Raad Anna Paulowna. Vergadering van den Raad op Woensdag 4 Mei 1932, des middags 2 uur. Als om 2 uur een voldoend aantal raadsleden aan wezig is, wordt de vergadering door den Voorzitter, den heer G. J. Lovink, geopend en wordt de publieke tribune geheel door werkloozen bezet. We tellen er een 18-tal. De Secretaris, de heer C. Keijzer, leest de notulen, die onder dankzegging worden goedgekeurd. Als de notulen zijn gelezen, blijkt de Raad voltallig te zijn. Naar aanleiding van de notulen zegt de Voorzitter, dat nog getracht is om af te komen van het toezicht door de Heidemaatschappij bij de werkverschaffing, doch de Minister wilde er niet op ingaan. Wat het toezicht echter betreft, wil spr. de Heidemaatschappij rehabiliteeren, want ook door den lieer Dekker wordt prettig met dc Heidemaatschappij samengewerkt. Wat dc mededeelingen betreft, deelen we mede, dat de verlies- en winstrekening van het Grondbedrijf over 1931 aanwees een nadeelig saldo van f 1763.14. Danstent of bioscoop. Door den lieer J. Bcnema was verzocht om hem standplaats te verleenen op particulier terrein voor zijn inrichting als danstent of bioscoop. De Voorzitter merkt op, dat als het buiten den ge meentegrond omgaat, deze bevoegdheid niet aan den Raad behoort. De Raad heeft beslotecn geen danstent op gemcenteterrein toe te laten en voor dit jaar is reeds standplaats verleend aan de bioscoop van Schin kel. De heer Smit zou het verzoek wel willen toestaan. Spr. heeft een tamelijk hoog bedrag hooren noemen en spr. zou zooveel mogelijk geld in de gemeentekas willen zien te krijgen. Om die reden stelt spr. voor wel op het verzoek in te gaan. De Voorzitter zegt dat de heer Smit niets heeft voor te stellen, het is aan den burgemeester en deze wil het wel overwegen, doch dan zou de Raad moeten be ginnen met zijn eerder genomen besluit in te trekken. De heer Kuiken vraagt of het niet gewenscht is voortaan de standplaatsen publiek te verpachten en dan aan den meest biedende te verhuren. Spr. gelooft dat dit een groot voordeel voor de gemeentekas zou beteekenen. De bioscoop staat hier voor een heel beetje. De Voorzitter zegt dat het dan alleen de bioscoop zou gelden en de gemeente verdient hier in den vorm van vermakelijkheidsbelasting heel wat aan, wel f500.De bioscoop van Schinkel heeft in deze om geving een goeden naam en als er een andere bios coop kwam, zou dc opbrengst van de vermakelijk heidsbelasting wel minder kunnen zijn. De heer Kuiken merkt op dat een andere bioscoop ook vermakelijkheidsbelasting zou betalen en per M2. wrordt heel weinig staangeld betaald. Voor dit jaar is het te laat, maar bij gelegenheid zou spr. publieke verpachting wenschelijk achten. De heer Koorn zegt, dat al is het dan alleen maar voor de bioscoop, de f 500.belasting bewrijst reeds dat er een enorm kapitaal ontvangen wordt. De Voorzitter zegt dat Benema ook al eens f700.— geboden heeft voor een standplaats voor een dans tent en toch is de Raad er niet op ingegaan. De steunregeling. De steunregeling vervat in het besluit van den Mi nister van Binnenlandsehe Zaken en Landbouw, d.d. 15 Januari j.l., no. S00, is voor deze gemeente geldig verklaard voor werkloozen afkomstig, van het bloem- bollenbedrijf en den landbouw. De Voorzitter deelt mede, dat het is gegaan als door den heer Dekker was gevraagd. Het aan georga- niseerden uit te keeren bedrag, dat door den Raad was bepaald op f 10.50, is door den Minister gebracht op f 8.50, de kindertoeslag van f 1.op f 0.50, de steun aan kostgangers van f 7 op f 6.