EEN KOMISCH PROCES. De eerste Autobus in den Wieringermeerpolder. Twee jongelieden vermist AANSLAG OP DR. LUTHER. Salariskorting van het hoogere gemeente-personeel. Ernstig ongeluk te Haarlem. Smokkelbenden langs de grens. Dnitsch stoomschip gestrand. De drie pruiken van den baron. „Beroepsgeheim" geschonden. Te Parijs heeft een baron zijn kapper aangeklaagd. En naast den aanklager staat een verloofde, de ver-' loofde van den baron. Dan is er nog een verloofde, die van den kapper nJ. Deze verloofde is tegelijkertijd het kamermeisje van de verloofde van den baron. Was deze tweede verloofde er niet geweest, dan zou de baron nu niet den kapper aangeklaagd hebben. Zoo is nu eenmaal 's werelds loop. Het proces is aanhangig gemaakt, de baron kan niet meer terug; de kapper is „er bij" en de verloofden lachen. Wegens wat heeft nu de baron den kapper aange klaagd? Wegens het feit. dat deze beroepsgeheimen, wat zeggen wij: ..kabinetsgeheimen" verraden zou heb ben. De baron bevond zich nJ. in de fatale omstandig, heid een pruik te moeten dragen. Of lie%*er gezegd: drie prulken. Want de baron was zoo ijdel, dat hij voor geen geld ter wereld zou willen, dat behalve de kapper, iemand te wereld op de gedachten zou komen, dat hij een pruik droeg. Daarom droeg hij drie pruiken in de maand. De eerste week een pruik met héél kort haar. dan een pruik met iets langere haren, en de laatste dagen van de maand een pruik op te zetten, waarvan de haren een zoo weelderigen groei vertoonden, dat hij zonder be zwaar tot zijn verloofde kon zeggen: „Nu geloof ik toch werkelijk, kindje, dat ik mij weer eens moet laten knip- pen." En dan kwam hij den volgenden dag terug met de pruik met het korte haar. Wie zou op deze wijze ook maar eenigen argwaan krijgen? Zoo ging het langen tijd goed. Totdat de bruid van den kapper, niet wetende, dat de baron een klant van dezen was. eens in den kapperssalon een pruik zag lig. gen en opmerkte: „Kijk es. die pruik heeft precies zulk haar als de baron". ..Kind" antwoordde de kapper, „dat is toch ook den pruik van den baron." Het kamermeisje ging lachend naar huis, verteld» haar meesteres, de bruid van den baron, de heele ge- schiedenis en deze lachte eveneens en trok bij de eerst volgende ontmoeting, haren verloofde aan zijn haren. De haren gaven mee en de baron werd bleek. Hij werd woedend, wilde pertinent weten, hoe zij op het denk beeld was gekomen, dat hij een pruik droeg, kwam zoo de zaak te weten en vandaar het proces tegen den kap. per. Het meisje houdt van den baron ook met zijn dria pruiken. Maar hij schaamt zich en wil nu den kapper absoluut veroordeeld hebben. De tild zal alle wonden helen. De tijd zal ongetwijfeld ook gras over de heele zaak doen groeien. Over alles groeit gras. Maar de haren van den baron zullen nooit meer groeien. Hij zal bij zijn drie pruiken moeten blij. ven. wellicht slechts bij één. nu zijn meisje toch alles weet Vermoedelijk bU het kano-varen op Waal bij Nijmegen verdronken. Sedert Woensdagavond worden te Nijmegen vcr-j mist de 21-jarige schipper Peters en de arbeider Wfrl lemse. De broeder van don vriend, een zekere Wö-f lemse, deelde mede, dat de beide jongelieden met kano waren gaan varen op de rlevier de Waal. Willemse had ze sedert Woensdagavond niet i gezien, maar aan het feit niet meer aandacht beste) omdat de jongen schipper van beroep is en slecbifl voor korteen tijd te Nijmegen verblijft.Het evrmoedJ bestaat dat beide jongens zijn verdronken. Handelsblad.1 