Anna Paulownapolder. Uw Zenuwen opening van een Meuwe school. Er ligt in deze school iets dat bekoort, er ligt iets eigens in. Spr. zegt dat hü en collega Wilbrink aan Niedorp verknocht zijn ge raakt. Dat is te danken aan de menschen van Nieuwe Niedorp. Men leert hier elkander kennen en waardeeren Een geest van saamhoorigheid en vertrouwen kenmerk*, hier het onderwijs. Ben woord van architect Reijendam. De heer v. Reijerdam het woord verkrijgende, dankt voor de vriendelijke woorden, die hem als architect zijn toegezwaaid. Spr. heeft de samenwerking die hij" met B. en W. heeft mogen ondervinden op hoogen prijs ge steld. Spr. zegt dat wij niets tot stand zouden brengen als niet onder ons stonden aannemers, opzichters en ar beiders. die het werk voltooien. Ook Strijder wordt een woord van dank gebracht. Spr. zegt zelden een aanne mer te hebben ontmoet die zooveel hart voor zïin zaak had dan de heer Faus. Spr. dankt allen die hebben mee gewerkt aan de voltooiing dezer school, zoowel onder aannemers als werklieden. Spr. biedt een fraaie thermo meter voor deze school aan. Spr. zegt dat detemperatuur in de school steeds op 60 behoort te staan. Dat het onderwijsresultaat ook steeds op 60 moge staan. Wat hebben we aan al die hoogvliegers en wat aan die laag vliegers. Spr. staat op het standpunt, dat wanneer het onderwijs goed het peil op het gemiddelde moet staan •n r.iet te veel leerlingen op het vriespunt. Zeker zal het aangenaam zijn wanneer er zoo nu en dan eens een groot man uit voortkomt, welke het tot 80 of 90 zullen bren gen. Burgemeester Plulster brengt de verschillende spre kers dank voor de vriendelijke woorden die hier zijn gesproken. Spr. constateerde dat de heer Wilbrink be wogen was. Dat is op zoo'n dag niet vreemd. Spr. brengt dank voor de geschonken klok van het personeel en de thermomete. van de architecten. Reijendam. Spr. zegt met groote belangstelling naar de woorden van den heer Wijn te hebben geluisterd en brengt ook dank voor de sympathieke woorden van den heer Brouwer. Alle menschen zijn over de school hoogst voldaan en vinden hem schitterend. Spr. dankt allen voor de betoonde belangstelling en noodigt de aanwezigen uit iets te nuttigen en daarna de lokalen te bezichtigen. Nadat door de aanwezigen een verfrisschende dronk «n een gebakje is genuttigd hetgeen werd rondgediend door enkele aardige jongedames, werd een rondgang door het geheele gebouw gemaakt. De rondgang In en om het gebouw. Als wij komen vanaf de brug zien we meteen een mooie groote speelplaats belegen met basaltine tegels pl.m. 800 M2. Rechts van deze tegels ie nog een vrij Vergadering van Dijkgraaf, Heemraden cn Hoofdin gelanden. op Zaterdag 30 April 1932, des morgens half elf, in het Polderhuis te Anna Paulowna. Voorzitter de heer C. Wijdenes Spaans Jr., dijk graaf: secretaris de heer C. Keijzer; opzichter de heer R. Dekker. Alle leden zijn aanwezig. De Voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering, er zijn genoegen over uitsprekende, dat alle leden aanwezig zijn, wat mede een bewijs is van goede gezondheid. Door den Secretaris worden de notulen gelezen, ze worden onder dankzegging goedgekeurd. Iffededeelingen. De Voorzitter deelt het volgende mede: In het Prov. Blad no. 40, 1932, is afgekondigd het bijzonder reglement voor onzen polder, overeenkom stig het advies en voorstel van de vergadering; de tekst is opgenomen in het Prov. Blad, no. 41; Ged. Staten hebben goedgekeurd het besluit tot het aangaan