MEIFEEST S.D.A.P. WALPURGISNACHT- SCENE. ANNA PAULOWNX Openbare vergadering van den raad der gemeente Anna Paulowna op Woensdag 4 Mei 1932 des namiddags twèe uur in het raadhuis. Punten: 1 Notulen. 2, Mededeel ingen: a. het besluit tot verlaging van huur voor het aan C. F. Jongejan verhuurde perceel is door Ged. Sta ten goedgekeurd. b. het besluit tot het verleenen van rentelooze voor schotten ten behoeve van de bloembollenteelt te Breezand tot een bedrag van ten hoogte f 20.000, is door Ged. Staten goedgekeurd. de besluiten tot aanwijzing der takken van dienst, lot van krachtverklaring van de verordening be- Jreffende het gemeentelijk grondbedrijf van 15 Ipril 1931 tot 1 Januari 1933 en tot vastelllng van Ie verordening op het beheer van het gemeentelijk tondbedrijf en het gemeentelijk electriciteitsbe- zijn door Ged. Staten goedgekeurd. I. bij besluit van Ged. Staten, goedgekeurd by Kon. Besluit d.d. 2 Maart d.a.v. no. 5 is wijziging ge bracht in de bezoldiging van de Ambt. van den Burg. Stand dezer gemeente. e. ingekomen zijn de balans per 31 Dec. j.1. en de verlies- en winstrekening van het Grondbedryf over 193L f. verslag van den keuringsdienst in den kring Barsingerhorn over 1931; g. beredeneerd verslag betreffende de volkshuisves ting in deze gemeente over 1931; h. van J. Benema is een verzoek ingekomen om hem standplaats te verleenen op particulier terrein voor zijn inrichting als danstent of bioscoop; i. de steunregeling vervat in het besluit van den Min. van Binnenl. Zaken en Landbouw d.d. 15 Jan. J.1. no. 800, is voor deze gemeente geldig verklaard voor werkloozen afkomstig van het bloembollenbe- drijf en den landbouw; k. als vertegenwoordigers in het orgaan tot uitvoe ring van de steunregeling der landarbeidersbonden, zijn aangewezen de heeren J. Swierts, P. Molenkamp en H. Simons. 1. van den Minister van Binnenl. Zaken en Land bouw is bericht ontvangen dat Z.E. geen vrijheid kan vinden de steunregeling geldig te verklaren voor de werklooze bouwvakarbeiders: m. verzoek om adhaesiebetuiging op het adres van den raad der gemeente Ooststellingwerf aan de re geering om spoed te betrachten by het invoeren van maatregelen tot steunverleening aan den land en tuinbouw. n. verslagen van het vervolgonderwijs in het afge- loopen winterseizoen aan de O. L. scholen, o. Adres van ingezetenen te Breezand inzake elec- -triciteitstarieven. 8. Verzoek van A. Blaauboer Pz„ om vermindering van pacht van het door hem gehuurde grasgewas van den toegangsweg naar het spoorwegstation. 4 Verzoek van den heer R. Dekker om eervol ont slag uit zijn betrekkingen van opzichter en markt meester. 5. Voostel tot vaststelling van enkele pensioensgrond slagen. 6. Verzoek van de Nationale Commissie tegen het al- ooholisme om een maximum te doen vaststellen voor verloven A. T. Voorstel om de verordening voor het agentschap der arbeidsbemiddeling en den dienst der werkloos heidsverzekering te herzien. 8. Voorstel om de jaarwedde (tevens pensioensgrond slag) van den Agent der Arbeidsbemiddeling vast te stellen op f 500 te rekenen vanaf 1 Januari 1932 en om hem over 1931 een gratificatie te geven van f 100. J. Verzoek van Ged. Staten om het gevoelen te mo gen vernemen omtrent een voorgekomen wyziging k van de voorschriften nopens de regeling der jaar- 'A wedden van Burgemeesters, Secretarissen en Ont vangers. M, Voorstel tot het. vaststellen van een nieuwe verorde ning op de heffing en invordering van vergunnings recht voor den verkoop van sterken drank in het klein. 11. Voorstel tot vaststelling van een verordening op de heffing van een verlofsrecht voor den verkoop van zwak-alcoholischen drank in het klein. 