Alieim Nitus- Mmtntit-LailliivllaS. Verkeersongelukken op de Paaschdagen iEHI'üL'S Plaatselijk Nieuws. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Verscheidene dooden en gewonden. Bekendmakingen. Marktpolitie. DE BRANDSTICHTING TE Z1JPE. Woensdag 30 Maart 1932. SGHAGER 75ste Jaargang No. 9045 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN Aan de reeds opgenomen verkeersongelukken met de Paaschdagen, elders in dit nummer vermeld, zijn er nog talrijke toe te voegen, waarvan helaas nog enkele met doodelijken afloop. Alleen de botsingen met motoren eischten reeds drie slachtoffers. Doodelijk motorongeval op den rijksstraat weg bij Alkmaar. Met het hoofd door een aato-ruit. Maandagavond had op den Kennemerst raat weg te Alkmaar een aanrijding plaats, waarbij de 19-jarige motorrijder C. Molenaar uit I.Tmuiden in botsing kwam met een luxe-auto bestuurd door den heer C. v. d. Plas uit Bergen. M. viel met zijn hoofd door een zijruit van de auto en was op slag dood. Het lijk is naar het Stads-Ziekenhuis vervoerd. De duo-rijdster C. B. te Heilo, bekwam slechts lichte schaafwonden en kon na verbonden te zijn naar huis worden ge bracht. Door een woesteling aangereden. Op den Oostsingel te Delft is Maandagavond zeven uur de 17-jarige kantoorbediende P. V. uit Botterdam, die met een clubje wielrijders twee aan twee geheel rechts van den weg reed, aangereden door een auto, die met een snelheid van ongeveer GO K.M. per uur, zonder signalen te geven, van de andere zijde naderde en een stilstaande autobus wilde passeeren. V. is tegen den grond gesmakt en kreeg een ernstige hoofd wond. De politie vervoerde hem naar het gasthuis, waar hij kort daarop is overleden. De autobestuurder was doorgereden zonder naar het slachtoffer om te zien. Op den weg, ter plaatse van de aan ling. is een gedeelte van een auto-kop lamp gevonden; getuigen konden voorts een vage opgave van het autonummer verstrekken. Later op den avond heeft de recherche op de Brasserskade een onbeheerd staande» auto met een defecte koplamp aangetroffen. Nog dienzelfden avond is in een dans- lokaal te Delfgauw de bestuurder van den auto, A. D. uit Delft, oud 19 jaar, gearresteerd. Als verdacht van het veroorzaken van dood door schuld is hij in be waring gesteld. Door een auto gegrepen en aan de gevol gen overleden. Maandagmiddag heeft voorbij dc Havelterbrug bij Havelte, ee.i ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Twee jongens uit Uffelte reden per rijwiel langs den rijks weg. Doordat zij met hun fietsen tegen elkaar kwamen, geraakte één hunner, de 15-jarige A. Dekkers uit Uf felte het stuur kwijt. Hij werd door een passeerenden auto, die vrij snel reed en bestuurd werd door W. W. uit Kampen, ge grepen en ernstig gewond ogenomen en naar het ziekenhuis te Hoogeveen vervoerd. Nader wordt uit Hoogeveen gemeld: ^In het Ziekenhuis Bethesda alhier is overleden de 15-jarige landbouwerszoon A. Dekker uit Haveltg, die 2en Paaschdag nabij Havelte door een auto is aan gereden, waarbij hij een ernstige hoofdwonde bekwam. Wielrijder te Raamsdonk gedood. Tc Raamsdonk is Maandagavond omstreeks 8 uur een zekere Verdaas, uit 's Gravenmoer, die zich per fiets van Waspik naar zijn woonplaats begaf door een auto van R. uit. Waspik aangereden en ernstig gewond. Een geneesheer, die spoedig ter plaatse was, constateerde een schedelbreuk. Vannacht is het slachtoffer, dat 50 jaar oud was, en ongehuwd, over leden. De aangeredene verkeerde onder den invloed van sterken drank. Den chauffeur treft geen schuld. Te Nieuwer-Amstel. Ongeluk met een motorfiets. Op tweeden Paas^v^n 80, jp den Amsteldijk te Nieuwer-Amstel - er tegen een hem voor op rijdenden auto y~ en hio motorrijder zoowel als fijn duopassagier \vt gerej*> c]eil