PINKSTERGEBRUIKEN. In oude tijden waren er reeds Pinkster- gebruiken, die de nederdaling van den Hei ligen Geest aanschouwelijk trachtten voor te stellen. Zoo werden in de Middeleeuwen plukjes brandend vlas van de zoldering der kerk naar beneden geworpen, die tusschen het aandachtige gehoor terecht kwamen en vaak ongevallen teweegbrachten; daarna is dit brandende vlas vervangen door bloem blaadjes, die het zinnebeeld moesten voor stellen der vurige tongen. Ook werden veelal duiven opgelaten, die de verpersoonlijking waren van den Heiligen Geest. Heel vaak werden vanaf de zoldering hou ten duiven aan dunne draden neergelaten en daarna onder het afsteken van vuurwerk weer opgehaald. Een andere gewoonte der middeleeuwen was, om gedurende de Pinksterpredikatie een aan een touw bevestigde krans met de sym bolische duif vanuit het midden der zolde ring naar omlaag te laten gaan. Deze krans was rijkelijk met loovertjes en stukjes lint bestrooid, die zich onder het neerdalen tusschen de geloovigen verspreid den en die men trachtte machtig te worden om in de gebedenboeken te bewaren. In een kanton in Zwitserland bracht de koster der kerk een kruis bij de leden der kerk met den zegewensch: „Moge het geluk uw huis binnentreden en alle onheil verre van U blijven". De bewoners namen kruis en wijwater en gingen hiermede door alle kamers, opdat de Geest Gods in hun huis zoude komen. Vele processies en ommegangen hebben met Pinksteren plaats. In Napels viert men met Pinksteren het z. g. „Tweede Paschen" of „Bloemen Paschen"; een reusachtig lange processie schrijdt dan voort vanaf de berg Virgine tot in het hartje der stad. Reeds drie dagen tevoren verza melen zich op den berg groote menigten ge loovigen, die aan de processie wenschen deel te nemen en op den eersten Pinksterdag heeft onder muziek en zang de feestelijke terugkeer der bedevaartgangers in de stad plaats, waarbij de processie uiteengaat en allerlei volksspelen plaats hebben. Een der merkwaardigste processies is zeker wel de springprocessie in Echternach (Lu xemburg) die op z.g. Pinkster Dinsdag ge houden wordt, dus daags na den tweeden Pinksterdag, doch zich niet kenmerkt door bepaalde gebruiken, die betrekking hebben op het feest. Men zegt, dat deze processie reeds vanaf de achtste eeuw na Christus gehouden wordt en haar oorsprong vindt in de genezing der inwoners na een hevige St. Vitus dansepi- demie, die daar meer dan 11 eeuwen ge leden tal van slachtoffers maakte. Het is evenwel ook niet onmogelijk, dat het een overblijfsel is van een ouder ver geten heidensche godsdienstuiting, daar de eigenaardigheden van deze Processie zich Rokken met draagbanden. De rokken met draagbanden zullen wel het meest worden gedragen door de kinde ren, zelfs door de kleintjes. De draagbanden maken het ook mogelijk om de hooge taille- lijn, die er toch wel meer en meer in zal komen, te verkrijgen, zonder dat men zijn toevlucht behoeft te nemen tot nauwslui tende en voor kinderen daarom dubbel hin derlijke kleeding. 103 104 Links hebben wij een rok afgebe.eld van dikke, naturelkleurige shantungzijde met een overhemdsblouse van blauwe crêpe de chine. Het rokje valt van onderen wijd uit en is zeer hoog aan de draagbanden beves tigd, met een onregelmatige taillelijn. De knoopen zijn, evenals de kleinere op de blouse, van nikkel. Rechts zien wij een aardig kinderjurkje van roode crêpe de chine, waarbij het plooi rokje is gezet aan een doorloopende pas, die door een breed opnaaisel is versierd, zoodat MOEDERDAG. Het zal ditmaal de tweede Zondag in Mei zijn, die gewijd is aan de „Moeders". Heel veel liefs ligt er in deze gedachte opgesloten, want: komt het de altijd zorgende Moeder niet een heel klein weinig je toe, dat zij eens even het middelpunt