12. Voorstel om aan den Anna Paulownapolder aan te vragen en te aanvaarden een terrein aan de Knees- kade, groot ongeveer 36 Aren om dit in te richten tot woonwagenkamp. 13. Voorstel tot vaststelling van een verordening als bedoeld in art. 9 der Winkelsluitingswet en tot de aanwijzing van de dagen waarop de voorgeschreven sluiting niet zal gelden. li Voorstel tot het verleenen van voorschotten aan de bijzondere scholen op de vergoeding bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920. 15. Verzoeken om ontheffing van aanslagen in het schoolgeld, 16. Verzoeken om tegemoetkoming ln de kosten van vervoer van leerplichtige kinderen, ingevolge art. 13 der Lager Onderwijswet 1920 en voorstel fot ver lenging van eerder verleende tegemoetkomingen. 17. Verzoeken van J. C. J. Weijers en W. Hoep om voorschotten ingevolge de bepalingen van de Land- ahbeiderswet, 18. Voorstel tot het aangaan van een geldleening van ten hoogste f 20.000 tot verstrekking van een ren teloos voorschot aan noodiydende bloembollenkwee kers. 19. Voorstel om het aantal opcenten op de gemeente fondsbelasting te verhoogen van 20 op 80. 80. Rondvraag. Do verhooging van opcenten op de gemeen tefondsbelas tLng Hieromtrent deelen B. en W. in hun praeadvies mede. «at op de begrooting voor 1932 geen bedrag uitgetrok ken ls voor bestrijding der kosten van werkverschaffing «a van de kosten van den toeslag op de uitkeeringen «t de werkloozen kas. Tot heden hebben de kosten van werkverschaffing "dragen f 8880, terwijl het noodig is met de werkver- *®aifing voorloopig nog voort te gaan. Aan toeslag op aitkeeringen uit de werkloozen kassen is tot heden %geven f 1390. Het vervoer van arbeiders naar de ^ïB8ermeer heeft tot heden pl.m. f 400 gekost, van de uitkeerin£ volgens de steunregeling is aange- gfiJIen'Pcor het Hijk. hetwelk aan onze gemeente een e 'eening heeft verstrekt, wordt verlangd dat onge- j r f 7°00 meer aan aflossing wordt betaald dan op egrooting daarvoor is geraamd, welk bedrag even- uit de gewone middelen dient te worden bestreden, wo i d°°r bet toegezegd dat een bijdrage zal in VerIeend de kosten van werkverschaffing en staatsV°0r^Vl0e^ende ui*" de st€unre?€Hng, doch vast dat v°or het overblüvende deel der kosten geen ^°msteri aanwezig zyn. de Jendien moeten B. en W. er op wijzen dat het op '2em 4°0tingSpost °P°enten °P hoofdsom der ten °ndsbelasting" uitgetrokken bedrag van f 7800 ibedrHeV°1Se Van de slechte uitkomsten van schier alle reikt n deZe £emeente» lang niet zal worden be stand*"^' Zien zioh door al de hiervoor genoemde om- ten t f 6den- &enoodzaakt voor te stellen om te beslui- cente° w^ziSing der verordening tot heffing van op- in nlMt°P dC gemeentefondsbelasting in der voege, dat 18 van »»20" zullen worden geheven „80" opcenten. J.V.A.-berIoht. I'e(ttenIivnelVaartsdag 8aat J.V.A.-afdeeling naar den ^Ve,rzamelen °m 8 uur bij Veerburg. Brood voor n seheel^ dag meenemen. W I E R I N G E N Zaterdag hield dc Afd. Wiermgen der S.D.A.P. haar Meifeest, Omdat de zaal van Brm.il Zondag was be zet, moesten wij ons met den Zaterdag tevreden stel len. Voor deze gelegenheid was de A.J.C. van den Holder uitgenoodigd om het programma aan te vul len. Om 7 uur arriveerde de A J.C. met vlaggen en vaandels en maakten een rondgang door I-Iippolytus- hoef. Om half acht was de zaal van Bruul tot in alle hoeken bezet, een 350-tal bezoekers was aanwezig, toen p.g. Bontkes de bijeenkomst opende. De ope ningsrede van Bontkes begon met: Geachte feestgenooten, namens het comité van het Meifeest heet ik u allen hartelijk welkom, in het bij zonder onzen spreker, den heer Jr. de Mazure van den Haag, die hedenavond de feestreden zal uitspre ken. De voorzitter zegt, is er wel reden om feest te vieren en is van meening, gezien de economische cri sis, dan hebben wij dit niet, doch de Soc.