OVERSTROOMINGEN IN ROEMENIë. Moordproces te Honoloeloe. Verkiezingen in Mexico. Jaloersche klerk. baar gesteld worden. Men .noei mij eens Uitleggen waar dat onderwijs zal moeten plaats hebben, en dan nog voor 2 Mei. Spr. acht de oude school niet meer geschikt, en staat wat terughoudend tegenover de heeren, vreest n.1. hooge reparatiekosten, en zegt dat de handelingen van het Schoolbestuur inzake de grondtaxatie lang niet zijn bewondering hebben. T)e heer Schoor] maakt zich wat de verkoop der oude school betreft, niet zooveel illusies. Die handi cap is niet groot als het Chr. Schoolbestuur in de oude school komt. Maar voor spr. blijft het het hoofdbezwaar, dat als de Chr. School niet in het oude schoolgebouw komt, de kans groot is dat het. de gemeente veel meer geld zal kosten voor huur voor andere lokalen enz-. Dat wil spr voorkomen en daarom B. en W. machtigen als dat staat te gebeu ren. dat zij het Chr. Schoolbestuur de oude school af- st n. hoer Van Erp is het niet eens dat het in ge- br-ii.t nemen der oude school de verkoop van dit gebouw niet zou kunnen beinvloeden in ongunstigcn zin. Spr. ziet daar wel perspectief in en noemt b.v. de autobus-centrale die hier komt, of een stichting, als Westerlicht en Avondlicht. Spr. wil de beschik king over het gebouw houden en vertrouwt B. en W. volkomen dat het college zoo noodig anders zal han delen. Voorzitter is het in deze met den heer Van Erp eens. Als er vandaag geen gegadigde is, kan er mor gen een komen. En spr. beiooft gaarne dat B. en W. nog eens terdege zullen informeeren of de gemeente verplicht kan worden voor een andere lokaliteit tc zorgen of er de kosten voor te dragen. Spr. belooft, al is het college in deze wel goed voorgelicht, nog eens alles te zullen nagaan. Voorloopig wenscht het College de oude school riet beschikbaar te stellen. De heer Schoorl blijft zijn bezwaren handhaven en voorspelt de gemeenteraad met zekerheid, dat het de gemeente geld zal kosten. Dat wil spr. voorkomen. De heer Orscl zegt dat volgens verkregen inlich tingen de gemeente in geen enkel opzicht ecnige verplichting kan worden opgelegd om lokalen be schikbaar tc stellen. Voorzitter zegt dat ook deze inlichtingen bij B. en W. zijn ingekomen. Maar toch zal nog eens wor den onderzocht. De heer Van Nuland verklaart zich volkomen ac coord met wat de heer Schoorl zegt en meent dat de wet in deze duidelijk is. Ook de heer Schoorl her haalt zijn voorstel, wat. de heer Blaauboer aanleiding geeft te zeggen, dat het hier meer een principieele dan finantieele beslissing is. En ook spr. belooft, dat B. en W. zich direct met het Chr. Schoolbestuur in verbinding zullen stellen omtrent huren van andere lokaliteiten en in dien tusschentijd nog eens zullen informeeren waartoe de gemeente verplicht kan wor den. En dreigt er een finantieele strop, dan direct den Raad bijeenroepen. De heer Van Nuland meent dat als het Chr. School bestuur de oude school krijgt en deze mocht worden verkocht, andere lokaliteiten gezocht kunnen wor den. Na nog wat gedelihereCr, verklaart de heer Bak ker dat volgens verkregen inlichtingen de gemeente nergens toe kan worden verplicht. Ook spr. meent dat de oude school vrij moet blijven voor verkoop en meent, dat waar dat gebouw voor het. geven van on derwijs is afgekeurd, het niet meer in gebruik mag worden genomen voor onderwijs-doeleinden. Eindelijk wordt er gestemd en het voorstel van B. en YV. wordt aangenomen met de heeren Schoorl, Van