T I J Plaatselijk Nieuws. Tot 1 Mei GRATIS Tot 1 Mei GRATIS Fa. Gebr. ROTGANS Ingezonden Stukken. Bekendmakingen. Bïzbhtgng n euwe sctool. STEUN VOOB DE ZUIVELINDUSTRIE Waarom de invoer van boter beperkt werd. Sterke toeneming van den invoer van boter in de eerste drie maanden van 1932. In ons nummer hebben wij de regeeringsmaatregelen tot beperking van den invoer van boter opgenomen. De vraag laat zich stellen, welk verloop de cijfers van Ln- en uitvoer van boter in de laatste maanden hebben ver toond- Blijkens de maandstatistiek van den in-, uit- en door voer heeft het bruto-gewicht van den invoer van boter in de eerste drie maanden van dit jaar 3165 ton bedra gen, tegen 813 ton in Januari tot en met Maart 1931. Ook de cijfers van het geheele jaar 1931 vertoonen een sterke stijging, vergeleken bij voorgaande jaren. In 1931 is ingevoerd 4031 bruto-ton. tegen een invoer van 1994 bruto-ton in 1930 In 1928 en 1929 bedroeg deze in voer. blijkens de jaarcijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek resp. 2321 en 2027. Uit deze laatste cijfers kan men afleiden, hoe groot het totale contingent boter, dat in April. Mei en Juni mag worden ingevoerd zal zijn. Volgens het contingen- teeringsbesluit mag de totale invoer in deze maanden bedragen 100 pet. van de hoeveelheid, welke gemiddeld per drie maanden in 1928 en 1930 in Nederland is inge voerd. Deze gemiddelde hoeveelheid bedraagt 529 ton. Gesteld tegenover de in de eerste drie maanden inge voerde hoeveelheid van 3165 beteekent dit een sterke be perking van den huidigen invoer. Engeland zal van deze contingenteering het sterkst de gevolgen ondervinden. In Januari. Februari en Maart heeft dit land 2750 bruto-ton boter in Nederland inge voerd. Intusschen vertoonden reeds de cijfers van Maart een vermindering van den Engelschen boter-invoer. In Februari heeft deze bedragen 1403 ton; in Maart even wel slechts 253 ton. Het beeld, dat de Nederlandsche uitvoer van boter vertoont is slecht. In 1928, 1929 en 1930 bedroeg de ex port resp. 46941, 47321 en 41909 bruto-ton. In 1931 treedt een sterke vermindering in; de uitvoer bedraagt slechts 32958 bruto-ton. In de eerste drie maanden van dit jaar zet deze vermindering zich voort. Slechts 3824 bruto-ton is uitgevoerd tegen 6935 bruto ton in dezelfde maanden van 1931. Purmerender marktgelden Verlaging met gemiddeld 10 pot. In de Maandagavond gehouden raadsvergadering der gemeente Purmerend, is besloten, aan B. en W. over te laten, de marktgelden te verlagen. Waar schijnlijk zal deze verlaging gemiddeld 10 bedra gen. Noodlottig ongeluk in hoofdstad. d e Dame onder de tram. Haar voet afge reden. Gistermorgen is te Amsterdam op den Dam een dame, die den rijweg overstak, door een tramwagen welke in de richting van het Station reed, gegrepen Zij kwam met een been onder de wielen terecht, met het gevolg, dat haar voet werd afgereden. De tram moest worden opgevijzeld om de ongelukkige te kun nen bevrijden. De G. G. en G. D. heeft haar in deerniswekkenden toestand naar het Binnengasthuis vervoerd. Het tramverkeer ondervond geruimen tijd vertra ging. De politie van het bureau Warmoesstraat slaag de er met de hulp van twee politieruiters in het tal rijke en opdringende publiek op een afstand te hou den. CHILEENSCHE APPELEN NAAR NEDERLAND. De eerste proefzending te Rotterdam aan gekomen. Van de zijde van het Chileensche consulaat wordt medegedeeld, dat gister te Rotterdam een proefzen ding van 40 kisten Chileensche appelen, verzonden per passagiersstoomer vanwege de Safco (South Ame rican Fruit Company) is aangekomen, welke morgen aldaar in veiling wordt gebracht. Grootere zendingén worden later verwacht. HOOGLOOPENDE FAMILIETWIST. Zijn vrouw een oog uitgeslagen. Maandag kregen een man en een vrouw in hun woning aan het v. Oldenbarneveldtplein te Amster dam hoogloopende ruzie. De man heeft zijn vrouw mis handeld op een zoodanige wijze, dat haar het linkeroog is uitgeslagen. De vrouw is In een der gasthuizen op genomen. Tegen den hardhandigen echtgenoot