Bont Allerlei. DWARS DOOR ROTTERDAM. Felle uitslaande brand te Arnhem. Uitbreker gepakt. Een dreigend conflict in het veryenersbedrijf. Japansche troepentrein ontspoord. Wijziging van de PostspaarbankweL Een gestoorde bruiloft De stakingen in Tsjech o-S 1 o w a k ij a Tram-evenement. Er zaten dien Maandagmorgen niets kan keurig nette menschen in de tram. Een mijnheer in den versten hoek die het Maandagochtendblad als 't ware zat te spellen, daarnaast 'n geeuwende jongeman met vermoeid uiter lijk, daarnaast 'n jong moedertje op weg naar den dok ter met haar zuigeling, daarnaast 'n zware man met 'n pet en 'n pakje op z'n knieën, daarnaast 'n heel dikke man, die veel van 'n weekdier had. daarnaast 'n kan toorjuffrouw met afgeschoren wenkbrauwen met daar voor in de plaats slecht getrokken kleurstreepjes en daarnaast 'n burgerjuffrouw met 'n naaimachine op haar schoot Tegenover deze uiterst fatsoenlijke menschen: 'n ge meente-ambtenaar, die op 'n zelf ingpvuld bonnetje reed, 'n man, die onmiskenbaar 'n stukadoor was, 'n modieus gekleed jongmensch, eveneens verdiept in het Maandag ochtendblad. twee open plaatsen, en vervolgens 'n in een leerboekje verdiepte onderwijzeres, 'n veehandelaar met 'n opgerolde blauwe jas onder den arm en 'n rotting in de hand, en in den hoek een gebrild heertje, wiens das soheef zat. Toen stond plotseling de tram en er kwam 'n oude juffrouw binnen met 'n bril en 'n beverig Lachend ge zicht. Ze droeg 'n papegaaienkeoi voor zich uit. behan gen met 'n stuk gordijn.Ze zocht eender leege plaatsen nageoogd door den conducteur op 't achterbalcon, die spijt had 't mensch met deze onhandige bagage te heb ben binnengelaten. Ze nam de kooi voor zich op haar schoot en gluurde er langs met haar dom-lachend ge zicht vol plooien. Ik behoef nauwelijks te vertellen, dat ik de zooveelste passagir was in deze tramwagen en in de onmiddel lijke nabijheid der papegaaienjuffrouw zat. mijn knieën wat tegen elkaat gedrukt om geen contact met haar te veroorzaken. Dat contact kwam ongemerkt, toen 'k in den lach schoot, doordat de juffrouw door 'n gat in het gordijn in de kooi keek. Hij sit lekker russig, zei ze teemend. Eigenlik uit sen doen, eigenlik uit sen doen. Lorre... lekkere lirrè! Zich tot mij wendend sprak ze. dat-ie zoo verstandig was. dat ze 'm al jaren had. dat-ie zoo liefies kon pra ten en soms zoo'n leven maakte, dat ze de kooi onder 'n doek moest zetten, 'n Roodstaart papegaai, die h'r zoon voor h'r uit de Oost had meegebracht, jaren ge leden. Maar ze ging 'n week legëeren bij h'r zoon in Tiel en nu had h'r oudste dochter n'n aangeboden de pape gaai als logé in huis te nemen. O ja, ze was er goed voor, maar ze zou 't beest to.ch missen... Want zonder man raakte je an 'n papegaai gewoon en éérlijk gezegd, had je er als vrouw ook minder last van... Dat kon ik in mijn zak steken en 'k draaide m'n hoofd, om niet te lachen, toen 'k zag, dat we bij 'n halte geko men waren, waar 'n heer met 'n ijselijk puntbaardje, be nevens 'n doublé-bril met dunne veeren, buitengewoon elegant de stilstaande tram toewuifde. 'n Paar seconden later plaatste deze keurige heer zich vlak tegenover de oude juffrouw met de papegaaienkooi, met langzaam-zekere bewegingen 'n zwart lederen por- temonnaie uit z'n broekzak trekkend en daaruit 'n tram kaartje diepend, die-ie met eenzelfde elegant gebaar den conducteur overhandigde, die er zuchtend een knipje in gaf. Vrouw en kinderen bijtijds gered. Lenige angstige oogenblikkm. Dinsdagavond omstreeks kwart over tien uur werd brand ontdekt in het perceel Kerkstraat 2a te Arn hem, een bovenhuis dat sedert korten tijd bewoond wordt door het gezin van den heer Hosmus bestaande uit man, vrouw en vier kinderen. Hét gezin dat zich reeds ter ruste had begeven werd gewekt door glas gerinkel