tsjecho- S 1 o w a k ij e. Een dagelijksche productie van 1800 M3. vuilnis. HET UITGEBREID LAGER ONDERWIJS en de voordeelen verbonden aan een M.U.L.O.-diploma. MAISON GERRITS, Protestvergadering. Theater Royal Zaterdag 19 Maart 1932. 75ste Jaargang. No. 904 Weinig kans op redding van de ingeslo ten mijnwerkers. Heldendaden bij de reddingspogingen. V.D. verneemt uit Bruex: Naar door de algemeen® directie van de kolenmijnen wordt medegedeeld, be staat geen hoop meer de in de mijn ingesloten acht arbeiders te redden. Niettemin worden de reddings werkzaamheden met allo kracht voortgezet. Een sterk verlichtende mijnlamp werd neergelaten. Bij de reddingswerkzaamheden werden heldenda den volbracht. Een machinist die dn grondwaterpomp- leiding moest bedienen, bleef op zijn post in de over tuiging dat indien hij zou wijken de mijn zou onder inopen. Donderdagmiddag deelde hij telefonische me de, dat rookwolken naderden, waarom hij vroeg zijn post te mogen verlaten. Hem werd geantwoord tot het laatste te willen volhouden. Na eenige uren deelde hij mede dat rook en gas hem reeds den weg naar de schacht hadden afgesneden en dat hij zich naar de luchtsehacht begeven had. Sindsdien ontbreekt ieder spoor. De ooi-zaak van het ongeluk is toe te schrijven aan de zelfontbranding der kolen. 100 man zijn bozig het vuur te verstikken. Indien zulks niet gelukt dan zul len 1500 arbeiders broodeloos worden. GROOTE BRAND IN EEN OLIE-OPSLAGPLAATS TE STETTIN. Donderdagmiddag is op het terrein van deDuitsch- Amcrikaansche Petroleummaatschappij te Stettin een groote brand uitgebroken, ter bestrijding waarvan de gehecle Stettiner brandweer gealarmeerd is. Een ge deelte van de groote tankinstallatie, waaruit Berlijn voortdurend van petroleum, smeer- en stookolie wordt voorzien, staat in lichte laaie. Het gevaar voor de eigenlijke petroleumtanks was echter in den loop van den middag reeds geweken. Tengevolge van de hevige rookontwikkeling kon het verkeer slechts door het omleiden van trams en auto's voortgang vinden. Een aantal kleine ontploffingen richtten geen belangrijke schade aan. De brand is vermoedelijk ontstaan bij het uitvoeren van lasch-arbeid. Later: De groote brand op het terrein van de DuitschAmerikaansche petrolcummaatschappij kon Donderdagavond worden gebl'uschi In totaal worden 1000 vaten smeerolie een prooi der vlammen. Hiervan gaat eiken avond 1500 M3. voor bemesting naar de Drentsche hei. DE INRICHTING VAN EEN MODERNE REINIGINGSDIENS T Met Maandag a.s. te beginnen, zal geregold eiken dag het Haagsche vuil naar de provincie Drente wor den afgevoerd, waar het tot bemesting van te ontgin nen grond zal worden gebezigd. Deze afvoer geschiedt met treinen, samengesteld uit speciaal voor het doel gebouwde wagens van 30 ton laadvermogen, klcpwagens, die zoowel van bo ven als van onderen geopend kunnen worden. Van Maandag af nu rijden er iederen avond 15 zul ke wagens naar Drente af, gezamenlijk dus een 450 vervoerende, wat overeenkomt met een hoeveelheid van 1500 M3„ de dagelijksche productie, van Den Ilaag aan vuilnis. Maar eigenlijk moeten er bij dit be drag nog een 300 M3. geteld worden, dio niet voor vervoer naar Drente in aanmerking komen. Dit is het grove „vuil", waaronder men moet verstaan a! wat aan den Reinigingsdienst uit de stad wordt meege geven van groote stukken, ijzerwerk, meubelen, kis ten. kratten enz. Dit wordt bij het ophalen dadelijk afzonderlijk gehouden en boven op het dak van de wagens meegenomen. Van stoelen, canapó's, kisten, ledikanten, blikken bussen enz., enz., is voor Drente niet veel vruchtbaarheid te verwachten! Daarom re kent men met dien rommel en men zou er over verwonderd staan als men wist wat