van een tijdelijke kasgeldleening; de becijfering van de onderhoudskosten van de zee- waterkeerende werken hebben Ged. Staten goedge keurd; voor 1630 meter weg van Oudesluis over Lagedijk voorbij Grasweg, die op het aanvullend wegenplan zijn geplaatst, heeft de polder over 1930 een bijdrage ontvangen van f 450. in verhand met de circulaire van Ged. Staten over concentratie van wegenbeheer, heeft het dagelijksch bestuur, onder nadere goedkeuring van de vergade ring bericht, dat tegen overgave van het wegenbeheer aan het Hoogheemraadschap geen bezwaar bestaat, mits de condities zoo zijn. dat ze aannemelijk worden geacht; het betreft dus een principieele uitspraak, la ter zal blijken of de voorwaarden aannemelijk worden göacht; kasopnemingen bij den ontvanger vonden plaats op 24 December 1931 cn *26 Maart 1932, waarbij boeken en kas in orde werden bevonden; aan de hand van het nieuwe algemcene reglement is afschrift aan Ged. Staten gezonden; het stroomleveringscontract ten behoeve van het electrisch gemaal, met het P.E.N. is gecontinueerd; het slootwerk is aanbesteed geworden en de bedon gen prijzen zijn in 't algemeen sterk meegevallen, om welke reden dan ook door het Dag. Bestuur werd be sloten enkele gedeelten sloot bij het werk op te ne men; de gemeente had groote moeite om de werkloozen te werk te stellen en daarom had het Dag. Bestuur de vrijheid genomen wegbermen te doen wegnemen, maximum tot een bedrag van f 3000.waarvan de polder niet meer dan f 1500.zou betalen. Heel wat wegbermen zijn verlaagd geworden, de grond zal worden weggevoerd en geoordeeld wordt dat in de af watering van de wegen een beduidende verbetering is gekomen; éèn der paarden is verkocht geworden en waar er met de Gebr. Muntjewerf een overeenkomst is aan gegaan t.a.v. het grintvervoer, ligt het in het voorne men van het Dag. Bestuur, voorloopig geen ander paard aan te schaffen; de levering van grint is aanbesteed, was de hoe veelheid die noodig zou zijn geraamd op 3700 M3., door den gunstigen winter kon met 2500 M3. worden volstaan; voor de aanbesteding was de prijs geraamd op f2.60, doch de aannemingsprijs is f 1.72 gewor den; de dam door den boezem van den Wieringerwaard is thans op de voorgeschreven hoogte gebracht. Deze zaak is nu eindelijk voor elkaar en als oppeiling van de geul heeft plaats gehad, wordt gehoopt spoedig met den aannemer een regeling te kunnen treffen. Al deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Voor de nieuwe spoorbaan. Door het rijkstoezicht op de spoorwegen is gevraagd een 8-tal perceelsgedeelten ten behoeve van den aan leg van de spoorbaan van Anna Paulowna naar Van Ewijcksluis te mogen koopen tot een bedrag van f26. Over den Stoomweg zal een viaduct komen, ter breed te van 8 meter en ter hoogte van 4 meter. Wordt goedgevonden. Mede in verband met de verbetering van den weg- bocht bij den duiker te Kleinesluis, wordt door het Dag. Bestuur voorgesteld om van den heer S. Wilms voor f 40.— aan te koopen de waterleiding van den Zuidpolder. Wordt goedgevonden groot gedeelte waar wij het gras uit zagen komen, dua moet gedeelte zeker groen worden. Verder is om de school en in de groote bloembakken een vakkundige beplanting aangebracht, welke het geheel een keurig aanzien geeft. Het gebouw zelf is opgetrokken van handvormsteen met donker plint, de daken zijn belegd met roode Romaansche pannen, waardoor het geheel bijzonder mooi uitkomt. Het gebouw is nog versierd met een heel aardige toren, waarin een bel hangt, die geluid wordt als de school aangaat. Hen entrée valt ons reeds dadelijk op. Een keurig voorportaal onder een gemetselde boog, hetwelk door een dubbele deur toegang geeft tot een prachtige ruime hal. waar ons direct op viel het mooie glas in lood, in een kozijn aan den achter kant van 't gebouw o.a. 