SchagerCourant Vierde Blad. DE KREUGER-AFFAIRE. VERKEERSONGELUKKEN. Doodelijk ongeluk op den Muiderstraatweg. Rusland's dictator gefotografeerd. Een week op een ijsschots. MacDonald geopereerd. fl - 4Ü Wervelstorm in Bengalen. Bloedige twist. Eindelijk had zij rust gevonden! Zaterdag 7 Mei 1932. 75ste Jaargang. No. 9067 Het rapport van de Stockholmscbe crimineele politie bekend gemaakt. Ongelooflijke vervalschingen bij gevoerde milüoenen-transacties. V.D. ve neemt uit Stockholm: Woensdag heeft de" Stockholmsche crimineele po litie het eerste omvangrijke rapport inzake de hui dige resultaten van het onderzoek in de Kreuger- affaire bekend gemaakt. Vastgesteld is, dat Kreuger zonder gewetensbezwaren van de diensten van zijn personeel heeft gebruik gemaakt. IVAR KREUGER. Bijzonder belangwekkend is de vervalsching van de balans van 31 December 1930. Activa en passiva op deze balans stonden met elkaar in evenwicht tot een bedrag van 8S3 millioen kronen. In een voorloopige balans werden buitenland3che vorderingen ten be drage van 330 millioen kronen geboekt. Daarna wer den verscheidene wijzigingen aangebracht, waardoor langzamerhand van Kreuger's privat-konto dat met lw millioen belast was, door onderscheidene trans acties ract de z.g. dochtermaatschappijen in het bui- rtenland de schulden verdwenen on reusachtige waar- Ldalooze posten ontstonden. De gearresteerde personen lebben verklaard, dat zij zich geheel en al verlaten Üèben op de gegevens van Kreuger. *na ongelooflijk is het rapport over de door den •esteerden directeur Holm gevoerde millioenen- npsacties, tusschen de Nederlandsche Maatschappij laniger en Toll en de vroeger reeds genoemde Dan- i 'i-vr Bank. Ofschoon die bank toentertijd in het ge- heel niet bestond, werd een bedrag van 34 millioen Hollandsche gulden overgemaakt. Bij de Hollandsche maatschappij is nooit een onderzoek ingesteld. Aan den gearresteerden revisor Wednler werd in 1C'26 het verdrag tusschen Kreuger en de Spaansche roseering voorgelegd, volgens hetwelk de Spaansche regcering de ontvangst van een leening van 200 mil lioen pesctas bevestigde. Dit contract is naar bekend door Kreuger vervalscht. Bij de „controle" van deze papieren was Kreuger onrustig op en neer geloopen, weshalve Wednler, naar hij beweert, geen nauwkeu rig onderzoek instelde. Hij herinnerde zich evenwel, dut de betrokken handteekening van Primo de Ri- Vaera minstens 10 conti nieters lang was. Uitvoerig wordt dan nog rapport uitgebracht over oc vervalschte Italiaansche wissels ter hoogte van j 400 millioen kronen. Avontuurlijk zijn de bijzonderheden over de ge- j hc-imzinnige dochtermaatschappij Garanta. AUTO BIJ EEN AANRIJDING OMGEVALLEN. Op den Rijksweg onder Naarden tusschen den Tie- rensweg en de Kamemelksbrug is Donderdagavond omstreeks acht uur een doodelijk ongeluk gebeurd. De garagehouder Van Ivooij uil Soest, kwam met zijn auto uit dc richting van Naarden. Hij moest een zijner wagens, die volgens telefonisch bericht defect geraakt was, van den Rijksweg halen. Hij stak zijn richtingwijzer uit en zag op 50 meter achter zich een wagen met groote snelheid naderen. Hij hield in en werd op hetzelfde oogenblik aangereden. De linkerzijruiten van den wagen werden verbrij zeld. Het voorstuk werd ingedrukt. De wagen, die de aanrijding had veroorzaakt, kantelde. Een der beide inzittenden sprong eruit; degeen, die aan hot stuur had gezeten viel uit het geopend portier op dc straat. Toen Dr. Ugghelen ter plaatse verscheen, was de man reeds aan