er niet al onder zit in Den Haag zelf af. Hij wordt verbrand. Ter loops gezegd is 300 M3. van dit „afval" 'n verbazing wekkende hoeveelheid. De slechte tijden hebben haar nog doen toenemen, want oude rommel is op het ooeenblik immers heelemaal niets meer waard De rest van het vuil, dat opgehaald en van de straat opgeveegd wordt gaat dus naar de Drent sche hei. Voor den afvoer heeft de gemeente een groote land-installatie gebouwd op het terrein van de oude gasfabriek aan den Loosduinscheweg. Over de inrichting van dezen modernen reinigings dienst lezen we o.m. in de N. R. Ct. het volgende: De laadinrichting is langs drie toegangen, t.w. de «ewtonstraat, de Gaslaan en den Loosduinsche weg te bereiken. Door deze toegangen komen de wagens *an den reinigingsdienst in den loop van den dag successievelijk het terrein binnen. De gehecle ophaal dienst van de reiniging is op autotractie ingericht, al leen de veegdienst, de eigenlijke straatreiniging, werkt nog ten deele met paarden wagens. De vuilnis auto's rijden om te lossen een langzaam oploopenden weg op, die naar een soort van viaduct of platvorm leidt. Deze viaduct loopt boven over een spoorweg emplacement met opstelsporen, waar de spoorwagens v&n de V.A.M. (de Vuilafvoer-maatschappij) gereed staan om beladen te worden. Onderweg geven de autos het grove vuil dat zij hebben meegebracht af in een bunker, die wanneer hij voldoende gevuld is, fa onderzi-ide geopend kan wordon en dan in crÜuiirn* k°mt met een verbrandingsoven. Van der- gei jKe ovens zijn er twee. meestal is er echter slechts een in gebruik, de andere wordt alleen ben bijzondere grooten aanvoer (zooals binnenkort in den schoon maak- en opruimtijd) of wanneer do andere oven de- iect is, in gebruik genomen. IJzer, blik en andere me talen worden onder de hand nog uitgeschoten om ver kocht te worden. Zijn de auto's hun grof vuil kwijt, dan rijden zij de viaduct op, waaronder de te beladen trein gereed staat. De trein bevindt zich onder een smalle gleuf, die naar boven met uitgoba'anceerde kleppen is afge sloten. Wordt er iets op die kleppen gestort, dan gaan Gestolen kunstwerken te Amsterdam in beslag genomen. De kooper bleek ge heel te goeder trouw. Uit de Dom van Salzburg zijn een aantal kostbaar heden ontvreemd en zooals wij reeds in ons nummer van Donderdag vermeldden, is in verband met dezen diefstal gearresteerd de ba.idelnar in antiquiteiten Brettschneider te Munchen. In diens woning werden de aanwijzingen gevon den, dat een drietal der gestolen voorw-orpen togen een hoogen prijs waren verkocht aan een Amster dammer. Een van deze voorwerpen is een emaille- kunstwerk, bekend onder den naam „Eucharistische duif." Naar aanleiding van deze ontdekking zijn twee po litieambtenaren uit Salzburg te Amsterdam aange komen om in samenwerking mét de centrale recher che de verkochte voorwerpen op te sporen. Dc taak was nogal gemakkelijk, omdat men den naam van den kooper wist, een tc goeder naam en faam bekend stadgenoot. Toen flan ook do beide po litieambtenaren met. een inspecteur van de centrale recherche zich aan de woning van den kooper ver voegden, erkende deze dadelijk de gezochte voorwer pen in zijn bezit te hebben en ze tc Munchen te heb ben gekocht. Hem was niet bekond, dat deze 3 kunstvoorwerpen van diefstal afkomstig waren. De „Duif" en de beide andere voorwerpen zijn door de politieambtenaren on der zekere voorwaarden meegenomen en weer naar Salzburg overgebracht. RECHTSWEZEN. SPOORWEGONGELUK TE GRONINGEN. Behandeling voor het Gerechtshof te Leeuwarden. In den avond van 2fi Januari 1931 heeft op het spoorwegemplacement te Groningen een botsing plaats gehad tusschen een trein uit de richting Nieu