't Wapen van N. Niedorp en N.H. De hal gaat weer over in een mooie breede gang, die achter de leslokalen omloopt. De gang is voorzien van kleerennissen met klompenrekken en jashaken, inge metselde nissen voor radiotoren en waschbak. De W.C.'s evenals de gangen bezet met tegels, zoowel wanden als vloeren. De school telt vier leslokalen plus een handwerklokaal (tevens dokterkamer) en nog een heel aardig kamertje voor 't hoofd der school. Hier is ook 't schakelbord der verlichting is aangebracht. In de leslokalen zijn in gebouwde kasten waarboven kozijnen zijn aangebracht, waardoor men kan zien wat er in de gangen gebeurt. Deze kozijnen zün bezet met heel aardig glas in lood. Ook in de leslokalen ziin de waschbakken ingebouwd en evenals achter de radiotoren bezet met tegels. Door deze inbouwing van kasten en waschbakken blijft een ruim leslokaal over. Nieuwe schoolmeubelen zijn in alle lokalen geplaatst. Zoowel banken als borden zijn keurig in orde. Op deurhoogte zijn rond de wanden schilderijlijsten aangebracht voor 't ophangen van pla ten enz. Hierdoor worden de wanden dus niet bescha digd. De vloeren in leslokalen zijn riftvloeren waarin geen naden komen. De plafonds zijn van insolite platen in vakverdeeling afgezet met plinten. Het geheel geeft dri indruk dat zon en boven alles frissche lucht in alle afdeelingen van het gebouw kan binnen komen. Het ge heel in de leslokalen aangevuld, met mooie roode grani- ums op de vensterbanken geeft een vriendelijk en mooi effect. De leidingen van watertoe- en afvoer, gasleidin gen en kabels electriciteit zijn allen weggewerkt. Een woord van hulde aan het adres van het architec tenbureau D. C. van Reijendam en het Electrotechnisch adviesbureau van C. D. van Reijendam, beiden te Alk maar en aannemer Faus te N. Niedorp. door de ver schillende sprekers gerioht, was zeer zeker op zijn plaats. Om S uur des avonds zijn wij nog eens gaan kijken en za^en het heele gebouw verlicht, wat een prachtig en vroolijk gezicht was. Rest ons nog te vermelden dat van de gelegenheid tot bezichtiging des Zondags een zeer druk gebruik Is gemaakt. Onderhandsche verhaar. Door het Dag. Bestuur wordt voorgesteld tot onder handsche verhuur van: a. tot wederopzegging aan verschillende bewoners te Van Ewijcksluis van een perceeltje tuingrond a f 5 per snees per jaar; b. voor 1932 aan R. Meeldijk van. 3 perceelen Am- steldijk voor f 45.M. Kranenburg van 2 perceelen Balgdijk voor f 40.—; C. Voorthuizen van 2 perceelen Balgdijk voor f37.50; A. Schouten van 1 perceel Balg- dijk voor f20.D. Pranger van 2 perceelen Amstel- dijk voor f40.—; c. voor 1932 aan P. J. Ruitenburg perc. Boezem- kade voor f50. d. voor 5 jaren aan G. Tiel van den berm van den Balgweg, eerder in levenslange huur bij wed. C. Wig- gers voor f 50.— per jaar. Wordt goedgevonden, terwijl het Dag. Bestuur machtiging verkrijgt met onderhandsche verhuren verder te gaan. Woonwagenkamp. Waar de gemeente ziet aankomen dat de weg waar aan thans de woonwagens staan, straks rijksweg zal worden en daarom maatregelen genomen dienen te worden, een ander terrein te verkrijgen, stelt het Dag. Bestuur voor tot uitgifte in erfpacht van het voor malig molenerf aan de Kneeskade aan de gemeente Anna Paulowna, om dit terrein te bestemmen tot woonwagenkamp. Het voormalig molenerf voor den prijs van f30.en voorts de Kneeskade over een lengte van 25 meter in elke richting tegen een jaar- lijksche huursom van f20.