inwendige verbloedingen overleden. De naam van het slachtoffer is niet bekend. De andere inzittende was zijn broer, die zeer van streek was. Het lijk is naar de Majellastichting overgebracht. Nader wordt gemeld: Omtrent het ongeluk met doodelijken afloop op den Rijksweg geschied, kan nog worden meegedeeld, dat het slachtoffer was de heer Stork, wonende aan den Koninginneweg te Amsterdam. Hij was ongeveer 60 jaar oud en gehuwd. Hij is niet uit den wagen gevallen, doch bekneld geraakt achter het stuur. Toen hij den wagen verliet, zakte hij ineen en overleed enkele oogcnblikken la ter aan de bekomen verwondingen. AUTOBUS OMGESLAGEN. Met 12 arbeiders er in. Drie van hen ernstig gewond. Woensdagavond te ongeveer 6 uur heeft te Beets bij Oldeboorn een enstig ongeval plaats gehad. Een autobus van den dienst Postma te Rottevalle, waarin 12 arbeiders van de werkverschaffing waren gezeten, geraakte bij de stuurinrichting onklaar. Daardoor sloeg de bus over denkop en kwam in de sloot naast de berm van den weg terecht. Drie der inzittenden werden vrij ernstig gewond. Een arbeider had een heenbreuk bekomen, een tweede had zijn pols gebro ken en een derde slachtoffer had ernstige snijwon- den in het gelaat bekomen. De andere personen kwa men met den schrik vrij. Dr. Pasma te Beetsterzwaag verleende de eerste hulp. De bus is zwaar gehavend. WIELRIJDER TE HAARLEM AANGEREDEN.. Ernstig gewond opgenomen. Donderdagmiddag te omstreeks kwart voor een is op den Wagenweg te Haarlem een 17-jarige jongen, die zich per rijwiel in de richting Heemstede begaf, aan den rechterkant, van den weg aangereden door een uit tegenovergestelde richting naderende luxe auto. Dc jonge man kwam te vallen en werd bewuste loos opgenomen. Hij werd naar t. Diaconessenzieken- huis overgebracht, waar een hersenschudding werd geconstateerd. Dc automobilist, die onbekend is geble ven, wordt verzocht zich te willen vervoegen aan het hoofdbureau van politie te Haarlem. NOG EEN WIELRIJDER HET SLACHTOFFER. Donderdagmiddag omstreeks twee uur heeft op den Middenweg te Amsterdam, nabij „Frankendaal" een ernstig ongeluk plaats gehad. Een veertienjarige jon gen, die daar met zijn fiets reed, stak plotseling den rijweg over. Hij werd door een uit de richting Am sterdam komende luxe auto, waarvan de bestuurder niet tijdig meer remmen kon, aangereden. Met ern stige hoofdwonden is hij door den G.G.D. naar het O.L.V. gasthuis overgebracht. Zijn toestand was zorg wekkend. AANRIJDING OP DEN SLOTERSTRAATWEG. Gemeentelijke autobus aangereden. Op den Sloterstraatweg te Amsterdam, heeft Don derdagavond een aanrijding plaats gehad tusschen een gemeentelijke autobus van lijn G. en een witte- band-taxi. Hoewel de materieele schade groot is, zijn de inzittenden van de autobus er betrekkelijk goed af gekomen. Dc beide voertuigen kwamen uit de richting Sloten. Even voorbij den spoordijk haalde de witte- band-taxi dc bus in. Door niet goed uit te wijken, raakte deze dc bus, die daardoor tegen een boom reed. De aanrijdende taxi kwam eerst terecht tegen een boom aan den rechterkant van den weg en daarna tegen een boom aan den linkerkant van den weg. De taxi, die leeg was, werd zoo goed als vernield. De chauffeur kwam er goed af. Van dc bus werden dooi den schok tegen den boom eenige ruiten verbrijzeld. Door de glasscherven werd een achttal passagiers aan gelaat en handen gewond. Door een geneesheer wer den enkele passagiers ter plaatse verbonden, terwijl een drietal naar een ziekenhuis werd gebracht. Toen deze daar waren behandeld, konden ook zij huis waarts keeren. De bus kreeg belangrijke schade. 