RAAD VAN SCHAGEN. Vergadering van den Raad op Dinsdag 5 April 1932, des avonds kwart over zeven ure. Voorzitter de heer Jb. de Vriee, loco-burgemeester; secretaris de heer A. C. Roggeveen. Aanwezig alle leden. Voorzitter zegt dat door het ziekteverlof van onzen burgemeester, hij nog deze vergadering moet leiden. Spr. hoopt dat deze taak voor hem een aangename taak mag zijn. Spr. zegt hoopt, maar bij voorbaat rekent spr. er op dat de taak een aangename zal zijn, omdat hij gelooft dat de sfeer die in deze ver gadering zal heerschen zoo zal zijn, dat zijn taak om deze vergadering te leiden, niet anders dan een ge noegen zal zijn. De notulen der beide vorige vergaderingen wor den ongewijzigd goedgekeurd. Mededeelingen door den Voorzitter. Da Voorzitter deelt mede: Het ooilege van Burgem. ,en Wethouders heeft beslo ten het ambt. bekleed door den heer P. Rezelman en dat tot nu toe steeds ls aangeduid geworden als gemeente opzichter, met Ingang van 6 April 1932. In verband met de werkzaamheden op dat gebied van den heer Rezel man. voortaan te zullen doen heeten: Gemeente-archi tect De heer Van Nuland onderschrijft do meening van B. en VV. dat er ten opzichte van de titelktuur des heeren Rezelman verandering moet komen, maar spr. acht de benaming van Gomeente-architect niet juist Een architect toch doet niet anders dan bouwontwer pen maken en toezicht daarop uitoefenen. De heer Rezelman heeft echter nog heel wat andere werk zaamheden. En spr. meent dat kijkende naar grootere plaatsen, waar men spreekt van Directeur van Ge meentewerken, deze benaming beter is. Men heeft hier ook nog een directeur der lichtbedrijven, direc teur van het grondbedrijf. De heer Bel: Directeur der begraafplaats. De heer Van Nuland: Juist, ook deze en daarom acht ik den titel van directeur der gemeentewerken beter en juister. Voorzitter zegt dat B. en W. tot den titel van Ge meente-architect zijn gekomen, lettende op de plaat sen van gelijke grootte als Schagen. Daar spreekt men ook van Gemeente-architect Bovendien heeft de heer Rezelman in dit opzicht vooral den laatsten tijd zijn sporen verdiend. Dat de heer Rezelman nog an dere werkzaamheden heeft, behoeft geen bezwaar te zijn. De heer v. Nulond blijft den titel niet gelukkig ge kozen achten. Dat men dit elders doet, behoeft voor Schagen geen reden te zijn om dat na te De heer Bel is het met B. en W. eens. In de groote steden heeft men een directeur van publieke werken, daarnaast nog een directeur van bouw- en woning toezicht, terwijl voor de technische bedrijven gespro ken wordt van een Stadsarchitect Voor Schagen acht spr. den naam van Gemeente-architect de juiste aanwijzing. De heer Van Nuland houdt zijn idóe vast en maakt er een voorstel van. Wat nu in rondvraag te brengen? zegt Voorzitter; wat is het verst strekkend? De heer Bel: Directeur publieke werken is groo- ter Bram dan Gemeente-architect. (Gelach.) Het voorstel van B. en W. wordt vervolgens aange nomen met alleen de heer Van Nuland tegen. Ingekomen stukken en adressen. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeenteont vanger op 23 Maart 1932. In kas moest zijn en werd be vonden t 11506.30, waaronder f 7000 als saldo bij de Hoomsche Crediet- en Effectenbank. Uit het verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim blijkt dat de commissie vijf maal verga derde. Tot Voorzitter werd herbenoemd de heer D. Brouwer; tot secretaris de heer J. Schoorl Pz. Het verificatiebureeu van de Vereen, v. Ned. Gemeen ten zond rapport over de jaarrekening van de eiervei- ling. Alles werd in orde bevonden. De verlies- en winst rekening gaf geen saldo aan, de afschrijvingen voor 1931 