I BONT ALLERLEI. Fa. Gebr. ROTGANS Het Hoogheemraadschap Noordhoüands Noorderkwartier Steun voor de pluimveehouder ij Bouw van den nieuwen kruiser. Flinke order voor de Ned. Scheepsbouw Mij. Felle garage-brand te Helmond. Auto te?en een trein gebotst. Weer een inbraak te Bergen Storm en hoog water. De doodsstrijd van stad A r a d. de BANKBEDIENDE BEROOFD. Barometerstand op Woensdagmorgen 9 uur: 770 m.M Vooruitzichten: Kans op regen Temperatuur: 42 gr. F. is 6 gr. C. HOOGZIJDB E 103. SCHAGEN Gedipl. Opticien. Gedipl. Drogist. BRILLEN, uitsluitend Ie kwaliteit MONTUREN en GLAZEN. VELDKIJKERS. PRISMAKIJKERS FOTOTOESTELLEN. - Alle som-ten FILMS. Ontwikkel- en Afdrukinrichtinp. Gratis onderricht. Actie voor opheffing. Een adres aan Gedeputeerde Staten. Maandag is aan Ged. Staten van Noordholland een adres gericht, uitgaande van eenige veehouders en landeigenaren in het hoogheemraadschap Waterland, waarbij de wenschelijkheid wordt betoogd van spo» dige opheifing van hot hoogheemraadschap Noord hollands Noorderkwartier, wegens: a. verzwaring van de bannelasten voor den boe renstand en verhooging van de dijk-, sluis- en maal- gelden van het hoogheemraadschap Waterland; b. spoedige gereedkoming van den afsluitdijk tus schen de Friesche en de Noordhollandsche kust, waardoor de kosten van onderhoud van den Water- landschen zeedijk aanmerkelijk geringer zullen wor den; c. de veel te hooge uitgaven van de bestuurshuïs houding van het hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. Het wetsontwerp Inzake garantieuitkeerlng het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw verlaten. Naar vernomen wordt, heeft het wetsontwerp tot re geling van een garantie-uitkeering ten behoeve van de pluimveehouderij het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw verlaten. Inschrijvingsdatum 23 MeL Naar de „Tel." verneemt, is de inschrijvingsdatum voor den bouw van den nieuwen kruiser, welke in het begin van het jaar uitgesteld werd. thans nader vastgesteld cp 23 Mei. Zooals men weet, is een aantal Nederland sche werven uitgenoodigd, in te schrijven. Bouw van 2 schepen van 10.000 ton. De Nederlandsche Scheepsbcuw-Maatschappij te Am sterdam ontving dezer dagen de opdracht voor den bouw van twee dubbelschrocf motor-passagiers- en vrachtschepen van c.a. 10.000 ton. De voortbeweging zal geschieden door twee zes-cy- linder dubbelwerkende tweetact motoren, ieder van 4250 A.P.K., te vervaardigen door de machinefabriek Gebr. Stork en Co., te Hengelo. De snelheid in beladen toestand zal 16% mijl bedra gen. Daar den laatster tijd slechts zeer sporadisch sche pen In aanbouw werden gegeven, is deze opdracht een verheugend feit voor de Nederlandsche scheepsbouw- en machineindustrie. Drie autobussen door het vuur vernield. Gisternacht is brand uitgebroken in een gedeelte der voormalige welwitfabriek langs het Kanaal, te Hel mond. Het gebouw deed thans dienst als garage voor de autobussen der firma's Spiering en Van Hout uit Helmond en Kupers uit Venray. Toen de brandweer ter plaatse kwam sloegen de vlammen reeds door het dak naar bulten. Het gebouw brandde geheel af. Drie autobussen werden een prooi van het vuur. Ook een afdeeling van de belendende fabriek der firma Everts en v. d. Weijden werd door het vuur aangetast. Een partij olie en vet, welke bij de fabricage van draad nagels gebruikt worden, ging verloren. De brandweer wist hier het vuur tot staan te bren gen. De aan de andere zijde, van de garage liggende stroohulzenfabriek kreeg uitsluitend waterschade, of schoon eenigen tijd groot gevaar bestond, dat het vuur met den wind mee, naar deze fabriek zou overslaan. De oorzaak is tot heden onbekend. Verzekering dekt de schade. DE DIEFSTAL BIJ DE NEDERL. LANDBOUWBANK. Daders uitgeleverd. De daders van den diefstal van f60.000, die op den dag vóór Kerstmis ten nadeele van de Ned. Land bouwbank