veroorzaakt door een schoen, die door een der omwonenden door een der ruiten werd geworpen om de bewoners op het gevaar dat hen dreigde op merkzaam te maken. Door dit lawaai kwamen ook de buren naar buiten geloopen van wie enkelen onmid dellijk de politie en brandweer waarschuwden. De brand bleek te woeden op de eerste verdieping en wel zoo hevig, dat de vlammen reeds naar bulten sloegen toen de eerste reddingspogingen werden ondernomen. Door eenige personen werd de buitendeur gefor ceerd, zoodat men zich toegang tot het brandende per ceel ken verschaffen om het gezin, dat op de tweede verdieping sliep te redden. De man, die nog slechts tijd had gehad om een deken om zich heen te slaan, kwam hen reeds op de trap tegemoet met twee kin deren in zijn arm, die bij buren werden ondergebracht. Het gerucht liep dat de vrouw en nog 2 kinderen zich nog in het brandende prceel zouden bevinden en men kan zich de angst van den man voorstellen, toen hij bemerkte dat zijn vrouw raet de andere kinderen hem niet op zijn vlucht waren gevolgd. Al spoedig echter bleek, dat de vrouw en de twee overige kinderen in veiligheid waren gebiacht door den bakker Wissink in de Arke Noacbstraat die aan de achterzijde het brandende perceel had weten te bereiken. Onderwijl was de politie met een slangenwagentje op het terrein gearriveerd terwijl kort daarop de brand weer met groot materiaal ter plaatse verscheen onder leiding van den commandant den heer Hiddink. Aan blusschen viel niet meer te denken al wist men het vuur grootendeels tot de eerste verdieping te be perken. Deze verdieping brandde echter geheel uit, zoodat van den inboedel weinig of niets gespaard bleef. De benedenbewoners die een groentenzaak drij ven, kregen zeer veel waterschade. Naar de oorzaak tast men in "het duister. In het bezit van gestolen geld, sieraden en postzegels gevonden. Een briefkaart die opheldering zou kannen brengen. Enkele dagen geleden is melding gemaakt van de arrestatie van een gevaarlijk heerschap, den 36-ja- rigen Duitscher W. F., die slapende werd gevonden in een hooiberg langs den Schaardijk. te Rotterdam. De man bleek in het bezit te zijn van een mand met eieren en een paar brooden, ongetwijfeld van diefstal afkomstig, benevens een met scherp geladen revol ver en een groot aantal reserve-patronen. Hij werd naar het politiebureau aan de Meermansstraat ge bracht en daarna op transport naar Capelle a. d. IJssel gesteld, omdat hij zich daar nog voor een dief stal le verantwoorden had. Hij slaagde er echter in uit het politiebureau aldaar te ontvluchten en een tijd lang zocht men hem vruchteloos. Dinsdag werd hij echter weer in Rotterdam gezien. De politie trok er onmiddellijk op uit en slaagde er in hem aan te houden. Hij werd weer naar het po litiebureau aan de Meermansstra^. ondergebracht en daar bleek dat de man den tijd dat hij op vrije voe ten v/as geweest, niet ongebruikt voorbij had lateen gaan. Bij fouilleering kwamen uit zijn zakken te voorschijn: 7 bankbiljetten van i 10, een zilverbon van f2.50, twee "ilveren rijksdaalders, 9 guldens, één halve gulden en wat kwartjes, dubbeltjes en cen ten, alles bij elkaar een bedrag van f92.74. Voorts 450 postzegels van 1 y% cent, 50 postzegels van 10 cent, G losse postzege s, een gouden ring met initialen B. M., gedateerd 21317. een gouden dameshorloge, een doublé-armband, een bruinleeren heerenporte feuille en een bruin loeren portemonaia Op dat oogenblik klonk het door den wagen: Ouwe gek! Op uiterst zichtbare wijze begonnen de brilleglazen bij den gesikten grijzen heer te fonkelen en 'k zag hoe z'n ernstige oogen onderzoekend de passagiers afgingen. Er kwam ook 'n kleur van misnoegen op z'n aange zicht en wantrouwend bekeek-ie den veehandelaar, die met 'n gedoofde pikzwarte sigaar loenzig-schuin