Abonnementsgelden» Uit onze Omgeving. DE LANGENDIJKER GROENTENVEJLINGEN. W 1 E R I N G E A Zaterdagavond was door de besturen van den Jonge- llngs-Ceheelonderbood en de Alg. Ned. Geheelonth. Bond, afd. Wlerlngen, een openbare propaganda-ver- gaderlng voor drankbestrijding uitgeschreven, te houden in „Concordia" van den heer Jb Bruul te Bippolytushoef. Als sprekers zouden optreden de beeren J. Spreeuw van Zaandam en J. W. Vlind van Krommenie. Verder zou medewerking verleend wor den door den heer en mej. Lodder van Nieuwe Nle- dorp. De opkomst was echter voor dezen avond zeer ilrcht. Enkele menschen waren aanwezig, zoodat be goten werd, de vergadering niet te laten doorgaan. Arbeidsbemiddeling. Daar de werkzaamheden aan de Zuiderzeewerken sterk verminderen, is door B. en W. van Wlerlngen opgedragen aan de Arbeidsbemiddeling eerst aan werk te helpen alhier ingeschreven gehuwde personen die te Wieringen met hun gezin gevestigd zijn. En voorts aan werk te helpen ongehuwde kostwinners, welke behooren tot een gezin dat hier woont. Arbeid In de Wierlngermeer. Voor hen, die er belang bij hebben, willen we nog de aandacht vestigen op het volgende: Gedurende de maanden April en Mei worden èn door de Grond-Mij. én door de Ned. Heide-Mij. be slist geen arbeiders aangenomen. Zeegrasindustrie. Op uitnoodiging van den directeur der N.V. Neder- landsche Zeegras-industrie, den heer B. J. Gelder van Amsterdam kwamen Zondagmiddag in café Scheltus te Hippolytushoef bijeen, zij die belang hebben bij het maaien van zeegras en den geregelden en toonenden afzet van dit product. Na afloop van bovenvermelde bespreking zal een voorstel worden gedaan om te komen tot het ver krijgen van een „Laad- en losgelegenbeid aan de Noordwestkust van Wieringen". De heer B. J. Gelder heet de aanwezigen hartelijk welkom, naar schatting ongeveer 60 personen. In het bijzonder worden welkom geheeten de heeren O. J. Bosker, de heer De Leeuw, Inspecteur van Registratie en Domeinen en enkele visschers van Texel. Spr. stelt het ten zeerste op prijs, hun komst bewaarheid te zien. De bijeenkomst is om vriendschappelijk overleg te ple gen en niet om oppositie te voeren. De besprekingen zullen speciaal voeren over zeegras en los- en laad plaats. Spr. komt steeds op Wieringen en moet dan van vele belanghebbenden hooren: kan dit of dat niet zoo of zoo gebeuren. Achteraf iets bespreken geeft niets, daarom zijn we nu bij elkaar om eens samen deze zaak te bespreken. Spr. hoopt publiciteit door de ,pers. We kunnen wel besprekingen houden, doch geen beslissingen. De Gemeenteraad moet beslissen en spr. bad dan ook liever meer raadsleden hier gezien. Spr. is van meening, dat er misverstanden heer- schen. Er is crisis en er wordt veel over gesproken. Spr. wil daar echter niet op Ingaan. Er wordt echter wel eens overdreven en spr. gelooft niet aan een crisis in het zeegras. Wel ls de afzet niet zoo vlug gegaan als anders, doch zou zeker vlug ger zijn gegaan als de prijs niet zoo overdreven hoog was geweest en de kwaliteit niet verwaarloosd was geworden. Wil het zecgrasbedrijf blijven bestaan, zal in de eerste plaats de kwaliteit zoo goed mogelijk móe ten-zijn.