Uitstapjes naar onze twaalfde provincie. ERNSTIG ONGELUK. Excursies naar de Zuiderzeewerken en de Wieringermeer. AARTS WOUD. Een ernstig verkeersongeluk heeft hier Maandag avond plaats gehad. Een motorrijder met duopassagier kwam van zijn werk uit de Wieringermeer gereden. Even voorbij de school wipte een ruim driejarig knaapje den weg over en werd op zij aangereden. Met een zeer ernstige hoofdwonde werd het kind opgeno men en na gereinigd te zijn, bij zijn pleegouders Wijt man binnengebracht. Dr. de Vries uit Benningbroek, toevallig ter plaatse, verleende de eerste hulp. Deze achtte overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk, waar het eenige uren na aankomst overleed. Wij vernemen, dat de motorrijders afkomstig zijn uit Schermerhorn en dat hun geen schuld treft. HOOGWOUD. Burgerlijke Stand over de maand April 1932. Geboren: Maarten, zoon van Jan de Beurs en van Guurtje van der Oord. Antoniu3 Joseph, zoon van Henderikus Kayer en van Veronica Jong. Gerardus Maria, zoon van Henderikus Kayer en van Veronica Jong. Catharina, dochter van Nicolaas Dam en van Margaretha Cornelia Weel. Martien, zoon van Floris Ruig en van Marie Groot. Overleden: (te Alkmaar) Cornelia Broersen, oud 30 jaren, echtgenoote van Adrianus Bakker. Ondertrouwd en getrouwd: Jochum Wieger Apper- loo, oud 28 jaren te Hoogwoud en Sjoukje Peterson, oud 29 jaren, te Wolvega. Simon Klerk, oud 23 jaren te Berkhout en Trijntje Schot, oud 23 jaren te Berkhout, onlangs te Hoogwoud. Jacobus Mol, oud 26 jaren, te Sijbekarspel en Cornelia Maria Groen, oud 20 jaren, te Hoogwoud. Jacobus Verlaat, oud 24 jaren met Maria Johanna Groot, oud 22 jaren, belden te Hoogwoud. Johannes Hendrikus Harberts, oud 29 jaren, te Hoog woud en Anna Dorothea van Beusekom oud 31 jaren, te Zijpe. Cornelis Poland, weduwnaar van Anna Schuit, oud 37 jaren te Hoogwoud en Johanna Baltus, oud 26 jaren te Heiloo. Nicolaas Kolken, oud 27 jaren te Hoogwoud en Geertje Geertruida Verlaat, oud 23 ja ren, te Abbekerk. Aris Kaper, oud 23 jaren, te Nibbix- woud en Maartje Brouwer, oud 24 jaren, te Hoogwoud Cornelis Bos, oud 24 jaren te Hoogwoud en Catharina Appelman, oud 25 jaren te Sijbekarspel. Simon Jacob Groot, oud 23 jaren te Hoogwoud en Maria %Hoffer, oud 22 jaren te Hoogkarspel. Willem Rooker, oud 31 jaren te Hoogwoud en Trijntje Potgieser, oud 30 jaren te Oterleek. Ondertrouwd: Nicolaas Groot, oud 23 jaren te Hoogwoud en Rudolfina Francisca ter Schure, oud 27 jaren te Oudendijk. Vertrokken en ingekomen personen: Johannes Cornelis Heddes, R.K. van Zuideind D 7 naar Berkhout; Martha Anna Swan, R.K. van Zuid- eind D 8 naar Berkhout; Thérèse de Vries, geen, van Aartswoud F 23a naar Spanbroek; Anna Gesina Be- rentsen, R.K. van Lambertschaag L 16 naar Sijbekar spel; Anthanius Breed, R.K. van Zuideind D 48 naar Hoorn; Wiebe Gropstra en Hans Gropstra, N.H. van Aartswoud G 34 naar Schoterland; Pieter van der Mo len, N.H. van Gouwe H 43 naar Akersloot; Wilhelmi- na Elisabeth Kamp, vrouw van P. van der Molen, en gezin, N.H. van Gouwe H 43 naar Heiloo; Cornelia Maria Groen, R.K., van Langereis A 2 naar Nibbix- woud; Margaretha Guurtruida van Wonderen, R.K., v. Zuideind D 39 naar Bergen; Maartje Brouwer NH. van Kerkelaan C 18 naar Blokker; Jan Ebbinge, N.H. van Kerkelaan C 33 naar Abcoude-Proostdij. Jelle Faber en vrouw. N.H.. van G 1 naar Zijpe; Ger ardus Boomsma en gezin, N.H., van Gouwe H 76 naar Nieuwe Niedorp; Jochum Wieger