Plaatselijk Nieuws. Dinsdag 3 Mei 1932. SCHAGER COURANT. Derde bSad. Mo. 9065 Vakteekenschool. Zondagmiddag werd weer in een tweetal lokalen ■van de oUcle openbare lagere school aan de Loet de jaarlifcsche tentoonstelling gehouden van teekenin gen vervaardigd door de leerlingen van onze vak- EgjEchool. De tentoonstelling, die werd gehouden des middags T0 2 tot 4 uur, trok weer veel belangstelling en de Rekeningen gaven een goed beeld van de uitmunten- je vorderingen der leerlingen Uit den aard der zaak «•as het vooral dc afdeeling schilderen die de aan dacht trok en inderdaad zag men hier bijzonder fraaie teekeningen. Diverse letterteekeningen, recla meplaten. stillevens, enz. enz., zoowel naar eigen ontwerp als naar model en vergroot, uit dat alles sprak groote zorg en nauwgezetheid. Ook de teekeningen van de afdeelingen smeden, timmeren en metselen waren in grooten getale ten toongesteld en werden door do vakmenschen zeer geroemd. In de afdeeling timmeren is het eerste cursusjaar gewijd aan lijnteekenen en meetkundige instructies, het tweede jaar aan houtverbindingên, ramen, deu ren en kozijnen, het derde jaar aan kappen en trap pen, met bijbehoorende uitlagen. De afdeeling smeden besteedt haar zorgen in het eerste jaar aan lijnteekenen en meetkundige instruc ties. het tweede jaar aan ijzerverbindingen en uitsla gen. het derde jaar aan onderdeden van machine- deelen en muurankers. In de afdeeling metselen wordt het eerste jaar on derwijs gegeven in meetkundige instructies en lijn teekenen. terwijl het tweede en derde jaar is voor de diverse metselverbanden. De afdeeling schilderen wijdt haar zorg in het eer ste en tweede jaar aan handteekeningen, om dan het derde jaar te wijden aan stillevens naar model. Voor de afdeelingen timmeren en metselen wordt onder wijs gegeven door den heer P. Rezelman. gemeente- architect. voor de afdeeling schilderen door den heer J. Koning alhier en voor de afdeeling smeden door den heer Lafeber. En uit wat geëxposeerd werd bleek wel, dat het onderwijs aan goede handen is toever trouwd. Na afloop van de tentoonstelling, dus om 4 uur, verzamelde men zich in een ander lokaal van de school, waar o.m. aanwezig waren de heer C. Blaau- boer, voorzitter van de Teekenschooi, de heer Jb. Roggeveen, secretaris-penningmeester, de directeur der school, de heer Settels en de leeraar de heer J. Visser, het dagelijksch bestuur van de Schager Han deldrijvende- en Industrieele Middenstandsvereeni- ging. ouders van leerlingen en vele leerlingen van de school. Zij allen werden door den heer C. Blaauboer harte lijk welkom geheeten. in het bijzonaei het dage lijksch bestuur van de Schager Handeldrijvende- en Industrieele Middenstandsvereeniging, waarbij spr. in herinnering bracht, dat het do bedoeling was om de vakteekenschool aan deze vereeniging over te dra gen. Spr. bracht voorts dank aan rijk, provincie en gemeente voor den finantieelen steun en dankte in het bijzonder den heer Jb. Roggeveen, die bijkans 20 jaren lang deze vakteekenschool had hoog gehou- I den. £>pr. ,wi^t:,. thqn£ bij ondervinding hoeveel werk verbonden is aan de Instandhouding eener.dergelijke «hooi "tfir "dtf ficcr Roggeveen'verdiént dan ook allé j telde. L| Met een toepasselijk woord reikte spr. dan'de toe-' I gifcende getuigschriften uit. Zelden was het voorge- i fijnen dat een getuigschrift kon worden uitgereikt met de toevoeging „uitmuntend", doen dit jaar was dit 't geval en wel aan C. de Graaf, Anna Paulowna (schilderen). Voorts verkrijgt een getuigschrift met reer goeden uitslag: C. Smit. Schagen (smeden), met goeden uitslag: T. Rob. Wieringerwaard (timmeren), A. Schouten, Anna Paulowna (timmeren), J. Goet, Qlidesluis (schilderen), J. Nannis. Oudesluis (schilde ren), Jb. Wiggers. Anna Paulowna (timmeren); met voldoenden uitslag: A. Ligthart, Schagerbrug (tim meren). A. Rossen,- Schagen (timmeren), J. Manne- vold, Sint Maartensbrug (timmeren), P. Hoebe, 't Veld (smeden), G. Boontjes, Barsingerhorn (timmeren) en L. van Wel, Buurtje (timmeren) Van de 14 leerlin gen kon