bedroeg f 280.96. Tengevolge van de zeer lage prij zen der eieren over 1931 was de opbrengst der veilloo- nen nog weer lager dan over het jaar 1930, n.1. f 4683.22, tegen 1 5680.75 over 1930. Verwerklngslnrlchting. Ingekomen ls het verslag van de vergadering op 10 Maart jj. van de comm. van Uitvoering van den Vleeechkeuringsdlenst in den kring Barsingerhorn (van welke vergadering wij reeds een verslag plaatste®). De commissie merkte o.m. op: Naar aanleiding van de gemaakte opmerkingen in de verschillende raden is ae commissie van oordeel, dat het practisch niet mogelijk is, den directeur, den adjunct-directeur en den secretaris-penningmeester te vervangen door een directeur-keuringsveearts, daaraan wachtgelden een bedrag van f25500 noodig zou zijn. Afgezien van dit bedrag zou een dergelijke wijziging £een bezuiniging geven, daar het dan noo dig zou zijn het salaris van den directeur te verhoo- gen en voor hem een auto aan te schaffen, terwijl het niet is te verwachten, dat het hem mogelijk zou zijn de administratie zonder hulp te voeren. Ten opzichte van de vraag om dc salarissen van de ambtenaren te verlagen is de commissie van mee ning, dat daartoe geen aanleiding is, daar de be grooting, waarin de salarissen afzonderlijk waren ge noemd, zonder bemerkingen door de raden is aange nomen. Uit een onderzoek naar de salarissen van de amb tenaren aan gelijke inrichtingen op andere plaatsen 's gebleken, dat de salarissen in den kring Barsin gerhorn laag zijn. ,,{?e vergoeding voor het gebruik van eigen auto's ®«iit bepaald op 15 cent per K.M., daar het voordee- "8» is, dat de leden hunne auto's blijven beschik baar stellen en zij niet gaan gebruik maken van huurauto's. Van de opmerking om de rijksregeling te p gen en de vergoeding te bepalen op 12 cent, kwam «een voorstel, omdat werd aangevoerd, dat bedrijfs- T, "iet zijn te vergelijken met luxe auto's; daar ne leden zooveel mogelijk gezamenlijk rijden, zou ait voor de enkele vergaderingen geen verschil van oeteekenis zijn. De voorzitter der commissie zou, zoolang de inrich- g. met verlies werkte geen auto-vergoeding in re- Kening brengen. fo--lJiecr ^an Nuland vraar t of dat bedrag van iioaOO yoor eens is of elk jaar. Voorzitter: Voor eens. ïiik -r ^-an Nuland vraagt verder met welke ge- vi Jn,nchtingen dc commissie de salarieering heeft «"geleken. Deze zijn er zoo goed als niet. ue afgevaardigde: Midwoud en Winterswijk. ue heer De Veer zegt, dat de inrichtingen niet pre cies met elkaar zijn te vergelijken, de omstandighe- en zijn metoveral gelijk. Maar hot salaris van den uirecteur te Midwoud en ook dat te Winterswijk is hooger dan te Schagen. directeur' ^ries: Hee** Midwoud ook een adjunct- in»e« j®er Dc Veer: Neen, Midwoud heeft geen ad junct-directeur en dc directeur van Winterswijk is te- ens directeur van het abattoir. Te Winterswijk is vol u i.an,s *2000, behalve het salaris als directeur an het abattoir en te Midwoud is het f3500. cchL an Erp zeK* zijn meening te zullen op- cnorten tot dat deze kwestie in de verschillende ra den zal worden behandeld. Dat de raden hebben mee gewerkt tot deze salarissen, vindt spr. een naieve op merking. De cijfers die men geeft ten op zichte van het wachtgeld, kan men gevoe elijk opvoeren en zul len nog wel aan een grondige berekening kunnen worden onderworpen. Spr. vraagt verder hoe het nu gaat met die gecom bineerde vergadering op a.s. Woensdag. Hebben B. en W. dienaangaande zich al cenig idee gevormd hoe dat moet gaan? Als zij daar zoo maar bijeen komen, zal niet kunnen worden bereikt dat de commissie zich voorstelt. Voorzitter was van plan liefst straks, na afloop der vergadering