we Schans, die daar om 19.0? uur moest aankomen, en een goederentrein. Door de botsing is de bagage wagen in een tweede klasse rijtuig geschoven, waar door drie reizigers werden gedood, en zes personen werden gewond. De machinist en de rangeerder van den goederen trein waren door de rechtbank te Groningen veroor deeld tot een hechtenisstraf van 14 dagen. Gisteren werd de zaak in hooger beroep behandeld voor het Gerechtshof te Leeuwarden. Naar aanleiding mede van de verklaringen van een der deskundigen, dat het sein niet ongunstig was geplaatst en dat financieele redenen mede oorzaak waren dat het seini niet beter zichtbaar was geplaatst, schorste de president dc zaak en droeg aan getuige F. ICraaijenga, inspecteur van politie te Groningen, op, een nieuw onderzoek in te stellen naar don afstand van het sein 7 tot wissel 91 B en den afstand, waar op een locomotief tot stand kan worden gebracht, nadat hij door sein 7 is gereden tot aan wissel 91 B. Dinsdag 22 Maart a.s. komt Je zauk opnieuw voor. zij naar onder open, dadelijk daarop sluiten zij zich weer van zalf. Achteruitrijdende komon de vuilnisauto's vlak op den rand van de gleuf te staan. Er is plaats voor twaalf auto's naast elkaar. Om te storten laat men de wagens eenvoudig achterover kippen. Het vuil valt er uit op de kleppen, deze openen zich, het vuil glijdt er tusschen door, de kleppen sluiten zich weer en de vuilnisauto kan er op uitgaan om een nieuwe vracht te laden. Het storten is in een oogwenk afgeloopen en dat moet dan ook, daar er mettertijd een 250 wagens per dag op deze wijze gelost zullen moeten worden. Om een economisch vervoer te krijgen, dienen de spoorwagens natuurlijk zooveel mogelijk op hun volle laadvermogen beladen te worden. Met het oog hierop worden de wagens wanneer zij bijna vol geacht wor den op een weegbrug getrokken. Van een soort van commandobrug, die zich boven de laadinstallatie be vindt, kan de met het toezicht belaste opzichter het resultaat van de wagens aflezen, trvens heeft hij de beschikking over een installatie om de kleppen te openen en zich te overtuigen hoe het met de verdee ling van do lading over dc wagens gesteld is. Door een stelsel van lichtsignalen kan hij dan zoo noodig aangeven op welke plaats er nog bijgestort moet worden. Is de lading op deze wijze bijgevuld, dan wordt de trein verder doorgetrokken (door mid del van een electrische lier, die ook uit het comman dohuis bediend wordt) om dan aan de definitieve weging onderworpen te worden. Wat er nog aan het gewicht ontbreekt, gewoonlijk nog wel een paar ton, wordt er uit straatvuil, dat door de paardewagons in een afzonderlijken bunker gestort wordt, met behulp van kranen mei grijpers, bijgevoegd. De inhoud van de wagens wordt dan nog walgelijk gemaakt; daarna worden de wagens gesloten en verder doorgetrokken, waarbij zij voordat zij op het rangeerterrein komen, een stortbad passeeren, dat hen uitwendig keurig af spoelt, en alle stof, dat aan hen mocht zijn blijven hangen, verwijderd. Eenmaal op het rangeerterrein ziet de vuilnistrein er volkomen schoon uit. De laad inrichting alsmede de bunkers, waar de paardewa- gens het straatvuil storten, bevinden zich onder een overkapping, die de verspreiding van stof tegen houdt. Er is echter bij de belading van de wagens van stof toch al heel weinig sprake. De laadinrich ting is namelijk van een installatie voor het afzuigen van de stof voorzien, die, zooals ons is gebleken, zeer goed werkt. Zelfs op het oogenblik van het stor ten gaat er slechts zeer weinig stcf op. Ook van onaangenamen reuk of hinder in ande ren vorm is weinig of niets te merken. Voor een vuilnislaadinstallatie is de nieuwe in richting buitengewoon