Bi'¥RCTl«B1RlJBWBt iS DE SCHOONMAAK IS IN AANTOCHT ZELF VERVEN WIJ ONZE MEUBELS. De mode van bontgeverfde meubels maakt het voor Iedere eenigszins handige huisvrouw mogelijk, met opoffering van wat tijd, en een klein bedrag aan geld voor verf, zelf de meubels voor kinder- en slaap kamer en keuken te vernieuwen. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat geen min- of meer kostbare meubels van woon- of zitkamer, ten prooi der schoonmaak woede mogen vallen en alleen die meubels in keuken, kinder- of slaapkamer, die door veelvuldig gebruik inderdaad een verfje noodig hebben. Wil men eens een geheel andere kleur kiezen, dan moet het meubelstuk eerst geheel met schuurpapier worden afge wreven en dit mag men niet te vluchtig doen, daar het goed gelukken van Uw verven hier voor het grootste deel van afhangt, terwijl men tevens tusschen verven en oververven, op een flinken tijd voor het drogen moet rekenen. Is de oude verf afgeschuurd, dan is het aan te bevelen, de meubels met geconcen treerde ammoniak na te wasschen, terwijl sommigen er de voorkeur aan geven een papje te maken van dun zaagsel, zachte zeep en ammoniak en dit met een stukje hout op de te verven deelen uit te smeren, er een dag en een nacht op te laten zitten en daarna met water en ammoniak af te nemen. Vervolgens het hout goed te laten drogen. Verf koopt men het best in bussen, die men van verschillende goede fabrikanten, gereed voor het gebruik, o.a. bij drogisten kan koopen. Laat men de verf klaar maken door schilder of drogist, dan is in den regel bijvoeging van lijnolie ter verdunning noodig, maar de deskundige winkelier zal U hierin wel raden en U tevens een geheele stalenkaart van allerlei tinten kunnen toonen, waaruit gij keuze kunt maken. Voordat men begint te verven is het wel aan te raden om een weinig verf op een stukje hout uit te strijken, opdat de kleur later niet tegenvalt, terwijl men tevens vóór het uitstrijken, nadat de bus geopend is, de verf met een stokje goed om moet roeren, daar de verf vaak naar den bodem zakt en de olie boven komt; deze kleine voorzorgsmaatregelen moet men ook even nemen, als men bij het verven de kwast opnieuw indoopt. De verf moet zéér dun uitgestreken worden vooral de grond- of eerste verf want wordt zij te dik opgestreken, en dat gebeurt heel vaak, wanneer de verf niet behoorlijk verdund is, dan droogt de oppervlakte, doch de laag er onder blijft min of meer zacht en geeft bij iedere gele genheid smertfiöïn vlekken bij het gebrui ken der mGNf/Ë". Men moet de verf zoonóódig ineens verdunnen en niet telkenmale wat lijnolie bij schenken, daar de kleur dan ook ongelijk kan worden. Heeft men de grondverf opgebracht, dan overtuige men zich of er zich geen oneffen heden of gaatjes in het hout bevinden, die dan met wat plamuur aangevuld moeten worden, waarna dit met een plat mes wordt glad gestreken en de bijgewerkte plekken dan nog een streekje verf krijgen. Is de grondverf volkomen droog, dan worden de meubelstukken nogmaals geverfd en meu bels, die vaak met een sopje afgenomen moeten worden, zooals voor keuken en kinderkamers, kan men nog een kleurloos vernisje geven, hoewel dit bij de bussen die men „gereed voor het gebruik" koopt, niet noodig is, men heeft dan de lakverf, die mooi glanst en tevens afgenomen kan worden. Vóór het verven moet men zorgen een doelmatige, handige kwast te gebruiken, waarvan de haren niet langer dan twee of drie c.M. zijn; zijn ze langer, dan omwikkele men deze, op de plaats waar zij in de steel steken met dun touw, zoodat dit geheel PRACTISCHE SCHOOLJURK vóór, zoowel als aan achterzijde eenige platte plooien, terwijl de kraag, manchetten, ceintuur en de knoopen van afstekende stof gemaakt zijn. Het smalle ceintuurtje is van achteren vastgestrikt; kraag zoowel als manchetten zijn geschulpt. Het kraagje sluit schuin over elkander en de sluiting is met drukkers onder de breede vóórplooi. JAPON