naar 'm zat te kijken. Heeft u het tegen mij? vroeg de heer met de sik. De veehandelaar spoot 'n lach uit en sloeg zich op c'n knie. De gesikte heer werd kersrood van ergernis, keek naar 't achterbalcon en wenkte den conducteur. Ouwe gek, klonk het weder, waarop de keurige heer verontwaardigd opnieuw z'n grijs hoofd roeke- loos-wild omdraaide. Meneer? kwam de conducteur naderbij. Wat is er an 't handje? Deze man hindert mij. Hij vertrapt de gewone burgerlijke beleefdheden en gaat zelfs zóóver de gren zen der welgevoegelijkheid te buiten, dat hij mij tot tweemalen toe het scheldwoord „ouwe gek" heeft toe gevoegd. En dit wel zonder aanleiding, conducteur... zónder aanleiding. Met 'n rood xrotenhoofd zat de oude juffrouw naast mij achter de bedoekte papagaaienkooi gedoken en giechelde stilletjes, met nu en dan 'n knipoogje vol vertrouwelijkheid naar mijn kant. Die mijnheer lijdt an hallesinasies. zei de vee koopman wetenschappelijk. Ik weet heelernaal niet, of meneer van de meissies houdt en as 't zoo is, is 't heelernaal geen schande. Hè conducteur... waarom? Ouwe gek... verheel je... 'k lach me dood... U bent onbeschaamd, protesteerde de grijze heer met de sik. Ik beleedig u toch evenmin. Dat is 'n ge brek in uw educatie... begrijpt u dat? Dat is in 'n welgeordende maatschappij ontoelaatbaar, heeft u dat begrepen?... Ouwe gek, klonk het nog luider door den tram wagen, zoo zelfs, dat ook de conducteur verrast omzag Hebbikket óók duidelijk gehoord... duidelijk! Stil lorre, teemde het wijfje door 'n gaatje van het doek om de kooi, Je bent niet bij 't vrouwtje thuis... je moet nétjes blijven... dat is buurman niet... hi... hi... hi... Och meneer,, maak je niet pasklaar voor 'n beroerte... dat is m'n papagaaL Guns, dat Je dat niet hoort... maar 'k wil maar zeggen, dat-ie toch netjes kan spreken... In die bedrijven ben 'k. waar 'k wezen mot... Conducteur... 'k mot er uit... we ben nen hier toch an de Zaagmolenstraat,,. Nou hoor... hèé... hè... hè... wat 'n rit... Ze stond op en werkte zich tusschen de knieëën der pasagiers door naar 't achterbalcon. 't Grijze gesikte heertje keek bedremmeld voor zich, als schaamde-ie zich onder de vernietigende blikken der overige passagiers. Azzie er maar an wil denken, moeder, riep de conducteur het wijfje na, dat, als je je beesie bij je dochter terug gaat halen, je met mijn wagen niet meer mee mag... 'k Wil er geen verdere kapsones meer mee hebben... Ja, haalde ze zich bij den uitgang lachend de schouders op, z'n bek kan 'k 'm niet laten houwen... wat jij lorre... Ze stond op den vluchtheuvel en uit de bedoekte kooi klonk het opnieuw tergend: ouwe gek. En 't grijze heertje, onbewegelijk van ontsteltenis, ontweek op 't moment dat de wagen zich weder in beweging zette, den spotachtig tergenden blik van den z'n sigaar bekauwenden veekooper (N. R. Ct.) Verder is er ieis op hem gevonden dat mogelijk opheldering in deze duistere zaak kan brengen. Hel is een stuk van een briefkaart aan de eene zijde, beplakt met twee ongestempelde postzegels van V/> cent. Aan de andere zijde staat geschreven: „Zeèreerwaarde P." Vermoedelijk is het stuk afkomstig van een brief kaart aan een geestelijke te Rotterdam. „Msbd." Vermoedelijk vanda g staking, waarbij 2500 personen zullen zijn betrokken. ZWOLLE, 13 April: Heden hebben onder leiding van den Rijksbemid delaar den heer J. B. Westerdijk, in het Gemeente huis te Zwolle een conferentie plaats gevonden in zake het dreigend conflict in het veenbedrijf te Nieuw-Weerdinge en dat te Vroomshoop. Ampele besprekingen betreffende het eerste con flict hebben tenslotte niet tot een oplossing geleid, zoodat de staking morgen aanvangt. Met betrekking tot het conflict te Vroomshoop, waarbij 2500 personen betrokken zijn, is overeengekomen, dat partijen