Nuland en Stam tegen, dit wat het afstaan der schoollokalen betreft, wat de leermiddelen aangaat, daarvoor verklaren alle leden zich. De finantiën. In verband met een nota van opmerkingen op de begrooting der gemeente voor den dienst 1932, wordt door B. en W. voorgesteld de begrooting van het G. E.B. te wijzigen. Van de door dit bedrijf over het jaar 1931 gemaakte winst zal een bedrag van f 2590 ten gcede komen aan de gemeentekas. De heer Schoorl informeert of voor het. schoonhou den der 3 lokalen voor het vervolgonderwijs be doeld wordt een splitsing van het bedrag, of dat voor die lokalen een aparte schoonmaakster blijft. Voorzitter zegt alleen een splitsing van het be drak. De heer S. noemt verder ons G.E.B. 'n lichtpunt, dat staat er best voor. maar wat de f2500 van het G.E.B. overgebracht naar de gemeentekas dienst 1931 vraagt spreker, of B. en W. al weten of het G.E.B. zooveel winst zal opleveren. Voorzitter meent, dat de veronderstelling dat dit zoo is niet te riskant is. De heer Schoorl roert daarna een formeele kwestie aan door er op te wijzen, dat alleen bedrijfswinst uit 1931 over de gemeenterekening 1932 kan worden over geheveld via de gemeenterekening van 1931. Maar als die rekening nu eens geen batig saldo geeft, maar een nadeelig saldo, zooals spr. vreest, dan komt er van de f2500 practisch niet« terecht en spr. meent dat zooals B. en W. het nu voorstellen, Ged. Staten het niet zullen goedkeuren. De heer Van Erp is teleurgesteld, de heer Schoorl begon zoo optimistisch en nu dit slot. pc heer Schoorl: Ik zeg niet graag iets wat ik niet zeker weet. Daarom vraag ik eerst. De Secretaris licht in. dat er z.i. geen enkel be zwaar is tegen het voorgestelde en dat het volgens inlichtingen ter Prov. Griffie de eenige mogelijkheid De heer Schoorl uit, met terzijdestelling van alle principes, de vrees dat er nog wel grootere winsten uit de bedrijven gehaald moeten worden. Taxatie grond voor school bouw Christe lijke school. Door het gemeentebestuur was aan Ged. Staten een bezwaarschrift gezonden t.a.v. de plaats gehad hebben de taxatie van den grond voor den bouw eener chris telijke school, omdat het oordeelde dat de schatting ten onrechte heeft plaats gehad, omdat art. 74, 2e lid der L.O.-wet 1920 alleen kan worden toegepast indien grond wordt gebruikt, die eigendom der instelling of vereeniging was, voordat tot den bouw werd besloten. In hunne beschikking komen Ged. Staten tot het besluit, appellanten in hun beroep niet ontvankelijk te verklaren en deelen mede, dat, waar de beslissing van de Commissie van Schatters d.d. 19 December 1931, geene beslissing is in den zin der Lager Onderwijswet 1920, daaraan geen gevolg kan worden gegeven. De verschaffing van het voor de stichting der*school benoodigde terrein zal thans uitsluitend langs den weg van art. 80, 3e lid der bovengenoemde wet kunnen ge- s-hieden, tenzij*de schoolvereeniging een voor die stichting geschikt terrein bezit, dat, in tegenstelling met de in deze beschikking bedoelden grond, in den zin van art. 1495, juncto art. 671 van het B. W., reeds eigendom der vereeniging was, vóórdat de raad dezer gemeente zijn medewerking tot de schoolstichting ver leende. De Voorzitter zegt dat dus de taxatie ongeldig was. De heer Schoorl merkt op dat alle partijen zich dus hebben vergist. De Voorzitter: Juist. De omtelgenings-kwestle. Van de Mrs. W. C. Bosman en Scholten kwam een schrijven In, dat de rechtbank, uitspraak doende in de onteigeningsprocedure-Berkhouwer, overeenkomstig 't advies van "de deskundigen de te betalen schadever goeding bepaald heeft op f 1445, benevens de rente daarvan ad 5 pet. 