Het einde van strijd in Twente. DE LANGENDIJKER GROENTENVEILINGEN. Rumoerige vergaderingen van „De Eendracht." VERDUISTERING VAN 72 MILLE. Ingezonden Stukken. Verkiezing Zijpe en Hazepolder. Reiziger uit den trein gevallen. SCHERPE VERWIJTEN AAN HET HOOFDBESTUUR. Het bestuur, dat op het tooneel zat, In paniekstemming naar de uitgangen gevlucht. Wij ontvingen het volgende communiqué van het hoofdbestuur van den Algemeenen Bond van Textiel arbeiders „De Eendracht" te Enschede d.d. 2 April: In de hedenmiddag in Neede en Borne gehouden stakersvergaderingen van „De Eendracht" is bij accla matie besloten de staking op te heffen, terwijl hetzelfde in Losser geschiedde met groote meerderheid van stem men. In deze vergadering kwam tot uiting de wrevel tegen het optreden der Chr. en R.K. organisaties, die door hun houding dit einde der staking hebben veroor- zaakt, terwijl daarnaast ook tegen het hoofdbestuur der eigen organisaties klachten over het optreden wer den geuit. Toch, meende men, dat waar de zaak zoo geloopen was een doorstaken alleen van de Eendracht absoluut onmogelijk was. Ditzelfde gold ook voor de eerste vergadering, die heden in Enschede is gehouden, ook daar werden scherpe woorden gesproken aan het adres der Kath. en Chr. organisaties en ook daar kwam tot uiting dat men van oordeel was, dat het hoofdbe stuur der Eendracht krachtiger maatregelen had moe ten nemen om de Chr. en Kath. arbeiders aan de zijde der modernen te krijgen. Door het hoofdbestuur van de Eendracht werd op alle vergaderingen het standpunt verdedigd, om gezien de omstandigheden niet alleen den strijd voort te zetten. Het zou niet voldoende zijn, dat men een grooter of kleiner deel van de R.K. en Christelijke arbeiders aan zijn zijde zou krijgen. Dat heeft de voortzetting van den strijd in 1924 bewezen. Wilde men den strijd op een behoorlijken grondslag voortzetten, dan zou daarvoor volgens de overtuiging van het hoofdbestuur ook de medewerking der confes- sioneele besturen noodig zijn, daar anders een afbrok keling van de staking in een zeer korten tijd te ver wachten was. Deze vergadering, die 4 uur duurde, ver liep ten slotte, waardoor van het houden eener stem ming moest worden afgezien. De hedenmiddag gehou den vergadering van de .Eendracht" had ongeveer een zelfde verloop. Ook daar werd niet gestemd. Toen deze vergadering feitelijk Teeds was afgeloopen, ontstond een geweldig tumult en opgeschoten jongens wierpen met stoelen naar het tooneel, waar het bestuur zich bevond. In paniekstemming vluchtte men naar de uit- gangen. Een man, die een verkeerde deur opende, stort- te in een diepen kelder en liep hevig bloedende hoofd wonden op, welke door een geneesheer moesten worden verbonden. Verder bekwam niemand lethel. Een aantal stoelen, een ruit en eenlge laimpen zijn vernield. Voorts vergaderde hedenmiddag de afdeellng En- schede van de Landelijke Federatie van Textielarbei ders, aangesloten bij het N.A.S. Omtrent deze vergade- De groote protestvergadering van dan Neutralen Bond. Al. gemeens ontevredenheid over het uitblijven van maatregelen, die eenlgszlns bevredigend kannen heeten. De nood der gemeenten. Nog groote aan voeren aan de veilingen tegen veel te lage prijzen. Roode, witte en gele kool brengén wei nig op. Gelukkig kon het aangevoerde nog geplaatst wor den. Kleine nlenaanvoer, hooge prijzen Aanvoer wor- telen en bieten' lagere prijzen. We hadden Zaterdag 1.1. het genoegen de Protestver gadering bij te wonen van den nog zeer jongen Neutra len Bond van Boeren, Land- en Tuinbouwers, (waar van elders in dit nummer uitgebreid verslag ts Opge nomen). Uit heel W.