Bont Allerlei. DE LANGENDIJKER GROENTENVEILINGEN. Radioprogramma „De Vierbond" en „De Koophande 1". Het wee? werkt uitstekend mee, doch de prijzen blijken er onge voelig voor. - Crisisomstandighe den werken alles tegen - Andere middelen voor een loonender be drijf aangewezen. - Teeltwijziging - Een meer systematische aan voer - Het bonnenstelsel. - Roode kool, geringer aanvoer, prijzen sta- tionnair. - Gele kool idem. - Aan merkelijk lager dan verleden jaar. - Weinig verandering in prijzen der Deensche witte. - Geringe aan voer uien - Beste prijzen. - Kleine aanvoer peen. - Lage prijzen bieten. De weersgesteldheid in aanmerking genomen, en lettende op opgedane ervaringen in vroegere jaren, konden hooge prijzen voor de afgeleverde stapel groenten worden verwacht. De tuinbouwers zeggen, dat het weer voor het bewaren der kool uitstekend is. en in vorige winters stegen de prijzen soms bij liet uur. Van te weinig vraag uit het buitenland kan ook moeilijk worden gesproken, zoodat men. nu de prijzen maar blijven op ongeveer hetzelfde niveau, do oorzaken wel elders moet zoeken; ze blüken niet dezelfde te zijn, als die in normale tijden aanleiding gaven tot lage prijzen, weshalve mag worden aan genomen, dat de bijzondere omstandigheden, waarin de crisis het economische leven heeft gebracht, de abnormaal lage prijzen beïnvloeden. Het lijkt ons dan ook toe, dat daar de hoofdoorzaak zit van alle ellende, die wc op het oogenblik aan Langendijk en wijden omtrek van het tuinbouwdistrict doormaken. Alle maatregelen, die aangeprezen worden om de financieele resultaten van het tuinbouwbedrijf to verbeteren, welke resultaten zich moeten weerspie gelen in de aan de veilingen gemaakte prijzen, slechts kinderspel zijn, vergeleken bij den invloed, die de tegenwoordige crisis oefent op onzen tuin bouw en daarmee op den welstand, die zijn beoefe naars genieten. Het getuigt niettemin van volhar ding, doortastendheid en liefde voor zijn vak, als men de tuinbouwers, bij deze wetenschap nog met vuur en enthousiasme, een betere zaak waardig hoort debateeren over het bonnenstelsel, een meer systematischon aanvoer, teeltwijziging en wat dies meer zij op het gebied van kleine maatregelen, die in het niet verzinken bij wat de groote maatregel, die Identiek is met. de ontreddering der hedendaagsche samenwerking, bewerkstelligt. Teeltwijziging niet alles op één kaart zetten, zooals nu gebeurt met den koolbouw en de teelt van vroege aardappels, ongetwijfeld ligt er theoretisch iets aanlokkelijks in om tot een meer verdeelde cul tuur over te gaan. Men spreekt van schorseneeren, ronde bieten en late aardappelen en de aanwijzingen zijn werkelijk vrij acceptabel, om die richting te gaan. Maar wie kan er in den tegonwoordigen tijd nog iets met zekerheid zeggen omtrent het nemen of het uitblijven van maatregelen, die nu het cene dan weer hot. andore product raken. Het. samenstel van draden, die het geheel vormen voor het weefsel van de buitenlandsche markten, is zoo ingewikkeld, dat. met weinig zekerheid voorspellingen kunnen worden gedaan, op straffe van een precies tegen overgestelde uitkomst aan die, welke men had voor gespiegeld. Theorie is-ook in dat. geval zoo gemakke lijk en er wordt een belangrijke dosis algemeene konnis, en economische geschooldheid voor vcr- eischt, om een opgeworpen stelling