Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Tweede Kamer RrclTig dar Pachtcontracten. Koedijk in moeilijkheden! - Advertentiën. G0MMERT MARTEN, ADR. PRINS SPOEDEISCHENDE RAADSVERGADERING. Naar ons werd meegedeeld ral Vrijdagavond te kwart over 7 u. een spoedeischende raadsvergadering worden gehouden. Zijn wij goed ingelicht, dan is de aanleiding tot deze spoedvergadering het feit, dat er ten aanzien van den grond aangekocht voor de nieuwe Christe lijke school aan de Lauriesloot een nadere regeling zal worden getroffen. De gemeente kan dezen grond overnemen voor den prijs waarvoor het Christelijk schoolbestuur den grond hoeft aangekocht. Ook ten opzichte van den bouw van een nood school zijn nadero voorstellen aanhangig. Deze nood school, waarvan de kosten voor rekoning der ge meente komen, zal wel niet worden gebouwd en zul len er drie lokalen van de oude openbare school be schikbaar worden gesteld voor het Christelijk onder wijs. MERCURIUS-HA VERMOUT. Het eenige Nederlandsche fabrikaat. In het lokaal van den heer Igesa werd Woensdagavond 13 April een lezing gehouden met liohtbeelden. welke avond georganiseerd waa door de N.V. Kon. Pellerij Mercurius. voorheen Gebr. Laan te Wormerveer. en waar- hij de talrijke aanwezige dames en enkele heeren een rondgang maken door de fabrieken van genoemde naam* looze vennootschap. De heer W. M. t Hartman, propagandist van de Kon. Pellerij Mercurius. begint met de opmerking dat het vanavond niet zal ziin een filmavond, doch dat het uitsluitend doel dezer bijeenkomst is om de aanwezigen te wijzen op het belang om aan een Ned. fabrikaat de voorkeur te geven, het in ieder geval gelijk te stellen met die uit het buitenland. Spr. heet de aanwezigen hartelijk welkom en wijst er dan verder op dat wanneer de Nederlandsche artikelen meer zouden worden ge bruikt het aantal werklooze arbeiders zooveel minder zou zijn. Vooral in dezen crisistijd komt die noorzake lijkheid naar voren, want ondanks de groote moeilijk heden in den landbouw enz. neemt het gebruik van de buitenlandsche artikelen eer toe dan af. Met verschil lende voorbeelden staaft spr. zijn betoog. Holl. vrouwen moeten tot hare leuze maken: Houdt het geld in eigen land! Koopt niet onnoodig buitenlandsche goederen' Laat Hollandsehe arbeiders werken inplaats van steun trekken. Door Nederl. fabrikaat te eischen. kunnen de Hollandsehe vrouwen bijdragen de werkloos heid te verminderen, de Hollandsehe arbeiders aan werk helpen. Jaarlijks wordt meer dan 16 millioen kilogram havermout in ons land ingevoerd, wat veroorzaakt wordt door de bijzondere voorliefde die bij de Hollandsehe vrouw voor buitenlandsche merken en namen blijkt te bestaan. Zelfs wordt de Hollandsehe vrouw beetgeno men door haar Hollandsehe artikelen onder buitenland sche namen te koopen. Met verschillende voorbeelden toont spr. dit aan. Ook de onbekendheid met buitenlandsche gewiebts- of in- houdsaanduidingon speelt haar parten. De 16 millioen kilogram havermout kunnen gemakke lijk in ons land worden gemaakt en zullen dan aan vele handen werk geven. In een prettige causerie vertelt de heer Hartman van de bereiding van haver tot havermout, van gerst tot gortmout. Op de in de zaal geplaatste etalage zijn do verschillende glazen buisjes geetaleerd, waarin we zien de ongezuiverde haver en gerst, daarna de steeds