BONT ALLERLEI. Zaansch bedrijf jubileert. Een Donderdag 21 April 1932. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9058 S.D.A.P., WIERINGEN. Keg's Groothandel bestaat 100 jaar. PROCES OM EEN HALVEN CENT. Een eeuw mag In de wordingsgeschiedenis der wereld ien onbeduidend tijdvak zijn. doch in bedrijven en on dernemingen vinden wij het honderd-jarig bestaan een feit. belangrijk genoeg om daarbij stil te staan, dit als een mijlpaal te beschouwen, een terugblik te werpen, de zakenklok even langzaam te laten loopen in onzen gejaagden. voortspoedenden tijd. Het feit nu. dat haar bedrijf honderd jaar bestaat, wordt dezer dagen gevierd door C. Keg"s Groot bande! N.V. te Zaandam. Dit. door het geheele land bekende Zaansche bedrijf, werd den 7den Mei 1832 opgericht, zooals wij lezen in een gedenkboekje ter gelegenheid van dit heu gelijke feit uitgegeven. Opvallend is het. aldus vervolgt de schrijver van het boekje, da' honderd jaar lang aan de leiding van C. Keg's har.Jelszaken mede deelnam een C o r n e 1 i s Keg, allen afstammelingen in rechte lijn van grootvader Cornelis Keg. stichter der onderneming, wiens stoere kop, getuigend van groote energie en werklust op de eerste pagina van dat gedenkboekje staat afgedrukt. In den loop der jaren zijn de leiders der firma om ringd geworden door een aantal trouwe medewerkers, die hen steunen in hun taak, het bedrijf mede waardee- ren als ..hun bestaan", en hen daardoor brengen tot nieuwe ondernemingen, en er mede voor waken, dat de 100-jarige vennootschap geen ouderdomskwalen krijgt, of neigingen van op-lauweren-rusten. Integendeel, zij bevorderen juist, dat steeds de gloed van nieuwe bezie ling aanwezig blijve, die een onmisbare factor in den «bestaansstrijd is. Het voortdurend wisselend proces in de goederen-dis tributie dwingt den koopman open oog te hebben voor de steeds veranderende verhoudingen. De firma Keg heeft bewezen, zich ten alle tijde te hebben kunnen aan passen. Zoo lezen we. dat de firma jaren lang een gr oo ien en-gros afzet had in fusten petroleum, in de jaren 18901894 circa tienduizend fusten 's jaars; doch toen de straat-tankwagens der American Company de wegen begonnen te berijden, was dit voor hen het waarschu wend voorteeken om met die branche op te houden, en binnen het jaar likwideerden zij den petroleumhandel, en werd de attentie en werkkracht gecentraliseerd op het meer welriekend artikel thee en tot heden met suc ces. Zoo zijn er meer voorbeelden te noemen, een han delszaak is een voortdurende oefenschool, en dit vormt juist een groote bekoring. Het ware dwaasheid zich te gen het onvermijdelijk logische te gaan verzetten. De evolutie is snel gegaan. Corn. Keg le (1832—1874) kon met lange pijp de af nemers uit Westzaan, Oostzaan, enz. afwachten. Cóm. Keg 2e (18841889) reed met paard en wagen baar de afnemers in de provincie. Corn. Keg 3e .schrijver van het gedenkboekje en een der tegenwoordige hoofden van de onderneming) nam de fiets mede op den trein en ging de provincie in. Thans gaan de reizigers per auto. Zij wisselen Ra dio-telegrammen met Ned. Indië of ze schrijven daar heen per Luchtpost, de ideaal postverbinding met de overzeesche gewesten. Gedurende de laatste 30 jaar heeft Keg's theehandel zich voortdurend uitgebreid, terwijl ook koffiebranderij een belangrijke plaats in het bedrijf inneemt. Hiernaast heeft zich de handel in peulvruchten krach tig ontwikkeld, zoowel in het binnenland als voor ex port Met kracht legt de tegenwoordige Groothandel zich ook toe op het exporteeren naar onze Oost-Indische gewesten, met dit gevolg, dat thans met elke uitvaren de mail- of vrachtboot goederen naar Indië door de vennootschap worden verladen. Met het gevolg, dat thans Keg's verpakte peulvruchten enz. in alle toko's over gansch ons Ned. Indië zijn te verkrijgen. De eerste jaren na den oorlog, aldus vervolgt de schrijver in zijn chronologisch overzicht, waren bui tengewoon moeilijk en