wef? geslingerd en kregen een hersenrj^U^> Het motorrijwiel is totaal vernield. De ai'n>. »„vn de achterzijde ernstig beschadigd. Door het uitwijken van een wielrijder. Zondagmiddag is tusschen Calcar en Xanton een auto met. gezelschap uit Nijmegen, toen de chauf feur moest uitwijken voor een wielrijder, die plotse- seling van rechts naar links den weg overstak, om den man te redden tegen een boom gereden. Gelukkig had de auto slechts matige vaart, zoodat de gevolgen voor de inzittenden niet zeer ernstig Waren. Slechts drie personen werden licht gewond. Het gezelschap kon in een andere auto, na door een dokter geholpen tc zijn, den weg vervolgen. Door de politic werd procesverbaal opgemaakt te gen den wielrijder. Auto in de sloot gereden. Tengevolge van het plotseling onbestuurbaar wor den is Zondagmiddag een luxe auto van den heer Van der H. uit Delft, waarin twee dames en twee heeren zaten, op dc Lange Klei nabij Delft, in do langs den weg loopende sloot gereden. De inzittenden wisten zich te redden. De auto werd zwaar bescha digd en is met behulp van een bergingswagen ge- iicht en weggesleept. Antobus met voetballers te Venlo tegen een muur gereden. Aan de Roermondschepoort te Venlo had Maandag middag twee uur een ernstige aanrijding plaats. Een autobus uit Gilze-Rijen, welke het voetbalelftal van Dongen, dat een competitiewedstrijd tegen V.V.V. moest spelen, vervoerde, is op het kruispunt nabij genoemde poort, aangereden door een vrachtauto van cleu fruithandelaar v. Heugten te Venlo. Door deze aanrijding raakte de chauffeur van de bus de macht over zijn stuur kwijt en reed met kracht tegen den muur van het Dominicanenklooster. Door den hevigen schok zijn dc inzittenden door el kander geslingerd, doch kwamen overigens met den schrik vrij. De autobus is zwaar beschadigd en moest met een takelauto naar een garage worden gesleept Het Don- gensche elftal ging verder te voet naar het voetbal - terrein. De politie stelt een onderzoek naar de schuld vraag in. Anto gekanteld. Onder Boxtel is dc luxe-auto van den heer H. v. V. door een vrachtauto aangereden. De wagen kan telde op het fietspad. De inzittenden, twee dames en twee heeren, konden slechts met moeite uit de auto komen. Ze liepen allen snijwonden op. De auto werd zwaar beschadigd. Bij Rijswijk. Een auto te water geraakt. Ken luxe auto van den heer Van der II., uit Delft, waarin twee dames, en twee heeren zaten, is Zon dagmiddag op de Lange Klei. onder Rijswijk, door dal de auto plotseling onbestuurbaar werd, in de langs den weg loopende sloot gereden. De vier inzit tenden wisten zichzelf te redden. De z\vaar bescha digde auto is met behulp van een kraanwagen ge licht en weggesleept. Botsing onder Baarn. Zondagmorgen reden een auto en een motorrijder op den Amsterdamschen Straatweg nabij Baarn in de richting Amersfoort. Op een gegeven oogenblik zwenkte de autobestuurder naar links om de Em ma laan naar Baarn in te slaan. De motorrijder be merkte dit te laat, zoodat; hij met de auto in bot sing kwam. Dc motorrijder en de duorijder zijn ern stig gewond naar het ziekenhuis te Baarn overge bracht. 's Middags konden ze per auto naar Araster dam hun woonplaats, worden vervoerd. Dc motor is ernstig beschadigd. De doodelijke aanrijding te Utrecht. Een automobilist te Arnhem aangeliou- den.. Door de politie te Arnhem is een automobilist aan gehouden, wiens aanhouding door de politie te Utrecht was gevraagd, aangezien hij er van verdacht werd in de Biltstraat te Utrecht een wielrijder te hebben aangereden, tengevolge waarvan deze is over leden. (Zie het bericht hierboven Niet op het fietspad gereden. Maandagavond reed de heer Uitenbosch, wonende Niasstraat te Amsterdam, per fiets in de richting Hil versumBussum langs den