—. Voor de ongeorga niseerden bracht de Minister het bedrag van f 8.op f 7.de kindertoeslag van f 1.op f 0.50, doch voor kostgangers werd het bedrag op f 5.bepaald, terwijl de Raad het gesteld had op f 4.50. De heer Dekker had niet verwacht dat het zoo erg zou worden als het nu is geworden. Het is spr. een raadsel hoe een Minister en zijn adviseurs dergelijke bepalingen kiyinen maken; personen die zelf de kosten van levensonderhoud hooger maken. Spr. doelt hier op de tarwewet en aanstonds aan den steun aan het zuivelbedrijf, waaraan de werkloozen aanstonds moeten betalen. Moet de laatste druppel uit de citroen worden geknepen? Als er een goed voorstel wordt in gediend, zooals bijv. dat van de Commissie-Lovink om geen buiteulandsche arbeiders te werk te stellen, als nog niet alle Ned. aroeiders te werk zijn gesteld, dan wordt een dergelijk advies niet door den Ministeer op gevolgd. Spr. wijst ook op de halveering van den kin dertoeslag, dat is zeker dc steun aan groote gezinnen, waar de Minister en de Kamermeerderheid altijd zoo'n grooten mond over hebben. De Minister wordt wel genoemd de edelman voor het volk, maar de he mel beware ons voor nog meer van dergelijke edel lieden. De Voorzitter zal niet ingaan op alles wat door den heer Dekker is gezegd, maar wat de buitenlandsche arbeiders betreft, ook spr. vindt het ontzettend jam mer. Spr. heeft een paar menschen gehad die waren uitgestoten, terwijl Belgen waren aangenomen. Spr. zou zoo graag willen dat werkgevers en werknemers bij elkaar konden komen. De Belgische arbeiders kun nen nu eenmaal goedkooper werken, omdat zij geen kosten van huisvesting enz. hebben, maar daar staat tegenover dat de werkgevers in den vorm van belas ting den steun aan de werkloozen zullen hebben te betalen. Laat men in dezen economischen oorlog toch geen oorlogswinst maken door goedkooper arbeids krachten te nemen. Spr. doet een beroep op beide partijen, zie bij elkaar te komen. Spr. vindt het ver schrikkelijk, als in dezen tijd buitenlandsche arbei ders aangenomen worden. De heer Kuiken wijst op de noodzakelijkheid dat de boeren steun ontvangen. Als de boeren volgend jaar een werkman voor f 8.kunnen krijgen, dan nog .kunnen zij het niet betalen, want aan alles zit verlies. Al of niet adhaeslebetalging. Ingekomen is het verzoek om adhaesicbctuiging op liet adres van den Raad der gemeente Ooststelling werf aan de Regeering om spoed te betrachten bij het invoeren van maatregelen tot steunverleening aan den land- en tuinbouw. B. en' W. willen het verzoek voor kennisgeving aan nemen. De heer Koorn wil wel adhaesie betuigen en kan in dezen riiet te veel aandrang worden uitgeoefend. De Voorzitter wijst er op, dat er tegenwoordig zoo veel adhaesiebetuigingen inkomen, dat de regeering er geen nota van neemt. Van Hoogkarspel werd bijv. eiken dag een groot telegram ontvangen en dat was oorzaak dat onlangs het telegram van den bloem- bollen'veilingsverecniging geheel zoek was. Met al die adhaesiebetuigingen maken we onze eigen zaak slechter. Dc heer Kuiken zegt, dat er zeker nog wat ambte naren bij moeten. De Voorzitter antwoordt, dat er op 't oogenblik zoo'n noodtoestand heerscht, dat daarover geen grap pen gemaakt dienen te worden. Spr. wijst er op, dat de kool op het land blijft staan, dat de melk 3 cent opbrengt, de varkens 8A cent per pond en 't is dus geen wonder dat ze in Den Haag met de handen In 't haar zitten. De heer Kuiken: Als een groot aantal telegrammen niet wordt gelezen, dan ben je klaar. De heer Smit zou toch adhaesie aan het verzoek willen betuigen, spoedige steun zou van invloed kun nen zijn op de werkloosheid. Met 8 tegen 3 stemmen wordt besloten geen adhae sie te betuigen; voor adhaesiebetuiging stemden de heeren Kuiken. Koorn en Smit. Over de Staathnlshondlng. Ingekomen zijn de verslagen van het vervolgon derwijs in het afgeloopen winterseizoen aan de O. L. scholen. Dc