veel energie was noodig om door allerlei chaotische toestanden heen te werken. Halve nachten moesten besteed worden aan bespre kingen en nieuwe plannen. In dit nieuwe tijdvak ontplooide zich naast verpak te thee en koffie, het fabriceeren van verpakte le vensmiddelen. Deze branche was voor' ons nieuw, doch een eisch dos tijds. Toen wy een paar honderdduizend pakjes levensmiddelen per jaar produceerden, waren wij al verheugd met het resultaat, doch als wij vermelden, dat wij nu over millioenen pakjes spreken, dan ia dit wel een bewijs, dat onze blik in de toekomst voor deze goederen-distributie tot heden juist was. Het steeds groeiend bedrijf heeft een machtige be koring, doch het nadeel was, dat de panden niet me degroeiden, zoodat onze jas te klein werd. In 1929 werd het besluit genomen om een flink fabriekspand aan den Hoogendijk te bouwen; op den Ion Februari van dat jaar ging daarvoor de eerste spade in den grond. Op het 1200 M2. groote terrein naast ons oude pand Hoogendijk 27, Zaandam, verrees het nieuwe ge bouw, waarin ons geheele bedrijf werd gecentraliseerd, n.1. de administratie, goederenopslag, fabriceeren, ver pakken, theepakkerij, koffiebranderij. Dit pand kan zes millioen kilogram goederen bevat ten en biedt, aan diep vaarwater gelegen, groote ge makken en efficiency in bedrijfs-exploitatie en ook groote uitbreidingsmogelijkheden. Na het noemen van enkele getrouwen, die reeds van 15 tot 40 jaar de firma hebben gediend, zonder noch tans te kort te doen aan de andere medewerkenden, wier arbeid door de directie niet minder gewaardeerd wordt, eindigt de schrijver: Als wjj terugzien in het verleden, dan geeft de her innering ons moed om met energie verder te arbei den en de tweede eeuw vol vertrouwen aan te vangen. Inderdaad hebben wij bij het doorlezen van dit ge denkboekje den indruk gekregen, dat het een hechte basis is, waarop de firma Keg haar uitgebreiden groothandel in thee, koffie, verpakte levensmiddelen, peulvruchten, grutterswaren, granen, enz. enz. (wie kent al deze artikelen niet!?) heeft opgebouwd en voegen wij gaarne onze welgemeende felicitatie bij de zeer vele, die straks op het kantoor der directie van dit solide Zaansche bedrijf zullen toestroomen. Over het debat naar aanleiding van de rede van het Kamerlid Van der Sluijs kunnen wij het volgende ver melden: De heer Bontkes stelt vragen naar aanleiding van het gesprokene van den heer Wijnkoop tegen de S.D. A.P., Werkloosheid in Rusland. Zegt dat 2 S.D. kamer leden voor de Tarwewet stemden en vraagt verder wat spr. voor verwachting heeft van de boeren en pachters. De heer Schepers verkrijgt dan het woord, doch dezen kunnen we niet goed volgen, daar spr. eenigs- zins gebrekkig spreekt en in de rede wordt gevallen. Het komt hier op neer, dat de heer Van der Sluijs de spreker van hedenavond, Burgemeester is van de gemeente Goor en als zoodanig vergunning heeft ge geven tot colporteeren, in zyn gemeente. Dat spr. geen goed leider is omdat hij bij het colporteeren van zeke re partij geen bijdrage gaf. Aan zijn deur staat ver meld. ,".Aan de deur wordt niet gekocht", enz. De heer Schepers noemt het geen goed leider. Hierbij wordt aangehaald de Groningsche landarbeiderssta king en de Textiel-staking. Van de hoofdleiders der S.D.A.P. is niets te verwachten. Een socialistische partij is wel goed, maar geen leiding der S.D.A.P.- hoofdmannen. Daarna verkrijgt de heer R. Holtjer het woord. Deze is het ook lang niet met spr. eens. Om al het gezegde te memoreeren, kunnen we niet doen, maar spr. vraagt: hoe staat de S.D.A.P. tegenover de groote militaire uitgaven? U zegt: sluit aan bij de S.D.A.P., maar wat doet die partij tegen militairisme. Hoe niet in Engeland ,waar het werkloozen-aantal steeg van 1.000.000 tot 3.000.000. Men zie in Duitschland, waar Hindenburg, een groot moordenaar, weer is herkozen. Spr. noemt Spanje, waar de S.D.A.P.