AUTO TEGEN EEN BOOM. Drie Inzittenden verwol Zondagavond om 8 uur is een auto, bestuurd door 19-jarigen D. B-, uit Pernis, op den Havplaatweg tega een boom gereden. De chauffeur en de twee inzittende de 23-jarige L. G. K. uit Pernis en de 42-jarige A. L. ut de Verzijdenstraat te Rotterdam, werden uit den waga gen geslingerd. B. kreeg een snijwond aan do kin, schaafwonden aan beide beenen en L. kneuzingen au schouders, ellebogen en beenen. Dr. Veenenbos herf hen ter plaatse verbonden, waarna zij met een partie» lieren auto naar hun woningen zijn gebracht. De auti die zwaar beschadigd werd. is met een takelwagen wf£ gesleept Het ongeluk is te wijten aan den hevigen regen, dil den chauffeur het uitzicht benam. Doodelijk arbeidsongeluk te Helmond. Op de Nederlandsche Schroef houtenfabriek te Hel mond moest Vrijdag een zware machine verplaatst worden, waarbij ook de 40-jarige boutenmaker A. van Mierlo, uit Helmond, behulpzaam was. Op een gege ven oogenblik kantelde dc machine en van Mierlo geraakte tusschen een muur en de machine be klemd. Hij was er zeer ernstie aan toe, daar tfjn borstkas was ingedrukt. Onmiddellijk werd bij naar het St. Anthoniusgasthuis vervoerd, waar hij in den namiddag is overleden. Van Mierlo, die gehuwd was, laat een weduwe met eenige jeugdige kinderen achter. INGEBROKEN. Een bedrag van f 700 onh Gisternacht is ingebroken in de arbeiderswoning vsj S. te Kekerdom bij Nijraegep. S. had f 700 klaar geler om daarmee vee te gaan koopen. Het heele bedrag verdwenen. De politie stelt een onderzoek in. CRISISGEVOLGEN TE MAASTRICHT. De Kristalunie werkt nog slechts met «a oven. Door de directie der Kristalunie te Maastricht is 2 terdag aan een groot aantal arbeiders ontslag aangezsf Van de vier ovens, waarvan er tot nog toe 2 bras. den is er wederom één stilgelegd, zoodat nog sle^i* gewerkt wordt met één oven. Normaal baanden meestal 3 ovens. Het terugbreng® op nog slechts één vuur teekent wel voldoende, hoe 6 crisisgevolgen zich ook in deze Maastrichtsche induw1 doen gevoelen. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Aan de gevolgen overled*®* Gistermorgen reed de 18-jarige H. met zijn vader do^ de Treebeekstraat te Hoensbroek naar Staatsmijn ma", toen uit de bocht een vrachtauto der Amste werij gereden kwam. De 18-jarlge H. werd d°°r voorspatbord gegrepen, tegen den grond liep een zoodanige hoofdwonde op, dat hij vrij spo overleed, Op het station bij zijn vertrek naar Bazel. De Tijkspresident slechts zeer licht gewond. Dader en zijn medeplichtige gegrepen. Zaterdagavond werd uit Berlijn gemeld: Toen dr. Luther, do president van de Rijksbank hedenavond om 9 uur naar Bazel wilde vertrekken, werden door twee mannen op het Potsdammer Bahn- hof een viertal schoten op hem afgevuurd. Dr. Lu ther werd echter slechts licht aan den arm gewond, zoodat hij toch op reis kon gaan. Dc beide mannen werden in hechtenis genomen, het zijn een zekere dr. Rosen uit Hamburg en Wemer Kretschcr uit Coswig. Beide mannen worden op het oogenblik ver hoord. Dr. LUTHER. Nader: Dr. Max Roosen en Wemer Kretscher heb ben vorig jaar October een aanklacht tegen dr. Lu ther en het heele directorium van de Rijksbank in gediend wegens wisselruiterij, aanstichting tot be drog. bedrog met bankbiljetten, hoogverraad, oneer lijke boekhouding en benadeeling van het Duitsche volk. Deze aanklacht is echter door het O. M. van het Landgericht I te Berlijn opgehouden. Het schijnt dat de beide mannen nu tot