's jaars; voorts moet iedere partij haar eigen kosten dragen, terwijl voor rekening van beide partijen komen de kosten van de deskundigen, welke door de Rechtbank zijn vastgesteld op f 485.80, zocdat de helft hiervan komt voor rekening der ge meente. Dc felicitatie, aan het slot van den brief, met den afloop verwekt bij den raad nogal hilariteit. De Voorzitter zegt dat we in de Schager Crt. hebben kunnen lezen, dat het laatste woord in deze zaak nog niet is gesproken. Benoeming leden schattingscommissie. B. en W. bieden de volgende aanbevelingen aan: vacature-Overtoom: 1. A. Deutekom, 2. J. G. L. Bolte. vacature-J. Schoorl Jz.. 1. J. Schoorl Jz., 2. K. Blaau boer. vacature-J. Cornelissen: 1. J. Cornelissen, 2. J. de Vries. vacature-J. Bregman: 1. J. Bregman, 2. H. Wou denberg. Ten aanzien van de vacature-Overtoom merkt de heer Van Nuland op. dat het usance is om bij een va cature wederom een lid van den raad aan te bevelen. Spr. heeft van den heer Deutekom een brief gekre- gengen. waarin deze mededeelt, bij een eventueele be noeming. de benoeming niet te kunnen aannemen. (Spr. overhandigt dezen brief, die aan den raad is gericht, aan den Voorzitter, die er zijn bevreemding over uit spreekt. dat de brief aan den heer Van Nuland is ge zonden). De heer Van Nuland zegt verder, dat de katholieke fractie zich heeft beraden en besloten heeft op den heer Klavei te zullen stemmen. Tot stemming overgaande, wordt de heer Klaver met 10 stemmen benoemd, 1 stem blanco. De heer Klaver neemt de benoeming aan. Vervolgens werden de hee ren J. Schoorl Jz.. J. Cornelissen en J. Bregman met algemeene stemmen herbenoemd. Naar aanleiding van een verzoek van den fitter J. Burger, om verbouw van zijn woning in verband met de siekte van zijn zoon, stellen B. en W. onder over legging van een plan met begrooting, den Raad voor, op het verzoek gunstig te beschikken. De kosten worden geraamd op f 700, terwijl de huur der momenteel accoord gaat met een huurprijsverhoo- ging van f 1 per week. De heer Van Erp kan zich met het voorstel van B. en W. vereenigen, maar zou in de bereidverklaring van den heer Burger het woordje ..momenteel" eruit wil len hebben. Wordt het werk aanbesteed? De Voorzitter zegt dat dit laatste bij B. en W. voor zat Ook spr. trof bij het lezen van den brief het woordje „momenteel". De heer Orsel gelooft niet, dat de heer Burger daar een bedoeling mee heeft gehad. De heer Van Erp kan er zich dan wel mee vereeni gen, maar in 't Hollandsch is het nogal elastisch. Met algemeene stemmen wordt conform het voor stel van B. en W. besloten. De gasvoorziening van Lagedük en Scha- gerbrug. In verband met de overgelegde opgave betreffende bereidverklaring tof aansluiting van hunne perceelen van bewoners van Lagedük. stellen B. en W. mede gelet op het poovere resultaat, verkregen bij het onderzoek te Schagerbrug, waaromtrent ook een lijst, wordt overge legd den Raad voor de wük Lagedük. althans voorloopig. niet aan te sluiten. Hierbij wordt nog gewezen op de groote kosten, verbonden aan het leggen van een zinker bij de tot standkoming van het kanaal Stolpen—Schagen. De Voorzitter zegt dat het B. en W. spüt, met dit ad vies te moeten komen. De heer Van Nuland heeft vooral de lüst van Schager brug met belangstelling nagezien