Plaatselijk Nieuws. Het gestolen luchtballonnetje De geschiedenis van twee deugnieten. OUDKARSPEL. Politie. Gevonden: 1 zilveren rozenkrans, 1 gulden, 1 portemonnale met inhoud. NOORDSCHAB YVOUDE. „Hercules en Hygiea". Door de belde gymnastiekverenigingen „Hercules en Hygiea" zal op Maandag den 2en Paaschdag een groote openbare turnuitvoering gegeven worden. Een strijk orkest zal dezen avond medewerking verleenen, zoodat het wel een mooien avond belooft te worden. Er is bal na, dus voor de Jongelui volop gelegenheid zich te amu seeren. (Zie de advertentie.) ANNA PAULOWNA B REE Z AND. Lezing Tweede Kamerlid Hiemstra. De heer J. Dekker, voorzitter van de afd. Anna Pau- lona van den Modernen Landarbeidsbond heette de niet talrijke belangstellenden, die Dinsdagavond in de zaal van den heer Jb. Borst waren samengekomen welkom, ln het bijzonder den declamator Ru Mulder, die Martlen Beversluis, welke door ziekte verhinderd was, verving en den spreker, het tweede kamerlid Hiemstra. Ru Mulder opende den avond met eenige gedichten uit „Aanklacht" van Martlen Beversluis, die met groote aandacht werden aangehoord. De heer Hiemstra begon zijn rede met te wijzen op den moeilijken tijd, dien we doormaken. MUlloenen ar beiders. die graag willen werken, worden op straat gezet. De bezittende klasse maakt van de tijdsomstan digheden gebruik om het levenspeil van den arbeider omlaag te duwen. De longeren vragen zich wel eens af. of er door organisatie wel wat te bereiken valt. De heer Hiemstra merkt op. dat toen 100 Jaar geleden Knrl Marx rtfn manifest de wereld Instuurde, dit ook uiet veel indruk on de massa maakte. Langzamerhand echter heeft de arbeider zijn rechten veroverd en voor al hier heeft het eenige tientallen Jaren geduurd, voor dat door organisatie woord ln daad werd omgezet. Snr. betoogt verder, dat de arbeiders door de bezit tende klasse werden dom-gehouden. Van Ontwikkeling was geen sorake. Voor organisatie ls energie noodlg en die ontbrak. De toestand ln de vorige eeuw was zoo slecht en ellendig, dat de arbeider verdierlUkte. alleen leefde voor aardaiyoelen en tenever. De werkdagen wa ren lane, voor mannen zoowel als voor vrouwen en voor al niet te vergeten voor kinderen. Sor. noemt voorbeel den ven kinderen, van 5, 6, 7 en 8 Jaar. die al arbeid verrichtten. Vroe«rer. ln crlsisttyden .waren de werkloozen op lief dadigheid aangewezen. Toen in 1908 groote werkloosheid beerscMe en Troririra Interpelleerde om den werkloo zen arbeider te steunen, zei de minister, dat er niet veel voor de werkloozen gedaan kon worden, maar ze dienst als matroos konden nemen. Nu ls de houding van de regeering anders en dat Is hieraan te danken, d~i d*> e-hoMor pqn<rfM>ioten ls. De bezittende klasse voelt niet veel voor den arbeider. Trteo-erdeel vroeger toen de arbeiders onderdanig wa ren. was er nog een zekere symoathle. Bij een belang rijk deel der bourgeoisie Is haat tegen de arbeiders uit vrees geboren. Dat versehlllendea belangrijke verbete ringen verkregen zlln Is alleen te danken aan de geor ganiseerde massa, waarmee men rekening moet houden. In geen enkel land ls de actie om den toestand van den werkloozen arbeider te verbeteren, zoo groot als hier. Het ls ook rllcht, zegt spr., dat zii die niet zooveel van de crisis hebben te lijden, voor de werkloozen zorgen. Ook zPn er volgens spr. posten op de begrootine, die ge schrapt kunnen worden en waarvan het geld dan voor werkloozenuitkeering gebruikt zou kunnen worden. Sor. geeft nog