is een aanklacht ingediend wegens mishandeling. AUTO GESLIPT. Japansch munitiedepot in de lucht gevlogen. Veertig tot vijftig dooden? V.D. verneemt uit Tokio: Gistermorgen vroeg is een militair munitie-depot te Takinokawa, een voor stad van Tokio, in de lucht gevlogen. De explosie was zoo hevig, dat tal van huizen in de omgeving werden vernield. Het aantal dooden staat nog niet precies vast, doch bedraagt 40 a 50. De oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend. Door de politie en de militaire autoriteiten wordt een onderzoek ingesteld. De wielen er afgerukt. Te Leende is de luxe-auto van den heer A., uit Sit- tard geslipt. De auto botste tusschen twee boomen door. De carosserie bleef hangen. De wielen slingerden weg. Een achtjarig zoontje van den heer A., dat door de voorruit vloog, bekwam ernstige verwondingen en is per ziekenauto naar Sittard vervoerd. De heer A. kwam met den schrik vrij. Verschrikkelijke daad van een krankzinnige. Een 20-JarIg meisje In een winkel met re volverschoten gedood. De overheid had den man nog niet gevaarlijk geacht. Zondagavond heeft te Wilrijck (Antwerpen) een af schuwelijk drama plaats gehad. Daar kwam in een klei nen kruidenierswinkel, aldus de Antwerpsche corr. van de ..Msb." een heer vragen naar den prijs van druiven. De dochter des huizes ongeveer twintig jaar oud antwoordde dat zij 55 frs. per half kilo bedroeg. De klant vond zulks hoog, maar bestelde niettemin een half kilo. Terwijl het meisje zich omkeerde om het gevraagde te geven, loste de man twee schoten op de dochter, die neerstortte. De kooper bleef haar star bezien, tot hij door toe gesnelde buren werd gegrepen en aan de politie overge leverd. Daar verklaarde hij. dat hij sinds eenigen tijd de spot was van de gemeente en... dat hij den prijs der druiven te hoog vond. Dat alles wilde hij niet langer dragen. Uit deze woorden bleek al spoedig dat men met een krankzinnige te doen had. De dader ls een zekere Voor- spoels, bouwkundige, die sedert eenigen tijd blijken gaf van zinsverbijstering. De familie had bij de gemeentelijke autoriteiten reeds vroeger verzocht, den man in een gesticht te doen opnemen, doch de overheid zou geant woord hebben, dat hij niets misdeed en dat men hem nog maar een tijdje moest laten begaan. MacDonald weer ziek. Moet zich wegens oogaandoening in acht nemen. Reuter seint uit Londen: In het medisch bulletin over den toestand van den ministerpresident wordt verklaard, dat de verbetering van het rechteroog van Mac Donald zich niet handhaaft, doordat do over groot e drukte gedurende de laatst vijf weken hem niet toestond, de speciale zorg aar zijn oog te beste den, welke hem was voorgeschreven en waarvan mel ding wordt gemaakt in het bulletin van 16 Februari j.1. De tegenwoordige toestand van het oog is zoodanig, dat de doktors in normale omstandigheden den pre mier zouden aanraden gedurende verscheidene weken absolute rust te nemen, in ver jand met de huidige omstandigheden staat de dokter MacDonald toe naar Genève te vertrekken, mits hij zich zooveel mogelijk in acht neemt en dageli:ks drie uren achter elkaar absolute rust neemt. MacDonald zal vandaag de voorlezing van de be grooting in het Lagerhuis bijwonen en zal morgen middag per vliegtuig naar Parij: vertrekken, waar hij zal verblijven in afwachting van den avondtrein naar Genève. MacDonald zal worden vergezeld door zijn arts. Wie zich mei ingang van 1 Mei a.s. abon neert op de ontvangt de nog ver schijnende num mers tot dien datum gratis De ontrouw van mevrouw Ooievaar. EEN VREEMDE GESCHIEDENIS DIE ZICH MOET HEBBEN AFGESPEELD IN EEN TURKSCH DORP. De correspondent van de Times ln Turkije meldt aan zijn blad de volgende vreemde geschiedenis, die zich moet heben afgespeeld te Exbey bij Broessa. Toen de ooievaars dit jaar terugkeerden, kwam het oude paar ook weer terug op het nest op het huis van Mehmet Effendi. Tot voor enkele dagen ging alles goed. Teen volgde er een treurspel. Het eiberpaar keerde terug van een fourageerings- tocht, waarop op