eens met de heeren daarover to praten. Als al de heeren der verschillende gemeenten daar onvoorbereid komen, wordt het een babylonische spraakverwarring. De heer Van Erp vindt dat uitstekend, terwijl de heer Van Nuland dit onnoodig vindt, immers de ge combineerde vergadering te Barsingerhorn is alleen maar voorloopig, besluiten kunnen niet worden ge nomen. De heer De Veer zegt dat het de bedoeling is de nieuwe regeling samen te bespreken, wellicht komen er nieuwe ideeën naar voren. Daarna wordt het ont werp in alle raden behandeld en zoo mogelijk goed gekeurd. De commissie dacht op deze wijze de zaak spoediger tot een eindresultaat te kunnen brengen. Tenslotte als het in allo raden is goedgekeurd, moet het nog door Ged. Staten goedgekeurd worden. Voorzitter meent dat het nuttig is straks de zaak eens te bezien. Ged. Staten verdaagden hun beslissing, omtrent de vaststelling van regelen, als bedoeld In art. 252 der gemeen tewet. Ingekomen was de bekende circulaire van het gemeen tebestuur van Bloemendaal, inzake beperking van on- matigen scholenbouw. B. en W. stellen voor daarop afwUzend te beschik ken. uit overweging, dat het College, hoewel de strek king van het verzoek onderschrijvend, zich met de motleven niet kan vereenigen. Aldus wordt besloten. De gemeente Ooststellingwerf besloot bij de regeering met klem aan te dringen bij het invoeren van maatre gelen tot steunverleening aan den land- en tuinbouw den meest mogelijken spoed te betrachten. Op dit adres wordt betuiging van instemming verzocht. Naar aanleiding van dit verzoek stellen B. en W. voor op het verzoek gunstig te beschikken door de gevraagde instemming te betuigen. De heer Van Nuland zegt, dat hij vorig maal reeds heeft gezegd aan dergelijke sympathiebetuigingen niet veel waarde te hechten en ze uit den booze acht. vooral omdat ze met het wezen der gemeente veelal niets te maken hebben. Spr. is tegen elke adhaesic- betuiging, omdat ze practisch op niets uitloopen. De Voorzitter zegt, dat het hier juist betreft voor de gemeente sterk ingrijpende maatregelen. De heer Van Nuland zegt, dat er dan andere cor poraties zijn om in to grijpen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 7 tegen 4 stemmen, tegen stemden de heeren Bel, Klaver, Stam en Van Nuland. De rnnderhorzelbestrijding. Door de Holl. Mij. van Landbouw was een circulaire ingezonden, waarin er op gewezen wordt dat de Min. v. Binnenl. Zaken zich tot de Prov. Besturen beeft ge wend met het verzoek er bij de gemeentebesturen pp aan te dringen, een gemeenteverordening te maken, waarbij het wordt verboden, vee ter markt aan te voe ren. bezet met z.gn. wormbuiten. Adressante oordeelt dat de provincies Noord- en Zuidholland zich hiervoor slecht leenen, doordat de aanvoer van vee hier het grootst is en de afzet van vee eveneens. Door de vele verkoopen zullen vooral de veehouders het meest door een dergelijken maatregel worden gedupeerd. Zij acht het thans allerminst den tijd, waar onze veehouders een zware crisis meemaken, den afzet van hun vee te be moeilijken. B. en W. hadden reeds op een rondschrijven van het Prov. Bestuur geantwoord, dat een dergelijke bepaling van ongunstigen invloed op den aanvoer ter markt zal zijn, doch dat er met het verleenen van steun aan de organisaties, die zich met de bestrijding der runder horzel bezighouden, reeds veel zou zijn te bereiken, al thans indien de veehouders willen medewerken. Algemeen goedgevonden. In rechten aan te spreken. Van den heer J. W. A. van Hult. deurwaarder alhier, kwam een schrijven in, dat de heer H. Deutekom, noch na schriftelijke aanmaning, noch na een persoonlijk onderhoud bereid