enkele voorbeelden van weritgevers, die niet blij ziin. dat de arbeiders zoo zelfstandig worden en •indigt het eerste deel van zijn rede met te zeggen, dat alleen door gezamenlijk verder te strijden, nog meer ls te bereiken. In de pauze werd gecollecteerd voor de stakende tex tielarbeiders, welke collecte f 14.10 opbracht. Voorzitter vond dit gezien het kleine aantal aanwezi gen. niet onbevredigend. Na de pauze droeg Ru Mulder de schets Standing en misunderstanding voor. een schets van Nono. waarbUbiJ vooral het Amsterdamsche dialect tot het succes bijdroeg. In het tweede deel van z'n lezing wees de heer Hiem stra op het krankzinnige stelsel waarin we lecen. Niet tegenstaande de geweldige vooruitgang der techniek en de opvoering vu de voedselproductie, lijden er toch mll- 11 oenen arbeiders honger. Spr. wijt dit aan het kapita listische stelsel en alleen dan is verbetering te krijgen, wanneer de arbeider zich organiseert. De vrouwen wekt hy op zich niet te verzetten tegen de organisatie van den man en er niet tegen op te zien, de contributie voor den bond te betalen. In aansluiting op de rede van den heer Hiemstra droeg Ru Mulder nog een gedicht van Adema van Scheltema voor en tot slot volgde nog een vroolijke schets, een fragment uit „Kruisende wegen" van A. M. de Jong, waarna de heer Dekker de vergadering sloot, dank bren gend aan spreker en declamator. DE N H ET.D ER Naar aanleiding van den aangereden man op Zondag avond kunnen wil nog meedeelen. dat den chauffeur hoogstwaarschijnlijk geen schuld treft, en dat de aan- geredene inderdaad in beschonken toestand verkeerde. Zaterdagavond heeft ln de Spoorstraat alhier een ernstige vechtparty tusschen enkele burgers en de po litie plaatsgevonden. Zooals meestal dergeiyke „hoogtij"- avonden. waren er weer enkele nlet-geheel-nuchtere in dividuen, die het den wandelaars lastig maakten. Totdat het reddend' politie-corps ten tooneele versoheen om aan die vandalistische grappenmakerij een resoluut einde te maken. Echter, hiervan waren de oolljkerts niet gediend, en besloten zich tot het bittere einde te verzet ten. De agenten gingen hier natuurlijk niet accoord mee, en toen de aangeschotenen zelfs tot handtasteiykheden overgingen, trok de politie haar gummistok en gaf den heeren in kort geding een afstraffing, die lang niet malsch was. Het eindigde als gewoonlijk met de knock- out van de dronkaards. Zoo mak als lammeren ging het au de via dolorosa naar het Hoofdbureau, waar ter plaatse een proces-verbaal uitgesponnen werd, dat klonk *1® een klok. Ernstig verkeersongeluk. Maandagavond is hier een ernstig verkeersongeluk dat een slachtoffer heeft geëischt. Zooals mis schien reeds vele lezers zullen weten, ls aan het einde van de Hoofdgracht de verkeerssituatie sedert enkele maanden geheel veranderd, doordat Waterstaat de aven heeft laten ophoogen, en aldus het Havenplein van verschillende opry-en is voorzien, en betrekkelijk scherpe hellingen heeft. Maandagavond nu, om ongeveer alf 8, naderde vanaf de Hoofdgracht een vliegenier, A., met een vry groote snelheid. Bij het plein wilde hy kluft ^PSaan; daar de bocht te kort genomen werd. scheerde hij langs 't trottoir; de motor sloeg over den °P en bleef een tiental meters verder ronkend liggen; vliegenier, die eveneens een eind weggeslingerd bleef liggen, en nadat deze door toegeschoten aan- ez gen opgenomen was, bleek dat hy zeer zwaar aan «nC ,verwond was. Naar wij later vernamen, zou zijn sleutelbeen gebroken zijn. Eewusteloos werd onfortuinlijke motorrijder neer het Marine-hoepltael vervoerd. Een en ander had heel wat publiek op den d,t "°E 'ons hEt geval ln lengte en breedte besprak en er waren zelfs personen die be weerden, dat de vliegenier reeda overleden wee, wat •ohter niet juist bleek te zijn. WTERINGEN Ten bate der T.B.C.