op dat gebied te bewijzen. Een meer systematische aanvoerregeling we heb ben er al eens meer over geschreven, doch als de veilingsorganisaties er zeker van zijn, dat een der gelijke regeling haar financieele voordeelen aal heb- bei, dan lijkt ons toch wel de mogelijkheid aanwezig te zijn, ze in te voeren. Het komt ons echter voor, dat men eenigszins huiverig is, die zaak aan te pak ken. En vooral in den tegenwoordigen tijd wenscht men zich ongetwijfeld wel tweemaal te bedenken. De maatregel is in het bijzonder aangeprezen, om de ze kerheid te scheppen, dat ook in het begin der winter- campagne goede qualiteit kool op de. binnen- en bui tenlandsche markten verschijnen, doch we vragen ons af, of, als de bedoelde aanvoerregeling dit jaar had bestaan, of er een cent meer voor onze kool was terecht gekomen. En bovendien kan de vraag wor den gesteld, of men zich in binnen- en buitenland beklaagt over de minderwaardigheid van hot pro duct, zooals dat daar tegenwoordig wordt gepresen teerd. Het gaat met den strijd vóór of tegen het bonnen- stelsel evenzoo. Dit zijn geen wiskundige stellingen, die met een strenge logica met toepassing van andere bekende waarheden bewezen kunnen worden. Men zij in zijn vóór of tegen niet al te apodictisch! Al zijn de voorraden kool nog betrekkelijk groot, rnen kan aan de aanvoeren toch bemerken, dat het minder wordt. Zoo werden deze week van de Broe- ker veiling ongeveer 31. aan die to Noordscharwoudc 66 spoorwagens roode kool aangevoord, alzoo aan zienlijk minder dan verleden week. De groote soor ten. eerste qualiteit brachten van f 0.70fl op, de kleinere van ongeveer 3 pond gewicht deden f 3 of iets meer. Tusschcn deze prijzen in logen die van de middelgroote of van de partijen, die iets in qualiteit afweken. Voor het doorschot werd iets minder be taald. Hoewel dat kool is. welke uitstekend voor dc consumptie is geschikt, bijna evengoed als eerste qualiteit. is het minder geschikt om langer ie bewa ren. Do hoogste prijs, welke voor doorschot aan de Broeker veiling werd betaald, was f2.70, to Noord scharwoudc f 2.60. Dc laagste prijs was aan beide veilingen fO.60, Het is in afwijking met vroeger nu enkelo keeren voorgekomen, dat de minimum-prijs van f 0.60 net werd besteed, doch iets hooger lag. Het verschil is echter zoo gering, dat het op het fi nancieele resultaat weinig invloed uitoefent, en er per saldo weer een klein bedrag per spoorwagen van de roode kool is terecht gekomen, ongetwijfeld niet tneer dan f 175. Vergadering van „De Vierbond" met het Bestuur van „De Koophandel". Vertegenwoordigd zijn dc veilingen te: Broek op Langendijk: door de hecren P. Slot A. Pz.. S. dc Boer, J. Duif, VV. Visser en C. Spaans: Noordscharwoudc: door de herren J. Ootjers, J. Klif fen. P. Kostelijk en A. Swager; Warmenhuizen: door dc hecren P. Slot, W. Gut- ker, L. Doekes, K. Molenaar en P. Klant; Obdam: door de hoeren H. Bakker en A. Hcnsol- raan. Het bestuur van „De Koophandel" is vertegen woordigd door dc heeren C. Wagenaar Kz. en P. F. Slot. Daar de vergadering is belegd op initiatief van dc Centrale Veilingsvereeniging „Warmenhuizen en Omstreken" fungeert de heer P. Slot te Warmen huizen als voorzitter. De Voorzitter verwelkomt de aanwezigen en opent de vergadering met enkele inleidende woorden. De Secretaris, de heer P. Klant, leest de