Voorzitter dankt den leiders dier cursus sen voor het practisch, goed onderwijs dat ze hebben gegeven. De heer Smit vraagt, of ook lc-s in Staathuishoud kunde wordt gegeven. Spr. bedoelt hier de Staat huishouding en vraagt of den leerlingen wordt me degedeeld hoeveel de Koningin verdient, hoeveel een arbeider, dat een ingenieur bij de Zuiderzeewer ken verdient f 800 per week, een werkman f 12. De Voorzitter gelooft niet dat dit den cursisten zoo interesseert. De heer Smit acht het toch goed, dat zulks wordt medegedeeld, want voor de geschiedenis, als bijv. over Piet Hein, gevoelt spr. niets. De heer Keuris merkt op. dat wat de heer Smit zegt, niet geschikt is voor jongens van 15 a 16 jaar. De Voorzitter gelooft dat het onderwijzend perso neel ook wel verstandiger is. De electriciteitstarieven. Ingekomen is een adres van ingezetenen te Bree- zand, waarin gevraagd wordt zoo spoedig mogelijk te trachten het Gemeentelijk Electriciteiisbedrijf over te dragen aan het P.E.N. De tarieven van het G.E.B. zijn zoodanig dat het P.E.N. haast de helft goedkooper levert. Adressanten hopen niet, dat voor handhaving van het eigen bedrijf als argument zal dienen dat het bedrijf winst afwerpt, want juist het maken van winst is een groote tout. Het adres is ge- teekend door 364 gezinshoofden. De Voorziter zegt, van die handteekeningen niet veel te zullen zeggen, want hij heeft telefoontjes en brieven gekregen van menschen die vroegen hun handtcekening te schrappen, want ze waren misleid. Wel heeft spr. de zaak bekeken en spr. deelt dan mee, dat Mevr. Bakker nogal wat betaald, doch dat dit verband houdt met het weinige verbruik. De ge meente kan nu eenmaal niet een bedrijf hebben voor menschen die maar 10 a 12 K W. gebruiken, want hoe moet het niet betaald worden. Mevr. Bakker dan ge bruikt niet het minimum vastgestelde aantal K.W. van 65. doch 44 en betaalt dan 46 cent per K.W. Ge bruikt zij 65 K.W., dan zou zij 34 cent moeten be talen. Spr. gaat nu een aangelegde lijst na. waaruit blijkt dat er kostprijzen zijn van 30 cent, 22.4, 17.5, 29, 22.6 en 17 cent. Spr. noemt als voorbeeld de fa milie Buij, menschen die het ook niet weggooien, doch die in tegenstelling met Mevr. Bakker 124 K.W. gebruiken en daardoor 22 cent betalen. Het gaat toch niet op. dat Mevr. Bakker zou profiteeren van iemand die veel gebruikt. Over 1930 is de gemiddelde prijs van P.E.N. ge weest 15.5 ct., vorig jaar dt g^m. prijs van de ge meente 21.7 cent. Dat is 6 cent duurder, maar 15.5 cent van het P.E.N. was de gemiddelde prijs, in Graft bedroeg de prijs 21.43 cent, in Warmenhuizen 20.65 cent. in Haarlemmermeer, een gemeente die zeer goed met onze gemeente is te vergelijken, 21.7 cent, dus gelijk aan den prijs hier. Ook in onze gemeente zijn er die 12 cent betalen, en als het arme oude menschen betreft, voor wie electrisch licht zoo ge makkelijk is( dan springt het Armbestuur bij. Door het P.E.N. wordt gezegd, als je meer dan 30 cent betaalt, krijg je het terug. Welnu, B. en W. stellen voor om het adres voor kennisgeving aan te nemen, doch zullen weldra met een voorstel komen, dat men hier niet meer zal betalen dan 35 cent, misschien gaan B. en W. wel verder en zullen zij voorstellen den maximumprijs op 30 cent te stellen. De heer Kuiken had het beter gevonden, als dc Voorzitter ter vergelijking aangrenzende gemeenten had genoemd. Spr. deelt mede, dat in Barsingerhorn wordt betaald 14.6 cent, in Callantsoog 18.69 cent, in Wieringerwaard 15.24 cent, in Zijpe 15.55 cent. Zou het nu niet goed zijn om in beginsel te besluiten het bedrijf over te dragen? Spr. gelooft dat het voordeel is en wijst er op, dat voor het meerdere gebruik door het P.E.N. wordt geheven 5 