meer gezuiverde en tenslotte haver en gerst, die gestoomd, ge knipt, gewalst, geroosterd en gedroogd was. We zien hier dus het resultaat van de bewerking, van het begin tot het eind. En de kwaliteit van de Mercurlus-haver- mout behoeft in kwaliteit niet onder te doen voor de buitenlandsche havermout, integendeel! En als men niet van havermout houdt, welnu „Mercurius" levert u ook gortmout. Na de pauze, waarin thee werd aangeboden en waar hij havermoutkoekjes werden gepresenteerd, die de aan wezigen uitstekend smaakten, werd hetgeen verteld was verduidelijkt door een serie lantaarnplaatjes, die de ge bouwen en machines en de werking dezer machines toonden. Al met al was het een aardigen avond, die een goed geslaagde reclame voor de „Mercurius" fabrieken vorm de. BILJARTEN. In het café van den heer P. Bontes alhier treedt a.s. Zaterdagavond op de ook in onze omgeving zoo bekende Professor de Biljart, de heer Koehof. Nader wordt medegedeeld dat door verhindering van den heer Koehof, deze blljartdemonstratie voorlooplg la uitgesteld. CHRISTELIJK ONDERWIJS. Tot onderwijzeres aan de Christelijke School is benoemd Mej. A. van Berge te Amsterdam. GROEI LEDENTAL. De afdeeling Schagen, van de Vereeniging „Vergun ning" mag zich verheugen in een gestadlgen groei van het ledental. Niet minder dan 15 nieuwe leden traden toe WEDSTRIJD-WEEK ALBERT HELJN. De gedurende de afgeloopen week gehouden wedstrijd in het filiaal van do firma Albert Heijn, alhier, blijkt door het publiek zeer te zijn gewaardeerd. Gelukkige winnaars van de drie hoofdprijzen werden de families: Laurens, TimmermanHarf en Kooij. Terwijl, zooals toegezegd, nog tien andere families #en troostprijs verwierven. POLITIE. Gevonden: eenige jonge boomen. SCHAGEN, 14 April 1932. 90 geldekoeien f 80—2CO, 40 idem vette f 180—250, 40 Kalfkoeien f 135235, 247 rnchtete kalveren f 3—12, 237 overhouders f 1319, 32 magere varkens f 610, 86 idem vette per Kg. f 0.20-0.22, 147 biggen f 2-8, 18 konijnen f 0.50—1.60, 15 kippen f 0.75—1.50. EIERVEILING SCHAGEN. 14 April. Aangevoerd zijn 140 partijen 176000 stuks klpeieFen 15 partijen 4800 stuks eendeieren. 7 reigereieren, 151 stuks kievitseieren. De prijs liep van: kipeieren f 22.40. eendeieren f 2—2.20. De veiling duurt voort. ALKMAAR. 13 ApriL Andijvie t 5.20, bloemkool f 614, boerenkool f 1.30, gele kool f 0.802.60. kropsla f 3.107. rooda kool f 0.80 3.60, per 100 stuks, bieten f 1.402.20. uien f 7—11.60, per 100 Kg., prei f 3.10—8.40. rabarber f 814, raapstelen f 0.80—1.80. radijs f 2.80—5.20. selderie f 1.80—2.20, per 100 bos. spinazie f 0.83—1.06. witlof I f 1.25—1.85. II f 0.75 1.20 per bak. spruiten f 0.401.25 per zak. BROEK OP LANGENDIJK. 13 April. Aangevoerd: 50000 Kg. roode kool f 0.90—2.70, door schot f 0.60—1.60. 83000 Kg. gele kool f 1—3.10, 70000 Kg. Deensche witte kool f 0.901.70. 300 Kg. uien f 10, grove f 9.30. WARMENHUIZEN, 13 April. Aangevoerd: 32000 Kg. roode kool le kw. f 0.602.40, 2e kw. f 0.60—1.70. 15700 Kg. gele kool le kw. f 1.40— 2.50. 2e kw. f 0.60. 19950 Kg. witte kool le kw. f 0.70— 1.40. 260 Kg. uien f 9.60. NOORDSCHARWOUDE, 13 April. Aangevoerd: 1150 Kg. uien f 9.6010.50, grove uien f 8.30. 117200 Kg. roode kool f 0.70—2.70. 2a kw. f 0.60 —1.20 13C6G0 Kg. D. witte kool f 0.70—1.50 2e kw. 0.60 —1.10. 52400 Kg. gele kool f 1.40—2.60, 2o kw. i 1.80, taaie gele 1 0.70—2.20. AMSTERDAM. 