-ers achter de machinegeweren zitten. Spr. zeide, iedere klasse moet zich zelf bestrijden, maar hij weet niet wat zelfbestrij- ding is. U hoeft geen leider te zijn. Hij wordt ver leider. Spr. noemt den Twentschen strijd, die op niets is uitgeloopen, dat wisten ze vooruit. Het ging juist goed zoo: toen enkele fabrieken stilstonden, konden de oude voorraden opgeruimd worden. Een enkele on derkruiper werkte door. Het verraad der S.D.A.P. is groot. Verder spreekt de heer Lukkie .Deze wil niets zeg gen, maar vragen, 't Is hem opgevallen, dat de spreker verschillende malen heeft gesproken over moties en amendementen, door spreker bij de Tweede Kamer in gediend en welke steeds zijn verworpen. (Spr. wil hier mede waarschijnlijk aanduiden, dat ze niet aanneme lijk waren). Verder wil spr. vragen of de heer Van der Sluijs iets wil zeggen over het voorgevallene op het S.D.A.P.-Paaschcongres. Verder vraagt spr.: hebben wij als arbeiders ons te bemoeien met de boeren. Als mensch moeten we ze de hand toereiken, doch het zijn toch ook werkgevers, en hebben de boeren de hulp van de arbeiders verdiend? Spr. zou zeggen: laat ze smoren. Als wij ze uit den put helpen, zullen wij stap voor stap achteruitgaan. Dat deze heeren het niet eens zijn met den spreker van hedenavond, blijkt uit het vermelde en het werd rumoerig op de vergadering. De heer Siesling heeft vooraf het woord niet ge vraagd, maar vraagt nu het woord naar aanleiding van wat de debaters vertelden. Spr. is van meening, dat er een misverstand bestaat. De heer Van der Sluijs komt hier spreken over een zeker onderwerp en vertelt hoe het daarmede staat, maar komt hier toch zeker niet over andere zaken te spreken, welke hier ver buiten vallen! Verder wil spr. hier niets van zeg gen, want dat zal de heer Van der Sluijs wel doen. Deze zegt dan dat hij hierheen is gekomen om uit sluitend te spreken over den landbouw en heeft zich hiertoe bepaald. Vele vergaderingen worden gehouden en op d$ eene plaats wil men hierover spreken en op de andei'e plaats daarover. Te Wieringen zou ik spre ken over den landbouwcrisis. Er worden nu zaken aangehaald, waar deze besprekingen totaal buiten val len. De vragen van den heer Bontkes worden dan ook naar genoegen beantwoord. Wat Rusland betreft, is niet veel van na te vertellen, want daar is geen pers vrijheid; het ware komt men nooit te weten. De be richten zijn zeer onbetrouwbaar. Wat spr. van de kleine boeren en pachters ver wacht is, dat als ze niet organiseeren, het veel slechter zullen hebben als de arbeiders. Onder de boeren zijn echter ook rijken en armen. Spr. zegt verder, van de heeren Schepers en Holtjer geen hoogen dunk te hebben gekregen. Het gelijkt er op zoo het was voor een 40 a 50 jaar terug; toen hoor- de men precies dezelfde geluiden. Spr. noemt het een gemier en gewroet. De opmerking van den heer Schepers, over collecte in Goor deelt spr. mede. dat alle aanvragen om collec te in ziln gemeente zijn toegestaan. Er is gecollecteerd en om alle collecten te steunen, gaat niet aan. Spr. zegt wat mijn vrienden zijn, steun ik, ongeorganiseerden ook Wy kregen ook een vakbond om steun. En de organisten noemt spr. waardeloos en den vakbond een prul van een ding, want vanaf den eersten dag der staking liepen ze al om steun. En spr. steunt niet diegene, welke ons uitschelden voor verrader. Een verrader geeft geen steun. Spr. is op vele vergaderingen geweest, maar hoort zulk gemier en gewroet nergens (allerlei hatelijke uitin gen worden den spreker toegeroepen). Spr. noemt het ver beneden peil. De heer Scheper beschuldigt verder, dat de staking der landarbeiders en de Texeltielarbeiders is kapotge maakt door de S.D.A.P. Spr. zegt dat het gezegde zoo dwaas is, dat hij er verder niet op ingaat. Verder deelt spr. mede als antwoord op de vraag van den heer Holtjes. dat spr. lid is der S.D.A.P. en niet van een boerenpartij. Verder deelt spr. mede. dat hij opkomt voor de onder drukte boeren en niet voor de rijken. Eenmaal zal de tijd komen