zindelijk. Natuurlijk zal zij. als zij wat ouder wordt, er ook wel wat minder schoon gaan uitzien, maar vanwege het vuil behoeft dit fei telijk niet. Dit valt uit de gesloten vuilniswagens en verdwijnt, zonder gelegenheid gekregen te hebben de omgeving te besmetten, in de spoorwagens. Voor het geval van kortstondige storing in den treinenloop, die stagnatie in den afvoer zou kunnen orengen, is er aan de overzijde van de laadgleuf een groote bunker gemaakt, die eveneens van het plat form af volgestort kan worden. Deze bunker, een enorme ruimte, kan twee dagen Haagsch vuil opnemen. Is er stagnatie van langeren duur, dan komt de groote reservebunker aan de spoorlijn Den Haag Rotterdam in werking. De hoofdzaken van de nieuwe installatie zijn hier mee vermeld. liet laadstation maakt een uitstekenden indruk. Het ziet er van den buitenkant keurig uit, is klaar blijkelijk zeer doelmatig ingericht, zoodnt het snel groote dagelijksche hoeveelheden vuil, die Den Haag oplevert, kan verwerken en alle aanstoot voor de om geving uitgesloten lijkt. De kosten zijn dan ook tamelijk hoog geweest, en hebben ongeveer 1.2 millioen gulden bedragen. Onder het nieuwe stelsel van afvoer zijn de kosten per ton voor Den Haag ca. f5, wat wel iets meer is. dan het verbranden gekpst zou hebben. De U.L.O.-school te Schagen een uitstekende naam in de onderwijs wereld. Door de Oudercominissie van de U.L.O.-school te Scha gen was tegen Donderdag 17 Maart 1932 een Ouderavond uitgeschreven In het Noordhollandsch Koffiehuis waar de heer S. Roosma. hoofdbestuurslid van de M.U.L.O.- vereeniglng bovenvermeld onderwerp behandelde. De vergadering was ook toegankelijk voor andere be langstellenden dan ouders van leerlingen en het bezoek kon bevredigend genoemd worden. De heer J. Visser, hoofd der U.L.O.-school opende de bijeenkomst, waarbij hij de ouders van de leerlingen, de oudercommissie en andere belangstellenden welkom heette en in het bijzonder dan den loco-burgemeester, den heer Jb. De Vries, die ook thans weer blijk van mee leven en belangstelling gaf. dc hoofden van scholen, den neer Baas als nieuwbenoemd onderwijzer aan de school en dan tenslotte den spreker van dezen avond, den heer Roosma. Spr. deelde mede dat de nieuwbenoemde ouder commissie de functies zóó had verdeeld, dat voorzitter is de heer Ir. G. Veenstra, secretaris-penningmeester de heer Starreveld en leden de heeren P. Wardenaar. Jb. Smit Az., Dirkshorn en E. A. Lindenbergh, Oudesluis. Door den secretaris worden vervolgens de notulen ge lezen, die worden goedgekeurd. De heer Visser deelt naar aanleiding van de notulen mede, dat na de pogingen door de oudercommissie daar toe aangewend, het gemeentebestuur teruggekomen Is op bet voornemen om de leermiddelen niet meer gratis be schikbaar te stellen, in ieder geval worden ze dit Jaar gratis verstrekt. Het spaarsysteem, door den heer Ko ning vorig maal gepropageerd, is in werking, de Ned. Middenstandsbank bewaart de gelden en het gaat heel goed, want reeds een bedrag van ruim f 300 is gespaard. Wat het leerlingenaantal van de school betreft, enkele leerlingen zullen de school verlaten, maar minstens 27 nieuwe leerlingen zullen de school bezoeken, zoodat het aantal leerlingen gemiddeld 83 a 85 zal bedragen en zelfs al komt het tot de verslechtering door het wetsontwerp- Terpstra, dan nog ls de vierde leerkracht aan onze UX.O, -school safe. Het M.UX.O.-onderwUs. Daarna verkrijgt de heer Roosma het woord, die een causerie zal houden over het M.U.L.O.-onderwijs. De ge schiedenis van dit onderwijs zal spr. laten rusten, alleen noemt hi.1 het jaar 1920; toen we van Dr. J. Th. de Vis ser een geheel andere onderwijsregeling op het gebied van U.L.O.