VOOR SLANKE FIGUREN Dit van gewerkte stof of fluweel gemaakt japonnetje is zeer geschikt voor slanke fi guren. Het bestaat uit taille en rok, met een lakceintuur om het middel. De taille heeft gladde mouwen en smal shawlkraagje van witte waschstof met klein plat strikje. Het voorpand heeft een naar boven toe puntige pat, die zich op de klokrok voortzet als een smalle voorbaan, naar onderen toe een wei nig breeder uitloopende. Het japonnetje is uitsluitend geschikt voor de maten 42 en 44. aangesloten om de haren zit en steke de kwast niet te diep in de verf, waarna men voorzichtig en langzaam in rechte halen gaat verven, dus njet, zooals men dit vaak door huisvrouwen ziet doen, in heen- en weergaande streken; het beste is, de kwast van boven naar beneden over het meubel te halen. De verf, die men in bussen koopt, heeft de eigenschap, snel op te drogen en geheel in elkander te vloeien, waardoor het een huisvrouw dan ook in den regel wel gelukt, zelf haar verf werk te verrichten; zonder streepen te krijgen. Het beste kan men met gesloten vensters verven, daar de terpentijn, die in de verf aanwezig is, snel vervliegt; verder spreekt het vanzelf, dat men er zich voor deze werkzaamheden geheel op aankleedt, een paar oude handschoenen, een groot schort en een doek om het hoofd is de meest practische dracht. Zijn handen of het gezicht toch met verfspatten gekomen, dan verwijdert men deze gemakkelijk met wat terpentijn. Zooals met alles, speelt ook hier kwali teit een groote rol en moet men liever iets meer betalen voor goede, duurzame verf, dan dat men zich tevreden stelt met goed- koope verfsoorten; het werk blijft hetzelfde en het resultaat met goede verf is beter. Ten slotte nog een laatste raad; indien gij er toe over gaat zelve Uw meubels op te knappen, neemt er dan den tijd voor, opdat gij aan Uwe bezigheid kunt blijven en doet het liefst in een ongebruikte kamer of op zolder, terwijl gij de vloer met oude kranten bedekt, opdat geen noodelooze verfspatten deze ontsieren en werkt in de uren, dat de kinderen naar school zijn, want hoe aardig zij het ook zullen vinden U zoo bezig te zien met die mooie kleur - verf voor U zelf is het enerveerend, daar gij voortdurend in angst zult zitten dat zij mede „geverfd" worden. (Nadruk verboden). Oorsuizingen en zenuwachtigheid. Er doen zich niet zelden oorsuizingen voor bij zenuwachtige personen, vooral wan neer hun kwaal ontstaan is door te groote geestelijke inspanning, dikwijls gestoorden slaap e.d. De oorsuizingen kunnen metter tijd erger worden en zijn dan zeer hinder lijk. Ook ons moderne verkeer en het drukke leven van dezen tijd hebben een overgevoe ligheid voor geluiden ten gevolge, doch deze overgevoeligheid is iets anders dan de eigen lijke oorsuizingen. Dit verschil dient vooral in het oog te worden gehouden, omdat oor suizingen ook optreden bij organische oor ziekten en bovendien bij vele alge- meene ziekten. Het is echter niet altijd gemakkelijk om dit onderscheid te maken en wanneer er zich z.g. entotische (in den gehoorgang ontstane) geluiden voordoen, kan slechts een ervaren specialist het geval juist beoordeelen. Bij organische oorziekten, o.a. storingen in de functies van den ge hoorgang, vergroeiingen of middenoorontste king, treden deze geluiden in zeer verschil lende mate opSoms overstemmen zij verreweg de geluiden uit de naaste omge ving, doch in andere gevallen zijn zij 200 zwak, dat zij slechts waargenomen worden, als de patiënt er speciaal op let. Wanneer de oorsuizingen zeei ernstig zijn, kunnen zij slapelooshed veroorzaken; de gevolgen voor de gezondheiid zijn dus het grootst bij per sonen, die reeds zenuwachtig of overgevoe lig zijn. Er bestaat ook een nauw verband tusschen oorsuizingen en hartaandoeningen of aderverkalking. Ook aandoeningen van de mondholte of de keel kunnen oorsuizin gen veroorzaken. (Nadruk verboden). MODE-PRAATJE WAT WIJ ALZOO ZIEN DRAGEN. TailtelUn. Hoewel