dus aan 13 een getuigschrift worden uitge reikt, één werd afgewezen. Van de eerste naar de tweede klas werden 14 leerlingen verhoogd, van de tweede naar de derde klas eveneens 14 leerlingen. Twee leerlingen gingen niet over, terwijl er een voorwaardelijk werd verhoogd. Met dank voor de belangstelling sloot de heer Blaauboer hierna de bijeenkomst. Arbeiderstconeelvereeniging „Ontwikkeling." Toen wij Zondagavond de zaal van hotel Igesz bin nenstapten, hebben wij eerst een paar maal onze oogen uitgewreven. Wij hadden een zaal met men- fichen verwacht en daarbij een opgewekte 1 Mei-stem ming. Er was van dat alles niets. Een klein aantal bezoekers was aanwezig wat verspreid om de ruim geplaatste tafels, wat de indruk van gezelligheid niet .verhoogde, Al spoedig ging het scherm omhoog en werd be gonnen met de. opvoering van: „Er staat geschreven", een anti-oorlogstooneelspel in 4 bedrijven, door Jaap van der Poll. Een stuk dus met een tendenz, hier om éen gruwel van den oorlog te teekenen en te geese- len. Of dat den schrijver is gelukt., wij zouden er niet fci'aag een bevestigend antwoord op geven. De hulp middelen die hij daarvoor te baat heeft genomen, zijn daarvoor te primitief om te durven spreken van feu overweldigenden indruk van het leed en de el- «Mc van den grooten wereldoorlog die achter ons Wij menschen van dezen tijd hebben, al bleef Nederland dan buiten den oorlog, die geesel te scherp £eyoeld om onder den indruk te kunnen komen van Jeap van der Poli's langgerekte pennevrucht. Er wordt in dit stuk gepolemiseerd en gepraat over den oorlog 0p een wijze, die wij als 't ware reeds ont groeid zijn en wij hebben geen half kapot geschoten mensch meer noodig, om van den oorlog te walgen, rtet stuk heeft te weinig „werkelijk leven", te weinig handeling, om den bezoeker te kunnen vastgrijpen en ertnoeit. hem onwillekeurig onder de 1000-kilo stem- !M. waarin het is gehouden. wij weten eigenlijk niet of wij de opvoering-zelf moeten bespreken. Een uitnoodiging heeft men ons met gezonden, wellicht een verzuim hebben wij eerst gedacht Aan de cassa echter liet men ons als eiken bezoeker entree betalen wilde men daarmee uit spreken dat men een persbeoordeeling van deze uit voering "nog niet, gewenscht. achtte? Wij weten het met, maar willen ons daaraan als dat de bedoeling is «W*. gaarne onderwerpen. 'j zullen het ei dan maar bij laten, met te zeggen, aat de uitvoering in alle opzichten liet stempel droeg rist1 1?" "00f,e verzorging en dat ondanks het feit aat alle optredenden op een enkele uitzondering na, •.Planken-ondervinding" hadden, toch gesproken Kk? worden, (voor zoover wij de uitvoering hebben j*fewo°nd), van een goed begrijpen en dito uitbeel- n van hun rollen, r was prettige, pittige muziek. Opening Christelijke School. Maandagmiddag te 4 uur werd het. Christelijk On derwijs alhier geopend in een lokaal der oude open bare school De vlag woei uit; het oude opschrift: Openbare Lagere School was vervangen door het op schrift: „School met den Bijbel". Dra vulde zich een lokaal met kinderen van eiken leeftijd en met vele moeders. Het bestuur der School- vereeniging was present, alsmede het Hoofd der School, de heer De Nooy van Baarn en de onderwij zeres mej. A. H. van Berge van Amsterdam. Het lokaal was met een eenvoudige bloementooi opgevroolijkt. Bij ontstentenis van den voorzitter, den heer Blok ker, opende de heer C. Koning deze eerste les. Na voorgegaan te zijn in gebed, roept hij het onderwij zend personeel het welkom toe, zoomede de jongens en de meisjes, en vooral ook de ouders, die hij dank brengt dat zij hun kinderen aan de christelijke school toevertrouwen. Daarna worden de kinderen getracteerd, en vervol gens spreekt de heer De Nooij de kinderen toe eil de ouders, die. hij dankt voor hun aanwezigheid. Gezamenlijk wordt nu met de jeugd gezongen Psalm 25, vers 2. De heer De- Nooy deelde mede, dat in 2 klassen les zou worden gegeven en dat de kinderen allen Maan dag 9 Mei in de school worden verwacht. Wij telden heden tusschen de 70 en 80 kinderen. Hiermede was de eenvoudige, maar niettemin ge animeerde plechtigheid geëindigd. Het Christel ij k Onderwijs aangevangen. De feestelijke herdenking. Door het Bestuur van de Vereeniging voor Chris telijk Nationaal Onderwijs te Schagen werd gister avond, Maandag 2 Mei in het Evangelastiegcbouw „Bethel" in de Landbouwstraat een feestvergadering gehouden, ter herdenking van het feit dat op dien dag het Christelijk onderwijs was aangevangen. Het „Bethel"-gebouvv was nagenoeg geheel met ge- noodigden bezet. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op burgemeester en wethouders dezer gemeente, den heer II. van Nuland, lid van Prov. Staten, don heer Dr. Gosslinga, hoofdbestuurslid van de Ver-, eeniging. voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs, de heeren Heukels en Deutekom, Inspecteurs bij dat onderwijs, den heer De Nooij, benoemd hoofd der school te Schagen en mevrouw De Nooij, en Mej. Van Bergen, onderwijzeres aan de Christelijke school. De Voorzitter van het schoolbestuur, de heer A. Blokker, Keinsmerbrug, opende de bijeenkomst, en verzocht, te zingen het eerste vers van Psalm 75, waarna door hem werd uitgesproken Psalm 147. Daarna heette de heer Blokker de aanwezigen hartelijk welkom, in 't bijzonder burgemeester en wethouders, Ds. Gosslinga, de heeren Heukels en Deutekom, den heer en mevrouw De Nooij, mej. Van Bergen, en de hoofden van scholen uit de omgeving en sprak zijn vreugde uit over de groote belangstel ling die. vanavond tot ujtipg kwam. Spr. wijst er op, dat het misschien wel goed is al zal lyet wellicht als een gemis worden gevoeld - dat deze bijeen komst niet. iu de. nieuwe scliopl plaats vindt, omdat het wellicht de aandacht zou aftrekken. We zijn, zegt spr., met blijdschap vervuld jegens God, dat vandaag liet Christelijk onderwijs is begonnen, het onderwijs waarbij Jezus Christus in het middelpunt staat en waarbij de bijbel is het boek dat God ons openbaart. Spr. dankt de ouders voor het vertrou wen dat zij in het Bestuur stéllen door hun kinderen aan de school af te staan en rekent op hun steun en vertrouwen en hoopt op hun voortdurend gebed voor do school. Spr. wendt zich vervolgens tot den heer De Nooij, met wien het schoolbestuur zal zoe ken naar het allerbeste voor 't kind, terwijl ook aan Mevr. De Nooij oon mooie taak is weggelegd, in de eerste plaats de plicht voor haar gezin, doch daar naast wordt gehoopt op het werk voor de school ver eeniging. Ook Mej. Van Bergen staat voor een heel zware taak en spr. uit zijn waardeering voor den moed dien zij toont door het aanvaarden dezer be- trekikng. Spr. stelt voor de familie De Nooij en Mej. Van Bergen toe te zingen het laatste vers van Psalm 134. Als do aanwezigen aan dit verzoek hebben voi- daan, verkrijgt de heer Ds. J. Gosslinga als feestre denaar het woord. Deze beschouwt het als een voor recht en eere op dit oogenblik het woord te mogen voeren en wijst op de ondermijning van het gezag in den tegenwoordigen tijd. Waar het woord des Heeren niet meer wordt geleerd, daar wordt het hoogste gezag ondermijnd en om die reden is spr. zoo verheugd dat vandaag de opening van de Chris telijke school heelt plaats gevonden. Ds. Gosslinga behandelt dan zijn onderwerp in drie deêlen, ni.: Ie. Waar een Koning is, zijn ook on derdanen; 2e. Waar Heerschappij is, is orde en 3e. Vyaar de heerschappij ligt. in de hand van den ko ning der koningen, daar is de toekomst van het land verzekerd. De geachte spreker wijst daarbij op wat in het Oosten voorvalt, op de noodzakelijkheid het kind te binden aan het woord des Konings, en hoe in den tijd dat er in Noordholland voorspoed heerschte, men wandelde aan de hand van God. Wat zal het zijn? vraagt spr., zal men zich scharen onder de enge schaduw van den vrijheidsboom of onder de breede slagzijde van het kruis? Spr eindigde met de op wekking, dat in de worsteling beneden, ons oog blij- ve gericht naar boven! De rede die met aandacht werd aangehoord, ver wierf een dankbaar applaus. De "Secretaris van het schoolbestuur, de heer W. H. Krimp, gaf vervolgens