dat ze zich aan onze zijde scharen. Verder noemt spr. het grof, dat de vrager zegt, dat spr. zou hebben gezegd dat de steun die boeren door de arbei ders moet worden betaald. Elk slachtoffer moet steun hebben, die het slachtoffer is van het kapitalisme. De eene hongerlijder moet niet door de andere hongerlij der worden geholpen, doch uit de schatkist, dat is ge zegd. Wat de vrager verder beweert als eerder door hem genoemd heeft spr. niet beweerd, en zegt dan nogmaals uitvoerig wat wel is gezegd. De heer Lutkie wordt vervolgens beantwoord. Wat betreft de motie's enz. zegt spr., wanneer je een zaak verliest doe je de volgende keer nog meer je best. Wat het smoren der boeren betreft, zegt spr., dat de con clusie is: maak de beweging sterker. Wat het achteruit gaan der arbeiders betreft, is niet waar wat de vrager zeide. De tijden van nu zijn onnoemlijk veel beter als vroeger voor den arbeider, en bewijst dit met gegevens. Wie weten wil hoe het met den arbeider was voor 40 jaar leze „De Dageraad der Volksbevrijding". De rilling gaat langs je leden als je het leest. Verder ontspinnen zich verwarde gesprekken, welke wjj niet meer kunnen volgen. Door de steeds gedane interrupties was het reeds vermelde ook slecht te volgen. De heer De Vries sluit daarna de vergadering, waar velen schijnbaar geen genoegen mede schijnen te ne men. De Vries geeft dan nogmaals enkelen het woord en houdt daarna een vurige rede en slingert met luide stem bewijsmateriaal door de zaal, wat alles grooten- deels staande wordt aangehoord. Enkele aanwezigen verzoeken nog eens een debat avond te mogen houden. Parijsche musicus wil zijn „geld" terug hebben. Het proces verloren en den advocaat een som geld moe ten betalen, waarvan deze wel twee wereldrei zen kan maken. P a r ij s. De heer Jean Barry had zioh een tien- rittenboekje aangeschaft voor de métro en meende nu zonder verdere betalingen van dit vervoermiddel te mogen gebruik maken. Het bleek echter, dat hij zich vergiste, want de spoorwegmaatschappij verhoogde het tarief met één sou, toen de eigenaar van het boekje nog éen biljet over had. De conducteur ver zocht met de beleefdheid, den Parijsohen conducteurs eigen, om bijbetaling der vijf centimes, maar Barry beantwoord dit verzoek met tal van afkeurende uit spraken aan het adres der métro-directie: Een schan de was het; afzetterij, enz. Daar de trein echter zon der den temperamentvollen reiziger zou zijn vertrok ken, wanneer de laatste de sou niet had willen geven, volgde hij den raad van den conducteur in 's hemels naam maar op. Tegelijkertijd drukte hij hem echter een franc in de hand en eischte kwitantie voor den bijgepasten sou. Gewapend met de kwitantie, die hem onmiddellijk was verstrekt is toen de heer Barry ach teraf naar een advocaat gegaan, en heeft dezen de kwestie uitgelegd, waarna de jurist de zaak in drie instanties verdedigde., en verloor; hij zorgde er even wel voor, dat hij er zelf niet bij te kort kwam en den métro-passagier heeft het een som gekost, groot ge- •noeg om twee wereldreizen te maken. Jean Barry geeft het echter niet op. Hij wil en zal zijn sou terughebben, al moet hij, na het proces te hebben gewonnen, de andere sous, die noodig zijn voor iemands levensonderhoud, er ook bij bedelen! Van een vrouw, die haar man verkocht. Het Staatsgerechtshof in Moskou heeft zich in één dezer dagen met een aanklacht bezig gehouden, die in Rusland ook door radio bekend is gemaakt, blijk baar met het doel om vrouwen tegen den verkoop van hun echtgenooten te waarschuwen. In een aan den Russischen staat behoorende ka- toenfabriek te Rodock, werkte sinds eenige jaren een echtpaar, waarvan drie kinderen de school bezoeken. Korten tijd geleden kwam bij de vrouw een vrien din op bezoek, die op een klein dorp als onderwij- wres werkzaam is. öe onderwijzeres klaagde de fabrieksarbeidster baar verdriet en vertelde, dat ze graag wilde trou- maar in het dorp geen gelegenheid