- Deze laat te wenschen over. Spr. zegt niet in gevlei te willen komen, maar zegt dat de visschers gefoudeerd hebben, slechte kwaliteit te leveren,, en wijst er op dat hij zelf alleen meer zeegras laat per sen als andere te samen en uit den aard daarvan wel *at over zeegras kan zeggen. Wat het gevischte be- Ireft, is dank zij de verlaging dat ook veel vlugger weg gegaan. Spr. gelooft dat het met gemaald zee gras evenzoo zal gaan, als de verhooging er maar af gaat. Het zal dan met de nieuwe oogst gerust wel beter gaan. Spr. heeft er vorig jaar ook op gewezen, niet met maaien te moeten stoppen. Stoppen met maaien om bang te zijn voor overproductie is niet noodig. Toen heeft spr. het ook goed ingezien. Als de extra-prijs, welke de gemeente er op gelego heeft, er maar weer afgaat Ieder kan nog voldoende verdie nen. Zoo van buiten af is gezegd dat a^. zomer weinig of niet gemaaid zal worden, doch het zou niet erg zijn al zouden er een 2000 halve baaltjes over blijven. Het doorgaan met maaien ls niet alleen in het belang van de visschers, doch ook in het belang van de rijders, drogers, landverhuurders, persers en een ieder die er wat mede te maken heeft. Al die menschen kunnen er aan verdienen. Het is zuiver een gemeentebelang In dien het maaien doorgaat De kwestie Is deze: dat de gemeente vooruitziet, en denkt aan het belang van het algemeen en de verhooging van prijs er af doet, Zoo wel op Texel als hier moet dekw aliteit zoo goed mo gelijk gemaakt worden, vooral van het gemaaide zee gras. Spr. wil de aanwezigen er op attent maken, dat voor gemaaid zeegras alle handelaren éen en denzelf den prijs betalen. Wat de éen moet betalen, moet ook de ander betalen. Hieruit blijkt dat alle maaiers er ook het zelfde belang bij hebben. Spr .acht voldoende afname mogelijk als de opgelegde prijs er af gaat. In den handel wordt spr. er steeds op gewezen, dat de prijs naar beneden moet, doch dit gaat niet buitenom, maar wel met gezamenlijk overleg. Vervólgens wordt de meening gevraagd van de aan wezigen. De heer J. Dekker verkrijgt dan het woord. Zegt ook ln zeegras te handelen, doch een kleine handelaar te xijn. Spr. is het niet met den heer Gelder eens. Want indien de prijs omlaag gaat, is spr. bang, dat de koo- pers bang zullen zijn dat de prijs nog lager zou wor den en daardoor minder koopen. Je zou dus krijgen een lageren prijs en nog minder afzet. Spr is van meening, dat de oorzaak van de afname niet aan den Prijs ligt, doch wel aan het volgende: De stand der welvaart is den laatsten tijd zeer ver hoogd en de vroegere gebruikers van zeegras stellen hoogere eischen en kan uit ervaring spreken. In Bel- ?ië heeft spreker zijn afzet en zijn afnemers zeggen *ooit: het zeegras is te duur, doch zijn afnemers kun nen het niet kwijt. Spr. noemt verschillende van zijn afnemers bij naam, welke niet meer kunnen afleve ren omdat het niet gevraagd wordt. De hoogere wel- staud onder de menschen is oorzaak dat ander vul materiaal wordt gebezigd. Spr. zegt dat ook de kwa- 'Iteit een voorname factor is. Frankrijk welke vroe ger ook wel afnam, is nu ook veel minder om de reeds genoemde reden. Spr. dringt er dan ook op aan vooral den prijs niet te verlagen. Er is geen vraag. Er worden verschillende gevallen genoemd, welke het zee- grasbedrijf stagneeren. Zoo zegt spr. b.v. de R. Star Line, een scheepvaartr-Mij., gebruikte zeegras voor de matrassen voor reizigers welke naar elders werden vervoerd. De matrassen werden éénmaal gebruikt en dan vernietigd. Dat was een goede afnemer. Dat rel- zigersvervoer ligt stil en zoo noemt spr. meer gevallen. De heer Gelder wil niet in debat treden, doch zegt dat buiten België ook nog vraag bestaat. Spr. zou wel andere bewijzen kunnen overleggen. Als een artikel duur is, wordt het niet zoo vlot afgenomen als dat het goedkooper is, dat is volgens den heer Gelder. Tot beden is door hem 2700 baal afgenomen, en is er van overtuigd, dat de boel stopt, alleen om den hoogen prijs. Op het oogenblik werdt er veel gevischt zee gras verhandeld, allen om den lageren prijs en dit gaat ten koste van het gemaalde. Spr. zou ook de meening der visschers wel eens willen hooren, of de Pnjs gehandhaafd dient te blijven. Spr. maakt het voor zich zelf niet uit. De heer J. de Wit vraagt hoeveel