EEN CATASTROPHE HERHAALT ZICH. HOE KOMT MEN VAN ZIJN BELASTINGSCHULDEN AF? Het gestolen luchtballonnetje De geschiedenis van twee deugnieten. vorderd 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf en de verdachte veroordeeld tot een gevangenisstraf voor •ion tijd van een jaar. Natuurlijk had de veroordeelde deze industrie niet beoefend met het doel een rijwiel museum aan te leggen en alzoo de ontvreemde fiet sen verkocht aan iemand die zich daarvoor beschik baar stelde. Dit bleek dan casu quo te zijn de per soon van den heer Nic. C„ slager te Twisk, aan vvien was ten laste gelegd, dat hij verschillende rijwielen, door misdrijf verkregen van Pieter O., beneden de waarde had gekocht en heden voor dit feit terecht stond. in deze zaak waren niet minder dan 10 getuigen ge dagvaard, waaronder de heer Pieter O., die thans zijn straf in de gevangenis te Haarlem afwerkt. De verdachte heer Nicolaas C., verdedigd door mr. A. Prins, ontkende te' hebben geweten, dat Piet O. deze rijwielen had gestolen. Pieter O. had steeds be weerd. dat de fietsen afkomstig waren uit de lom merd. Voorts had verdachte door elkander gerekend, voor elk rijwiel pl.m. f20 betaald en had aan dezen rijwielhandel niet meer dan f 15 verdiend. De heer Pieter O., als getuige gehoord, men gaf hem in dit geval zelfs de primeur, kreeg ter intro ductie van den president een hartige aansporing slechts de waarheid en niets dan de waarheid te sproken. Deze gaf toe dat hij in 1931 en '32 een zevental rij wielen had verkocht. Bij het verkoopen van het eer ste rijwiel had getuige gezegd, dat hij er maar niet over moest praten. Over de lommerd had getuige nooit gesproken. Wel had hij den verdachte, wan neer hij weer een fiets ter verkoop in voorraad had, 's morgens vroeg uit zijn bed gehaald. Ook had hij bij een zekere gelegenheid doen uit komen. dat er achterover gedrukte fietsen bij waren. Hij verzuimde er echter bij te voegen, dat hij zelf de achteroverdrukker was. Absoluut leugen, decreteerde verdachte. Mr. Prins stelde dozen getuige verschillende vragen op zijn handelsrelatie met verdachte betrekking heb bende. De getuige J. Tool uit Medemblik. had verdachte gesproken en deze had hem verteld, dat Piet O. in de doos zat wegens diefstal van fietsen. Hij had er-toen bijgevoegd, dat hij hoopte dat Piet O. zijn sm 1 maar zou houden, anders kreeg hij er ook nog maar tra- melant door, want hij had ook van Piet fietsen ge kocht. Daarop werden gehoord diverse getuigen uit ver schillende windstreken, die rijwielen hadden gemist of van verdachte gekocht. Mej. G. de Groot, geboren de Leeuw, had gekocht een damesfiets, merk Governor, voor f25 van ver dachte. Deze dame gaf op te zijn helpster bij een pluim veefokkerij, waarop de president luimig zei: Dus u is pluimgravinü De heer H. Hensen had een mooie Gazelle gekocht voor f 30. Dit karretje was te Zandvoort aan den rei ziger Kuiper ontstolen. Door den heer A. Zee te Twisk was gekocht een rijwiel merk Benko, welke fiets door Piet te Castri- VRIJDAG 22 APRIL. HILVERSUM (296 M.) V.A.R.A.: 6.45 en 8.30 Lichaamsoefeningen o.l.v. G. Kleerekoper; 8.00 Gramofoonmuziek. V.P.R.O.: 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A.: 10.15 Voordracht door Janny van Oogen; 10.30 VARA-Septet oJ.v. Is. Eyl; 11.00 Voordracht; 11.15 Vervolg Concert. A.V.R.O.: 12.00 Tijdsein en Klein-orkest o.l.v. Nico Treep; 2.00 Uit zending voor