en merkt op dat van de 111 perceelen die bezocht zün, zich 49 positief voor aansluiting hebben uitgesproken. De Voorzitter: Maar er zün er bü die het voorbehoud maakten, mits de gasprijs niet hooger is dan te Scha gen. De Secretaris zegt dat er 30 zich onvoorwaardelük voor aansluiting verklaarden. De heer Van Nuland wijst verder op de menschen. die niet thuis waren en komt dan tot een cüfer van 57. een resultaat, dat hij niet poover kan noemen, vooral niet onder de tegenwoordige omstandigheden. Spr. vraagt daarom of het niet mogelijk is. de pogingen verder uit te strekken en een berekening over te leggen. Want na dezen slechten tüd komt een andere tijd en dan zal het gewenscht zün met de aansluiting klaar te zijn. Spr. wijst dan verder op de voordeelen. dat de materialen en de arbeidskrachten niet duur zijn. en niet alleen zal de aansluiting thans een mooie werkverschaffing zijn. doch spr. gelooft ook dat de aansluiting zonder bezwaar der exploitatierekening zal kunnen plaats vinden. De Voorzitter zegt dat de sympathie van B. en W. wel was bij den aanleg, maar er zijn factoren bijgekomen die voor B. en W. aanleiding waren met hun advies te komen. Allereerst noemt spr. de bezwarende bepaling" dat het gas niet duurder zou mogen zün dan voor de bewoners van Schagen. En dan het leggen van den zin ker door het kanaal SchagenStolpen. De heer Bel merkt op dat dit bezwaar niet zwaar be hoeft te gelden, want het waterleidingbedrijf moet ook met de leiding door het kanaal, zoodat het gasbuizen- net in dezelfde geul kan. De Voorzitter merkt verder op dat het lijstje zeer se rieus is opgemaakt De heer Bel: Dan maak ik het anders. De Voorzitter zegt dat B. en W. alles in 't werk heb ben gesteld om de aansluiting te doen doorgaan, maar de animo aan den Lagedük was ook al heel poover, n.1. 7. De heer Van Nuland zegt dat dit altijd zoo is, maar als de leiding er eenmaal is, verandert dat wel. De heer Bel had liever een globale kostenberekening gezien en een opgaaf van de te verwachten opbrengst. Spr. weet bü ondervinding dat de materiaalprüs op 't oogenblik minder dan de helft is dan in normalen tijd. Enkelen hebben zich bereid verklaard onder voorbe houd dat de prijs niet hooger zou zün dan hier, terwijl er perceelen niet thuis waren; het heeft spr. verwon derd dat die perceelen dan niet voor een tweede maal zijn bezocht. Spr. gelooft niet dat zelfs in dezen tüd het risico zoo groot is en informeert wie het onderzoek heeft gedaan. De Voorzitter antwoordt van den heer Blaeser met den gemeenteontvanger van Züpe en bij verschillende menschen zijn ze 2 a 3 maal geweest. De heer Blaau" ^er zegt dat B. en W. het onderzoek te Schagerbrug hebben ter hand genomen om de aanslui ting van Lagedijk gemakkelijker te maken. B. en W. hebben met B. en W. van Zijpe geconfereerd, maar dit college was niet eenstemmig, het had bezwaren van fi- nantieelen aard. Het onderzoek is zeer serieus geschied en de gemeenteont vanger te Zype heeft zich er mede belast, om nog eens naar die perceelen te gaan. waar de menschen niet thuis waren. Van die perceelen is dus wel geen aansluiting te verwachten. Ook spr. verwacht van de aansluiting meer deren omzet, meerdere rentabiliteit, maar juist met het oog op de tüdsomstandigheden vragen B. en W. een voorloopig uitstel. De Voorzitter zegt dat van de gemeente Zijpe eenige toezegging is gevraagd voor finantieelen steun, doch daar is afwijzend op beschikt. De heer Schoorl herinnert