er dan af zou moeten, De toeslag er af is niet van beteekenls, want winst is er niet. De heer M. Koolj ia van meening dat de heer Gel der onbeslagen op het ijs is gekomen. U moet met winst of zonder winst toch evenveel betalen. De heer Jn. Tijsen ls het met sommige gezegden van den heer Gelder niet eens. Iemand die er geen verstand van heeft, kan wel zeggen: het moet zoo of zoo. De maaiers hebben, indien uitgerekend, een laag loon, er moet hard voor gewerkt worden, halve nach ten en lange dagen. Als men maar raak zou maaien, zou ook een strop zijn. Dan zou het zeegras misschien in de koog blijven staan, aan weer en wind blootge steld. Vroeger was dat anders. De handel liep vlug van stapel, eer het zeegras ln balen wes, was het al verkocht Dan ging soms tweede soort voor eerste soort weg. De oogst van het vorig jaar was goed, maar de malaise heerscht. Prijsverlaging door de ge meente zou niet zoo erg zijn Er zijn ook handelaren die veel in voorraad hebbenen als we nu goedkooper gingen afleveren is niet billijk tegenover hun colle ga's. En zoo slecht als juist medegedeeld, ls de toe stand ook nog niet De vorige oogst is geneel opge ruimd De laatste oogst is weg op 3895 baal na en het duurt nog 5 maanden eer de nieuwe oogst klaar is, als nu van deze oogst nog eens 1700 baal verkocht kan worden, dan zouden er nog twee duizend baal over blijven. Voor 't gemeentebestuur is dit misschien geen bezwaar om door te maaien, met volle capaciteit, maar de wiermaaiers blijven er mee zitten. De heer Jn. Lont zegt dan ook iets over stopzetten en de productie. De kwaliteit zit veel In de visschers zelf. Niet alleen op het laatst van den tijd wordt slechte kwaliteit gemaakt, maar door sommigen ook ln het begin. Als men denkt: hak maar raaF en doe maar raak, dan gaat het niet. Daar kan door de vis schers zelf veel aan gedaan worden. Spr. vraagt dan tenslotte aan den heer Gelder, of het werkelijk eerste soort voor den tegenwoordigen prijs te duur is. De heer Gelder zegt, als het echt mooi goed is, daar ls veel meer vraag naar. Een groot deel van den ach teruitgang zit ln de slechtere kwaliteit. Spr. heeft zee gras, afkomstig van Lont gehad, en ook van anderen, waar hij wel zesmaal zooveel van had kunnen heb ben. Er wordt te weinig verschil gemaakt in de kwa liteit Daarover komen we echter niet spreken, en dwalen af. De heer N. de Haan, Vatrop, zou echter wel over de kwaliteit willen spreken. Deze noemt den tegen woordigen keurmeester een lap die er bij hangt en wordt dan persoonlijk, wat de sympathie der vergade ring niet wegdraagt. De heer Gelder zegt dan dat de hoeveelheid door Tijsen gezegd, minder is als de menschen buitenaf zeggen. Er wordt gezegd: we stoppen vroeg met maaien en er wordt gezegd: we maaien in het geheel niet en om deze reden heben vele menschen mij ge vraagd: Weet u daar niets tegen te doen. Er moet wat gedaan worden, dat dezen zomer wel gemaaid wordt. Dat zal in het belang van Wieringen zijn en het rijk. Als er geen prijsverlaging van gemaald zeegras komt, zal meer gevischt en verkocht worden. Spr. heeft de laatste 4 weken 1000 balen gevischt verkocht, wat anders gemaaid zou zijn geweest In gemaaid zee gras wordt speculatief gekocht, om te verlagen be hoeft men met die menschen geen medelijden te heb ben. Spr. staat hier niet om den prijs naar beneden te krijgen, maar vraagt de meening der belanghebben den. Verschillende menschen verzochten 50 ct. verla ging. De gemeente heeft nog ruim 25000 gld. reserve kapitaal. Als er niet gemaaid wordt, hebben allen er nadeel van, en dit kan vermeden worden. Spr. waar schuwt dan, het gaat niet om een of ander koopman. De heer J. Tijsen zegt dan: de spr. had het over wel of niet maaien en hoorde