notulen, van de vorige vergadering, welke onveranderd wor den goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van de vereeniging „De Koophandel", waarbij deze vereeniging zich be reid verklaart de getroffen regeling in zake do kor ting voor de contante betaling voor een jaar te ver lengen. Allen kunnen zich hiermede vcroenigon. De Secretaris brengt, vervolgens een uitvoerig ver slag uit van hetgeen is verricht in zake den aan de regeering gevraagden toeslag op de bcwaarkool. Algemeen is men van oordeel dat deze zaak niot bevredigend verloopt en toont men zich verontwaar digd over dc houding der regeering. Besloten wordt dc bemiddeling in te roepen van H.M. de Koningin,, die zich dezer dagen persoonlijk van den nood in onze koolstrcek op de hoogte heeft gesteld en tevens weder een audiëntie bij den Minis ter van Landbouw aan te vragen om deze zaak nog eens te bepleiten. Voorzitter stelt vervolgens het punt waarvoor deze vergadering is bijeengeroepen aan dc orde, namelijk het voorstel van Warmenhuizen om den minimum prijs tijdelijk te verhoogen. Voorzitter constateert, dat het bepalen van een mi nimumprijs tot heden met succes heeft gewerkt. In De prijzen nagaande, welko voor gele kool in dc nfgeloopen week werden besteed, is er slechts een kleine verbetering te constateeren. Do hoogste prijs, betaald aan de Broeker veiling, was f 3.3Ö, aan dc veiling te Noordscharwoudc fo. Dit waren bovendien nog zeldzame uitzonderingen, daar zoo goed als al les, ook van de beste qualiteit, en van het meest gc- wenschte gewicht, heneden de f2.80 bleef. De groote gele kool, eerste qualiteit, bracht ongeveer fl op, dc mooiste kleine van f2.30f2.70. Het mooiste door schot werd voor f 1.40f 1.80 verkocht, het minder mooie en het zwaarste goed fO.60—f0.80. Het vorige jaar in de overeenkomstige week waren de prijzen aanmerkelijk beter en werd eerste soort voor f3 f 6.20 en doorschot voor f 2f 4.40 verkocht. Dat was dus het dubbele van wat nu werd gemaakt. Men heeft dus niet te vragen of dc tijden ook slecht zijn. De aanvoer beliep aan beide veilingen 76 spoorwagens in totaal. Minder wordt ook de aanvoer van Deensche witte kool. De prijzen bleven weer veel te wenschen over. •In 't begin der weck kwam het nog een enkele maal voor, dat f3 voor het uitgezochtstc goed werd bo- taald, doch overigens moest men al het neusje van den zalm aanvoeren, om f2.80 te kunnen maken. Voor do groote kool werd f 1.10—f 1.30 betaald. Door schot werd verkocht voor f 1 tot f 1.80. Enkele par tijen brachten iets meer of minder op, dan deze uiterste notceringen. De aanvoer beliep ongeveer 85 spoorwagens in 't geheel aan de beide veilingen. Met den uicnaanvoer loopt het op zijn eind. Dc beste prijzen, welke voor dit product zijn besteed, hebben tot bijna algeheele opruiming geleid. Nog geen 3 spoorwagens werden verhandeld. Gewone uien brachten van f 12f 13.20 per 100 K.G. op, grove f 11.10—f 12.10, drielingen van f6.90—f9.80. Nep werd voor f7.20 verkocht. De aanvoer van peen had ook weinig te bcteeke- nen. Groote brachten f 3.40—f 4 op; voor kleine werd f 1.20—f 2.10 betaald. Bieten waren weer laag in prijs. Ze werden voor f 1.40f 1.70 verkocht. den zomer en herfst is het moeilijk om den mini mumprijs te verhoogen. Hij vraagt zich echter af zou het in den winter ook niet. kunnen. Zou men dan b.v. van Februari