is gevonden de vordering groot f 164 voor landhuur over het jaar 1931 alsnog te betalen. Naar aanleiding van dezen brief, waaruit blijkt, dat H. Deutekom weigerachtig blijft de door hem verschul digde huursom in totaal te voldoen, verzoeken B. en W. machtiging om Deutekom ter zake in rechten aan te spreken, behoudens goedkeuring van Ged. Staten dezer Provincie. De heer Van Nuland zegt vorig maal te hebben verzocht dat B. en W. nog eens een onderhoud met Deutekom aanvroegen. Spr. vraagt of dat onderhoud heeft plaats gehad. De Voorzitter zegt, dat de uitspraak van den raad was dat Deutekom eerst zou betalen en daarna zou over schadevergoeding gesproken worden. Een on derhoud heeft niet plaats gehad, want B. en W. zijn bij voorbaat overtuigd dat dit toch geen resultaat zou opleveren en bovendien na de bespreking in de vo rige vergadering zou het toch absurd zijn nu een on derhoud aan te vragen. B. en W. hebben zoo duidelijk en vele malen gedaan wat de heer Van Nuland wil en er was steeds bij Deutekom een absoluut afwij zende houding. De heer Van Nuland zegt, dat de raad besloten heeft geen korting nog toe te passen, maar dat Deu tekom eerst moest betalen. Als de raad het voorstel goedkeurt en Ged. Staten het besluit, dan zou het tot een proces worden en voor spr. is het nog zeer de vraag of de gemeente dat proces zou winnen. Dan zou het paard achter den wagen zijn gespannen. Spr. wil daarom dat Deutekom nog eens wordt uitgenoo- digd om bij B. en W. te komen. Blijft D. dan nog on willig, dan zou ook spr. willen doorgaan. De Voorzitter zegt, dat als een dergelijke poging de geringste kans van succes had, B. en W. dat zou den willen. Maar zij zijn overtuigd, dat de poging ab soluut geen resultaat zal hebben. Op alle mogelijke manieren heeft de heer Rezelman getracht tot een minnelijke schikking te komen en van stroefheid bij B. en W. is geen sprake geweest. De heer Van Erp staat aan de zijde van het col lege van B. en W. en herinnert aan het eerste prae- advies van B. en W.. Om zijn prestige te bewaren kan de raad niet anders doen. In openbare vergade ring wordt ook nu de quaestie besproken en als er dus bemiddeld moet worden, dan ligt het op den weg van Deutekom om morgen bij B. en W. te zijn. De Voorzitter: Dan vindt hij een gewillig oor. De heer Van Erp twijfelt ook niet of dd raad zal dan D. ta.v. de schaderegeling tegemoet komen. De heer Bakker heeft na dc vorige vergadering zijn licht opgestoken en heeft betrouwbare inlichtingen ingewonnen, waaruit blUkt dat de schade aan het land veroorzaakt zoo miniem was, dat het voorstel van B. en W. een royale aanbieding kan worden ge noemd. De houding van B. en W. was zeer juist ge kozen en spr. zou dan ook, evenals de heer Van Erp, Deutekom in overweging willen geven, zich nog eens tot B. en W. te wenden om alsnog tot een schikking te komen. Dat deze poging van B. en VV. zou uit gaan, dat zou beneden alles wezen. De heer Stam heeft Deutekom gesproken en deze is ten allen tijde bereid om met B. en VV. te onderhan delen. Deutekom is hier 4 maal geweest, om de zaak met B. en VV. te bespreken, maar dat is hem niet mogen gelukken. Den Voorzitter is daar niets van bekend en D. weet toch dat spr. dagelijks van 23 uur te spreken is. Spr. zou het hebben toegejuicht als D. bij hem was gekomen. De heer Stam zegt, dat het hier komen van vroege- ren datum is, vóór het afmaaien. D. is bereid een com missie te benoemen en zal zich bij de uitspraak dier commissie neerleggen. De heer Van Erp: Een commissie van arbitrage dus. De Voorzitter herhaalt dat hij liever gezien had dat D. bij B. en VV. was gekomen, want spr. vindt de voorgestelde