ilitnin Hleivs- De Zuiderzeewerken. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Naar voltooiing van den afsluitdijk. WEERBARSTIGE BOEREN IN DENEMARKEN. Vloedgolf vaagt kampongs weg. Wervelstorm in Mexico. Fa. Gebr. ROTGANS VERKEERSONGELUKKEN. Het modernste huwelijk. Woensdag 4 Mei 1932. sghager 75ste Jaargang No. 9066 cTOant. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno* inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend!* DIT NUMMER BESTAAT DIT DRIE BLADEN. Het eerste kwartaal van 1932. Het driemaandelijksche rapport der Zuiderzeewerken over het eerste kwartaal van 1932 begint met de ver melding van den stand der afsluitingswerken. Met het aanbrengen van de verbreeding van de grondbezinking in de Vlieter met 50 M. aan elke zij de werd krachtig voortgegaan. Dank zij het zeer gun stige winterweer kon vrijwel dagelijks gezonken wor den. Dit zinken moest met de kenteringen geschie den, echter kon door het werken met verschillende zinkploegen dikwijls meer dan één stuk op een dag gezonken worden. Een maximum gezonken aantal stukkc-n per dag en per week van resp. 5 en 20 werd bereikt, hetgeen overeenkomt met resp. 7500 M2. en 30.000 M2.t zinkwerk. Te Den Oever zijn ook alle Herwerken gesteld en werden twintig schuiven aan de contragewichten af gehangen. Te Kornwerderzand werden de herwerken van vijf tien schuiven gesteld en werden vijf schuiven afge hangen aan de contragewichten. Bruggen. De eerste oplevering van de draaibrug te Den Oever is geschied en de brug werd in bedrijf geno men met behulp van een tijdelijke aansluiting op het stroom net. Die te Kornwerderzand nadert haar voltooiing. Betonweg op afsluitdijk. Het wijzigen van het profiel van den binnenberm ,\?r plaatse van den betonweg tusschen het Kornwer- terzand en de Friesche kust werd weder aangevan- pn. De benoodigde bekleedings- en aanvullings pond werd grootendeels aangevoerd. Aan het profiel van den binnenberm ter plaatse van de betonweg Den OeverVlieter werd niet ge werkt. In de Wieringermeer. Over de Wieringermeer lezen we o.ra. het volgende: Het aantal te werk gestelde arbeiders schommelde in het afgeloopen kwartaal tusschen 1400 en 2250. Aanvankelijk lag in de bedoeling het aantal arbei ders gedurende de wintermaanden sterk in te krim pen en te beperken tot ongeveer 500. De voor de uitvoering van de werken zeer gunsti ge weersgesteldheid, alsmede de aandrang van de besturen van de randgemeenten om wegens de in die gemeenten voorkomende werkloosheid de arbeiders uit die gemeenten zooveel mogelijk aan het werk te houden, waren echter oorzaak, dat gedurende de win termaanden permanent met ongeveer 1500 arbeiders werd voortgewerkt. Met het oog op het in exploitatie nemen van de gereedgekomen gronden moest men tijdig kunnen beschikken over het noodige leidende landbouwper- loneel. Voor de betrekking van bedrijfsleider en assistent- bedrijfsleider hadden zich ongeveer 2000 sollicitanten aangemeld, terwijl slechts 77 plaatsen te vervullen waren. De daarvoor noodige personen werden met medewerking van de verschillende landbouworgani saties gekozen. De benoemden zijn afkomstig uit alle deelen van ons land, uitgezonderd de provincie Utrecht, wier eenige benoemde sollicitant, zijn benoe ming niet aannam. Het spreekt echter vanzelf, dat het meerendeel van de benoemden afkomstig is uit de westelijke en noordelijke provinciën van ons land waar het grootlandbouwbedrijf meer algemeen en de bekendheid met trekkers en machines het grootst is. Voorts is een aanvang gemaakt met de selectie van de arbeidersgezinnen, die zich voor een perma nente vestiging in de Wieringermeer hebben opge geven. De bemaling van den nieuwen polder. 