had met mannen kennis te maken. Tenslotte verzocht ze haar vriendin als huwelijks makelaarster op te treden. Deze zou dan voor haar moeite honderd roebel ontvangen. Toen de man van de fabrieksarbeidster thuis kwafn, werd de kwestie eens nader besproken. De arbeidster wilde beslist de honderd roebel verdie- nen en had al oen heel aardig plannetje bedacht. Do man zou zich laten scheiden en met de onderwijzeres trouwen. Na uiterlijk twee maanden zou hij zich weer van de onderwijzeres laten scheiden en bij zijn eerste vrouw terugkomen. De man vond het goed; ook de niets vermoedende onderwijzeres was zeer in oaar nopjes. De scheiding had plaats en zooals over eengekomen was trouwde de man met de onderwij zeres. Het jonge paartje ging overgelukkig de witte broodsweken in het kleine dorp vieren. De fabrieks arbeidster ontving de honderd roebel. Het zaakje scheen tot ieders tevredenheid vlot te verloopen. Maar Toen kwam helaas al spoedig oneenig- beid in het spel. De oorzaak was de trouweloosheid van den man. Zijr. nieuw vrouwtje beviel hem best. £e beviel hem zelfs nog beter dan zijn eerste uitver korene. Na twee maanden viel het scheiden hem te zwaar: hij bleef! Nog twee maanden verliepen: de fa- Dneks .rbeidster met haar drie kinderen wachtte ver geefs op den heer des huizes. Toen kreeg de geschei den vrouw een aanval van woede. Ze zou hem zelf gaan halen! Maar ook dat hielp niets. Hij dacht er niet aan de onderwijzeres in den steek te laten! Hoe de vrouw ook bad en smeekte, hij hield voet. bij stuk! Waarop de arbeidster in arren moede naar den rechter liep. Een proces volgde waarbij de vrouw overeenkomstig de afspraak van destijds, den terug keer van den man eischte! Onze arme arbeidster trok echter aan het kortste eind. De man kan bij zijn onderwijzeresje het gelukkig leventje voortzetten! En de fabrieksarbeidster is thans op zoek naar een trouwlustig heer! De lotgevallen van een diamant. en haar onheil-aanbrengende werk zaamheid. Naar uit Londen verluidt, voert de Amerikaanschc millionnair, John D. Rockefeller, onderhandelingen over den aankoop van één der schoonste diamanten, die er ter wereld bestaan. Het betreft een diamant van zeldzame schoonheid, die hekend is onder den naam: „Groot-Mogol". Rockefeller zou voor den steen, die 280 karaat, diamant, bevat, de somma van ruim 2 millioen francs hebben geboden, hetgeen met oen bedrag van f200.000 overeenkomt. Weinigen kennen de fantastische geschiedenis van deze reuzendiamant, om het bezit waarvan bloedige oorlogen hebben plaats gevonden. Zooals met vele diamanten het geval is, heeft ook de Groot-Mogol zijn bezitter zelden geluk en rust gebracht. Toen de Tartaren vanuit Afghanistan Indië binnen vielen en de hoofdstad Delhi veroverden, bevond zich onder de buit ook de Groot-Mogol. De Tartaren- aanvoerder, Mohamed Sjah, droeg den steen op zijn tulband. Hij nam den titel Groot-Mogol aan, welke naam op den steen overging. Het volk, bijgeloovig als steeds, schreef aan den steen een heilzame werking toe! Toch duurde de vreugde van Mohamed Sjah niet lang. In 1739 vernietigde een nieuwe veroveraar Nadir Sjah het rijk van den G'oot-Mogol. Mohammed Sjah werd op zijn beurt onttroond en voor de twee de keer verwisselde de steen van bezitter. Ook Nadir bracht de 3teen geen geluk. Hij werd acht jaar latei door con godsdienstige dweper vermoord. Roovers ontnamen den moordenaar zijn bezit. Tenslotte belandde de steen bij den nieuwen heer- scher Sjujah ""'ah, die echter spoedig voor Achmed Sjah het veld moest, ruimen. Steeds weer verdween de steen voor korten tijd om dan weer op don tul band van een nieuwen vorst tc prijken en weer opnieuw verder, aan te. brengen. Ook den laatsten Indische bezitter Dulip Singh ontging het noodlot niet. Hij werd door de Engelschen afgezet. De Groot Mogol verhuisde naar Engeland, waar Lord Dal- housie hem in 1850 aan Koningin Victoria cadeau gaf. In Europa schijnt de steen zijn onhcil-aanbren- gonde