SchagerCourant Een Paaschreis door het Heilige Land. VERKEERSLESSEN -> Zaterdag 26 Maart 1932. 75ste Jaargang. No. 9044 Vijfde Blad. van den A.N.W.B. lCe Les. Verkeer van rechts gaat voort In de achtste les hebben we al geleerd, dat het verkeer van rechts den voorrang heeft. Die regel is gemaakt, omdat op een kruis punt voertuigen of fietsen die van verschil lende kanten komen, niet tegelijk kunnen passeeren. De wielrijder op het linker plaatje doet het dus goed; hij laat de groentekar, die van rechts komt, passeeren en hij is daarvoor van zijn fiets gestapt. Dat kan niemand anders zijn dan slimme Jantje en het meisje dat op het trottoir staat te wachten tot ze veilig kan oversteken, is natuurlijk weer zijn ver standige zusje Eulalia. Op het rechter plaatje doet Piet op zijn fiets het verkeerd en hij komt leelijk in gevaar Zijn voorwiel heeft al een trap van het paard beet en het is zijn eigen schuld als hij een ongeluk krijgt, want hij had den ander moeten laten voorgaan. Soms zijn de straten of wegen bij een kruispunt of hoek zoo smal. dat het moeilijk is bijtijds te zien, of er van den anderen kant ook iets aan komt. Daarom zal een voorzich tige en verstandige fietser, chauffeur of voer man in zoo'n geval zijn vaart minderen en het kruispunt langzaam naderen, zoodat hij dadelijk stoppen kan als dat noodig is. Sommige mejiscpen laten het verkeer van rechts voorgaan, maar blijven op hun fiets zitten, hoewel ze bijna stil staan. Dat kan gevaar opleveren, want met het voorwiel moeten dan allerlei bewegingen worden ge- nlaakt om het evenwicht te bewaren en daar door worden dan weer anderen gehinderd. Acrobatiek op de fiets is altijd gevaarlijk. Menschen met lange beenen kunnen met één voet op den grond stil staan en toch op het zadel blijven zitten en kunnen dan dadelijk weer doorrijden als de verkeersagent het tee- ken geeft, maar wie niet zulke lange beenen heeft, doet beter af te stappen. Je zit er gauw genoeg weer op! Groot drinkwatergebrek in Groningen. De regenbakken leeg. Tankwagens rij den af en aan naar de pompstations. In de geheele orovincie Groninger, heerscht thans groot drinkwatergebrek. Uit vrijwel alle plaatsen ko men berichten omtrent gebrek aan water. Bij het pompstation van de gemeente-waterleiding te Win schoten heerscht een geweldige drukte, die reeds des morgens vroeg begint. Uit alle dorpen in den omtrek rijden tankwagens af en aan. Niet allee van particuliere zijde, maar ook van gemeentewege wordt in verschillende gemeenten de distributie van water ter hand genomen, b.v. in de gemeenten Veendam, Oude Pekela, Finstenvolde, Nieuweschans e.a. In Bellingwolde waar vier maanden geleden do re genbakken werden schoongemaakt, is sindsdien nog geen druppel water in deze bakken gekomen. Ook in Narum, Hoogkerk cn in dorpen op het Hoogeland zijn zelfs de groote regenbakken leeg en is men aan gewezen op enkele pompen. Een school te Stadskanaal b.v. die een Norton-pomp heeft, moet de geheele buurt aan water helpen. De verduistering te Den Helder. Instructie tegen wethonder De Zwart ge opend. Mar de Held. Crt. uit beslist "betrouwbare bron ver nam, is de instructie tegen den ex-wethouder De Zwart geopend en bevindt deze zich te Alkmaar in I00r®r,est. Voor zoover bekend is, heeft de heer De /.wart zich nog niet van een verdediger voorzien. Vergiftigingsverschijnselsn aan de Hambrug. Lcodbestanddeelen in waterleidingwater. Aan de rijksartillerie-inrichtingen aan de Hembrug zi n gisteren tijdens het verrichten van werkzaamhe- cn eenige werklieden onwel geworden. De aan ge- jf.j 'n"°htingen verbonden dokter werd gewaar schuwd, en deze stelde vast, dat bij eenige personen