'Bij den zeer geringen regenval in de verslagperiode berden aan de bemalingscapaciteitcn van de beide gemalen in den Wieringermeerpolder slechts uiterst «Ei eischen gesteld. De handhaving van de peilen, ™t welke de bemaling van de verschillende gedeel- wivatiden polder thans geschiedt, kon dan ook met ïgn* geringe schommeling en zeer regelmatig ge bieden. ft* in de voorafgaande verslagperiode ge- on h de l)ema'ing van de eerste poïder-afdeeling 4fift \t daary°or bepaalde voorloopig polder peil van hof N A-P-; van de tweede polderafdeeling op «eveneens daarvoor bepaalde peil van 5.30 M. U terwijl de derde en vierde polderafdeelingen hn^ Semeen lagen en op het voor de derde afdeeling win voorl°opig polderpeil van 6.00 M. N.A.P. aan: '1ema'en- Met lag in het voornemen in den nvang van het thans ingetreden jaar, wanneer het 'hiertlnSSWer'k jn c,e kanalen van.de vierde afdeeling vipi-u Vo'doende gevorderd zou zijn, de derde en afcip r afdee'in?en te scheiden en daarbij de vierde f, e'V* op het daarvoor bepaalde voorloopig pol- aerpeji van G.70 M. - N.A.P. te brengen, den na7iate (le nauwkeurige karteering van de in en dl 'f1 voprkomende grondsoorten voortgang had Tuimo ,11. oering van de cultuurwerkzaamheden een verspin}nz'c^^ verschafte in de aanvankelijk voor de voorwlJ i e grondsoorten gewenschte ontwaterings- steeds «f r?' on^stonct bij de Wieringermeer-directie van fion ,er de meening, dat sommige gedeelten horton hP°!C'°r' waarvan de bodem uit lichte grond- bebhpn voorshands geen behoefte zullen aan een zoo diepe bemaling, dat hierbij drai nage kan worden toegepast, doch dat cleze gronden althans zoolang zij, gelijk in het voornemen ligt, als grasland zullen worden geëxploiteerd meer ge baat zullen zijn met een iets hoogeren waterstand, waarbij de in den regel 1.40 M. diepe kavelslooteen waterhoudend zullen zijn. Een nadere beschouwing van de terreinligging van de hierbcdoelde lichte gronden, welke vooral in de derde polderafdeeling in aanzienlijke complexen voor komen, deed de aandacht vestigen op de mogelijk heid aanvankelijk in de derde polderafdeeling een hooger voorloopig polderpeil toe te laten, dan hier voor bij de vaststelling van het verkavelingsplan is bepaald. Met uitzondering van enkele complexen terreinen tot een gezamenlijk oppervlak van ca. 1200 H.A., zou dan het peil in de derde afdeeling voorloopig gelijk kunnen worden gesteld aan dat van de tweede afdee ling en op 5.30 M. - N.A.P. kunnen worden gebracht. EEN "ARBEIDSCONFLICT, DAT IN WERKELIJKHEID OM HEEL ANDE RE EN VEEL DIEPERE DINGEN GAAT. - DE BOEREN SCHIJNEN VOL KOMEN HET HOOFD VERLOREN TE HEBBEN. Onder het opschrift „Economische amok van den Deenschen landbouw" lezen we in de N.R.Ct.: Een conflict van zeer ongewoon en van zeer despe raat karakter is op het oogenblik gaande in Denemar ken. Het is uiterlijk een arbeidsconflict, in werkelijk heid echter gaat het om heel andere en veel diepjie dingen. De exportslaohterijen willen het loon van hun per soneel met 20 pet. verlagen. Daartegen kwam het per soneel natuurlijk In verzet. De autoriteiten voor be middeling kwamen in actie en deden een voorstel, dat slechts een bescheiden loonsverlaging bevatte. Er bleek echter met de slachterijen niet te onderhande len. Zij verwierpen niet alleen het tegenvoorstel, maar bleken ook niet bereid eenig ander vergelijk tn over weging te nemen. Het eigenaardige is, dat vele slachterijen slechts met heel duidelijken tegenzin aan dit onverzoenlijk beleid meedoen. Haden deze belanghebbenden 't, bij vrije er ongekunstelde stemming moeten uitmaken, dan waren de dingen niet zoo geloopen. De heele actie staat ech ter onder hevigen druk van de „Aaneensluiting der Landbouwers." Tegenover den wil van deze machtigt organisatie van klanten hebben de slachterijen blijk baar geen vrijheid van handelen over gehouden. De landbouwers hadden trouwens reeds voor er iets was beslist de leverantie van varkens aan de slachterijen gestaakt. Tegenover dit doordrijven is de regeering in het geweer gekomen. Een telegram van den Deenschen gezant te Londen waarschuwde .haar dat een onder breking van den geregelden aanvoer van Deensch vai kensvleesch op de Engelsche markt, zelfs al zou deze maar eenige dagen duren, onherstelbaar