Paaschcongres der S+D*A+P+ Het 37ste Debat over de partiigeschillen. De scheuring in de S.D.A.P. „Momentopnamen" van het Congres. DE RESOLUTIE VAN HET PARTIJBESTUUR AANGENOMEN. Woensdag 30 Maart 1932 SCHAGER COURANTTweede biad No. 9045 Albarda voor het partijbestuur en Schmidt namens de oppositie aan het woord. De linkervleugel treedt uit. Hetzelfde beeld als 25 jaar geleden. Van hot 37ste Paaschcongres der S.D.A.P., gehou den te Ilnarlera, hebben we in ons nummer van Za terdag reeds de openingsrede van den heer W. H. Vliegen gegeven. De heer J. Oudegeest, de partij voorzitter, die aanvankelijk wegens ziekte verhin derd was. verscheen toch later op het congres. Na de openingsrede, welke in stilte werd aange hoord. en waarvan na afloop applaus klonk, werd het eerst het woord verleend aan den heer Albarda, voorzitter der Kamerfractie. Rede van den heer Albarda. De heer Albarda besprak uitvoerig het optreden van den linkervleugel. De crisis, aldus spreker, had dc scherpe tegenstelling in de taktiek van de partij- meerderheid en de oppositie duidelijk aan het licht doen treden. De linker-vleugel wil den strijd om de macht buiten het parlement, op de straat brengen. De taktiek van het partijbestuur is er op gericht het verzet tegen de aanvallen op dc arbeidsvoorwaar den en den levensstandaard der arbeidersklasse af te slaan en zoo lang mogelijk vol te houden. Zes ja ren lang heeft de oppositie onder verschillende vor men haar actie in de partij gevoerd. Zij is thans een gevaar voor de eenheid en de strijdkracht der be weging geworden en het Congres zal daarom goed doen bij haar besluiten den moed te toonen om door te tasten. Nooit, zoo vervolgde spr., hebben onze congres sen anders gedaan dan aan den linkervleugel alle mogelijke recht laten wedervaren. Slechts eenmaal, op het congres van Utrecht, heeft deze tolerante houding succes gehad. De uitspraak van het congres te Nijmegen van 1929 heeft de groep-Fimmen- Schmidt, eenvoudig naast zich neergelegd; met ver dubbelde kracht is ze voortgegaan met haar desorga- niscerende weck-ends. Het partijbestuur had vergun ning gegeven voor het uitgeven van De Socialist, oen weekblad dat voor de marxistische theorieën propaganda zou maken. Het marxisme zocht men in dit weekblad echter vergeefs; het is een strijd-or- gaan tegen het partijbestuur geworden, dat de me thoden van De Tribune nog in de schaduw stelde. Met een bezwaard hart zijn velen naar Haarlem gekomen. Dit congres moet een eind maken aan een ondrage- Jijken toestand; het moet zekerheid geven bij het gaan door de moeilijkheden van dezen tijd. Anders wordt de kracht der partij gebroken. Dc eenheid moet zooveel mogelijk gehandhaafd wor den, maar we moeten den moed hebben doortastende beslissingen te nemen om dat te verzekeren. (Lang durige toejuichingen.) Daarna was het woord aan den heer P. J. Schmidt, vertegenwoordiger van de Fakkel-groep. Rede van P. J. Schmidt. Vervolgens was het woord aan den woordvoer der der oppositie, den heer P. J. Schmidt, redacteur van het oppositie-orgaan; „De Fakkel", die de crisis- politiek der partijleiding aan scherpg critiek onder wierp. De partijleiding verkondigt, dat de arbeiders beweging in deze periode van crisis niet anders doen kan dan zich verdedigen.' Dit is in flagrante tegen spraak niet de internationale resoluties, die door het Congres der S.A.1. in Augustus jl. Ie Weenen zijn genomen. Spr. verklaart, dat de oppositie zich her haaldelijk aan allerlei organisatorische beperkingen heeft onderworpen, doch dat men haar thans de vrij heid van meeningsuiting wil ontriemen. Zij zal niet dulden, dat zij op die manier monddood gemaakt wordt. Spr. vraagt het congres toch eens goed na te den ken, wat men in de afgeloopen periode van 10 jaar door de reformistische politiek internationaal aan avontuur; heeft