-bestTtjdlng zal in onze gemeente eerdaags het bekende Emmabloempje weder worden aangeboden. Aanbeveling hiervoor lijkt ons overbodig, doch wy willen dit toch in herinnering brengen. Uw gift zal op geen betere wijze kunnen worden benut. De muziekvereenlging „Harmonie" alhier geeft op Maandag a.s. 2en Paaschdag. een openbare tooneeluit- voering in „Concordla" met vooraf Concert en bal na. BARSINGERHORN KOLHORN. Zondag JJ. 20 Maart gaf onze zangvereeniging „Kol- horn" haar voorjaarsuitvoering ln de zaal van mej. de wed. Jb. Jonker. Eerst werden een zestal liederen ten gehoore gebracht, die alle tot ln de puntjes verzorgd waren en dan ook by het zeer talrijk opgekomen pu bliek een aandachtig gehoor vonden. Opgemerkt dient te worden, dat het publiek, dat anders bij dergeiyke soort uitvoeringen niet al te stil Is, zich ditmaal voor beeldig hield, waardoor een ieder volop genieten kon van het mooie, dat in zang kan worden weergegeven. Het geheel was voor de zangvereeniging en vooral ook voor haar sympathieken directeur, den heer H. J. Zaal, dan ook een groot succes. Na de pauze werd het kluchtspel „Na Schelden Verbiyden" opgevoerd. Alle rollen waren in goede han den en zaten er goed In, zoodat mooi spel werd gele verd. Het publiek heeft dan ook onbedaariyk gelachen by de vele grappige scènes die in dit stuk voorkomen. Vooral by het einde van het eerste bedrijf bereikte de uitvoering wel haar hoogtepunt. Het was reeds vrij laat, toen het scherm voor de laatste maal werd ge sloten. Een gezellig bal hield de aanwezigen nog tot sluitingstijd byeen. W TERING ER WAART) Een mededeeling speciaal aan chauffeurs dat in de kom van ons dorp afstandspaaltjes zyn geplaatst om de snelheden waarmee wordt gereden goed te kunnen con troleeren. Het toezicht ls verscherpt, wat o.i. zeer ge wen scht was. Wie nu harder rijdt dan hoogstens 30 K.M. heeft zeer veel kans op de bon te worden geplaatst. Laat deze mededeeling een goede waarschuwing zijn en rijdt kalm door de kom der gemeente. Geslaagd. De heer P Dissel alhier slaagde aan de Alkmaarsche ambachtsschool voor het examen van smid-bankwerker. De jongeheer P. KI een alhier, leerling aan de Am bachtsschool te Alkmaar, is overgegaan van de 2e naar de 3e klasse. SINT MAARTEN Vermeldde de courant van Zaterdag dat de Symphonie alhier door gebrek aan leden was opgeheven, dit blijkt op een vergissing te berusten, daar ons de mededeeling werd gedaan, dat nieuwe leden zich hadden aangemeld en de vereenlging hierdoor haar bestaan kan blijven handhaven. Wy denken, dat dit bericht door velen met blijdschap zal worden vernomen, gezien het vele, dat zy reeds voor verschillende doeleinden heeft gepresteerd. STRO ET. Zondag 20 Maart gaf de gymnastiekvereeniging „W. I.K.", onder leiding van den heer S. Keesman een open bare uitvoering in het lokaal van den heer K. Wit, al hier. Voor een matig bezette zaal werd te 8 uur een begin gemaakt met de werkzaamheden en werden de aanwezigen wederom in de gelegenheid gesteld, te zien wat de leden van W.I.K. op gymnastlek-gebied pres te eren. Heel Jammer, dat niet meerderen van de gele- legenheld gebruik gemaakt hebben, want W.I.K. heeft haar naam, als