scholen: „De Zeven Wereldwonderen"; 2.30 Kamerorkest; V.A.R.A.: 4.00 Pianorecital door Joh. Jong; 4.30 Voor de kinderen; 5.00 VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 6.45 Piet Voogd: „Beginselpro gram der S.DA.P. (XVTI); 7.15 VARA-orkest, afgewis seld door gramofoonmuziek; V.P.R.O.: 8.00 Cursus: „De gelijkenissen uit het Nieuwe Testament"; 8.30 9.00 Cursus: Beginselverklaring van het Vrijz. Pro testantisme; 9.30 Concert; 10.00 Vrijz. Godsd. Persbu reau; 10.05 Vaz Dias; 10.15 Voordracht uit eigen werk, gedichten door Joh. H. Eekhout 10.45 Gramofoonmu- muziek. V.A.R.A.: 11.00 Gramofoonmq?iek. HUIZEN (1875 M.) K.R.O.: 8.00 Morgenconcert; 10.00 Kunst-ensemble o.l. v. Piet Lustenhouwer; 11.30 Halfuur voor zieken en ouden van dagen; 12.00 Politieberichten; 12.15 K.R.O.- Quintet o.l.v. Piet Lustenhouwer; 1.45 Gramofoonmu ziek 2.00 Verzorging zender; 2.30 Lezing door Suze Proot:. „Haydn"; 3.00 Annie Somers, piano en Boris Belsky, bariton; 4.45 Ir. Conradi en diens Mathemati sche muziek, vraaggesprek tusschen den heer Conradi en den heer Willy d'Ablaing; 5.30 K.R.O.-Kwartt; 7.10 Causerie over Esperanto; 7.30 Politeberichten; 7.45 Gramofoonmuziek; 8.00 K.R.O.-Orkest o.l.v. Johan Gerritsen; 11.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL (509 M.) 4.20 Concert door het Omroeporkest; 5.20 Gramofoon muziek; 5.50 Idem; 8.20 Populair concert. KALUNTMBORG (1153 M.) 1.50 Omroeporkest; 7.20 Idem; 8.35 Cello-recital; 9.30 -Omroeporkest. BERLIJN (419 M.) 6.30 Iso Elinson speelt ballades; 8.30 „Die reiselustige Kasperl", omroep-opera in zes deelen; 9.50 Dansmu ziek. HAMBURG (372 M.) 1.20 Gramofoonmuziek; 3.50 Concert uit Leipzig; 7.05 Populair concert; 9.40 Concert. KöNIGSWUSTERHAUSEN (1635 M.) 3.50 Concert uit Leipzig; 7.20 Populair concert. LANGENBERG (472 M.) 12.20 Middagconcert; 1.40 Reclame en gramofoonmu ziek; 7.50 Concert; 10.05 Concert en dansmuziek. DAVENTRY (1554 M.) 3.35 Concert door Moschetto en zijn orkest; 8.55 Con cert door het Spencer Strijkkwartet. PARIJS-EEFFEL (1446 M.) I.20 Symph'onieconcert. PARIJS-RADIO (1725 M.) II.50 Gramofoonmuziek; 8.05 Radiotooneel. 8.50 Voort zetting Radio-tooneel. MILAAN (501 M.) 6.30 Populaire muziek. ROME (441 M.) 7.10 Gramofoonmuziek; 8.05 „Grafin Mariza" operette in drie acten van Emmericht Kalmann. WEEN EX (517 M.) 6.55 Concert; 9.20 Dansmuziek door de Marek Weber kapel. WARSCHAU (1411 M.) 4.00 Gramofoonmuziek; 4.55 Het Orkest van Circus ..Stanieski"; 7.35 Philharmonisch Orkest van War schau; 10.10 Dansmuziek. BEROMUNSTER (460 M.) 7.20 Programma in dialect. cum was ontvreemd en het eigendom was van den arbeider J. J. Schuijt te Heemskerk. Te Alkmaar werd door Piet O. gestolen een rijwiel, gemerkt Kosmos, eigendom van den heer P. Buijs, aldaar. Verdachte had die fiets verkocht aan den ge tuige Koolhaas te Twisk voor f25. Hij had het rij wiel van Piet O. gekocht voor f23 en dus f2 winst gemaakt. Hiermede was het getuigenverhoor afgeloopen en werd den heer Officier het woord verleend. De offi cier achtte opzettelijke heling bewezen en requireerde tegen verdachte 8 maanden gevangenisstraf. Mr. Prins bestreed het requisitoir uitvoe rig. wees op de onbetrouwbaarheid van den „kroon getuige" Pieter O. en concludeerde na een keurig pleidooi vrijspraak van de opzettelijke heling en eventueel bij veroordeeling wegens schuldheling geen onvoorwaardelijke gevangenisstraf op te