Apperloo, G.K.. van Aartswoud G 21 naar Opperdoes; Hendrik Jan de Boer, N.H., van Gouwe H 35 naar Oude Niedorp; Jan Bakker en gezin, N.H., van Pade B 19 naar Sijbekarspel; Alida Hoogland. R.K. van Zuideind D 30 naar Hoorn; Pieter- tje Ridder, wed. K. Dekker van Weere K 45 naar Twisk Pieter Rinkel. R.K. van Weere K 24 naar Wognum; Pieter Wiersma en gezin, geen. van Opmeer naar Ker kelaan C 34; Jan Ebbinge, N.H., van Nieuwe Niedorp naar Kerkelaan C 33; Wilhelmus Bakker en gezin, R.K.. van Spanbroek naar 't Wuyver H 60; Johanna de Boer R.K.. van Venhuizen, Gouwe H 2; Klazina Petronella Schoor!, geen, van Barsingerhorn naar Kerkelaan C 32; Grietje Beers. N.H.. van Oosthuizen naar Aartswoud E 34; Ynte Bleeker en gezin, R.K., van Opmeer naar Zuid eind D 18; Geert Wagenaar, N.H., van Oostzaan naar Aartswoud E 60. LANGEND IJK De Vleeschkeuringsdienst met als centrumgemeen te Oudkarspel, heeft besloten, een afwachtende hou ding aan te nemen inzake aansluiting bij een ver werkingsinrichting. Men deelt ons mede, dat het in het voornemen van de Groothandelsvereeniging „De Koophandel" ligt, om met de transportarbeidersorganisaties een nieu we loonovereenkomst aan te gaan, afwijkende van de bestaande. De nieuwe overeenkomst zou dan het a.s. seizoen in werking treden. ZUIDSCHARWOUDE. We vernemen, dat mej. N. H. Vos van Zon, sedert een 15-tal jaren onderwijzeres aan de o. 1. school al hier. voornemens is binnenkort eervol ontslag uit haar betrekking aan te vragen. De manufacturenwinkel van den heer G. Keizer is opgeheven. OUDKARSPEL. Vrijdagavond half acht wordt er een openbare raads vergadering gehouden. GEMEENTE BROEK OP LANGENDIJK. Burgerlijke stand over de maand April 1932. Geboren: Pieter, zoon van C. oKedijk en van T. van der Molen; Jacoba. dochter van J. Stins en van S. Wit- teveen. Ondertrouwd: K. B. Neumuller. oud 25 jaren en M. Th. Winder, oud 21 jaren, wonende te Zuldscharwoude Getrouwd: S. Groot, oud 25 jaren en M. Spaans, oud 22 jaren. Overleden: Marijntje Ouweneel, oud 76 jaren, echtge noote van P. Dirkmaat. En wat men daarvoor weten moet. De Directie van den Wieringermeerpolder verzoekt, ons opname van het volgende: Ongetwijfeld zullen de cultuurwerkzaamheden, als mede de dörpsbouw in den Wieringermeer polder, ook in den komenden zomer wederom een groot aantal belangstellenden trekken, waarom het aanbevelenswaardig voorkomt hier eenige mededee- lingen te verstrekken, welke voor belangstellenden van beteekenis kunnen zijn. Bij een bezoek aan den polder valt het onmiddellijk op, dat op verkeersge bied sedert vorig jaar een groote verandering is in getreden. Vorigen zomer was nog slechts een klein gedeelte in het Westen van de Meer per fiets en auto toegankelijk en excursisten waren, om iets van de werken te kunnen zien, vrijwel uitsluitend op ge bruikmaking van de voor dat doei in de vaart ge brachte excursieboot, die aan een beperkte route ge bonden was, aangewezen. Intusschen is echter met .voortvarendheid gewerkt aan den aanleg van ver harde wegen en uitbreiding van het rijwielpadennet, waardoor thans niet alleen het in aanbouw zijnde Slootdorp (Sluis I) en Middcnmeer (Sluis 3), gelegen op 5 a 6 K.M. van het oude land, over verharde we gen bereikbaar zijn, doch bovendien over breede rij wielpaden tot diep in de Wieringermeer kan worden doorgedrongen. De groote bedrijvigheid, welke er zoowel ten aanzien van het landbouwwerk, als dorps- en schurenbouw