HARMONIE TUSSCHEN OUDE EN NIEUWE MEUBELS. schouder gedrapeerd en van voren vastge hecht worden. Zij worden van soepele stof gemaakt als crêpe de Chine, georgette, zijden mouseline, voile en kant. Wil men deze shawls zelf maken, dan is 1% M. stof van 606 c.M. breedte noodig. Drie zijden worden met zijden ruches, marabou of ander smal bont afgezet en de shawl wordt op de blouse gedrapeerd. De niet gegarneerde kant wordt om den hals gedragen. Heel aardig zijn ook de driehoe kige shawls, die om den hals gedrapeerd en van achteren vastgeknoopt worden, zoo dat men aan de voorzijde een kleine dra peering krijgt als de japonnen niet de z.g. Grieksche lijn hebben. Rokken met één naad. De nieuwste rok is di emet één naad. waarbij men de stof in mijn geheele breedte neemt en zóe knipt, dat de eenige naad middenvoor komt. Gegarneerde rokken. Klokrokken worden met een gekleurd schuin biesje afgebiesd, terwijl rokken met geschulpte, puntige of ingezette deelen met open naden aan elkander verbonden wor den, bij dunne voile of zijden japonnen zelfs met smalle kanten tusschenzetsels. Gekleedejapon voor gezette dames. Practisch huishoudschort. Aangezien voor de meer gezette dames spe ciale zorg aan de lijn der Japonnen besteed moet worden, geven wy dit zeer goed kleedende model. Voor deze japon zyn verschillende mogelijk heden; ons model geeft een zwartzijden japon met witzijden bovenstuk, dat echter evenzeer in een mooie tint groen gekozen kan worden of ook wel, hetgeen zeer modern is, van zijde met een heel klein bloempje bewerkt. Andere kleur combinaties zijn ook zeer wel mogelijk, mits vooral rekening gehouden wordt met harmo nieeren der kleuren. Heel veel worden de gekleede japonnen van een mooie wollen stof gemaakt, waarby men dan toch een zijden bovenstuk kan nemen. Het voordeel dezer japon is, dat men haar met weinig kosten later weer kan veranderen, door er een ander bovenstuk op te maken, dat in «leur geheel en al afwükt van het eerste. Het bovenstuk der japon loopt over het voor pand schuin naar beneden, terwijl het zich als een pas voortzet over de nauw sluitende mouw en rug; op het voorpand en aan de mouwen zijn kleine knoopjes gezet. De rok heeft een diago- naalsgewyze geknipt bovenstuk, dat naar het midden achter zeer laag uitloopt en waaraan een klokrok is gezet. Voor een middenmaat is voor deze japon noo dig ongeveer 3,50 M. 100 c.M. breed, en voor het bovendeel M. eveneens van 100 cM. breed. Allerlei Wat men verder ziet zijn; Kleine jakjes tot in de taille, die zóó ge kozen, dat men ze op verschillende japon nen kan dragen. Rokken met hoog opgeknipte taille, die gedeeltelijk over de blouse gaan. Ge kleede blouses van dunne, doorschij nende stoffen, met plooitjes, ruches, kant en andere garneeringen. Blouses van fijn Jersey en wollen kant stof. Alle mogelijke tinten blauw, van licht tot donker, zelfs zeer sprekende kleuren. Rokken die tot even boven de enkels ko men en vrij nauw zijn, maar op pl. minus 15 c.M. van den onderkant door aangeknip te klokken op waaierplooien de noodige on derwijdte verkrijgen. Shawl vestefa, die in de taille door een ceintuur vastgehouden worden en aan den hals een sierspeld hebben. Regen of zonneschijn. Met deze beide na tuurmachten hebben wij in verband met onze kleeding zeer zeker wel rekening te houden Niets werkt meer storend dan wanneer men zich bij donker of regenweer in een heel licht toiletje op straat begeeft, hier is een regenmantel