dat van buiten zeggen. Spr. Is er echter van overtuigd, dat het beginsel van den gemeenteraad Is, om zooveel mogelijk te maaien. Er zal zeker niet te weinig gemaald worden. Dat de oogst Het weer is best voor de bewaarkool, maar niet voor de talpen. De prijzen zijn wat beter geworden, doch deze ver betering sorteert weinig effect. De poging van de gemeentebesturen tot het verkrijgen van toeslag. Roods kool stijgt tot boven f5, veel lager dan het vorige jaar, toen de aanvoeren veel geringer waren. Gele kool tot f6. Deensche witte iets beter. Buitenge woon groote aanvoer. Weinig uien, onde prijzen Bieten en wortelen be vredigend Taaie gele iets beter. Het weer houdt zich best, zegt de Langendijker tuinbouwer; althans voor de winterkool, welke nog in de boeten is opgeslagen. De verbouwers van tul pen beweren echter het tegendeel, en zijn van oor deel, dat het met de tulpen slecht zal uitpakken, nu het maar koud en guur weer blijft. Door de slechte uitkomsten van den groven tuinbouw zijn hier langzamerhand meer tulpen gekweekt, zoodat ve len al rekening beginnen te houden met de uitkom sten van die cultuur. Er zijn zelfs bouwers, die ge durende een paar jaar konden oordeelen, dat het resultaat van hun bedrijf nog vrij bevredigend was, daar de uitkomst van de bollenteelt een zoodanige was, dat het de slechte resultaten van den tuinbouw niet alleen compenseerde, doch nog een exploitatie winst deed verkrijgen. Het laatste jaar was dit echter niet het geval en het is te vreezen, dat het ook dit jaar helaas niet zal gebeuren. Voor de winterproducten nochtans is het uitge zocht weer. Het is wel voorgekomen, dat half April de temperatuur van dien aard was, dat er in de kool, die nog in de schuren lag, .gewas" kwam. Dan was het met de qualiteit gedaan. Op 't oogenblik heeft men daarvan nog geen last, zoodat dit nog een mee valler kan worden genoemd, te midden van alle el lende, die hier wordt doorgemaakt. Die meevaller brengt echter maar weinig geld in het laadje en dat toch is het waaraan de tuinbouwers gebrek hebben. Het is toch eigenlijk een groot schandaal, dat men in Den Haag maar net doet, of er geen vuiltje aan de lucht is, nu de rentelooze voorschotten aan de tuin ders zijn verstrekt. Wie echter met den toestand bekend is, en weet, wat er nu eigenlijk door de nood lijdende tuinders is ontvangen, krijgt neiging, om op grove wijze te critiseeren de manier, waarop in Den Haag in de tuindersnooden wordt getracht te voorzien. Dat lijkt heusch nergens op. Dat schreit ten hemel en als wraak een zedelijk geoorloofd mid del was, zou men werkelijk kunnen begrijpen, dat er in die richting werd gedacht. De tuinders zijn te lankmoedig en te vreedzaam dan dat ze met harde maatregelen zouden beginnen. Bedenkt men echter dat alleen in de 4 Langendijker gemeenten voor on geveer f 400.000 aan rentelooze voorschotten was aan gevraagd en dat er nauwelijks f90.000 is uitgekeerd, dan zal men onmiddellijk beseffen, dat dit bedrag niets beteekent. Het spreekt dan ook vanzelf dat de hoeveelheid kunstmest, welke wordt betrokken bij de leveranciers, veel kleiner is dan in normale tij den. Dit zal zich echter wreken. De opbrengst zal veel minder zijn dan gewoonlijk en zij, die er al zoo slecht aan toe waren, zullen nog dieper in den put raken. Het land slecht bewerkt, omdat de noodige arbeiders niet kunnen worden be taald, het land slecht bemest, omdat dc kunstmest niet kan worden betaald, het welvarende Langendijk zal weldra tot de armelijkste streken van ons land gaan behooren. De organisaties beweren, dat ze alles hebben- ge daan, wat menschelijkerwijze mogelijk was, om de re geering duidelijk te maken, dat er werkelijk nood 1930 nog in bezit van den handel is, daar