altijd, hoog gehouden. De knotsoefeningen der dames zoowel als hoogrek en brug der heeren werden op keurige wijze afgewerkt, zoomede de „Niels-oefeningen" door de jongeren uitge voerd, verdienen byzondere vermelding. De vrije oefeningen in „het Poppenhuis" werden keurig uitgevoerd, maar waren, jammer genoeg, wel wat kort. Het geheel werd afgewisseld door enkele voordrachten, begeleid door de heeren Koordes en Schrijver, welke heeren ook voor de gezellige pauze- en dansmuziek zorgden, bygesta&n door een jazzband van den heer T. Bakker HOOGWOUD Onder deze gemeente is aangehouden, verdacht van het plegen van onzedeiyke handelingen met meisjes van 10 tot 12 jaar, een zekere Th. B., wonende te Wadway onder de gemeente Wognum, van beroep venter met sinaasappelen. Op de herhaalde oproeping voor de vacature van Hoofd der Openbare Lagere School in de Kerkelaan al hier hebben zich nog 6 sollicitanten aangemeld, zoodat er thans ln het geheel 10 sollicitanten zyn. Z IJ P E OUDESLTJÏS. Aan den heer K. Paarlberg alhier, ls ingevolge de bepalingen der Hinderwet vergunning verleend tot het uitbreiden der gruttery, door het plaatsen va neen elec- tro-motor van 3 P.K. Dat belooft met de Paaschdagen op het D.O.S.K.O.- terrein by de spoorhalte alhier een heele drukte te wor den. Beide dagen voetbalwedstrijden, de eerste dag Oude- sluls 1 tegen Petten II, Schagen 1Succes 1, en den volgenden dag Oudesluls 2 tegen B.K.C. 2 en 3 gecomb. en dan de groote propagandamatch Alcmaria 1 tegen H.R.C. I; H.R.C. komt volledig uit: M. Prins C. Siersma L. Beijer P. Marsman J. H. Evers Joh. Sanders H. N. Kaptein P. Roobol W. Beneker W. J. Hoogendijk J. Beneker. De midvoor W. Beneker is dus ook van de party. Het elftal van Alcmaria weten we nog niet, dit zullen we in ons blad van Zaterdag vermelden. Voor deze wedstryden zuil entwee treinen stoppen, dei anders doorgaan, n.1. de trein die 's middags 1.15 rich ting Helder aankomt en die 's avonds om 9.55 richting Alkmaar aankomt. Voor de wedstrijden zyn fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Na afloop van de wedstrijden is er beide dagen groot bal ln de danstent op het terrein, waar een dans- oppervlakte van 20 by 12 vierkante meter de danslus- tlgen uitnoodigt tot het zwieren over een spiegelgladde dansvloer; een complete jazz-band, bestaande uit viool, piano, accordeon en slagwerk, plus een groot pyrement zullen zorgen, dat er aanhoudend gedanst kan worden. Mooi weer en zoo hoopt DOSKO haar 10-jarig jubile- umsfeest op waardige wijze te besluiten. PETTEN. Aan het Bestuur der jeugdherberg „De Zevensprong" alhier ls door B. en W. van Zijpe toestemming verleend tot het houden van een verloting ten bate van de uit breiding der jeugdherberg. SUPPORTERSVEREENIGING GEEL-ZWART, SCHAGEN. Bovengenoemde vergadering werd gehouden in het clublokaal van de V.V. „Schagen" te Schagen.. Aanwezig 14 leden. Voorzitter de heer B. v. d. Hoven, secretaris de heer C. Schoen. Om 9 uur opent de Voorzitter de vergadering en regt tot z'n leedwezen te moeten constateeren dat slechts weinigen aan den oproep gehoor hebben ge geven. Niettemin hoopt spreker, dat de besprekin gen zullen zijn in het belang der Supportersvereni ging Geel-Zwart. Vervolgens geeft Voorzitter het woord aan den Secretaris, ter voorlezing der notu len. Deze worden onder applaus zonder eenige wij ziging goedgekeurd. i Hierna de reglementsvaststelling. Tot nog toe had de Supportersvereniging geen reglement, maar het bestuur stelt nu de