der gedachten harer kinderen vormt? Het hoeft geen kostbare uitstalling van bloemen te worden, maar enkele dubbeltjes, door de kleintjes bijeen gebracht om bloemen voor moeder te koo- pen, geven haar al zoo'n vreugde en moed om, gesteund door den onderlingen band van liefde, die het gezin bindt, verder te gaan. Lang niet altijd valt het Moeder gemakke lijk om zonder morren en klagen opgewekt haar taak te blijven verrichten, vooral bijv. in de vele gezinnen waar werkeloosheid heerscht. De tijden zijn zwaar en zonder onderlinge liefde is het niet mogelijk, het hoofd boven water te houden. Laten zij, die niet meer in het ouderlijk huis zijn en elders vertoeven, blijk geven van hun liefde voor moeder en niet vergeten, haar iets van zich te laten hooren, al schrij ven zij slechts enkele regels. De gedachte aan het ouderlijk huis en vooral ook aan Moeder kan zoo menigen misstap voorkomen en is er een of ander dat anders had moeten zijn, dan weten zij, dat moeder's oordeel zacht en mild is, dat zij nooit alleen zullen staan, omdat zij als kin deren een deel van Moeder zelve zijn. Al zijn vrouwen schijnbaar vaak slechts de dienende geesten in huis, toch vormen zij schakels, die man en kinderen verbindt en smaken zij het groote geluk, Moeder te zijn. MOEDER. 't En is van U, hiernederwajard, geschilderd of geschreven, mij, moederken, geen beeltenis, geen beeld van U gebleven. Geen teekening, geen lichtdrukmaal, geen beitelwerk, van steene, 't en zij dat beeld in mij, dat gij gelaten hebt, alleene. O moge lk, U onweerdig, nooit die beeltenis bederven, maar eenzaam laat ze leven in mij, eenzaam in mij sterven. GUIDO GEZELLE. de aanzetting bedekt wordt. De onderblouse Is van witte crêpe de chine met roode balletjes. niet geheel en al laten verklaren. Nadat de stoet zich gevormd heeft buiten Echternach, schrijden allen langzaam het stadje in, de geestelijken voorop en hier achter de z.g. springprocessie, waarbij de duizenden deelnemers op de maat der mu ziek drie passen voorwaarts en twee passen achterwaarts gaan. Zoo gaan ongeveer anderhalf uur voorbij vóór de eerste rijen der deelnemers bij het beeld van den Heiligen Willebrordus aan komen, dat het eigenlijke doel hunner bedevaart is en waarbij op dezelfde wijze de 69 treden beklommen moeten worden, dus 3 treden op, 2 treden af. Na de inspannende deelname aan deze bedevaart komt later de gepaste vreugde tot zijn recht in den vorm van de jaarmarkt, die tegelijkertijd in Echternach plaats vindt. (Nadruk verboden). VRIENDSCHAP. Vormt mooie karakters. Past haar ook in den familiekring toe. Hebt gij er wel eens over nagedacht, wat vriendschap beteekent Wat het zeggen wil, Iemands vriendin te zijn Een vriendin te zijn, als vriendin in den waren zin des woords gekozen te worden, zegt oneindig veel. Niet ieder onzer is in staat, vriendschap te geven. Het is een bijzondere gave, die hiertoe noodig is, een bijzondere aanleg, die van onze kinderjaren af in ons groeit en niet eerst na jaren of zelfs na tientallen jaren ontstaat. Denken wij slechts aan onze kinder- en jeugdjaren terug. Hoevele kinderen zijn er niet ,die eenzelvig zijn en geen vriendjes hebben Waaraan ligt dit dan wel Is het slechts toeval, dat er in zijn omgeving geen kinde ren van gelijken leeftijd zijn Wij gelooven het niet. Het ligt veelal aan de kinderen zelve, aan hun karakter, hun aanleg. Bij speelmakkertjes komt het niet slechts op het samen spelen aan. maar hierbij is het vooral noodig, dat de kinderen elkander begrijpen en toegeven en niet in de eerste plaats willen heerschen. Kinderen, die altijd hun zin willen door drijven, alleen maar willen, dat de anderen spelen, waar zij zin in hebben, die niet dul den, dat andere kinderen aan hun speelgoed komen, nooit leeren meedeelen