Uit smokkelland. Door een drijfriem gegrepen Brand in het dorp. De Zomertijd en de Spoorwegen. Ernstig ongeluk. Bloedbad aan de Dnjester. MAISON GERRITS, Contingenteering van wcelein, fijn of sanitair aardewerk en tegels. De spoorwegvrachten. BOND VAN BEGRAFENISVEREENIGINGEN Pogingen om een smokkelaar over de grens te voeren. Alen meldt uit Vaals aan de N.R.Ct.: Een bekend Duitsch smokkelaar, die gewond naar een ziekenhuis in Aken werd overgebracht, gelukte het in October 1930 om uit het ziekenhuis te vluchten, met hulp van zijn kornuiten. Sindsdien woont hij in Vaals, waar hij nog steeds het smokkelbedrijf uitoefent. Enkele dagen geleden hebben 6 personen getracht hem over de grens naar Duitschland te brengen. Doch de toeleg is mislukt. De 6 personen begaven zich in een bij de grens gelegen café-restaurant, waar zij een praat je maakten met den smokkelaar, die aan het kaart spelen was. Ei werd stevig bier gedronken en ten slotte werd de smokkelaar uitgenoodigd een tochtje mee te maken in de prachtige limousine, die een Belgisch nummer droeg en voor de herberg stond, naar den z.g. Drie-Ianden-blik. Aanvankelijk weigerde de smokkelaar beslist in de auto plaats te nemen, doch hij liet zich overreden en nam naast den chauffeur plaats. Al spoe dig bemerkte de smokkelaar dat de auto niet reed naar de opgegeven plaats, maar langs een omweg naar de Ihiitsche grens Toen hij den chauffeur beval om te stoppen, reed bij sneller door. En tegelijkertijd werd de smokkelaar van achteren vastgerepen. In de auto ont stond een hevige worsteling en vechtpartij. Eindelijk gelukte het den smokkelaar de deur van den wagen te openen en hij poogde de auto tot stilstand te brengen. De personen In de auto hielden zijn mond toe. zoodat hij niet kon schreeuwen. Ten slotte viel de man op de treeplank, en op den weg. De auto reed door. Voor bijgangers hebben den smokkelaar, die licht gewond was, weer op de been geholpen. Vermoed wordt, dat Belgische smokkelaars den in Vaals wonenden smokke laar getracht hebben aan de Duitschers uit te leveren. De politie in Vaals doet onderzoek. DoodelQk ongeluk op een papierfabriek te Nijmegen, Op de papierfabriek der firma Schiller aan de Nieuwe Marktstraat te Nijmegen Is Donderdag namiddag de on geveer 50-jarige arbeider. M. A. het slachtoffer gewor den van een ernstig ongeluk. De man was bezig aan den calander, om papier te walsen. Daarbij is hij dooï den drijfriem gegrepen en met kracht tegen den grond ge slingerd. Voor een der mede arbeiders bemerkt had, wat er eigenlijk gebeurd was. werd A. door de machine ge grepen en moest hij doodelijk gewond worden opgeno men. De man leefde nog slechts enkele oogenbllkken. M. A., die weduwnaar was, is vader van vijf kinderen. Het stoffelijk overschot ls per ziekenbrancard naar het Canisiuszlekenhuis overgebracht RUMOERIGE GEMEENTERAADSZITTING. De voorzitter gewond. V.D. verneemt uit Frankfort: In den gemeenteraad van Frankfort a. Main werd tijdens do raadszitting van Woensdag de communist Lang wegens voortdurend interrumpeeren tenslotte uit de zaal gezet. Zijn fractiecollega's Asschenbrenner en Vorndran protesteerden hiertegen, hoewel de voor zitter hun het woord ontnomen had. In woede hier over ontstoken, slingerde Asschenbrenner den waarne men den voorzitter een inktpot en een aschbak naar het hoofd, waardoor deze een bloedende wonde aan het hoofd kreeg, In denraad ontstond groot tumult en de zitting word geschorst. Bij de' heropening werd Asschenbrenner- voor 10 eh Vorndran voor 3 zittin gen uitgesloten. DERTIEN BOERENHOFSTEDEN DOOR BRAND VERWOEST. Een bedelaar de aanstichter? Wolff meldt uit Kaschau in Silezië: In de gemeente Volica zijn 13 boerenhofsteden met den geheelen inventaris door brand vernield, een deel van de levende have is in de vlammen omgeko men en ongeveer 70 personen zijn dakloos geworden. Een bedelaar, die ervan verdacht wordt, den brand uit wraak te hebben gesticht, wordt door de gendar mes gezocht. NOORSCHE ROBBENJAGERS OPGEBRACHT. Door een Russisch inspectievaartuig. 