18 April 1932. Aardappelen: Zeeuwsche bonten f 34.75, ld. blau wen f 34.50, ld. roodstar f 2.75—3, ld. klei industrie f 2.60—2.75, id .eigenh. f 2.80—3.20, id. blauwe poters f 1.00—2.10, id. bont® poters f 1.90—2.10, id. roodstar poters f 180—2, id. Bevelanders f 3—3.30, Vlaamsche zand-industrle® f 2.502.60, id. eigenh. f 2.502.60, IJ- polder bravo's f 34, id. Bevelanders f 33.30, Andij ker blauwen f 22.50, Noord-Holl. eigenh. f 2.102.80, ld. roode star f 2.50—3, Anna Faulowna zand f 2.10— 2.80, id. roodstar f 2.503, Texelsche roode f 2.50—3, ld. zand f 2.10—2.80 Drentsche eigenheimers 2.10-2.80, per H.L.; winter Malta f 8—10 per 100 K.G.; Flak- keesche eigenh. f 3.303.50. id. eigenh. poters f 1.80— 2.50, Spuische eigenh. f 3.303.50, id. eigenh. poters f 1.80—2.50, Friesche borgers f 3—3.20, id. roodstar f 2.75—3 per H.L. AMSTERDAM, 18 April 1982. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 368 vette kalveren le kw. 58—62 ct., 2e kw. 4656 ct,, 8e kw. 3042 ct„ per Kg. levend gewicht: 114 nuchtere kal veren f 1.504.50 per st.; 520 varkens vleeschvarkens 90110 Kg. 27—29 ct., zware varkens 2527 ct., vette varkens 2426 ct. per Kg. slachtgewicht. De heer Ebols heeft gister in de Kamer uiteenge zet do motieven waarom hij tot de indiening van dit wetsvoorstel, om de loopende pachtcontracten nader te kunnen regelen, was gekomen. Door de ontstellend snelle ontwikkeling van de crisis, was het onmoge lijk dat de landbouw zich kon aanpassen en ont stond er een groote wanverhouding tusschen prijzen en pacht Daardoor werd het onafwijsbaar dat moest worden ingegrepen. De ontbinding der pachtovereen komst hoeft echter dit nadeel, dat de landheer zwak ke pachters door andoren zou vervangen en daarom was het noodig om het voorstel zoo te maken, dat beide partijen in dezelfde positie kwamen en moest de gelegenheid worden opengesteld van geheele of gedeeltelijke vrijstelling van pacht te geven. De pro cedure moet zoo snel mogelijk worden gevoerd, een voudig en goedkoop. Omdat het een noodverordening is, kan het niet "nders of het moet gelden voor pachtovereenkomsten gesloten tot 1 Januari 1932. De vrees dat de pachter zich niet tot den kanton rechter zou wenden, deelt de heer Ebels niet Het is hier niet de vraag van willen, maar van moeien. Ook zal er van het wetsontwerp een preventieve re geling uitgaan. De heer Mr. Oud viel zijn partijgenoot Ebels hij en kceruc zich tegen de critiek van do heeren Braat en Wijnkoop. Spr. ging uitvoerig de juridische zijdo van het wetsontwerp na en eischte dat men tegen een initiatief-voorstel geen scherper critiek uitoefent als bij een regeeringsvoorstel. De bedoeling is geweest de regeling zoo eenvoudig mogelijk to maken. Minister Donncr meende, dat naar hot oordeel der regeering een crisis-wetgeving op burgerrechtelijk ge bied eerst in de laatste plaats in aanmerking komt. Eon ingrijpen brengt maar verplaatsing der moeilijk heden en zet bepaalde verhoudingen op losse schroe ven. De urgentie moet voor de regeering dan ook zeer dringend zijn, voor zij ingrijpt De minister meende dat wat dit voorstel oetreit, het wel een ont- knoopingspunt vindt in het gemeene recht, maar er blijven bezwaren die strenge overweging noodig ma ken. Ontbinding van pachtovereenkomsten is niet aannemelijker. De regeering moet tegen het