provincialen weg. Bij het zwembad Crailoo is hij achterop gereden door een auto, bestuurd door den lieer T., wonende Geuzenweg te Hilversum. Deze doofde zijn lichten omdat er van den tegenovergestelden kant een auto naderde. Hij zag daardoor den wielrijder, die niet op het fietspad reed, niet, met het gevolg, dat hij hem aanreed. De h: Uitenbosch is met enkele hooidwonden en een her senschudding in een ziekenauto naar het diaconessen- huis te Hilversum vervoerd. Dr. Kreyns verleende de eerste hulp. De fiets is geheel vernield. Botsing tusschen tram en auto. De auto bestuurder ter plaats* overleden. Maandagmiddag, omstreeks 12 uur, heeft op dc Lie- derbrug, tusschen Halfweg en Haarlem een botsing plaats gehad tusschen een tram en een auto, waar bij de autobestuurder zoo ernstig werd gewond, dat hij ter plaatse overleed. De auto, bomende uit Amsterdam en bestuurd door den 47-iarigen Loogman, uit Haarlem, was juist de tramrails gepasseerd om de Liederbrug op te rijden, toen de motor caleerde, zoodat de wagen eerst stil stond en daarna terugreed. Een eveneens uit de richting Amsterdam komende tram van de N.-Z. H. T. M. bevond zich op ongeveer 100 M. afstand, toen de wagenbestuur don terug rijdenden auto zag. Een botsing ontstond, waardoor de auto-bestuurder uit den auto werd geslingerd en met zijn rechtervoet tusschen het perron en de tram bekneld raakte. De voet werd afgeknepen, terwijl dc ongelukkige zoo ernstig aan het hoofd werd gewond, dat. hij kort daarna overleed. Zijn naast hem zittende echtgenoote kreeg snijwon den. Twee andere inzittende heeren kwamen met den schrik vrij. Het slachtoffer is naar het lijkenhuisje te Haarlemmerheide overgebracht. Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagen brengen ter algemeene kennis, dat met ingang van 7 April 1932 tot en met 4 Mei a.s. op de marktdagen geen rijtuigen op het Marktplein, langs het Rensgars, het Noord en in de Nieuwstraat mogen worden ge plaatst dan alleen gedurende den tijd voor op- of af laden, terwijl het uit- en inspannen van paarden op liet Marktplein, langs het Noord en het Rensgars niet zal mogen geschieden. Overtreding zal gestraft worden met een geldboete van ten hoogste f25.of hechtenis van ten hoogs.c 6 dagen. Schagen, 24 Maart 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Jb. DE VRIES, 1B. De Secretaris, ROGGEVEEN. I:i hooger beroep tegen verdachte twee jaar gevangenisstraf geëischt. DE ALKMAARSCHE RECHTBANK HAD HEM VEROORDEELD TOT ééN JAAR. Op 21 Mei van het vorige jaar brandde de boeren woning en schuur van den veehouder J. Zwemmer te Z ij p e af. Verdacht van brandstichting werd de boerenarbeider C. W. V., die bij Z. werkzaam was, gearresteerd. Volgens de dagvaarding zou hij in den schuur hooi en stroo met petroleum overgoten en in brand gestoken hebben, waardoor gemeen gevaar voor goederen, inboedel en vee ontstond. De man bleef ontkennen, doch de rechtbank te Alk maar veroordeelde hem, nadat een psychiater hem ver minderd toerekeningsvatbaar had verklaard, tot een gevangenisstraf van één jaar met aftrek van vier maan den voorarrest. Voorts werd hij ter beschikking van de regeering gesteld om van harentwege te worden ver pleegd. Verdachte ging van het vonnis in hooger beroep en gister diende zijn zaak voor het Gerechtshof te Am sterdam. Hij bleef bij zijn ontkentenis. Hij beklaagde er zich over, dat de psychiater hem zulke kinderachtige ge vragen had gesteld. „Zulke vragen doe je aan een klein kind", aldus verdachte. Als eerste getuige werd de veehouder J. Zwemmer uit Zijpe gehoord. Deze verklaarde dat hij eenige dagen vóór den brand op zolder een gesprek met verd. had Verd. had o.m. gezegd: „Wat wordt het huis oud, het wo-.