vergadering voor tot vaststel ling daarvan over te gaan. Men weet dan waar men zich aan te houden heeft. Er ontwikkelt zich nu een bespreking over het reglement. Door verschillende personen wordt hierover het woord gevoerd. Ten slotte wordt het na eenige kleine wijzigingen, zooals het bestuur het voorstelde goedgekeurd. Aan de orde: Het vergezellen door de supporters bij uitwedstrijden van Schagen I. De heer Roep ver zoekt het woord en vraagt of een persoon, die geen lid is van de Supportersvereniging, evengoed met de bus van Geel-Zwart mee mag. Voorzitter antwoordt, dat dit niet het geval is. Hierover ontspint zich een bespreking, waaraan wordt deelgenomen door de heeren Roep, A. Vader, Lutjeharms e.a. De heer Vader is het eens met Voor zitter. doch de heer Roep wil wel niet-leden, der Sup- portersvereeniging, maar dan voor een evenredig hooger bedrag dan de supporters-leden moeten be talen. De heer Roep verzoekt ben stemming hier over. Hierbij wordt het bestuursvoorstel en van den heer Vader aangenomen, zoodat niet-leden der sup portersvereniging niet meer met de G.-Z. bussen mee kunnen. Met 14 tegen 2 stemmen werd het voor stel aangenomen. Aan de orde is bespreking Seriewedstrijden. Dit punt wordt geheel aan het bestuur overgelaten. De penningmeester, de heer De Jager, bracht op verzoek nog even een kort finantieel verslag uit, waaruit ons bleek dat er een batig saldo in kas wac van pl.m. f89. De rondvraag levert niets op en sluit de heer v. d. Hoven deze korte vergadering. Contributievereeniging Centraal Ziekenhuis te Alkmaar. zig, rapporteerde tot goedkeuring en daartoe werd be sloten. De begrooting werd vastgesteld op een ontvangst en uitgaaf van f244.50. Eveneens werd goedgevonden om aan te sluiten bij de Federatie van gelijke vereenigingen. De heer Burger informeerde nog naar de voordeden en contributie. De contributie was heel laag, n.1. cent per lid en wat de voordeden betrof, gezamenlijk was krachtiger op te treden, vooral om te komen tot verlaging van het bedrag dat de Vereenigingen hadden af te dragen aan de gemeente Alkmaar. Tevens stelde het bestuur voor om boven contributie en administratiekosten een bedrag van 50 cent te hef fen van hen die na 1931 als lid toetraden. De leden eerder toegetreden, hadden de oprichtingskosten moe ten betalen samen, terwijl de later toetredenden van deze kosten zouden vrijvallen. De heer Burger achtte het gewenscht om een be paalden datum te noemen waarop men als lid toe tredend van dit bedrag van 50 ct. zou vrij komen. Dit om den grooteren toevloed van leden te bevorde ren. Voorzitter wees er op, dat niemand in 1932 toetre dend, bezwaar had gemaakt tegen dit bedrag van 50 cent.. Spr. wees er op dat tot dusver ieder direct als lid werd aangenomen, maar dat door Regenten van het Ziekenhuis te Alkmaar werd overwogen om een wachttijd in te voeren. Daarvoor zou eerst wel een overgangstijdperk worden vastgesteld en dan was het zaak om leden te werven, opdat zij van dien wachttijd nog konden worden vrijgesteld. Als bestuursleden moesten aftreden de heeren A. C. Roggeveen en Jb. de Vries. Zij werden met alge- meene stemmen, n.1. 2 stemmen herkozen. Bij de rondvraag vestigde de heer Burger de aan dacht op het kleine bezoek. 