Raad Wieringerwaard. „Noorderlicht" op Wieringen. Visschersvereeniging D.E.T.V. ir t 8tt« 1». V» voora, len vP. Jan»* e TK'/,.; O 8i WIERINGEN De officieel© opening. Maandag. 2den Pinksterdag, te half twaalf, heeft de oilicleele opening plaats gehad van de stichting voor Hulpbehoevenden en Ouden van Dagen, aan den Slin- prdg te Hippolytushoef. Op uitnoodiging van den Herv. Kerkeraad te Hip- j^ushoef en Westerl. waren verschillende personen lüirezig. o.a. noemen wij Burgemeester L. C. Kolff, jr De Groot, de Kerkeraad van Oosterland Westen ifld en Hippolytushoef en de Doopsgezinde Kerke- /»ad, zoomede de architect J. A. Peters en de aan nemer J. C. Klein. resp. de ontwerper en de aannemer van het bouwwerk. Do. Van Beek spreekt de aanwezigen toe, welke in de conversatiezaal ontvangen zijn. De aandacht wordt gevraagd voor hetgeen dat betrekking heeft op het huis. Vanaf den eersten dag dat de plannen zijn opge maakt! tot aan het uur van heden is alles wel mede- geloopen. De bouw heeft een vlot verloop gehad, ook al door den zachten winter alles is even voorspoedig gegaan. Met alle betrokkenen is prachtige samenwer king verkregen. Woorden van dank worden gericht aan hen die hier zijn samengekomen voor het gehoor geven aan de tiitnoodiging. Hedenmiddag zal het publiek de gelegen heid worden gegeven het gebouw te bezichtigen. Dc bedoeling is dat de hier aanwezigen straks zullen worden rondgeleid door het gebouw. Wij als kerke raad hebben gemeend de teekenen des tijds te moeten volgen. Een Tehuis voor Ouden van Dagen en Hulp- behoevde personen is voor Wieringen ook wel goed. zoo heeft de kerkeraad gemeend' Het stichten van een huis is geen uitvinding, zegt spr. De opneming in een groot tehuis als b.v. te Alkmaar, is ook niet zoo zeer bezwaarlijk, doch hier zijn de menschen zeer gehecht aan ons Wieringen en dat is mede een reden geweest, dat tot de stichting is overgegaan. Echter was het toch een heele onderneming. Diakenen en kerkeraad moesten toch een vasten grond hebben. De verschillen de colleges zijn we dan ook dankbaar voor hunne medewerking. De gedachten kwamen op om het bou wen te laten plaats hebben aan den Slingerweg. Het land waarop gebouwd is, is van de Armvoogdij en zij werken op het zelfde terrein als het onze. Op het verzoek aan de Armvoogdij om den grond voordeelig te mogen overnemen, is dan ook goedgunstig beslist. Zij hebben den dank van den kerkeraad hiervoor in ontvangst te nemen. De financieele opzet was voor Hippolytushoef alleen wel wat groot en zoo is het gebouw voor gezamenlijke rekening gebouwd van Hippolytushoef en Westerland. Oosterland heeft ook voor een belangrijk deel gezorgd. Door dat alles is dit werk mogelijk geworden. Ook itaan we onder het Classicaal bestuur; ook hun mede- werking hadden we noodig. Laten we In den vervolge 5 ook op samenwerking mogen rekenen. We kunnen V daar echter niet op vooruit loopen. Desnoods hopen n, we op huip van de gemeente, en op hun medewerking mogen we rekenen. Spreker zegt, zoo nu de deuren open staan, mede .door het mooie weer, hopen we met open deuren te gaan en te wandelen. Het college van het dagelijksch [bestuur van de Holl. Mij. van Landbouw, hier aan wezig. doordat ze zijn uitgenoodigd, zijn. we veel dank verschuldigd. We hebben n.1. een gift 'dier Mij. ont vangen van f 500, welk bedrag, moest worden afgedra gen voor een "liefdadig doel. ■Dr. de Groot wordt welkom- geheoten. En van Zus van der Togt, onzo wijkverpleegster, is bericht In- omen ver vertiindering; zij sympathiseert ech- met de stichting. urgemeester en Wethouders zijn ook uitgenoodigd. !h de Burgemeester is allen hier als vertegenwoordi- van dat College. De wethouder Kaan zond bericht in verhindering wegens zijn verblijf elders. Spr. hoopt ook op samenwerking met Dr. de Groot te mogen rekenen, deze komt in aanraking met hulp- ts, W 'behoevenden en kan dan zeggen: slah et oog op naar deze inrichting en dat het huis beantwoordt aan zijn bestemming. Over het huis zelf kunnen we zeggen, dat we begon nen zijn te denken aan een huis met