-Friesland en uit Kennemerland waren ze in groote massa, meest per fiets, opgekomen, om te getui gen van den nood, waarin de bewerkers van den grond zijn geraakt. Het Hoofdbestur had er aanvankelijk een zwaar hoofd in, want het was bevreesd, dat deze verga dering een fiasco zou worden. Niet, dat de tuinders niet zouden willen demonstreeren voor hun goed recht op een menschwaardig bestaan, doch omdat velen onder hen een broertje dood hebben aan vergaderen en ook, omdat ze tot nu toe zoo goed als niets van de regeering hadden gedaan gekregen, zoodat verwacht werd, dat de meeste leden hun lot dan maar verder gelaten zouden dragen. Men had zich nu echter in de mentaliteit van den WestfriesChen tuinbouwer vergist, want een zoo massale deelneming aan deze bijeenkomst had zelfs de grootste optimist niet durven verwachten. Twee volle zalen met ruim 800 deelnemers dat moet toch wel iets zeggen tot onze overheidspersonen. Als de regeering. den tuinbouw was tegemoet gekomen met een steunregeling die ook maar ©enigszins in den nood had. kunnen voor zien, dan weten we zeker, dat de protestvergadering van den Neutralen Bond niet zoo prachtig geslaagd zou zijn als dit nu het geval is geweest. De deelnemers waren ring werd ons een communiqué verstrekt, waarin ver schillende feiten worden geconstateerd, o.m., dat de federatie aan het bestuur van de „Eendracht" heeft voorgesteld een strijdfonds te vormen tot steun van de R.K. en Christelijke arbeiders, waartoe de stakers zelf 10 pet. van hun uitkeering zouden bijdragen, dat dit schrijven door de „Eendracht" niet beantwoord is, dat reeds voor den aanvang van de ledenvergadering van de „Eendracht" van Zaterdagmorgen door het bestuur van de „Eendracht" tot aanmelding aan de fabrieken is geadviseerd, waardoor de verwarring onder de sta kers toenam, voorts dat de aanmelding op Zaterdag morgen reeds een omvang aannam, waardoor de be ëindiging van den strijd in feite werd verwezenlijkt. In deze omstandigheden, aldus het communiqué kon het parool van doorstaken uit te geven door het federatie bestuur slechts de tegenstellingen tusschen de arbei ders toespitsen, hetwelk in het voordeel der werkge vers zou zijn en de noodzakelijke eenheid in den ver deren strijd van het textielproletarlaat zou verzwakken. Het belang van de arbeiders vordert den gesloten te rugtocht van de stakende arbeiders, zoodat de gehouden ledenvergadering van Zaterdag 2 April tot algemeene aanmelding en opheffing van den strijd besloot. De steunbeweging van het N.A.S. wefdt in verband met de afwikkeling van het conflict en de Rijnvaart staking voortgezet. Resolutie van de NederJandscbe Vakcentrale. Hun leden gead viseerd den arbeid te hervatten. In verband met de situatie in Twente heeft het be stuur van de Nederlandsche Vakcentrale de volgende resolutie gepubliceerd: De ledenvergaderingen van de verschil lende afdeelingen van de Politiek Onafhankelijke Textielarbeidsor-ganisatie, kennisnemende van de besprekingen, welke onder leiding van den Voor zitter van het R.K. Werkliedenverbond op 29 en 30 Maart j.1. hebben plaats gehad tusschen de Enschedesche- en Twentsch-Geldersche Fabrikan- tenvereenigingen en de besturen van het R.K. Werkliedenverbond, het Christ. Nationaal Vakver bond, de Textielarbeidersbond „St. Lambertus" en de Textielarbeidersorganisatie „Unitas", ken nisnemende van het tusschen deze partijen ge troffen a cc oord, verder kennisnemende van het verslag der conferentie, gehouden op 1 April j.1. te Hengelo tusschen de vertegenwoordigers van de genoemde Fabrikantenvereenigingen eenerzijds en van het Dagelijksch