-onderwijs dan kregen, n.1. de z.g. losse school. Was voordien het M.U.L.O. een standenschool en een opleidingsschool vooral voor het middelbaar onder was, nu kregen wij de losse school, een U.L.O.-school die aangemerkt kan worden als een praohtig voorbeeld van volksschool, waarin alle rassen en standen vertegen woordigd zijn, behalve dan de stand die zich niet om goed onderwijs bekommert. Spr. wijst op de groote toe name van de M.U.L.O.-scholen in de laatste 25 jaren, van 150 tot 1000, terwijl het leerlingenaantal wel vervijf voudigd of vertienvoudigd is. Hoe komt het dat het M.U.L.O. onderwijs zoo trekt? Omdat men beseft het be lang van goed onderwijs, zoowel autoriteiten als ouders, terwijl de emancipatie oorzaak is geworden dat ook de behoefte aan meer onderwijs voor de meisjes gevoeld wordt Spr. acht het M.U-L.O.-onderwijs van groot economisch belang voor ons kleine landje, dat een naam heeft op te houden, niet alleen op scheepvaart- en handelsgebied, doch ook op cultureel gebied en dat, willen wij onze plaats behouden, noodzakelijk maakt, dat we hebben een goed ontwikkeld volk. Vooral in dezen moeilijken tijd is het dan ook een schande dat minister Terpstra met wetsvoorstellen komt, waardoor het onderwijs ont wricht wordt. Onze school heeft een sociale taak. zij moet opwekken den gemeenschapszin, verdraagzaamheid, naastenliefde en hulpvaardigheid. Zij heeft ook de pae- dagogische taak om van de leerling te maken een goed mensch. Kennis Is macht, is het wapen in den strijd om het bestaan. Doch naast het materialistische leidt goed onderwas ook tot het levensgeluk van den mensch. En als derde moderne cultuurmiddel noemt spr. de radio. Het M.U.L.O. is helaas niet voor ieder bereikbaar, vooral niet voor de economisch zwakkeren en 't Is erg jammer dat er nog menschen zijn, die het belang van goed onderwijs nog niet inzien. De doelstelling van het M.U.L.O. is dezelfde als die van de lagere school, doch waar de stof van de lagere school zoo snel vervliegt, is de basis die wij, M.U.L.O.- onderwljzers leggen, veel vaster. En dat komt door den leeftijd van de leerlingen, den leeftijd waarop zij meer beginnen te leeren, meer begrijpen, meer voelen en met wie men meer kan praten. De aard van het M.U.L.O.- is minimum* theorie, doch een maximum goed gerang schikte oefening. De M.U.L.O.-school is geen praatschool maar doen en nog eens doen. Zij is de kroon op het werk der lagere school. Wij zijn niet wetenschappelijk, doch vervolgen de gewone vakken van het lager onder wijs, geven er uitbreiding aan. En spr. wijst hier op de groote beteekenis van het getemperd vakonderwijzers- systeem, de leerlingen hebben niet meer den geheelen dag één onderwijzer, doch 3 a 4 onderwijzers per dag. De eerste U.L.O.-klas is een zeer geschikte overgang tot de middelbare school. Nog een ander kenmerk van het U.L.O. is de groote soepelheid in het onderwijs. Spr. wijst erop hoe bijv. de meisjes altijd vreemd staan tegenover het vak wiskun de en hoe goed het heeft voldaan in Zaandam, toen besloten werd dit vak niet meer aan de meisjes toe te dienen. Hierna komt spr. aan het M.U.L.O.