of regencostuum op zijn plaats, waarbij dan geen lichte hoed gedragen wordt. De vrouw, die een weinig aandacht aan RECEPTEN Hierbij geven wy onze lezeressen het model van een buitengewoon practisch huishoudschort met lange mouwen, dat wy by de huiseiyke bezigheden over onze japon aanschieten, zoo dat deze goed beschermd Is tegen mogelijke vlekken en dat wy toch ook weer by onver wachts bezoek maar even uit te trekken heb ben, en er dan dadeiyk behooriyk uitzien. Het schort heeft een recht stuk aan vóór- en rugzyde met een kleine kraag, terwyi de sluiting midden voor is met knoopen en knoops gaten: de mouw is ruim ingehaald met een smalle manchet, terwyl de onmisbare zakken voor beurs enz. niet vergeten zyn. Het schort kan van alle waschbare stoffen gemaakt worden, maar staat het aardigst van satinet of cretonne, waarin we zooveel aardige moderne dessins vinden. Voor een middenmaat is noodig 4 y7 h. 5 M. stof van ongeveer 80 c.M. breedte. allerlei kleinigheden schenkt, zal ook der gelijke combinaties niet dragen. Men ziet in dit voorjaar naast de ge bruikelijke gummi mantels zeer aardige on doordringbare gabardine mantel japonnen, die er zeer sportief uitzien, met groote op gestikte zakken en ceintuur en waarbij een vroolijk gekleurde wollen shawl en bijpas sende muts gedragen worden. (Nadruk verboden.) Ziekenbezoek. Als het bezoekuur in de ziekenhuizen daar is, richten de blikken der patiënten zich al ver langend naar de kamerdeur, wachtend op fa milie of vrienden! Niet alleen echter de persooniykheid der ko menden, niet alleen het nauwere, contact met de gezinsleden verheugt hen, maar ook evenzeer dc kleine verrassing in den vorm van versnape ringen of bloemen, die helpen den moeiiyken tyd voor de patiënten te verzachten. Vele be zoekers vinden het toch „zoo zielig", dat niets anders dan die ziekenkostjes gegeten mag worden. Toch beteekent een streng dieet vaak zeer veel voor een patiënt en is alleen daarvan een heilzame genezing voor hem te verwachten. Laat geen misplaatst medeiyden U cr toe brengen om iets te geven wat buiten het voor geschreven dieet staat en waardoor een gene zingsproces kan vertragen of zelfs mislukken. Doctoren en verpleegsters weten maar al te zeer mede te spreken van gevallen, waarby zij vcor onverklaarbare verergering van een ziekte kwamen te staan, en waar dan later bleek, dat deze Inzinking te wyten was aan verboden ver snaperingen, door de een of andere bezoeker ondoordacht gegeven. Weet men niet of een zieke, die men bezoe ken wil, dieet moet houden, dan is het beter om bloemen te geven, die de omgeving der zieken zoo veel vriendelijker maken, alleen vermyde men het geven van sterk-riekende bloemen. Appelmoes met slagroom. Onze moderne blouses. kamers en meer bestemd om te dienen, dan wel om te versieren; er sprak een stuk volksgeschiedenis uit en daarom zullen wij met trots op hen neerzien. De moderne huizen, met hun lage kleine kamers stellen echter andere eischen aan de meubelen. De gelukkige bezitters van mooie oude meubelen vragen zich nu af of er van oude en moderne meubelen een harmonisch geheel gevormd kan worden. Te groot verschil mag er natuurlijk niet zijn, men zal geen passend geheel krijgen, wanneer men in een kamer met antieke meubelstukken de hypermoderne stalen meubels plaatst, maar een meubileering, zooals onze schets U laat zien, gaat heel goed samen. Het ledikant en de tafel, waarop de spiegei staat, zijn beide ouder- wetsch; een