het nest een hevig geklepper werd gehoord. Het mannetje had klaarblijkelijk ruzie met zijn wijfje, dal zich dapper verweerde. Na eenige mi nuten vloog het mannetje weg en keerde terug met alle ooievaars uit den omtrek, die hij het nest liet inspecteeren. oen vlogen zij weer weg, het wijfje op het nest achterlatende, en cirkelde boven het nest in een druk geklepper. Na een half uur beraadslagens keerde het mannetje met twee andere ooievaars op het nest terug, waar het drietal het wijfje afmaakte. Toen dit geschied was, zag men den mannetjes-ooie vaar een der jongen uit het nest nemen en zachtjes op den grond neerzetten. De toeschouwers waren stom verbaasd toen zij ontdekten, dat het aldus verwijderde jong geen ooievaartje, maar een kalkoentje was. Het wijfje was klaarblijkelijk van ontrouw beklaagd en deswege ter dood veroordeeld. Achteraf bleek een kwajongen, even nadat de ooie- vaarsche haar eieren had gelegd een der eieren voor een kalkoenei verwisseld te hebben. Pas enkele dagen nadat het broedsel uitgekomen was, had vader ooie vaar ontdekt dat een der kinderen niet van zijn bloed was.w aarop de hier boven genoemde terechtstelling volgde. DRIE EN VEERTIG DAGEN GEVAST. Barometerstand op Woensdagmorgen 9 uur: 758 m.H. Vooruitzichten: Koud weer. Temperatuur: 40 gr. F is 5 gr. C. Om het leven van haar moeder te redden. Te Leicester in Engeland heeft een meisje getracht 200 te verdienen die uitgeloofd waren als zij 45 dagen vastte. Er werd een vertooning van gemaakt in een amusementslokaal waar het meisje in een glazen kabi net te kijk was gesteld. Zij dronk limonade en rookte cigaretten. Dezer dagen echter, zoo lezen wij in het Handelsblad toen zij 43 dg. gevast had, constateerde 'n dokter, dat zij te zwak was om er mee door te gaan. Toen biechtte zij op dat zij het gedaan had om geld te krijgen voor een operatie waarvan het leven van haar moeder afhing. Degenen, die deze vertooning georgani seerd hebben, zullen haar nu de uitgeloofde som toch uitbetalen. Politieke aanslag in Spanje. De minister vau binnenlandsche zaken het slachtoffer. Slechts licht gewond. V.D. verneemt uit Madrid: De op het oogenblik in Sevilla vertoevende- Spaansche minister van binnen landsche zaken is gisteren, toen hij zich inscheepte op een motorboot ter bezichtiging van de stroomregu- lecringswerkzaamheden in den Guadalquiver, door een als arbeider gekleed man aangevallen. Deze man poogde den minister met een zwaren hamer neer te slaan. De slag miste echter en trof den naast den minister staanden gouverneur van S°viUn die a«n den schouder werd geiroffen en licht werd gewond. De dader kon onmiddellijk worden gearresteerd, net bleek een werkelooze te zijn, die door zijn daad de opmerkzaamheid van de autoriteiten wilde rich ten op zijn troosteloozen toestand. Groote brand ie Buenos Air e: HOOGZIJDE E 103. Gedipt. Opticien. SCHAGEN Gedipt. Drogist. BRILLEN, uitsluitend le kwaliteit MONTUREN en GI.AZEN VELDKIJKERS - PRISMAKIJKF.RS FOTOTOESTELLEN. - Alle soorten FILMS. Ontwikkel en Afdrukinrichting. Gratis onderricht. Mijnheer de Redacteur, In ons plaatselijk blad „De Nieuwe" van heden staat een beiichtje waar mijn naam in voorkomt. Ik moet er mijn geachte clientèle op attent makenf dat deze berichtgeving onjuist is. met den raad aan de redactie van „De Nieuwe", dat wanneer er om trent mij iets te berichten is. zich eerst bij onder- geteekende te overtuigen van de juistheid. Voor een krantenman, die er prijs op stelt dat zijn blad gelezen wordt, is dat dringend noodzakelijk. U, mijnheer de Redacteur dankend. W. J. F VAN ERP. In het arsenaal van de marine. V.D. verneemt uit Puenos Aires: Dinsdag is in hot arsenaad van de marine een groote brand uitgebroken, welke zich zeer snel uit breidde en ontzaglijke schade aanrichtte. Eerst had den eenige hevige ontploffingen plaats, welke in de geheele stad te hoor^n waren. Korten tijd daarna stond een pakhuis i.