Opening van de nieuwe 0. L. Schooi te Nieuwe Niedorp. Zaterdagmiddag j.1. om half drie heeft te Nieuwe Nie dorp de opening plaats gehad van de nieuwe gebouwde openbare lagere school. Het gemeentebestuur, benevens andere gemeentelijke autoriteiten en een groot aantal genoodlgden, onder wie de heer Dun, inspecteur van het lager onderwijs in dit district, hadden zich omstreeks dat uur, in een der leslokalen van het nieuwe schoolgebouw waar de ont vangst geschiedde verzameld. Alvorens de officieele opening plaats heeft sprak burgemeester Plulster als volgt: Dames en Heeren. Namens het gemeentebestuur heet ik u allen op de zen dag en op deze plaats van harte welkom. In het bijzonder richt ik my tot den heer Inspecteur van het lager onderwijs in dit district, den heer Dun, die mede op dezen belangrijken dag hier wel aanwezig heeft willen zijn en wiens aanwezigheid door ons op hoogen prijs wordt gesteld. Ik zeg op dezen belangrijken dag, want een belang rijke dag toch is het zeker, wanneer in een gemeente een nieuwe schoof wordt geopend, en dag van betee- kenis, omdat juist in kleinere plaatsen voor zoo menig kind de lagere school de eenige plaats is, waarop het zijn onderwijs ontvangt. De oude school, welke na deze een andere bestemming krijgt, voldeed sedert eenige jaren niet meer aan de eischen, welke aan een behoorlijke school gesteld mogen worden. Dit is niet zoo vreemd, als wij bedenken, dat deze school dateert van 18-58. Voor dien tijd werd onder wijs gegeven in een veel kleiner gebouwtje, dat eohter thans nog bestaat en dat pas enkele jaren terug door den tegenwoordigen eigenaar, den heer Jb. E. de Jong, jrondig ie gerestaureerd en waarin nu een keurige win kel voor galanteriën Is gevestigd. Dit woon- en winkel huis van thans deed tot aan 1858 dienst openbare ïchool en enkele ouden van dagen, geboren Niedorpers, met wlen lk dezer dagen hierover sprak, de heeren P. Wit en A. Stam, vertelden mij dat zij deze nog hadden bezocht Het gebouwtje was verdeeld in drie lokalen, waarin les gaven een boven- en een ondermeester mete en kwee- keling. De ramen waren op het Z.W., dus op de zon zijde, de speelplaats was er achter, de banken boden plaats voor 6 tot 8 kinderen. Een aardige teekening hiervan kwam mij kort gele den in handen bij het opruimen van oude goederen in het Tehuis voor ouden van dagen. Ik heb :gemeend goed te doen deze een plaatsje te geven in het kamertje van het hoofd der sohool, als een herinneringhaan schooltoe- etanden van zoo aanstonds 100 jaren terug. De raam- verdeeiing is iets veranderd, maar vorm en afmetingen zijn ongewijzigd. Hoe lang dit gebouwtje als school in gebruik is geweest, heb ik niet kunnen naspeuren, bij overlevering heb ik gehoord, dat hiervoor als school dienst deed een houten gebouwtje achter de kerk. In 1865 was men zeer verrukt over de nieuwe school, de oude van thans, evengoed als wij 't heden zijn over onze nieuwe school. Het was dan ook in vergelijking wet het oude kleine schooltje een enorme verbetering, zoodat wy ons die blijdschap best kunnen voorstellen. Tot ons genoegen is hier aanwezig een zoon van het schoolhoofd van toen. Mr. Wijn uit Alkmaar, thans zelf rustend onderwijzer. Van de oude school heeft de foto graaf Moldovan een mooie foto genomen, welke bij de teekening van de school van 1858 is opgehangen en eens Mi de tijd komen, dat ook deze school denzelfden weg opgaat, en slechts een teekening of foto aan het be staan zal herinneren, al kunnen wij, die dit sterke ge bouw bezien, ons dit eigenlijk moeilijk voorstellen. De nieuw© school van 1858 kreeg zijn licht van de Z.W.-zijde en wij zouden haast geneigd zijn te zeggen hatuurlijk.men bouwt toch de ramen op de zonzijde.dat deed men 100 jaren geleden ook al. Zeker, maar een twintig, dertig jaren terug heeft er bij het schooltoezicht Korten tijd een andere meening geheerseht en juist in dien tijd werden bij ons veranderingen voorgeschreven, speciaal wat de W.C. betreft. Dit Is voor onze sohool noodlottig geworden, de W.C. gebouwen werden aan de Z-W.