—. Ingaande 1 Juli a.s. De heer J. C. Geerligs vraagt of het voor de ge meente verplichtend is een dergelijk kamp te hebben, want anders zou spr. de woonwagens zooveel moge lijk willen weren. De Voorzitter zegt, dat de gemeente daartoe niet absoluut verplicht is, maar de practijk verplicht je. De woonwagens komen dikwijls in grooten getale en staan op ongelegen plaatsen. De heer J. C. Geerligs zegt, dat hoe beter de gele genheid echter is, hoe meer bezoek te verwachten is. De heer Lcvink zegt, dat de gemeente inderdaad geen woonwagenkamp behoeft te bezitten, maar als de gemeente geen kamp maakt, dan kunnen de woonwagens wel langs der wegen gaan staan en kan ook wel proces-verbaal worden opgemaakt, doch de rechter veroordeelt ze dan niet Om dus te coupeeren dat de woonwagens door den geheelen polder ka rnen. is het beter een plaats als woonwagenkamp aan te wijzen. We maken het hier niet aanlokkelijk. Den heer J. C. Geerligs lijkt het beter echter, de gelegenheid zoo gering mogelijk te doen zijn. Conform het voorstel van het Dag. Bestuur wordt besloten. Aan de orde is de vaststelling van een ambtenaren reglement. Volgens de ambtenarenwet moet dit re glement worden vastgesteld en de Voorzitter deelt mede, dat het ontwerp om advies gezonden is naar de bonden van ambtenaren en na dit advies het ter vaststelling aangeboden reglement is ontworpen. Bij het gouvernement blijkt geen bezwaar tc zijn, dat het reglement in dezen vorm wordt vastgesteld. Zonder bespreking wordt het ontwerp goedge keurd. wat den Voorzitter aanleiding geeft, den hce- ren heemraden te feliciteeren, het werk is blijkbaar „af". Het teren van wegen. Het volgende voorstel van het Dag. Bestuur is. het nemen van een proef met het teren van wegen zon der wijziging te brengen in de bestaande beharding en wel op de volgende weggedeelten: Grasweg van Middenvliet tot spoorbaan en Kruisweg van tram baan tot Zwinsloot. In zijn toelichting wijst de Voorzitter er op, dat met het toenemend verkeer het gewenscht. wordt ge acht de niet-hoofdwegen een teerbchandeling te ge ven, met de bedoeling op die wijze de onderhouds kosten tc temperen. Daartoe wil het Dag. Bestuur een proef nemen met een eeenvoudige teerbehandeling. de weggedeelten eerst onder profiel te brengen, op dat ze een mindere tonrondte verkrijgen. Bij een maal teren, worden de kosten van 1 K.M. lengte, weg- breedte 3 meter, geraamd op f1000. De heer Van Balen Blanken vraagt, of de behande ling dan zal zijn als in Koegras. De Voorzitter zegt. dat dit niet het geval is. In Koe gras wordt steenkoienteer gebruikt en hoewel daar wel een aardig resultaat mee wordt bereikt, is de bo dem er anders en er ook niet een verkeer als hier. Hier zal bristar worden gebruikt, waarvan de kleef kracht belangrijk grooter is. En dan zal geen split, maar grint worden opgebracht, omdat dit den weg lichter maakt. De heer Van Balen Blanken merkt op. dat juist omdat het een proef is, het geprobeerd zou kunnen worden met de allergoedkoopste manier. De Voorzitter zegt, dat het nog de vraag is of dat de goedkoopste manier zou zijn. daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. De Opzichter deelt mede, dat in Koegras den laat- sten