1 De gezagvoerder van een Noorschen robbenjager, die Dinsdag van de Witte Zee te Vardö is terugge keerd, heeft gerapporteerd, dat hij een week tevoren van den gezagvoerder van een ander vaartuig had vernomen, dat een Russisch inspectievaartuig tien Noorsche robbenjagers naar Jukanski had opge bracht en dat de schepen en de buit in beslag geno men waren, omdat de schepen binnen de territoriale zone voeren. Van een ander vaartuig is een telegram ontvangen, waarin een en ander bevestigd werd en waarin de namen van de opgebrachte vaartuigen genoemd werden. Men is er niet in geslaagd draad loos in verbinding met een dezer schepen te komen. Men vermoedt, dat de robbenjagers door de ijsdrift in de Russische wateren zijn geraakt. De spuit op een melkwagen gehaald. Na 6 nnr gearriveerd, toen er geen brand en geen schnnr meer was. Het gebeurde in een dorp onder den rook van de stad Roermond, meldt de „Limb. Koerier". De kantonnier der gemeente, die bij ontstentenis van een veldwachter, de bodediensten verrichtte, ziet het is circa 10 uur v.m. dat in een der gehuch ten uit een schuur rook en vlammen zich een uit weg banen. Er is brand! Alles komt in actie en het reddingswerk vangt aan. IJlings wdrdt door den kantonnier de burgemees ter, die voor ambtsbezigheden in ren naburisre ge meente vertoeft, per telefoon van den brand in ken nis gesteld. Er wordt evenwel geruststellend bijgevoegd, dat geen onmiddellijk gevaar voor het woonhuis of be lendende perceelen is te duchten. De burgemeester denkt blijkbaar toch anders over het geval, want. nog geen 20 minuten later is hij reeds per auto op de plaats des onheils aanwezig. De sitiatie wordt overzien, overleg gepleegd en het wordt noodig geacht de brandspuit te laten aan rukken. Jammer genoeg is deze echter veilig en wel op ruim 5 K.M. van den brand opgeborgen. Geen nood, per auto wordt naar het dorp gereden om het brandbluschmateriaal op de plaats van be stemming te brengen. Alvorens echter de plaats waar de brand voort- woedt te verlaten, is aan een der aanwez'ge boe ren opdracht gegeven het paard in te spannen, en te volgen. Ondertusschen woedt het vuur, dat in het in de schuur opgeborgen stroo en vruchten gretig voedsel vindt, met alle hevigheid voort. In het dorp zijn onderwijl de brandmeesters ge waarschuwd, de brandspuit is uit haar schuilplaats naar buiten gesleept, de brandslangen worden ge reed gehouden en men wacht op de dingen die ko men zullen. Zoo is het langzaam 2 uur n.m. geworden als er een boerenwagen verschijnt, die te oordeelen naar het model in normale tijden dienst doet tot het ver voeren van melk naar de stoomzuivelfabriek. Op dezen wagen wordt met behulp van eenige ge dienstige brandspuitbewonderaars, de spuit met toe- behooren opgeheschen en de brandweer vertrekt nu „met den meesten spoed" naar het brandend per ceel. Eenige voorbijgangers die dit zonderlinge span ga deslaan, en vernomen waar de reis heen gaat, mom pelen zooiets van „dat wanneer men tijdig bij den brand had willen zijn, men maar liever daags te voren had moeten vertrekken." De voerman, zich van den ernst der zaak bewust, stoort zich aan niets en zoo hobbelt de kar met brand bluschmateriaal al rammelend verder, door ieder voorbijganger glimlachend nagestaard. Vermoedelijk is op deze reis hier of daar nog een stagnatie of oponthoud geweest, maar het re suitaat was dan toch, dat circa 6 uur na het uitbre ken van den brand, toen de spuit reeds overbodig was geworden, de brandweer ter plaatse arriveerde en „spoedig den brand meester was"! 