verlies van klandizie ten gevel ge kon hebben; de gezant wees als afschrikkend voorbeeld op de noodlottige uitwerking die de Engelsche kolenstaking voor den afzet van het Britscih product had gehad. Gretig maakte de regee ring gebruik van dit argument. Zij slaagde er niet in daarmede eenigen indruk te maken op de weerbar ti- ge boeren. Men zege nu van regeeringskant en ook in de arbei derswereld ln Denemarken, dat de uitsluiting in de slachterijen, die onder invloed van den landbouw is af gekondigd, geen economisch maar een zuiver poli tiek conflict vormt. Dit is juist en niet juist. Niet juist is het als men er partijpolitiek mee bedoelt. Men kan niet zeggen, dat de actie in döt opzicht een be paalde richting heeft. Zat er een kabinet van rechts dan zou het precies deze zelfde moeilijkheden met den landbouw hebben, omdat de boeren trachten iets af te dwingen dat geen regeering kan toestaan. Juist is het, dat het niet om het loon der arbeidnrs of om hoogere of lagere loonen gaat; men tracht het monetair beleid der regeering te saboteeren nu deze niet goedschiks de wenschen der boeren wil inwilligen In zoover i3 het conflict dus wel degelijk politlelk. Het is een politiek van ongewoon gevaarjijk soort; met fi- nancieele uithongering tracht men de waarde van het nationale geld naar beneden te krijgen. Dit is geen beschuldiging aan het adres der organisatie van den landbouw. Het is slechts het constateeren van hetgeen verschillende leiders met veel gezag verkondigen. Een ramp voor het heele land. Tot goed begrip van deze dingen moet men weten dat de Deensche landbouw door den loop van zaken sedert den oorlog in een buitengewoon moeilijk parket is ge raakt. De depreciatie van het Deensche geld, die heel lang na den oorlog heeft voortgeduurd, schiep daar naast de algemeens welvaart van den landbouw in die periode nog een schijnwelvaart die op inflatie berustte Den boerenstand leek toen alles mogelijk. Men verbeter de het bedrijf, bouwde nieuwe huizen. De ouderen gin gen vroegtijdig rentenieren en droegen de hoeven te gen hoogen prijs aan de jongeren over. Een groot ge- deeltev an het landbezit in Denemarken ging in dien tijd van hand tot hand, tegen prijzen die overeenstem den met de winsten van den landbouw plus de inflati?. Overeenkomstig die prijzen werden hypotheken ver leend. Toen de markten wat tot rust kwamen en de kroon haar oude plaats op de goudbasis weer had ingenomen moest de landbouw in een ben arden toestand raken. Hij ging gebukt onder de .overdreven lasten, die nu op de hofsteden rustten. De rente op hypotheken in gedepre- cieerd geld moest in volwaardig geld worden betaald. Buitengewoon nijpend veel nijpender nog dan b.v. in ons land is daardoor de toestand geworden toen de groote val in de prijzen van het product zuivel- en vetmestindustrie op de wereldmarkt intrad. Dat Dene marken onmiddellijk achter Engeland aan van de goud basis afstapte, was niet alleen aan een monetaire nood zakelijkheid te wijten, maar aanvankelijk ook vooral aan druk van den landbouw. De Deensche boer in zijn vertwijfeling, heeft daarmede geen %enoegen genomen. Hij eischt verdere depreciatie van 't geld en vaststelling daarvan op 'n bepaald laag peil. Aan dien eisoh kan de regeering echter geen ge volg geven. Nu moet de uitsluiting in de slachterijen en de staking van uitvoer die daarvan 't gevolg is, die nen om de Deensche kroon op een „hongerlcuur" te zet ten. Zoo is het ronduit uitgesproken. En dit zal ook de uitwerking zijn. Kopenhagen moet in moeilijkheden ra ken, als over een paar weken de laatste deviezen op Engelsche wissels, waarmede het varkensvleesch wordt betaald, zijn binnengekomen en verdere toevoer uitblijft De boeren schijnen volkomen het hoofd verloren te hebben. Men houdt hun voor dat de uitsluiting in de eerste plaats op hun hoofd neer komt, daar zij toch hun producten, d.w.z. de slachtrijpe varkens, niet kunnen bewaren; verder dat zij gevaar loopen de markt in Lon den voor