tijd ook al met bristar wordt gewerkt. De heer J. C. Geerligs verheugt er zich over dat het Dag. Bestuur met dit voorstel komt en vraagt of de weg dan ook breeder wordt gemaakt. De Voorzitter antwoordt, dat dit niet de bedoeling is. Als nu eerst het onderhoud goedkooper kan wor den gemaakt, heeft de polder misschien later de middelen om geleidelijk de wegen breeder te maken. Algemeen wordt goedgevonden de door het Dag. Bestuur voorgestelde proef te nemen. Wat nu de weggedeelten waarop de proef zal wor den genomen, betreft, hierover blijkt nogal verschil van meening te bestaan. De heer I\. A. Kaan wil de proef liever zien geno men op een gedeelte waar een drukker verkeer is en noemt den Zwinweg. De Voorzitter bepleit het nemen van de proef op de door het Bestuur voorgestelde weggedeelten en merkt verder op. dat wat het stofvrij maken van wegen in de meer bebouwde kommen betreft, onder de oogen dient te worden gezien of gemeente en polder geza menlijk werkzaam kunnen zijn. De heer Van Balen Blanken zou de proef wat meer willen uitbreiden en is het met den heer Kaan eens dat de Kruisweg voor het nemen van een proef niet 't meest geschikt is. Spr. noemt Lotweg, Zwinweg, of Veerweg. De Voorzitter wijst er op. dat de Kruisweg toch ge durende 3 maanden 'n druk verkeer heeft, terwijl de heer Waibocr dacht, dat een proef met de twee voor gestelde weggedeelten zeer goed was, een gedeelte met tamelijk veel verkeer en een ander gedeelte met boeren wagen verkeer De heer Stammes kan zich wel vereenigen met een proef op de beide genoemde weggedeelten, maar zou de proef willen uitbreiden t.a.v. wegen met een min der goeden ondergrond. In den Westpoldcr zal de proef worden genomen op een weg met een druk verkeer en op een weg met een minder druk verkeer. Hetzelfde zou spr. nu ook willen wat den Oostpolder betreft. De Voorzitter wil dan allereerst zien uitgemaakt of de vergadering zich met een proef op de beide ge noemde weggedeelten kan vereenigen. De heer J. C. Geerligs wijst er op. dat vorigen herfst de Kruisweg geen zwaar verkeer heeft gehad en spr. zou daarom de proef liever van de Tocht tot de school genomen willen zien Met 15 tegen 2 stemmen, die van de heeren J. C. Geerligs en Van Balen Blanken, wordt het voorstel van het Dag. bestuur aangenomen. Thans komt aan de orde de vraag of de proef uit gebreid zal worden. De heer K. A. Kaan stelt voor. ook 500 meter ten noordoosten van den Kruisweg te nemen. De Voorzitter merkt op. dat dit gedeelte ook weer tamelijk bebouwd is en spr. vindt het niet juist om eens een proef te nemen zonder dat overleg met de gemeente heeft plaats gehad. De heer Rczelman vindt juist om de bebouwing de waarde van do proef zeer groot. De Voorzitter raadt dan aan tot de proef over te gaan, onder voorbehoud dat van de gemeente een billijke medewerking is te verwachten. De heer Van den Berg geeft in overweging om te nefoen den weg van Ruijzenaar tot aan Westeinde. Dat zou een uitstekende proef zijn, want er is daar een zeer groot autoverkeer. De Voorzitter zegt. dat ook dit weer een tamelijk bebouwd gedeelte is en spr. zou dan overleg willen plegen met het gemeentebestuur over het nemen van een gezamenlijke proef Het door den heer Van den Berg genoemde gedeelte is 1400 meter lang. i> Door de heeren Stammes en Van den Berg wordt voorgesteld om dan te nemen het gedeelte van Zand- vaart tot Balgvaart, dat is 700 meter. De vergadering gaat hiermede accoord. zoodat de door het Dag. Bestuur