heerscht en in den komenden zo mer nog heerschen zal, heeft het wenschelijk ge maakt het verkeer zooveel mogelijk tegemoet te ko men, in verband waarmede de cp het hierbij behoo- rende kaartje met dikke lijnen aangegeven verhar de wegen met ingang van 10 Mei 1932 voor het berijden met personen- en vrachtauto's en autobus sen .zullen worden vrijgegeven, onder voorwaarde echter, dat de asbelasting 2000 K.G. niet overschrijdt en met geen grootcre snelheid dan 40 K.M. per uur wordt gereden. Waar op de-rijwielpaden geen ongelimiteerd verkeer kan worden toegelaten, blijft het berijden dier paden voor vrachtauto's en auto bussen verboden, terwijl het verkeer uitsluitend is toegelaten voor rijwielen, motorrijwielen en personen auto's tot en totaalgewicht van 2000 K.G. Do op bij- behoorend kaartje aangegeven gestippelde lijnen ge ven de per auto berijdbare rijwielpaden aan. Daarop zijn tevens de plaatsen aangegeven, alwaar kanalen per pont zijn to passeeren. Uitdrukkelijk zijn aangeteekend, dat de Directie der Zuiderzeewerken en die van den Wieringermeer polder geen enkel risico aanvaarden ten aanzien van het berijden der wegen en rijwielpaden of het pas seeren der ponten, terwijl er de aandacht op wordt gevestigd, dat van de op regelmatige afstanden aan gebrachte wisselplaatsen gebruik gemaakt moet worden, omdat het passeeren op de betrekkelijk smalle wegen en rijwielpaden, anders onmogelijk is en aanleiding zou geven tot verkeersongevallen en stoornissen. Waar de rijwielpaden niet op intensief autoverkeer zijn berekend, zal hiervan zoo weinig mogelijk ge bruik moeten worden gemaakt terwijl slechts met matige snelheid kan worden gereden. Zoo noodig zul len de wegen of (en) rijwielpaden voor alle verkeer geheel of gedeeltelijk worden afgesloten, c.q. afhan kelijk van een speciale vergunning worden gesteld. Bij het passeeren van de kanalen door middel van de ponten moet de uiterste voorzichtigheid worden betracht en gehandeld worden geheel volgons de dooi den pontwachtcr te geven aanwijzingen. Opgemerkt wordt, dat des Zondags slechts enkele ponten zullen worden bediend. Gezelschappen, die onder geloide den polder wen- schen te bezoeken, kunnen zich iederen Dinsdag, en V r ij d a g, 's morgens om 1 0 u u r en 's middags om 2 uur, vervoegen aan het Bureau der Cultuur Mij. „de Wieringermeer" te Slootdorp (Sluis I), waar een door de Wieringermeer-Directio beschikbaar ge steld persoon aanwezig zal zijn om belangstellenden door den polder te geleiden. De vorig jaar door de N.V. Gebr. Kaan's Vervoer- Mij. te Hippolytushoef in de vaart gebrachte excur sieboot is ook thans weer voor hot maken van uit stapjes door don polder beschikbaar, waarvoor men zich rnet Gebr. Kaan in verbinding kan stellen. Dooi de Wieringermeer-Directie wordt zooveel mogelijk gezorgd voor deskundige geleide aan boord. Bezoekers van de Wieringermeer k innen zich voor het verkrijgen van mondelinge inlichtingen om trent de bezienswaardigheden in den polder vervoe gen aan het Bureau der Cultuur Mij. te Slootdorp (Sluis I); schriftelijke informaties dienaan gaande kunnen worden aangevraagd bij de Directie van den Wieringermeerpolder te Alkmaar. Een gekleurde kaart van de Wieringermeer, aan gevende de verkaveling, de te stichten centra van be woning enz., schaal 1 50000 is a f 1.10 (franco per post) verkrijgbaar bij de Gebr.'s van Cleef to Den Haag. Dengenen, die tevens den proefpoldor nabij Andijk wenschen te bezoeken, wordt meegedeeld, dat VntQIMQCQHCCQPOlDCC. Toimno op (mi loss. ornwoeetM weqpn ....