66 JAAR EN NOG „WINKELMEISJE". Zij denkt niet aan ophouden. Hoe trotsch is deze vrouw op haar werkkracht! Maar uit haar brief, dien wij hieronder afdrukken, zult U zien, dat ze reden heeft om trotsch te zijn. „Ik ben 66 en 15 jaar lang ben ik nü al assistente in een zeer drukke manufacturenzaak. Tegenwuordig sta ik van 9 uur s morgens tot 7 uur 's avonds ach ter de toonbank. Het zal nu ongeveer drie jaar ge leden zijn, dat ik begon Kruschen te nemen, en ik ben er vast van overtuigd, dat mijn tegenwoordige energie het gevolg is van „de kleine dagelijksche do sis'. Voordat ik Kruschen Salts nam had ik wel aan vallen van galzucht en leed aan een algeheele ver moeidheid, zoodat ik het gevoel kreeg, dat ik spoe dig mijn werk zou moeten opgeven Hoe 't ook zij, nu denk ik daar niet over. hoewel ik spoedig gepen sioneerd zal worden. De tijd voor pensioneering zou voor alle employé s gemakkelijk vijf jaar later gesteld kunnen worden, als ze ook allen Kruschen Salts namen." Mevr. E. W Hetzij U nog in Uw volle jeugd bent, of dat Uw beste jaren reeds voorbij zijn. het is nooit te vroeg en nooit te laat om met „de kleine, dagelijksche do sis" te beginnen. Niets dan dat kleine beetje Kru schen Salts. dat U niet proeven zult, in Uw eersten kop thee of koffie, dat is Kruschen-wet voor vol maakte en ongestoorde levenslust. Kruschen is een ideale combinatie van zes natuurlijke zouten, welke de lever, nieren en spijsverteringsorganen aansporen tot een gezonde, geregelde functionneering. Daar door bewerken zij een inwendige zuiverheid en een frisschen. gezonden bloedsomloop. Nieuw, gezuiverd bloed zal elke vezel van Uw lichaam doorstroomen Begin morgen direct met Kruschen Salts. In den tijd van een week zult U zich al zoo heerlijk gezond voe len en jonger zeker, ontegenzeggelijk jonger. En dan zult U, als zoovele anderen, erkennen, dat U liever Uw ontbiit zoudt missen dat Uw „kleine, da- delijksche dosis" Kruschen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bil alle apothekers en drogisten a f0.90 en f 1.60 per fla con. (Adv.) Verkorting levert overwegende bezwaren op. Op de vraag van den heer Braat betreffende een onderzoek naar de bezwaren welke uit afschaf fing of verkorting van den zomertijd voor de dienstre geling der treinen zou kunnen voortvloeien heeft minis ter Ruys de Beerenbrouck geantwoord, dat na overleg met den minister van Waterstaat is gebleken dat ver korting van den zomertyd voor den dienst der Neder- landsche Spoorwegen overwegende bezwaren zou ople veren. ook ai zouden eventueele plannen der regeering nopens een kortere periode bij de directie der Neder- landsche Spoorwegen bekend zijn voor de vaststelling der nieuwe jaardienstregeling. Arbeider bekneld tnsschen een zandwagen en de rails. Donderdagmiddag heeft te Wormerveer een ernstig ongeluk plaats gehad op een terrein, waar men doendo is een aarden baan te maken ten behoeve van den aanleg van den nieuwen provincialen weg Hembrug-Limmen Toen men bezig was met het z.g. omtrekken van een ledig wagentje van een zandtreintje, liep een wagen uit de rail en kantelde. De gehuwde arbeider Th. W.. wo nende te Assendelft had 't ongeluk met zijn buik be kneld te raken tusschen den rand van het wagentje en de rails. Met zware Inwendige kneuzingen werd hij per polltie-brancard naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. NEGEN ZWERVERS IN ESTLAND OMGEKOMEN. Bij brand in een schuur. Reuter meldt uit Reval: In een schuur, waarin dakloozen een onderkomen hadden gezocht, brak gisteravond biand uit, met het gevolg, dat de schuur in een ommezien van tijd ge heel in asch was gelegd. Tot dusver heeft men de lijken van negen in de vlammen omgekomen personen kunnen bergen. De mogelijkheid bestaat