ï- Y^^j'^Singsverschijnselen voordeden. Bij onder zoen bleek, dat in het water van de waterleiding ver- gutige bestanddeelen voorkwamen. Sommige perso nen hadden in den loop van den morgen van dit wa ter gebruikt cn bicken gedeeltelijk met loodbcstand- deelen vergiftigd te zijn. De ongéstfelde werklieden ziin op medisch advies naar huis gegaan. Langs historische paden. DE KERK VAN HET HEILIGE GRAF. PAASCHVIERING IN JERUZALEM. Paasch-Zondag. De zon bestraalt het heilige land met haar gouden stralen en doet de vele toeristen, die vooral tegen Paschen Palestina bezoeken, van haar milddadige warmte genieten. In groote menigten komen de bedevaartgangers uit alle deelen der wereld naar het oude land met zijn vele berinneringen en in hoofdzaak begeven zij zich naar Jerzuzalem om tenminste één weer in hun leven de opstanding van Christus te kunnen medevieren. Alle verkeersmiddelen,, die de bewoners van Jeruzalem bezitten, worden geëxploiteerd om de vreemdelingen te brengen naar den Olijfberg, die aan de oostzijde van de stad is gelegen en welks toppen relief geven aan den achtergrond van de stad. Doch ook voert men vele gasten naar het dorpje Beihlehem, de geboorteplaats van Jezus. Gidsen bieden allerwege hun diensten aan, en het vereischt een schier ongelooflijke tact om af te komen van de zeer spraakzame en altijd weer nieuwe argu menten naar voren brengende straathandelaars, die U een menigte rariteiten te koop aanbieden. Met een ge weldigen omhaal van woorden en met breede gebaren, probeeren zij den vreemdelingen reliquieën te verkoo- pen van voorwerpen en kleedingstukken die Christus bij zijn leven zou hebben gebruikt De beste klanten van deze straatventers zijn vooral de fanatieke geloovi- gen. die meestal in kleine groepjes of soms alleen door de stad wandelen. De straten zijn gevuld met een bonte mengelmoes van uiteenloopende menschentypen. Naast den karakteristieken Amerikaan met zijn kodak en sportmuts treft men er den orthodoxen Poolsch-Jood- schen immigrant in zijn zwarten kaftan en wit gebeds kleed; behalve een aantal Syrlërs, Armeniërs en Egyp- tenaren kan men er Arabieren waarnemen, die U door hun wild geschreeuw uit Uw rustige overpeinzing doen opschrikken en voorts vele nonnen en monniken die meestal in de nabije kloosters zijn gehuisvest. Onder deze kloosters is vooral bekend dat bij de Ecce-Home- Boog, waar de „zusters van Zion" jaar ln jaar uit stil en geheel afgescheiden van de menschheld hun werk verrichten. Het is met Jeruzalem verbonden door den Calvareënweg, den weg naar Golgotha, Heeft men dezen weg een eind afgelegd, dan loont het de moeite, om vanaf het punt waar men zich bevindt de oude stad te bekijken. Het zal U gemakkelijk vallen het oude stadsgedeelte van het nieuwe te onderschelden het eerste is een groote wijk met vele kleine, bouw vallige en wankelende huisjes het andere met breede- en goed onderhouden straten, met reusachtige en luxu eus ingerichte hotel» en gróote winkelzaken. Een tegen-* stelling als dag en nacht. Wij trekken verder; naar Golgotha, waar de grafkerk het doel is van groote menschenmassa's. Zij werd ge bouwd op de plek waar naar de aloude overlevering de terechtstelling en begrafenis van Christus plaatsvond. Waarschijnlijk is Keizerin Helena, de moeder van Con- stantijn de Groote, die de eerste Christen-Keizer van het Romeinsche rijk was, begonnen met den bouw van deze kerk. Naar de legende verhaalt, ging zij omstreeks het jaar 300 ter bedevaart naar Jeruzalem, bij welke gelejenheid zij drie kruisen vond op de plaats, waar men haar Golgotha aanwees. Op deze plaats, werd on geveer tezelfdertijd een kapel opgetrokken, om de plek aan te geven, van het heilige