-dt tijd, dat de roode haan er eens op wordt gezet". C-etuige had toen gevraagd: „doe je 't voor honderd gulden?", waarop verdachte had gezegd: „Neen, voor duizend". Maar, aldus get., alles was maar een grapje, en we hebben er verder dan ook niet over gepraat. President mr. Jolles: Dat was een gevaarlijk grapje. Cet. gaf toe, dat den dag voor den brand de kachel in de schuur was verplaatst, waar door de brand kon zijn ontstaan. Verd.: „M'n baas heeft den dag. voordat de brand uit brak de polissen van de verzekering in zijn zak gestoken Getuige: „Ik heb de polissen altijd in m'n zak." Z. .verklaarde voorts nog, dat verd. hem na den brand om geld had gevraagd. Verd. „Ja, ik vroeg schadever goeding voor m'n jas en m'n fiets, die verbrand zijn. Volgens een dienstbode, eveneens op de hoeve werk zaam, had zij na den brand het petroleumblik op den dorsch gevonden, waar het niet thuisbehoorde. Verd. was den morgen van den brand niet in de huiskamer geweest om zijn brood te eten. De heer J. v. d. Ort. veehouder, werd als deskundige gehoord. Naar Beter kan niet; duurder hoeft niet. De heer L. Peters, Horst (Limb.), schrijft: Ik heb 185 kuikens opgefokt met Bes-fels' Crisis Opfokvoeder: ze groeien als kool, zijn mooi en gemakkelijk in de veeren gekomen en is geen enkel dood gegaan. De resultaten zijn minstens zoo goed als van de duurste Opfokvoeders. De heer P. Jonk, Volendam, schrijft: Ik heb 300 blauwe kuikens opgefokt met Bertels' Crisis Opfokvoeder. Ze groeien best, beter kan niet. Van Bertels' Crisis Kunstkorrel leggen de hennen en eenden veel en groote eieren. Oliefabrieken N.V., Amsterdam. zijn meening was het volkomen onmogelijk, dat de brand in enkele minuten was ontstaan (dit met het oog op het korte tijdsverloop, dat verd. alleen in de schuur was). Verdachte bleef met klem ontkennen, naar zyn mee ning had de kachel den brand veroorzaakt. Het gesprek met zijn baas had hij nooit in ernst opgevat. Pres.: Denkt U, dat de baas meer van den brand weet? Verdachte: Dat is niet onmogelijk. Requisitoir. Twee jaar gevangenisstraf geëischt. De procureur-generaal, Mr. Bauduin, was hierop aan het woord, voor het "houden van zijn requisitoir. Spr. nam aan. dat de veehouder Z. nooit de ernstige bedoeling had gehad om zijn huis in brand te doen steken. Wel was het verd. ernst geweest, want eenige dagen na den brand was hij bij Z. gekomen en had hij gezegd: „ik wil wel eens wat geld vangen." Ook verdachte's houding gedurende en na den brand was verdacht. Spr. vordert op formeele gronden vernie tiging van het vonnis van de rechtbank en opnieuw rechtdoende, verd.'s veroordeeling tot een gevan genisstraf van twee jaar. Gezien verd.'s houding op de zitting, achtte spr. de ter beschikking stelling van verd. niet gemotiveerd, hij gaf immers blijk zijn zaak krachtig te kunnen verde digen. De verdediger mr. H. Bruyn achtte het tenlaste ge legde niet bewezen en vroeg vrijspraak voor zijn cliënt. Suibs. drong pl. aan op clementie. Mocht verd. inderdaad den brand hebben gesticht dan moet Z. als den waren schuldige beschouwd worden; hij immers zeide: „doe je het voor honderd gulden." Arrest 12 April a.s. RAAD SCHAGEN. Vergadering van den Raad der gemeente Schagen op Dinsdag 5 April 1932, des namiddags ten kwart over zeven ure. Punten van behandeling: 1. Vlededeeling van den Voorzitter. 