van een snoeperij, die zij van moeder hebben gekre gen, kunnen geen vriendschap met anderen Ensembles voor meisjes van 1214 jaar. Nu de ensembles zoo in de mode zijn, ziet men ze zelfs door kinderen dragen, nog wel niet door de kleintjes, maar toch wel door meisjes van twaalf jaar en ouder. Zoowel voor school als voor het sportveld is zoo'n costuumpje praktisch en als men het zelf maakt, behoeven de kosten geen bezwaar te zijn. 101 102 Links op het plaatje is een miniatuur robe-manteau afgebeeld; ook deze, bij vol wassenen zoo populaire dracht is dus aan gepast voor de kinderen. Het is van groene voile met een hooge taillelijn. De halsuit snijding kenmerkt zich door zeer breede revers, die met een randje van wit piqué afgewerkt zijn, en door nikkelen knoopen met echte knoopsgaten worden ver sierd. Deze garneering herhaalt zich op zakken en manchetten, en dezelfde knoopen vormen een schijnsluiting van voren. Rechts is een ensemble van beige en blauwe wollen jersey afgebeeld, met een af neembaren bolero. De ingezette reepen op den rok zetten zich onder een hoek op het lijfje voort. sluiten. Reeds in de schooljaren typeert het de kinderen en hoevele jongens of meisjes wor den niet onwillekeurig door de anderen uit hun kringetje gehouden, omdat zij er een minder prettige geest brengen. In de ontwikkelingsjaren, als jongens en meisjes veel aan sport doen, tennissen, roeien, zeilen, enz., kan men dadelijk zien, wie als goede kameraden met elkander om gaan. Ook hier wordt geen egoïsme geduld, slechts vriendschap moet de overhand heb ben en zij, die geen vriendschap kunnen geven, omdat zij slechts willen wat zij zelf aangenaam vinden en wier „haan altijd ko ning moet kraaien", worden als vanzelf sprekend uitgesloten. Later, wanneer er liefde tusschen twee jonge menschen ontstaat en zij gehuwd zijn, moet de vrouw ook trachten niet alleen de echtgenoote, maar ook de vriendin te zijn, waardoor de gesloten band zeker hechter zal zijn, dan helaas vaak het geval is. De vrouw moet lief en leed met haar man deelen, moet hem tot steun zijn in den levensstrijd en zijn raadgeefster trachten te zijn in moeilijke oogenblikken; zoo mo gelijk eig enzorgen opzij zetten en den man niet door klaagliederen het leven nog zwaar der maken, indien er zorgen zijn. In alle levensomstandigheden kan en moet de vrouw, in den waren zin des woords, de beste vriendin zijn, de steun, waarop haar man weet te kunnen vertrouwen. Ook de vrouw als moeder heeft een groote taak te vervullen en zoo ooit dan zeker in deze tijden is het noodig dat moeder de vertrouwde, de vriendin van haar jongens en meisjes is. Laten zij toch weten, moeders, dat zij met al hun zorgen, maar ook met hun vreugden bij u kunnen komen, frank en vrij met u kunnen praten over al datgene, waarin zij als kinderen, later als jonge menschen, be lang stellen. Zegt niet: „ik heb nu geen tijd", wanneer zij u noodig hebben; dat half uurtje dat gij hun geeft als zij u erom vra gen, zal ruimschoots vruchten dragen. Hoevele moeders beklagen zich niet, als hare kinderen groot zijn, dat zij zoo weinig van hen weten. De tijdgeest is geheel anders dan vroeger, dat voelen alle moeders wel aan. Hebt gij echter zelve wel de noodige moeite moeite genomen om op de hoogte te blijven van den tijd, waarin uwe groote jongens en meisjes leven? Leest gij hun boeken? Kent gij hun vrienden en vriendinnen? Tracht u in te leven in het gedachtenleven uwer groote kinderen, stel belang in alles wat hen interesseert. Vriendschap kan bestaan, zooals wij reeds noemden, in de schooljaren en eveneens daarna, maar het vriendin zijn van man en kinderen sluit zoo heel veel in zich en kan zoo opbouwend werken in een gezin. Is er inderdaad iets mooiers denkbaar voor een moeder, dan