wetsont werp en de ingediende amendementen een zeer ge reserveerde houding aannemen. Do Kamer werd de uiterste behoedzaamheid aanbevolen, dit kan aan de goedkeuring alleen ton goede komen. Tenslotte werd er begonnen met de behandeling der replieken en daarna de amendementen, liefst 32 in getal. De meest ingrijpende voorstellen werden om hals gebracht en Donderuag zet de Kamer het debat voort. KOLHORN. Ie aansluiting van het bericht inzake de aanbesteding voor den fceerl S. Kuiper wordt nog medegedeeld, dat voor het schilderwerk werd Ingeschreven: Groendijk. Breezsnd f 680; Braaf. Nieuwesluls f 985: Jb. Pool. Kolhorn f 1230. Raad Noord=Scharwoude. Woensdagavond acht uur vergaderde de raad dezer gemeente ten raadhuize onder voorzitterschip van den heer Jhr. A. L. van Spengler, burgemeester. Se cretaris de heer K. G. Relnders. Alle leden waren aan wezig. De Voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom, waarna voorlezing der notulen der vo rige vergadering volgde welke onveranderd werden vastgesteld onder dankzegging aan den samensteller. Ingekomen stnkken en mededeelinqen Per 29 Maart is door B. en W. kasopname gedaan bij den gemeente-ontvanger. De ontvangsten had den f'231 734.02de uitgaven f328.752nlM bcdra gen, alzoo een batig saldo van f2981.51. Kas en boe ken werden in de beste orde bevonden. Onder de uit gaven is een bedrag van f31.000 begrepen, wat op de Boeren'eenbank is geplaatst Van den Minister van Binnenlandsche Zaken en l.andbouw is bericht ineekomen. dat vnorloonig voor deze gemeente beschikbaar is gesteld voor de tuin- rlerscredieten een bedrag van f11.300 Van de Centrale Commissie eenzelfde mededeeling. Dnnr de gemeen te moet hierbij worden gevoteerd f-1843 85. Van Ged. Staten is de goedkeuring ingekomen op het raadsbesluit tot garant steden in de tuinderscre- dieten tot een bedrae van f 10000. Van Ged Staten goedkeuring op het raadsbesluit tot aankoop van land en water ten behoeve van de uitbreiding van het kerkhof. Goedkeuring op het raadsbesluit, tot verleening van een suhsidie aan het Crisis-comité. Van den Minister van Onderwijs. Kunsten en We tenschnppen een schrijven met het Koninklijk besluit, waarhij het beroep van het R I\. Kerkbestuur, in zake het bouwen van een gymnastieklokaal onge grond is verklaard. Van den gpmecnte-opzichter Oosterlee een dankbe tuiging voor de belangstelling bij zijn 25-jarig jubi leum als gemeente-opzichter. Bovenstaande stukken en mededeelingen werden voor kennisgeving aangenomen. Van het gemeentebestuur van Ooststellingwerf was een verzoek om adhaesiebetuiging ingekomen inzake een door die gpmeente verzonden adres tot bespoedi ging van epn steunregeling aan land- en tuinbouw B. en W. stelden voor. dit schrijven voor kennis geving aan te cn—n, op grond het adres van een vagen inhoud is. Ten aanzien van andere verzoeken om adhaesiehetuigingen hebben B. en W. reeds eer der hunne meening gezegd. Er dient spoed te worden betracht en Voorzitter vertrouwde dat men dat in Den Maag ook begreep. Als (lat niet het geval is, be twijfelt spr. heften zeerste, of een adres van een ge meentebestuur dit kan veranderen. De heer Duijves was van een andere meening dan B. en W. Men zegt dat het adres vaag is. doch er wordt „spoedige hulp" gevraagd. Wij zitten hier in het centrum van den nood Spr stelde daarom voor. wel adhaesie