gaat het niet om. doch om den oogst 1931, Verschillende zeggen den prijs niet te verlagen. Spr. vindt het van het rijk een groot schandaal, f 1.25 pef 100 Kg. te eischen. Het zeegras is bijna het eenigste wat er voor de visschers over blijft. De af sluitdijk is gelegd ten schade van de visschers, dus kom ook maar niet voor het rijk op. De heer Gelder zegt dat het geenszins de bedoeling is de boel in den war te sturen enal heeft Tijsen gezegd dat er nooit te weinig zeegras is geweest, kan spr. wel met motieven bewijzen, want zegt de heer Gelder, lk heb wel eens f 1 boven den prijs aan den kettinghandel moeten be talen, omdat de gemeente niet had. De heer J. Dekker zegt dan verontwaardigd te zijn, hij had gedacht heel Iets anders op deze bijeenkomst te hooren. En het is zoo langzamerhand rumoerig geworden Dekker zegt dan dat de gemeente de zaak totaal heeft verwaarloosd. Voor Iedere zaak moet reclame gemaakt worden. Spr. noemt f 8 voor de maaiers en f 12 voor de handel. Deze zaak is verwaarloosd. De handel verdient dan f 1, per baal zegt spr., en de heer v. Gelder valt Dekker in de rede. Doch Dekker zegt dan: G.v.d. het is wel zoo! Van de aanwezigen zijn velen in gesprek, zoodat wij het gezegde niet kunnen volgen. Dekker noemt dan ook nog dat Texel ten achter is gesteld bij Wieringen. De heer Gelder zegt dan dat het belachelijk is als gezegd wordt dat de gemeente woekert. Het verschil van f 8 tot f 12 als winst te beschouwen is onzin. De pacht en alle kosten moeten daar af. En om te zeggen dat op een baal zeegras f 1 verdiend wordt door den handel is ook belachelijk. Wanneer 25 cent per 50 Kg. winst wordt gemaakt is het veel. Er gaan stemmen op dat dit niet geloofd wordt. Spr. zegt dan dat gemaaid zeegras in België in het geheel niet gebruikt wordt en we staan hier voor het gemeente belang. De heer J. Lont zegt nogmaals niet voor verlagen van prijs te zijn, maar wel om de kwaliteit beter te maken. Spr. denkt dat dit punt echter wel in een D.E.T.V.-ver- gadering zal worden besproken. De heer Tjjssen wil den heer Dekker dan nog zeggen dat hij zich met f 4 winst der gemeente wel vergist. De pacht gaat er af. keurloon, boekhouder, penningmees ter, persloon enz. En u begrijpt als er b.v. f 1000 winst gemaakt wordt, het nog aan de maaiers wordt uitbetaald En dat de Texelsche ten achter zijn gesteld is ook niet zoo. Als er wat gehaperd heeft is het de schuld van den heer Dros te Texel, welke niet op tijd zijn papieren inzond. De heer K. Tuinder van Texel zegt dan, dat de keuring te Texel veel te wenschen overliet. We zijn schandalig behandeld. Over deze zaak ontspinnen zich verschillende discus- siën. De heer Gelder zegt dat de keuring te Texel serieus gebeurt. De Texelsche kwaliteit is slecht. Spr. zegt wel duizend halve pakken van Texel gehad te hebben, welke slecht waren. Verbetering is noodig, en als Texel niet naar genoegen wordt behandeld, kunnen ze daarover re clameeren. De heer Gelder zegt: de prijs moet niet te hoog zijn en de kwaliteit zoo goed mogelijk. Als deze bijeenkomst maar leidt, tot niet stoppen van het bedrijf. Wordt gevraagd: wat verstaat u onder kwaliteit? De heer Gblder zegt dan dat het geleverde door Lont prima, prima was. De heer Lont maakt de opmerking dat hij zijn naam als zoodanig niet meer wenscht te hooren, want er zijn er wel meer die kwaliteit afleveren. De heer Gelder zegt daar ook geen bevoorrechting mede te bedoelen. De gebruikers hebben een anthipatie tegen slecht zee gras. Spr. noemt een geval te Texel. Daar is vorig jaar heerscht. We vernamen nu echter dat er op initiatief van den burgemeester van Warmenhuizen een ver gadering zal worden gehouden, waartoe alle Dage lij ksche Besturen der gemeenten worden