voorgestelde proef wordt uit gebreid met deze 700 meter en met 500 meter van den Zwinweg. evenwel met dien verstande, dat wat deze 2 gedeelten betreft eerst overleg gepleegd zal wor den met het gemeentebestuur. Eervol ontslag opzichter. Van den heer R. Dekker is een verzoek ingekomen om eervol ontslag met ingang met 4 Juli a.s. als op zichter van den polder. De Voorzitter licht toe, dat onder het nieuwe al gemeen reglement het verleenen van dit ontslag thans aan de vergadering van Hoofdingelanden is. Het Dag. Bestuur stelt voor, het ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen, met dank voor de vele goede diensten aan den polder bewezen. Wij hopen, zegt spr., naderhand den heer Dekker hier nog eens te ontmoeten voor het 4 Juli is en willen ons thans tot dit verzoek bepalen. Wordt algemen goedgevonden. De salarieerlng van den nienwen opzich ter en de verplaatsingskosten. Door Dijkgraaf en Heemraden wordt voorgesteld om de jaarwedde van den nieuw te benoemen op zichter vast te stellen op f 2200 met 4 periodieke ver hoogingen van f 100 toe te kennen, rosp. na 2. 4. 6 en 8 jaren dienst bij den Anna Paulownapolder. Bovendien wordt voorgesteld hem in het genot te stellen van vrije woning en tuin, zoomede om hem kosteloos, uitsluitend voor gebruik in zijne betrek king, een auto beschikbaar te stellen. De Voorzitter herinnert er aan. dat het salaris van den heer Dekker was f 2600. dat de heer Dekker bo vendien als gemeente-opzichter een salaris van f 650 genoot, dat hij f50 ontving voor gemis van tuin grond en f30 voor het in orde houden van den tuin. Deze twee laatste posten willen Dijkgraaf en Heem raden doen vervallen. Over de salarieering is het ad vies gevraagd van de twee vereenigingen van ambte naren. De bond van ambtenaren bij waterschappen had tegen de voorgestelde regeling geen bedenkingen, doch merkte op. niet in het bezit te zijn van de in structie van den opzichter, zoodat hij zich onthield van een uitspraak over de normen. De Ned. Bond van personeel in overheidsdienst had tr ernstig bezwaar tegen, dat de aanvangsjaarwedde met f400 werd verlaagd en wanneer daarin geen wij ziging werd gebracht, dan adviseert hij om de 4 pe riodieke verhoogingen niet om de 2 jaar. doch steeds na 1 jaar te verleenen, zoodat het maximum na 4 jaar wordt bereikt, inplaats van na 8 jaar Het Dag. Bestuur heeft zich daarover ernstig bera den en oordeelt flat rekening gehouden moet worden met den toestand waarin we thans verkeeren, maar ook dat de opzichter een zoodanig salaris heeft, dat hem buiten de verleiding houdt, meer werk te zoe ken. Volgens he,t reglement mag hij geen bijbetrek kingen vervullen, dan na toestemming van het Dag. Bestuur. De heer Nannis gaat met de jaarwedderegeling ac coord. maar niet met het beschikbaar stellen van een auto. De heer Dekker was een man van rijpen leeftijd en daarom vond spr. de beschikbaarstelling van een auto wel goed, maar het zal nu de bedoe ling zijn om een jongen man te nemen en die moet dan maar fietsen. En als hij zich de luxe wil permit- teeren om auto te rijden, dan moet hij dat zelf maar betalen. De Voorzitter wijst er op, dat het beschikbaar stel len van een auto niet aan de salarisregeling vast zit De heer Nannis heeft er niet op tegen, dat als de polder weer in goeden doen verkeert, periodieke ver hoogingen worden verleend, maar spr. zou dat nu nog niet willen vastleggen. De Voorzitter merkt op. dat al mag het genieten van pensioen in de toekomst waarde hebben, op