82-JARIGE MAN DOOR EEN AUTO DOODGEREDEN. De chaufleur trek er zich niets van aan. Woensdagavond vonden voorbijgangers op den hoek van de Allard Piersonstraat en den Beukels- weg te Rotterdam een ouden man, 'die zwaar ge wond was, bewusteloos op straat liggen, Zij waar schuwden onmiddellijk den G. G. D. die den onge lukkige naar het ziekenhui s aan den Coolsingel bracht, waar hij kort na aankomst overleed. Het onderzoek wees uit dat hij de 82-jarige piano stemmer J. Th. v. G. was, die gewoond heeft in de Allard Piersonstraat. De politie stelde een onderzoek in en kreeg daarbij van enkele getuigen te hooren dat de oude man bij het oversteken van de straat door een auto was aan gereden en tegen de straat gesmakt. De chauffeur van dezen auto had onmiddellijk na de aanrijding zijn lichten gedoofd en was er met groote snelheid vandoor gegaan, zonder zich iets om zijn slachtoffer te bekommeren. STALIN, „DE MAN DIE NIET POSEEREN WIL". Engelsche fotograaf de eerste die er in geslaagd is. Een Engelsche fotograaf, James Abbe, is de eerste, die erin geslaagd is, den sovjet-dictator Stalin, „den man die niet poseeren wil", op zijn bureau in het Kremlin-paleis te fotografeeren. In de „Daily Express" geeft Abbe de indrukken van zijn bezoek bij Stalin als volgt weer. De zware klok van het Kremlin-paleis had haar bronzen stem vijf maal doen hooren. Mijn uur was geslagen. Een par ticuliere secretaris gaf mij een veelbeteekenend oog wenkje en opende dc massieve deur van Stalin's ka mer. De sovjet-leider was gezeten in een der grootste appartementen van het vroegere czarenpaleis. Toen ik binnen kwam, stond hij onmiddellijk van zijn bureau op en kwam met vlugge passen over den par ketvloer naar mij toe. Daar ik geen Russisch kende, paftte ik den dictator als iederen anderen cliënt „bij zijn kraag", draaide zijn hoofd nu eens hierheen dan daarheen, net zoolang totdat hij de juiste pose had aangenomen. Het eerste wat. Stalin mij zeide was, dat hij me slechts vijf minuten zou geven. Het vijf-minuten plan kwam mij echter zoo ondoordacht voor, dat ik hem zeide. dat hij toch niet van mij verwachten kon, dat ik in vijf minuten den man zou kunnen fotografeeren, die vijf jaar noodig had, om Rusland op te bouwen. Hij gaf niij toon tien minuten en tenslotte twintig en nog vijf extra om mijn „spullen" te pakken. Toen drukte hij mij haastig de hand, en na enkele oogen- blikken sloot de particuliere secretaris mij buiten het vertrek van den dictator van alle Russen, dien ik met mijn camera had overwonnen. Bemanning van een Russischen robben- vanger gered. V.D. verneemt uit Oslo: Noorsche robbenvangers hebben in dc Noordelijke IJszee twaalf Russische visschers, die de bemanning vormden van den verganen Russischen robbenvanger „Centrosojos" gered. De Russische schipbreukelingen hebben voor hun redding een geheele week op de ijs schots doorgebracht. Na de redding zijn de Russen van boord der Noorsche schepen overgenomen door een Russischen ijsbrekcr. tab1 bii verkoudheden en rheumatiek Weiger namaak en let er op dat op elke tablet het woord "Bayer" staal. Prijs 75 ets. De operatie aan het oog goed geslaagd MacDonald, dc Engelsche minister-president, is op Hemelvaartsdag, 's middags om vier uur, aan het rechteroog geopereerd. De behandelende geneeeheeren deelen in het officieele bulletin, dat Donderdagavond werd gepubliceerd, mede, dat de operatie goed ge slaagd is. Groote verwoestingen aangericht. Tal rijke slachtoffers. V.D. verneemt uit Bombay: In den nacht van Woensdag op Donderdag is liet Oostelijk gedeelte van Bengalen geteisterd door een hevigen wervelstorm, die groote verwoestingen aan richtte en talrijke slachtoffers maakte. Tot nog toe wordt melding gemaakt van twintig dooden en ruim honderd gewonden. Geheele dorpen en stukken bosch zijn vernield. Ook de oogst en tal van kudden vee hebben ernstige schade opgeloopen. De typhoonramp op de Philippijnen. 