Bestuur van de Neder landsche Vakcentrale en de Politiek Onafhanke lijke Textielarbeidsorganisatie anderzijds, betreu ren het door de eerstgenoemde groepen getroffen accoord, dat naar haar meening niet is in het be lang van de Textielarbeiders, van oordeel echter, dat in de thans ontstane situatie een advies om in de staking te volharden, niet is in het belang van de leden en hun gezin nen, zoodat de verantwoordelijkheid van een der gelijk advies door de leiding niet kan worden aanvaard, besluiten het opgelegde accoord te aanvaarden en hun leden te advlseeren op de desbetreffende voorwaarden den arbeid te hervatten. daar niet voor hun plezier, maar waren opgekomen om hun ontevredenheid uit te spreken over de regeering, die maar doof blijft voor de billijke verzoeken, en ver langens van zoovelen, die thans aan den rand van den afgrond staan. We hebben met genoegen naar de verschillende spre kers geluisterd en het mag gezegd worden, dat er on der die eenvoudige tuinders menschen gevonden wor den, die hun gedachten weten weer te geven op een wijze, die alle lof verdient. Niet belust op oratorisch effect hebben zij In schrille kleuren geteekend, wat er onder de tuindersbevolking aan leed en ellende geleden wordt, hoe de geest onder hen is, hoe vredelievend en ordelievend die eenvoudige boerenmenschen van het platteland zijn, maar ook was te beluisteren de geest, die wel eens over hen vaardig zou kunnen worden, als zij nog langer het stiefkind blijven onder de leden van het groote gezin, dat de Nederlandsche burgerij heet. Wat moet er van de duizenden gezinnen terecht komen, die nu reeds aan alles gebrek hebben. Het beetje steun, dat zij van de regeering hebben gekregen is zelfs niet voldoende om hun land te bemesten. Wat zal de oogst op die manier aan resultaten geven! Wat moet dit worden, als de prij zen der producten maar op hetzelfde lage peil blijven? Hoe moeten de tuinders de maanden doorworstelen, waarin ze geen kool meer hebben, van welker opbrengst ze nu nog het leven wat weten te rekken. Millloenen worden door de regeering beschikbaar gesteld voor werk- loozen, terecht, maar kunnen de tuinders dan blijven leven van de reserves, die er allang niet meer zijn? Men moest in Den Haag tooh eene gaan begrijpen, dat steun een levensbelang vormt voor onze tuinbouwers en dat zij ook een deel opelschen van de groote bedragen, die aan andere categorien der bevolking wel zijn verleend. De elsch, de gemeenten te verplichten nog 30 pet. bij te dragen aan de schamele 7 ton der regeering, wreekt zich op de tuinders, doordien er gemeenten zijn, die dit niet kunnen, aangezien zij finantieel zoo zwak staan, dat geen enkele bank het waagt haar gelden te leenen. Het ls een eisch, niet alleen van welbegrepen eigenbe lang voor den Nederlandschen staat, maar een van recht en billijkheid aan een schare van hard werkende bur gers, die niet aan hun lot mogen worden overgelaten, op straffe van een geest en mentaliteit te verwekken, die veel erger zal zijn dan het finantieele nadeel dat de schatkist mogelijk kan lijden. Dat er nog belangrijke voorraden winterproducten aanwezig zijn, bleek in de afgeloopen week weer duide lijk. Als er toch In dezen tijd nog ongeveer 150 spoor wagens van 10.000 K.G. worden aangevoerd, wil dit nog al wat zeggen. Aan de Noordermarktbondveiling werden 90 spoorwagens roode kool verhandeld, die weer lage prijzen opbrachten. Voor de allermooiste van dit soort werd ruim f 3 betaald, Zaterdag wa^ de hoogste prijs Fraude bjj een bank te Haarlem. Gevolg van ongelukkige speculaties. Zich zelf bU de politie aangemeld. Zaterdag