-Dem. vieren feest omdat de 1 Meidag het feest is van de bevrij ding der arbeidersklasse, het feest van den nieuwen tijd. Daarna besprak hij het programma van heden avond en gaf vervolgens het woord aan de A.J.C. Deze opende haar programma met het zingen der strijdliederen. Daarna nam de heer Mazure het woord en begon met te zeggen: Slechts zelden heeft men op het Meifeest zulke tegenstellingen gehad, doch spr. heeft vertrouwen dat het idealisme hierdoor niet zal worden gedoofd. Het Meifeest is een feest der laatste 50 jaren, het is ontsproten door dc bevrijding der arbeidersklasse. Hij besprak het ontstaan ervan. Verder ging spr. 2000 jaren terug, toen de Batavieren in ons land bestonden, toen kon men geen klassestrijd( later kwam dit meer en meer op den voorgrond, door de ontstane ellende onder het proletariaat. Langzaam aan kwam de vooruitgang en ontwikke ling en tegelijk het klasseverschil, met de ontwikke ling kwam ook langzaam het verzet der groote massa, en* pas daarna de verlossing van het proletariaat. Verder schetst spr. de groote ellende en werkeloos heid van thans. De verspilling aan de eene zijde, de ellende aan den anderen kant. De groote uitbuitin gen in onze koloniën en de ellende die daar heerscht. Doch ook daar begint de socialistische gedachte haar invloed te doen gelden. Ook in Duitschland weet on ze beweging, trots de fascistische beweging, haar kracht te behouden. In Italië is dat anders, daar heeft men de dictatuur en het fascisme en is de volksmassa alle propaganda verboden. In Rusland is het anders gesteld, daar is het communisme de baas, doch dit zal in West-Europeesche landen niet zoo gemakkelijk gaan, daar zien de arbeiders tegoed een vijand in de communistische beweging. Duitsch land, waar het fascisme welig tiert, gezien de laat ste verkiezingen, is gebleken dat hij in onzen legen- woordigen tijd niet thuis behoort; het is de partij van het militairisme. Wat in ons land is gebeurd schetste spreker, be hoort tot een droeve gebeurtenis, n.1. de scheuring in onze eigen gelederen. Spr. betreurt dit ten zeerste en spreekt de wensch uit dat dit spoedig wordt op gelost. Doch trots dit alles is hij de arbeidersbewe ging vooruitgang te constateeren, hij gaat 60 jaar terug en vergelijkt den toestand toen en nu. Daar staat tegenover dat men tijden meemaakt van voor uitgang en teruggang. Het zal waarschijnlijk thans een periode van teruggang worden( doch wij moeten ons niet bezorgd maken, doch aanpakken. In tijden van achteruitgang, zegt spr.. wil men dikwijls de tijden krijgen die rijp zijn voor oorlogen. Doch ook dan moet de arbeiderspartij paraat zijn en trachten dit te verhinderen en houden het bui ten ons land. Wij moeten blijven vechten voor het so cialisme en dan zal de ontredderde toestand ven het kapitalisme ophouden te bestaan, om dezen strijd te overwinnen moet de arbeidersklasse paraat zijn. De socialistische beweging bezit de kracht om dit te ver wezenlijken. In Duitschland, zegt spr., zal dit geen gemakkelijke taak zijn, daar hebben dc arbeiders te vechten tegen de fascisten; dezen strijd is moeilijk, doch door volharding zullen zij ook hun doel berei ken. Zorg daarom arbeidex-s, 'dat. uw ox-ganisaties sterk blijven, dan zal er eeix mooie toekomst voor u zijn weggelegd, doch de groote groepen katholieken en Christelijke arbeiders zullen ons moeten steunen, wil men den klassestrijd zegevierend strijden, doch dit is vooralsnog een heele strijd om het zoover t.e brengen. Wij Soc.