den aanslag zijn overgegaan om uiting aan hun ontevredenheid te geven en de publieke aandacht op zich te vestigen. Nadere bijzonderheden. Vreemde hou ding der daders. Aan de telegrammen van Wolff over dezen aan slag ontleenen we nog, de volgende nadere bijzon derheden: Om acht minuten voor negen werd het publiek op het station opgeschrikt door een schot. Op hetzelf de oogenblik trad een heer, dr. Roosen, op den dienst- doenden spoorwegbeambte toe en deelde hem mede, dat men op dr. Luther had geschoten. De politie werd gealarmeerd en deze arresteerde dr. Roosen en den ander. Dr. Roosen vroeg in het stationsbureau een blad papier en schreef daarop, dat hij zelf bij den aanslag betrokken wm en dat hij door een speciale rechtbank gevonnist wenschte te worden. Verder weigerden de beide gearresteerden alle mededeelin- gen. Hun namen werden door de op hen gevonden papieren vastgesteld. Dr. Luther had zijn jas reeds uitgetrokken en in de coupé van den slaapwagen gelegd. Hij was nog even uit de coupé gekomen om af scheid te nemen. Toen hij voor den wagen heen en weer liep. vuurde de dader vlak bij op hem, dat den mouw van zijn jas doorboorde. Het projectiel werd kort daarop op een merk waardige plaats teruggevonden. De kogel bleek na melijk in den hak van den schoen van een witkiel te zijn binnengedrongen, die op een paar meter af stand van den Rijksbankpresident had gestaan. Het verhoor der daders. Bij het eerste verhoor van beide daders bleek, dat de aanslag niet uit politieke beweegredenen werd ge pleegd. Beide heeren zijn veeleer fanatieke aanhan gers van de zgn. „Freigeld- und Freiwïrtschaftlehre", en hebben door hun daad slechts tegen de valutapo- litiek van den president van dc rijksbank willen de- monstreeren. Politieke motieven beweren zij niet ge had te hebben. In October van het vorig jaar hebben zij tegen dr. Luther en het geheele directorium van de rijksbank een aanklacht ingediend wegens wisselruiterij, bank- notenbedrog, hoogverraad, het voeren van twee boekhoudingen en benadeeling van het vermogen van het Duitsche volk. Dit proces werd echter door de rechtbank ge staakt. Mogelijk hebben de daders dus ook door den aanslag hun misnoegen hierover te kennen willen geven. Werner Kretscher, die het revolverschot loste, is staathuishoudkundige en medewerker van dr. Roo sen. Hij heeft zijn domicilie in Kostiz in Thuringen. Dr. Roosen, die in 1873 te Buenos-Ayres geboren werd, is in 1930 vandaar naar Londen vertrokken en heeft sindsdien geen vaste woonplaats meer ge had. Hij is rechtskundig adviseur en geldt als een uitstekend raadsman op financieel gebied. Beiden zijn zij een tijd lang lid geweest van de na- tionaal-socialistische partij, maar zijn kortgeleden wegens politieke meeningsverscliillen uit de partij getreden. In de provincie Noord-Brabant. Ged. Staten van Noord-Brabant hebben den gemeen teraden in hun gewest een brief gezonden betreffende hun voornemen tot een tijdelijke korting, toe te passen op de jaarwedden van burgemeesters, secretarissen, ont vangers, ambtenaren van den burgerlijken stand en wet houders, voor een tijdvak van drie jaren, ten bedrage van drie procent. De korting wordt voor elk ambt •slechts toegepast, indien en voor zoover zij overschrijdt het bedrag, hetwelk op de betrokkene in dat ambt over hetzelfde tijdvak is verhaald wegens bijdrage voor pen sioen. De tijdelijke kindertoelagen voor burgemeesters, secretarissen en ontvangers blijven, bij bovenbedoelde korting