heeft zich bij de justitie te Haarlem aange meld een 49-jarige procuratiehouder en chef van de effectenafdeeling van de Rotterdamsche Bank aldaar. Hij heeft verklaard ten nadeele der Bankvereenlging een bedrag van f 72.000 te hebben verduisterd. De aangehoudene was circa 35 jaar In dienst der Bank. De verduisteringen zijn gepleegd in een tijds verloop van circa 3 jaar. Het groote bedrag is verloren gegaan met ongelukkige speculaties. De man is in be waring gesteld. Nader wordt gemeld, dat V. met eigen fondsen ge speculeerd heeft bij een bekende firma te Amsterdam. Toen dit mislukte, was hij genoodzaakt voor dekking van het surplus gebruik te maken van fondsen, die hij door de functie welke hij aan de bank bekleedde ter aflevering aan cliënten, in zijn bezit had. De verduiste ring werd ontdekt, doordat verleden week een cliënt uit Amsterdam zijn stukken terugverlangde en toen hij de portefeuille ontving, constateerde dat er eenlge stuk ken ontbraken. Bij onderzoek bleek dat de stukken niet aanwezig waren en dat er van een vergissing geen sprake kon zijn. Daarna zijn de effecten als vermist opgegeven en bij andere bankinstellingen gesignaleerd. V. voelde dat het geheel en als misliep, dat hij er niet ln slaagde, de effecten opnieuw in zijn bezit te krijgen. Hij stelde zich spoedig in verbinding met de firma te Amsterdam met het verzoek hem de stukken terug te geven. Die firma heeft hem de stukken op één na te ruggestuurd; éen stuk was Inmiddels verkocht. V. voelde toen, dat hij niet meer in staat zou zijn de zaak te redden, en heeft zich bij de politie aangemeld. Het bedrag van f 72.000 berust op de opgave van V., want het onderzoek naar de juiste som is nog ln vollen gang. Vrijdagmiddag 2 uur verscheen V. niet op het kantoor en hij informatie bleek toen spoedig wat er gebeurd was. Om zijn fraude te verbergen had verdach te de requ's voorzien van valsche handteekeningen, die zoo bedrlegelijk nagebootst waren, dat de cliënten te Amsterdam geen oogenblik twijfelden aan de echtheid ervan. Uit de verklaring van V. ten overstaan van de politie blijkt, dat hij met heel kleine bedragen begonnen is en daarmede aanvankelijk relatief veel geld heeft verdiend. Toen hij eenmaal den smaak te pakken had, is hij verder gegaan en het scheen hem steeds mee te loopen. Toen kwaim de crisis en volgde de debacle. Ten slotte werd nog medegedeeld, dat de Rotterdam sche Bankvereenigingr tegen fraude verzekerd is en de cllëntele geen schade van deze kwestie ondervinden. EEN SCHAT IN DE ZUID-WILLEMSVAART? Duikers aan het zoeken. Sinds enkele dagen is er in de Zuid Willemsvaart te Helmond een duiker aan 't zoeken naar de nalatenschap van den heer S., en diens vrouw, die belden voor eeni- gen tijd dood ln hun woning gevonden werden en van wie verteld wordt, dat de heer S. zijn geldswaardige be zittingen ln een vlaag van waanzin in de Z.W. V. zou hebben gegooid. aan die velling f 2.90. Te Broek werd nog tot f 3.40 be steed. Voor mooie groote werd f 1 betaald, sommige partijen brachten tot f 1.401.50 op. Klein doorschot kon nog een prijs van f 2.602.90 bedingen, groote, als ze wat mooi van stuk waren, werden voor f 0.80 verhan deld. Het kwam echter weer meermalen voor, dat de tulndbouwera zich met f 0.60 per 100 Kg. moesten te vreden stellen. Maar men is al blij, dat men zijn pro ducten niet weer mee naar huls moet nemen, wat dus zeggen wil. dat nog alles kon worden verkocht. De han delaars wisten ze dus nog te plaatsen, en we vernamen van hen, dat het zelfs voorgekomen ls deze week, dat ze hun orders niet konden uitvoeren, wegens gebrek aan den aanvoer van