te weten, dat zij de vrien din, de vertrouwde is van hare zoons en dochters? Nachtrust van kinderen. ZIJ HEBBEN VEEL SLAAP NOODIG. De behoefte aan slaap is bij elk kind weer anders, waarom men den duur hiervan dan ook individueel moet vaststellen. Als regel wordt aangenomen, dat de kin deren tot hun zesde levensjaar twaalf uur moeten slapen, van zes tot twaalf jaar tien uur. De lichamelijke ontwikkeling en de ge- heele aanleg van ieder kind is weer anders, zoodat in verband hiermede het eene kind veel slaap noodig heeft en het ander met minder kan volstaan. Bij kinderen die buitengewoon veel be hoefte aan slaap hebben, kan men vaak bloedarmoede of zenuwzwakte constateeren. Deze kinderen moeten vooral geen te zwaar dek hebben, wel is het natuurlijk noodig er op te letten, dat zij zich niet bloot woelen en de dekens zóó in te stoppen, datdit zooveel mogelijk voorkomen wordt. In den winter luchte men de slaap kamers der kinderen een gedeelte van den dag ,maar moet de ramen toch zoo vroeg mogelijk sluiten, opdat zij niet in een te koude kamer komen. Door de overgang van temperatuur van de warme huiskamer naar een te koude slaapkamer, vatten kinderen licht koude. Gevoelige kinderen, die in den winter ver kouden worden, komen er in den regel niet gauw af, blijven lang hoesten of een gewone verkoudheid gaat vaak over in bronchitus. Het beste slapen de kinderen op een niet te zachte matras, vooral niet op veeren bed den en dan slechts op één kussen, zoodat zij vrijwel plat liggen. Men vermijde het om de kinderen kort vóór het naar bed gaan een te zware maal tijd te geven: het beste is, indien mogelijk, dat de hoofdmaaltijd in het middaguur ge geven wordt en om zes uur slechts brood met jam, hagelslag of koek, vruchten en slappe thee of (indien de kinderen hieraan gewend zijn), een klein glaasje melk. Na het laatste maal moeten de kinderen geen wilde spelletjes meer doen, maar zoo rustig mo gelijk gehouden worden, hetgeen bevorder lijk is voor hun nachtrust. Zijn de kinderen 's morgens wakker, dan moeten zij opstaan, het wakker blijven liggen in bed, verslapt de kinderen en maakt, dat zij later heel moeilijk uit hun bed kunnen komen. „De morgenstond heeft goud in den mond", is zeker voor kinderen een bijzonder waar woord. Huis- en werkkleeren. Het is een zeer verkeerde opvatting van vele huisvrouwen, dat het er niet op aan komt, hoe zij er bij hare huiselijke bezig heden uitzien. Natuurlijk zou het bespot telijk zijn om in japonnen met strooken en volants, waaraan wij telkens zouden blijven hangen, ons werk te verrichten, maar er goed gekleed uit te zien moet toch ieders streven zijn. Het komt er dus in de eerste plaats op aan practische japonnen te dragen, in den zomer van linnen en in den winter b.v. van gewerkt flanel. Wanneer de huisvrouw 's morgens met man en kinderen aan het ontbijt zit, is het zoo prettig, asl zij er netjes uitziet, hetgeen met een weinig goeden wil altijd mogelijk is. Bij de bezigheden zelve drage men, indien de japon niet waschbaar is, een groot mouwschort, en om het hoofd wordt even een driekanten, aardig gekleurden doek ge vouwen, die achter in den hals vastge knoopt wordt, pit laatste houdt het haar veel schooner, vooral als men zelf ook ko len moet scheppen, hetgeen ongeloofelijk vuile haren geeft. Indien wij onverwacht iemand op bezoek krijgen, ontdoen wij ons van schort en hoofddoek, en zien er dadelijk netjes uit. Geen overhaast weghollen, om gauw wat anders aan te schieten is noodig, hetgeen ons morgenbezoek zoo gauw den indruk geeft van „ongelegen" te komen, terwijl zoo'n even aanwippen van een goede ken nis, juist zoo'n aangename afwisseling geeft aan ons alledaagsche werkprogram, zoo verfrisschend kan zijn, omdat het onze gedachten eens even