of Maart af niet op f 1.kunnen stellen? Zou er minder kool door worden verzonden? Hij meent dat dc invloed op dc verzending slechts gering zou zijn. Hij ziet wel bezwaren, maar acht deze niet onoverkomelijk en vraagt dus of allen zich in principe met het voorstel van Warmenhuizen kunnen vereenigen. De heer Kostelijk ziet groote bezwaren. De wijzi ging moet z.i. bekrachtigd worden door de algemeene vergadering. Hij voelt ook veel voor deze zaak, maar dan moet er een fonds zijn waaruit eene uitkeering kan geschieden. De kool, welko den minimumprijs niet opbrengt, kan dan vernietigd worden. Hij acht het mogelijk eene dergelijke regeling voor het vol gend seizoen te ontwerpen. Ook de heer Ootjers acht de bezwaren niet gering, zonder fonds om iets uit te betalen. Het product wordt dan niet uit de markt gehouden. Do heer S. de Boer ziet dezelfde bezwaren. De con sequentie zal zijn dat. er, vooral bij den tegenwoor digen grooten voorraad, rnccr kool komt die niet verkocht kan worden Hij vreest dat het opvoeren van den minimumprijs tengevolge zal hebben, dat minder wordt uitgevoerd. De heer K. Molenaar zegt, oen sterk voorstander van het voorstel te zijn. Was er geen minimumprijs geweest, dan zou in dezen winter veel kool voor 10.10 a f0.20 per 100 K.G. zijn verkocht. Hij meent dat eene kleine verhooging geen afbreuk aan den afzet zal doen. De heeren C. Wagenaar en P. F. Slot meenen dat nagenoeg evenveel kool zal zijn te plaatsen voor f 1 als voor f 0.60. Het groote gevaar is h.i. dat de bou wers zelf hun kool gaan verkoopon. Het gebeurt thans reeds dat zij met een auto naar de groote ste den gaan en daar de kooplieden beconcurreeren. Fondsvorming en het uit do markt houden van de kool die eigenlijk te veel is, wordt door „De Koop handel" zeer toegejuicht. Voorzitter constateert, dat het voorstel van War menhuizen geen kans heeft en trekt het in. De an dere vereenigingen zullen z.i. het voorbeeld van de L.G.C. moeten volgen en in hunne eerstvolgende al gemeene vergadering een principieele uitspraak over fondsvorming uit te lokken. Bij de rondvraag meent de heer P. Slot A. Pz. een waarschuwend woord te moeten laten hooren in zake het besluit van den Noorder Marktbond en L.G.C. tot afschaffing van dc bonnen. De handel wordt daardoorz.i. te veel belemmerd. Hij meent dat wo met dit besluit ons zelf benadeeld hebben en ad viseert er weer op terug te komen. Dc heer C. Wagenaar gelooft ook dat het met den aanvoer aan do veilingen den verkeerden kant heen gaat. 's Maandags is er niets. Dinsdags veel, Woens dags weinig. Donderdags meer. Vrijdag weinig en Zaterdags dc grootste aanvoer van de gehcelo week. Hij adviseert den aanvoer meer te verdcclcn. Dc kooplieden zijn thans genoodzaakt veel bestellingen uit te stellen. Hierna sluiting. DONDERDAG 31 MAART. HILVERSUM (1875 M) A.V.R.O.: 8.00 Gramofoonmuziek; 10.00 Morgenwijding; 10.30 Solistenconcert; 11.00 Voordracht door Rollen Nu- man; 11.30 Solistenconcert; 12.00 Tijdsein en Omroejv orkest; 2.00 Lezing door J. Corobrink: „Hand-weven"; 2.30 Rustpoos zender; 2.45 Zangrecital door Gertrude van Vladeracken3.15 Max Tak: „De groote symphonie- orksten en hun leiders"; 4.00 Ziekenuur door Antoinette van Dijk; 5.00 Kamerorkest o.l.v. Louis Schmidt; 6.30 Sportpraatje door H. Hollander; 7.00 Kamer-orkest; 7.30 Lezing door J. Peper: „De ontwikkeling van het Ne- derlandsche Handelsonderwijs en zijn beteekenis voor de moderne maatschappij"; 8.00 Tijdsein en en Gramo foonmuziek; 8.15 Uitzending uit het Concertgebouw te Amsterdam. Orkest o.l.v. Dr. Willem Mengelberg. In de pauze: Het Kon. 