er aan dat voor den aan- leg van het gasbuizennet naar Lagedijk reeds geld ge leend is en vreest dat het geld niet voor andere doel einden gebruikt kan worden... De Voorzitter: Het kan gebruikt worden om andere schulden van de gasfabriek te delgen. De heer Schoorl: Dat zou een methode zün. Spr. acht onder de tegenwoordige omstandigheden den uitslag der. enquete geheel bevredigend, wijst ook op de goedkoopere materialen, terwijl het bezwaar van den zinker niet zoo zwaar behoeft te worden gerekend. Van het geld dat ge leend is, kan het gasbuizennet voor een groot gedeelte tot Schagerbrug worden gelegd. Als de gasleiding een maal ligt, zullen de aansluitingen wel komen. Spr. noemt den aanleg een mooi werkobject terwijl er voor het gasbedrijf weinig risico aan is verbonden. Over de bezwaren zou spr. dan ook willen heenstappen, en wel met de gasleiding naar Lagedijk en ook naar Schager brug willen gaan- De heer Bakker wijst op de gasfabriek te Hoorn, die het geheele rayon van gas voorziet, ondanks de groote tegenstand, die ook daar bestond. Als aansluiting moge lijk is, komt die wel en spr. acht 50 pet. geen poover resultaat. Gehoord de extra deskundige, de heer Bel, meent spr. dat de raad zoo kaufmannlsch moet zyn om tot aansluiting te beslissen. Spr. wyst vooral op de werkgelegenheid, en vraagt wat de gemeente anders met de werkloozen moet beginnen. Er zal toch moeten ingegrepen worden om den menschen brood te verschaf fen. De Voorzatter zegt dat juist de werkvoorziening het voor B. en W. zoo moeilük heeft gemaakt, om met hun voorstel te komen* En spr. zegt dat er geen sprake is van 50 van de lil perceelen die bezocht zyn, verklaar den 32 zich voor onvoorwaardelüke aansluiting. Het is maar de vraag of de aansluiting voor het gasbedrijf geen debacle kan worden. Het is waar dit bedrijf, dat in licht punten doet, is nog een lichtpunt in deze duisternis, maar het begint er met de gemeentefinantlën zeer donker uit te zien. Wat hier ondernomen wordt is zeer risquant. De heer Van Erp is voorstander van den aanleg, maar hij schaart zich aan de zyde van den heer Bel. waar deze eerst een exploitatierekening onder de oogen wil zien. Ook dient onder de oogen te worden gezien of de capaciteit van het gasbuizennet in ónze gemeente zoodanig is, dat er te Schagèrbrug voldoen de druk kan worden verkregen. De Voorzitter zegt een nader onderzoek geenszins af te wyzen, maar om het risico onder deze omstandig heden te aanvaarden, dat durft spr. niet. De heer Bakker stelt die voorzichtigheid op prys, maar wyst nogmaals op de werkgelegenheid. De Voorzitter zegt dat dit ook voor B. en W. het zwaarste punt was. maar om die reden mag de ge meente tenslotte geen dingen doen, die te riskant zijn. De heer Schoorl meent dat van het gasbedrijf nog een som geld «uitstaat by een bankinstelling en hoewel die bankinstelling spr. safe genoeg is. het bedrag brengt weinig rente op en het geld kan voor dezen aanleg gebruikt worden. De heer Blaauboer apprecieert de voortvarendheid van den raad. Het doet goed, dat in dezen tyd van den raad zooveel initiatief en ernergie uitgaat en spr. is wel voor een nader onderzoek. De heer Bakker geeft in overweging, om dan met den directeur nog eens een bespreking te houden en dan zoo spoedig mogelijk een berekening over te leg gen. Aldus zal geschieden. Het consultatiebureau. Waar moeten de oenten vandaan komen? In verband met het raadsbesluit tot het onderbrengen van het