~ lichterlaaie. Hoewel onmiddel lijk honderden brandweerlieden ter plaatse waren, breidde het vuur zich razendsnel uit. Spoedig ston den zes pakhuizen in lichter laaie. De gebouwen wa ren gevuld met hout, verfstoffen en levensmiddelen. In een pakhuis waren verscheidene zuurstofreservoirs opgeslagen, welke met luiden knal ontploften. Eerst na eenige uren gelukte het den brand in te dam men. Opstandige Koerden. Met vlientuinbommen bewerkt. En- gelsch vliegtuig naar beneden gehaald. V.D. verneemt uit Bagdag: Dinsdag is het tot een vrij hevig gevecht gekomen tusschen het door En- gelsche vliegtuigeskaders gesteunde leger van Irak en de opstandige Koerden, die worden aangevoerd door sjeik Barzan. Door een Engelsche bom zijn tien Koerden gedood. Een vliegtuig werd neergehaald. De beide inzittenden werden gedood. De verduisteringen te Den Helder. Mr. J. A. E. Buiskool zal den heer De Zw. als gekozen verdediger bij staan. Naar wij vernemen, zal als gekozen vordediger van den heer D. C. A. de Zwart, ex-wethouder te Den Helder, optreden de heer Mr. J. A. E. Buiskool, ad vocaat tc Scbagcn. Zooals wij reeds eerder meldden, wordt genoemde heor De Zwart beschuldigd van verduistering van circa f24000.welke verduiste ring hij zou hebben gepleegd in zijn hoedanigheid van administrateur van den Bond van Korporaals der Marine te Den Helder Verdachte ontkent zich het geld te hebben toege- eigend. Daar het tekort over een tijdperk van ruim 10 ja ren loopt, laat het zich aanzien, dat het vooronder zoek veel tijd zal vorderen Verdachte bevindt zich nog steeds in voorloopig arrest. Woningbouwvereeniging „Schagen". Dinsdagavond hield de Woningbouwvereeniging „Schagen" een ledenvergadering in het lokaal van den heer J. K. Boontjes, onder voorzitterschap van den heer Schmalz. Na opening en lezing en goedkeuring der notulen deelde de Voorzitter mede, dat het noodzakelijk is dat 61 woningen buitenom geschilderd worden. Hier toe werd besloten. Het werk zal worden aanbesteed onder de Schager schilders. Er waren 18 kamers behangen. Voorts zullen in den as. winter een aantal wonin gen. waarvan het binnenwerk nog in de beits staat, worden geschilderd. De Penningmeester, de heer G. Kouseband, bracht vervolgens het Jaarverslag uit tn daarbij het finan cieel verslag Uit dit verslag blijkt den gunstigen toe stand der vereeniging. In het bestuur kwam geen verandering. Met de verhuur der woningen werd geen moeite ondervonden, zoodat geen huurderving be hoefde te worden geboekt. Achterstand van ernstlgen aard in de invordering der huurpenningen kwam niet voor. Vanaf de oprichting der vereeniging is nog nimmer schade wegens huurschuld ondervonden. Dè Nederl. Spoorwegen gaven van de 15 wonin gen door haar gecontracteerd, er drie vrij (wegens vertrek van personeel). Gememoreerd werd het belangrijke besluit tót den bouw van 16 woningen in de C. Bokstraat. Uit het financieel verslag blijkt, dat is ontvangen aan huurpenningen f 18637 98. aan rente kasgeld f 131.43; aan landhuur f81. Uitgegeven aan: belastin gen f 1238.53: aan waterleiding f 908.25, administratie kosten f523.54, incassoloon huurpenningen 1334.96, assurantie f 183.02. De winst- en verliesrekening sluit met een winst saldo van f3461.37. De balans sluit in actief en passief op f529.381.3 Er is eene reserve van f524.21; een on derhoudsfonds van f 4594.54, waarbij komt het batige saldo over 1931, ad f3461.37. Na de lezing van een en ander wordt medegedeeld dat de heeren J H. Schene en K. Kerkmeer de boeken en bescheiden hadden gecontroleerd en in orde bevonden en tot goedkeuring adviseerden. Hier toe vver dbesloten. De Voorzitter dankte Penningmeester en commis sie voor hun arbeid. Tot leden der financieele commissie werden her benoemd do hoeren J. H. Schene, K. Kerkmeer, P. Rezelman, L. van Rijswijk en Mr. J. A. E. Buiskool Ingekomen was een verzoek der bewoners van de 4 C-woningon om een schuurtje te willen bouwen achter hunne woningen. Dit verzoek werd ingewil ligd. Op uitnoodiging van het Gemeentebestuur was ge confereerd met den heer Kaptein over een grondrui- iinkje. Wegens te hooge eischen van den heer K. en andere plannen, wordt