buiten aanmerking. Maandag heeft onder leiding van den heer W. Jos. Bel te Schagen met een aantal aannemers de aanwij zing plaats gehad van de a.s. werken voor de water leiding in den Wieringermeerpolder. Voor de eerste maal heeft deze tocht door de Wie- Drie mannen onder.hout en steenen. Op den zolder van het perceel Prinsenbolwerk 26 te Haarlem heeft een zeer ernstig ongeluk plaats ge vonden, dat wonder boven wonder tot heden nog geen dooden heeft geëischt. Op genoemden zolder moesten drie timmerlieden G. J. de K., oud 20 jaar, J. J de K., oud 29 jaar en Chr. G. W„ oud 27 jaar, werkzaamheden verrichten aan den opgebroken vloer. Zij ondervonden daarbij hinder van een stapel planken en steenen. Het totaal gewicht van een en ander bedroeg ongeveer 1200 K.G. Om dit op te rui men timmerden zij een soort van stelling, waarop zij alles neerlegden. Gedurende anderhalf uur ging al les goed, toen schoot evenwel plotseling de onderste plank van de stelling aan een zijde los en de men- schen werden onder de geweldige vracht bedolven. Twee hunner zagen kans zich zelf te bevrijden, de derde echter, de 27-jarige WM moest geholpen wor den. Leden van den Eerste Hulpdienst waren spoe dig ter plaatse; zij hebben de drie slachtoffers naar het St. Elisabeth-gasthuis vervoerd, waar twee van hen ter observatie zijn opgenomen. W. heeft vermoedelijk zijn wervelkolom gekneusd; van den 20-jarigen de K. zijn rugspieren of ruggc- wervels beschadigd; de derde kwam geheel met den schrik vrij. Een razzia van de douane bij Venlo. Bijen als helpers van smokkelaars. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben de douane-beambten aan de Duitsche grens, nabij Venlo, wederom een groote actie ontplooid tegen de steeds driester optredende smokkelbenden. Langs de geheele grensstreek hadden schermutselingen plaats tusschen smokkelaars en Duitsche douanen, waarbij de laatsten zich met succes van lichtkogels bedienden. In Kalden- kirchen werd een bende van twaalf man overvallen. Zes smokkelaars konden gearresteerd worden, waarbij o.m. 90 Kg. koffie, 96 Kg. tabak, 200 Kg. meel en 2500 pak jes sigaretten in beslag werden genomen. Ook in Bracht werd een bende in hinderlaaggelokt, doch de voorposten der smokkelaars hadden onraad be speurd en de komende bende tijdig gewaarschuwd. Slechts twee leden dezer bende, die ondanks de waar schuwing toch te ver vooruit waren gekomen, moesten voor het geweervuur zwichten en werden gearresteerd. Langs een anderen weg hebben de smokkelaars toen getracht verder te komen, doch zijn wederom op een colonne douane-beambten gestooten, waarbij, na een he vig gevecht, vier smokkelaars werden gearresteerd en 105 Kg. tabak, 31 Kg. koffie en 360 doosjes sigaretten, benevens vier fietsen werden geconfisceerd. In Nieukerk werd door de douane-beambten een op slagplaats van groote hoeveelheden smokkelwaar ont dekt in een groot houten bijenhuis. Slechts weinig per sonen waagden zich tusschen de bijen, temeer daar. ten gevolge van het in- en uitladen van goederen, 15 bijen korven geheel waren vernield, waardoor de bijen iederen binnenkomende aanvielen. HOORNSCHE INBREKERS GESNAPT. BU het Iade lichten. Te Hoorn zijn drie inbrekers aangehoudpen, W. V.; A. H. en J. W., die verdacht worden van vier inbraLken, welke den laatsten tijd in de binnenstad plaats hadden. Zij zijn bij het lichten van een lade in dan groenten- winkel van den heer Mak, aan het Gerritland, gesnapt. Alle drie personen zijn naar het Huis