Consultatiebureau in de lokalen der Voorberei dende school, hebben B. en W. de eer. onder overlegging van een plan met begrooting, tot een bedrag van f 800, den Raad voor te stellen, tot de inrichting dienover eenkomstig te besluiten. Opgemerkt wordt, dat de woning van het hoofd der school intact blüft, zoodat deze in het gebouw kan blij ven wonen. Overgelegd wordt een brief van den penningmeester der Noordh. Ver .tot Bestrijding van de Tuberculose, waaruit blükt, dat voortaan geen huur meer voor het gebouw wordt betaald, maar evenals overal elders, slechts zullen worden vergoed de kosten van licht, wa ter, verwarming en schoonhouden van het lokaal. De heer De Veer vraagt of het gebouw ook nog voor andere vereeniglngen beschikbaar blyft. De Voorzitter zegt dat dit niet het geval is. De heer Van Erp mist in het voorstel de mededee- ling uit welke middelen de kosten bestreden zullen worden. De Secretaris zegt dat getracht zal worden dit uit de gewone middelen te doen, hoe is nog niet bekend. De Voorzitter zegt dat B. en W. de instelling zoo nuttig oordeelden, dat deze kosten gemaakt dienden te worden. De heer Van Erp: Wü zijn er goed voor. Zonder hoofdelüke stemming wordt conform het voor stel van B. en W. besloten. Vastgesteld wordt een suppletoire begrooting, dienst 1932. tot een bedrag van f 46227.92. Opnieuw worden vastgesteld de pensioensgrondslagen \an verschillende gemeenteambtenaren. Benoeming onderwijzer o. L school. Voor de benoeming van een onderwijzer aan de o. 1. school, wordt de volgende voordracht aanbevolen: No. 1 E. Brouwer, tijd. onderwüzer te Schagen. No. 2 J. Boon. onderwijzer te Oosterland; No. 3. W. Thomassen, tijd. onderwyzer te Oosterland. Van den heer Thomassen was bericht ingekomen, dat hij een eventueele benoeming niet zou kunnen aan vaarden Tot stemming overgaande, wordt de heer B. Brou wer benoemd met 9 stemmen, 2 stemmen worden uit gebracht op den heer J. Boon. De rondvraag. Den heer Van Nuland is ter oore gekomen, dat de echtgenoote van den conciërge der O.L. school zich tot B. en W. heeft gewend met het verzoek om eenige vergoeding voor de hulp, die zi; haar man bü zijn vele werkzaamheden als conciërge verleent. Spr. heeft ver nomen, dat B. en W. dit verzoek in overweging heb ben genomen, en waar spr. gebleken is. dat het werk van den conciërge en zijn echtgenoote zeer omvangrijk is, oordeelt dat de echtgenoote wel eenige vergoeding toekomt. r De Voorzitter zegt, dat de heer Van Nuland goed ingelicht blijkt te zyn. B. en W. willen nagaan of als de nieuwe school in gebruik ls genomen, de werkzaam heden meer of minder zijn geworden. De heer Van Nuland acht dit juist gezien, maar het betreft hier vergoeding voor werk dat reeds door de echtgenoote is verricht. De radlo-stoorrissen. Den heer Orsel hebben enkele klachten bereikt over de radiostoornissen, die door bepaalde apparaten wor den veroorzaakt. In Alkmaar ls in de politieverorde ning een benalini? opgenomen, waarbii voorgeschreven staat in welken tiid dergelijke storende apparaten mo gen worden gebruikt en ook voor deze gemeente be veelt snr. het opnemen eener beoaling aan. De heer Schoorl zegt dat inderdaad deze stoornissen niet gering zijn en des avonds de berichten van Vaz Dias op de Laan. Heerenbosch (en Regenten straat zegt de heer Orsel) moeilijk of in 't geheel niet gevolgd kunnen worden. Dat is erg hinderlijk en spr. valt dan ook het verzoek van den heer Orsel bij. De Voorzitter zegt onderzoek