cent, door de gemeente 10 cent. Spr. gelooft niet. dat de gemeente den stroom goedkooper kan leveren. De heer Rezelman merkt op dat de vraag of over dracht moet plaats vinden, afhangt van de voor waarden die het P.E.N. stelt en nu vindt spr. het adres en de discussie erover in het nadeel van de on derhandelingen die gevoerd zullen moeten worden. Spr. meent daarom dat adressanten met hun adres geen dienst aan de gemeentebedrijven bewijzen, dat het t.a.v. de voorwaarden nadeelig zal werken. De heer Smit zegt, dat hij zich tot het P.E.NN. heeft gewend en dat de heer Zondervan tweemaal bij hem is geweest. Spr. is niet onbekookt te werk gegaan. De heer Zondervan heeft hem gezegd, dat het dui zenden guldens zou schelen, als de gemeente het be drijf overdroeg. Spr. gelooft niet, dat het hier in orde is en wijst op den grondprijs van 30 cent, die bij het P.E.N. bestaat. Spr. zou nu een en ander door den heer Verhoex, adviseur van de Vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten, willen laten onderzoeken Wij moeten er voor zorgen, dat de gemeente bij over dracht geen verlies van 25 30 duizend zou lijden doch de heer Zondervan heeft medegedeeld dat het dan na 3 k 4 jaar toch nog duizenden guldens voor de gemeente zou schelen. Als het dus kan wil spr. een onderzoek door Dr. Verhoex. De heer Kuiken wil er den heer Rezelman op wij zen, dat het P.E.N. herhaalde malen aan het gemeen tebestuur verzocht heeft, over eventueele over dracht te praten, maar dan heeft de Voorzitter geen tijd, en dan weer is er dit, dan weer dat. Spr. had gewild, dat de Voorzitter in 't belang der gemeente met den vertegenwoordiger van het P.E.N. zou heb ben gepraat. Die vertegenwoordiger kan het beter verdedigen dan wij. Het is geen goede manier om als op een vriendschappelijke manier om een onder houd wordt gevraagd, maar te zeggen geen tijd te hebben. De heer Raven wil niet spreken over overname, omdat dit bezijden de orde is. Spr. is overigens voor stander van centralisatie, maar wil geen overdracht voetstoots. In het adres wordt gewezen op de winst van 3 k 4 duizend gulden, maar dat is geen winst, want steeds is er op aangedrongen dat. het bedrag aan de reserve wordt toegevoegd. Het net toch wordt in 33 jaren afgeschreven, doch spr. acht dien termijn veel te lang. We zullen veel eerder aan een zwaar onderhoud vervallen. De heer Komen sluit zich aan bij het voorstel van B. en W.. om het adres voor kennisgeving aan te ne men en acht het niet in het belang der gemeente een beschouwing te houden over overdracht. Spr. wijst er op, dat het P.E.N. nog altijd in gebreke is geble ven om tegen een zoo goedkoop mogelijken grosprijs te leveren. Spr. zou willen dat via de Vereeniging van Nederl. Gemeenten grondig werd onderzocht te gen welken prijs het P.E.N. behoort te leveren. De heer1 Smit merkt op, dat B. en W. het vastrecht bepalen en die kunnen ook dwalen. Spr. zegt, dat het z.i. de plicht van het gemeentebestuur is om een on derzoek in te stellen. De heer Keuris zegt. dat het adres berust op on juiste gegevens en daaro mstellen B. en W. voor het voor kennisgeving aan te nemen. Wat overname be treft, ook spr. is voor centralisatie, als de bespre kingen daarover zich daar niet tegen verzetten. De laatste brieven van het P.E.N. konden den toets van fatsoenlijke manier niet verdragen.Er was een stok achter de deur en dan zegt ook spr., dat hij op zoo'n oogenblik niet is te spreken. Spr. wil op redelijke manier er over praten, maar niet op een manier, waarop dat dezer dagen is geschied. (Jok spr. wil een dergelijk onderzoek desnoods van Dr. Verhoex. De heer Kuiken dacht dat nu het bedrijf er goed voorstaat, dc tijd gunstig was voor een bespreking. De