1 Bestuurslid, plus 1 lid, dat achtte spr. toch al te erg. Hij gaf in overweging eens na te gaan wat er aan te doen was om het vor- gaderbezoek te bevorderen. Zijn convocaties niet be ter, vroeg spr. Voorzitter wees er op, hoe hier en ook elders bij rondzenden van convocaties het vergaderbezoek her haaldelijk zeer gering was rebleken. Spr. zegde toe, het in het bestuur te zullen bespreken. Hierna sluiting, met een woord van dank aan de pers, die na ongeveer 25 minuten weer op straat stond en van een vrijen avond kor. genieten. RIJKSLANDBOÜWWINTERSCHOOL TE SCHAGEN. De hierboven genoemde en de te Schagen gevestig de vereeniging, vergaderde Dinsdagavond in het lo kaal van dqn heer J. K. Boontjes. De waarnemende voorzitter, de heer P. Bronder, kon bij de opening de opkomst van 1 lid, zegge 1 lid, con stateeren, zoodat de vergadering dus uit voorzitter, plus één lid bestond. Meegedeeld werd, dat de bestuursleden de heeren De Vries, Schoorl en Blaauboer verhinderd waren. Met twee man sterk begon deze vergadering even goed en werden eerst de notulen der oprichtingsver gadering gelezen en onveranderd vastgesteld.. Uit het jaarverslag is voornamelijk de oprichting te memoreeren op 6 Jan. 1931. met ongeveer 8 leden, terwijl nu nummer 658 is geboekt. Het bestuur bestaat uit de heeren Joch. Blaauboer, J. de Vries, J. Schoorl Pz., A. C. Roggeveen en P. Bronder. Van Weeshuis en Kerkeraad der Herv. Gemeente was ieder f 10 ontvangen in de oprichtingskosten. De ontvangsten waren f249.65, uitgaven f256.82, nadcelig saldo dus f7.17. Een commissie, bestaande uit de heeren Flapper en Burger, had alles nagezien en de laatste, het eenige lid ter vergadering aanwe- Bij het op 22 Maart jl .gehouden eindexamen werd het diploma uitgereikt aan: J. J. v. Balen Blanken, Anna Paulowna, C Blom, Alkmaar W. Jimraink, Koegras, J. J. Lindenbergh, Anna Paulowna, J. C. Rezelman, Anna Paulowna, C. Roeper, Den Burg, Texel, J. Vermande, Hoorn. Het diploma als raelkcontroleur ontvingen de leer lingen: C. Blom, Alkmaar, W. Jimmink, Koegras, J. J. Lindenbergh, Anna Paulowna, C. Roeper, Den Burg, Texel, J. Vermande, Hoorn, en de toehoorders P. A. Dekker, Oterleek, D. de Graaf Hz., Schager- brug. Van de eerste naar de tweede klasse werden be vorderd: P. Brommer, Koedijk; S. v. Eeten, Anna Paulowna; K. Hoornsman. Juhanadorp; A. D. Kaan, Bergen (N.-H.); K. Kaan Vzn., Anna Paulowna; Jb. J. Kater, Wieringerwaard; W. Kraak, Echten (Fr.); C. Mosk, 't Zand (N.-H.); J. D. v. d. Oord, Moerbeek; W. P. de Vries, Alkmaar. Voorwaardelijk bevorderd: K. Kaan Azn., Sloten (N.-H.); M. Zander. Wageningen. Niet bevorderd: één. TOEGELATEN. De volgende leerlingen van de U.L.O.-school zijn toe gelaten tot de Ambachtsschool te Alkmaar: Ab. van Weelde en Wlm Moransard, beiden alhier, Menno Roosma te St. Maarten en Piet Veorthuizen te Barsin- gerhorn. OPBRENGST COLLECTE. De collecte voor de stakonde R.K. Textielarbeiders, door den R.K. Volksbond alhier gehouden Zondag jJ. na afloop van de Hoogmis, heeft bijna f 22 opgebracht. OVERGANGSEXAMEN. Aan de Ambachtsschool te Alkmaar is overgegaan van de le naar de 2e klas Jan van Dok, alhier. Of Men bracht de gasten naar de stallen, Van Ibn Raahld, de groot-vizier. Het was een stoeterij van prachtige paarden, Plm bewonderde menig dier, Hun huid, glansde als mooie zijde. Trotsch was hun houding en hun gang Toen men Pim op een paard wilde zetten Was hij heelemaal niet bang. 297. Alweer één gevangen, zeide Wim vroolijk Dat valt my toob waariyk mee. Eerst dacht die koopman mij te pakken, Nu ving lk, vandaag reeda twee. Nu ga ik van den agent afscheid nemen. Hy krijgt van my een fynen groet, Men moet altijd beleefd wezen, Als men afscheid nemen moet.

Schager Courant | 1932 | | pagina 7