-examen; ingesteld in 1907, toen er 27 candidaten waren, bedroeg dat aantal in 1911 reeds 105, in 1921 2354 en in 1931 6184. In 1907 waren er 13 examinatoren, in 1931 1400. Het nut van diploma's ls niet gering, het dient als prikkel voor leerlingen en leeraren: de leerlingen hebben na 4 jaren iets concreets, het is een bewijs dat zeer hard is ge werkt. En de voorrechten, verbonden aan 't bezit van een diploma is reeds tot 70 a 80 geklommen, waarvan spr. noemt het gaan naar kantoren, naar middelbare onderwijsinrichtingen, naar scheepvaartschool, naar zee vaartschool, naar industriescholen, het geplaatst wor den in de tweede klas der kweekschool voor onderwij zers. Er zijn gevallen, waarbij het bezit van het di ploma B gelijk staat met het bezit van het diploma driejarige H.B.S. Ter bekoming van het diploma a wordt wel vrijstelling van vakken verleend, het hoofddoel ls hier algemeene ontwikkeling voor het diploma b worden geen vrijstel lingen verleend, alleen voor handelskennis. De heer Roosma noemt dan verder het opvoedend element, waarbij spr. uitvoerig behandelt den moeilijken tijd voor den jongen, waarin hij jonge man wordt, voor het meisje wanneer zij jonge vrouw wordt, de pu berteit dus. En met verschillende voorbeelden wijst spr. op het groote belang, dat er tusschen de' onder wijzers en de ouders der leerlingen contact bestaat. En dat contact is bewaard gebleven aan de M.U.L.O.-school en dat moet ook bewaard blijv.en. Spr. eindigt tenslotte zijn boeiende rede met te ver zekeren, dat in het uitgebreid onderwijs het UL..O. een eereplaats inneemt en waar de U.L.O.-schooI te Schagen een uitstekenden naam ln de onderwijswereld beeft, wekt spr. de aanwezigen op om te zorgen dat deze school tot algemeene ontwikkeling van onze omgeving zal dienen. Applaus. Van de gelegenheid die wordt gegeven tot het stellen van vragen, maakt de heer Ir. G. Veenstra gebruik, die de vraag stelt welke rechten het diploma B geeft ten aanzien van de H.B.S. Zal een leerling met dit diploma in de vierde klas der H.B.S. geplaatst worden of in de de derde klas? De heer Roosma antwoordt dat hier geen normen, voor zjjn. Er zijn plaatsen waar leerlingen met een di ploma b en met een getuigschrift van het hoofd der U.L.O.-school in de vierde klas der H.B.S. geplaatst wordt. Daarvoor ls echter noodig een uitstekende ver houding tusschen den directeur der H.B.S. en het hoofd der U.L.O.-school. In andere plaatsen behoeft men aan een dergelijke regeling niet te denken, want er zijn plaatsen waar er een zekere animositeit, naar spr.'s oordeel ten onrechte tusschen deze belde onderwijs instellingen bestaat. Spr. wijst vooral voor een plaats als Schagen op de groote beteekenis van een desbe treffende regeling tusschen H.B.S. en U.L.O.-school; immers het zou oorzaak zijn, dat de ouders gedurende een 3-tal jaren hun kinderen b.v. niet naar Alkmaar be hoefden te sturen, besparing dus van reiskosten, en bovendien het groote voordeel dat men zijn kinderen op dien leeftijd niet den geheelen dag los moet laten. De heer Visser dankt den geachten spreker voor zijn interessante inleiding, een dankwoord, dat door d® aanwezigen met een krachtig applaus wordt onderstreept De heer Visser deelt dan mede, dat hij zich zeker in verbinding zal stellen met directeuren der H.B.S. in Alkmaar en Den Helder en omtrent het aangaan van een door den heer Roosma genoemde regeling en deelt verder mede, dat het de bedoeling is dat ieder jaar een of twee ouderavonden worden gehouden. De heer Veenstra, voorzitter van de oudercommissie, deelt mede, dat hij het inderdaad 'van groot belang acht dat eens een inleiding wordt gehouden over het onder werp: opvoeding van de rijpere jeugd en de oudercom missie zal dan ook zeker haar aandacht aan dit punt schenken. Hierna volgde sluiting. PERMANENT WAVE vanaf f 5.-. EUGÉNE PERMANENT WAVE 110.-, schriftel. garantie Spoorstr. 