wij nog niets kunnen zeggen, wat d e mode zal zijn voor volgende seizoenen, is het toch al vrij zeker, dat de taillelijn voor het aanzetten der heupstukken of rokken nog gedragen wordt bij de min of meer gokleede middagjaponnen; voor de afscheiding van rok en taille is de smalle ceintuur al dan niet van dezelfde stof of zijde, dan wel van lak of wildleder nog steeds onontbeerlijk. Slanke figuren kunnen deze taillelijn zonder gevaar dragen maar voor de meer gezette figuren is een japon met lange taille ongetwijfeld voordeeliger en zijn de lange, meer aangesloten tailles met volant of platte plooien vanaf kniehoogte zeer zeker wel meer aan te bevelen. Mouw. De schuchtere pogingen der mouwen om zich van gladden elleboogmouw te meta- morphoseeren in de meer bewerkelijke pof- of ballonmouw, komen de werkelijkheid meer nabij en reeds zien wij japonnen met deze mouwen niet alleen geëtaleerd, maar ook reeds dragen. Halsgarneering. Halsgarneeringen zijn zeer verschillend, wij zien deze puntig, rond, ovaal en een enkele maal ook aan de voorzijde althans vierkant uitgeknipt; de ronde halzen heb ben veel pasgarneering in afstekende of gewerkte stof; groote revers aan één, zoowel als aan beide zijden van de halslijn gezet, blijven modern, terwijl de shawlkraag er nog niets voor voelt, zich te laten verdrin gen voor de shabotkraag. Veel knoopen, Knoopgarneering wordt veel aangebracht van fantasie, zoowel als van het materiaal der japonnen zelf. Pelerines. Kleine pelerines op zijden middag- of avondjaponnen zijn modern en bijzonder flatteus voor slanke figuren. De meer gezette vrouw kan er zich niet aan wagen, vooral niet indien zij breede schouders heeft. Korte jasjes. Daar de modeshows nog niet hebben plaats gehad, blijven wij nog min of meer in het duister tasten, wat wij voor nieuws krijgen; vrij zeker is het, dat peluche, imitatie Breitschwanz en korte bontjasjes in het voorjaar doorgedragen zullen worden en dat wij deze op de dunne tolletjes ook zelfs met de koude zomerdagen zullen zien dragen, evenals fluweelen jasjes en jakjes. Hoeden. Onder de voorjaarshoedjes zien wij aller liefste coquette modellen met een toef lint of fluweel gegarneerd of wel met een rand bloemen, die juist op het haar vallen. Ook de z.g. Wagner baret verheugt zich weder in de gunst der dames en wordt of geplooid en geheel aan één zijde van het hoofd gedragen, of wel geheel naar achte ren; ook de driedeelige zwart fluweelen muts is weer zeer modern en tevens flatteus. Angora kantstof. Japonnen van wollen angora kantstof zijn bijzonder nieuw en geven door het pluizige der angorawol een fijn en apart geheel, vooral in de mooie pasteltinten, die wij voor avondjaponnen verwerkt zagen; zij hebben tevens het voordeel licht en tevens warm te zijn. JONGENSPAKJE. Zeer veel verzoeken werden ons reeds ge daan om jongenspakjes te plaatsen. Wij willen gaarne zooveel mogelijk onze lezeres sen tegemoet komen en geven hierbij de af beelding van een opknoopbaar pakje voor kleine jongens met vierkant halsje. De blouse kan het best van een waschbare stof gemaakt worden, voor de koudere dagen van flanel of vyella en voor den zomer van linnen, van wit zoowel als van een wasch- echte kleur. Het broekje kan van effen of geribt flu weel gemaakt worden of van peau de pêche terwijl 's zomers kakkie kleurig linnen heel aardig staat Het kieltje sluit op zijde met vier knoopen en is met het knoopsgat aan de knoopen op het broekje bevestigd; de ceintuur van het laatste wordt door lussen gehaald. I. Links een vlot sportmodelletje, waarbij de bovenarm bedekt is door een pelerine in drie tinten van dezelfde kleur, waarvan de lichtste of de donkerste, al naar men ver kiest, voor de geheele Japon is gebruikt. Jer sey is wel het meest geschikte materiaal hiervoor. Deze elegante uitvoering van het altijd weer door de mode op den voorgrond ge brachte mantelcostuum kenmerkt zich door een op de