e^êmaakt. Men heer: nn, dc eene illusie naar de andere gesleept: Loc.: vj>.,v>'dkenbond, enz. In Engeland is er verraad geprr'-Jzl door een zoogenaamde arbei- dersregcering; in Duiischland is het geëindigd met te stemmen voor Hindenburg; in Nederland deed men niee aan perspetitionnementen met bladen 'die er dc Vlootwet hebben doorgejaagd. Onder die omstandig heden kunnen wij alleen dit zeggen: Meer dan ooit hebben wij het voor onze socialistische overtuiging noodig. dat wij de propaganda tegen de reformisti sche politiek kunnen blijven voeren, om te voorko ken, dat de onderste lagen der bevolking van onze beweging worden vervreemd. In de partij zullen wij die propaganda voeren, zoo lang dit mogelijk is; en anders, in naam van het socialisme, buiten de partij! (Toejuichingen op het balcon. Men begint duur de Internationale te zingen.) De gedachtenwissellng. Na deze twee inleiders is het woord aan de gede legeerden uit het land, die zich als sprekers opgaven. Dit deden een zestigtal personen, die ieder tien mi nuten spreektijd kregen. Nadat het debat Zondagavond tot laat in den avond had geduurd, werd dit Zondagmorgen her- waarna de discussies over het beleid van het 1 arüjbestuur en het geschil tusschen de Partijbe stuur en het geschil tusschen de Partijmeerderheid en den linkervleugel werden voortgezet. Tegelijk met de ochtendzitting werden deze discussies be ëindigd. Bij het begin van de middagzitting kwam onder zeer grootc belangstelling dc heer Frank van der Go es. eveneens deel uitmakende van de re dactie van het links-socialistisch weekblad „Dc Fak kel" aan het woord. Spr. herinnerde eraan, dat bij den aanvang van zijn politieken loopbaan hij was begonnen roet een royement, n.1. van den Sociaal-Democratischen Bond, welk royement aanleiding was tot de stichting van de S.D.A.P. Thans ziet het er naar uit, alsof na 40 jaar sprekers loopbaan eveneens zal eindigen met een royement en wel uit dezelfde S.D.A.P. die hij heeft opgericht. In dc historische ontwikkeling is het noodzakelijk gebleken, dat indertijd een scheuring kwam. Het kan ook in het heden, als in de toekomst noodzakelijk blijken, dat men een beweging, ondanks haar getal en haar aanhang verlaat, als het beginsel in het gedrang komt. De heer Van der Goes schetste daarop uitvoerig de geschiedenis van de Duitsche en Engelsche sociaal- democratie, die volgens hem het socialistisch begin sel niet zuiver hebben toegepast, zoodat ook daar de minderheden niets dan hun socialistische plicht hebben gedaan. Spr. waarschuwde het Congres, dat ook de S.D. A.P. is begonnen als een klein en ODbeteekcnend groepje mannen en vrouwen en eindigde met een in drukwekkend beroep op het Cpngres, om alvorens een besluit te nemen, ernstig de gevolgen daarvan te overwegen. De voorzitter doet dan mededeeling, dat een voor stel is ingekomen, onderteekend door 97 afdeelin- gen, inhoudende een aantal punten, waarop overleg tusschen de partijleiding en den linkervleugel mo gelijk moet zijn. Het voorstel wordt hartstochtelijk verdedigd door den heer Van der Kieft uit Bussum, die een dringend beroep op het Congres doet alles te probeeren, wat de eenheid kan bewaren. In de zaal wordt het gerucht bekend, dat het be middelingsvoorstel door het Partijbestuur zou zijn verworpen. Mr. Van Eek uit Leiden en Dr. F. M. Wibaut scharen zich achter het voorstel als minderheid ln het Partijbestuur. Vervolgens worden verklaringen afgelegd door de Partijbestuurders Ds. Banning, -1. W. Matthijssen en E. Boekman, waarna het Congres verdaagd wordt tot Zondagavond half negen. In de avondzitting werd nog het woord gevoerd door de leden van het Partijbestuur Woudenberg en Ankersmit, waarna Ir. Albarda uitvoerig de gemaak te opmerkingen en voornamelijk de critiek van den linkervleugel beantwoordde en afwees. Ook het be middelingsvoorstel van