te betuigen. Het is wel goed dat wordt aangedrongen. Voorzitter merkte op, dat reeds ln alle toonaarden wordt aangedrongen door de organisaties. Er zijn volgens spr. wel meerdere onderwerpen, waarvoor een gemeentebestuur zich zou kunnen inspannen, zoo als b.v. de f 1.toeslag op de kool. B. en W. stel len niet voor om het voor kennisgeving aan te ne men, omdat ze denken dat spoed niet gewenscht is. De heer Kooi kon zich best met don heer Duijvos vereenigen. Hoe meer aangeklopt, hoo beter. De heer J. Ootjers merkte op, dat bij het College de gedachte niet had voorgezeten, dat de nood niel hoog was. Men verwachtte echter van een dergelijk adres geen resultaten. In Den Haag weet men van a—z hoe hot er hier voor staat, dat is hun reeds door de organisaties medegedeeld. Het voorstel van den heer Duijves om wel adhaesie te betuigen, werd aangenomen met 5 tegen 2 stem men, die dor heeren Ootjers en Barten. Verzoek R.K. Kerkbestuur. Scholenbouw. Van het R.K. Kerkbestuur was opnieuw een ver zoek ingekomen om gelden beschikbaar te willen stellen voor de uitbreiding der R.K. Jongensschool. Het bestuur was bereid 15 van de totale kosten als waarborgsom in de gemeentekas te storten. In dit schrijven werd gememoreerd, dat de vorige aanvrage door de Kroon bij besluit van 19 Februari j.1. is afgc wezen, nadat tegenover den Raad van State door het College van B. en W. uitdrukkelijk was verklaard, dat aangezien het niet in de bedoeling lag, voor schriften omtrent den bouw van een gymnastieklo kaal te geven, er voor hen geen aanleiding was, de uitvoering van 'iet raadsbesluit op te schorten en daartoe zoo sDoedlg mogelijk, uiterlijk vóór 1 Febr. 1932 zou worden overgegaan. Nu het Raadscollege in zijn vergadering van 3 Maart j.1. op voorstel van B. en W. In strijd met deze verklaring besloot, de verdere uitvoering op te schor ten, meent het bestuur daarin voldoenden grond te hebben voor het doen van een hernieuwde aanvrage. B. en W. stelden voor, hier voorloopig af te stap pen, opdat een en ander kon worden voorbereid, wat werd aangenomen. Van den Neutraion Bond van Boeren, Land- on Tuinbouwers was een verzoek ingekomen om de vol gende termijn an het tuinderscrediet voor levens onderhoud te bestemmen. B. en Vv. zijn van meening dat dit niet In hun handen ligt, doch zijn overtuigd, dat de Commissie, hiermede belast, er rekening mode zal houden. De heer Kwadijk vroeg, wanneer do tweede termijn zal worden uitbetaald. Voorzitter antwoordde, dat hier an nog niets offi cieel bekend was. Benoeming lid Burg. Armbestuur. Als lid en voorzitter van het Burg. Armbestuur is aftredend de hoer A, Barton, welke zich niet meer voor herbenoeming beschikbaar stelt. B. en W. heb ben de volgende voordracht: 1. D. Kansen en 2. N. Kooi. De benoemde zal ook voorzitter van het Arm bestuur zijn. De heer Kansen werd met 4 stemmen gekozen en nam de benoeming aan. De heer Kooi had 3 stem men. Voorzitter bracht den heer Barten eenige woorden van dank voor hetgeen deze in het belang van het Burg. Armbestuur, dus ook in hot belang der ge meente heeft gedaan. Benoeming leden pi. schoolcommissie. Aftredend zijn de aeerun J. Kuiper en l\. Boot. In de vacature Kuiper stellen B. en NV. voor: 1. J. Kuiper en 2. A. Bouvvens. De beer Kuiper werd gekozen, In de vacature Boot stellen B. en W. voor: 1. K. Boot en 2. K. vun