oplossing niet de gewenschte. De heer Blaauboor begrijpt de houding van den heer D. niet. Bij spr. heeft deze geschiedenis den in druk gevestigd, dat er met D. niet te spreken valt. In openbare vergadering is de houding van B. en W. bekend geworden en wat was er nu voor op tegen om zich tot B. en W. te wenden. Al sprekende had de schaderegeling tot stand kunnen komen. De heer Bel vraagt, of het niet verstandiger is, voordat D. in rechten wordt aangesproken, eerst ju ridisch advies in te winnen. De heer Schoorl: Het is gewoon procedeeren voor den kantonrechter. De heer Blaauboer: De vordering is er. De heer Van Erp: Als eerst jridisch advies wordt ingewonnen, kan het de heele huur wel kosten, daar voel ik heelemaal niet v<M>r. De heer Do Veer zegt, dat de zaak in een nieuw sta dium is gekomen en het lijkt spr. toe dat er wel een oplossing mogelijk is. Spr. zou willen dat B. en VV. zich schriftelijk tot D. wendden en een termijn stel den; het gaat hier tegenover een gemeentenaar. De heer Van Erp zegt, dat de zaak alle openbaar heid heeft gehad en als D. nu nog bloed in zijn ooren heeft, gaat hij morgen naar B. en VV. De Voorzitter zegt dat deze zaak niet zoo overhaast wordt behandeld, dat D. geen gelegenheid zou heb ben om zich tot B. en VV. te wenden. Het voorstel van B. en VV. wordt met 9 togen 2 stemmen aangenomen, tegen stemden de heeren Stam en Van Nuland. De aanbestedingen. De R.K. Middenstandsvereenlging „De Hanze" afd. Schagen, besloot, naar aanleiding van ingekomen klach ten het verzoek tot den raad te richten, om ln de toe komst alle gemeenteinschrijvingen van eenig belang zooveel mogelijk publiek te willen aanbesteden, waarbij eveneens de opening der biljetten ln 't publiek plaats heeft Tevens verzoekt zij, te willen bevorderen, dat de bestekken zoo uitvoerig mogelijk gesteld zijn. opdat her aanbestedingen achterwege kunnen blijven. Naar aanleiding van dit adres deel en B. en W. den Raad mede. dat het belang van de gemeente, zoowel als dat der Ingezetenen, meebrengt, dat niet ln alle geval len publieke aanbesteding plaats heeft omdat vaak zeer gewenscht ls, dat de inschrijving geschiedt bij uitnoodi- ging uitsluitend aan de Ingezetenen der gemeente. Op gemerkt wordt, dat het vaststellen der plannen en voorwaarden van aanbesteding der werken en leveran- tiën, krachtens artikel 209 der Gemeentewet tot de com petentie van B. en W. behoort, tenzij de Raad zich deze vaststelling voorbehoudt hetgeen alhier tot heden nim mer is voorgekomen. Gaarne zal het College toezien op de volledigheid der bestekken. Tegen het openen der biljetten in het publiek zal bij het College zelden be zwaar bestaan. De heer Van Nuland gelooft dat als B. en W. de toezegging doen, hetgeen in den laatsten zin is ver meld. de Hanze tevreden is. Ze begrijpt dat de aanbe stedingen vooral in dezen tijd zoo gehouden dienen te worden, dat het werk in de gemeente blijft, maar rij stellen er prijs op, dat de gegadigden bij de opening dir biljetten aanwezig kunnen zijn. In de jongste tij 1 den is daar nu juist niet de hand aan gehouden. De Voorzitter vraagt of de manier die B. en W. toepassen, dan een novum vormt. De heer Van Nuland is geen lid van het Dag. Be stuur en heeft nooit naar een leverantie aan de ge meente ingeschreven en weet dit dus niet, maar spr. noemt de leverantie van schoolmeubilair en de aan besteding van kolenvervoer, toen de biljetten niet in bijzijn van gegadigden plaats vond. De Voorzitter meent, dat het gegaan ls vooals het altijd gewoonte was. De heer Van Erp zegt, dat allen bij openbare aan besteding de biljetten in het openbaar worden ge opend. Als het bijzondere aanbestedingen