toe. De heer Orsel benleit voorts het plaatsen van een lantaarn op den hoek Laurierstraat-nlein. Ook hierom trent zegt de Voorzitter onderzoek toe. Wanneer wordt de nieuwe openbare lagere school officieel geopend? De heer Schoorl vraagt op welken datum de nieuwe openbare lagere school zal worden geopend. Spr. zou er prijs op stellen als dat voor 1 Mei geschiedde. De Voorzitter zegt dat het voor de hand ligt da* de school 2 Mei in gebruik wordt genomen, doch in ver band met de uitstedigheid van den burgemeester, die toch de aangewezen persoon is om deze officieele plech tigheid te volvoeren, zal de officieele opening eenige da gen later plaats vinden dan de in gebruikneming. Het feit is belangry'k geneg om het niet ongemerkt te doen voorbij gaan. De heer Schoorl zou het erg jammer vinden als de of ficieele opening niet voor de ingebruikneming kon plaats vinden en spr. vraagt of den Voorzitter bekend is. wan neer de burgemeester terugkomt De Voorzitter zegt dat de burgemeester hem gezegd heeft waarschijnlük in de laatste dagen van April thuis te komen en de opening vei-eisoht enkele dagen van voorbereiding. De heer Schoorl zou willen dat de Voorzitter een po ging waagde bij den burgemeester om de opening bij de ingebruikstelling te doen plaats vinden. De Voorzitter lachend: Maar ik weet niet waar Wj ia. De heer Bel: Dat is zeer verstandig van hem. De Voorzitter zal zyn best doen en vragen of 't moge- lyk is dat de opening by de ingebruikneming plaats vindt Er moeten echter uitnoodigingen aan de autoriteiten gezonden worden. De heer Bel begrijpt niet, waarvoor de burgemeester nog enkele dagen van voorbereiding moet hebben. Hij heeft nog 3 weken tijd om zich voor te bereiden. De heer Blaauboer: Kuur en voorbereiding? De heer Bel: Dat is feitelijk 't zelfde. De Voorzitter zegt dat als 't mogelük is dan zal aan het verlangen van de heeren worden voldaan. De heer Schoorl vraagt of B. en W. al een naam we ten voor de nieuwe züstraat op het Noord. De Voorzitter hoopt dat B, en W. in de volgende ver gadering met een voorstel zullen komen. De heer Van Erp zegt dat hij ettelüke vergaderingen geleden verzocht heeft om een onderzoek in te stellen naar een belasting op het gebruik van openbare gron den. Misschien is dit een gelegenheid om aan geld te komen. De Voorzitter dacht dat dit onderwerp bij de volgen de begrooting ter sprake zou komen. De heer Van Erp merkt op. dat toch ook de goed keuring van Ged. Staten noodig is en dat duurt wel 3 maanden. De Voorzitter zegt dat het by de begrooting aan de orde komt en spr. vreest dat er dan ook nog andera dingen aanhangig gemaakt zullen worden. De heer Van Erp vraagt of B. en W. al mededee- lingen kunnen doen over de onderhandelingen die met het P.E.N. worden gevoerd over eventueele overdracht van het G.E.B. De Voorziter zal aanstonds mede- deelingen doen in comité. Hierna volgt sluiting. De omvang van een ramp aange nomen. - Talrijke dorpen geheel verweest. - Verscheidene men- schenlevens te betreuren en veel vee omgekomen. Reuter seint uit Boekarest: In heel Roemenië heerschen overstroomingen, die in den nacht van gisteren den omvang van een ramp hebben aangenomen. Te Cloej (Klausenburg) staat de heele industrie wijk onder water. De bruggen worden met groote moeite door pioniers gestut. Verscheidene dorpen in het Szamosdal zijn totaal verwoest; de huizen zijn door de overat rooming weggeslagen, het vee is ver dronken. Ook zijn er verarbeiden