leggen. Na geanimeerde re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op 5 Mei. WETENSWAARDIGHEDEN. De Prae-historische Mensch als astronoom. PARIJS. Professor Bigourdan van de Fransche academie van wetenschappen hield dezer dagen een voordracht, die zeer de aandacht heeft getrokken. Hij besprak namelijk de jongste resultaten, die werden bereikt door den anthropoloog en archaeoloog Bau- douin. Deze is voorhistorische rotsteekeningen op het spoor gekomen, die tot geen andere conclusie kun nen leiden, dan dat de holbewoner zich moet hebben bezig gehouden met sterrekunde. Professor Bigour dan heeft dan ook de hypothese verdedigd, dat dit inderdaad het geval is geweest. De gevonden teekeningen geven een deel van het sierrenbeeld der Plejaeden weer en wel een groep van tien sterren, terwijl er tegenwoordig met het bloo te oog slechts zeven zichtbaar zijn Van het laatst genoemde aantal is trouwens de naam der sterren groep afgeleid. Reeds ecuwen lang zijn de overige drie sterren pas te onderscheiden, wanneer men op den top van een hoogen berg staat of zich bedient van een verre kijker. Ter verklaring van het feit. dat de drie sterren voor komen in de praehistorische afbeeldingen zijn drie veronderstellingen mogelijk. Ten eerste kunnen de holbewoners scherpere oogen hebben gehad dan de tegenwoordige mensch, ten tweede kunnen zij heb ben geweten, dat een hooge bergrug beter kon wor den benut als uitkijkpost dan de laagvlakte en ten derde kan men aannemen, dat in den loop van vele duizenden jaren het sterrenbeeld der Plejeaden min der helder is geworden. Op de wetenschap rust thans de taak één of meer dezer hypothesen houdbaar te maken. ZATERDAG 23 APRIL. HILVERSUM (296 M.) V.A.R.A.: 6.45 en 8.30 Lichaamsoefeningen o.l.v. G. Kleerekoper; 8.00 Gramofoonmuziek. V.P.R.O.: 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A.: 10.15 Uitzending voor arbei ders in de continubedrijven; 12.00 Tijdsein; 12.01 VA- RA-Septet oJ.v. Is. Eyl; 1.45 Verzorging zender; 2.00 Kwartiertje voor het Instituut voor Arbeidersontwik keling 2.15 W. Brohm, clarinet, met pianobegeleiding van Fr. Uytenboogaard; 3.00 Frits Gerhard: „De na tionale Bondsfotografententoonstelling; 3.10 Louis Bogtman, zang; 3.25 J. M. van Blanken: „Koopen op afbetaling"; 3.45 Vervolg zang en piano; 4.00 Mando- line-muziek-ensemble; 5.00 Beoefening der huismuziek, 5.45 Actueel Allerlei uit de arbeidersbeweging door het N.V.V.; 6.00 Volksliederen door de „Wielewaal"; 6.15 Uit de Roode Jeugd-beweging 6.20 „De Wielewaal"; 6.30 Literair halfuurtje door A. M. de Jong; 7.00 VA RA-Septet o.l.v. Is. Eyl; 7.20 Bestuursmededeelingen; 8.00 Tijdsein; 8.01 Bonte avond, m.m.v. het VARA- Orkest, Teun de Klepperman, Louis Davids, humo rist, Leo Fuld, zang. Het VARA-tooneel, Wladimir Pique-Trio, A. van Steenwijk, mondfluitvirtuoos, The Merry Boys, accordeon, afgewisseld door gramofoon muziek; 11.00 Vaz Dias; 11.15 Gramofoonmuziek. HUIZEN (1875 M.) K.R.O.: 8.00 Gramofoonmuziek; 10.00 Het K.R.O.-trlo o.l.v. Piet Lustenhouwer; 1130 Godsdienstig halfuur tje, 12.00 Politieberichten: 12.15 K.R.O.-Sextet oJ.v. Piet Lustenhouwer; 1.45 Verzorging zender; 2.00 Gra mofoonmuziek; 2.30 Kinderuur; 4.00 Gramofoonmu ziek; 5.00 Esperanto-nieuws; 5.15 Gramofoonmuziek 6.00 Journalistiek Weekoverzicht door Paul de Waart; 6.20 Gramofoonmuziek; 6.40 Cursus Esperanto; 7.10 Dr. L. Veeger: Zuigelingen- en Kleuterzorg; 7.30 Poli tieberichten; 7.45 Sportpraatje; 8.00 KLR.O.