alhier werd gepleegd, de 28-jarige bank bediende K. en zijn vriend de IL, zijn door de Fran- pche politie aan de Nederlandsche justitie uitgele verd. De twee mannen zijn gistermiddag om half twee aan het Centraal-Station te Amsterdam aangekomen en onmiddellijk overgebracht naar het huis van be waring. Door do neergelaten afsluitboomen gereden De wagen totaal vernield, doch de Inzit tenden er zonder letsel afgekomen. Gisternacht omstreeks één uur is op de Kapellerlaan te Roermond een auto door de neergelaten afsluitboo men van den spoorwegovergang gereden, en door een passeerenden trein gegrepen.Deauto werd totaal ver nield; de inzittenden kwamen met den schrik vrij. De bestuurder, zekere J. K., uit Nederweert, reed met Je auto, waarin nog twee dames en een heer waren ge seten, over de Kapellerlaan In de richting van de Kapel en bemerkte niet tijdig dat de overweg was gesloten. De auto reed door de afsluitboomen heen en kwam zoo op ae spoorbaan. Op het laatste oogenblik wierp de be stuurder nog het stuur naar rechts, waaraan de Inzit tenden waarschijnlijk hun leven te danken hebben. De auto werd daardoor namelijk niet in zijn geheel door de machine van de in de richting SIttard passeerenden goe derentrein gegrepen, doch meegesleept en tegen het wachthuisje geworpen. De Inzittenden werden uit den geheel vernielden wagen bevrijd en bleken nagenoeg geen letsel te hebben bekomen. De machinist van den trein remde na de aanrijding uit alle macht en bracht den trein na ruim honderd meter tot stilstand. Een bed gevonden in het bosch. De die ven door de politie geknipt Door de politie te Heilo werd Maandagmorgen in het bosch een partij lijf en beddegoed gevonden, ver borgen onder struikgewas Des middags kon de politie een tweetal personen. J T uit Den Haag en C. B uit Kamerik. arresteeren. toen zij kwamen om het goed weg to halen. Daar vermoed werd dat de goederen afkomstig waren uit een villa te Bergen, stelde de politie te Heilno zich in verbinding met de politie aldaar. Bij nader onderzoek bleek ingebroken te zijn in de on bewoonde, gemeubileerde villa van de familie Mars meier, in huur aan mr Heytlng te Amsterdam, in welke villa verdachte T reeds eerder had ingebro ken. en voor wolk feit hij nog een voorwaardelijke straf te eoed had De beide verdachten oude bekenden der politie, zijn ter beschikking van den burgemeester van Ber gen gesteld. Schipbeek en Bolksbeek buiten haar oevers. Door den vrij sterken regenval dor laatste dagen en den aanvoer van water uit Duitschland. is het water in de Schipbeek en Bolksbcek zoodanig geste gen, dat de kaden over n vrij groote lengte over stroomden. Bij de Schipbeek te Markelo sloeg de kade zelfs over een lengte van 20 meter weg. waarna de doorbraak hersteld werd met behulp van werkloozen. De laaggelegen broeklanden in do omgeving van Mar kelo staan wederom geheel blank. De werkzaamhe den voor het Twente—Rijnkanaal n.1. het maken van een inlaatwerk bij de Bolksbeek. alsmede 't maken van een duiker bij de Schipbeek en den onderbouw der grensbrug. ondervinden door deze watermisère groote stagnatie. Van waterschapswege worden de kaden dag en nacht bewaakt, terwijl vanwege de Ned. Spoorwegen bij de Bolksbeekbrug eveneens een be wakingsdienst is ingesteld. VAN EEN RIJDENDE TRAM GESPRONGEN. Ernstig ongeluk te Sloterdijk Gistermorgen circa negen uur is te Sloterdijk een ernstig ongeluk gebeurd In volle vaart passeerde op weg naar Amsterdam de sneldienst van de Haar- lemsche tram de halte. Op het voorbalcon van den tweeden wagen stond een passagier, inwoner van Haarlem, dïe er af wilde springen. Een controleur waarschuwde hem, het niet te doen, doch de man sprong toch. Hij viel en werd gegrepen door een der treeplanken van den volgen den wagen, die hem een eind meesleurde. Met ernstige wonden aan bet hoofd, een beenfractuur, en inwen dige