hierop niet verder ingegaan. Hierna wordt mededeeling gedaan van eene aan vrage tot grondaankoop door de Auto Centrale, die het pand van den heer Visser heeft gekocht en in aansluiting daarmede den overgebleven grond noor delijk van de verlengde Roosstraat wil koopen Na uitvoerige besprekingen verklaarde de Woningbouw vereeniging zich met algemeene stemmen bereid tot alle mogelijke medewerking Ook van het Gemeente bestuur was bereids alle medewerking aan de Auto- Centrale toegezegd. Aan Mej A. Ploegen werd voor f500 het perceeltje bouwterrein verkocht naast perceel Rlaauboer. Op het verzoek van den heer II. de Nijs om achter zijn perceel pl.m. 120 M2. grond te mogen koopen, werd niet ingegaan, daar de vereeniging dien grond noodig.kan hebben. Na deze besprekingen over grondverkoop werden de aftredende bestuursleden de heeren Schmalz en T. de Jong bij acclamatie herkozen. Zij namen de functie wederom aan. Wegens uitbreiding der werkzaamheden(16 nieu we woningen) werd do vergoeding voor den Se cretaris en die voor den Penningmeester elk met f50 verhoogd. De functionnarissen zegden dank voor dit besluit. Voor onkosten bestuursvergaderingen werd maxi mum f25 toegestaan. In de rondvraag kwam ter sprake een geval van huurschuld wegens ziekte van den man Men was van meening dat niet de vereeniging hiervoor be hoefde op te komen, maar Gemeente en Diaconie. In die richting zal het bestuur optreden. Besproken werd. dat door het stichten van nieu we woningen, minder goede woningen ledig komen, waar zich nu komen vestigen groote gezinnen van el ders. welke vaak bltlken zonder bestaansmiddelen te zün en dan ten laste van de gemeente komen. Dit werd met het oog op de gemeentefinanciën een on houdbare toestand geacht. Uit de besprekingen bleek, dat men het algemeen eens was dat dit een verkeerde toestand was. Als mid del werd aangegeven: onhewonnbnarverklaring. doch dit is een lange weg. Of dat df gemeente de ledige woningen zelf huurt en zoodoende het recht in han den houdt: dit zou economischer zijn dan de kosten van ondersteuning van bedoelde armlastige gezinnen. Hierna sloot de Voorzitter de vergadering met woor den van dank voor de geanimeerde besprekingen. EEN AFSCHEID. Wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd zal aanstonds de heer A. Schot, blokwachter alhier, den dienst bij de Ned. Spoorwegen verlaten. Gistermiddag hebben de ambtenaren en het overige personeel, op het bureau van den dienst afscheid van den heer Schot genomen Allereerst werd daarbij het woord gevoerd, door den heer Beeloo, stations chef, die den heer Schot in hartelijke bewoordingen dank bracht voor de aangename samenwerking die men steeds van hem mocht ondervinden en voor de vele diensten in al die jaren aan de Ned. Spoorwe gen bewezen. Daarna was het de heer Smit die zeer vriendelijke woorden tot kameraad Sch"»t richtte. Den heer Schot werd als aandenken een wandel stok met zilveren knop aangeboden. COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK. In de gehouden vergadering van het Bestuur van de Coöperatieve Boerenleenbank alhier is tot voor zitter gekozen de heer Alb. Grootes. tot vice-voorzit ter de heer Joh. de Veer en tot secretaris de heer A. Brak te St. Maarten. Deze mutaties vonden plaats in verband met het' bedanken van den heer K. Blaauboer als voorzitter en het overlijden van den secretaris, den heer P- Stammes Jbz. VERBETERING. In het bericht over Do Solospuit leze men inplaats van „paloerisator", pulvorisator. Burgemeester en Wethouders van Schagen bren gen ter algemeene kennis, dat de nieuwe Openbare Lagere School voor belangstellenden te bezichtigen zal zijn op Zondag 24 April as., van 2—5 uur des namiddags. Toegang wordt gegeven tegtu oeialinfl van 1 0.10 per persoon ten bate van het Crisiscomite te Schagen. Kinderen zonder geleide worden niet toegelaten. Schagen. 19 April 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Jb. DE VRIES, l.B. De Secretaris. ROGGEVEEN. Schagen, 19 April 193Z.

Schager Courant | 1932 | | pagina 2