echter, dat onder de puinhoopen nog meer slachtoffers bedolven liggen. ONTPLOFFING VAN EEN LUCHTKETEL. Eén doode, twee ernstig gekwetsten. In de fabriek van gastoestellen Max Bessin en Co. In het Noord-Oosten van Berlijn, is Donderdagmor gen een luchtketel ontploft, welke tot onderzoek van gasdruk regulators diende. Do 37-jarige zoon van den eigenaar van de fabriek is gedood. Twee arbeiders hebben ernstige kwetsuren opgeloopen. ONGELUK BLJ DE FRANS0HE MARINE. Commandant en machinist van torpedo- Jager verdronken, V.D. verneemt uit Parijs: Bij het overdragen van het commando op een tor pedojager in de haven van Toulon, heeft zich giste ren een ongeluk voorgegaan, dat den commandant en een officier-machinist het leven kostte. De met verlof gaande commandant van den torpedo'ager 'was in gezelschap van een marconist met een sloep naar land gegaan om den nieuwen commandant en een officier-machinist te verwelkomen en naar boord te brengen. Bij het terugkeeren geraakten zij echter in een h-vigen storm, waardoor de sloep omsloeg. Een terstond uitgezette reddingboot slaagde erin de heide commandanten en den marconist te redden, doch de officier kon niet gevonden worden. De nieu we commandant was echter zoo uitgeput, dat hij reeds na korten tijd overleed- Handelsblad. Dcrpshevolklng uitgemoord. Het ijs in de rivier met Ujk°n bezaaid. Volgens berichten in de Roemeensche bladen Is de Moldavische republiek aan de oevers van den Dnjester neg steeds het tooneel van afschuwelijke massamoorden. Zooals bekend, trachten Moldavische boeren, om aan de boljewistische tyrannic te ontkomen, den Dnjester over te steken en naar Roemeensch grondgebied te vluchten. Deze exodus wordt veroorzaakt door de stren ge maatregelen, die door de sovjet-autoriteiten tegen de Mcldavische boeren werden genomen wegens hun passief verzet tegen de collectiviseerlng der boeren bedrijven. Anderzijds zetten de sovjets ook hier hun politiek van ontkerstening voort, hetgeen de heftige verontwaardiging wekt der Mcldaviërs, die zeer geloovig zijn en zeer gehecht aan hun priesters. Vooral in het dorp Scoetari, waar de sovjets ver moeden, dat de massa-uittochten worden georganiseerd, spelen .zich in de laatste dagen vreeselijke drama's af. In den nacht van Maandag op Dinsdag trachtten weder om een dertigtal boeren naar Bessarabië uit te wijken. De Russische grenswacht opende daarop mitrailleur- vuur, dat drie uur duurde. Tal van lijken werden op het ijs van den Dnjester gevonden. De bewoners van den Rcemeenscben oever verklaren, dat zij gedurende den geheelen nacht kreten en zuchten hoorden, die eerst bij het aanbreken van den dag op hielden. De overlevende vluchtelingen deelden mede. dat de sovjet-autoriteiten de boeren, die naar Roemeensch grondgebied trachten te vluchten, naar Siberië verban nen. Naar uit Brussel gemeld wordt, heeft de Roemeensche delegatie van de internationale unie van volkenbonds- vereenigingen inmiddels besloten, de autonome Molda vische republiek op te heffen wegens den voortduren- den opstand dér Roemeensche bevolking. PERMANENT WAVE vanaf f 5.-. EUGÉNE PERMANENT WAVE f10.-, schriftel. garantie Spoorstr. 104-106, Den Helder Telefoon 457. Bij de Kamer van Koophandel en Fabiieken voor Hollands Noorderkwartier, Oudegracht 182, Alkmaar, zijn formulieren, alsmede een leidraad voor de invul ling daarvan verkrijgbaar gesteld voor de tot het Crisis In- cn Uitvoerbureau te richtpn aanvragen tot het verkrijgen eener invoervergunning van boven» staande artikelen. Het rapport der commissie-do Vries eerst» daags te verwachten. In antwoord op de vragen van den heer van Braam beek, betreffende het tijdstip van publicatie van het rap port der commissie-De Vries betreffende de spoorweg- vrachten. heeft minister Reymer