Üljk. üok de heer Boot werd mei bijna algemeene stemmen herkozen. Commissie tot wering van Schoolverzuim. B. en \V. sieiden voor een lid dezer commissie de volgende voordracht: 1. Mej. *W C. M. de Nissen, 2. mej. C. M. Uévilé. Mej. De Nissen werd met algemee ne stemmen gekozen. Redactie Landhuur. B. en W. stellen voor, de huurders van gemeenteland welke op de laatste verhuring in 1929 hebben gehuurd een reductie te geven van 80 pet. over het afgeloopen jaar 1931, doch ook over do nog volgende jaren dor nuurovereenkomst welke loopt tot Decmber 1934. Tevene de overige huurders over 1931 een reductie toe te staan van 25 pet. Dit geldtalleen voor bouw* land. De heer Duljvee juichte het voorstel ten zeerste toe. Aldua werd besloten. Steunregeling workloozon. B. en W. stolden voor, met het oog op de heerschen- de werkloosheid, en het feit, dat de werkverschaffing spoedig ten einde loopt en er geen ander productief werk in de gemeente is, althans geen plaats biedende aan een groot aantal werkloozen een steunregeling in het leven te roepen, zooals deze door den Minister d.d. 15 Januari is vastgesteld en hierop de goedkeuring te vragen. De uitkeering zal bedragen voor gehuwde en ongehuwde uitgetrokken georganiseerde kostwinners f 8.50 per week met een toeslag van f 0.50 voor elk gezinslid boven de 2 personen met een maximum van 5 personen. Voor georganiseerde kostgangers f 6 per week. Voor dubbel uitgetrokkenen. nog niet rechtheb benden, ongeorganiseerde gehuwde en ongehuwde kostwinners f 7 per week met eentoeslag van f 0.50 per gezinslid boven de 2 personen, met een maximum van f 5. Voor ongeorganiseerde kostgangers f 5 per week. Tevens zal een huurtoeslag worden gegeven van ten hoogste f 1 per week, voor huren welke meer be dragen dan f 3 per week. Deze steunregeling zal de goedkeuring van den Minister zeker krijgen. Deze regeling geld.t alleen voor de tulnbouwarbel- ders. Maar omdat we ook andere arbeiders hebben ligt het in de bedoeling van het College om het pro ductief werk on de werkverschaffing door die men- schen te laten verrichten. Ook de ouderen van 60 jaar vallen onder deze steunregeling, met dien verstande, dat het valide arbeiders moeten zijn. Op bet oogen- bllk zijn er 19 werkloozen, waarvan 18 tuinbouwarbei- ders. Voorzitter verwacht dat het aantal grooter zal worden. De heer Kwadijk juicht wel een steunregeling toe, doch zou de ultkeeringen met f 1 per week willen ver- hoogen. Spr. vroeg wat loonpeil men aanam, omdat de betrokkenen niet meer mogen trekken dan 65 pet. van het in normale tijden verdiende loon. Spr. wae van meenlng dat dit f 20 moest zijn. Volgens de regeling van den Minister moet van het gezinsinkomen 2/3 in mindering van den steun worden gebracht, doch spr, stelde voor. de eerste f 5 vrij te stellen van die be paling. Verder wenschte spr. eon commissie uit den raad te benoemen om deze raak te behandelen. De correspondent van de arbeidsbemiddeling heeft vol- gens spr. geen controle op de werkloozen. De Voorzitter zelde, dat de gemeente rich aan de steunregeling van den Minister dient te houden. Als hoogere bedragen worden gevraagd, zal dit alleen ?er- r tra ging medebrengen omdat de Minister ze toch terug j zal brengen. In Breek en Zuldscharwoude ls een dergelijke steun, i regeling reeds goedgekeurd. Men zal voor Noordschan woude geen uitzondering