t oogen- blik moet de opzichter 8X van f2200 plus geschatte huurwaarde woning en tuin is tezamen ongeveer f2600 betalen. De heer Kaan wil de periodieke verhoogingen nu ook nog maar achterwege laten en spr zou dan voor het eerste jaar een opzichter op proef willen benoe men en daarna de benoeming telkens voor zes jaren doen zijn. De Voorzitter zegt dat eert tijdelijke aanstelling kan, maar een definitieve benoeming van zes jaar niet Dat was voorheen wel het geval met den secretaris cn den penningmeester, doch de voorschriften zijn thans zóó, dat. de tegenwoordige benoeming gecon tinueerd wordt. De heer Stammes zegt, dat het reglement aangeeft dat een aanstelling op proef wel mogelijk is. De Voorzitter: Zeker, het is echter de vraag of een dergelijke regeling goede krachten niet zal weerhou den van solliciteeren. De heer Kaan meent dat daaruit dan zou blijken, dat men geen vertrouwen in zichzelf heeft. De Voorzitter ontkent dit. Er zullen bijv. goeds krachten zijn die thans een tijdelijke betrekking heb ben cn die zouden solliciteeren opdat zij een vaste betrekking krijgen. Als de benoeming na eerst voor een proefjaar geldt, zou de polder dergelijke kwali- teitsmenschen uitschakelen. De heer Van den Berg kan gedeeltelijk meegaan met het idee om den opzichter niet de vrije beschik king over een auto te geven. Spr. zou dit met die» opzichter willen bespreken, want per fiets alles t doen, acht spr. bezwaarlijk. De heer Van Balen Blanken vraagt of als vergoe ding voor vervoer niet een vast bedrag kan worden vastgesteld. De Voorzitter deelt mede, dat het Dag. Bestuur dit niet gewenscht acht, omdat het gevaar dan zou kun nen ontstaan, dat, om kosten uit te winnen, minder werd rondgegaan en dan zou het middel erger zijn rlan de kwaal. Wat het gebruik van een fiets betreft, de afstand in den polder is zoo groot, dat een middel van versneld vervoer noodig is. Spr. herinnert er aan hoe de heeren Dekker, Dr. Aldershof en Dr. Olree oen motorrijwiel hebben gebruikt, doch met het re sultaat dat zij een groote capaciteit kwijt raakten. De lengte van de wegen in onzen polder bedraagt 103 K.M. en spr. heeft al meer opgemerkt, dat als die afstand in rechte Jijn zou worden getrokken, dat zou zijn van Kleinesluis naar Rotterdam. De heer Nannis: Maar over dien afstand word' 300 dagen gedaan en in dien tijd kan men den afstand naar Rotterdam wel beloopen. De Voorzitter merkt op dat die berekening niet op gaat, want de afstand wordt niet éénmaal per jaar afgelegd, doch de wegen enz. worden regelmatig be keken De heer Nannis geeft dat toe, maar het wordt ook goed betaald. De Voorzitter zegt dat het ook een menschwaardig bestaan moet geven aan het personeel. De opzichter kan voor den polder machtig veel uitwinnen, cn kan ook machtig veel verwaarloozcn, zonder nu slecht te zijn. De heer Nannis zegt zelf gedurende 40 jaren arbei der te zijn geweest en juist in den tijd toen 't minst werd verdiend, was er de meeste respect voor den patroon, de meeste werklust. De heer Onderwater tot den heer Nannis: Ik wou dat je nog arbeider was, dan kon je bij me aan den gang. De heer J. C. Geerligs wil ook eerst voor een jaar benoemen, polder Wieringerwaard en Waard en Groet hebben dat ook gedaan. De Voorzitter herhaalt dat het kan, maar men selecteert eenigermate. Het meest waarschijnlijke is, dat de proef niet met den beste wordt genomen. De. heer J. C. Geerligs wijst er op dat bij directe definitieve benoeming afgegaan wordt op informatie