-wtqtn ih tAtiltq. qtgTEDqc.noKtH Wtqtn. ncrseaoEri. Cv. COOTVttg. Z> Zrooq. INqcmiO qïDttlTï- hiertoe dezen zomer op eiken Dinsdag- en V r ij- dagmiddag (om 2 uur) gelegenheid wordt gege ven en zooveel mogelijk geleide beschikbaar zal wor den gesteld Men gelieve zich hiertoe aan te melden aan het laboratorium ter plaatse. Voor bezoek op an dere tijdstippen is schriftelijk overleg noodig met den landbouwkundigen ingenieur N. H. H. Addens, Wie ringermeer, Medemblik. Ten aanzien van het bezoeken der Zuider zeewerken is door den Directeur-Generaal dei- Zuiderzeewerken het volgende bepaald: In verband met het dienstbelang moeten afzonder lijke bezoeken aan de Zuiderzeewerken onder ge leide van het personeel van dien dienst zooveel mo gelijk worden beperkt. De aandacht wordt daarom gevestigd, dat in over leg met de directie der Nederlandsche Spoorwegen- publieke excursies zijn georganiseerd, waarvoor de spoorwegen goedkoope treinen laten rijden naar en van het punt van afvaart van de reserve-stoomboot van het Spoorwegveer Enkhuizen-Stavoren, waar mede do verschillende werken voor zooveel mogelijk worden bezocht, terwijl zoowel aan boord als op de werken door ingenieurs van den dienst der Zuider zeewerken deskundige voorlichting wordt verstrekt, terijwl daarbij een gedrukte beschrijving van de wer ken wordt uitgereikt. Deze excursies zullen dit jaar plaats hebben op: Woensdag 27 Juli van Rotterdam etn Amsterdam, Woensdag 3 Aug., van Breda en Helmon, 's-Bosch, Woensdag 17 Aug. van Rotterdam en Amsterdam, naar Enkhuizen en op Woensdag 20 Juli van Enschede, Zwolle, Woensdag 10 Aug. van Groningen en Leeuwarden naar Harlingen (allo treinen met 3 klassen). Voor de deelneming hieraan kan men zich wenden tot do loketten der Spoorwegen terwijl voor grootcre gezelschappen overleg met do Spoorwegdirectie to Utrecht aanbeveling verdient. Te ongeveer midden Juni zullen mede de zeer in teressante werkzaamheden tot sluiting van de Vlie- ter van Den Oever op Wieringen uit voor ieder te gen eene geringe vergoeding ten bate van het Crisis- comité van zeer dichtbij worden gadegeslagen. De kunstwerken te Den Oever en op het Kornwer- dorzand zijn voor ieder toegankelijk, waarbij zij aan geteekend dat, wanneer men de?e plaatsen per eigen vaartuig wil bereiken, vooraf voor het meren in de werkhavens vergunning moet worden aangevraagd, respectievelijk aan den havenmeester K. Brink man tc Den Oever, of aan den Technisch-Ambte- naar bij de Zuiderzeewerken P. Baars te Kornwer- derzand, daar de dienstuitoefening hiertegen een be letsel kan vormen. Bezichtiging van de gemalen „Lely" te Medemblik en „Leemans" te den Oever, wordt slechts toege staan, wanneer daartegen uit dienstoogpunt geen bezwaar bestaat, waartoe tijdig tevoren overleg moet worden gepleegd met de Directie dor Zuidezeewerken te Medemblik. Aangeteekend wordt nog, dat een passagiers- en vrachtdienst Medemblik-Wieringcn Breezand-Korn- werderzand-Harlingen door de Stoombootondernc- ming „IJsselmeer" (ondernemer Johan Kool te Me demblik) wordt uitgeoefend, waarmede dagelijks, be halve 's Zondags, langs de werken wordt gevaren, waaromtrent de Vcreeniging voor Vreemdelingen Verkeer te Medemblik (Secretaris J. Th. W. J. Ver- molcn) gaarne inlichtingen verstrekt, welke V.V.V. voor bezoek aan do werken verder eenige program ma's van