waren, dan werden de biljetten bij den Voorzitter ingeleverd en werden de inschrijvers niet bij B. en W. uitgenoodigd om bij de opening aanwezig te zijn. Wat het prae-advies van B. en W. betreft, spr. zou het woord „zelden" liever veranderd rien in „geen", tenzij B. en W. argumenten kunnen aanvoeren dat het niet wenschelijk is. Spr. oordeelt ook, dat het meer bevrediging geeft, dat de inschrijvers bij de ope ning der biljetten aanwezig kunnen zijn. De Voorzitter herhaalt, dat B. en W. meenden den weg gegaan te zijn die steeds gebruikelijk was. Bij de aanbesteding voor de standplaatsen der kermis en die van het gasbuizennet zijn de biljetten in het openbaar geopend. Het woordje „zelden" is een ach terdeurtje voor het geval dat B. en W. het inderdaad beter wenschen. De bedoeling van B. en W. is echter om meer openbaarheid te geven. Zonder hoofdelijke stemming gaat de raad ac- coord met het prae-advies van B. en W. Eervol ontslag. Door den heer C. Weij, nachtwacht, werd eervol ontslag gevraagd tegen 1 Mei a.s. B. en W. stellen voor het gevraagde ontslag tegen genoemden datum eervol te verleenen. De heer Van Nuland zegt dat waar hier een vaca ture ontstaat, het misschien gewenscht is om de sala risregeling te herzien of wijziging in de instructie te brengen, hoewel het hier politiediensten betreft, wat tot de competentie van den burgemeester behoort. De Voorzitter zegt dat dit laatste Inderdaad het ge val ls, doch de burgemeester heeft gezegd, dat Weij bij vergissing door den Raad was aangesteld en het daarom gewenscht was dat het verzoek om ontslag tot den raad werd gericht. Een ander geval is 't met de salarieering, die ls een zaak die bij den raad thuis behoort. Het salaris is f 350. Spr. merkt op dat hij liever zou zien, dat de benoeming van een opvolger door den burgemeester plaats vond. De heer Van Nuland zou dan aan Weij willen vra gen nog een maand ln dienst te willen blijven. De sa larisregeling zou dan inmidels onder de oogen gezien kunen worden. De Voorzitter zegt toe, dat de salarisregeling aan het oordeel van den raad zal worden onderworpen. Het ontslag wordt eervol verleend. De barensweeën der Christelijke School. Het bestuur der Vereen, voor Chr. Nat. Schoolonder wijs te Schagen verzoekt, zoolang totdat het eigen schoolgebouw gereed zal zijn, drie leslokalen der oude Openbare Lagere Gemeenteschool aan de Loet, met banken, borden, enz., dus geheel compleet, voor hare schoolvereeniging beschikbaar te willen stellen, uiter lijk op 2 Mei a.s., zoo mogelijk gaarne één week eerder. In een later schrijven wordt verzocht om, indien geen gebruik kan of mag of zal plaats hebben van de gevraagde 3 leslokalen, alsnog wel in tijdelijk bruikleen te willen afstaan de door haar benoodigde banken, borden, enz. Naar aanleiding van dit verzoek merken B. en W. op, dat het nog niet zeker is, of het gebouw der O. L. school aan de Loet op 1 Mei a.s. zal zijn ontruimd en ook nog niet bekend is, welke bestemming daaraan na de ontruiming zal worden gegeven. Mocht de Raad tot verkoop van het gebouw beslui ten, dan zal de in gebruikneming van 3 lokalen aan adressant de mogelijkheid tot verkoop zeer belemme ren. Afgescheiden van de vraag, of de lokalen, welke voor het openbaar onderwijs ongeschikt werden ge acht, voor het bijzonder onderwijs zullen worden goed gekeurd, hebben B. en W. de eer, op grond van het bovenstaande, den Raad voor te stellen op het eerste verzoek afwijzend te beschikken. Wat betreft het verzoek om het gebruik der school- meubelen enz., stellen B. en W. voor, voorzooverre deze na 1 Mei a.s. voor het openbaar onderwijs niet' meer noodig zijn, daarop gunstig te