-Orkest o.l. v. Johan Gerritsen; 8.30 Radio-hoorspel: „Waarom de agent tweede klasse, Duikelaar, zoo snel bevorderd werd"; 9.00 Nieuwsberichten Vaz Dias; 9.15 K.R.O.- Orkest; 11.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL (509 M.) 11.35 Concert door het Omroepsymphonie-orkest; 5.50 Gramofoonmuziek, daarna concert. KALUNDRORG (1153 M.) 11.20 Strijkorkest; 1.20 Gramofoonmuziek; 2.50 Om roeporkest; 11.20 Dansmuziek. BERLIJN (419 M.) 8.25 Concert; 6.30 Gedeelten uit de Markus-Passion v. Bach; 7.20 Orkest; 8.30 Joh. Strauss-orkest HAMBURG (372 M.) 5.05 Concert; 6.20 Concert; 7.20 Vroolijke avond uit Langenberg; 9.40 Dansmuziek. KöNIGSWUSTERHAUSEN (1635 M.) 6.05 Populair concert; 1.20 Gramofoonmuziek; 3.20 Concert; 10.20 Programma van Berlijn. LANGENBERG (472 M.) 6.25 Gramofoonmuziek; 11.20 Gramofoonmuziek; 12.20 Concert; 7.20 Vroolijke avond. DAVENTRY (1554 M.) 12.20 Avond uit Startford; 6.05 Piano-recital; 6.50 Con cert door Mannenkoor; 10.30 Dansmuziek. PARIJS-EIFFEL (1446 M.) 6.05 Lezing; 6.20 Gesproken radiocourant; 7.40 Weer bericht; 7.50 Radio-tooneel. PARIJS-RADIO (1725 M.) 7.05 Gramofoonmuziek; 11.50 Idem; 8.05 Radiotooneel; 8.50 Gramofoonmuziek. MILAAN (501 M.) 6.50 Gramofoonmuziek; 7.35 Populaire muziek; 8.20 Concert; 10.20 Dansmuziek. ROME (441 M.) 6.20 Berichten; 7.20 Gramofoonmuziek; 7.50 Nieuws; 8.05 Opera-uitzending. WEENEN (517 M.) 6.30 Populair concert; 7.30 Declamatie; 9.10 Berichten; 9.25 Populair concert. WARSCHAU (1411 M.) 4.00 Gramofoonmuziek; 5.50 Muziek; 6.55 Gramofoon muziek; 10.10 Dansmuziek. BEROMUNSTER (460 M.) 7.20 Vocaal- en Instrumentaal concert; 8.35 Mandoline concert; 9.20 Berichten; 9.35 Dansmuziek. Mendoza, dat thans het meest heeft te lijden van de vulkanische uitbarstingen in Zuid-Amerika, werd ook reeds in 1861 geheel ver woest. DE vuurspuwende bergen der Cordilleras, die zich uitstrekken over een afstand van 700 K.M., zijn momenteel de oorzaak van een natuurramp, zooals er daar sedert menschen- heugenis geen heeft plaats gehad. Zelfs de catastro- phe, die in het voorjaar van 1861 zulke hevige ver woestingen aanrichtte, had minder ernstige gevol gen dan de gebeurtenis, die zich op 't oogenblik in Argentinië en Chili voltrekt. De „Mercurio del Val por" die toentert ijd verscheen te Valparaiso, schrijft over de ramp van het jaar 1861 o.m. het volgende: „M e n d o z a was na Buenos Aires- de voornaam ste stad van Zuid-Amerika en was bekend over het geheele vasteland om haar moderne bouw en haar schoonheid. Zij was gelegen in een vruchtbare streek en het totaal aantal bewoners van dit gebied bedroeg ongeveer 30.000. Sedert de uitbarsting van 1861 be staat. dit alles niet meer. Den twintigsten Maart 1861 werd Mendoza met den grond gelijk gemaakt. ,s Avonds om half negen was er nog niets te be speuren van het onheil. Het was een mooie dag en heel Mendoza was op de been of zat in de cafés. De eerste schok duurde minder dan twee seconden, maar was voldoende om Mendoza op zijn grondvesten te doen trillen; Een dichte stofwolk verborg gedurende een heel uur de stad voor ieders blik. Explosies en nieuwe aardschokken volgden elkander op en alleen degenen, die een plein konden bereiken of dekking vonden binnen de ruïnes, brachten er het leven af. In 't eerst kwamen de stooten na elkaar met tusschen- poozen van een minuut. Den