2. Ingekomen stukken en adressen. Proces-verbaal kasopname Gemeente-Ontvanger, Commissie tot Wering van Schoolverzuim, ver slag over 1931. Verificatiebureau, jaarrekening Eiervoiling. Verslag vergadering Commissie van Uitvoering Vleeschkeuringsdienst. Ged. Staten, verdaging beslissing regeling art. 252 Gemeentewet. Gemeentebestuur van Bloemendaal, verzoek om instemming poging tot beperking van onmatige» scholenbouw. Gemeentebestuur Ooststellingwerf, verzoek om instemming spoedmaatregelen steun land- en tuinbouw. Hoofdbestuur van de Holl. Maatschappij van Landbouw, betreffende de runderhorzelbestrij- ding. J. W. A. van Huit, Arr. Deurwaarder inzake be taling huur door II. Deutekom. Adres Middenstandsvereeniging „de Hanze" be treffende bestekken en aanbestedingen. C. Weij, verzoek om eervol ontslag als nacht wacht. Bestuur Ver. voor Christelijk Nationaaal School onderwijs. verzoek om gebruik schoollokalen, eventueel schoolmeubelcn, enz. Ged. Staten, opmerkingen begrooting 1932. 3. Benoeming leden schattingscommissie Inkom stenbelasting. 4. Voorstel tot verbouw van een der fitterswoningen aan de Oosterstraat. 3. Voorstel inzake niet-aansluiting van de wijk La- gedijk aan het Gasbuizennet. 6. Voorstel tot inrichting van de Voorbereidende school tot consultatiebureau. 7. Vaststelling suppletoire begrooting 1932. 8 Vaststelling pensioensgrondslagen gemeente ambtenaren. 9. Benoeming onderwijzer O. L. school. Schagen, 29 Maart 1932. De Burgemeester, Jb. DE VRIES. 1. B. WEIGERING HUURBETALING. Naar aanleiding van een brief van den heer Van Huit, Arr. Deurwaarder alhier, inzake de bekende huurkwestie tusschen de gemeente en den heer II. Deutekom, waaruit blijkt dat deze laatste niet wenscht te betalen, verzoeken B. en W. onzer ge meente machtiging aan den Raad, om den heer Deu tekom in rechten aan te spreken. VERZOEK CHRISTELIJK SCHOOLBESTUUR. Naar aanleiding van oen verzoek van de Vereeni- ging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs om gebruik te mogen maken van schoollokalen, school- meubelen, enz., doelen B. en W. den Raad mee, dat 't nog niet zeker is. dat de oude Openb. School op 1 Mei a.s. ontruimd zal zijné Verder is nog niet be kend welke bestemming aan deze school na de ont ruiming zal worden gegeven. Besluit de raad tot verkoop van het gebouw, dan zal de ingebruikgeving der 3 schoollokalen de mo gelijkheid tot verkoop belemmeren. B. en W. stellen daarom voor, afgescheiden van de vragg, of de lokalen, welke voor het openbaar onder wijs ongeschikt worden geacht, voor het bijzonder onderwijs zullen worden goedgekeurd, afwijzend op dit deel van het verzoek betreffende de lokalen ta beschikken. Wat het gebruik der schoolmeubelen enz. betreft, stellen B. en W. voor gunstig daarop te beschikken, voor zoover deze na 1 Mei a.s. niet voor het openbaar onderwijs meer noodig zijn. GASBUIZENNET LAGEDIJK. B. en W. stellen den Raad voor. voorloopig niet over te gaan tot aansluiting van de wijk T.agedijk aan het gasbuizennet. Zij doen dat in verband met de overgelegde opgave betreffende aansluiting van de porceelen der bewoners aan Lagedijk en mede om het poovere resultaat verkregen bij het onderzoek te Schagerbrug. B. en W. wijzen nog op de hooge kos ten, verbonden aan het leggen van een zinker bij totstandkoming van het kanaal Stolpen-Schagen. EERVOL ONTSLAG. De heer C. Weij heeft eervol ontslag wacht aangevraagd tegen 1 Mei a.s. als nacht- CONSULTATIEBUREAU. Naar aanleiding van het raadsbesluit stellen B. en W. voor de school voor voorbereidend onderwijs (Be waarschool) in te richten voor consultatiebureau cn leggen daarvoor een kostenbegrooting over. Dc wo ning van het Hoofd der Bewaarschool blijft ter be woning intact. Van den penningmeester der N.H. Vcreeniging tot Bestrijding van de Tuberculose was bericht ingeko men. dat voortaan geen huur meer voor het consul tatiebureau zal worden betaald. VERBOUW FITTERS WONING. Naar aanleiding van oen ingekomen verzoek van den bewoner, stellen B. en W. den raad voor de wo ning van den heer Jb. Burger aan de Oosterstraat te verbouwen. DE MELKPRIJS VERLAAGD. De melkprijs is sedert 27 dezer met, één cent per liter verlaagd en daardoor van 10 op 9 cent gebracht

Schager Courant | 1932 | | pagina 1