een groot gedeelte te verliezen. Het maakt al les geen indruk. Men hoort wel opmerken: „Wat kan ons de markt schelen, als wij bij den bestaanden toestand huis en hof zullen moeten opgeven". Zij zijn voor geen waarschuwing, voor geen redeneering vatbaar. Hoelang zullen zij met hun producten kunnen blijven zitten, hoelang zullen zij kunnen doorgaan overrijp wordende varkens verder te voederen zonder verkoop van dat product? Na den zwijmel van dit economisch amok kon het ontwaken wel heel bitter zijn. Maar wat gebeurt is intusschen voor het heele land een ramp. UIT ONZE OOST. Miangas door typhoon geteisterd. Geen dooden, drie personen gewond. Aneta seint uit Menado: Het eiland Miangas, dat kortelings na een geschil tusschen de Vereenigde Staten en Nederland aan Nederland werd toegewezen, is door een vloedgolf geteisterd. Strandkampongs werden weggevaagd. De „Pijnacker Hordijk" van de Kon. Paketvaart Mij. verstrekte rijst. De Gouvernementstoomer „Aleida" is met voedingsmiddelen naar het eiland onderweg. De vloedgolf wordt een uitvloeisel geacht van den typhoon welke de Philippijnen teisterde. Nader uit Buitenzorg: De gezaghebber van Miangas meldt, dat zware schade is aangericht. Er zijn geen dooden te betreu ren, doch drie personen werden gewond. De gezaghebber van Talaud seint dat alle huizen radicaal zijn verwoest. Eén met den typhoon meeko mende vloedgolf bedierf het voedsel en het water. De bevolking drinkt klappermelk. Miangas of Palmas is een van de kleinere eiland jes van de Talaudgroep, welke resortoert onder de residentie Menado en ligt ten Noord-Oosten van Celebes. Van tijgers en slangen. Een „knaap" van 2.70 M. In de nabijheid van Deli Toewa is een Ivaro-Batak aangevallen door een tijger, toen hij even buiten den kampong kwam. Hij werd van terzijde besprongen, waarbij hij een zware verwonding aan de hand be kwam, meldt de Deli Crt. De man droeg een parang en stelde zich met in spanning van alle krachten te weer. Een tweede maal sprong de tijger, waarbij de Batak nog erger gewond raakte, hij schreeuwde om hulp en toen vele menschen kwamen toeloopen, vluchtte de tijger. Den volgenden dag werd een drijfjacht georgani seerd en is de tijger, die een flinke houw met de parang had gekregen, neergelegd. Het blad meldt verder, dat de heer Klein, admini strateur van Soengei Radja, dezer dagen een man netjestijger heeft geschoten van 2.70 M. lengte. Eeni ge maanden geleden heeft hij op dezelfde plaats een mannetjestijger neergelegd. Naar de correspondent van het blad te Padang Sidempoean schrijft, is voorts in Sipente, nabij Ba- tang Toroe gelegen, dezer dagen een Inlander door een slang gebeten toen hij zich in zijn Uiin bevond, met het gevolg dat het slachtoffer, dat nog de kracht had het dier te dooden, vijftien minuten later reeds overleed. De gevaarlijke gifslang is overgebracht naar Soemoera en zal daar in het hospitaal worden onderzocht. Het schijnt een soort Cobra te zijn; het dier is zwart van kleur en ongeveer 2 M. lang. Twee steden gedeeltelijk verwoest. Doo den en gewonden. Schip met 55 passa giers vermist, V.D. verneemt uit New York: Volgens berichten uit Mexico-City werd de provincie Juoatan door een hevige wervelwindcatastrophe teis- terd. In de steden Progreso en Merida werden hui zen volkomen verwoest. Tot nu toe zijn reeds 6 dooden en vier gewonden te betreuren. Men vreest dat het aan tal slachtoffers girooter zal zijn, aangezien men nog geen berichten heeft ontvangen uit de afgelegen buurtschap pen. De wervelstorm werd vergezeld van hevige hagelbuien waardoor een groot deel van den sisaloogst werd ver nield. Het stoomschip „Mexico", dat Maandag met 55 passagiers aan boord Progreso had verlaten, is tot nog toe niet te Vera Cruz gearriveerd. Men neemt aan, dat het in den wervelstorm is vergaan. Barometerstand op Woensdagmorgen 9 uur: 760 m.M« Vooruitzichten: Kans op regen. Temperatuur: r46 gr. F. is 8 gr C. HOOGZIJDE E 103. SCHAGEN Gedipl. Opticien. Getïipl. Drogist. BRILLEN, uitsluitend