's Hertogenbossche Mannenkoor; 10.30 Persberichten Vaz Dias; 10.40 Gramofoonmuziek; 11.00 Uitzending uit het Restaurant „Haeck" te Den Haag. HUIZEN (298 M.) K.R.O.: 8.00 Morgenconcert; N.C.R.V.: 10.00 Gramofoon muziek; 10.15 Korte Ziekendienst; 10.45 Gramofoon muziek; K.R.O.: 11.00 Gramofoonmuziek11.30 Gods dienstig halfuurtje; 12.00 Tijdsein en Politieberichten; 12.15 K.R.O.-Orkest o.l.v. Johan Gerritsen. N.C.R.V.: 2.00 Cursus fraaie handwerken; 3.00 Vrouwenhalfuurtje; 3.30 Verzorging zender; 4.00 Ziekenuurtje; 5.00 Cursus handenarbeid voor de jeugd; 5.45 Cellorecital door H. R. Franke; 6.45 Cursus knippen en stof ver.sieren; 7.00 Vragenhalfuurtje; 7.30 Politieberichten; 7.45 Persbe richten Ned. Chr. Persbureau 8.00 Tijdsein en Zangver- eeniging „Weesper Mannenkoor"; 9.00 Lezing: 9.30 Ver volg Concert; 10.00 Vaz Dias; 10.30 Gramofoonmuziek. BRUSSEL (509 M.) 5.20 Concert door het Omroeporkest; 6.50 Gramofoon muziek; 8.20 Concert door het Omroep-symphonie-orkest. KALUNDBORG (1153 M.) 2.20 Instrumentaal ensemble; 7.30 Haydn-concert; 9.35 Omroeporkest; 10.15 Dansmuziek. BERLIJN (418 M.) 5.35 Kamermuziek; 7.00 Weensch dansen. HAMBURG (372 M.) 4.40 Dansmuziek; 7.20 Schneider-kwartet; 9.50 Dansmu ziek door het Norag-orkest. LANGENBERG (472 M.) 4.20 Omroeporkest; 7.20 Concert; 10.20 Concert. DAVENTRY (1554 M.) 12.20 Orgelconcert dor Reginald Foort; 1.20 Orkest; 2.20 Gramofoonmuziek; 4.05 Dansorkest; 9.55 Concert; 11.05 Dansmuziek. PARIJS-EIFFEL (1446 M.) 7.50 Gramofoonmuziek. PARIJS-RADIO (1725 M.) 12.50 Gramofoonmuziek; 9.05 Idem; 9.20 „La Retraite". MILAAN (331 M.) 4.15 Gevarieerd concert; 6.25 Populaire muziek; 7.55 Or kestmuziek; 8.20 Opera-uitzending. ROME (441 M.) 5.05 Orkestmuziek; 7.20 Gramofoonmuziek; 8.05 Beet hoven-concert, WEENEN (517 M.) 9.55 Dansmuziek. WARSCHAU (1411 M.) 4.55 Concert; 6.55 Gramofoonmuziek; 7.35 Populair con cert; 9.50 Dansmuziek. Wat doen wij bij dreigend gevaar? Voor onze allereerste voorvaderen waren de wilde dieren een voortdurend gevaar. Voor leeuwen, tij gers, neushoorns en beren zijn thans motorfietsen en auto's in de plaats gekomen. Dat zijn onze gevaar lijkste en vreeselijkste vijanden, aan welker bestaan wij onphoudelijk worden herinnerd. Laten we ons zelf eens bekijken, wanneer er, bij het oversteken van een straat, in suizende vaart een auto komt aan gereden. In een onderdeel van een tiende seconde houden wij onze vaart in en de voet, die reeds voor den volgenden stap opgeheven was, wordt in een scherpen hoek op den grond gezet. Deze beweging kunnen wij nog beter in de natuur waarnemen. Wan neer een vos of een hond plotseling onraad bespeurt zet hij een van zijn voorpooten stevig en schuin op den grond^jtatjs een onbewuste reactie, die plotse ling het 4^;haam gebiedt, een afwachtende houding aan T** Imen. Het dier heeft geen oogen blik nagedacht, mUfu* heeft onbewust de juiste bewo gingen gemaakt er* uitsluitend instinctief heeft het met een van de voorpooten geremd. Indien U wel eens de gelgenheid hebt gehad, bij een erustigen brand toe te kijken, dan zult U bemerkt «ebben, hoe