zeer bescheiden afmetingen. Doch al te klein zou ook niet goed zijn. 1 tot n ojl et tt; lete ht b gen: d k le bt heti ir m dorp on afgeb: isatia rij i> im U rij la'K cc-roaï Inspect ur en gem« ce plannen, gemaakt door den architect Peters waren jrelkom. Daarbij komt dat we aan den heer J. C. Klein een bekwamen bouwmeester hadden, die goed kerk heeft geleverd. Spr. hoopt dat het huis lange ja- uur ren zal dienst doen voor hulpbehoevenden en ouden nhoop i ran dagen. De plaats waar we nu zitten is de conver- itiekamer en tevens eetkamer. De afmetingen welke spr. klein dacht, vallen nu zeker mee, als rnen ziet hoeveel personen er nu reeds aanwezig zijn. Aan den Noordoost-kant is da zitkamer, daar moest 0 het bijzonder in worden voorzien. Aan den Zuld- Kestkant zijn 2 slaapzalen, één voor de vrouwen ten voor de mannen. Elke zaal bevat Safdeelingen. te Schi Vervolgens 3 kamers beneden om te verhuren voor beter gesitueerden, ze zijn zoo ingericht dat op die kamers tevens slaapgelegenheid is. Boven zijn 3 kamers voor twee personen, voor ge- uwden. Verder de kamers voor den Meester en de leesteres van het huis. Voorts is alles naar de eischen tijds ingericht. Badkamer, ziekenkamer, wasch- 3mer, enz. Verder zegt spr. dat oorspronkelijk het plan had be- an met Paschen de opening te doen plaats hebben, hoewel we nu 16 Mei zijn en er reeds bewoners het huis zijn, noemen we deze uitnoodiging en de tichtiging toch de officieele opening. De dames der akenen hebben in overleg met den heer Peters en en Meester en Meesteres voor de stoffeering gezorgd, zijn ze daar zeer dankbaar voor en het werk was goede handen. j De allereerste bewoners waren in dit huis de heer ur mevrouw Ruijter, de Meester en Meesteres. Zij «den hiertoe voor 2 maanden terug benoemd.Wij op 'n goede leiding, metkracht en toewijding tol 'ande en zachte hand. Er kan zoo licht wat komen ï'del V wndracht en samenwerking is altijd noodig ge- nHet doel gaat hierom, die oud en hulpbehoevend iU helpen en te dienen. Hieraan behoeft niets toe- *gden niets afgedaan te worden, lijn er aan toe. tot bezichtiging over te gaan, Van Beek wil ook als vertegenwoordiger van J'Jf «fisnikaal bestuur nog iets zeggen. 1 m Is een groot bedrag aan dit huis besteed, doch er r tchter geen oogenblik geaarzeld de medewerking niet teven. De doelmatigheid werd besproken en dit is y PWGlijk. Het moge voor de Diakonie een gelukkige 10Ga vrl ïerneming zijn. Het moge en zegen zijn dat hier dit H b 8 ««naakt. 0ne? ®Urg®meester L. C. Kolff wil met een kort woord de Hall! n*ezigen toespreken, want ieder zal wel hunkeren -jj» de bezichtiging. Allereerst zegt spr. 'n woord van 31. J aan den kerkeraad voor de uitnoodiging aan het h d td J"?Wntcbestuur. Het gemeentebestuur heeft den bouw i i'. hui .aan<lacht gevolgd. Vele aanvragen kregen we om vj* levenden te steunen. Gelegenheid als dit huis n" j hier ®chter niet. Lastig werd het soms een be- a vtö Bel tehuis aan te bieden. Vandaar dat de finanti- Wen" vtCUn k ®eSeven. Deze inrichting is al lang den heh V de Seweest. Spr. hoopt dat de ouden van dagen hier 'stiel Dr°nrf2ien opgaan °P hun ouden dag. u nf- de Groot zegt met veel genoegen kennis te heb- eet' Spr ^en°!"en van de uitnoodiging hier aanwezig te zijn. püna dagelijks constateeren hoe ouden en hulp ter. ifstand -an tt' zij het v. Het ig aa: e troul het in de r nog reden-. _J ,r ht rak f l efinititifi handefö pia; hfsr n te dampen hebben hun eigen huishouden (eken d'*1' is al prec*es hetzelfdp als met geestes- ipr, ij rv°01' z'jn ook al vele gebouwen verrezen. dchtin n°? n'et Z°° ^eel 'an^ ^ier en sPral< over een daar nu eens voor, doch het is er niet van gekomen. Spr. huldigt daarom de plannen van de kerkeraden te Hippolytushoef en Westerland. Het spijt spr. dat Oos terland niet dadelijk haar volle medewerking gaf. Nogmaals wil spr. hulde brengen voor het genomen initiatief, en hoopt dat tal van ouden van dagen hier een prettigen levensavond mogen hebben. Ds. van Beek bedankt vervolgens de sprekers voor het door hun gesprokene. Het was ons