-Dem. moeten toonen dat wij door eenheid en zelfvertrouwen dat doel vei'wezenlijkt kunnen zien. Daarna haalt spr. eenige woorden aan van Troelstra en een gedicht van Adama van Schel- tema en besloot hiermee zijn rede. Na de rede van den heer De Mazure kx-eeg de A.J.C. volop gelegenheid om haar programma uit te voe ren. Ze begonnen met haar bekende dansen, en speel den daai-na een tooneelstukje, getiteld „de Vergade ring van de Schillenboei'en". Hier werd geducht om gelachen. Daai-na eenige zangnummei's en nog een tooneelstukje, getiteld en voorstellend een intiem tafereel op een adellijk slot. Ook dit viel zeer in den smaak. Daarna dankte de heer Bontkes allen die hadden medegewei'kt om dezen feestavond te doen slagen en na het zinger der Internationale werd de feestelijke bijeenkomst gesloten. FANTASTISCHE REPORTAGE UIT DEN NACHT VAN 30 APRIL OP 1 MEI. „...Volgens dit recept bereidden de heksen haar zalf. De voornaamste bestanddeelen zü'n dus belladonnasap en bilzenkruidgif." „Jan, geef het rattenkruit eens even aan!" „Wat ga je dan doen?" „Ik ga vannacht een visite brengen aan den Blocks- berg." „Je bent een beetje overspannen," zei mijn vriend de psychiater, „Kom maar es hier..." Maar ik overhandigde mijn diagnose-stellenden boezem kameraad het wetenschappelyk handboek, waarin ik zoo juist één en ander had gelezen over den heksensa- batb. Stotterend van geestdrift legde ik hem mijn plan uit „Lees dit maar es", zei ik... Wanener men zich met het mengsel inwrijft is een lichte vergiftiging het ge volg. Deze gaat gepaard met bijzonder levendige visi oenen. Voor de buitenwereld is men in diepen slaap verzonken..." „Wat zou dat?" informeerde de psychiater en las ver der...: „Vooral door de vliegdroomen, die men in dezen toestand zeer vaak heeft, ontstond het geloof aan hek sen. die op een bezemsteel rijden..." „Wel, wanneer de Blocksberg niet naar ray zweeft, zweef ik naar den Blocksberg... ik smeer me van on der tot boven in met phosphor. en arsenicum en nie mand krijgt mij vannacht wakker, dat verzeker ik je..." „Ja, maar beste jongen. Er staat hier: bilzenkruid en belladonna!" „Onzin", zei ik met leekenverwaandheid... Eén pot gif. Of je nu van het sublimaat of van het zoutzuur wordt gebeten!"... Maar het resultaat van dit gesprek was toch, dat wy een azynflesch vol balsem brouwden, waarvan „de voor naamste bestanddeelen belladonnasap en bilzenkniid- gif" waren. Myn vriend ging om tien uur naar huis met de helft van de pap in een leege jeneverkruik en ikzelf behield de rest. Om elf uur sloeg ik mijn boek dicht en begon me uit te kleeden. Ik stak een lepeltje in het tóover- goedje en bleef er een halve minuut lang naar kyken, toen probeerde lk het op m'n vinger. Het voelde aan als fluweel en onvervaard begon ik m'n geheele lichaam te bestrijken, waarna ik met een aangenaam warm ge voel en een triumphantelijke glimlach onder het dek verdween. Het duurde echter niet lang of de gemeene substantie begon te prikken en te branden en het ergste was, dat ik heelemaal niet in slaap kon komen. „Alle duivels van den Broeken", vloekte ik en na een uur besloot ik een douche te nemen en de Harz te laten voor wat hij was. Ik smeet de dekens op zy en... staarde in het gelaat van een gehoornd schepsel, weggeloopen van een Indi sche prent. De damp sloeg er af; het was precies een kruising tusschen een krokodil, die een vliegend hert onder z'n voorouders had gehad en een stier die ge trouwd was geweest met de moeder van den Booze. „Ga je mee?" blaatte het wezen. „Omdat U het zoo vriendelyk vraagt", zei ik. „Hou je maar vast aan m'n steert!" zei het verschyn- sel en daar ging het de lucht in. Koning