onverstandig en onbegrijpelijk sommige thenschen, die uit het brandende gebouw vluchten, handelen. Soms komt het voor, dat het Seheeie jiUjs reeds in lichte laaie staat, en dat het onmogelijk schijnt nog een meubel of een voorwerp yan groote waarde te redden. Dan loopt plotseling een vrouw gillend het huis in en komt ecnige secenden Jater met brandende kleeren om hot lijf weer de straat op met eenstrijkijzer in de hand! Zij wil de nu eenmaal beslist ieta „redden", hoe en wat dan ook. De vroegere Duitsche vlieger Joachim de Haas ver telde een zeer bijzonder voorval uit zijn langdurige loopbaan. Eens was hij met een escader jacht-vlieg- tuigen in Ieperen opgestegen en zijn toestel werd n\ecm8en tijd door Fransch geschut in brand ge schoten. „Ik bemerkte", vertelde De Haas later, „dat op het oogenblik waarin het toestel vlam vatte en ae steunbouten braken, mijn persoonlijkheid op merkwaardige wijze in tweeën werd verdeeld. Mijn eerste „ik" zag bliksemsnel alle gebeurtenissen uit mijn leven nog eens voor zich. Ik zag beelden uit mijn allereerste levensjaren, die ik al lang vergeten was en die misschien slechts op het oogenblik, dat ze gebeurden, in mijn bewustzijn zijn geweest. Zoo ,lk raijn geheele leven voor mij, tot de dingen, die ik slechts ecnige dagen tevoren beleefd had, toe. Te gelijkertijd werkte mijn tweede „ik" met een ra- zende snelheid, om een reddingsmogelijkheid te vin- ?eï]\TerwW n°g de beelden uit mijn jeugd voorbij trokken,, richtte ik mij met de grootste moeite op, stond een moment op den rand van het vallende vliegtuig en stortte mij in de gapende leegte. Na een val van 100 meter opende zich met veel geraas mijn valscherm en langzaam zweefde ik naar beneden. Ditmaal was het nog goedgegaan Wat de moderne techniek vermag. Het klankmaseum van professor Doegen, Ideale gelegenheid om onsterfelijk te worden. De meesten mijner lezers zullen wel eens gehoord hebben van de „linguaphono". mogelijk hebben zij de linguaphone zélf reeds gehoord. Dit apparaat is na melijk in korten tijd wereldberoemd geworden en is over den geheelen aardbol in gebruik. Het korrtt in principe neer op een gewone "gramofoon met bijbe- hoorende platen. Deze laatste zijn echter alle spreek platen en met behulp van deze kan men een wille keurige taal onder de knie krijgen, vooral wat be treft uitspraak, intonatie, typische gezegden, enz. Een soort grammatica, die men moet gebruiken naast de gramofoonopnamen, brengt de leerling dan op de hoogte van de noodige theorie. Groote geleerden en kunstenaars hebben ten behoeve van linguaphone- studenten hun stem laten vastleggen op den ebonie ten schijf. Zoo heeft G. B. Shaw in de Engelsche taal een gramofoonplatenrede gehouden, getiteld: „Spo ken English end Broken English" (Gesproken en ge broken Engelsch). De Toonfilm en de Talkie zijn U allen natuurlijk eveneens bekend en gij weet, hoe hier geluid en beeld tot een kunstzinnig geheel zijn vereenigd. De philo- loog professor Doegen. hoogleerasr aan de Berlijnsche Universiteit, heoft de verschillende elementen van deze modernste technische overwinningen op een nieuwe wijze gecombineerd en wel met een weten schappelijk doel. Hij heeft te Berlijn een museum ingericht, waar (voorloopig alleen voor studenten) de meeste grooten dezer aarde te hooren zijn of in de toekomst te hoo ren zullen