uitgenoo- digd, die door den zoogenaamden Vierbond worden bestreken. Het doel van die vergadering moet zijn, er bij de regeering op aan te dringen, alsnog over te gaan tot hot verleenen van een toeslag op de kool- prijzen. De leiders der organisaties konden wel mee- nen, dat met dit actief optreden der gemeentebestu ren, zij een brevet van onbekwaamheid kregen. De bedoeling van die vergadering zal het ongetwijfeld niet zijn, doch het lijkt ons goed gezien, dat de ge meentebesturen, waarvan er vele de bcgrooting niet meer sluitend kunnen maken, der rcgccring wijzen op den plicht, tot betere steunverleening over te gaan. Blijkt het dan, dat er van de regeering niets is te ver wachten, dan weet de buitenwacht althans, dat de leiders der organisaties niets te verwijten valt Voor roode kool was in de afgeloopen week zeer bevredigende vraag, doch de aanvoer was nog zoo groot, dat prijzen, zooals die het vorige jaar voor kwamen zijn uitgesloten. De prijsstijging ging toch nog hard. Werd in het begin der week voor het mooi ste kleingoed nog geen f3.per 100 K.G. betaald, Vrijdag werd aan de Broeker veiling nog tot f5.70 besteed. De groote roode kool, die toen fl.of iets meer opbracht, werd op het laatst verkocht voor f 2.80 k f 3.Doorschot bracht tot f 3.40 op en zelfs de groote, die van goede kwaliteit waren, werden voor f 1.80 van de hand gedaan. Percentsgewijze was er dus een belangrijke prijsstijging, doch waar de prij zen uiterst laag waren, is het duidelijk, dat de ver betering nog maar weinig effect sorteerde. Het vorige jaar in de overeenkomstige week waren de aan voeren veel geringer, aan de veiling te Broek op Lan gendijk werd toen nog slechts ruim 1 spoorwagen roode kool aangevoerd, deze week echter nog 23. Aan de veiling van 'den Noordermarktbond beliep toen de aanvoer ongeveer 20 spoorwagens van 10.000 K.G., deze week echter nog 70 spoorwagens. Het is te be grijpen, dat een dergelijke buitengewoon groote aan voer de prijzen drukt en in de kringen der handelaars en exporteurs is men ervan overtuigd, dat de nog lage prijzen aan die omstandigheid moet worden toe geschreven. Op 23 April 1931 werd aan de veiljng van den Noordermarktbond voor roode kool f 15.30 tot f23.60 besteed, dit jaar op dienzelfden dag fl.50 tot f5.10. De gele kool, die ook nog in voor dezen tijd groote hoeveelheden aan de veilingen werd aangevoerd, bracht ook aanmerkelijk hoogere prijzen op dan ge durende den heelen winter het geval is geweest. Voor de mooiste van de meest gewenschte grootte werd gemiddeld f5.50 betaald, de hoogste prijs, welke be steed werd was f6.—. Middelgrooto golden in door snee f5.terwijl voor de grootste f4.werd be taald, alles eerste soort. Mooi doorschot bracht prij zen op, die niet veel lager waren als die van eerste soort; er werd van f4.50—f5.30 voor betaald. Het groote doorschot en kleinere van meer afwijkende qualiteit bracht f 1.80—f2.40 op. Aan beide veilingen werden nog 65 spoorwagons verhandeld. Dat de vraag veel beter was dan voorheen, bleek wel hieruit, dat alles grof van de hand ging. In afwijking met de beide vorige koolsoorten was de prijsstijging van de Deensche witte niet zoo groot. Wel was een rijzing merkbaar, doch niet in dezelfde mate. Het mooiste kleine goed bracht in doorsnee f2.50 op, middelgroot gemiddeld f2 en groote fl.70, alles eerste soort. Doorschot werd met f 0.50f 1. minder betaald. Een ongekende hoeveelheid voor de zen tijd was een aanvoer van 114 spoorwagens. De uienaanvoer had niet veel meer te beteekenen. Gewone uien brachten gemiddeld f 11 op, grove f0.50 a fl.minder, drielingen f2.10 tot f7.80. De bieten zijn ook bijna geruimd, de vraag er naar is bevredigend. Er werd fl.70 tot ruim f3 besteed. Voor