bepaalde soorten, die werden gevraagd. Ongeveer hetzelfde kan worden gezegd van de gele kool. De prijzen ervan zijn ook bespottelijk laag, althans veel te laag, wil er wat voor den tuinder op overschieten De hoogste noteering, die we de laatste week aantrof fen, was er een van f 2.90. Die zal dan wel gegolden hebben de mooiste gele kool van ongeveer 3 pond. Ove rigens draaiden de hoogste prijzen om de f 2.50. Voor eerste soort groote werd van f 0.701.20 betaald en voor de soorten, die in gewioht tusschen de drleponds en de groote lagen werden prijzen besteed tusschen ongeveer f 1 en f 2.50 varleerend. Doorschot werd ook hier nog herhaaldelijk voor f 0JJ0 verkocht en de hoogste notee ring bleef beneden de f 2. Deze prijzen ln aanmerking genomen, zou er nog alle aanleiding zijn, de tuinbou wers met een toeslag van regeerlngawege te helpen. Men waoht echter en wacht nog eens weer en het «Ind zal wel zijn, dat er niets wordt gekregen. Ongeveer 65 spoorwagens van deze kool werden aan beide veilingen verkocht. Met de Denen ging het ook slapjes. Vraag uit Amerika bleef nog uit en het is de vraag, als ze kwam, of die nog wel voldoende effect zou sorteeren, bij de geweldig hooge invoerrechten, ook daar geheven, om tot een redelijken prijs te komen. De mooiste De nen, die om hun grootte den hoogsten prijs bedingen, moesten voor ruim f 2 worden verkocht. De grootste brachten ruim f 1, tot, als men zeer gelukkig was, f 1.20 of f 1.30. Doorschot liep tot f 1.90, groote ongeveer f 1, afwijkende qualiteit natuurlijk nog minder. De totale aanvoer naderde de 90 spoorwagens. Klein was de uienaanvoer, maar best de prijzen. Ge wone uien brachten f 1113 per 100 Kg. op, grove f 11 12, een enkel partijtje kwam daar zelfs nog boven. Voor drielingen lagen de prijzen meestal tusschen f 7 en f 8. Met den aanvoer van bieten loopt het ook op zijn end. De prijzen waren als gedurende den heelen winter verre van bevredigend n.1. f 1.602.20. De in niet groote hoeveelheden aangevoerde peen brachten minder op dan de laatste weken. Voor groote werd f 2.703.70 betaald, voor kleine f 1.201.30. Alles tezamen genomen een slechte week. Hooggeachte Redactie, Wilt U mij s.v.p. eenige plaatsruimte afstaan ln (Jw veelgelezen blad? Als antwoord op het Ingezonden stuk van den heer Dignum, voel ik mij gedrongen dezen heer te wijzen op zijn pover verweer, van de beschuldiging, zijn partij den rug toe te hebben gekeerd. Was de heer Dignum niet gekozen voor de Egale- ments-en Nollenpartij en deelde hij toen niet de In zichten dier partij? Waarom ging hij later met de tegenpartij mede, dus tegen de afspraak en eigen in zicht in? Hoe noemt U dat? Welke reden was daar voor?? Dit mijnheer de Redacteur, teekent toch niet de rechtschapenheid van een oprecht mensch, en al zou de voorman van de Egalements- en Nollenpartij tegen zijn candidatuur zijn geweest, is dat dan een reden om van principe te veranderen? Nog komt mij te binnen een gezegde van één der leden van de Contrlbuabele party, luidende: De heer Dignum heeft een mooi zwart pakje, maar een hartje. Kiezers, doet aan dit gedoe niet mede. Nadere ge- dachtenwisseling met den heer Dignum heeft geen zin, immers, welke nieuwe gezichtspunten zouden er geop perd worden? Er ls toch al dikwijls genoeg het woord aan genoemden heer over de zaak gegeven. Uit bovenstaande ls nu toch genoeg gebleken, welk® praktijken de zich zelf betrouwbaar noemende heeren der Contrlbuabele partij er op na houden. P. SLIJKERMAN. Bosch weg, 't Zand, April 1932. Geachte Redactie. Aangenaam zou het mll zijn het navolgende onder de rubriek: „Ingezonden stukken" te