cn, daar is naar spr.'s meening te veel risico aan ver bonden. De heer De Graaf vraagt naar het begin salaris van den heer J)ekker. De Voorzitter zegt van f 1300.maar de toestand was toen heel anders. Spr. zal het voorstel van het Dag. Bestuur wat de salnrisregeling betreft, in stem ming brengen, maar moet in 't belnng van den polder sterk ontraden liet cijfer van geld zoo sterk te doen spreken. Het voorstel van het Dag. Bestuur wordt aangenomen met 10 tegen 7 stemmen: tegen stemden de heeren J. C. Geerligs, Kaan, J. Tijsen, De Graaf, Nannis, Langereis en C. Tijsen. De vraag over het vervoer zal later worden opge lost. Thans komt aan de orde de vraag of de benoeming direct definitief zal zijn of dat de aanstelling eerst voor een jaar op proef zal zijn. Met 13 tegen i stemmen wordt besloten tot een jaar op proef. Voor definitieve benoeming stemden de hee ren Waibocr, C. Geerligs, Lindenberg en de Voorzit» ter. Een gcldlecnlng. Door Dijkgraaf en Heemraden wordt voorgesteld tot dekking der kosten van diverse werken van vernieu wing van 4 duikers, het- maken van een sluis ir» Oostdijk. en de werken aan en in den boezem van den polder Wieringerwaard aan te gaan een geldlec- ning van f99.000.aflosbaar in 33 jaar, voor het eerst in 1933, rentende ten hoogste by2 met de vrij heid om na 5 jaar over te gaan tot verhoogde aflos sing, waarbij over het meerdere bedrag der aflossing 1 vergoeding. De Voorzitter deelt mede, dat er kans bestaat dat bestuur er in zal slagen de leening tegen 5 ge plaatst te krijgen. Wordt goedgevonden. De rondvraag- De heer K. A. Kaan deelt mede, in de courant ge lezen te hebben dat in den Stoomweg een auto onder ste boven is gevallen door de geul van de waterlei ding. Spr. vraagt of die geul zoo slecht gedjcht is. De Opzichter deelt mede, dat bedoelde auto eci auto zou passeeren. Een die van Den Helder kwam deze laatste auto haalde in 't geheel niet uit en daar door haalde de eerste auto te veel uit en kwam in de sloot terecht. De heer Lovink zegt dat hij in de vorige vergade ring verzocht heeft om consideratie te willen gebrui ken met die ingelanden, die met het oog op de tijds omstandigheden moeilijk de polderlasten konden be talen. Door den Voorzitter is toen toegezegd dit in de vergadering van het Dag. Bestuur te zullen bespre ken. Spr. is gebleken dat die bespreking niet alleen heeft plaats gehad, maar ook dat met groote welwil lendheid is opgetreden. Spr. dankt den Voorzitter daar zeer voor. niet alleen dat de menschen daar mee gebaat zijn geworden, maar ook den polder is er mee gebaat geworden, want een groot gedeelte der polderlasten is ontvangen. De heer Onderwater vraagt of er ook een bepa ling bestaat waarbij het verboden is vuilnis of afval in de waterleiding te werpen. De Voorzitter zegt dat die bepaling inderdaad be- staat. De heer Onderwater vraagt of dat verbod ook geim voor particuliere waterleidingen, want het euvel vindt ook daar plaats. De Voorzitter zegt toe dat getracht zal worden nei te ondervangen. Spr. zegt verder dat het Dag. Bestuur den heer Lovink dank zegt voor zijn vriendelijks woorden en dat wederkeerig aan den heer Lovm dank wordt gebracht, omdat door zijn medewerking een regeling is tot stand gekomen, met het gevolg a* een bedrag van f 597.40 aan polderlasten is ontyange Het restant van de te ontvangen polderlasten in draagt op het oogenblik nog rond f 1600.—terwijl n toen nog f9000.— was. Hierna volgt sluiting.

Schager Courant | 1932 | | pagina 12