peen was ook de noodige vraag; de aanvoe ren zijn echter gering. Kleine golden van f 1.80 tot f 2.50, groote f 4—f.5.1Ó. Rapen werden verkocht voor f 0.60f 1.30. Taaie gele kool bracht iets betere prijzen op, n.1. f 1.29-13.60. Betaling Ie kwartaal 1932. Aan onze lezers buiten Schagen doen wij het zoek het abonnementsgeld der Schager Courant het eerste kwartaal 1932, ten bedrage van 11.80 (voor courant met Zondagsblad 12.53). vóór 1 Mei a.s. aan ons Bureau te betalen, óf over te maken per postwissel óf over te laten sohrijven op onze post rekening No. 23330. Voor alle abonné's die gewoon zijn het couranten* geld aan onze Agenten (de plaatselijke kantoorhon* ders) te betalen, geldt dit verzoek niet. Zij, die bij ons op De Prins, Het Nieuwe Mode blad, Gracleuse, enz. zijn geabonneerd, kannen even eens het daarvoor verschuldigde abonnementsgeld Ie kwartaal 1932, op dezelfde wijze toezenden. Na genoemden datum wordt geschikt met fÓ.14 verhooging. Toezending is das voordeelig! Voor Do Prins Is het bedreu f213 Voor Het Nienwe Modeblad f 1*25 Voor Gracieuse f 2*15 Voor Panorama f2.60 Voor Het Leven f 2.50 een jeugdherberg geopend. De matrassen waren gevuld met zeegras, maar slecht. Spr. leverde daarvoor in de plaats Alphengras. Dat ls geen reclame, en zulke din gen gebeuren veeL De heer Tuinder zegt dat dit ongeverscht zeegras was, en zou dan adviseeren dat de koopers zulk zeegras niet accepteerden. Terwijl de heer Tuinder daarover nog meer uitlaat, beginnen allen te discuseeren. De heer A. Vroone zou het ook wenschelijker achten, tegen deze prijzen dan maar wat minder te maaien als den prijs verlagen. De heer Gelder vindt 25 cent per baaltje niet van zoo groot belang, hoe hooger de prijs hoe liever, maar men moet niet het onderste uit de kan willen hebben, want dan krijgt je het lid op de neus. Spr. weet nu echter de meening der aanwezigen. De heer De Leeuw zegt niet de bedoeling te hebben gehad ook iets te zeggen, maar dat hij hier was om te luisteren. Daar 't genoemd is door den heer J. Tijsen dat het een groot schandaal van de staat is f 1.25 pacht te ontvangen voor elke baal is spr. toch gedwongen als staatsvertegenwoordiger daar iets van te zeggen, en vraagt of Tijsen deze woorden wil terugnemen, wat deze dan ook doet. Dan wil spr. zeggen dat ook de verpachter (en dat is de staat), nog wel wat heeft te zeggen en wil op het gezegde de aandacht vestigen. Dan wordt het woord gegeven aan den heer D. Minnes, en vraagt: is het uw meening, in het belang der maaiers deze vergadering te beleggen? Spr. meent dat hierin een achtergrond schuilt, en dat ik mij hier in deze verga dering het x-echt toeken, om den maaiers te waarschu wen in deze voor den heer Gelder. Gezien de ervarin gen welke door mij zijn opgedaan tijdens mijn lidmaat schap van den Raad Spr. vermoeded door 't beleggen van deze vergadering, de tijd weldra daar zou zijn, dat de wierwaarden opnieuw zouden worden gepacht door de gemeente en dat de heer Gelder altijd een van de ern stigste mededingere was als handelaar in zeegras deze waarden zelf in handen te krijgen, wat zeer zeker niet in het belangder expfoitatie zou zijn. Dat de heer Gelder eenige jaren terug ten onrechte het gemeentebestuur had aangewreven a.ls zouden deze niet correct tegenover hem hebben gehandeld, wat door ons is bewezen aan de hand van de gevoerde correspondentie tusschen Gelder en gemeentebestuur. Verder zegt spr. dat het zeegrasmaaien heusch niet zoo gauw stopgezet zal worden als spr. wel zal denken, omrede het gemeentebestuur de moreele verzekering heeft gegeven in verband met de f 1.25 welke de laatste jaren per pak als pacht wordt betaald. Hoe meer pak ken er gemaaid worden, hoe hooger de opbrengst. Beter