beschikken. Voorzitter opent de discussies. De heer Van Nuland heeft zich afgevraagd of B. en W. geen vergissing hebben begaan door deze kwestie, door den Raad te laten afdoen. Hij betoogt, dat de Raad besloten heeft zijne medewerking te verleenen. tot stichting van eene Christelijke School en als ge-; volg daarvan behoort de uitvoering van dat besluit uitsluitend tot de competentie van B. en W.; niet van den Raad. Vandaar dat het Bestuur der Vereen, v. Christelijk Nat. Schoolonderwijs zich tot B. en W.j heeft gewend. Spr. is van meening, dat eerst wanneer, R. en W. meenden een verzoek te moeten weigeren, zij de bevoegdheid hebben het oordeel van den Raad in te winnen. Spr. had overigens gaarne gewild dat B. en W. ?ich! op een breedere basis hadden geplaatst wat betreft het verzoek der Vereen, v. Christelijk onderwijs. Hij heeft de nieuwe school bezocht, heeft, alle hulde voor architect Rezelman en aannemer Koning, het gebouw, is zoo goed als afgewerkt, ook de meubileering is bijna gereed, verwacht wordt dat de volgende week de «^hool ter beschikking staat, en het Hikt niet onmoge lijk om 2 Mei de nieuwe school ln gebruik te nemen*! Bij ouders, leerlingen en personeel leeft het verlangen.) de school te betrekken, spr. wil dit dus zooveel moge-j lijk bespoedigen. Wat ls er dan tegen, om eenige loka len der oude school beschikbaar te stellen voor het Christelijk onderwijs? Spr. verzoekt deze zaak niet te stagneeren, de Raad heeft zijn medewerking verleend tot stichting, de Vereeniglng wil nu met Mei beginnen, geef daartoe volle medewerking. Stellen wij de drie lokalen niet beschikbaar, dan zal de Vereeniging naar andere gelegenheden omzien, waar huur voor te be-' talen ls. wat op de exploitatie-rekening drukt en tot op drijving van kosten lijdt. We ontkomen daar niet aan, Spr. kan dan ook niet met het voorstel van B. en W. meegaan, en noemt het motief van het college, of de drie lokalen wel goedgekeurd zullen worden, erg naïef. Voorzitter: O ja? De heer Van Nuland: De school is nog nooit afge keurd. Voorzitter: Inspecteur Dun heeft zijn grooten twijfel uitgesproken. De heer v. Nuland vervolgt, dat ook de Landbouw school gemeente-eigendom ls. en dat het dan wel op den. weg van B. en W. had gelegen, daarvan enkele lokalen] voor tijdelijk gebruik beschikbaar te krijgen, die school wordt gedurende den zomer toch niet gebruikt. Voorzitter zegt, dat thans de kans zeer groot is, dat» met 2 Mei dexdeuwe school wel in gebruik zou kunnen' worden genomen. Aan het verleenen van lokalen der oud school voor het Chr. onderwijs zijn echter groote bezwaren verbonden. Het zal voor langen duur zijn. welk; bezwaar dus ook geldt voor het gebruik der landbouw school. Misschien zouden er 3 lokalen te vinden zijn, die, goedgekeurd werden, maar het is zeer twijfelachtig. Een groot bezwaar ls wel, dat wij zeer zouden worden'; belemmerd bij eventueelen verkoop. Mag de Gemeente, die risico loopen? De Vereen, wil nu persé 2 Mei be-[ ginnen (spreker zal haar geen stroobreed in den wegj leggen) maar hare moeilijkheden heeft ze zichzelf te wijten, de voorbereiding was niet goed. getuige -.de ver-j keerde grondtaxatie. Er is nu weer een langen weg t<y bewandelen eer dat voor elkaar is. maar moeten wij nu het gebouw aan de Loet zoo lang maar .afstaan. Spr.J herhaalt, dat het niet onze schuld ls. als men 2 Mei niet} gereed is. De Vereen, wijst op de mogelijkheid dat zty andere maatregelen moet nemen en vraagt daarvoor de schoolbanken aan, 't gunstig advies van B. en W. hierop getuigt toch zeker niet van een zin om het de Vereen, lastig te maken. De heer Orsel gaat geheel met het advies van B. en