Lucifer. ....een gehoornd schepsel, weggeloopen van een Indische prent... We vlogen met een ontzaglijke vaart naar het Oosten. Hoe meer we het doel van de reis naderden, hoe druk ker het werd. Op het laatst was er bijna geen doorko men meer aan, zooveel auto's en motorfietsen stroomden er in de richting van de vergaderplaats. Achter elk stuur zat een heks met ingevallen wangen en vuuroogen of anders een geraamte mete en sigaar tusschen z'n uitge vallen tanden; vreeselijk om te zien. Bezemsteelen wa ren er ook, maar die werden uitsluitend bereden door politici, die tijdens hun leven te veel stokpaardjes had den gehad. Ik was de eenige levende, tenminste, als ik nog leefde, dat wist ik niet. „Let op" hinnikte m'n geleider, toen we de top van den Blocksberg hadden bereikt en in een grooten kring geschaard zaten om het hoogste punt. De auto's waren zoo lang gestald in een wolk. De voorstelling begon met een journaal (klanksysteem „Mephistppheles) Eerst speelde het orkest het begin van een cdcophonie in bes groote terts, die werd afgebroken door een beeld, dat op het zwarte doek verscheen: Een man met een pistool in de eene hand en een brandende lucifer in de andere. „Ofschoon ik waarschynlyk een bedrieger ben", zei de man, „verzoek ik beleefd om het wat nauwer te nemen met de waarheid. Ik ben zooals men u tracht wijs te maken gedurende de laatste weken tegeiykertijd aan getroffen in Moskou en in Malmö. Anderen zeggen, dat ik gecremeerd ben; er zijn er ook, die beweren, dat ik een wassen pop heb gelegd op de plaats van mijn lijk en er toen zelf van door ben gegaan. Ik ben gesignaleerd in Italië, In Duitschland en in Amerika. Daar ik niet tegenstaande dat alles toch dood ben, kan ik mij niet verdedigen tegen de leugens, die men over mij verzint." De klager verdween en maakte plaats voor een troep tooverkollen, die dansten om den troon van koning Lu cifer. Als onderschrift verschenen op het zwarte doek de woorden: „Made in Sweden". Daarop dook Vondel op en protesteerde tegen het ge bruik van de titels zyner tooneelstukken en hij ci teerde de eerste regels uit de „Gysbrecht van Aemstel": „Het Hemelsche gerecht..." Het woord „hemelsch" was nog niet gezegd, of alle duivelen uit de hel braken los. De Blocksberg begon in het rond te tollen; alle aanwezigen krijschten en vervlo gen daarna in rook. Ik wist niet meer, wat er met me gebeurde. Ineens bevond ik me midden op de Oceaan, m'n gids was weg en ik was hem al vergeten ook. Ik had een kinderstemmetje en vroeg: „Waar zyn we ergens?" Maar ik kreeg geen antwoord. Wel schreeuwde een luide stem: „Dat mag jij niet zien! Dat mag jy niet zien!!!"... Badend in het zweet werd ik wakker en keek in het medelydende gelaat van myn vriend, den psychiater, die myn pols vast hield en met onzekere stem vroeg: „Wat heb je gezien? Wat heb je gezien?" Merkwaardigerwijze was ik direct bij mijn positieven en ergerde mij om den één of anderen reden aan de houding van myn vriend. „Doe niet zoo gek!" riep ik kwaad. „Ik ben uit den doode herrezen en het eerste, wat jy me vraagt Is, wat ik gezien heb! Hoe kom je anders hier." „Houd je kalm," zei myn vriend. „Ik ben psychiater, dat weet je en je droomen zyn daarom van het groot ste belang voor myHik!" „Je bent toch zelf van nacht ook op den Blocksberg geweest!" riep ik woedend. „Maak dan daar maar uit op, wat iemand droomt, als hy een bilzenkruidvergifti- ging heeft!" „Dat is het juist", zei m'n vriend met dezelfde on zekere stem als een oogenblik tevoren. „Ik ben heele- maal niet naar dien Heksensabath toegehik. „Zoo, en waarom niet?! schreeuwde ik.. „Je houdt je prachtig aan je afspraken, dat moet ik