maken. Het is geen loon, doch een steun, waarvan de arbeiders het meest noodige kun nen koopen. De bepaling van de 2/3 vermindering ij volgens spr. zeer logisch. Niet 65 pet. van het loon. maa: 80 pet, kan worden genoten doch dat kom4, voor onzj gemeente niet ln aenmerklng. Spr. zou geen commi|slr willen benoemen om deze zaak te behandelen. De heer Schrijver kon zich met den heer Kwadijk £j verecnigen. Spf. noemde 80 pet. onjuist, het ls 65 pet, hoogstens 70, Voorzitter haalde een voorbeeld aan. waaruit bleek, dat bij gedeeltelijke werkloosheid 80 pet. mag worden genoten. Hierna volgde eenige gedachtenwlssellng, waarna Voorzitter nogmaals betoogde dat een hoogere uitkeering niet zou worden goedgekeurd. De heer Schrijver wees er op •'at men niet hooger loon komen dan f 10 per week. waarvan f 3 huishuur afgaat, zoodat f 7 overblijft om van te leven. De minister zegt dat men er sober van moet kunnen leven, doch het dan ook héél sobertjes. Het ls nog niet uit to maker of de Minister een hoogere uitkeering niet zou goedkeu ren. omdat elke regeling op slehtelf wordt beoordeeld Voorzitter merkte op. dat men zich niet ruim kon bel wegen, doch dat het crisiscomité er was. om aan t« kloppen voor aanvullenden steun. Het rijk stelt f 0.10 p«j Inwoner beschikbaar voor kleeren. schoeisel enz. als di gemeente eenzelfde bedrag geeft. Dan heeft het crisis' comité de beschikking over f 400. Ook zou het crisis comité nog eens een subsidie ven de gemeente kunnen ontvangen. Na nog eenige bespreking werd het voorstel in stem-i mlng gebracht en met 5 tegen 2 stemmen, die der hee ren Kwadijk en Schrijver, besloten de steunregeling, zoo als deze oorspronkelijk door B. en W. was voorgesteld,! aan den Minister te zenden. Winkelsluitingswet! Op verzoek van de Winkellersvereenlging en den Kap.| persbond zal ln de verordening den sluitingstijd van 1 April tot 1 October op fl inplaats van op 8 uur worde: gesteld in verband met den zomertijd. Tevens werd besloten, dat de verordening niet zal gë den voor de kermisdagen. Ook is de verordening niel van toepassing op de Zondagen in het tijdvak van 2 November en 5 December. De heer Barten was tegea het laatste. Rondvraag De heer Kaneen drong aan het slikken te bevorderet waarop Voorzitter antwoordde dat reeds eenige slikken zijn te werk gesteld. Verder drong de heer Kansen de straat zoo spoedig tnogelilk ln orde te brengen. De heer Kool merkte op. dat er veel werkloozen maar dat er nog wel zullen bijkomen. Snr. stelde voc, nog eens bij de verschillende corporaties aan to dringn dat de weg door het Geestmerambacht zal worden au- gelegd. Ook voor Oudkerspel zou het een mooi werk* ject zijn. Voorzitter antwoordde, dat het te betreuren was, de verschillende corporaties zoo afwijzend staan tegs over dezen- weg. Spr. betwijfelde hei. of men zou A Ten om Oudkarspel over te halen, mede te werken, juichte het als werkobject zeer toe. De heer Schrijver zou gaarne zien dat ln het bel der te bouwen Jongensschool werd opgenomen, dat veel mogelllk arbeiders van de Langendijker gemeei werden genomen. Zoo niet van gemeentewege, dan het schoolbestuur. Als het mogelijk ls, zal voorzitter ln dezen medi ken. Hierna sluiting. I. Door het verleenen der tnindersnredl Banken wenpchen niet meer te lei De gemeente Koedijk is door de credleten aan tuinders in een lastig parket