werkzaamheid te hebben beëindigd. Misschien het gevolg van verandering van werelddeel. Konin gin Victoria s.":rf. een langdurige gelukkige re geering, op zeer hoogen leeftijd een zachten dood. Ook haar opvolgers is het nogal meegeloopen. Reeds tachtig jaar schijnt de Groot-Mogol tot rust te zijn gekomen! We zijn benieuwd, hoe de diamant zich in Ameri ka zal gedragen, als de steen zijn oude kuren weer eens herkrijgt, dan vreezen we, dat de thans in alle opzichten gezonde 3-jarige John D.Rockefeller de honderd j ar niet zal halen! Bijgeloovig schijnt hij althans niet. tc zijn. Een parlementair gezendheidsattest. De datum voor de Fransche parlementsverkiezin gen nadert, thans met, reuzenschreden en de Fransche pers is thans druk bezig haar lezerskring met, de, naar haar meening, meest geschikte persoonlijkheden bekend te maken en ze als canclidaat aan te bevelen. Bovendien heeft de uitgever van een Fransch politiek tijdschrift een voorstel gepubliceerd, dat om. zijn eigenaardigheid wel waard is om overal, waar een volk met een parlement gezegend is, bekend te wor den. Het bedoelde voorstel komt hierop neer. dat iedere candidaat voor een parlementszetel verplicht wordt, vóór het aanvaarden zijner candidatuur een ambte lijk gezondheidsattest over te leggen en wordt o.a. ge motiveerd met de karakteristieke bewering, dat het huidige politieke leven hooge eischen stelt aan de le venskrach' in het algemeen, en het zenuwstelsel in het bijzonder. Slechts een afgevaardigde, die kern go- zond is zoo wordt geargumenteerd is in staat de vele banketten zijner kiezers, de eindelooze spoor- reizen tot het bijwonen van vergaderingen, de ver moeiende discussies en de ergernissen, die hij daar bij dikwijls verduren moet. te verdragen...... en dat, gewoonlijk nog wel vier jaar lang! Tegen hot voorstel is eigenlijk niets in te brengen... Als men niets heeft te doen Misdadigers vestigen records. Op het eerste gezicht lijkt het. onmogelijk, dat moordenaars, smokkelaars, e.d. het tusschen vier mu ren tot buitengewone prestaties brengen. Het eenige wat men zou kunnen verwachten is, dat één of an dere onderwereldfiguur het kampioenschap „lang zit ten" op zijn naam krijgt. Nu wij goed nadenken, valt het ons in, dat ook een kampioen-uitbreker nog zou kunnen voorkomenHiermee zijn we echter reeds buiten de cel. Eenige maanden geleden bedacht iemand, die ge straft was wegens schriftvervalsching iets geheel nieuws. Hij dichtte een liefdesbrief op den achter kant van een postzegel: 113 letters. Dit tijdverdrijf leek een gevangene te Leipzig zeer verheffend en hij p«-nde eventjes3417 letters op de achterzijde van een postzegel. Een valsche munter, die in Lyon was ondergebracht, ging „er ernstig voor zitten" en ver sierde een Siamecsche postzegel met 7045 letters, waarna een Rus, die het niet bijzonder intellectueele beroep van struikroover uitoefende, 7500 letters op één postzegel kreeg. Dit record is nog niet verbeterd. Maai de man moet tegenwoordig een bril dragen. Bloedwraak in Amerika. Amerikaanselie bladen berichten van een ongewoon geval van vijandschap tusschen twee families te Keava in den staat Missouri, die al 112 jaar duurt en bijna jaarlijks nieuwe slachtoffers eischt. Korten tijd geleden stierf slachtoffer nummer 201 aan zijn verwondingen. Het betreft hier de families Fleetwood en Olsay, die tot de oudste inwoners der stad be- hooren. Wel weet niemand, zelfs niet één van de huidige afstammelingen der twee geslachten, wat de aanleiding tot de veete is geweest, maar dat schijnt niet het minste bezwaar te vormen om elkaar af te slachten. Men gaat ook met zijn tijd mee: vroeger vocht men het met de karabiin uit: thans zoekt men zijn heil in revolvers en automatische geweren. De bloedige vijandschap herinnert aan de Vendetta op Napoleon's geboorte-eiland Corsica, een eeuwenoude gewoonte, die thans echter gelukkig aan het uitster ven is.

Schager Courant | 1932 | | pagina 5