een overzicht van hetgeen in het afgeloopen jaar door het bestuur der school vereniging was verricht. Spr. bracht daarbij in herinnering hoe op 23 Januari 1931 een voorloopig comité werd gevormd, hoe men op 25 Februari van dat jaar opnieuw bijeen kwam. Op 11 Maart statuten en huishoudelijk reglement werden behandeld en een definitief bestuur werd benoemd, op 5 Mei wer den de statuten Koninklijk goedgekeurd, voorts werd door den architect den heer Chr. Dekker plan A en B voor den bouw van een nieuwe school ont worpen, plan B gekozen, overleg gepleegd met den heer Dun, Op 1 Juni de aanvraag tot B. en W. ge richt, op 14 Augustus hét verzoek om medewerking tot den raad gericht, nadat op 23 Juni reeds een on derhoud met B. en W. had plaats gehad. Spr. herinnert aan de foüt. die ten aanzien van het terrein aan de Lauriesloot was gemaakt, doch waar bij ook op het booge stadhuis een abuis was ge maakt. En wanneer men daar in het zevende leer jaar (de hoogste klasse) een fout maakt, dan mag het ons, die in het eerste leerjaar zijn, dat niet euvel worden geduid. Thans wachten we op het slagen door B. en W. om de geldleening geplaatst te krij gen, doch het bestuur is overtuigd van dc welwil lendheid van B. en W. De vereeniging sloot zich aan bij den Schoolraad in Den Haag en bij de Vereeni ging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs. Met groote waardeering getuigt spr. van de mede werking en steun ondervonden van de heeren Deu tekom en Heukels, de zeer welwillende medewerking van den heer Dun Straks zullen zich nog vele moei lijkheden voordoen, maar het bestuur weet gedragen te worden door het gebed der ouders. Spr. hoopt op een dusdanige toename van leerlingen dat weldra een derde leerkracht zal kunnen worden aangesteld. In de pauze wordt het „Wilhelmus" ge zongen, thee en koffie, gebak en sigaren worden aan geboden en daarna is het de heer Heukels die zijn blijdschap uit over deze nieuwe Christelijke school in ons vaderland, een geschenk Gods. Spr. noemt hot een prachtig bezit, feliciteert de vereeniging met een dergelijk volijverig bestuur, waarbij hij speciaal roétri't. 'Tiet prachtige werk van der» secretaris, den héér Krimp. :Spr. wijst ook op de'samenwerking die er j,.a.v,„het bijzonder schoojpnderwijs bestaat met de Roorasch-Katholieken en wil op dezen feestdag hordenken menschen als Dr. Kuyper, De Savornin Loman, Dr. de Visser, Dr. Schaepman en Mgr. No- lens. Als de leiding van de bijeenkomst dan door den heer Blokker aan den heer Heukels is overgedragen, wordt allereerst het woord verleend aan Burgemees- tor Cornelissen, die méde namens de wethouders dank zegt voor de uitnoodiging en die er op wijst dat de stichting van een Christelijke school in deze gemeente heel wat stof heeft doen opwaaien. En dat is ook niet te verwonderen. Het is spr.'s gewoonte altijd een neutraal standpunt, in te nemen, doch hij wil alleen dit. zeggen, dat het hem als een der heheerders van de gemeente-finantiën, in dezen tijd van groote uitgaven en verminderde ontvang sten, groot genoegen zou hebben gedaan als uitvoe ring van dit plan was uitgesteld geworden. Dat neemt echter niet weg, dat spr. de vereeniging thans van harte geluk wenscht en hoopt dat wat de ver eeniging zich voor oogen heeft gesteld, bewaarheid moge worden en zegen op haar arbeid moge rusten. De heer Heukels zegt, dat het recht om op de gemeentefinantiön te ietten, het gemeentebestuur niet wordt ontkend en als burgers, die ook in de lasten hebben mee te dragen, wordt het door ons op prijs gesteld dat de gem.