zien opgenomen in uw veelgelezen blad. waarvoor bjjvoorbaat mijn dank. Met belangstelling las ik in „De Nieuwe" van 25 Maart IJ. het nleuwsberlchtje over het aanleggen van twee kegelbanen in het Hotel „Vredelust" van den Wel. Ed. heer Igesz. Dat het plan is dit werk onder de Inwo ners van Sohagen aan te besteden zal. natuurlijk ieder patroon te dezer plaatse op prijs stellen. Echter werkt voor mU ontgoochelend, dat mocht blijken, dat boven de begrootingsom zal zijn ingeschreven, dat dan publieke veraanbesteding zal volgen. Hieruit kan lichtelijk een verkeerde uitkomst van zaken het gevolg worden. Waar toch de begrootingssom het eindbedrag aanduidt van de sommen der verschillende posten, welke door ieder voor zich aan de hand van bestek en teekening moeten wor den vastgesteld, kunnen hierin heel gemakkelijk ver schillen ontstaan. Bij berekenen der hoeveelheden, vast stellen van de prijzen, schatting der werkloonen, fouten bij de optelling, vergissing in berekening der hoeveel heden, te lage of te hooge schatting der werkloonen bij al deze factoren kunnen vergissingen plaatsvinden. Deze mogelijkheid is natuurlijk bij den architect niet uitge sloten zoomin als bij den inschrijver. Om nu verkeerde gevolgtrekkingen te voorkomen, is m.i. de meeet ratio- neele wijze omals voorwaarde bij deze inschrijving te stellen, dat de laagste inschrijver en den architect na de voorlezing der biljetten hun gespecificeerde raming in moeten leveren. Blijkt nu, dat de inschrijver boven de raming is, dat dan door een onpartijdige commissie wordt uitgemaakt, of deze raming als juist kan worden aangemerkt. Mijn inziens kan nu deze voorwaarde is gesteld en publiek is gemaakt, zoowel voor architect, aanbeeteder als aannemer de meest wenschelijke oplos sing zijn. Hoogachtend, Samenwerkende Patroonsvereenlgingen in het Bouwbedrijf ten Noorden v. h. IJ. Afd. Schagen. Met een zending goud op weg naar Am sterdam. Ongeluk of misdaad? Zaterdagmorgen is» nabij Holten uit den D-treln Berlijn—-Amsterdam een reiziger gevallen. Men vond hem bewusteloos op de rails liggen. Het bleek te zijn de 47-jarige Duitsche reiziger M. S., die met een zen ding goud op weg was naar Amsterdam. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. De man kon nog niet worden verhoord. Een ongeluk. Nader wordt gemeld: De machinist van een uit Deventer komenden arbel- derstrein zag even voorbij het viaduct te Holten een man naast de rails liggen. De machinist stopte en de man, die bewusteloos was, werd met den trein naar het station Holten vervoerd, waar geneeskundige hulp werd ingeroepen. De man bleek uit den even te voren gepasseerden D-trein naar Amsterdam te rijn gevallen. Het was een Duitscher, een zekere M. Fritzsche, dit begeleider was van een zending goudgeld, welke naar Amsterdam gebraoht werd. Zijn val uit den trein Is louter aan een ongeval te wijten. De man heeft een zware hoofdwonde en hersenschudding opgeloopen. DOOR HET SPRINGEN VAN EEN BAND. Auto-ongeluk by Dordrecht Zaterdagavond ongeveer kwart over zes reed een luxe auto op den straatweg van Dordrecht naar Willemsdorp toen onverwacht een band sprong. De bestuurder, de heer E. C. W. Dinger Hattink uit Dordrecht raakte ten gevolge hiervan zijn stuur kwijt, waardoor de wagen tegen een telefoonpaal botste. Tenslotte kwam de auto ondersteboven ln een naast den weg gelegen sloot te recht. De bestuurder werd vrij ernstig gewond, evenals een der drie zich in den wagen bevindende passagiers- Beiden werden per auto naar het ziekenhuis te Dor- dreoht overgebracht. De auto is zwaar beschadigd.

Schager Courant | 1932 | | pagina 6