-zijde geplaatst en het licht kwam toen alleen van den N.O.kant binnen. Nadien is in onze school vrijwel geen sprankje zonlicht meer binnengedrongen en vooral laatste maakte bij de vele gebreken, die een oud tebouw kenmerken, dat het noodzakelijk werd een fitawr gebouw te stichten. «i behoef u wel niet te zeggen, dat die drang heel uitgegaan van den heer Dun, den inspecteur, die zooveel voelt voor een goed hygiënisch gebouw, een 'cnool Voï zor> en licht. Maar 't is ook geweest nu wijlen Wfemeester Visser, die, zooals bekend, altijd veel voel- e voor het onderwijs en voor de jeugd en die er steeds 4ar heeft gestreefd een nieuwe school te kragen en &n wien de heer Dun, hij zal dit zeker gaarne getui- |en' steeds de volle medewerking heeft ondervonden, urgemeester Visser heeft het mogen beleven, dat de ®^d van Nieuwe Niedorp tot den bouw van een nieuwe ®°bool besloot, hij heeft de fundamenten er van zien 7 voltooiing heeft hij echter niet mogen aa.n- cnouwen. Zijn levensdraad werd afgesneden, ons rest ets dan dankbaar te gedenken het vele, wat de over- e ene voor de totstandkoming van deze school heeft ge- zijn naam is hiermede nauw verbonden, van 10 Juli besloot de gemeenteraad tot den bouw 1 een nieuwe school en voteerde hiervoor een be dehui ian f de raadsleden gaven hiermede blijk aak goed te willen aanpakken en hiervoor komt aan hetötRaad zeker een woord van dank en erkentelijk- zHn Dat de ec°nomische toestanden zoo ongunstig bg gewijzigd, zoodat rente en aflossing op de nieuwe zii> zwaar zullen drukken, was toen niet te voor- y.tn hier buiten bespreking blijven. 161e besprekingen volgden toen met den heer inspec- lendh V^n ^et laSer onderwijs, die met groote welwil- eid ons met zijn deskundige adviezen steeds ter zijde stond, ik breng hem hiervoor gaarne een woord van warmen dank. Na langdurige onderhandelingen besloot de gemeente raad tot aankoop van een bouwterrein der Doopsgezinde Gemeente en waren wij dus genaderd tot de uitvoering en B. en W. meenden goed te doen hierover te raadple gen den heer C. D. van Reijendani, architect te Alkmaar, met wien zij reeds enkele jaren op aangename en vrucht dragende wijze samenwerken in zijn kwaliteit als archi tect van Heemschut bij de beoordeeling en uitvoering van nieuwe bouwontwerpen. Dit alleen zou eohter geen voldoende reden zyn en zelfs onverantwoordelijk ge noemd kunnen worden, wanneer zij niet hadden geweten dat de heer van Reijendam een bekwaam ontwerper was De heer van Reijendam was gaarne bereid in samen werking met zijn vader, den heer J. van Reijendam, voor ons een ontwerp te maken en waaraan, naar hij hoopte, uitvoering zou kunnen worden gegeven. Het ontwerp kwam en toonde de hand van den meester, van den kunstenaar, en zonder eenige wijziging werd na overleg met den heer inspecteur tot den bouw door den raad be sloten. En thans kunt gij aanschouwen wat is gewrocht en wat zeker, daar twijfel ik niet aan, uw aller bewon dering heeft. Opgetrokken van roode handvorm steen met donker plint, afgedekt met prachtige roode Romaansche pan nen, met ruime breede ramen en een schitterende boog vormige entree maakt dit te zamen een bijzondere in druk, die nog vergroot wordt door den fraaien toren, welke het gebouw siert. In dezen toren hangt een klok, die zal luiden als de school aangaat. Het is een welluidende bel uit de 17e eeuw, gegoten door den bekenden klokkegieter Hemony. In vroeger jaren werd deze bel geluid bij afvaart van de snip, de schuit, die een wekelijksche dienst op Ara- sterdam onderhield ©n die dan de mensohen op het nippertje waarschuwde, wanneer zij nog het een of an der voor Amsterdam hadden