volgenden dag wer den ze om het uur waargenomen en dil duurde voort tot ver in April. Op den avond van den ramp werden de jonge mcnschen die in de Soto Mayor wandelden, allen bedolven. De aarde werd op vele plaatsen uitééngereten en het water van het kanaal, dat de ruïnes binnenstroomde, dreigde de stad in een meer te veranderen. Toen na een poos de stofwolk doorzichtig werd, bleek het dat in verscheidene hui zen brand was uitgebroken. Het handelskwartier en drie andere buurten stonden in vlammen en het vuur kreeg van daar uit vat op de overige stadsgedeelten. Spoedig was Mendoza één vuurzee. Van de bevolking was misschien nog een vierde deel in leven en wan neer de hulp zich niet liet wachten konden er mis schien nog i a 5000 menschen worden gered. De club del Progreso (Vereeeniging der Vooruitgang) was in- tusschen tot een bespotting van zijn naam geworden en onder de overblijfselen van het gebouw lagen hon derden kooplieden, ambtenaren en studenten begra ven. Hier en daar kropen menschen te voorschijn en verdrongen elkander om naar het hoofdplein te ko men. Op het hulpgeroep van anderen werd niet ge let. Het scheer, dat niemand zijn tegenwoordigheid van geost had behouden, uitgezonderd misschien een troep roovers, die in weerwil van alles wat er om hen heen plaats greep, probeerde de winkels te plun deren. Deze menschen waren niet afkomstig uit het land zelf, maar tijdens den burgeroorlog door de re geering aangeworven. Het meererdeel bestond uit ontslagen of ontsnapte misdadigers, die door den staat slecht gevoed, slecht gekleed en heelemaal niet betaald werden. Ook deze menschen kwamen natuur lijk uiterst langzaam vooruit en weiden na elke tien meter omvergeworpen. Doodsbang begonnen ze dan te bidden en te vloeken om even later weer verder te gaan en alles mee te nemen wat nog de moeite van het stelen waard was. Den volgenden dag werden eenige personen bevrijd door bloedverwanten, maar eerst negentien dagen la ter werd e<jn aanvang gemaakt met het eigenlijke reddingswerk. Degenen, die toen nog in leven waren hadden het zeker tc dapken aan een buitengewoon toeval. In 't geheel verongelukten er tienduizend menschen. De schade bedroeg: aan gebouwen twee millioen Soaanschc Taler, aan invoerproducten drie millioen, aan uitvoerartikelen één millioen. Niet al leen door de onverwachtheid en den geweldigen om vang van den ramp zelf. maar ook door het slappe optreden van de autoriteiten en de volkomen non-ac tiviteit der overlevenden ging de bevolking van een bloeiende streek en een fraaie stad geheel te gronde. 311. En toen Wltn de straf ondergaan had. Door den man hem toegedacht, Werd eindelijk door man en jongen, Aan de luchtballon gedacht. Och, ja, de ballon ging de lucht in. Door beiden droevig nagestaard, De koopman en de jongen dachten: Was dat nu wel de moeite waard? Poolsche boer mankt goede zaken met den lisens. De staat aan het kortste eind getrokken. Waar vee al niet goed voor is. WILNA. De heer Andrej Moslemski heeft heel het land van Chopin aan het lachen gemaakt door eer zeer zonderlinge transactie, waarbij de staat aan hel kortste eind heeft getrokken. Was dat niet het geval geweest, dan had de zaak waarschijnlijk minder op zien verwekt. Moslemski kreeg het in zijn hoofd, om aanmerking te maken op de wijze van belasting hef fen. Niet alleen meende hij, dat de rijken te welni| betaalden en de armen te veel, hij