den heer v. d. Kieft kon het partijbestuur niet aanvaarden. Hij achtte het niet meer den tijd om met den lin kervleugel op een dergelijke basis te gaan onderhan delen. De heer Schmidt kreeg nog gelegenheid om te re* pliceeren en verklaarde dat het aannemen van de ONAFHANKELIJKE SOCIALISTISCHE PARTIJ OPGERICHT. Haarlem, 28 Maart. Heden werd in den Schouwburg aan den Jansweg te Haarlem onder voor zitterschap van den heer Edo Fimmen een bijeenkomst gehouden van den linkelvleugel der S.D.A.P., die bezocht was door 406 personen uit ruim 50 versohillende plaatsen uit het land. De heer Fimmen deelde mede. dat naar aanleiding van het gisteravond laat in het Partijcongres der S.D. A.P. gevallen besluit de orgaancommissie van het links- socialistische weekblad ..De Fakkel" hedenmorgen een schrijven aan het Partijbestuur had gericht, waarin me dedeeling werd gedaan, dat de leden der Orgaan-com missie collectief uit de S.D.A.P. traden. Vervolgens hield de heer P. J. Schmidt een inleiding, waarin hij zeide, dat nu het den linkervleugel onmoge lijk was gemaakt, zijn strijd voor het Socialisme in de S.D.A.P. voort te zetten, zij dit zou moeten doen in een nieuwe partij, die men meteen diende op te richten. Toen alle aanwezigen hiermede bleken in te stemmen verklaarde de heer Fimmen onder geweldig enthousias me van de aanwezigen, de Onafhankelijk So- cialistische Partij voor opgericht. Zoo spoedig hogelijk, vermoedelijk omstreeks Pink steren. zal het eerste congres der nieuwe party worden gehouden, hetwelk de statuten en het beginselprogram definitief zal vaststellen. Er werd een voorloopig bestuur gekozen, dat tot aan dat congres de leiding zal hebben. In het voorloopige dagelijksche bestuur hebben zitting de heeren E. Fimmen, voorzitter; P. J. Schmidt, secre taris; J. H. Oldenbroek, penningmeester; J. de Kadt, partijresolutie als consequentie zal hebben dat de lin kervleugel uit de partij zou treden. Het voorstel van het Partijbestuur aan genomen. Het bestuursvoorstel werd hierna bij hand opste ken verworpen. Om half een kwam het voorstel van het Partijbe stuur in stemming. Te ruim één uur kon worden medegedeeld, dat dit voorstel was aangenomen met 1599 tegen 460 stemmen, waarna de zitting tot Maandagmorgen werd verdaagd. OOK TOEN TWEE STROOMINGEN IN DE PARTIJ. (Van eenspecialen Verslaggever.) Het Paaschcongres der S.D.A.P., dat op de beide Paaschdagen en de Zaterdag er voor te Haarlem ge houden is, roept bij de ouderen levendige herinnerin gen wakker van een congres in dezelfde stad, in den jare 1907. Ook toen, evenals nu een felle oppositie tegen de leiding. Gorter, Roland Holst e.a. stonden als leeuwen op tegen Troelstra en andere partijbestuurders. De personen zijn veranderd. De beide figuren, die in 1907 de twee stroomingen vertegenwoordigden, Troelstra en Gorter zijn gestor ven. De stroomingen zijn, ondanks de scheuring te De venter in 1909, gebleven. Jarenlang streden zij gezamenlijk in de partij, schouder aan schouder, ondanks alle meeningsver- schillen, steeds bezield door een warme kameraad schap, die het verblijf in de S.D.A.P. tot een verkwik king maakte. Tot tenslotte weer jongeren, die in de Parij kwa men, zich opwierpen als de leiders der oppositie. Jongeren, die de moelijke dagen van strijd en ne derlaag niet kenden, die niet zoo doordrongen wa ren van het eene groote, dat de bindende kracht moet zijn van een massabeweging als de S.D.A.P. is gewor den, van liefde voor de partij. Het is niet zoo wonderlijk. De S.D.A.P. is sterk ge groeid. Van een beweging, waarin men de vooraan staande partijgenooten allen bij name kende, van een beweging, waarvan het lid-zijn van dc betrokkenen een dosis opoffering en persoonlijken moed vergde, is de S.D.A.P. geworden een groote partij, waarin velen slechts van de menschen van het eerste plan hobben