te bestellen of een brief wenschten mede te geven. Dames -en heeren. De heeren van Reijendam heb ben getoond in staat te zijn een sohool te entwerpen, die aan hooge eischen voldoet, waarvan tevens gezegd kan worden, dat het Is een bouwwerk van architectonische waarde. Ik feliciteer de heeren van Reijendam van har te met met hun succes en breng hun tevens den dank van het gemeentebestuur over, voor wat ajj tot stand hebben gebracht BURGEMEESTER FLUISTER. Maar dames en heeren. wat zou een ontwerper berei ken als er geen uitvoerders waren. Toen de plannen klaar waren, werd dan ook spoedig aan een inschrijving gedacht, welke plaats had op Zaterdag 8 Augustus 1931. Wij weten allen nog hoe de Raad besloot om verschil lende redenen het werk te geven aan een plaatsgenoot, den aannemer den heer J. Faus, al ging diens inschrijf- sopr ook boven de laagste inschrijving uit. Een van die verschillende redenen, maar die woog zwaar, was deze, wij allen wisten, dat Faus goed werk maakte, dat Faus niet anders kon dan goed werk maken, omdat zijn op vatting van goed vakman zich tegen een slechte uit voering zou verzetten. En dit is juist gebleken. Faus, de aannemer, heeft het werk op voortreffelijke wijze uitge voerd, geheel zooals van hem werd verwacht, gij allen kunt U hiervan overtuigen. Namens het gemeentebestuur wil ik dan ook den heer Faus vandaag onze erkentelijkheid betuigen voor do wijze van uitvoering en hem gelukwenachen met het feit, dat hij zulk een mooie school in zijn eigen woon plaats heeft mogen bouwen. Eveneens een rol bij het bouwen heeft gespeeld de heer Strijder, gemeente-opzichter, die dagelijks met ar chitect en aannemer samen werkte. Advies inzake electrische geleidingen gaf ons de heer C. van Reijendam te Alkmaar, voor do gasverwarming de heer Meijer, directeur der gasfabriek alhier, ik betuig ook deze heeren de dank van het gemeentebestuur. Maar alle personen, welke ik zooeven heb genoemd, zouden niet veel uitvoeren, als er niet waren mensohen, die het werk wilden doen. Ik denk hier, om bij het be gin te beginnen, aan grondwerkers en betonwerkers, aan metselaars en opperlieden, aan timmerlieden, smeden, lood- en zinkwerkers, aan schilders en stucadoors, aan monteurs en electriciens, aan al diegenen, wier arbeid en vaardigheid noodig was en aan wie ook een woord van dank toekomt voor hun geleverden arbeid. Verder moest worden uitgevoerd een belangrijk stuk grondwerk; tallooze werklooze arbeiders hebben hieraan in den afgeloopen winter hun brood verdiend. Uitvoerder voor de gemeente was de hr H. Koorn, die met voldoe ning op zijn werk kan neerzien. Ook aan Koorn onzen dank. Toen kwam tenslotte nog de beplanting, gelukkig von den wij den heer Hoek, den directeur der plantsoenen te Alkmaar, bereid om hier van advies te dienen. Het noemen van dezen naam is zeker voldoende om te be grijpen, dat ook dit gedeelte prima verzorgd is en mede zal werken, vooral in de toekomst, om het geheel nog belangrijk te verfraaien. Zeker zeer tot genoegen van den heer Hoek zelf en niet minder van NIedorps bur gerij. die U hiervoor den heer Hoek, nog jaren lang dankbaar zal blijven. Dames en heeren, veel arbeidis verricht, thans is het werk voltooid, de Jeugd kan komen. Zij zal dit Maandag a.s. met groote opgewektheid doen. Maar met niet minder opgewektheid zult gij onderwij zend personeel hier uw taak hervatten. Wy weten, dat gij allen bereid zijt met een groot verlangen de kinde ren bij te brengen wat zij zoo noodig hebben, gij hebt dat gedaan in een ongunstige omgeving. Wij hopen en vertrouwen, dat deze nieuwe prettige omgeving u zoo mogelijk tot nog grooter krachtsinspanning zal inspi- reeren. Ik feliciteer U en den heer Wilbrink, het hoofd der school, in het bijzonder met dit prachtige schoolge bouw. Dames en heeren. De oude school heeft afgedaan, ge slachten