zeggen". „Is het mijn schuld", sputterde myn vriend, „als jij me de verkeerde kruik meegeeft...... Hik! EARENKARSPEL DIRKSHORN. Vrijdag 29 April j.1. was een groote openbare verga dering aangekondigd in de zaal van den heer Pijper alhier. Als spreker zou optreden de heer J. H. Anema uit Akkrum (Fr.) met het onderwerp: .Hoe staat de S.D.A.P. tegenover de crisis in den land- en tuinbouw". De heer C. de Vries, voorzitter van de afd. S.D.A.P., opent deze slecht bezochte vergadering en zegt dat het hem spyt, dat er zoo weinigen zyn opgekomen om dezen spreker te hooren, die zelf ook in het boeren bedrijf heeft gezeten. Hij heet de aanwezigen welkom en geeft dan het woord aan den heer Annema. De heer Annema geeft te kennen, dat hij heden avond wenscht te spreken over de tegenwoordige cri sis, dat hy echter geen wondermiddelen by zich heeft om deze crisis tegen te gaan. Ook wil hy hier geen dingen zeggen om de toehoorders lekker te maken, doch alleen gekomen te zijn om het standpunt der S. D.A.P. en de crisis te bespreken. Hij zegt, dat men niet moet denken, dat alleen de boeren of bouwers van deze crisis hebben te lijden, doch dat er duizenden andere zakenmenschen met deze crisis te gi-onde gaan. Hij haalt verschillende voorbeelden aan van menschen die van hun rente leefden en waar het geld ook van weg is. Dan nog zijn er in ons land 150 vennootschappen, die alles heb ben verloren, die zijn alemaal slachtofers van de maat schappelijke omstandigheden. Alleen de groot-grond bezitters die kunnen deze crisis doorstaan. Alles moet gedaan worden om van de overheid hulp te krijgen en dan is dit in de eerst plaats de regeering, doch zooals het.nu gaat met de tarwewet en den toe slag op de melkproductie, gaat het niet. dat is een de gebruiker en wel de minst bedeelde het betalen. Men moet deze menschen helpen met renteloos cre- diet en voorts moeten de grondlasten en renten ver laagd worden. Want als men nog geholpen wordt en de paahten moeten hiervan betaald worden, dan komt dit geld toch weer in de zakken van het grootgrond bezit en anderen. Dat is geen helpen, dat geeft niets» al die maatregelen zullen tot geen verbetering leiden. Ook het menggebod voor boter en margarine: men zal het zoo maken, dat de menschen die nooit geen mar garine hebben gegeten, dit nu verplicht zijn en er meer voor moeten betalen als voor de tegenwoordige natuurboter. De heer Anema geeft dan voorts te kennen, dat ge werkt moeten worden om de pachtwet er door te krij gen, zoodat de pachten der boeren en bouwers ver minderen en men niet meer hun kleine winsten moet wegbrengen naar de verpachting; deze moeten bijna uitgeschakeld worden en dit is te verkrijgen doordat men zich als boeren enz. aaneensluit en gezamenlijk optrekt naar de regeering en eischen stellen en zoo men dit niet doet, dan wordt het nooit beter, want de burgerlyke partij wil dit niet en de huurders betalen maar. De spreker had vooruit al voorspeld, dat er een anderen tyd zou komen, door de eeuwen heen is dit al zoo geweest en er is niemand die hier iets aan kan doen. Wy moeten afwachten en zoo mogelijk er door heen zien te komen, want hierna volgt weer een, ande ren tyd en dan zal de mensch weer gaan produceeren, tot er weer een groote overproductie komt, want zoo beschouwt spr. het, van alles een te veel en daarom zoo'n geweldige prijsdaling. Als men nu enkel nagaat dat er ln Nederland in 1931 400.000 groote varkens meer gemest zyn dan in 1930, dat wil dus wat zeggen. Een groot kwaad is ook, dat het geld zoo vast zit. Men kan niet werken zoo men wil. Dit speelt ook een. groote rol in den crisistoestand. Alles moet arm wor den om groote winsten te maken, er