kneuzingen, heeft de G G.D. het slachoffer naar het Tesselschade ziekenhuis vervoerd. Ontzettend beeld nit het door overstroomin gen geteisterde gebied \an Roemenië. Het water tot 7 meter hoogte gestegen. Men schrijft uit Boedapest aan de N.R.CL: Naar aanleiding van de reusachtige overstroomlngeu in Zevenbergen geeft de operazanger Ferenc Székelyhldy in de Magvarorszag een hartverscheurende beschrijving van wat de Pester Lloyd den doodsstrijd noemt van de stad Arad (een stad van 90.000 Inwoners) tegen het wa ter. Székelyhldy, die Donderdagavond in den Arader schouwburg bad moeten zingen, schrijft, dat hij Don derdagmorgen nog met den trein naar Arad kon komen. De omtrek bood echter reeds een ontzettend beeld: de Maros was tot een reusachtig meer geworden, waarin de huizen der dorpen, die In het oude Hongarije nog voor het grootste deel uit leem zijn opgetrokken, als klaar- tenhuizen verdwenen. In de omliggende dorpen verkeer den honderden menschen In levensgevaar. Klokkenluiden kondigde overal het doorbreken van de dijken aan In de stad Arad heeft in den nacht van Donderdag op Vrijdag niemand geslapen. Wie zijn ledematen ook maar eenigszlns kon bewegen, was buiten op den dijk. Donderdagavond was de hoogte van het water 7 M., waartegenover de dijk normaal slechts een beetje hoo- ger dan 6 M. Is. In verband daarmede was de geheele stad met het ophoogen van den dijk bezig. Binnen in de itad timmerde men de keldervensters dicht en versper de men de deuren der huizen met zandzakken, terwijl men in de winkels en magazijnen de waren overal op de hoogste planken legde. Vrouwen en kinderen stroom den de kerken binnen om om redding te bidden. Waar men intusschen vreesde, dat de overstrooming de wa terleiding en de electrische centrale buiten werking zou kunnen stellen, was iedereen bezig, in badkuipen, potten en pannen water bijeen te brengen en kaarsen te koopen. Ook zette een ware storm op de levensmiddelenwinkels in In de geheele stad was 's avonds reeds geen druppel petroleum en geen stukje vleesch meer te krijgen, terwijl het brood 100 lei per Kg. kostte. Intusschen stond ln de voorsteden het water op ver schillende plaatsen reeds tot de eerste verdieping en waren er reeds 1500 huizen ingestort, waardoor 12000 inwoners dakloos werden, die men voorloopig in scho len, enz. had ondergebracht. Laat in den nacht stroomde het water ook de binnenstad binnen. Székelyhldy, die begrijpelijkerwijze onder deze omstandigheden niet kon optreden, verliet Vrijdagmorgen, met den laatsten trein naar Boedapest (in de richting Boekarest liepen reeds geen treinen meer) de rampzalige stad. Mocht, zoo zei- de hij, het water ook nog maar een beetje stijgen, dan is het voornaamste gedeelte der stad niet meer te red den. Dader ontsnapt. 6000 gulden buitgemaakt Amsterdam, 12 April. Gistermiddag omstreeks twaalf uur is een Utrechtsch bankbedlende beroofd van een portefeuille met bank papieren en copuons ter waarde van f 6000. Deze bankbediende had het geld ln den loop van den odhtend bij verschillende kantoren te dezer stede geind. Hij zat reeds in den trein naar Utrecht op het W. P. station, toen een man de coupé binnenstapte en hem vroeg of het de trein naar Utrecht was en die daarna weer uitstapte. Nauwelijks was de man verdwenen, of de bankbediende ontdekte, dat de portefeuille met het geld uit zijn binnenzak was verdwenen. Onmiddellijk waarschuwde hij den stationschef. De wagon werd door- zocht, maar de man was niet meer te vinden. Een dame die hem had zien instappen kon een nauwkeurig signa lement opgeven, waarna het geheele station aan een nauwkeurig onderzoek werd onderworpen. De man had intusschen reeds kans gezien zich uit de voeten te ma ken. Men vermoedt dat hij den bankbedlende den gehee- len morgen gevolgd heeft en op het laatste moment, zijn kans schoon ziende, zijn slag heeft geslagen. Gelukkig