Voorzitter is blij dal nu het licht tot den heer Kuiken doordringt. Inderdaad, wij hebben een mooi bedrijf. B. en W. hebben er geen belang bij om het be- driji een half uur te houden als de ingezetenen er niet mee gebaat zijn. De heer Smit heeft de zaak practisch ingezien en spr. zegt dat Dr. Verhoex ook eens zal komen. Wat nu de grondprijs van 30 cent betreft, spr. leest een groot aantal verbruikers voor, die een stroomprijs betalen van 19V£, 20, 26.2, 14 cent enz. Er hebben op het adres menschen geteekend die 12.1 cent betalen, ze zouden raar op kijken als het bedrijf bij het P.E.N. kwam Wij hebben een schitterend bedrijt, maar als wij het goed konden verkoopen en de over dracht is ten voordeelc san de gebruikers, dan zou den B. en W. niet op hun plaats zijn, als ze zich daartegen zouden verzetten. Dc geheelc Raad is voor centralisatie, daarom is destijds besloten tot over dracht. Toen er sprake geweest is van overname door het P.E.N., heeft het P.E.N. dc vastrechttarieven vast gesteld en toen er dan ta.v. de overdracht een kink in dc kabel kwam, toen heeft de gemeente de door het P.E.N. gemaakte vastrechttarieven in toepassing ge bracht. B. en W. blijven dus bij hun voorstel om het adres voor kennisgeving aan te nemen, maar zijn er sterk voor Dr. Verhoex te laten berekenen wat door het P.E.N. wordt geheven. De heer Smit zegt dal de Voorzitter een boogje krijgt,, het valt spr. mee, dat B. en W. een onderzoek van Dr. Verhoex willen. Dc Voorzitter begrijpt niet, hoe dat den heer Smit nu kan meevallen, het is niet spr.'s bedrijf, als wij het bedrijf vasthouden is dat omdat wij het in 't be lang van dc gemeentenaren achten. De tegenactie en de R.K. kerk. De heer Smit zegt nu alles maar te willen bespreken. Door den heer Keuris werd gesproken over een paar brieven en over een stok achter de deur. Spr had ge hoord over de behandeling van deze zaak in de R.K. kerk en is op onderzoek uitgegaan. En dat er tegenactie was, is waar. Spr. heeft zich toen afgevraagd, hoe kan de pastoor dat doen. De heer Van den Berg: Ik heb 't gedaan. De Voorzitter tot den heer Smit: Zou U den pastoor er niet buiten laten, die heeft zich te verdienstelijk ge maakt om hem hier in bespreking te brengen. De heer Smit wijst er op toch katholieken gesproken te hebben, die geteekend hadden omdat hoe goedkooper tarieven er kwamen, hoe liever ook zij het hadden. De Voorzitter vertelt nu hoe iemand op een avond bij hem kwam en een heel verhaal deed waar spr. niets van begreep. Hij had op de lijst geteekend, maar bij nader inzien vond hij dat niet goed, want Jonker had hem goede diensten bewezen, hij was in alle opzichten tevreden over Jonker enz. Spr. begreep er niets van en het bleek tenslotte dat er een adres was tegen den heer Jonker. Spr. deelt dan verder mede dat Wiegman bij Hooimeijer was toen Mevr. Bakker het adres ter teeke- kening bij Hooimeijer aanbood en toen door Mevr. Bak ker tot Wiegman was gezegd: jou en Egmond gebeurt niets; jullie worden door het P.E.N. overgenomen, maar Jonker willen we niet hebben. Spr. leest een paar brief jes voor, waarin gevraagd wordt hun handteekeningen te willen schrappen, want dat zij misleid waren. Er was ook iemand bij pastoor geweest, en deze (de bezoeker) had gezegd, naar den burgemeester te willen gaan, en toen had de pastoor gezegd: doe dat nu niet, want de burgemeester heeft al zooveel te doen. Er is. zegt de Voorzitter, gezegd, dat de pastoor deze zaak op de preek stoel heeft besproken, maar daar is geen sprake van. De heer Van den Berg zegt dat het is voorgesteld als of de pastoor zich met de zaak heeft bemoeid, maar dat is niet juist. Als ik als voorman van de katholieke orga nisatie de menschen moet hebben, dan