na der zullen beslissen over een uitspraak door den bijzonderen bemiddelaar, waartoe de heer Westerdijk is aangezocht, te doen, nadat deze het advies zal hebben na te gaan in hoeverre het vervcnersbcdrijf de bestaande loonen kan dragen dan wel of een loonsverlaging van ten hoogste 10 procent noodza kelijk is. OUDE VROUW TE WATER. Door haar zoon gered. Dinsdagmiddag was de 78-jarige weduwe T. de Gr. geb. J., in de Ring\*aart .an den Haarlemmer- meerpolder een emmer aan het omspoelen. Plotseling werd zij door een duizeling bevangen en geraakte te water. Haar oudste zoon, die juist thuis kwam, zag het ongeluk gebeuren en snelde te hulD. Hij mocht er in slagen zijn moeder spoedig op het droge te brengon. Het oudje had reeds water binnengekregen en verkeerde inbewusteloozen toestand. Na toepas sing der kunstmatige ademhaling en het toedienen van zuurstof, kwam zij weder bij kennis, doch na medisch onderzoek bleek haar toestand zeer ernstig te zijn. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN AUTOBUS. De anto kopje-onder in het water. Langs het Merwederkanaal bij den Liesboschweg te Utrecht heeft Dinsdag een botsing plaats gehad tüs schen een gesloten luxe-auto, YY'elke van den Ouden Rijn kwam en een uit Utrecht komende autobus. Door den schok vloog de luxe-wagen zoodanig uit de rich ting, dat hij in het Merwedekanaal terecht kwam en geheel onder water verdween. De bestuurder slaagde erin, door het stukslaan van de zijruit, uit den auto te komen en naar den kant te zwemmen. Heden is de wagen gelicht. AUTOBOTSING ONDER NIJMEGEN. Beide wagens vernield. Op den weg NijmegenGennep kwam Dinsdag een auto met aanhangwagen uit Hoensbroek onder Ot- tersum bij Gennep in botsing met een auto uit Nij megen. De Nijmeegsche vrachtwagen was midden op den weg stil blijven staan, wijl het uitzicht door den neerslaanden stoom van de Maasbuurtspoorweg Yvas belemmerd. De Limburgsche wagen wilde langs de tram passeeren en botste toen op den stilstaanden auto. Beide wagens werden bijna geheel vernield, terwijl de tractor van den Hoensbroekschen auto to taal verbrandde. De chauffeurs werden wonder boven wonder slechts licht gewond. DROEVE GEBEURTENIS AAN DE GRENS BIJ AALTEN. Verslagene geen smokkelaar. Omtrent de droeve gebeurtenis aan de grens te Aal ten, waarbij de zestienjarige Wilhelm Busch door een schot doodelijk getrofen werd, kan worden gemeld, dat de jongeling zich niet met smokkelarij inliet. Hij ging voor zijn familie boodschappen op Neder- Iandsch gebied doen. B. raakte toen verzeild tus schen een groep personen, die van smokkelarij ver dacht werden. De kommiezen waren op hun ronde den troep tegemoet gegaan. Zij deden eerst eenige schoten in de lucht, maar de smokkelaars stoorden zich daaraan niet. Toen nu met scherp een schot werd gelost, hoorden zij wel een noodkreet, doch op hun onderzoek bespeurden zij niets. Eerst later, toen de zusiers van den verslagene door diens lang uit blijven. gingen zoeken, deden deze do droeve ontdek king. dat haar broer op vijftien meter afstand van de grens doodelijk getroffen was door een geweerschot. Wagons storten brandend in een ravijn. Elf dooden en tachtig gewonden. Reuter seint uit Tokio: Volgens een correspondent van de Japansché krant „Nisji Nisji", zijn elf Japan sche officieren en soldaten gedood en 19 zwaar ge wond bij een spoorwegongeluk ten Oosten van Char- bin. De trein 'vervoerde Japansche troepen, die deel genomen hadden aan gevechten met Chineesche ban dieten, naar Charbin terug. In de buurt van een ravijn waren door onbekenden de rails opgebroken. De trein ontspoorde en viel in het ravijn. De wagons, aldus een nader telegram, vielen bran dend in een ravijn en elf officieren en minderen wer den gedood en 85 gewond, van wie elf ernstig. Gene raal ^amon moet met een vroegeren trein in Char bin zij- aangekomen. Japansche patrouilles zoeken in de omgeving naar de schrldigon, die waarschijnlijk communisten zijn. Chineesche soldaten hebben een aanval gedaan op het radiostation buiven de noordelijke poori van Moekden. Na een gevecht van een half uur werd de aanval afgeslagen; een Japansche soldaat werd ge dood. Als gevolg vau de huidige crisis. Be- legging van miiiioenen die geen spaar gelden zijn. Het doel is, de Rijkspost spaarbank tot ean zelfstandig rechtsper soon te maken. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Postspaarbankwet. Ten gevolge van de huidige crisis vloeien naar de Rijkspostspaarbank vele miiiioenen, welke niet kunnen worden beschouwd als spaargelden, waar voor de Bank in de eerste plaats bestemd is. In verband daarmede moet rekening \Yorden ge houden met de mogelijkheid dat bij verandering van de conjunctuur een groot deel van deze kapitalen binnen korten tijd zal worden teruggenomen. Aan de liquiditeit der Bank moet dan ook thans bijzonder aandacht worden geschonken en daarnevens moet gezorgd worden, dat de fondsen, waarin het kapitaal der Bank is belegd, zooveel mogelijk bij de Neder- landsche Bank beleenbaar zijn. Deze bcleenbaarheid laat thans te wenschen over, omdat de circulatie bank in verband met de bepalingen van haar octrooi geen Nederlandscho Staatsschuld in beleening mag aannemen van den Staat zelf Door do Rijkspost spaarbank tot een zelfstandigen rechtspersoon te ma ken, wordt dit wettelijk bezwaar tegen beleenbaar- lieid van Staatsfondsen opgeheven. Het ontwerp be oogt de rechtspersoonlijkheid uitdrukkelijk in art. 1 der Postspaarbankwet vast te leggen. Het toekennen «lezer rechtspersoonlijkheid maakt het noodig de wet ook op enkele andere punten te wijzigen of aan te vullen. Bepalingen omtrent vertegenwoordiging van Huwelijksaanzoek in de Kaapkolonie. Ken betrouwbare Barometer. De kaars der sympathie. Vanaf de vroegste tijden heeft de Boer in de Kaap kolonie er voor gezorgd, dat zijn dochters een behoor lijke bruidschat mee krijgen, als zij gaan trouwen. Dit geschiedt niet .doordat zij geld daarvoor naar de Bank brengen: neen: bij de geboorte van een dochter wordt uit den veestapel van elke soort één vrouwelijk dier aan de jonggeborene geschonken; een koe, een merrie, een ooi, een geit, een zeug, enz. Alle jongen, die uit dit moederdier verder worden geboren, behooren even eens aan de dochter; geen enkel van de dieren mag worden geslacht, zoodat, als de Boer goed voor de beesten van zijn dochter zorgt, deze, als zij t uwen gaat soms niet minder dan een veestapel van 5 a 600 stuks vee als bruidschat medebrengt. Heeft een Boerenzoon zich een meisje uitgekozen, zoo bestijgt hij kort voor Paschen zijn beste paard, draaft naar het huis van den vader zijner beminde en vertoont daar zijn stoutste ruiterkunsten. Nog heden ten dage is het den vrijer streng verbo den, zijn komst tevoren, op de een of andere wijze aan te kondigen. Slechts door zijn rijkunst moet hij de opmerkzaamheid van de farmbewoners en tenslotte die van zijn uitverkorene op zich weten te vestigen wat bij de buitengewone rijkunst der Boeren lang niet gemakkelijk is. Op den eersten Paaschdag maakt de jonge man na nogmaals eenige stoute kunstjes op het gebied der ruitersport te hebben laten zien dan eindelijk zijn officleele bezoek. Keurig in z'n beste pak gekleed, met een hel groene das om den hals, rijdt hij het erf op. stijgt af en vraagt den vader van zijn geliefde ver lof om binnen te mogen gaan. Er wordt gegeten en gedronken, de veestapel en de voorraadschuren worden getoond en eerst tegen den avond worden de beide geliefden alleen gelaten. Even vóór de ouders zich terug trekken, brengt de moeder een brandende kaars binnen, waarop een streep is aangebracht. Tot