meegedeeld, dat het rapport eerstdaags kan worden verwacht en dan aan stonds openbaar zal worden gemaakt. Donderdagavond hield de bond van begrafenisver- eenigingen zün 14de algemeene vergadering in het lo kaal van den heer L. Hop to Noordscharwoude. De Voorzitter, de heer P. Kramer, opende de verga dering met een woord van welkom tot afgevaardigden en pers, er zijn blijdschap over uitsprekende dat op een na, n.1. de afd. N. Niedorp. alle afdeelingen tegenwoordig zijn. Van N. Niedorp is bericht van verhindering inge komen. Ook sprak Voorzitter zijn blijdschap uit over het vertegenwoordigd zijn van de jonge zustervereenlgin*. Dirkshorn. Spr. hoopte dat de afgevaardigden zooveel mogelijk mee zullen nemen van het hier behandelde, zoo dat zij de overtuiging zullen hebben dat ook zij zich die nen aan te sluiten. Spr. hoopte op aangename en zake lijke besprekingen. Voorzitter zeide. deze vergadering met een opgeruimd gemoed te openen. We hebben veel strijd géhad. doch nu is het zoo, dat we met gerustheid kunnen vergaderen. De notulen van de 13e alg. verg. werden door secre taris, de heer L. Molenaar voorgelezen en onder dank zegging goedgekeurd en vastgesteld. Van de afd. S. Pancras was een voorstel ingekomen om het contract Wolfswinkel en Klinkert niet meer op de alg. verg. te bespreken. Dit voorstel was te laat ingekomen, zoodat het niet meer op de agenda kon worden geplaatst ter behande ling. Vervolgens bracht de secretaris het jaarverslag uit, waarvan wij hier- het grootste gedeelte laten volgen: Het is mij. wederom een voorrecht éen Jaarverslag te mogen geven van onzen Bond. In de eerste plaats, om dat dit een bewijs is dat onze bond wederom een jaar bij de reeds andere bestaansjaren mag bijvoegen en daarna dat uw verslaggever dit nog mag doen. En ein delijk verheugt het mij. dat ik voor mij zie. ik geloof nog dezelfde gezichten als waarmede wij dit jaar aanvin gen. Het is dan ook verblijdend wanneer wij elkander weer gezond en wel mogen weerzien, wfj leven dikwerf zoomaar door of wij altijd maar bier zullen blijven en toch weerspreekt ons bierzijn dit. WIJ zijn toch immers de uitvoerders, dat al onze overledenen aan onze dor pen ter aarde worden besteld, zooals de eerbaarheid dit eischt. wel niet in vele gevallen figuurlijk maar toch toon en richting en wijze aangevend en wanneer klachten bij het bestuur inkomen, te trachten die onderling in het reine te brengen. Mocht ik In de jaren terug steeds melding maken, dat geen klachten waren ingekomen, zoo moet ik tot mijn leedwezen thans melding maken van twee ingekomen klachten en een van zeer ernstlgen aard, hetwelk betreft een adviseur van een onzer af deelingen, doch daar deze zaak op de vorige bestuurs vergadering breedvoerig genoeg is besproken, wil ik er liever niet verder over uitwijden. De betrokken af deeling zal maatregelen treffen dat zulks niet meer voor komt. De tweede klacht. Ingezonden door den secretaris van Brcep op Langendijk houdt in, het niet terug zen den van de dubbele briefkaart door den bond uitgege ven, door een secretaris eener afdeeling, zelfs niet bij herhaald verzoek om terugzending en ook niet door een schrijven van den Bondssecretaris. Ik wil liever niet per soonlijk zijn, maar verzoek den betrokken secretaris in het vervolg gehoor te willen geven, daar dit toch ook een bondsbesluit is. Wanneer wij de besluiten niet uitvoeren, kunnen we de zaak wel sluiten. Veranderingen van be stuur of personeel zijn niet ingekomen, ook zijn geen nieuwe afdeelingen tot den bond toegetreden. Het totaal aantal leden van den bond was eind 1930 7572, tegen eind 1931 7726, alzoo een vooruitgang van 154 leden. We kunnen ons dus toch ln een steeds grooter ledenaantal verheugen. In totaal werden 205 begrafenis sen uitgevoerd, tegen 