zijn alle nummers van 't gestolen bankpapier bekend. De zaak ls ln handen gegeven van de Amsterdamsche recherohe. De gedupeerde bank, de firma Vlaer en Co. is tegen diefstal verzekerd. BOTSING TUSSCHEN MOTOR EN VRACHTAUTO. Belde motorrijders gewond. Maandagmiddag reed de motorrijder P. K. met als duo-rijder G. S. beiden uit Tilburg, met groote vaart, juist in den bocht bij den „Uitersteen Stuiver" op den weg DongenTilburg, tegen den stilstaanden vracht wagen van G. uit Dongen. De aanrijding geschiedde met zulk een kracht, dat de vrachtwagen een flink eind vooruitschoof. Beide motorrijders werden ernstig gewond, de een aan het hoofd, de ander aan de beenen. Dr. Brokx uit Dongen verleende geneeskundige hulp en vervoerde de gewonden naar Tilburg. HIJ ZETTE DE BLOEMETJES BUITEN. Met geen oent op zak. Gisteravond reed voor een café in de Spuistraat u Amsterdam een taxi voor, waarvan de passagier der chauffeur beval bulten op hem te wachten. Daarop begaf hij zich ln het caéf en liet zich een keur vaa spijzen en dranken voorzetten, waaraan hij zich ge durende enkele;, uren danig te goed deed. Toen hij wilde afrekenen bracht de kelner hem een nota vaa niet minder dan f 37.25. Het bleek echter, dat de gaat geen halve cent bezat. De chaufeur, die hem van het Damrak had gehaald en door het lange wachten een bedrag van f 8 van hen: te vorderen had, zal ook niet veel kans krijgen oa van dit zonderlinge fuifnummer veel los te krijgen. K» overleg met den caféhouder werd de politie opgebeld, die den man, die onderhand tamelijk beschonken w&i! geworden, ln rekende en naar het bureau aan dei Singel bracht. OP HET NIPPERTJE. Een ontploffing voorkomen Maandagavond bemerkte men, dat de ètoomketd van een sleepboot, die ln de Kostverloren Vaart te Amsterdam gemeerd lag en waarvan de bemaning vaa boord was gegaan onder te hoogen druk stond. Men vreesde voor gevaar van explosie en alarmeer de de brandweer.Deze haastte zich om de vuren te doo ven, zoodat na ruim 10 minuten elk gevaar was ge- weken. TE KOUT AAN WERK. Ontslag en inkrimping van personeeL In de laatste vergadering der fabrieksteden van het personeel van de Koninklijke Nederlandsche Ma chinefabriek v.h. E. II. Begemann te Helmond, heeft de direótie moeten mcdedeclen. dat het niet mogelijk is onder de tegenwoordige omstandigheden het be drijf in de afdeeling constructicwerkplaats voort t« zetten. In verband hiermede is de directie genood zaakt in de eerstvolgende maand het geheele perso neel van do afdeeling constructiewerkplaats geleide lijk te ontslaan. Ook in de afdeeling machinefabriek en gieterij bestaat een tekort aan werk, zoodat ook hier verder inkrimping van personeel noodzakelijk Een fijnproever. (Van twee goede vrienden). Niet lang geleden dineerde een Spanjaard In een be kend restaurant aan den Eroadway te New York. Toen hij daar eenigen tijd gezeten had, nam een hem onbeken de landsman aan zijn tafel plaats, met wien hij in het gesprek, dat nu volgde natuurlijk vele aanrakingspunten vond. Eelden hadden zij in hun vaderland dezelfde ste den bezocht, beiden hadden de jongste revolutie meege maakt en waren daarbij van dezelfde gebeurtenissen getuige geweest. Zoo kon het dan ook niet anders dan dat de conversatie zeer vlot verliep en dat men in een prettige en vriendschappelijke stemming geraakte. Plot seling haalde toen de laatst binnengekomen Spanjaard een flesch wijn uit de binnenzak van zijn overjas en schonk er twee glazen mee vol. waarop de beide vrienden op eikaars gezondheid dronken. Nauwelijks had de eerste echter een slok van het edele vocht geproefd, of hij sprong op, liep de deur van het restaurant uit en riep den eersten den besten agent, dien hij tegenkwam: „Volgt u mij alsjeblieft vlug, er ls by my Ingebroken, de dief zit daarginds in het restau rant". ..Hoe weet u dat", vroeg de agent hem verbaasd waarop hy van den