-finantiën met zuinigheid worden beheerd. Spr. merkt echter op, dat het chris telijk ondërwijs altijd zuinig is geweest en spr. zou daarvan t.a.v. Amsterdam verrassende resultaten kunnen mededoelen, zoowel wat betreft het Pro- testantsch, bijzonder ondervvijh, als het katholiek onderwijs. Wij voelen als burgers dat ook wij da penningen hebben op te brengen eri zullen overleg met het gemeentebestuur steeds op prijs stellen. Wij als christenen, wij erkennen uw gezag, het gezag dat u draagt, bij de gratie I Gods en op onze medewer king kunt u altijd rekenen. De heer Dc Jong voert, het woord als afgevaar digde van den Schoolraad en biedt zijn gelukwen- schen aan. Spr. heeft niet meegemaakt den strijd ter plaatse, maar wel meegelezen den strijd over deze school, n.1. de artikelen in de Schager Courant en heeft nog een artikeltje gewijd aan het recht van bestaan van christelijke scholen. De heer Heukels herinnert hier aan liet feit dat op 15 Juli 1910 de duizendste chistelijke school werd geopend te Vreeland, terwijl dan nu reeds 2079 chris telijke scholen in Nederland zijn. Te I-Ieiloo is de stichting in voorbereiding. De heer Ds. Boon van .Breezand aclit het van zoo'n groote heteekenis dat vooral kranke kinderen nu aanstonds, mede door deze christelijke school Jezus Chistus zullen hebben leoren kennen en namens de Christ. school te Breezand en de evangelisatie al daar, biedt spr. zijn wenschen aan. De Voorzitter doet mededeeling van de diverse in gekomen gelukwensehen, o.a. van het R.K. school bestuur te Schagen. De heer L. Doekes voert het woord namens het schoolbestuur aan de Stroet en spr. doet vooral uit-, komen het wonderlijke dat in een plaats als Scha gen, waar men 50 jaren geleden den evangelisatie- arbeid geeri ingang kon doen vinden, thans een christelijke school is geopend. Voorts wordt het woord gevoerd door de lieeren Deutekom, Amsterdam, Turkstra, hoofd der christe lijke school te Krabbendam, Klik namens de evan gelisatie „Bethel", die daarbij roemt de activiteit van het bestuur en op blijvende samenwerking hoopt, Ds. Bouma van Dirkshorn, voorzitter van den kei> keraad der Gereformeerde kerk aldaar en die mede* deelt dat dc geheele kerkeraad op deze feestverga dering aanwezig is; Ds. Postrna van Krabbendam,- die dit feest noemt een Meifeest, immers er gaat hier wat groeien; de heer Wellink, voorzitter van de christelijke schoolvereeniging te Heiloo; de heer Burggraaf, oud-secretaris van de feestvierende vex> eeniging; de heer H. v. Nuland, lid van Prov. Sta ten, die spreekt over de groote waarde van het christelijk onderwijs en die zich dan ook bijzonder verheugt over de stichting dezer school. Ook voerde het woord de heer Verschoor, lid van de vereeniging voor christeleijk-nationaal onderwijs alhier. En tem slotte kwam dan aan het woord de heer De Nooij, hoofd der christelijke school, die met groote dank baarheid sprak over de hartelijkheid die hij nu reeds van het schoolbestuur heeft mogen ondervin den, de goede samenwerking en de welwillendheid bij de besprekingen. Bij spr. zit slechts één gedachte voor, n.1. de belangen van het kind niet alleen wat het tijdelijke leven betreft, maar ook t.a.v. het eeuwi ge leven. Spr. hoopt dat. de.goe.de samenwerking zal blijven bestaan, terwijl ook de. medewerking vgn de ouders noodzakelijk is: En laten de ouders vooral hoog hpuden -het gezag van liet onderwijzend per soneel tegenover de kinderen en vergeet in uw ge beden het christelijk onderwijs niet. De heer Heukels sprak vervolgens nog een alge meen antwoord aan de diverse .sprekers, waarbij hij deed uitkomen dat de wijze waarop de heer De Nooij het leerplan had samengesteld en do keuze der leer- niiddelen had gedaan, de overtuiging bij het school bestuur had gevestigd, dat de beer De Nooij niet al leen het accent op c h r i s t e 1 ij k e legde, doch ook op school. Spr. richtte nog het woord tot mej. Van Bergen, onderwijzeres en de pers, waarna een danklied staande werd gezongen en de feest- bijeenkomst te half 12 na het dankgebed gesloten werd. Een voorstel om don heer Heukels tot eere-voorzit- ter en den heer Deutekom tot eerelid der vereeni ging te benoemen, werd met applaus begroet. De officieele opening der Openbare Lagere School. Hierboven een foto van de officieele opening der Openbare Lagere School op bet Heerenbosch te Schagen, waarvan elders in dit nummer het verslag. genoodigden in een der leslokalen bijeen; in het midden burgemeester Cornelissen tusschen zyn beide wethouders De Vries en Blaauboer.

Schager Courant | 1932 | | pagina 9