gehoord, een groote partij, die in alle streken des lands is doorgedroegen en waarvan het lidmaatschap slechts in de allerachterlijkstc streken van ons land voor de aangeslotenen onaangenaamheden met zich brengt. tweede voorzitter, R. Stenhuis en K. R. van Staal, ter wijl verder in het Partijbestuur werden gekozen de hee ren F. van der Goes (Laren), J. Mourits (Rotterdam), G. Boland (Zwolle. J. van Santen (Enschede). F. Gies (Zutphen), J. Molenaar (Den Haag) en als vertegen woordigers van eenige groepen jongeren: Mej. Mr. St. de Zeeuw en J. Koomen. Omtrent de houding, die de leden van de O.S.P. te genover de vakbeweging zouden moeten aannemen, werd de volgende resolutie met algemeene stemmen goedgekeurd „De vergadering van links-socialisten, door de be slissingen van de S.D.A.P. verplicht een revolutio nair-sociaaldemocratische partij op te richten, overwegende, dat de huidige omstandigheden meer dan ooit omvangrijke en in elk opzicht goed toege ruste vakvereenigingen vereischen als materleele basis voor een succesvollen strijd der arbeidersklas se, overwegende, dat de moderne vakbonden aan bo venomschreven materieelen eisch voldoen en deug delijke strijdorganen der arbeidersklasse kunnen zijn, mits zij zich revolutionair orienteeren, besluit: 1. alle leden der Onafhankelijk Socialistisohe Par tij te verplichten lid te zijn van den modernen vak bond in het bedrijf waarin zij werken; 2. alle krachten in te spannen om de vakbeweging te brengen op het geestelijke en moreele peil, dat in een revolutionair tijdperk moet worden geëischt; 3. het P. B. der Onafhankelijk Socialistische Par tij op te dragen zich te wenden tót N.V.V. en S.D.- A.P. om opname der Onafhankelijk Socialistische party in den Algemeenen Raad: 4. de afdeelingen op te dragen, zich te wenden tot Bestuurdersbond en S.D.A.P.-afdeeling ter plaat se om opname in den Plaatselijken Raad. Tenslotte werd besloten, het weekblad „De Fakkel" althans tot aan het Congres onder de tegenwoordige redactie in zijn huidigen vorm te handhaven, en werd de tekst goedgekeurd van een manifest, dat in grooten getale onder de arbeiders en boeren in het geheele land zal worden verspreid. TWEEDEN PAASCHDAG. Dc zitting van Maandagmorgen was gewijd aan de Arbeidspers en droeg een huishoudelijk karakter. Ook de middagzitting was voor het grootste gedeel te huishoudelijk en werd pas in den namiddag open baar. Het Partijgbestuur weer in zijn geheel her kozen. Sluiting van het Congres. Het Dagelijksch Bestuur en het Partijbestuur wer den in hun geheel herkozen. In de vacature ontstaan door het uittreden van den heer P. J. Schmidt, werd na herstemming tusschen de heeren K. Vorrink en G. Zwertbroek (omroepsccre- taris van de V.A.R.A.) laatstgenoemde gekozen. Als leden van de Executieve van de S.A.I. werden herkozen Ir. Albarda en Dr. Wibaut, waarna het Con gres te ongeveer half vijf door den Partijvoorzitter, den heer J. Oudegcest, werd gesloten. Met de groei der partij heeft zich dus ook een wij ziging voorgedaan in de mentaliteit van verschillende harer leden. De kritiek was niet langer een uitslui tend welwillende kritiek. Zij ging zich den laatsten tijd in felheid te buiten en bracht in de gansche S.D.A.P. een spanning teweeg, die op dit. congres haar hoogtepunt vindt en tevens tot een oplossing moest worden gebracht. Een eenigszins bedroevend beeld, in dezen tijd, nu eensgezindheid eerste eisch is. nu alle krachten der arbeidende klasse moesten worden samengetrokken om aan de gevolgen der crisis het hoofd te bieden, een congres van een der grootste partijen des lands te moeten aanschouwen, waar drie lange dagen van een strijd naar binnen wordt gevoerd, inplaats van te beraadslagen over. de middelen om de ellende te voorkomen. Toch is deze strijd in de S.D.A.P. zelve, hoe betreu renswaardig ook, voor de partij