hebben er onderwijs genoten, mannen van be- teekenis, wier naam een eervolle klank heeft in ons land, heeft zij in hun prilste jeugd op haar banken ge zien, laat ons hopen, dat ook in deze school weer vele geslachten hun eerste kennis grondig opdoen en dat ook daaronder weer voorkomen mannen en vrouwen wier namen van beteekenis zullen worden in ons land en daarbuiten. Mijnheer de inspecteur, mag ik U thans verzoeken tot opening van de nieuwe sohool over te gaan. (Applaus). Inspecteur Dun aan het woord. De Inspecteur van het L. O. vangt zijn rede aan Riet zijn erkentelijkheid te betuigen, dat hij in de ge legenheid is gesteld deze school te mogen openen. Spr, schetst dezen dag als een blijden dag voor Nieuwe Niedorp. Het is duidelijk dat de beteekenis van deze schoolopening zich niet alleen beperkt tot de jeugd, maar dat het een moment van blijdschap is, voor de geheele gemeente. De uitvoerders zullen hier bij de opening wel met bijzondere blijdschap tegenwoordig zijn. Spr. wil ech ter niet voorbij laten gaan, een weemoedige gedachte te memoreeren. Toen spr. hierheen ging, kwamen hem d| woorden in de gedachte: 't Leven is een bloemen hof, waar een begrafenisstoet doorheen gaat. Ook langs de blijdschap van het oogenblik gaat de begra fenisstoet, voorbij. Wat zou dit in het leven van Bur gemeester Visser een belangrijk moment geweest zijn. De voltooiing van de nieuwe school gevoelde hij als een mooi iets voor de jeugd, die hem zoo zeer lief was. Spr. zegt hoe hij altijd als een vader de kinde ren begroette en met recht een burgervader is ge weest. Hij heeft helaas zijn werk niet kunnen beëin digen. Het leven is als 't gras, zoo kortstondig. Wij gedenken hem hier in dankbare herinnering en bijzon dere waardeering. Het leven gaat door en geen mensch is ten slotte onmisbaar. Ook dit had weer zijn voortgang. Op dezen dag zien wij de bekroning van moolen, gedanen arbeid. Vergelijken we den scholenbouw van thans met die van voorheen, dan valt die vergelijking ten gunste van nu uit. Vroeger kon men eigenlijk niet spreken van architectuur, Spr. vindt de scholen van voorheen soms meer op schuren gelijken. De oude school hier, was er ook een van het bekend schuurtype. Den laat- sten tijd ls er iets geheel anders in de schoolarchltac- tuur gekomen. Wanneer we de schoolgebouwen van au aanzien, is daarin iets nieuws te bespeuren, wat voor de scholen zeer is toe te juichen. De lagere school is het Instituut waar de ■gansche maatschappij meer in aanraking komt. Ze is de poort waar gansch Nederland door moet om een plaats in de maatschappij in te nemen. Geef de jeugd in de 7 jaar die ze de school moet bezoeken, zooveel mogelijk licht en lucht. Licht en lucht en bloemen zijn dingen die meewerken aan de blijdschap en de jeugd op te wekken. Ook is deze school op gebiedvan hyglene van groote beteekenis voor de jeugd. Vooral het jong bijbrengen van hyglene is van zoo groote beteekenis. Spr. wenscht het Gemeentebestuur met dit mooie, monumentale gebouw geluk. Spr.'s eerste indruk van Nieuwe Niedorp was, dat het een vriendelijk dorp is, waar de Hollandsche zinde lijkheid een bijzondere rol speelt. Allen zijn we ver heugd, dat met de voltooiing een dergelijk resultaat is bereikt. Spr. feliciteert den schepper met dit kunst werk. Bij het zien van het ontwerp zag spr. direct, dat hij te doen had met een kunstwerk. Daar zit iets in wat de kunstenaaar er alleen in kan brongen. Hier is de kunstenaar, de schepper aan den gang geweest. Spr. heeft altijd groote bewondering voor den schep pingsdaad gehad en hij feliciteert de beide heeren Van Reijendam hartelijk met het prachtige bereikte resultaat. Applaus. Ook de ouders feliciteert spr. voor hun kinderen met dit monumentale gebouw. Mopper nu eens niet over het geld. Het is n* juist zoo'n echten tijd om over de kosten eens te kankeren. Maar