weet ik dat ik ze des Zondags in de kerk kan aantreffen. En als spr. dan aan den pastoor vraagt dit of dat mede te deelen, dan doet de pastoor dat niet om zich zelf met de zaak te bemoeien, maar om mij een dienst te bewijzen. De heer Kuiken wil zich bij het voorstel van B. en W. neerleggen, als B. en W. zich met Dr. Verhoex in ver binding willen stellen. Zonder hoofdelijke stemming wordt het adres voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van een verzoek van A. Blaauboer Pz. om vermindering van pacht van het door hem ge huurde grasgewas van den toegangsweg naar het spoor wegstation, stellen B. en W. voor adressant in plaats van f 26.50 f 15 te laten betalen. Wordt goedgevonden. De heer Smit merkt op dat de heer Koorn als raads lid zelf geen verzoek kan doen, maar spr. acht een huur van f 9 per snees ook aan den hoogen kant. De Voorzitter zegt toe, dat B. en W. het zullen na gaan. Op diens verzoek wordt aan den heer R. Dekker ontslag verleend uit zijn betrekkingen van opzichter en marktmeester. Het ontslag wordt verleend, tegen 4 Juli a.s. op de meest eervolle wijze, met dank voor de ge waardeerde diensten aan de gemeente bewezen. De Voorzitter zegt dat over het ontslag en het wer ken door den heer Dekker nader gelegenheid zal zijn te spreken. Vastgesteld worden verschillende pensioensgrondsla gen. Ten aanzien van het verzoek van de Nationale Com missie tegen het alcoholisme wordt besloten om het aantal verloven, dat thans 9 bedraagt, op maximaal 9 vast te stellen. De verordening voor het agentschap van de arbeids bemiddeling in den dienst der werkloosheidsverzekering wordt vastgesteld, conform het ontwerp. Door B. en W. wordt voorgesteld om de jaarwedde van den agent der arbeidsbemiddeling vast te stellen op f 500. te rekenen vanaf 1 Januari 1932 en om hem over 1931 een gratificatie te geven van f 100. Aan het rijk is gevraagd 40 pet. te willen bijdragen. De heer Kuiken is geen voorstander van salarisver- hooging in dezen tijd, doch in dit geval gaat hij met het voorstel van B. en W. accoord, omdat Crum zijn werk met lust en ijver doet. De heer Dekker heeft groote waardeering voor het werk van Crum en wil mede door de uitbreiding van het werk in verband met de steunregeling, en dan voor de ongeorganiseerden, de jaarwedde op f 600 bepalen. De Voorzitter geeft in overweging dat niet te doen, de directeur van de districtsarbeidsbeurs zegt dat de jaarwedde f 500 moet wezen. De heer Dekker antwoordt, dat volgend jaar dan wel weer een gratificatie verleend zou kunnen worden, maar het Rijk draagt in een gratificatie geen 40 pet. bij. De Voorzitter merkt op dat de directeur der districts arbeidsbeurs toch schrijft te willen bevorderen, dat het rijk ln de verhooging en gratificatie bijdraagt. Spr. geeft in overweging het met de door B. en W. voorge stelde regeling eerst nog eens aan te zien. De heer Dekker vindt dit dan goed, maar vraagt of deze zaak bij de begrooting dan nog eens onder 't oog eal worden gezien. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt be sloten. De jaarwedden van burgemeesters, secre tarissen en ontvangers. Aan de orde komt het bekende verzoek van Ged. Staten om het gevoelen te mogen vernemen omtrent een voorgenomen wijziging van de voorsohriften no pens de regeling der jaarwedden van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers en wel wat betreft het verhaal van pensioenbijdrage. B. en W. herinneren aan het kortingswetje, waar door van de ambtenaren door B. en W. en den raad benoemd 3 pet. van de salarissen zal worden gevor derd. In dezen tijd vinden zij het billijk, dat de 3 pet die het rijk kort, niet door de gemeenten wordt be taald, doch door de ambtenaren. Wat de