aan de streep toe mag de kaars branden; dan moet de vrijer heengaan. Hoe lager de streep is aangebracht, hoe grooter de sympathie voor den vrijer is. Zij, die een kaars ontvangen, waarop heel boven een streepje is aangebracht, doen maar het verstan digst, zwijgend hun paard te zadelen en naar huis te gaan. Nóg duidelijker toch kan men In de Kaapkolonie iemand geen korf geven Hoe slaat men geld uit de crisis? Het is een oude geschiedenis, dat schuldeischers. die voor elke overredingspoging aan beide ooren doof zijn, bij niet betaling hunner schuldenaren, naar het gerecht loopen, een vonnis uitlokken en het laten vol trekken. Dat is niet alleen hier in ons land het geval, het gaat precies zoo toe in Polen. Daar kwam een zeer pienter fabrieksdirecteur, die voor zijn mooie meu bela maar geen afnemers in dezen crisistijd kon krij- de Bank en omtrent de rechtspositie \Tan het perso neel zij bij gevolg mede in het ontwerp opgenomen. Voorgesteld wordt voorts art. 19, lid 4 der wet dat het reservefonds tot eigendom van den Staat ver klaart, te doen vervallen, omdat een dergelijke bepa ling met de rechtspersoonlijkheid der Bank niet is overeen to brengen. Het reservefonds zal hierdoor van den Staat op den rechtspersoon in eigendom overgaan. Voor de vervallen bepaling zal in de plaats kun nen treden het voorschrift, dat bij liquidatie der I Bank alle goederen, rechten en verplichtingen van rechtswege overgaan op den Staat. De bruigom door een anto aangereden en van schrik zijn geheugen kwijt geraakt. Eenigen tijd geleden zou Andrew Anderson, een installateur uit Edinburgh, te Slgin in het huwelijk j treden met Jesie Walker. De gasten waren bijeen, doch de bruigom bleef uit. Ten slotte vernam men, I dat Anderson on zijn weg naar het station zou zijn aangereden door een auto. Zijn bruid ging naar Edin burgh en bezocht de ziekenhuizen aldaar, zonder een spoor van den bruigom te ontdekken. Toen zij ech ter in een tram zat zag zij in Princes Street An derson loopen. Zij verliet de tram en ging op hem toe. De man herkende haar ternauwernood. Hij liet zich naar een dokter brengen en is thans, na me dische behandeling, genezen. Het bleek, dat hij in derdaad door een auto was aangereden en van schrik zijn geheugen kwijt was geraakt. Hij wist zijn adres niet meer en zelfs niet meer waar hij zich bevond. Nu is echter alles wee; in orde en Maandag gaat de brui loft door. Mijnheer Anderson zal wel zorgen, dat hij nu niet weer onder een auto belandt. Botsingen te Oberlentendorl en Brflx. Telegrammen uit Brüx in Moravië melden, dat een gedeelte der stakende mijnwerkers in het mijn- gebied van Brüx gisteren heeft getracht; in het ge- heele gebied een algemeene staking door te drijven, Voor vele fabrieken verzamelden zich groepen sla- kers. die de werkwilligen wilden bewegen den ar beid neer te leggen In vele gevallen is dat gelukt. Te Oberleutensdorf is het tot botsingen gekomen tusschen een dichte menigte en de gendarmerie Mi litairen werden ontboden; toen de cavalerie aan rukte, werd zij met steenen geworpen, terwijl barri caden werden opgericht, zoodat de bereden troepen niet konden opdringen. Een soldaat werd door een steenworp ernstig, drie politie agenten licht gewond Toen de gendarmerie met gevelde bajonet de barri caden bestormden, werden deze ontruimd Den geheelen middag door kwamen nog groepen stakers uit de omgeving te Brüx aan. Men vreest dat nog meer botsingen zullen plaats hebben. Drie dooden, Bij hun pogingen door te dringen tot de door mili tairen afgezette stadsdeelen der stad, hebben de mijnwerkers een aanval gedaan op de gendarmerie en de militaire afdeelingen. Op eenige plaatsen moes ten de militairen van de vuurwapenen gebruik ma- en. In een der straten werd een salvo gelost, waar- de bij drie personen