taille gewerkt manteltje van effen Shawls. Shawls in vroolijke contrasteerende tin ten worden op eenvoudige donkere middag japonnen gedragen en fleuren deze geheel op. Avond-ensemble voor jonge meisjes. De japonnen voor jonge meisjes moeten zóó gemaakt worden, dat diepe hals- en ruguitsnijding voor avondkleeding verme den worden en moeten de bovenarmen door volants of kant bedekt worden. De Berthe kraag en korte talie of kanten bolero zijn allerliefst voor jonge meisjes, evenals de zijden bridge coats met bont afgezet op zijden mouseline japonnen, die wij zoowel effen als gebloemd zien dragen; door een combinatie van deze belde laatste kan een zeer artistiek geheel verkregen worden, vooral als de japonnen gedrapeerd worden. (Nadruk verboden). HET BESTELLEN VAN PATRONEN Van de genummerde modellen stellen wy ter beschikking aan onze lezeressen zeer billijke knippatronen beschikbaar. Patronen in de maten 42—50 kosten 68 cent. De prijs van patronen in de maten 40 en 52 en aan afwijkende speciaal opge geven maten bedraagt, evenals de patronen van mantels en manteljaponnen. 85 cent Kinder jurken kosten 58 cent.. Overschrijving van het bedrag op post rekening 31628 ten name van de Redactrice der Mode-rubriek is de eenvoudigste en goedkoopste wijze van bestellen en maakt vlugge toezending mogelijk. Aanvragen kunnen ook per postwissel wor den gezonden aan de Redactrice van de Mode-rubriek, Joan Maetsuyckerstraat 96 's-Gravenhage. en indien niet anders mogelijk per brief onder bijsluiting van het bedrag in postzegels. De naam en het nummer van het ge- wenschte modei moet met Uw naam en adres op het giro- of postwisselstrookje worden vermeld. Aphorismen. Veel is er, dat men niet kan uitdrukken, maar alleen voelen, en veel ook, dat men niet kan voelen, maar alleen uitdrukken. Otto Weiss. Er is slechts één ding, dat even bitter is als onschuldig lijden, namelijk schul- d i g lijden. Otto Weiss. De dood brengt minder scheiding dan het leven. Etiënne Rey. Als straf voor het te hoog gesteld hebben van een wezen, dat men mint, eindigt men met het met onbillijke verwijten te over stelpen. Amiel. Smart maakt onbillijk! Multatuli. Slechts weinigen weten de dingen zóó te zien als zij in werkelijkheid zijn. De een neemt slechts waar wat hij wil zien, de ander wat men hem laat zien. stof met revers van de geruite fantasia van den rok. II. Elegante robe manteau van wollen a romain met een rok, die aan de zijkan iets breeder uitloopt, terwijl het vestje i wel als de revers van witte crêpe satin i gemaakt. Aantrekkelijke japon van witte en g shantungzijde met een pelerine, die op fl teuse wijze met behulp van twee kruisbi den op het lijfje ls bevestigd. Ik ken argumenten, die zóó onweerstas baar zijn, dat zij slechts verbitteren, n overtuigen. Otto Weiss Er bestaat een geluk, dat grooter is d elk ander, .namelijk het gedroomd gel Otto Weis Velen stellen het gemakkelijk zon/ waarheden, maar niemand is sterk gew het te kunnen stellen buiten illusies. Gustave le Boe Alleen liefde kan het kwaad genezen,! liefde heeft aangericht. Etiënne Rejj Het hart heeft bijna nooit iets uit) 1 staan met jalouzie. Etiënne Re; 1 Zoekt Uw troost alleen in wat nimij vergaat: in de natuur en in de gedacht/ j Carmen Sylw HUISJAPON. 7381 Dit gewerkte mouseline japonnetje, evengoed van mouliné of andere stoffel maakt kan worden, bestaat uit drie ge< ten,, blouse, heupstuk en rok en heeft effen kraag, die eenigszins afwijkt van alledaagsche model. De overtollige ruimte van de taille Ingehaald en de ruimte verdeeld, totdat de breedte van het heupstuk heeft; aan onderkant komt de geplooide rok, die onderen met een zoom onzichtbaar opgen wordt. De plooien der rok worden eerst geregen en met een vochtigen doek ove: stof heen in-gestreken. De rechte mouw heeft een smal reepje dezelfde stof der kraag en heeft evenals heupstuk een paar knoopen als garneei

Schager Courant | 1932 | | pagina 10