le kwaliteit MONTUREN en GLAZEN VELDKIJKERS. PRISMAKIJKERS. FOTOTOESTELLEN. - Alle soorten FILMS. Ontwikkel- en Afdrukinrichting. Gratis onderricht. Ernstig, auto-ongeluk bij Denekamp. Vrachtauto van den weg geraakt. Twee gewonden. Uit Denekamp: Gistermiddag is onder de buurtschap Noord-Deur- ninge een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een vracht auto van den stcenkolenhandelaar en vrachtrijder Oude Brunink uit Óldenzaal, geraakte nabij het Erve Damhuis van den weg en kwam in de langs den weg loopende, ruim één Meter diepe sloot terecht. Ver-* volgens botste de wagen tegen een boom. De bestuur* der, de heer Oude Brunink, werd met zware in wen* dige kneuzingen opgenomen en na ter plaatse door dokter Wortelboer te zijn behandeld naar het zie* kenhuis te Óldenzaal overgebracht. Zijn toestand is zorgelijk. De mede-inzittende, de landbouwer T. uit Lattrop bekwam vele snijwonden in het gelaat, doch kon, na te zijn verbonden.«naar huis terugkeeren. Het voorste gedeelte van de auto is totaal vernield. De oorzaak van het ongeluk is de groote snelheid, die de wagen op dezen bochtigen weg had, terwijl het ge bruik van sterken drank hieraan niet vreemd schijnt te zijn. De marechaussee sfelt een onderzoek in. Wielrijder steekt plotseling den weg over, Door een auto overreden. Uit Monster: Gisteravond heeft op den Nieuwen Weg te Poeldijk, gemeente Monster, een ernstig auto-ongeval plaats gehad. De heer K. V. Kuvyenhoven uit Naaldwijk moest met zijn auto plotseling uitwijken voor een wielrijder, die onverwachts den weg overstak. De autobestuurder trachtte den man te ontwijken, het geen niet gelukte. Zoowel de auto als de wielrijder kwamen in het water langs den weg terecht. Laatst genoemde, zekere V. uit Ter Heide, werd bewuste loos uit het water opgehaald. De man had verschil lende ernstige verwondingen bekomen en is naar het R.K. Ziekenhuis te Den Haag vervoerd. Zijn toestand is zorgwekkend. De heer I\., die zichzelf wist te redden, bekwam geen letsel. Als slakken in hun huisje. Dagelijks leest men over een paar dozijn nieuwe uitvindingen en moderne ideeën op alle gebied, ook op dat van het huwelijk (resp. echtscheiding). Van de volgende opvatting van den huwelijkschen staat hadden wij echter nog nooit gehoord, schrijft de N. R. Crt. Het betreft het echtpaar kapitein Richard Wyndham, een kunstenaar, en zijn Noorsche vrouw. Als jong meisje verklaarde zij al nooit te zullen trou wen, tenzij ze een eigen huis, voor haar alleen, kon hebben; en dit ideaal is nu verwezenlijkt, daar hij in een studio in Kensington woont, en zij met haar baby in een huis in Chelsea. Zelfs hun wittebroodsweken brachten zij geschei den door! Dit brengt ons de anecdote te binnen van den zuinigen Schot, 'n winkelier, die, van zijn hu welijksreis teruggekeerd, op een vraag van een vriend of hij een mooie reis gemaakt had, antwoordde: Ach. neen, het was niets gedaan. Aldoor regen en 's avonds in het hotel kwam mijn patience nooit uit. Patience? En je vrouw dan? Mijn vrouw? Er moest er toch-één op den win kel passen In ieder geval schijnen Wyndham en zijn vrouw zich zeer wel te bevinden bij de scheiding en naar de laatste aan een correspondent van de Sunday Ex press meedeelde, doet het ook niets af aan de goede verhouding; 't voorkomt juist kleine onaangenaamhe den en geprikkeldheden. Is het niet een voordeel, dat zoodra zich zoo iets voor zou doen, beiden zich snel, als slakken, in hun eigen huizen kunnen terugtrek ken? Mevrouw Wyndham schijnt het ook niet eenzaam te vinden, want ze zien elkaar immers geregeld (zelfs dat!) en ze komen wel 2 of 3 maal in de week bij mekaar eten. Zoo schijnt ook het immers niet altijd over rozen gaande leven van de „femmes d'artistes" te kunnen worden gerationaliseerd. Vrij van veel dagelijksche zorgen en stemmingen van gevoelige zenuwen. Maar: wat zouden de poëzie en de romantiek er van zeggen?.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1