inlichtingen omtrent huren van booten, autobussen, enz., voorzien, heeft ontworpen, welke zij op aanvrage aan belanghebbenden toezendt. Ook kunnen afzonderlijke vaartochten met een der booten van genoemde onderneming worden gemaakt, terwijl groote gezelschappen booten kunnen huren van den Veerdienst. Enkhuizen-Stavoren, of van do N.V. I-Ioornsche Stoomhootreederij v.h. Horjus en Co. te Hoorn. WÏERïNQERWA'Afi j) Dinsdagavond vergaderde de afdccling Wieringen waard van de Holl. Mij. van Landbouw, onder uitste kende leiding van den heer Daan Kaan, die in zijn openingswoord den wensch uitsprak dat de heer p. J. Visscher, als voorzitter een volgende vergadering wederom lust gevoelt om de leiding op zich te nemen. Spreker heet de aanwezigen welkom, en zegt. dat deze vergadering hoofdzakelijk is belegd om een paar pun ten, welke nogal belangrijk zijn en deelt voorzitter eerst mede, dat deze slechte tijd organiseeren nood- zakelijk maakt. Tot zijn genoegen ziet hij, dat de op komst grooter is dan gewoonlijk, ofschoon 15 van de S0 loden toch nog niet schitterend is tc noemen. Naar aanleiding der door den heer D. Sleutol voor. gelezen notulen, zegt voorzitter, dat in de laatste ver- gadering de wenschelijkheid werd besproken tot hel samenstellen van een Pluimveecommissie. Dit is door het bestuur ampel besproken, doch dit is hier vaj zoo weinig beteekenis, dat het voorloopig geen zij heeft. Toch zal het bestuur deze zaak in gedacht^ houden. Verder dat de heer Vcenstra geen tijd heeft kunne: vinden hier een lezing te houden en dat in dies plaats door Mr. De Vries was aangeboden een lezift te houden over: Het nut van melkveecontrole. A*1 gezien hierover ook reeds een stenografisch vers van elders was verschenen, had het bestuur ooki voor onze afdecling niet wenschelijk geacht. Toch is het de bedoeling van het bestuur, om n maal per jaar een lezing of cursus te houden. Dan heeft spr. een prettige mededeeling, n.1. datfc tiental nieuwe leden zijn toegetreden en nu behot dens een enkeling, alle boeren alhier lid zijn Een serie ingekomen stukken werden voor kennii- geving aangenomen. De heeren Jd. Kaan Kz. en Daan Kaan hebben Maandag een onderhoud gehad met den Inspecteur der belastingen in verband met de aangifte van lan derijen voor de vermogensbelasting, met als resul taat. dat een norm is vastgesteld. Wat betreft bouwland, heeft de Inspecteur vast gehouden aan dezelfde norm als verleden jaar, ui van f 1500—1800 per Hectare. Het weiland is daarentegen met f400 verlaagden is gesteld op f 1600—2000. De heer Inspecteur verlangt echter, dat de gebou wen verdisconteerd worden in 't land. Enkele gebouwen, die boven gewone boerderij» uitsteken, kunnen ook verdisconteerd worden, doó dan moeten de landprijzen in evenredigheid hoogtr worden opgegeven. Er moet tevens bij vermeld wor den dat de gebouwen er bij ingesloten zijn. De heer C. J. Blaauboer dankte de heeren voor hu> nc bemoeiingen, doch meent toch dat de verhouding niet deugt, omdat het voor de koeboeren er lang zo» foed niet voorstaat als voor de bouwboeren, dankzij o tarwewet. De heer Jb. Kaan zeide, dat niet de bedrijfswaag gevraagd wordt, doch de verkoopwaarde. Door den heer P. Visser werd nog opgemerkt, ds hij het niet billijk vond dat de arbeiderswoningen nis voor afschrijving in aanmerking mogen komen. De aanwezigen vonden het algemeen zeer goed gi zien dat een onderhoud heeft plaats gehad. Hierna werd bij mondo van