gekomen. Door hetR^ is de toezegging gedaan van f39 800 aan tuinders» dlet: de gemeente zou daarhll f 17 000 moeten strekken. De burgemeester, de heer P. Kikkert. d»i de gistermiddag In de raadsvergadering mede. het B. en W. niet Is. mogen gelukken dit hedra*' banken of elders te lecnen. Daarom wendden B. W. zich tot den minister van financiën. die zich reld verklaarde de gemeonte f 10 000 te leenen den tijd vnn negen maanden togen 5 pet Als dekking voor deze leening moesten dan ter dienen de uitkomsten van het G.E.B.. waarvani raad. noodgedwongen besloot het tarief voor Hchl verhoogen van 24 cent tot 35 cent en voor krar: van 6 tot 12 cent per K W U. Door meerdere raadó den werd tegen dezen dwangmaatregel 'van re?» rlngswege krachtig geprotesteerd. Op voorstel van den heer Hart werd B. en W. gedragen een spoedvergadering aan te vragen van- afdeeling N. H. van de vereeniging vnn Ned. Gemte len om via deze orpr nisatio de noodige stappen! de regeering te doen ter voorkoming van ver* dwangmaatregelen Op voorstel van den voorzö werd nog besloten een dringend telegram te zew aan den minister van financiën met het verzoekf onder dezelfde voorwaarden de leening van fm] met f7.000 te verhoogen en ten spoedigste het er, dlet van f39.800 te verstrekken daar langer waclflf onmogelijk is. Geboren: Zoon van P. VETTE. C. VETTE—Janssen. Kolhorn, 13 April 1932. Heden overleed, na een smar telijk lilden, ten huize van Wed. O. WIT, de Heer G. JONKFR, in den ouderdom van 71 jaar. Nieuwe Niedorp, 13 April 1932. Schager Roosjes. Te koop: lekkere Aardappelen (Eigenheimers), f 2.— de 35 Kilo. C. SMIT Gz., Barsingerhom. Wegens taluiirstolling voor direct gevraagd: Een NETTE DIENSTMEID, voor dag en nacht E. SLOOTHAAK, üalgweg, Breezand Broed eieren, witte leghorns, overjarig en gecontroleerd, 4 cent, Zendt elke hoeveelheid. SCHERINGA, Callantsoog. Te koop: in prima staat verkeerende Stelnbach Plano. Spoed. Te bevragen bij M. AAR- NOUDSE, Kolhorn, Opz. bij de Zui derzeewerken. Versche Pinda's per pond 11 cent Roomboter «54 cent lava Rijst 15 cent java Rijst (allerbeste) ,20 cent ADR. PRINS, Nieuwe Niedorp. Te knop: Een groote makke Ket, bij TAMIS RAMPEN, Burgervlotbrug. TE KOOP; 4-pers. Ford Sedan, 2 drs., in pr. st. en goed onderh., loopt uit stekend. Te bevngen bij P. Kooiman. Molenvaart 177, Anna Paulowna, tel. 10. Te koop: BEVELANDERS en BONTE STER P00TAARDAPPELEN, f 1.50 p. zak |b. BUNING, Wieringerwaard. 'Ie koop: 7 bak blauwe Aardappelen 4) zak blauwe Aardippele» bij P. HENEWEER, St. Maarten. HOOI te koop, bij C. RAAP Wzn., Balgwejj Breezand. h telij bela ondi A van toch doo; Ot lAb nen ove Z0( do vai Roode Star-Poters 7' W. KOMEN Jz., Anna PaulowJ Blauwe Poters en Et aardappelen te koop W A. KOUT, Zuid-Scharwo£ TE BUUR: 11 H.A. Welland, ook bli gedeelten. Te bevragen Wl Wed. C. BORST Cz., Oudkarspej^ De zuinige huisvrouw Wordt door prijzen niet misleid» Maar let dat is verstandig, Op prijs en op kwaliteit. Zij koopt dus de Kruideniersware»» Nieuwe Niedorp' H.H. Pluimveehouders! Bestel thans Uw Kuikens, 20 cent per stuk, 400 of meer 17'/j ct. Loon- broeden 5 ct. per ei, 700 of meer4ct. Hoenderpark „BRANDWIJK", 2 jaar bij het vak. Prov. Electr. Dem. Bedrijf, St. Maartensbrug. Bied: zich aan: n* KAPPERS- BEDIEN I Brieven lett. A, bur. Schager Coii^

Schager Courant | 1932 | | pagina 2