graf. In den loop der eeu.ven is deze kapel verscheidene keeren verwoest, doch telkens bouwde men haar opnieuw op. lederen keer vermeerderde het aantal kapellen, totdat tenslotte in den tijd van de Kruisvaarders één groote Romaan- scht kerk werd gebouwd, die alle kapellen omvatte. Deze kerk had een vorm, die tot den huidigen dag be waard is gebleven. Wel werd zij in 't jaar 1808 door een hevigen brand totaal verwoest, doch zij werd herbouwd op dezelfde wijze, als toen men haar voor het eerst oprichtte, n.1. als een alles omvattend geheel, dat be doelde, de verechlllende stukken te combineeren. In het midden der kerk bevindt zich de eigenlijke grafkapel, een apart gehouden gebouwtje in de groote ruiir te, en daarin ziet men den marmeren bank, waarop het lichaam van Christus heeft gelegen. Boven dezen bank hangen een aantal gouden lampen, die deze kleine ruimte zeer helder verlichten en die daar door de ver schillende kerken In verhoudjng van hun sterkte zijn neei gehangen. De kapel is ongeveer twee meter in het vierkant. Deze kleine ruimte Is voor tallooze pelgrims en ge- loovigen de heiligste plaats ter wereld, een plek, waar om men eeuwen geleden wanhopig heeft gevochten. Eenige meters van de grafkerk verwijderd staaoi drie eenvoudigs houten kruisen. De bedoeling van de Kruisvaarders om alle onderdee- len tot één geheel te vereenigen, geeft een verklaring voor den vreemden vorm, die de grafkerk heeft. Be halve de centrale grafkapel, bevat zij eer. aantal andere kapellen, die alle door vele kleine en smalle gangen met elkaar zijn verbonden. O ider zijn bevolking telt Jeruzalem ongeveer 15.000 Christenen, d.w.z. een verzameling van lieden van de meest verschillende kerken. Behalve de Roomsch-Ka- tholieke en de Protestantsche kerk vindt men er de Grieksch Katholieke kerk, de Koptische, de Syrische en de Armenische. Op het Paaschfeest houden al deze ver schillende groepen een dienst ln de grafkerk, zoodat het voorkomt, dat tegelijkertijd op verschillende plaatsen in de kerk godsdienstoefeningen worden gehouden. Ieder dezer groepen houdt zijn processie rondom de kapel van het Heilige graf, elk vooraf gegaan door hun bisschop! Nadat wij een tijd bij al deze oude heilige plaatsen hebben verwijld, keeren wij weer terug naar ons uit gangspunt, Jeruzalem, de typisch orientaalsche stad met haar heuvelaohtlgen bodem en haar vele nauwe straatjes, die vaak zijn overdekt. Maar ook buiten deze donkere gangen pulseert het leven krachtig. Den laatsten tijd is het spoorwegverkeer uitgebreid, terwijl het post en telegraafverkeer reeds zeer efficiënt werkt. Dank zij het werk van de Zionistische wereldorganisatie is ook het schoolwezen met reuzenschreden vooruitgegaan. Men treft er de bewaarscholen, de lagere school en ook in richtingen, waar men voor onderwijzer kon worden op- *ia<& en tenslotte de Hebreeuwsche Universiteit, die 'van den Scopus de zegenrijke resultaten van haar ar beid over het geheele land doet nederdalen. De auto is ook hier het verkeersmiddel bij ultnemendheidgeworden; Palestina is het zesde autoland ter wereld! Vele zijn de nieuwe Invloeden, die in en om Jeruzalem hun werking uitoefenen, doch steeds zullen in de dagen van het Paaschfeest de gedachten var een groot deel der wereld uitgaan naar de historlsohe plek, die temid den van het veranderde leven steeds de oude zal blijven. „Ecce Homo", dat is een beeld van den Heiland met doornen gekroond, (Naar een houtsnede van Albrecht Dürer). Een radicaal raadsvoorstel. Secretaris en burgemeester moeten worden ontslagen. In de gemeente Finstenvolde (Groningen) heeft het grootste deel van den uiterst linkschen gemeenteraad het herhaaldelijk