opgewonden Spanjaard het onbegrij- peiyke antwoord kreeg. „Ik heb het geproefd!" Ofschoon de dienaar van den heiligen Hermandad de logica van het geval niet bijster goed vermocht in te zien, en dacht te doen te hebben met een van de vele gebeurtenissen, die by nader inzien meestal blyken niets om het lijf te hebben, volgde hij toch den zenuwachtigen vreemdeling en arresteerde zü"n tafelgenoot, waarmede hy kort tevo ren nog zoo'n vertrouwelyk gesprek had gevoerd. Een huiszoeking werd ingesteld en inderdaad vond men de gestolen wijn terug en bovendien een harloge en an dere waardevolle voorwerpen, die alle aan den Span jaard bleken te behooren Behalve dat de gentleman-inbreker tot gevangenis straf werd veroordeeld, was het gevolg van d£ze zonder linge gebeurtenis, dat de ambtenaren in dienst van de uitvoering der wetten, die de drooglegging van Amerika bedoelen, den fynproever hebben verzocht ln hun dienst te treden. Hij willigde dit verzoek echter niet in, wijl zooals hy zeide hy van zijn goeden smaak geen han delszaakje wenschte te maken en zeker niet ln dienst van de tegenstanders van het gebruik van het edele druivennat Een gestorvene wil hertrouwen. Wat er gebeurt, als men uit den doode her rijst Ambtenaren by den Burgeriyken Stand, die dit le zen, zullen waarschyniyk het hoofd schudden en zuch ten: ..Hoe langer hoe gekker." Hebben deze dienaren der gemeente al niet genoeg last met echtgenooten, die den leeftyd van hun vrouw niet meer weten en vrou wen, wien het jaar van hun huwelijksinzegening totaal ia ontschoten? Zóó erg is het echter in Novisad (Joego-Slavlë) niet toegegaan; ook is er geen geest verschenen, die ver klaarde in den echt te willen treden, maar wel meldde zich een man aan. die tot zyn verbazing moest vernemen dat hij in 1915 was overleden. De persoon in kwestie protesteerde hiertegen beleefd doch beslist. Men bleef echter onverbiddelüjk en eerst na veel geschrijf en ge praat heeft de zaak zich ten goede gekeerd. Het is de heer A. Ladal, wien dit alles is overkomen. Hy was lang geleden kleermaker te Weenen en leidde In 1909 de jeugdige Franzlska Leonhardt naar het al taar. Helaas, na een gelukkige echtvereeniging van vyf jaren, brak de oorlog uit en Arpad Ladai moest naar het front. ZUn afwezigheid duurde natuurlijk langer dan men had gehoopt en verwacht (ledereen geloofde toen- tertyd dat de krijg in een paar maanden zou zyn afge- loopen). Eerst in 1915 kreeg Ladai verlof en reisde naar Weenen om zijn gade te verrassen. By die gelegen heid echter deed hy de ontdekking, dat zyn vrouw nem bedroog. Zonder verder bericht achter te laten keerde hy weer naar 't front terug en retourneerde alle aan hen» gerichte brieven met de mededeeling: Vermist. Toen hy ln 1917 zwaar gewond werd overgebracht naar een Weensch ziekenhuis, verzocht hy dringend om Weenen te mogen verlaten, daar hy zijn vrouw niet wil de ontmoeten. Zoo kwam hy terecht in Novisad. Toen de oorlog werkelyk was geëindigd, opende Ladai een zaak ln zijn nieuwe woonplaats en wist zich door spaarzaamheid een klein vermogen te verwerven. Dit kwam hem uitstekend te pas, toen hy kennis maakte met Mejuffrouw Mario Frei. De vriendschap verkeerde in liefde en een huwelijk schrikte geen van beiden meer af. Ladai had nu te zorgen voor het administratieve ge deelte van het toekomstige geluk en bierbij stuitte hij op zonderlinge moeilijkheden. Men deelde hem niet slechts mede, dat hij overleden was, maar ook, dat wan neer hy dit niet wilde erkennen, zyn eerste vrouw m««I twee mannen zou getrouwd zyn, terwyf hyzelf, wanneel ny hertrouwde, met twee vrouwen zou zyn gezegeod.1 Men begrijpt, dat de juridische gevolgen hiervan nu nl«[ bepaald een opvrooiykend karakter zouden dragen. Dij ambtenaar was zoo vriendelyk om den ontstelden La dai uit te leggen, dat de dame waarmee hy voor dij eerste maal gehuwd was thans voor