170 in het vorig jaar, en wel 106 leden en 99 niet-leden. In 1930 was het totaal bezit van de elf vereenlgingen f 14.993.53 en in 1931 f 16.650.16, alzoo een vooruitgang van f 1653.53. Verder wees de verslaggever er op, dat eenige jaren geleden een rooster van aftreden is gemaakt, welk echter de laatste jaren niet is toegepast, wat hem zeer speet, daar Oud karspel en Broek op Langendijk hadden moeten aftreden en had spr. kunnen aftreden, omdat zijn werkzaamheden het niet toelaten, dat hij veel baan tjes heeft Het jaarverslag sloot met den wensch, dat het ons allen goed mag gaan en dat wij elkander 't ko mende jaar alleen weer gezond mogen terugzien. Het jaarverslag werd onder dankzegging aan den sa mensteller goedgekeurd en vastgesteld. Rekening penningmeester Hierna deed de penningmeester, de heer Jb. Kramer rekening en verantwoording van zijn gehouden beheer. Het deed spr. genoegen te kannen zeggen, dat de reke ning sloot met een batig saldo wa t ln dezen tijd wel een unicum Is. De ontvangsten hebben bedragen f 258.70, de uitgaven f 222.45, alzoo een batig saldo van f 36.25. gevoegd bij het bezit der vereeniging groot f 272.S0. bezit de vereeniging nu ln totaal f 309.05. De rekening ls op 4 Maart 1932 nagezien door de heeren Koeman en Bruin van Zuidscharwoude. De heer Bruin rapporteerde dat alles in de beste orde was bevonden en adviseerde tot goedkeuring der rekening. Aldus besloten, onder dankzegging voor het accuraat beheer. De penningmeester bracht den afdeelingspennlngmees- ters een woord van dank voor de vlotte contributiebe taling. Voorzitter lichtte de collectieve verzekering van het personeel aan do afgevaardigden van Dirkshorn toe. De heer J. Keizer vrceg naar de post f 2.50 voor plaat selijke keuze. Wanneer is besloten, daaraan een bijdrage te geven ven 1 2.50? Voorzitter antwoordde van wel reeds tien jaren gele den. Als geen voorstel komt om het te veranderen, blijft net zoo doorgaan. De heer Van der Sluijs, St. Maartensbrug, zeide, dat liet aan de afdeelingen niet bekend was, waar het voor is. De penningmeester lichtte dit toe. Het was gegeven In verband met de actie tot verkrijging van plaatse» lijke keuze. Vele vereenlgingen deden het indertijd. Om dat bet de zedelijke opbouw beteekende. en onze ver eeniging ook in dien geest werkt heeft men subsidie gegeven. Voorzitter antwoordde den heer De Jong, Heerhugo- waard op diens opmerking, dat men precedenten schiep tegenover andere vereenlgingen, dat het ging omdat men toen bezig was om het personeel drankvrij te ma ken. De kasnazleners zullen weer bij den penningmeester aan huis komen, al gingen eerst stemmen op om de kas te laten nazien voor het begin der vergadering. Aange wezen werden als kasnazleners de afd. Zuidscharwoude en Noordscharwoude. Thans was men genaderd tot het punt Propaganda. De voorzitter zeide, dat men propaganda wilde voeren, welke gedachte is voortgekomen uit de afdeeling Zijpe. Men moest contact zoeken met zustervereenlglngen om ons heen. Spr. heeft ook al met verschillende af deelingen gesproken. De heer Brouwer, St. Maartensbrug, haalde het spreekwoord: „kleine oorzaken hebben soms groote gevolgen" aan, waarin veel waarheid ligt. Spr. ging het ontstaan na van de vereeniging te SL Maartensbrug. We moeten echeer bevorderen dat overal waar nog geen begrafenlsvereenlglng ls er een komt en als er reeds vereenlgingen bestaan, deze aangesloten zien te krijgen bij den Bond. De heer Bakker, Noordscharwoude, heeft met aan dacht deze uiteenzetting gehoord, doch ziét iri hét Bsn^ gehaalde van de een hier de ander daar contact zoe ken door familie of kennissen geen heil. Er dient een Commissie te worden benoemd. Spr. merkte op, dat er 11 vereenlgingen aangesloten zijn, maar zijn er niet meer en willen die