jaarwedde- regeling van Burgemeesters, Secretarisen en Ontvan gers betreft. B. en W. oordeelen dat vrij pensioen dient gehandhaafd te worden, doch dat ook van deze ambtenaren tijdelijk 3 pet. van de jaarwedde gekort dient te woroen. B. en W. wijzen verder op het feit dat de levensbehoeften goedkooper zijn geworden. De heer Kuiken vindt 3 pet. voor de grootste tracte- menten zoo bitter weinig. Spr. wil over 14 dagen nog een vergadering, om dan de salarisregeling in haar geheel onder de oogen te zien. Hij zou de hooge sa. larissen met 1/3 willen verlagen, de lagere met 1/4 en die van de wethouders en raadsleden tot op de helft terug willen brengen. Spr. wijst op de kosten der werkloosheidsvoorziening en wil ook het schilderen van de gemeentegebouwen achterwege laten. De heer Raven acht het niet noodig dat. omdat het I rijk het mes overal in zet, de gemeente dit nu ook doet. Nu Ged. Staten het oordeel vragen, wil spr. met het voorstel van B. en W. meegaan, maar als er een beteren toestand komt, hoopt spr. dat de organisatie) f haar best zullen doen de vermindering er weer op t, krijgen. Wel is het levensonderhoud iets goedkooper; maar als straks het merkwetje in werking is, worói dat ook weer anders. De heer Smit is ook geen bewonderaar van salari» verlaging. Die 3 pet. slaat die ook op de lagere aa| tenaren? De Voorzitter zegt dat dit vandaag niet aan de or wordt gesteld. Nu de heer Smit echter die vraag st willen B. en W. wel aan Ged. Staten adviseeren i salarissen van burgemeesters, secretarissen en os- vangers met 5 pet. te verlagen en dan zouden zij vu de lagere ambtenaren in plaats van 3 pet. minaer len vorderen. De heer Keuris kan zich ook moeilijk vereenig?: met salarisverlaging, maar om een billijke regeling t» verkrijgen, gaat hij er mee accoord, dat de hooge sali rissen met hoogstens 5 pet. worden verlaagd. De heer Koorn vond 3 pet. te weinig, maar nu ct Voorzitter zelf 5 pet. voorstelt, en van de kleine aalt- rissen minder, nu is spr. zeer ingenomen met h«t voorstel van B. en W. De heer Smit had wel gewild dat Ged. Staten eer, norm hadden genoemd. Er zijn ambtenaren die wd wat veel verdienen, doch om het van de lage tracte- menten te halen, daar kan spr. zich ni|£ bij neerleggen De heer Dekker kan zich met het voorstel van B, en W. vereenigen. Er wordt hier nu al over andere ambtenaren gesproken, maar spr. behoudt zich hi r het recht voor, anders te beslissen. Spr. is het. er nog zang niet mee eens, dat de gemeente deze korting niet moet dragen. Spr. heeft wel al gemerkt, dat er hier zijn die met genoegen er in rond zullen snijden. De Voorzitter gelooft dat niet. De heer Dekker: Nu één wel. De heer Komen wijst er op, dat niemand ..met ge noegen" dergelijke adressen zal behandelen. Maar wij kennen de tijdsomstandigheden en met den dag wordt de toestand nijpender en veel slechter dan toen hei kortingswetje tot stand kwam. Was toen de oestand geweest als nu, dan zou het mes misschien dieper er is zijn gezet. Spr. kan zich vereenigen met het voorstel van B. en W. maar dat wil niet zeggen, dat het voor gestelde voldoende acht. als de tijdsomstandighedes nog slechter worden. Als wij niet 't genoegen haddei de nieuwe finantieele regeling te hebben, misschiet waren we dan wel gedwongen het „genoegen" no{ meer uit te buiten. Spr. acht het volstrekt niet onbil lijk tegenover den ambtenaren, zij zijn behoorlijk fce zoldigd, de levensstandaard is 20 pet naar benedti en een korting van 3 of 5 pet. acht spr. dan ook ite miniem. We kunnen in de toekomst wel eens v«r grootere dingen komen te staan. Wat het schrlfturr van Ged. Staten betreft, spr. herinert aan het a< van Noordscharwoude, welk adres voor kennlsgei is aangenomen, omdat