de tweede maal wuj getrouwd, daar zU hem dood had gewaand. De ongelukkige Arpad begreep tenslotte wat er f was en verzocht het gouvernement beleefd hem In het leven terug te willen roepen. Vervolgens vroeg hy formeel echtscheiding aan i kreeg voor al zyn moeite elndeiyk de welverdiende 1 looning: Hy mocht nu Marie Frei. zyn nieuwe bruij eindelijk voor den huwelijksambtenaar brengen dat de wetten des lands hem het leven ondraagiyk i ten.. Wi) houden ons beleefd aanbevolen Romantiek ln Cow-Boyiand. Hoe men Wyomlng cheques int. De oude Wildweet-romantiek is nog niet gestorven. S| zijn nog streken, waar de revolvers loa in de holste zitten, v/aar ln plaats van zonne- en regenschermen brero's worden gebruikt en waar men in plaats van ee Fordje een mustang moet kunnen bedwingen. Ondanks dat ls de beschaving er min of meer do* gedrongen. De bank byv. is er niet zooals vroeger p- vestlgd ln een blokhuis, maar in een steenen geboo*. dat niet onderdoet voor de moderne scheppingen op gebied. Slechts eenige kleine verschillen met een geiyk lichaam in een wereldstad moet men constate ren. Ten eerste hebben alle beambten een pistool in lessenaar liggen. Ten tweede hangt er by den hoofd ingang een biljet, waarop het volgende valt te lezen: L. S. Wij verzoeken onze geachte cliëntèle beleefd om niet meteen te schieten, wanener de afrekening niet klopt Personen, die onze employé'.s niet kennen, wordt drin gend aanbevolen met de handen omhoog het bankgebouw te betreden. Voorts maken wy er op attent, dat het stuk schieten van de electrische verlichting als uiting van ongeduld niet is gepermitteerd, daar dit het werk t« zeer bemoeilijkt. Wy houden ons beleefd aanbevo len... enz." De eerste sprekende iilm in Ponjewesj. Oostelijk Lithauen. waar tal van kleine dorpen liggei die nog niet hebben genoten van de nieuwste overwS ningen der techniek, wordt thans bestookt met „talkies' De veekoopers en varkensboertjes staan wel eenigson wantrouwend tegenover dit nieuwe phenomeen. En liefelijke plaatsje Ponjewesj werd bepaald in op6Cl ding gebracht, toen een Duitsche maatschappy liet kendmaken, dat binnen afzienbaren tijd de eerste 1 film in de conversatiekamer van de dorpsherberg 3® worden gedraald. De nieuwsgierigheid der Inwoners won het tensltfj van den afkeer van alles wat ongewoon is en toen n>' het er over eens was, dat er geen direct levensgevni, bestond, als men by de voorstelling zou tegenwoordi! zijn, werden er zelfs plaatsen besproken en het resultt»1 was, dat de „zaal" tenslotte geheel was bezet. Met k* experiment werd een aanvang gemaakt en de verfföP dering der toeschouwers werd reeds dadelijk opgewcK toen er muziek weerklonk, die „nergens vanda»3 kwam." De inleidende teksten, die niet werden gesproken, m*4-' op het witte doek verschenen, werden aandachtig studeerd. Dit waren dus: de naam van de film. die vtf den regisseur, de medespelenden enz. Deze teksten ren ln het Litausch gesteld en zy. die zich de kunst bet lezen hadden eigengemaakt, knikten en legden c« zaak uit aan hun analphabetische zaalgenooten Tos: evenwel de acteurs begonnen te spreken en iedere*0 de ooren spitste om vooral niets te verliezen, kwam mj* tot een zonderlinge en teleurstellende ontdekking. verschillende dames en heeren, die zich hier in woon» en beeld vertoonden, drukten zich uit ln het Dui~r en geen enkele der aanwezigen was die taal maebW Een afkeurend gemompel gingweldra door de oela# mer en onmiddeliyk daarop riep men luid: „Prasau Ka bet» lietuvis'kai! (Spreek alsjeblieft Litausch). De acteurs en actrices gaven echter geen gevolg in 00 dit verzoek en het auditorium kwam pas weer net auciicorium «wam pas» stemming toen het eerste verklarende bijschrift w geprojecteerd; hiervoor werd natuurlijk de ^an^sta,aw«j bruikt en zoo oogstte de eerste Tonfilm in Ponje toch nog succes.

Schager Courant | 1932 | | pagina 2