verlies toch vooral de ideele waarde niet uit het oog. Spr. uit den wensch, dat de kinderen er rijke vruchten van mogen plukken. Spr. richt ten slotte het woord tot het onderwijzend personeel. Spr. heeft diepe bewondering voor hen, die hebben gewerkt en mooi werk hebben gedaan in een onaangename omgeving. Het uiterlijke is echter het echte niet. Het beste voor het kind is nooit goed ge noeg. In oude, laelijke scholen wordt soms schitterend werk verricht, in nieuwe scholen soms minder goed werk. Moge u zich met nog meer liefde en toewijding geven aan uw werk, aan de jeugd van Nieuwe Niedorp, die aan u is toevertrouwd. Met deze woorden verklaart spr. de school voor ge opend. Moge dit schoolgebouw jaren en jaren een aan genaam verblijf zijn voor de jeugd van Nieuwe Nie dorp en mogen hier worden gevormd degelijke jonge mannen en -vrouwen, die straks een sieraad zullen zijn in onze maatschappij. Applaus. Rede van 't Hoofd der School. Hierna verkrijgt het Hoofd der School, de heer Wilbrink, het woord. Dames en Heeren! 't Valt niet gemakkelijk na de schitterende rede van den Inspecteur van het L. O., waarmede hij de school heeft geopend, nieuwe woor den van dank en lof te vinden. En toch zult u zich kunnen voorstellen dat het voor 't personeel der school al een bijzonder blijde dag is. Namens dat personeel betuig ik dan ook onzen zeei grooten dank aan ons Gemeentebestuur, dat tot den bouw van deze school heeft besloten. Verscheiden# Uwer weten, dat de schoolplannen al sedert tal van jaren bestonden in een zeer grondigen herbouw onzer oude school, of nieuwbouw. Totdat eindelijk ons ge meentebestuur na rijpelijke overweging tot het laatst® besloot. Het is voor u geen geheim, mijnheer de Bur gemeester, dat dit besluit bij een deel der burgerij critiek heeft uitgelokt, waarbij men dan vooral den nadruk legt op de ongunstige tijden. Doch in de jaren dat de geldmiddelen veel ruimer vloeiden, kon men ook niet besluiten tot schoolbouw; daarenboven zijn er nog misschien, die ten alle tijde tegen het bouwen van een moderne school zullen zijn en, nietwaar, we waren toch heusch wel aan een beter schoolgebouw toe. Wi® zullen beter de gebreken der oude school kennen dan wij, die er dagelijksch in werkten. Geen zon, somber matglas, W.C. in de lokalen uitkomende, oude banken, zooals iemand eens verklaarde uit den tijd van Noa'ch de nauwe gangen enz. Wanneer wij daarmede de nieuwe school vergelijken, dan is de tegenstelling toch al zeer groot. Een prach tige, groote speelplaats wanneer wij binnenkomen. Zon, licht en lucht, moderne banken, en ruime gan gen. Het kan niet anders of een dergelijke omgeving moet op het ontvankelijke kindergemoed een zeer die pen indruk maken. Ik betuig dan ook mijn dank aan Burgemeester en Gemeentebestuur, voor dit nieuwe schoolgebouw en de wijze waarop gij dit hebt laten inrichten. Eén voorwerp heb ik echter niet van u kun nen krijgen, n.1. èen klok in de hal. Als een noodzake lijk voorwerp hebben aannemer, opzichter en perso neel gemeend met de opening een klok te moeten aan bieden, welke reeds in de hal is opgehangen. Zich thans tot den architect wendend, zegt spr.: Mijnheer Reijendam, sinds de betere inzichten inzake den schoolbouw baan braken, heeft 't schoolgebouw in het sociale leven een eigen karakter verworven. De plaats waar de jeugd kennis, wil en kracht moet opdoen, om later aan de groote, zware levenseischen het hoofd te kunnen bieden, dient inderdaad op den hoogstmogelijken trap van volmaking te worden ge bracht. U hebt begrepen, dat de school zoo Ideaal mo gelijk moest worden gemaakt, zoodat de geestelijke ontwikkeling en karaktervorming der leerlingen plaats vindt in een omgeving, die aangenaam op hen inwerkt. Het is u gelukt een schoolgebouw te ontwer pen, dat door zijn vriendelijke verschijning en ruimte een zonnigen indruk op het kinderhart moet maken. Opgewektheid en ievensveugde zullen het aan den in gang tegemoet treden. Ontvangt u namens het perso neel ons welgemeend compliment met het ontwerp en bouwen van onze nieuwe school. Tevens acht ik het mijn plicht ook den aannemer Faus onze waardeering te betuigen voor de wijze waarop hij het gebouw uit den grond heeft doen op rijzen. 