65 dooden en 65000 dakloozen. Omtrent de typhoonramp op de Philippijnen wordt nog gemeld, dat het aantal dooden thans tot 65 ge stegen is, terwijl voorts 65.000 personen dakloos zijn geworden. Tot de verwoeste gebouwen behoort ook het paleis van den sultan van Jolo. Met doodelijken afloop. V.D. verneemt uit Gelsenkirclien: Donderdagmiddag speelde zich in het confectiema gazijn „Hansa" nabij het hoofdstation te Gelsenkir clien een bloedig drama af. Voorbijgangers hoorden eenige schoten en vonden in den winkel den eigenaar Wimpfheimer, zijn 11-jarig dochtertje en zijn 7-jarig. zoontje zwaar gewond en badend in hun bloed op den. grond liggen. Alle drie waren zij door eenige schoten in het hoofd geraakt en liet knaapje overleed korten tijd later aan de gevolgen, terwijl de toestand van de beide andere gewonden bedenkelijk is. De schoten bleken te zijn gelost door den koopman Colin, een collega van Wimplieimer, met wicn hij op; straat een twist, had gehad, waarhij ook Wimphei- mers vrouw en heide kinderen tegenwoordig waren. De twist liep zoo hoog, dat Colin in zijn woede plot-, seling een revolver trok en blindelings op het gezin schoot. Hierna bracht hij zich zelf een schot in den schoudei toe. feuilleton kaar het engelsch. 18. Hoe Jeanne nu nog den afstand aflegde, die zij vóór tich had. heeft ze later nooit begrepen. Zij viel dan ook neer aan den voet van de balkondeur en hamerde daar tegen met de gebalde vuisten. Keith Walden, die op de rustbank had gelegen, met rug naar de deur, sprong op en deed onmiddellijk open. Daar zag hij een geestverschijning vóór zich: een toodebleeke vrouw, met een wit mutsje en een groote, schort. Maar hij herkende haar: het was zijn I y^ne!... Hij wilde haar in de armen sluiten, maar met klanklooze stem, die in het geheel niet de hare ltt'1 riep zij: ■Aditeruit!In de schaduw!... Anders ziet hij je en Ichiet!» waanzinnige begon zij toen de ouderwetsche !e voorschijn te klappen, uit de nissen aan weers- ten; en met de hand slap langs het lijf vallend, was w nu nog kon uitbrengen: fin k **eber Scott! Hij is gekomen met de bedoe- om je neer te schieten: maar ik was hem vóór." I de Hefde je eindelijk tot mij gevoerd, Jeanne?" a' 2e' ze, „de liefde!... Daar is ieder ander gevoel I daan,"*611611' maar"' 26 heeft mij den dood aange- waarlijk als een doode viel ze aan zijn voeten. jj. e sloot haar in de armen en droeg haar teeder flauwt kank. Toen hij merkte, dat het geen gewone Jtpm Was' liep hij ijlings den hail door, naar Winnie's mer' en riep: Jean* °P'..