er zooveel adhaesiebetuigin) worden gevraagd, doch er was toen al een strooi in den raad, die voor het adre3 gevoelde- De heer Dekker zegt straks niet den heer Komen] hebben bedoeld. De Voorzitter beaamt dat het op 't oogenblik verschrikkelijke tijd is, het rijk moet aan de hand de finantieele regeling tusschen rijk en gemeenten1 leen aan onze gemeente f 40.000 betalen en men vr» zich dan ook af, waar moet het vandaan komenj De heer Kuiken zal voor het voorstel van B. en stemmen, evenwel onder voorbehoud, dat als meent dat een sterkere verlaging noodig is, hij du met andere voorstellen zal komen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. zal ik Ged. Staten worden geadviseerd. Vastgesteld wordt een nieuwe verordening op i» heffing en invordering van vergunningsrecht voor in verkoop van sterken drank ln het klein en idem m een verlofsreóht voor den verkoop van zwak-alcohoS- schen drank in het klein. De heer Smit had in de eerstgenoemde progreJR» willen hebben, het recht naar den verkoop van sla ken drank bepaald, terwij! de heer Kuiken oordfd'. dat tegen de regeling geprotesteerd had moeten wor den. De Voorzitter wijst op de bepalingen in de wet Itf minimum is nu eenmaal voor vergunningen op f bespaald, voor verloven f 25 en wat het verlofrecht b- treft, het is niet onmogelijk dat er zullen zijn thans geen \*erlofrecht meer zullen verlangen. Spr. noemt bijv. Keuris aan de Kooij en Noorden. Besloten wordt van den Anna Paulownapolder t» aanvaarden een terrein aan de Kneeskade, groot ongfr veer 36 aren, om dit in te richten tot woonwagt* kamp. De Wlnkelslultlngwrtt Door B. en W. wordt ter vaststelling aangebodi een verordening als bedoeld in art. 9 der winkelslï tingswet en tot het aanwijzen van de dagen wi de voorgeschreven sluiting niet zal gelden. B. en W. hadden zoowel aan de Neutrale als aan R. K. Middenstandsvereeniging advies gevraagd en ingekomen adviezen hebben tot resultaat gehad, B. en W. voorstellen te besluiten tot de volgendi wijkingen. Artikel 2. Het is geoorloofd een winkel voor publiek geopend te hebben: 1. op den Zondag, op welken kermis wordt g< den, in het dorp Anna Paulowna (Kleine Sluis Spoorbuurt) van des middags 12 uur tot des ni 12 uur. 2. op de Zondagen, waarop sportfeesten. hal verijen en concoursen worden gehouden, indien te ren bekend is dat aan die feesten, draverijen en 1 coursen door een beduidend aantal personen uit dere gemeenten, ter beoordeeling van B. en W.. deelgenomen, in het dorp of het gehucht waar* sportfeest, de draverij of het concours wordt ge den, va ndes midags 12 uur, tot des avonds S uur. en W. zullen deze dagen telkens te voren open bekend maken. j Artikel 3. Het is geoorloofd voor het publiek te hebben tusschen 5 uur des voormiddags en des namidadgs gedurende de periode dat de wetWHr* tijd zal zijn vervroegd. Artikel 4. Het is geoorloofd op den Zondag, op ken in deze gemeente kermis wordt gehouden, van middags 12 uur tot des nachts 12 uur, en op gen, op welke in deze gemeente kermis wordt g den, van des nachts 12 uur tot voormiddags 2 uu van namiddags 8 uur tot 's nachts 12 uur, zoom® den dag. volgende op den laatsten kermisdag, vaD1 nachts 12 uur tot des voormiddags 3 uur, te ve te verkoopen en te koop aanbieden op of aan voo verkeer openstaande land- en waterwegen. Een zeer uitvoerige bespreking volgt, waarvan mededeelen. dat de heer Kuiken deze wet moellil uit te voeren op het platteland en de menschen zoo nig mogelijk aan de ketting wil leggen. Zoowel meente als de middenstanders zelf hadden ,.b0(. schriften moeten indienen. Spr. noemt bijv. de me ren die zeer gedupeerd zullen worden doordat dags niet mogen venten. werkd»"

Schager Courant | 1932 | | pagina 18