werd ook persoon lijk en verklaarde, dat hijzelf momenteel niet in staal was, de bedragen te storten, die men van hem ver langde. Toen de crisis zich nog niet zoo deed gevoelen, had hij nooit bezwaren gemaakt, zei hij, maar nu had hij alle moeite om zijn bedrijf in stand te houden en het was dus het beste, dat een paar rijke industriëelen of kooplieden zijn aandeel opbrachten. De inspecteur der directe belastingen trachtte Moslemski met vrien delijke woorden op de onuitvoerbaarheid van zijn vooi stel attent te maken. Juridisch was hetgeen deze wil de, immers uitgesloten. Bovendien zou niemand gene gen zijn, om vrijwillig grootere kosten te maken, dan die, waartoe de wet hem verplichtte. „Dan niet", be rustte Moslemski, „maar van m ij zult U geen plezier hebben", waarop de staat de koeien van den weiger- achtlgen boer in beslag nam, want Moslemski bezat niet minder dan 150 stuks melkvee. Deze zouden de schuld van 7000 Zloty wel dekken. Nu ls het evenwel in Polen niet eenvoudig, van koeien af te raken; d« uitvoer van het vleesch brengt moeilijkheden mee, zoodat Iemand, die geen boer is, en zijn geld wil be leggen, dit bij voorkeur niet doet ln runderen. De boeren zelf zijn over het geheel te slecht bij kas om dure uitgaven te doen. De openbare verkooplng van den veestapel des heeren Moslemski bracht dan ook niets opomdat er geen klanten verschenen. De heeren fiscus-vertegenwoordlgers zaten met de handen in 't haar en wisten niet, wat ze aanvangen moesten, met de honderdvijftig stuks melkkoeien, die evenveel waard waren als een 1000 mark-biljet ln den inflatie tijd. Moslemski kreeg medelijden met de ongelukkige belasting-ambtenaren en verklaarde zich bereid, de beesten „ln pension" te nemen, een maatregel, die men tenslotte als de ecnlge mogelijke aanvaardde. De boer teekende een ontvangst-bewijs en kreeg d« dieren in bewaring. Twee maanden daarna ontving het belastingkantoor een brief van Moslemski, juist een week, nadat de staat erin geslaagd was. de kudde tegen een tamelijk lagen prijs aan het buitenland te verkoopen. Deze brief luidde als volgt: Mijnheer de Inspecteur, Tot mijn genoegen vernam ik, dat U eindelijk op mijn beesten een bod hebt gekregen, dat U de moeite waard lijkt Ik moet U echter in zeker opzicht teleur stellen. Ten eerste maak lk U attent op het feit. dat de termijn, binnen welke lk mijn weigering om te be talen, kan herroepen, nog niet verstreken ls. Ten tweede moet ik erop wijzen, dat volgens art der wet aangaande de directe belastingen, goederen, die In beslag zijn genomen en zich nog ter plaatse bevinden, moeten worden teruggegeven, wanneer de belastingplichtige tot betaling overgaat Ten derde ben ik zoo vrij U de volgende nota aan te bieden, waarbij de gewone vastgestelde prijzen zijn berekend: 150 koeien in pension a 1 zloty per dag: 150 zloty. 63 dagen 9450 zloty Ik verzoek U dit bedrag met mijn schuld te willen vermindering en 2460 zloty op mijn rekening over ts schrijven. Hoogachtend, Andrej Moslemsko. De Staat moet nu bovendien schadevergoeding aan den kooper der koeien betalen! 310. Juist een paar dagen na hun aankomst Zou de vorstenzoon jarig zijn. En men zou dien verjaardag vieren, Met het gebruikelijke festijn. Ook Pim mocht van de partij wezen. Met zijn redder, den piloot Ruiters reden voorbij met hun lansen, Al ging het op leven en op dood. of

Schager Courant | 1932 | | pagina 10