van Bewaring te Alkmaar overgebracht. ringerpoldcr perautobus plaats gehad. Wij zieadc bus van den heer P Deutekom te Schagen bij Nieuwe- sluis per pont overzetten en daaronder de eerste bus met passagiers bij Sluis I in den Wieringermeer polder. Zaterdagmiddag te Alkmaar onthuld. In de raadsvergadering te Alkmaar van 1 Septem ber 1931 overleed plotseling de heer A. F. Thomsen, die vele Jaren wethouder van die gemeente geweest was. Onder voorzitterschap van burgemeester mr. W. C. Wendelaar is eenigen tijd later een klein comité in het leven geroepen, met de bedoeling voor den over ledene een monument op te richten. Tijdens een hevige regenbui had Zaterdagmiddag op de algemeene begraafplaats tc Alkmaar de over dracht van dit monument aan de familie plaats, waarbij een vijftigtal belangstellenden, die aan dit monument hadden bijgedragen, tegenwoordig waren. Nadat het monument onthuld was, heeft de burge meester in de wachtkamer van de begraafplaats een rede gehouden, waarin hij uiteenzette, welke plaats wijlen de heer Thomsen in de gemeente, die hem lief was, en vooral in het hart van zijn vele vrienden heeft ingenomen. Hij schetste diens uitnemende ka raktereigenschappen en deed uitkomen, hoezeer woor den en daden van den overledene in veler herinnering blijven voortleven. Mej. C. Thomsen. Hervormd predikante te Aker sloot, dochter van den overledene, heeft namens de familie hartelijk dank gezegd voor de waardeerende woorden aan haar vader gewijd en uitgesproken, hoe zeer de familie de overdracht van dit monument en de daarbij gesproken woorden op prijs stelt. Het monument is van kalkzandsteen evrvaardlgd. De randen omsluiten een opengelaten ruimte die door den plantsoendienst van de gemeente met erica en andere heideplantjes beplant was. Op het verhoogde bovenstuk staat gebeiteld: Andreas Friedrich Thom sen. geboren 1872, overleden in de raadsvergadering v. 1 September 1931, wethouder van Alkmaar van 1916 tot 1931. Van zijD vrienden, voor hetgeen hij deed en gevoelde voor zijn stad. ALS KINDEREN MET VUUR SPELEN. Dertig stuks hoornvee en een paard in de vlammen omgekomen. Zaterdagmiddag is te Grijpskerkc brand ontstaan op de hofstede van A. K. vermoedelijk door het spelen met vuur van eenige kinderen. De groote landbouwschuur brandde geheel af. waarbij dertig stuks hoornvee en een paard in de vlammen omkwamen. De brandweer uit Middelburg nam aan het blusschings- werk deel en men slaagde er in, het woonhuis te behou den. Alles was verzekerd. Bij Ameland op het Bornrif geloopen. Het schip moet als verloren beschouwd worden. Do bemanning gered. Zondagavond 9 uur strandde op het Bornriff bij Ame land het Duitsche stoomschip ..Nobis". thuisbehoo- rende te Stettin en geladen met granietsteen van Zweden naar Rouaan. De sleepbooten „Oceaan", „Texel" en „Stortemelk" waarmede een bergingscontract werd gesloten, trachtten het schip af te brengen. Naar een later bericht meldt, is de „Nobis" lek ge stooten en moet zij als verloren worden beschouwd. De „Insulinde" redt de bemanning. Nog later werd gemeld: De „Nobis" is reddeloos verloren. Nu het eb wordt komt het schip, dat lek gestooten is, meer in de branding. Hooge zeeën slaan over het schip heen. De bemanning blijkt gered te zijn, want om 12.40 uur kwam de stoomreddingsboot „Insulinde" van Oostmahorn in zich met de vlag in top. Dat wijst er op, dat de reddingboot de bemanning van de .Nobis" aan boord heeft. Handelsblad.

Schager Courant | 1932 | | pagina 8