moet dan een be tere samenleving komen; allen moeten zich aansluiten en strijden voor een betere samenleving. De heer De Vries geeft hierna de gelegenheid om vragen te stellen. De heer J. Schouten zegt dat die betere samenleving •wel lang zal duren, daar ieder mensch behebt is om zooveel winst te maken als hy kan. Hy vraagt den spreker hoe die het in het bedrijf gemaakt heeft. Ook u moet winst gemaakt hebben, anders kon u niet van de rente leven. De spreker gaf dit toe en men moet ook wel winst maken om op den ouden dag van te leven. De heer Schouten vraagt hoe of de spreker dacht over winst maken, door trusts, waarop de spreker ant woordde, dat de boeren ook hun producten niet op zich zelf doch door trusts moeten laten verkoopen-Allea moet zich aaneensluiten om hun productie zoo duur mogelijken te verkoopen. De heer Strijbis zegt dat de regeering wenig voor de landbouwers doet. In de mobilisatie stelde zij maxi mumprijzen voor ons vast en nu de boel geen waarde meer heeft, blyft de hulp uit. Toen hadden wij meer kunnen verdienen, doch de spreker achtte het geluk kig dat de regeering de prijzen vaststelde, want anders was de bevolking van ons land mogelyk van honger omgekomen. Het ls intusschen over twaalf geworden en nog al- tyd worden er dingen genoemd en wel die niets ter zake betroffen, zoodat de voorzitter er een eind aan maakte en den spreker van hedenavond hartelijk dank zegde voor diens rede en de pers voor de tegenwoor digheid en hoopte dat de menschen zich zullen aan sluiten by de S.D.A.P. om gezamenlyk t.e strijden voor betere levensvoorwaarden en sluit de byeenkomst. HARENKARSPEL. Benoemd tot hulpkeurmeester by de K.I.Z. voor het keuren van aardappelen, de heer P. de Jong alhier. HOOGWOUD De heer St. de Zee, onderwijzer te Haren (Groningen) heeft zyn benoeming tot hoofd der openbare lagere sohool in de Kerkelaan aangenomen. Door Z. E. den Minister van Waterstaat is aan den heer A. Rentenaar Sz. te Heerhugowaard en aan de wed. A. Nipshagen in de Weere alhier, machtiging ver leend voor het uitzenden van radiomuziek, respectieve lijk in de gemeenten Heerhugowaard en Hoogwoud en in de gemeenten Hoogwoud, Abbekerk en Sijbekarspel. Uitslag van de op 28 April 1932 te Winkel gehouden keuring van ingeschrevenen van de lichting 1933 dezer gemeente: Voor goed ongeschikt: 1. Wilhelmus Beers, 2. Jacob Benit, 8. Arie Groot, 12. Nicolaas Groot, 16 Johan Mans handen Geschikt: 4. Petrus Cornelis Conijn, Cornelis Nicolaas Groot. Maarten Groot. Joannes Jong. Simon Petrus Kla ver, Johannes Jacobus Pater: Niet verschenen: 3. Pieter Gerrit de Boer, 6. Wynand Deutekom. Aan het gemeentebestuur alhier is nog een bedrag van f 421.25 beschikbaar gesteld als laatste uitkeerlng van de rentelooze voorschotten, verleend ten behoeve van den groven tuinbouw in Westfriesland, welk bedrag thans betaalbaar ia. LANGENDIJK BROEK OP LANGENDIJK. Het comité voor ouden van dagen te Broek op Lan- gendykZuidscharwoude, heeft in haar gehouden ver gadering het besluit genomen evenals vorige jaren de oudjes weer een genotvollen dag te bereiden. Wat betreft de onkosten daaraan verbonden zal een circulaire ter invulling gericht worden aan de burge- ry van beide gemeenten, met verzoek om een bijdrage Het comité vlijt zich met de hoop dat deze dag zoo langzamerhand burgerrecht heeft gekregen, en ver trouwt, dat de burgerij zich in deze niet onbetuigd late, D e tocht gaat per auto naar Amsterdam, alwaar dan een boottocht zal worden gemaakt door de haven. NOORDSCHARWOUDE Benoemd tot hulpkeurmeester bij de K.I.Z. voor het keuren van aardappelen de heer k. Wagenaar W«. al hier.

Schager Courant | 1932 | | pagina 15