^'nn'e' en kom zoo gauw mogelijk beneden. Jeanne is teruggekomen en ze heeft je hulp «Binnen een paar minuten zal ik er wezen, Keith." beidend °-0l< zo°' maar welke pogingen ze met hen kljbrengerf werlc belden, ze konden Jeanne niet ik"ii^ag\!laar naar mDn kamer", zei Winnie, „dan zal d°en ^hews roepen. Die zal wel weten, wat zij andei-fl ze Zfll zeker ook niet praten, zooals de m bedienden allicht." Mrs. Matthews was de oude huishoudster, die al in dienst was geweest in den tijd van Miss de Roseville. Zoodra zij er was, stuurde Winnie Keith weg met de belofte, dat ze hem onmiddellijk zou komen waarschu wen. als Jeanne bijkwam. Toen Keith weer in de Hall was, hoorde hij op de zijdeur kloppen; maar. in verband met Jeanne's waar- sohuwing. was hij toch zoo voorzichtig, om eerst te vragen: „Wie is daar?" „Ik ben het Lance. Ik ben blij, dat je nog op bent", klonk het dadelijk. „Ik zag geen licht meer in de biblio theek en toen was ik al bang, dat je mij vergeten had en dat je naar bed was gegaan. O, Keith, ik ben toch zoo geschrikt!" „Ik ook" antwoordde de ander droog. Beiden gingen ze nu naar de bibliotheek en, toen Lance die gesloten luiken zag, keek hij met vragende blik. „Daar straks over", zei Keith. „Waar ben je zoo van geschrikt, Lance?" „Ik geloof, dat er zoo juist iemand in den vijver ver dronken is. Ik mende en Glover zat naast mij. We wa ren juist de oprijlaan uit en we zagen beiden een man over het ijs loopen. Ineens kraakte dit. hij stak de ar men omhoog en schoot er onder. Ik liep er heen, zoo gauw als ik kon en er was een opening, daar waar wij een bijt hadden willen hakken voor de ganzen en een den." „Heb je nog even gewacht?" „Ja. maar ik hoorde, of ik zag niets meer. En Glover was zoo doodelijk verschrikt, dat hij er niet langer bij durfde blijven. Dat is ook geen held voor een groom! Nu op het oogenblik is hij bezig, Sirdah uit te spannen, terwijl ik je ging halen." Keith had al zijn jas aangeschoten. Voor ze gingen, haalde hij nog eerst een geladen revolver te voorschijn uit een afgesloten lade van zijn schrijfbureau. Ze liepen eenigen tijd langs den vijver, maar zagen niets. Wel vonden ze dicht bij de opening een pistool met den naam er op van Heber Scott. Dit was hem zeker bij zijn val uit de handen gegleden. Zwijgend gingen ze terug naar de bibliotheek en eerst toen de groom met een flinke hartversterking naar bed gezonden was, vertelde Keith zyn geschiedenis. Toen Winnie beneden kwam. gelukkig en dankbaar gestemd, waren ze nog aan het praten. „Ze is bijgekomen, Keith!" riep zij triomphantelijk. „Ze heeft een warm bad gehad en wy hebben haar arme han den verbonden. We zullen beiden den heelen nacht bij haar waken. Mrs. Matthews zeglfcdat ze een vreeselijken schok moet hebben gehad. Ze drinkt nu warmen bouil lon. maar ze mag nog niet praten. Is dat niet prachtig?" Maar nu barstte Winnie toch in tranen uit, daar zij zelve immers ook in de grootste spanning had verkeerd. Keith wist haar weer te kalmeeren en eindelijk fluis terde zij: „Hoor, daar slaat het één uur. Het is bijna Kerstdag. Zullen we niet een gelukkige Kerstmis hebben. Keith?" „De Hemel geve het!" antwoordde hij met zijn diepe stem. „Amen!" voegde Lance er bij. HOOFDSTUK XV. (Besluit). Het Kerstfeest was al voorbij. Het was ook een echte vroolijke Kerstmis geweest, ofschoon Jeanne niet had deelgenomen aan de gezelligheden. Ze lag ziek te bed door de zwaar gevatte koude, gevoegd bij den verschrik- kelijken zenuwschok, toegebracht aan haar gestel, dat toch al uitgeput was door gebrek aan rust. Maar de dokter werd steeds tevredener en Winnie en Mrs. Mat thews pasten haar voorbeeldig op. Alle leden van het gezin, zonder onderscheid, waren er evenzeer mee inge nomen, dat ze Jeanne weer in hun midden hadden. Zij was hun geliefde „Zuster Jeanne", van dien zomer op Suttonthorpe; al het andere was vergeten. Mrs. Hassell had droeve tranen over haar geschreid, en. zoodra ze af en toe eens aan bed mocht komen zitten, had ze Jeanne, als