op hot oogenblik de allereerste zaak waarmee het congres heeft af te doen. '-'en partij die steeds in zich zelve verdeeld is, over de middelen, die zij, in haar strijd voor prole tarische lotsverbetering, moet aanwenden, verliest haar gezag. Eerst eensgezindheid over de middelen, daarna de strijd naar buiten. Over verschillende indrukken, die men alzoo op het Paaschcongres der S.D.A.P. opdoet, willen wij nu een en ander schrijven. Geen verslag, geen objectieve weergave van redevoeringen. Slechts indrukken over personen, stelsels, stemmingen, kortom over alles wat op iemand, die met de partij meeleeft, indruk maakt. Aankomst. Haarlem Reeds in den trein ontmoet, men menschen op weg naar het congres der S.D.A.P. In allo eompartementen worden meeningen tezx beste gegeven. De meeste afgevaardigden blijken over de kans op het bijeenblijven der twee stroomingen, in de S.D.A.P. niet bijster optimistisch. Men wil als het eenigszins kan scheuring vermij den, maar beseft tegelijkertijd dat het moeilijk is van twee wallen te eten. Af een toe laait er een felle woordenwisseling opu Het is merkbaar, dat reeds voor het Congres aan vangt, vele afgevaardigden door reen nerveuze stem ming beheerscht zijn. Aankomst Haarlem Handen worden gedrukt. Uitroepen van herken ning vliegen over en weer. Even, in de algemeene drukte der ontmoeting en of kennismaking worden de twistpunten vergeten. Dan, op weg naar, de Congreszaal, worden de meeningen weer uitgewis seld, soms heftig uitvallend, dan zakelijk betoogend, al naar den 'aard der afgevaardigden. Haarlem is vol. In de logementen en hotels, overal een levendige drukte. Zeker een 2500 logeergasten in 't stille van, seizoen! Voor de hoteliers een buitenkansje. lste dag. Het Congres wordt geopend door Vliegen. Wonderlijk, welk een beheerschtheid. welk een scm berheid deze man in zijn woorden weet te leggen. Geen uiterlijke woordenpraal. Niets te veel. Precies geformuleerd, vol kracht. Een praeht-voorzitter voor een congres, dat in groote spanning bijeen komt. Iemand, me resoluut ingrijpt, en van geen wijken weet. Geen smeekbeden, geen dreigementen kunnen hem vermurwen. Maar welk een verwonderlijke vitaliteit heeft deze man die de zeventig reeds is gepasseerd, nog over zich. Als men trouwens zoo de partijbestuurstafel eens naziet, blijken er meerderen te zitten, die met het klimmen der jaren hun helderheid van geest hebben behouden. Noemen wij maar Wibaut. Zijn lichaams kracht is ontzaglijk veel verminderd, maar nog steeds is hij de man naar wien het gansche congres met de grootste aandacht luistert. Een grootc verrassing in dit congres is wel de to taal veranderde stemming, die er ten opzichte van den linkervleugel heerscht, dan die op het vorig congres te Arnhem. Scheen het toen, dat de S.D.A.P., den weg van het mondradicalisme zou opgaan en haar kracht zou gaan zoeken in revolutionnaire phrasiologie, de groote meerderheid heeft zich van Schmidt c.s. afgewend. Er is op dit moment nog wel' geen stemming gehouden, die dit bewijst, doch het feit, dat Schmidt vanuit het congres zoo goed als geen instemming kreeg, houdt voor het links socia lisme geen schoone belofte in. Schmidt heeft zich blijkbaar in dc partij geweldig vergist. Het schoen trouwens wel, dat Schmidt niet op dreef was dezen keer. Het begin van zijn inleiding was al buitengewoon ontactisch. Te verklaren, dat men op geen enkel punt van een van zijn eischen afstand wil doen. kan slechts wanneer men weet, dat er achter die eischen een groote kracht schuilt. Albarda—-Schmidt. Welk een ontzagwekkend verschil is er tusschen den huidigen leider der S.D.A.P. en den leider der oppositie. Dat bleek wel heel duidelijk uit de inlei dingen die er door deze twee menschen gehoudea zijn. Albarda, de bouwer, de ingenieur, die een opeij

Schager Courant | 1932 | | pagina 5