't Is gebleken, dat ook het bouwen van een der gelijke school volkomen aan hem is toevertrouwd. On getwijfeld zal dit bouwwerk, op u als aannemer, de aandacht vestigen en ik hoop van harte dat u daar van in de toekomst de voordeelen zult merken. Dames en Heeren, ik wil eindigen met den wensch, dat het ons gegeven moge zijn, de kinderen die gedu rende een aantal jaren aan onze zorgen zullen worden toevertrouwd, hier een opvoeding en ontwikkeling te geven, die in overeenstemming zijn met de schoonheid en degelijkheid van het schoolgebouw, waarin zij het onderwijs zullen volgen. Applaus. Rede Wethouder Gaijaard. Wethouder Gaijaard, het woord verkrijgende, wijst op de hygiënische beteekenis deze nieuwe school in vergelijking met de oude. Spr. doelt hierbij dan op een lezing die Dr. Maats indertijdh eeft gehouden voor de tuberculosebestrijding. Het oude lokaal was donker en somber en het nieuwe laat licht en lucht toe. Spr. is verheugd, dat we nu zoo'n school hebben. Het was reeds jaren lang besproken en spr. meent dat als er geen pressie van boven was uitgeoefend, we nog geen nieuwe school zouden hebben. Hadden wo in deze don kere tijden moeten besluiten, was ze ook stellig niet gekomen. Gelukkig heerschte de crisis toen nog niet in die mate. Men zou tot een dergelijk besluit nu zeker den moed niet hebben. Spr. hoopt dat het offer dat moet worden gebracht, met liefde en toewijding zal worden gedaan. Nu in deze donkere dagen, nu de loo- nen en verdiensten omlaag gaan en het donker in de huisgezinnen is,, is het juist van zoo groot belang, dat wanener de kinderen naar school gaan, ze ln 'n pret tige aangename omgeving hun tijd doorbrengen, daar, waar licht en lucht is. Toespraak van d,en heer Wijn. Hierna wordt nog een woord gesproken door den heer Wijn, rustend onderwijzer te Alkmaar. Spr.'s woord zal een historisch woord zijn. In 1858 had spr. zy'n vader als hoofd der school het genoegen een nieuwe school geopend te zien. Dit is de school die thans wordt aangemerkt als de school die heeft afge daan. Voordien gaf spr.'s vader onderwijs in het huis, waarin thans de galanteriezaak van De Jong is ge vestigd. Ook toen was men verheugd met de nieuw gebouwde school, een verschijnsel dat geheel parallel loopt met. het verschijnsel van thans. Ook deze nieuwe school zal denzelfden weg opgaan. De menschen en ook mijn vader waren even verheugd met de voltooi ing der nieuwe school als thans. Spr. bespreekt nog verschillende toen heerschende toestanden, noemt nog historische personen uit dien tijd. Spr. uit er zijn ge noegen over, dat hij hier na 67 jaar nog een enkel woord mag spreken, bij de schoolopening, op de plaats waar wijlen zijn vader onderwijs heeft gegeven en fe liciteert de gemeente Nieuwe Niedorp met een derge lijke nieuwe school. Een woord van het Hoofd der sohool te Schagen. De heer Brouwer van Schagen, voorheen hoofd der school hier ter plaatse, dankt voor de uitnoodi- ging die hij heeft ontvangen om bij de opening hier tegenwoordig te zijn. Spr. denkt nog altijd met genoe gen aan de jaren, die hij hier is geweest. Nieuwe Nie dorp heeft nog altijd spr.'s belangstelling. Burgemees ter Visser was een persoonlijken vriend van spr. en spr. betreurt het, dat hij dit schoolgebouw niet heeft mogen zien verrijzen. Hij heeft er veel met mij over gesproken. Alles is hier even mooi. Spr. zou haast jaloersch zijn, wanneer hij niet zelf aan den vooravond stond van da

Schager Courant | 1932 | | pagina 11