moderne kleerkast zou hierbij niet passen, daarom worden de kleeren achter een gordijn gehangen, in de muur kast, waar de deur uit is genomen. De lan ge staande spiegel is niet aan stijl gebon den, dus kan in den hoek geplaatst wor den. De met cretonne overtrokken leun stoel, waarvan de onderkant een strook heeft, is een nieuw model, doch maakt geen moderne indruk door het stemmige patroon, dat wij kozen. De moderne huisvrouw zal voor de strook aan den bovenkant en de zijgordijnen van het ledikant geen witte gesteven katoen kiezen, maar hetzelfde cretonne, waarmede de stoel werd overtrokken. Een combinatie als hier geschetst zal oude en nieuwe meubels tot een harmo nisch geheel kunnen vormen. WAT MEN DRAAGT. Handschoenen Handschoenen worden in allerlei soorten gedragen, 's avonds zien wij ze in de mooie zachte pasteltinten, die óf met de japon, óf met de schoenen harmonieeren, maar eveneens worden er witte of zwarte ge dragen. Zij zijn vrij lang en loopen naar boven toe wijd uit, terwijl zy door biezen, plooitjes, ruches vaak zelfs zeer geraffi neerd zijn. De nieuwste handschoenen zijn van zwarte tulle, die over den pols met een band met afhangende einden gesloten worden, terwijl over de tulle ringen met groote steenen gedragen worden. Overdag zien wij de gazelle glacé peau de suède enz., die echter niet meer met knoopen of drukknoopen gesloten worden en met afstekende kleuren afgewerkt wor den; in ieder geval hebben de stiksels andere kleuren dan het leder zelve. Japonnen zonder ceintuur De tegenwoordige mode geeft ons japon nen met en zonder ceintuur; de laatste hebben dan geen naad in de taille, maar worden meer aansluitend gemaakt door kleine nervures. Blouses shawls Dezen zomer zullen er veel shawls op de blouses gedragen worden, die op den Appelmoes van 500 gr. appelen, 4 groote be schuiten. 60 gr. boter. 40 gr. suiker, 1/8 L. slag room, 2 eiwitten, 1 eetlepel poedersuiker. Het gezeefde appelmoes in een vuurvaste scho tel leggen, waarvan de bodem met boter besta-e ken is, het bedekken met de fyngewreven be schuiten, deze laag bestrooien met de suiker, de gesmolten boter er over gieten en het gerecht in de oven vlug met een lichtbruin korstje laten bedekken. De schotel mag niet meer dan voor 2/3 of 3/4 gevuld z?>n. De room en de eiwitten styf slaan, met elkaar en met de poedersuiker vermengen en het ap pelgerecht, als het een weinig bekoeld is. er mede bedekken. Ook andere vruchten kan men op deze wyze bereiden. Gevulde Andyviekropjes. 10 struiken andyvie, 250 gr. geurig aangemaakt kalfsgehakt, 40 gr. boter, paneermeel, zout. De kropjes andyvie gaar koken als voor andy- Dezelfde tegenstrijdigheid, die wij in de mode bespeuren, vinden wij ook in de meu bels. Bij de meubelkunst zien wij als nieuwste ontwerp de stalen meubels, terwijl de ouderwetsche nog evenzeer in trek blijven. Alle ouderwetsche dingen, kleeren zoo wel als meubels, hebben in werkelijkheid echter alleen waarde, als zij een schakel vormen met het moderne volksleven en zijn geschiedenis. Hoe mooi wij b.v. Oud-Engelsche meube len vinden, stijl Queen Anne, Jacobean, Chippendale e.a. aan onze echte Oud-Hol- landsche meubelen kennen wij voor ons zelf grootere waarde toe, omdat zij met een stuk volksgeschiedenis nauw verwant zijn en geven die oude stukken dan ook gaarne een eereplaats in ons huis. Typeerend zijn de meubels die in som mige streken van ons land nog worden aangetroffen, wij noemen U slechts