menschenlevens te betreuren. Schier alle bruggen over de Marmaros zijn vernield. Nog meer naar het Noorden van Roemenië zijn door de overstrooming in het Marmarosgebied groo te verwoestingen aangericht. Bijna alle bruggen over de rivier zijn weggeslagen. Bloedig handgemeen tnsschen de vluch telingen. In het plaatsje Marmaros-Sziget ontstond een pa niek, toen eender bruggen instortte. Tal van men schen, die zich met hun geringe have nog in veilig heid wilden brengen, wilden daartoe van de al in stortende brug gebruik maken. De vluchtelingen drongen elkaar weg en er ontstond een bloedig hand gemeen tusschon de menschen, die in hun angst om het. wassende water te ontvluchten, niet meer wisten wat zij deden. Ook in het Oosten van Roemenie heeft de over strooming schade aangericht. Vooral Kisjijef is hier zwaar getroffen. In verscheiden deelen der stad slaat het water zoo hoog, dat een groot deel der be volking op de daken hunner huizen moeten verblij ven. Acht spoorweg lijnen moesten als gevolg van de overatroomingen huiten het bedrijf gesteld worden. Tegen mevr. Fortescue. Reuter seint uit Honoloeloe: Hier is gister het proces tegen mevr. Fortescue en haar schoonzoon, luitenant ter zee Massie, en twee andere verdachten, begonnen. Zij worden beschuldigd van moord op een inboorling, die vrijgesproken was van de aanklacht, dat hij een misdadigen aanslag had gepleegd op mevr. Massie. De Amerikaansche advocaat-generaal heeft 'n rap port opgemaakt naar aanleiding van de beschuldi gingen. in de Ver. Staten verspreid, over de onveilig heid op Hawai, waaronder vooral vrouwen zouden hebben te lijden. Het rapport komt tot de slotsom, dat deze aantijgingen onjuist zijn en zegt, dat de toestanden te Honoloeloe niet erger zijn dan in een plaats van gelijke beteekenis in dc Ver. Staten. 4 dooden en 20 gewonden bij botsingen. V. D. verneemt uit Mexico-City: De in Mexico plaats gehad hebbende verkiezingen zijn over het algemeen rustig verloopen. Op enkele plaatsen is het tot botsingen gekomen, vooral in den staat Puebla. Hier werden vier personen gedood en 20 gewond. De vroegere Mexicaansche president, Portos Gil, thans gouverneur van den staat Tamaulipas, was candidaat in dezen staat, doch werd niet herkozen, i INDISCHE BEWOGENHEID. „Bedreigingen maken mij niet bevreesd". V.D. verneemt uit Bombay: Toen mevr. Naidoe, de huidige congresleidster, het schrijven van Shaukat Ali, den Mohamedaanschen leider, waarin deze dreigt met tegen-posten. wanneer het posten door het congres niet wordt opgeheven, gelezen had, wierp zij het met. verachting terzijde, zeggende: „Ik zal het negeeren. Bedreigingen maken mij niet bevreesd. Het posten der Mohamedanen zal voortgezet worden Wanneer Shaukat Ali mij wil komen opzoeken, zou ik zijn opmerkingen in overweging kunnen nemen, maar anders niet." De burgemeester aangevallen, omdat dia een nienwe bediende had aangesteld. Maandagmorgen werd de heer M. Koten, burge meester van Grevenbich. toen hij ter gemeente-secre tarie kwam, lastig gevallen door een zijrfer klerken, die het niet verkroppen kon, dat sinds eenigen tijd een nieuwe bediende was aangesteld. De jongeman greep den burgemeester bij de keel en verwondde hem aan het gelaat en den mond. Het gemeentepersoneel ontzette den burgemeester, waar na de klerk door de gemeenteoolitie werd gearres teerd. Hij is overgebracht naar Maastricht, waar hij ter beschikking is gesteld van dc justitie.

Schager Courant | 1932 | | pagina 8