had de heer Gelder, zegt spr., gedaan door aan het ge meentebestuur te vragen wat aangaande het maaien hun plannen waren en had dan zeker wel vernomen dat er niet aan gedacht werd om dit seizoen geen zeegras te maaien. Volgens den heer Gelder is deze op gezegden ingegaan, doch dan wil spr. memoreeren, wat hij alzoo heeft ge hoord. En wel dat toen het gemeente bestuur onlangs order had gegeven aan den heer Gelder om te persen, wat de heer Gelder volgens spr. verplicht was te doen, dat de heer Gelder zijn persmeester te kennen had ge geven dat dit niet moest gebeuren. Nogmaals laat spr, uit dat hij het sterk betwijfelt dat deze vergadering be legd door den heer Gelder, tot ondergrond heeft de be langen der maaiers en de exploitatie. De heer Gelder geeft hierop repliek. Wij kunnen ech ter het gezegde niet juist volgen, het wordt een gepraat door elkaar, waar menig scheldwoord valt. De heer Gelder laat dan uitkomen dat de burgemees ter heel goed weet dat thans hier vergaderd wordt. Hoe spr. er toe is gekomen hier te vergaderen enz. De heer Gelder geeft den heer Minnes antwoord op wat betreft het niet persen In zijn pakhuis, doch op het andere gesprokene door den heer Minnes niet. De heer Minnes vroeg daarop opnieuw het woord, doch dit werd door den heer Gelder niet toegestaan, niettegenstaande verschillenden hierop aandrongen. Door den heer Gelder werd toen gezegd dat de maaie- rij voldoende was besproken. Niettegenstaande wordt er nog genoeg over gesproken, wat uit het volgende blijkt. De heer Dekker zou willen verzoeken aan de regee ring om de f 1.25 pacht te laten vervallen. Dan kan de prijs verlaagd worden, doch niet ten koste van de maaiers. De heer P. Kooij vindt het een groot schandaal dat de heer Gelder zoo wordt uitgefloten, daar deze den goe den weg wil wijzen dat het zeegras wel weg kan. De heer J. Hegeman zegt nog dat 50 cent verlagen wel in de zak van den koopman terecht zou komen. De heer Gelder zegt dan dat de zaak nu genoeg van alle kanten is bekeken, en begint over een laad en los plaats als reeds eerder vermeld te spreken. Verzoeken van D.E.T.V. zijn gedaan en acht een ha ven aan den westkant van Wieringen van groot be lang. Spr. is van meening dat het nu daai-voor nog den besten tijd ls. De Zuiderzeewerken zijn hier nu nog aan den gang, al het materiaal is er nu nog. Den heer O. J. Bosker wordt hierover het woord ge geven. Spr. vindt deze vergadering nu juist niet rustig om daarover te spreken. Het zsl moeten worden aange toond dat een haven noodeakelijk is. De finantieele of fers zijn niet gering. Een haven van 1/3 omvang als die te Haukes zou ongeveer f 125000 kosten. Wanneer die haven beslist noodzakelijk is zal hij er wel komen. Van D.E.T.V. moet tot uiting komen dat noodig is. Ver schillende bestuursleden van D.E.T.V. zijn hier en kun nen dat nader verklaren. Wordt medegedeeld dat over een haven niet is gespro ken, doch wel over een laad- en losplaats. Op verzoek daarvoor heeft D.E.T.V. niet kunnen slagen. Verschillende sprekers brengen hun meening hierover uit en er wordt breedvoei-ig o\-er gesproken, wat tot con clusie heeft dat niet alleen de visschers er belang bij hebben dat er een haven komt, maar ook vele anderen. Wanneer een haven noodzakelijk is zullen de kosten geen bezwaar zijn. Er wordt besloten een requst op te stellen, met ver zoek een haven te maken als bedoeld en in te zenden aan de betreffende autoriteiten. Een lijst zal circulee- ren bij de belanghebbenden, welke ingediend wordt bq D.E.T.V., welke vereeniging over enkele weken zal ver gaderen. Alzoo werd besloten. De heer Gelder zegt den aanwezigen dank voor de op komst en voor de gezellige manier van debateeren.

Schager Courant | 1932 | | pagina 7