niet aansluiten? Voorzitter antwoordde, dat er wel meer zijn, doch de een heeft dit bezwaar, de ander dat, om lid te worden. Ze zijn het allen met ons eens en sluiten niet aan. De penningmeester v ->8 er op, dat al het personeel collectief is verzekerd tegen ongevallen. Sor. ziet er meer nut in, de vergadering der vereenlgingen te be zoeken, dan de vereenlgingen als gast uit te noodlgen tot onze bondsvergadering. Er meet eigenlijk een uit het bestuur als propagandist oot-eden. De heer Brouwer zeide. dat ieder op zijn eigen ma nier het begrafeniswezen dient te bevorderen. Ver schillende plaatren kunnen toch hun buurgemeenten bewerken. Spr. las een schrijven voor van de vereen, te Julianadorp, welke spr. had aangeschreven, of zij n'et genegen waren om aan te sluiten. Men was daar tot de conclusie gekomen, dat aansluiting niet mogelijk was voor die vereen., omdat men daar obligatieleden had. Daarop moet nu het Hoofdbestuur in de eerstvolgende vergadering een uitweg zien te vinden. Ook met Seha- gen had spr. onderhandelingen gevoerd en had de hoop, dat Scha-gen tot den Bond zal toetreden. Sor. raadde aan een abonnement te nemen op het Maandblad voor het Begrafeniswezen. Op een schrijven van spr. was antwoord ingekomen van den uitgever, dat aan vereenl gingen een reductie van 30 pet. op den abonnements prijs werd verleend als men een collectief abonnement nam. De prijs is na aftrek der reductie f 3.50 per taar. Voorzitter zeide eenigszlns verpletterd te zijn door deze door den heer Brouwer gemaakte propaganda. Spr. brengt een hartelijk woord van dank voor den gegeven raad. Spr.- stelde voor om een collectief abonement te nemen voor de 11 vereenlgingen. Voorloopig voor een jaar. Aldus werd besloten. De heer Wognum, Schoorl, zeide, dat men toch eerst een klein begrootlnkje moest maken van de kosten, b.v. van ten hoogste f 100. De heer J. Keizer, Oudkarspel, was het hiermede eens, doch het bedrag van niet zoo hoog worden. Spr. wees op de onkosten welke de propagandist van de Zieken- huisverpleging heeft, waaraan de heer Van der Sluijs, St. Maartensbrug, toevoegde, dat deze f 25 aan salaris en ongeveer f 18 aan onkosten bedroeg. Door den. penningmeester werden verschillende bezwa ren geopperd met het oog op de financiën. De heer Wognum, Schcorl, stelde voor cm niet hoo- ger te gaan dan f 50 voor de propaganda. Als propagandist werd de heer J. Keizer, Ou-karspel, benoemd. De heer J. Keizer wees op de bezwaren welke Koedijk had. Daar Is het klass^nstelsel van toepassing, wat niet met onzen Bond vereenlgbaar is. Daar moet een weg worden gezocht. Hierna werden door den afgevaardigde van Dirks- horn, den heer De Vries, eenige inlichtingen gevraagd omtrent dé werkwijze van den bond en de voordeelen en kosten, welke vragen tot tevredenheid werden beant woord. Het eerste voordeel van de leden ls, dat de aan gesloten vereenlgingen de leden van elkander overne men. Tentweede de collectieve verzekering van het per- soneel. De korten bedragen f 15 per jaar voor een ver eeniging van boven 300 leden en f 10 voor een kleinere vereeniging. De heer De Vries verwachtte, dat de vereen, te Dirke horn wel lid zou worden. Bij de rondvraag drukte de heer De Jong, Heerhugo- waard de secretarissen op het hart om den propagan dist vooral goed op de hoogte te houden. Hierna sloot de voorzitter de vergadering met een woord van dank voor de aangename besprekingen. Den heer Wolfswinkel werd een woord van dank gebracht voor de accuratesse waarmee de begrafenissen steeds worden uitgevoerd en voor het feit, dat door hem kosten noch moeiten worden gespaard om zoo netjes mogelijk voor den dag te komen. De koets van Wolfswinkel kan vergeleken worden met een eerste-klas koets ln de stad.

Schager Courant | 1932 | | pagina 18