vanouds, alle familiegeheimen toevertrouwd. De jongelui waren thuis, behalve Gil, die met zijn schip in verre zeeën was. Fulke was bezig, voor dokter te studeeren en hij was het dan ook, die, in overleg met der. ouden huisdokter, iederen dag het bulletin opstelde, dat in de huiskamer boven den schoorsteen kwam te han gen. Lance zond steeds vruchten en bloemen naar bo ven. van de een of andere grappige schriftelijke of mon delinge boodschap vergezeld. Keith liep ieder oogenblik door de gang. die naar de ziekenkamer voerde, „met een vraagteeken in ieder oog", zooals zijn neef zei. Wat het voor Keith beduidde, dat de vrouw, die hij Hef had. weer onder zijn dak vertoefde, wist hij enkel zelve. Winnie begreep er zoo iets van en zij zorgde, dat hij goed op de hoogte bleef van Jeanne's toestand. Esmay was al lang over haar jalouzie heen ten op zichte van haar oude vriendin en. zij sprak zoo liefderijk en zóó herhaaldelijk van haar. dat Sir Hubert zich ge passeerd achtte. „En jij komt ook iederen dag hier vragen", antwoordde zij lachende. ..Je bent net zoo blij, als wij allemaal, dat Jeanne zoo goed vooruitgaat." „Dus dat heb je dan wel begrepen: dat het voor haar en niet voor jou is, dat ik iederen dag hier kom?" Want ze konden best zoo'n plagerijtje van elkaar ver dragen; ze waren nu al bijna een jaar verloofd en vroeg in het voorjaar gingen ze trouwen. Keith had inlichtingen gegeven aan de politie betref fende Hebert Scott, op den ochtend, die volgde op diens dood. Ze hadden den heelen vijver verkend, maar kon- den toch niets doen. eer het ijs gesmolten was. Ze hadden Lance en den groom ondervraagd en Keith was dank baar, dat Jeanne's naam althans niet hoefde genoemd te worden bij het gerecht. Waarschijnlijk had de dood van zijn vrouw Scott zoo danig in de war gebracht, dat hij zich had willen ver drinken in het deel van den vijver, waar hij wist, dat het ijs zeer dun zou zijn. Keith sloot het pistool weg en de enkele familieleden aan wie hij Jeanne's aandeel in de zaak wel had moe ten vertellen, zouden trouw het geheim bewaren. Naar gelang de dagen verliepen, begon hij zich on gerust te maken, dat Jeanne zijn naam niet meer ge noemd had. Er was nu een week verloopen sinds dien noodlottigen avond en iederen dag was zij' in staat, en kele uren te rusten op de bank in de zitkamer, grenzende aan de slaapkamer van Esmay en Winnie. Ze hadden haar allen gezien, behalve de heer des huizes en ten slotte vatte hij dan toch den moed bijeen en zond een boodschap door Winnie met de vraag, of hij bij haar boven mocht komen. Haar antwoord was een beslist: .Neen!" en Winnie vertelde hem. dat zij zóó opgewonden en van streek was geweest bij het enkele voorstel, dat ze beter deden er in 't eerst niet weer over te spreken. Dus moest hij zich maar tevreden stellen met te luiste ren naar de verslagen van de anderen, die wel werden toegelaten, en voelde hij ziöh vooralsnog uitgesloten uit de poorten van het Eden. Lance was de meest begunstigde: hij ging er meer op bezoek en mocht er langer blijven, dan een van de anderen. „Ik laat haar nog eens lachen." zei hij. „en daar zij er uit ziet, of ze dat heelemaal vergeten had, is dat mis schien nog wel eens goed voor haar!" Jeanne was het da* ook-nooit moe naar zijn levens lustige, vroolijke verhalen te luisteren. Hij was met lof in de rechten gepromoveerd en nam nu eenigen tijd va- vantie, eer hij zijn toekomstplannen vaststelde. Als Keith, op jweg naar zijn eigen kamer, Jeanne'*

Schager Courant | 1932 | | pagina 13