den heer K. Schage mede uit naam van den heer P. Visser Az„ enkel mededeelingen gedaan van het verhandelde op ee vergadering van de afdeeling Anna Paulowna m den Bond van Landarbeiders. In verband daarmede werd de wenschelijkheid i sproken om in de allereerste plaats eigen werkeloa arbeiders aan het werk te stellen en geen vreemde Dit vond algemeen bijval. Als afgevaardigde naar de op 18 Mei a.s. te houA algemeene vergadering, werd de heer P. VisserJ gekozen en als plaatsvervangers de heeren Cor ïït boer en Dirk Kaan. Een voorstel van het bestuur om de functie secretaris en penningmeester te vereenigen, kon vergadering instemming vinden. Het hoofdbestuur had hiertegen ook geen b( Een kleine wijziging in de statuten is hiervi dig. Als bestuurslid in plaats van den overleden P. Schenk Dz., werd de heer Cor Waiboer gekoMi.j De rekening van don penningmeester, door de heeren A. Bakker Az. en P. Visser Az., met een batig saldo van nihil. De rekening van den penningmeester der Aai vereeniging gaf als ontvangst aan een bedrag nj f3063.42, uitgaaf f 2962.42. Batig saldo f 101. De heer P. Visser betreurde het, dat er zoo gebruik werd gemaakt van de Aan koop vereenigiK In Anna Paulowna had spr. daar zulke mooie ress taten van gezien en zou wel in overweging willen ge ven nog eens kaarten rond te zenden ter opwekkinj Dit werd toegezegd. De beschrijvingsbrief voor de algemeene verga* ring gaf geen aanleiding tot besproking en werd w den afgevaardigde vrij mandaat gegeven, even»! voor de vergadering van Holl. Noorderkwartier, ke Woensdag te Schagen wordt gehouden. Bij de rondvraag gaf de heer C. Schenk in over* ging om, indien er bij een boer verandering van pi soneel moet plaats hebben, zoo weinig mogelijk ju soneel te nemen van Christelijke richting, wat zeer in het belang acht der boeren, doch ook in van de ingezetenen. De heer Sleutel zegt dank voor het in hein gestel vertrouwen, door hem ook de functie van pennic meester op te dragon. Voorzitter hoopt, dat de heer Sleutel dit nog Ut jaren zal waarnemen en sluit de vergadering odj dankzegging voor de prettige manier van vergader ANNA PAUIOWS Woensdagavond ledenvergadering, nam. 8 uur. Boekbespreking: Kees, de Jongen, van Theo Thjji Duivel In de wedvlucht vanaf Quiverain (afstand 287 i waren 59 duiven in concours, die om 8 uur d werden. De eerste duif werd om IX u. 35 m. 29 1 constateerd, de laatste prijswinner om 11 u. 46 m.| Prijzen behaalden: W. Blaauboer 1, 6 en 8; N.1 2. 3 en 7; Jb. Corneliseen 4 en 13; G. de Boe 5, 9 Gebr. Van Steijn 10 en 12; P. de Vries 14. SINT i\l A AR]Ï\ Gevonden: Een paar motorbroekspijpen. Inlichtingen ter secretarie. SCHOOI Het fanfarecorps „De Vriendschap" behaalde OP concours te Wieringen in de lc afdeeling een' prijs met 169J4 punt. Met 145 punten wordt «w prijs verkregen. Over heide concoursdagen werd op één na netn*- aantal punten behaald. 2$« De door den Gemeenteraad vastgestelde veiw nlng tot afwijking van de bepalingen der wJSj tingswet is bij Kon. Besluit van 29 April gekeurd. De ingeschrevene voor den dienstplicht van lichting 1933, Jb. de Moor, is door den Keuring ongeschikt verklaard. 't zand Naar wij vernemen' is de voetbal voreenlginjU' Rood" alhier behoudens nadere goed'keu voornemens oen verloting te houden, niet u" Jing de kas te versterken. v«di veel vind ook -2 j kuip Ju brie; der »C dan! J kaai naai voel dat den.' „t do i kent

Schager Courant | 1932 | | pagina 6