zijn. Velen zijn er voorts ook te zien. ter wijl ze spreken; van die laatsten is n.1. een geluids film opgenomen. Een uitgebreid archief van gramofoonopnamen is aangelegd. Tagore, en Ebert. Patel. Shaw, Hinden burg. Dr. Eckener. Ilaeckel, Wilhelm II. de stemmen van de meest uiteenloopende persoonlijkheden uit alle deelen der wereld kan men hier beluisteren. Professor Liepe uit Kiel, de leider van het Theater- seminarium, had reeds voordat Doegen zijn museum opende, een verzameling aangelegd van de vereeuwig de stemmen der bekendste acteurs en actrices uit binnen- en buitenland, o.a. Wegener, Kraus, Moissi. Wüllner, enz. enz. en hij zal deze collectie thans in samenwerking met Doegen trachten te completeeren. Het klankmuseum biedt verder nog iedereen, die zich voor talen interesseert een prachtige gelegenheid om de onsterfelijkheid te verwerven. Men is namelijk bereid (natuurlijk tegen vergoeding van de kosten) om gramofoon-opnamen te maken van iedereen, die zijn orgaan aan eigen critiek wenscht te onderwer pen. Binnen afzienbaren tijd zal het dus mogelijk zijn om in het museum te komen, niet als portret, of standbeeld, maar als „geluid". Daar inmiddels de onbreekbare platen ook zijn uitgevonden, kan men er vrij zeker van zijn, dat men, wanneer men is opge borgen in Prof. Doegens archief tot in lengte van dagen aan de vergetelheid zal zijn ontrukt. De waarde van fruit voor het lichaam. Sinds oude tijden behooren de vruchten tot de meest begeerde bestanddeelen der menschelijke voeding, ofschoon ze bijv. in tegenstelling met vleesch, arm aan eiwit zijn. en in tegenstelling met boter bijvoorbeeld arm aan vetten. Hun watergehale Is ook niet als een voordeel te beschouwen. De voedingswaarde van het fruit moet voornamelijk gezocht worden in zijn sui- kergehalte en zijn koolhydraten. Een uitzondering maken noten en amandelen, die een groote hoeveel heid vet en eiwit bevatten en, naar verhouding, zeer arm aan water zijn. Het eiwit van deze vruchten is gemakkelijk verteerbaar en kan vrijwel geheel wor den verbruikt. Voor de andere vruchten is het gehalte aan koolhydraten (van ongeveer 20 tot 30 de voornaamste voedingsfactor. De onrijpe vruchten be vatten een groote hoeveelheid zetmeel, torwijl het rijpe fruit meer oplosbare koolhydraten bevat, zooals rietsuiker .druivensuiker en vruchtensuiker. Daar bij een overvloeaigen toevoer van koolhydraten de voor het lichaam bcnoodigde hoeveelheid eiwit daalt, zoo is liet met behulp van fruitvoeding mogelijk de bcnoodigde hoeveelheid dierlijk voedsel te vermin deren. Verder hangt de voedingswaarde van het fruit af van de hoeveelheid organische zuren, zooals ci troen-, wijn- en appelzuur. Vruchten die rijp zijn ge worden hij warm, droog weer, zijn het armst aan zuren; ook bij het bewaren van b.v. appelen, neemt de hoeveelheid zuren af. Naast de zuren spelen ook de zouten, vooral kalk- en fosforzouten, een belang rijke rol. Daar het fruit, in tegenstelling mc-t de groen ten, veelal rauw worden gegeten, zoo worden de zou ten het lichaam volkomen toegevoerd. Terwijl de gekookte groenten een deel van hun zoutgehalte ver liezen, doordien meestal het water waarin de groen en zijn gekookt, wordt weggeworpen, is het zoutver- lies, bij het koken van vruchten gelijk nul, daar meestal het sap mede wordt genoten. De aangename smaak van het