104-106, Den Helder Telefoon 457. Aktic tegen het wetsontwerp-Terpstra. Op voor het onderwijs ten plattelande. Door de reeks van artikelen, die wij hiervóór plaats ten. hebben we reeds aangetoond, welk gevaar er door het wetsontwerp-Terpstra voor ons onderwijs ten plat telande dreigt. Zoo dit wetsontwerp, dat binnenkort in de Tweede Kamer zal worden behandeld, onverhoopt mocht worden aangenomen, dan zou dit ongetwijfeld een ter*ugzetting beteekenen van het volksonderwijs, en vooral op het platteland. Tegen dezen aanslag op de belangen van uw kinderen moet gewaakt worden en hieraan kunt u meehelpen, door Woensdag a.s. op te ko men ter vergadering in het Noord-Hollandsch Koffie huis te Schagen, waar tegen dit voornemen der regeering geprotesteerd zal worden. De sprekers, de heeren Mr. P. J. Oud te Den Haag en S. de Vries Jzn. te Amsterdam, zullen voor u dan nog eens duidelijk uiteenzetten, welke de gevaren zijn, die de ontwikkelingsgang van uw kinderen bedreigen. Laat dit een aansporing voor u zijn om toch vooral Woensdag avond niet te verzuimen deze belangrijke vergadering bij te wonen. „Tnspiration" met Greta Garbo Ln de hoofdrol. Met Greta Garbo. een van de meest beroemde sterren op het witte doek, geeft Theater Royal deze week de film „Insplration", een greep uit het Parijsche kunstenaarsleven. De geschiedenis speelt zich af ln de artistenwijk Mont- martre, waar Yvonne. een schildersmodel, op een fuif kennis maakt met André, een student uit de provincie. Voor het eerst van haar leven wordt zij werkelijk ver liefd en doet alles om de herinnering aan haar vroege? leven te vergeten. André. die verloofd Is met een meisje uit zijn geboor teplaats, is ln voortdurende tweestrijd tusschen zija liefde voor de charmante Parijsche schoonheid en zijn belofte gedaan aan zijn familie. Als hij ontdekt, op welk een luxueuse wlize zij gewend ls te leven, geeft Yvonne haar woning in Parijs op en betrekt een eenvoudige villa In een van de voorsteden. Zij probeert zaich te gedra gen zooals zij weet, dat André dit zal verlangen. Deze evenwel, kan niet vergeten wat vroeger in haar leven gepasseerd is en hij vertelt Yvonne, dat hij haar moet verlaten. Op het terras van een café krijgt André de laatste avondeditie in handen en leest daaruit, dat Yvonne's beste vriendin, die door haar minnaar verlaten was, zelf moord heeft gepleegd. Overtuigd, dat hij Yvonne even eens tot wanhoop gebraoht heeft, spoedt hij zich naar haar woning om haar te vertellen, dat hy zijn carrière en zijn familierelaties voor haar zal opgeven. Maar Yvonne wil deze opoffering niet van hem aanvaarden. Zij wacht, tot hij in een stoel bij het vuur ingedommeld is, laat een briefje voor hem achter en gaat terug naar het groote Parijs, waar zij gewend is een leven van luxe te leiden. PAASCHUITVOERING. Op den len Paaschdag wordt door de Vereenlgd© Tooneellisten onder leiding van Joh. de Boer en D. van Ollefen Jr. opgevoerd: Vier dagen uit het leven van een onfatsoenlijk meisje", door Rudolf Bernauer. De „Nijmeegsche Crt." schrijft over de opvoering van dit allervroolijkst blijspel: Alleen de titel spreekt reeds boekdeelen en Coba Kinsbergen, die de titelrol vervult, stelt ons in geen enkel opzicht teleur ln onze verwachtingen. Integen deel, zij is het tenslotte, waar alles om draait. Op geestige wijze vertolkte zij „het fatsoenlijke meisje", dat hier werd voorgesteld als een nog onbedorven kind, dat haar broed verdient in een cabaret. Al gauw maakt zij kennis met het harde leven. Als de directeur Glessing een onderhoud met haar wenscht onder vier oogen, maar nu strikt zakelijk blijft, ls zij zoo verontwaardigd, dat zij haar koffer pakt. Bij hetzelfde gezelschap be hoort nog een oude schoonmaakster, Rosa, een majoors- weduwe. Deze ontfermt zich over het kind en neemt haar mede op haar vacantie, die zij met haar zuur verdiende pennnlngen ergens in de Rivièra doorbrengt. Daar is zij dan weer de „grande dame". Zij adopteert Willy, „het fatsoenlijke meisje" als haar dochter en al»

Schager Courant | 1932 | | pagina 5