afleidt. HET BESTELLEN VAN PATRONEN. Van de genummerde modellen stellen wij ter beschikking aan onze lezeressen zeer billijke knippatronen. Patronen in de maten 4250 kosten 68 ct. De prijs van patronen in de maten 40 en 52 en in afwijkende speciaal opgegeven maten bedraagt, evenals de patronen van mantels en mantel japonnen 85 ct. Kinderjurken kosten 58 ct. Overschrijving van het bedrag op post rekening 31628 ten name van de Redactrice der Mode-rubriek is de eenvoudigste en goed koopste wijze van bestellen en maakt vlugge toezending mogelijk. Aanvragen kunnen ook per postwissel wor den gezonden aan de Redactrice van de Mode-rubriek, Joan Maetsuyckerstraat 96, 's-Gravenhage en indien niet anders mogelijk per brief onder bijsluiting van het bedrag in postzegels. De naam en het nummer van het ge- wenschte model moet met Uw naam en adres op het giro- of postwisselstrookje worden vermeld. Japon uit twee deelen mj Grieksche lijn. Deze japon leent zich uitsteketfl twee doeleinden. In de eerste men haar maken of liever twee bestaande japonnen. We hebben een gebloemd crêpe j] japon, maar deze is nu zoo kort dat we haar niet meer kunnen nu wordt de rok voor dit goed! bovendeel gebruikt en de effen onder de armen dun werd, gebri voor ondergedeelte uit de mouwj we de hooge manchet. Dit japonnetje bestaat uit drie i afstekend bovenstuk, middenstuk zeer ruime klokrok. Bij het knipper bovenstuk, moeten wij er op letten patroon middenvóór langs de schiö van de stof wordt gelegd, want fc; de fout, die vele dames maken, 75 patroon middenvóór langs eei pende draad leggen, waardoor mooie drapeering ontstaan kan. Nu iets over de sluiting van nen de hals is niet meer zóó japon zonder meer gemakkelijk hoofd gaat, temeer, daar de taille aansluitend is: we laten daarom deelte onder en boven de ceintiL 20 c.M., open en werken dit af men Ki- onderbeleg, waarop drukknoopen worden, die de sluiting vormen. De tweede manier, waarvoor vreS kunnen gebruiken is voor gekleedó een kanten bovenstuk en wollen ck; gette onderstuk, waardoor wij ee combinatie krijgen, die zoowel In In gekleurde stoffen toegepast kan mits we zorgdragen bij gekleurde dat èn kant èn stof niet te zeer, wat de kleur betreft. Benoodigde stof van 100 breedte^ middenstuk en manchet is2.13 1.25 M. afstekende kant of zijde. SU th on Wasschen van stroohoei De tijd is weer daar, dat de uit hun cartonnen doozen te worden gehaald en aan een groi zoek worden onderworpen, of het! is, dat zij het a.s. seizoen nog diens1 Is dit het geval, dan zullen w| flink afborstelen en opstoomen wasem van een ketel kokend wat op een hoedenstandaard of vaas totdat de hoed geheel droog en is, het resultaat is werkelijk zeerj en de moeite gering. Witte of licht gekleurde1 worden op de volgende wijze maakt: Men koopt bij den drogist en vermengt deze tot een dik pi sap van een citroen. Met een ouden tandenborstel het papje op de hoed en laat heti drogen/ Is alles geheel en al cj dan wrijft men het stroo met ee:| zachte borstel af en de hoed nieuw uitzien. REINIGEN VAN VILTHO0® Lichte vilthoeden zullen het ai weer veel gedragen worden, zoo heeren als door dames. Haalt men zoo'n hoed van den zomer nu voor den dag, dan niettegenstaande hij goed afgebo^ voor het opbergen en zelfs nog in pakt werd, er in den regel minder zien. Wanneer men de hoed cheni- reinigen, moet deze daarna weer het model gebracht worden, omaa de behandeling zijn vorm verlies, is het echter genoeg de hoeden borstelen en met het fijnste sc dat er te krijgen is, heel voorzien l vuile plekken te wrijven. Daarna hoed boven de wasem van den w den en tenslotte op een hoedensta hooge vaas gezet om geheel en ai De hoed ziet er dan geheel ais i voor D. Zi Or V. w To DS Ei

Schager Courant | 1932 | | pagina 20