werden gedood en veertien ge de wond. vc In Komotau is het eveneens tot botsingen geko- ro men tusschen gendarmerie en stakers. Hier werdéj M acht arbeiders gewond. BEWUSTELOOS GEVONDEN. Gisteren werd bij „de Diervoort" onder Hatert Nijmegen een zekeren van H. uit Overasselt bewust) loos langs den weg gevonden. De man had hevig p bloed. Door een passeerenden auto werd hij opgeno men en naar huis gebracht. Tien vermoedt dat dtl man door een autr was aangereden en aan zijn tal overgelaten. Het slachtoffer is nog steeds bewustfg loos; de politie stelt een onderzoek in. gen, op een lumineus idee. Hij liet een nieuw meubelen vervaardigen, die er wel pompeus uitzien, maar bijna niets kosten, want ze bestaan slechts uit I rapier, sigarenkistjeshout en lijm. Een schuldenaar j kan zich aldus rustig met deze meubels inrichten, zj? eigen, goede stukken verpanden en als de deurwaar* j der verschijnt om het meubilair in beslag te nemen het later in het openbaar te verkoopen, laat hij bes kalm de schoone „meubeltjes" op den wagen laden, die l ze naar het verkooplokaal zal brengen. Vóór ze daar echter aangekomen zijn is het meubilair echter reed» als een kaartenhuis ineengevallen. De schade treft... den schuldeischer; hij heeft zich nJ. voor zaakbescba- F diging te verantwoorden en moet zooals dat kort- i geleden in Polen het geval was tandenknarsend van woede voor zijn eigen schuldenaar nieuwe en na tuurlijk „echte' 'meubelen koopen. Portier gaat procedeeren om 380 millioen. Eenigen tijd geleden verscheen bij den beroemd» advccaat Torrès de portier van een huis in Agran (Zagreb), een zekeren Joseph Horvath, Joegoslavlstb onderdaan van Hongaarsche afkomst. Horvath maaÏ! aanspraak op de erfenis van de overleden konlngü van België, Marie Henriëtte, een geboren prinses va: Habsburg. Koningin Marie Henriëtte, de gemalin va: j den Belgischen Koning Leopold II, heeft een vermfr Ma gen nagelaten van 380 millioen francs en wel voor de nakomelingen van haar overgrootvader, den Hot tei gaarschen edelman Johann Horvath. Joseph Horvat-1 is nu, naar zijn bewering, de laatste nakomeling dezen Johann Horvath In rechte linie. Hij heeft de advocaat Torrès opgedragen en gevolmachtigd om zijn naam voor het scheidsgerecht in Den Haag C vordering in te dienen. Wanneer de beweringen van Horvath inderda* door de documenten zullen worden ondersteund, h»' hij een prachtige kans het van portier tot millionni»' te brengen. Napoleon's lievelingspaard. Het stoffelijk overschot van den grooten Corsica^ rust, zooals men weet, onder der. koepel van de Dón# des Invalides te Parijs. Het skelet van zijn lieveling* paard bevindt zich evenwel niet in Frankrijk. rir ftaat in Londen, in een historisch museum, opgesp ris: Napoleon kocht het. vooral uit latere afbeeldingen noe roemd geworden paard in Egypte, na den slag j* lev< Abukir. Als herinnering aan den gewonnen slag Kei Marengo gaf hij het dier den naam „Marengo". i2 schimmel droeg zijn Keizerlijken Meester geduren^ den Italiaanschen veldtocht, bij Wagram en Aust*1' üng litz tot naar het verre Moskou. Gedurende den vols* reg.( renslag bij Leipzig verscheen Napoleon voor het billi zijner troepen, eveneens op Marengo. In den slag Jj <je t Waterloo werd het paard gewond. Met andere krijF <juu tropheeën geraakte het in handen van de ove,^l lijk, naars. De aanvoerder van het Engelsche leger, naa] lington, schonk hetpaard van Napoleon aan een gew zijn onderbevelhebbers. De laatste jaren van zijn W gebr bracht Marengo in rust en vrede door op een Enge landgoed. Nadat het dier was gestorven liet zltter het skelet van het paard stevig met örfl'm een houden; hij vermaakte bij testament het s* aan de militaire historische afdeeling in het Vere Hall Museum, I vind goed V€ i"

Schager Courant | 1932 | | pagina 8