fruit wordt behalve door vermenging van suikerstoffen, die meestal uit aeterische oliën bestaan, gevormd. Als ze volkomen rijp zijn, zijn de vruchten het rijkst aan aromnstoffen. die echter door hitte worden vernietigd of verandering onder gaan, zoodat het gekookte fruit nimmer die heerlijke geur heeft als het ongekookte. Een tenslotte is do hoeveelheid vitaminen in de vruchten van groote be teekenis voor het gezonde, vooral het nog groeiende lichaam. Voornamelijk bevinden zich deze aanvul lende voedingsstoffen in citroenen, sinaasappel, ana nas, aardbeien. Wij zien dus, dat het fruit niet alleen om zijn eet- iustwekkende eigenschappen, maar ook om zijn voe dingswaarde te recht als een waardevol voedingsmid del moet worden beschouwd. Hoe het garen ontstaat. Dagelijks trekken vlijtige vrouwenhanden de dra den langs en over elkaar, maken kleedingstukken, doeken en mooie werken, maar slechts weinigen we ten hooveel werk en hoeveel moeite het kost dit naai- materiaal te vervaardigen. De grondstof voor het onmisbare materiaal levert de katoenplant., die in Noord- en Zuid-Amerika en in Egypte gekweekt wordt. In Maart en April in Noord-Amerika en Egypte en reeds in Januari in Zuid-Amerika zaaien de katoenplanters met een machine, die tegelijkertijd kunstmest in den bodem brengt, het katoenzaad. Na ongeveer veertion dagen komen de plantjes uit den grond; later krijgen ze een hoogte, die varieert tus- schen 50 centimeter en 1 meter 70, hetgeen afhangt van het klimaat en de vruchtbaarheid van den bodenn De planten hebben mooie, gele knoppen en bloemen, die 's nachts roodachtig worden. Twee weken lang staan de katoenplanten in prachtigen bloei. Als ze uitgebloeid zijn, vormen zich groene kernen, die langzaam donkerder worden en openspringen, zoodra ze rijp zijn. Na het openspringen vertoonen de zaad kokers haren, die bij de Egyptische planten geel en bij de Amerikaansche wit zijn. Deze zaadharen worden onmiddellijk met de zaadkernen verwijderd, omdat ze dc vezels van het zaadkokertje zouden schaden. Dit verwijderen moet met zeer veel zorg geschieden en hiervoor is een groot aantal arbeiders noodig. De ruwe katoen moet nu eenige dagen drogen. Als de zaadkernen absoluut droog zijn, worden, met behulp van speciale machines, de vezels eruit gehaald. Van wat er over blijft, wordt slechts ee deel als zaad voor het volgend jaar gebruikt, terwijl uit de rest een olie wordt geperst, die o.a. gebruikt wordt voor dc fabri catie van plantenboter. De kwaliteit van de katoen wordt beoordeeld naar de lengte van de vezel, naar dc kleur, de stevigheid, dc fijnheid en den glans. De witte katoen is beter dan de gele Egyptische, die wij kennen onder den naam „Macco". Alleen de beste kat ^ensoortcn worden ge bruikt voor het vervaardigen van naaigaren. Bij dc bewerking laat men de draden eerst snel door een gasvlam loopen, waardoor de kk.ne, rechtopstaande haartjes verbranden. Dan worden de strak gespannen katoendraden in een natronloog gedoopt en weer uit- gewasschen. Daarna worden do draden in een zuur- oplossing gewasschen, waardoor ze een zijdeachtigen glans krijgen. Dit proces wordt „Mercerisecren" ge noemd, naar Mercer, die het eerst in 1844 deze behan deling met natronloog heeft toegepast, om zoodoende het kleuren van de draad gemakkelijker te maken.

Schager Courant | 1932 | | pagina 7