W. mee. Wat ls de reden geweest tot het bouwen van de1 nieuwe school? Omdat de oude school ongeschikt was er langer onderwijs ln te geven. Mogen wij dan de risico loopen daar nog weer onderwijs te doen geven? Het is bekend, dat de Inspecteur heeft gezegd, dat 't hard tijd wordt het gebouw te verlaten. Mocht de Raad gunstig besluiten, dan Is het een gebiedende eisch verschillende voorzieningen te treffen om het gevaar weg te nemen. De heer Schoorl heeft ln de vorige vergadering ge wezen op het gevaar van groote kosten, indien niet in alle opzichten medewerking wordt verleend. Elders zijn door tijdelijke voorzieningen in de behoefte van lokali-j teiten groote kosten veroorzaakt. Stelt de Raad geen] 3 lokalen beschikbaar, dan bestaat gevaar dat men over gaat tot tijdelijke voorzieningen en is de kans zeer groot van buitengewone kosten. De Vereen, v. Christelijk on derwijs wil absoluut 2 Mei beginnen, dat is bekend. Spr. is echter niet bekend welke maatregelen de Vereen, eventueel zoude beramen, maar hij zou niet graag wil len, dat de gemeente voor groote kosten kwam. Het onderwijs komt er, men houde er rekening mee dat het er 2 Mei komt. Spr. wil dat B. en W. inlichtingen inwin-] nen, hoe de Vereen, hare maatregelen denkt te nemen,: en dat de Raad B. en W. machtigt, om, als de kans be«' staat van hooge kosten, in dat geval 3 lokalen der oude school ter beschikking te stellen. De vraag of er drie lokalen al of niet goedgekeurd worden is niet voor onze risico, dat behoort tot de zaak van de Ver. v. Chr. Nat. Schoolonderwijs. Voorzitter wijst er den heer Schoorl op, dat het geval Wieringen niet parallel loopt met het onze. Daar was geen medewerking door den Raad verleend; hier ech ter wel. Bij schoolautoriteiten is geïnformeerd of wij gedwongen kunnen worden lokalen beschikbaar te stel len, en hoewel wij geen positief antwoord kregen, is toch vrij duidelijk te verstaan gegeven dat zulks niet het geval is. Den heer Schoorl zijn verschillende gevallen bekend dat de kosten betaald moesten worden, cn hij maakte zich bevreesd, dat dit oolc hier het geval zou zijn door deze wijze van behandeling, vandaar zyn voorstel. Voorzitter meent wel de toezegging te kunnen doen dat B. en W. bereid zijn het door den heer Schoorl ge-' vraagde onderzoek in te stellen, en als daaruit blijkt, dat er gevaar bestaat voor groote kosten, de machtiging van den Raad te zullen vragen om 3 lokalen af te staan. De heer De Veer vraagt, of de mogelijkheid niet blijft bestaan, dat het schoolbestuur de drie lokalen niet goed keurt en nieuwe eischen gaat stellen. Spr. meent goed te begrijpen, dat de Vereen, van voren af aan moet be ginnen met haar plannen. Voorzitter zegt dat het hier gaat om het beschikbaar stellen van 3 lokalen, waar het schoolbestuur zelf om vraagt. De heer Van Erp verklaart zich heel goed te kunnen vereenigen met het advies van B. en W. en het doet hem genoegen dat hieruit blijkt dat een deel van het college de consequentie van zijn stem indertijd uitgebracht, weet te dragen. Hij is het eens met den heer Orsel, dat er geen onderwijs in de oude school meer gegeven moet worden. Het mag zijn dat er enkele loka len goedgekeurd zouden worden, maar het kan wel eenige jaren duren dat er Chr. onderwijs zou gegeven worden. Spr. heeft niets tegen dat onderwijs, maar is er wel tegen dat de oude school er voor bestemd wordt. Hij wijst op 't gevaa'r dat het Chr. Schoolbestuur grooto reparatiën zal eischen. Nu hebben B. en W. geen bezwaar tegen het voorstel- Schoorl, maar spr. begrijpt niet goed, hoe de Vereen, met 2 Mei onderwijs zal geven, als de lokalen niet beschik-

Schager Courant | 1932 | | pagina 7