de Hin- loper meubelen en die van vele oude Frie- sche binnenhuizen, hoewel er al veel van de mooie antieke meubels en borden uit hun oorspronkelijke omgeving naar elders verplaatst zijn. Noemen wij hier slechts even die oude slaapkamers, waarin een ledikant stond met houten spijlen, aan de voor- en zykan- ten een helder gesteven strook en liefst aan de zijkanten nog gesteven wit katoenen gordijnen en zijn ouderwetsche heerenbed; kamers, waarin ook nooit de prachtige, massieve oude kleerkast ontbrak, waaruit bij het openen de lavendellucht ons nog tegemoet kwam. AI deze oude meubels waren groot en massief en gemaakt voor groote. hooge GEKLEEDE WANDELTOILETTEN. Aardig en toch heel een voudig zijn de hier afge beelde wandeltoiletjes. Ze zijn heel gemakkelijk zelf te maken. Links (Nr, 62). zien wij een middagjapon van blauw crêpe de olive met puntig toeloopende voorpas, die over de schouders loopt, waardoor de lijn der geplooide mou wen vrij laag is. Op heup hoogte heeft men eveneens gedeeltelijk een geplooide volant, terwijl de rok klokkend is. Rechts (Nr. 63). Bruin wollen crêpe japon, jwaarvan het bovenstuk diep uitgesneden is en de mouwen kort zijn; een naturel shantung blouse wordt hieronder gedragen. De voorzijde der taille heeft een opgestikte patte met knoopen gegarneerd, die eveneens om een ge deelte der heupen als gar neering der rok gebruikt wordt. Van bovenstaande modellen zyn patronen verkrijgbaar. vie-schotel; van het gehakt 10 kleine maken, deze in paneermeel rollen en ir ter vlug bruin bakken. De goed uitgeld vie-kropjes vullen met de balletjes sa netjes in een vuurvaste schotel weinig paneermeel er over strooien, óf; het gehakt er over gieten en andyvie in de oven gaar stoven. Gestoofde jonge postetcin, F 2. K.G. jonge postelein, 1 handvol gr. boter, 1 ei, sago, 4 gr. zout. Soms is de postelein afgesnedei krygt men de heele plantjes, in het j val moeten de worteltjes afgesne* Overigens heeft men het onkruid en de posteiein. door goed wasschenj aanhangende zand te bevryden. De g wringen, zonder toevoeging van met de zuring en het zout, eerst optj later op een krachtig vuur laten (.lA uur). Het vocht binden met de s met een weinig water aangemengd, goed uitgeklopte ei, vervolgens de 1 roeren. HET BESTELLEN VAN HAlè Van de genummerde modellen sa ter beschikking aan onze 1 ez< billijke knippatronen Patronen In de maten 42—41 wc eei ge 68 cent. De prijs van patronen inif 40 en 52 en aan afwijkende speclüi geven maten bedraagt, evenals dep£ van mantels en manteljaponnen. IS Kinderjurken kosten 58 cent- Overschrijving van het bedrag op rekening 31623 ten name van de Reïf Mc der Mode-rubriek ls de eenvoudig goedkoopste wijze van bestellen vlugge toezending mogelijk. Aanvragen kunnen ook per postwisj jj* den gezonden aan de Redactrice Mode-rubriek, Joan Maetsuyckerstr '8-Gravenhage, en Indien niet mogelijk per brief onder bijslnitlng bedrag in postzegels.* De naam en het nummer van wenschte model moet met Uw q adres op het giro- of postwissel! dr worden vermeld. Meisjesjurk. Hierby geven wy een snoezig jurkje bloemd batist of voile voor kleine meisp 1 tot 4 jaar, dat met lange en met kor mouwtjes gedragen kan worden. De hals wordt afgewerkt met een va« entre-deux, terwyi het rokje wordt g« met Ingerimpelde valencienne kantjes vier rijtjes boven elkander, evenals de m Voor hulsjurkje kan men hetzelfde gebruiken, maar zonder de kant.

Schager Courant | 1932 | | pagina 16