aan den stok met den burgemeester. De raadsmeerderheid neemt herhaaldelijk besluiten, die lijnrecht ingaan tegen de voorstellen van B. en W. en telkens is beroep op Ged. Staten noodig om de zaken weer in het goede spoor te krijgen. Thans hebben de communisten, die in den Raad de meerderheid vormen, een voorstel ingediend om. den gemeente-secretaris te ontslaan wegens zijn „vij andelijke houding tegenover de arbeiders", terwijl te vens wordt voorgesteld Ged. Staten te verzoeken den burgemeester „te ontheffen" van zijn salaris en om dat bedrag, groote f3500, ter beschikking te stellen van „de arbeiders". De valsche biljetten van f 1000. De nog voortvluchtige vijfde man vermoe delijk een paar valsche biljetten in zijn bezit. Do vier mannen, die, gelijk wij in het nummer van Donderdag hebben gemeld, zijn aangehouden als ver dacht van het doen vervaardigen van valsche bank biljetten van f 1000, zijn de 45-jarige T. J. W., de 40- iarige L. J. v. d. S., de 48-jarige J. B. A. en de 40- jarige H. K. Naar een vijfden man wordt nog ge zocht. Deze heeft vermoedelijk een paar valsche bil jetten bij zich. Zo zijn gemerkt A.K. 072. De drukker, die opdracht had, de biljetten te druk ker, zoogenaamd voor reclame-doeleinden, heeft aan vankelijk geweigerd, de biljetten aan beide zijden te bedrukken. Tenslotte heeft hij erin toegestemd, een paar, bij wijze vpn proef, te maken. In deze aan beifle zijden bedrukte exemplaren heeft hij echter ter merking twee gaatjes gemaakt. Hij heeft voor zijn wevk een honorarium van f 150 gekregen. L*i op don oranje band en het Bayerkruis. Prijs 75 ets. Lichtstaking te Antwerpen. EEN EIGENAARDIGE STOET. „Liever petroollamp dan de dure electriek." Uit Antwerpen wordt gemeld, dat de zoogenaamde lichtstaking, door dè Antvverpsche winkeliers en kof fiehuishouders op touw gezet, als protest tegen de jongste verhooging der electriciteitsprijzen, Dinsdag avond veel succes heeft gehad. Van 7 tot 9 uur be hielp men zich in alle winkels en koffiehuizen van het centrum der stad met kaarsen en oude petro leumlampen. Ook de lichtreclames waren gedoofd. De stad zag er uit als in dagen van oorlog. Tijdens de stakingsuren hielden de vereenigin- gen van middenstanders een betooging door do stad. Duizenden sloten zich daarbij aan. Er werden span doeken gedragen, waarop geëischt werd terugkeer tot den prijs van 1931. Andere opschriften luidden: „Liever de petroollamp, dan de dure electriek!" enz. De stoet trok een enorme belangstelling. De drukte in de donkere middenstand was als bij do grootste feestdagen. Als protest kan deze betooging geslaagd heeten, maar toch was iedereen weer verlicht, toen te negen uur de huizen niet meer zoo somber keken, doch weer heldere, zij het dan „dure electrik" be taalden. Of de lichtstakers hun actie zullen doorzetten is nog niet bekend. Men spreekt er van, dat zij de vol gende week opnieuw zullen beginnen. DE ROODE HAAN TE EINDHOVEN. Druk werk voor de brandweer. Woensdagavond is de kruidenierswinkel van den heer K., aan de Lijnbeekstraat te Eindhoven uitge brand. Er is hier sprake van brandstichting. Men had een gat in de plafonds geboord en daarboven beddc- goed opgestapeld, vervolgens een reeks kisten ge plaatst tot aan een andere kamer, waar ze aanslo ten op een kinderledikantje, dat ook weer met bedde- goed en stroo gevuld was. K. was afwezig; zijn echt- genoote viel tijdens den brand in zwijm. Een Dedrag van f75, dat in den winkel gelegen had, wordt ver mist. Dit jaar hebben reeds 50 branden en brandjes, waarvan in deze maand 25 en de laatste week 15, plaats gehad. De heer K. en de kostganger E. O., zijn gearresteerd.

Schager Courant | 1932 | | pagina 17