bekend dat zij sympathiseerden met ons werk en hoopt op denzelfden voet door te gaan. Verder wordt dank gebraobt voor de ontvangen bloe men en planten. Daarna wordt ons de gelegenheid gegeven het huis te bezichtigen. Nu, daarvoor alle respect. Zoo wij in den beginne reeds schreven hebben we alle vertrekken bezichtigd: alles is naar de eischen des tijds ingericht Centrale verwarming door het geheele huis, welke haar energie ontvangt van een stookgelegenheid in de keurie ingerichte keuken. Daardoor kan men beschikken over stroomend koud en warm water, een comfort, welke al zeer groot is. Om de overige vertrekken te beschrij ven, lijkt ons overbodig, daar deze reeds zijn genoemd in den beginne. Als bijzonderheid kunnen we vermelden dat het huis berekend is voor een grooter aantal bewo ners als er nu in kunnen gehuisvest worden, daar het achtergedeelte boven, nu nog onbenut is gelaten. Met een kleine verbouwing kunnen zeker naar onze meening nog wel 8 a 10 kamers worden bijgemaakt. Ook wü willen hulde brengen voor het genomen initia tief en in het bizonder aan de stille krachten. We kun nen de Hervormde gemeenten te Wieringen hiermede feliciteeren. De hulpbehoevenden en ouden van dagen leven er gelukkig hun laatste levensdagen, en we kun nen hen het buis warm aanbevelen. Algemeens vergadering der Visschersvereeniging D.E.T.V. op Zondagmiddag 3 uur in Hotel De Haan te Hippolytushoef. Aanwezig 39 leden. De Voorzitter, dc heer J. J. Tijsen, heet de aanwe zigen van harte welkom. Deze vergadering wordt belegd naar aanleiding van het gesprokene op de ver gadering van 14 dagen terug bij Scheltus. Dc benoe ming van een commissie voor de schadeloosstelling kan dan tevens plaats hebben. De notulen worden niet gelezen wegens afwezig heid van den secretaris. Ingekomen stukken worden behandeld. De vereeniging „Visschersbelang". Medcmblik, is voor inpachten vischwater Wieringermeer, evenzoo een schrijven van dc visschersveroeniging Kolhorn. Deze zijn ook voor inpachten vischwater als ge noemd. Wordt een schrijven voorgelezen waarin vermeld de bepalingen benoeming commissie voor de waarde vermindering volgens de Zuiderzeesteunwet. Uit de bepalingen kunnen we opmaken dat 3 leden benoemd moeten worden en wel 2 leden uit D.E.T.V. en 1 uit een nevenbedrijf. Wordt bsloten 3 leden uit D.E.T.V. te benoemen, dan is er een plaatsvervan gend lid. Met de middenstandsvereeniging is over deze zaak gesproken. Er zou ee.n bespreking plaats hebben tusschen de beide besturen, doch er is door omstandigheden niets van gekomen De middenstand moet dus zelf maar handelen naar goeddunken. De stemming. Tot leden der commissie worden gekozen de hee- ren L. Wigbout, G. Dirks en M. Kooij. De heeren ne men hunne benoeming aan. Volgt bespreking opnieuw inpachten vischwater Wieringermeer. Te v.-Ewijcksluis. Kolhorn en Ma- demblik is men er voor. Dc aanwezige leden zijn ook voor opnieuw inpachten. Volgt bespreking haven Noordkant. Voorzitter merkt op. bij deze bespreking vooral het verstand te gebruiken. De vraag is nu hoe moeten we aanvragen, zegt Voorzitter. We zijn 12 jaar be zig geweest om steun te krijgen voor de visschers en uitkeering voor waardevermindering. Een gedeelte van de visschers zou waarschijnlijk bij het aanleg gen van een nieuwe haven in hun onderhoud kunnen voorzien. Bij het eene vervalt nagenoeg geheel het andere. De heer P. Kooij zou het op prijs stellen, dat als er een haven kwam. deze voor d3 Zuiderzeevisschers zou zijn en niet voor die stink-motors. De heer J. Lont vraagt dan. of de heer Kooij wel direct belang heeft bij een haven. De heer L. de Jong is van meening dit niet te kun nen zeggen. We weten niet wat kan komen. De heer L. Wigbout wil over deze zaak wel het een en ander zeggen omdat er zoo weinig uit de vergade- rfing over wordt gesproken. Spr. is van meening dat een haven wel noodzakelijk is. maör hoe. Als voor uit gezegd moet worden we kunnen ons brood daar ver dienen, dat, is niet mogelijk. Er is kans op een nieuw gebied en als die kans waarheid wordt, dan is een haven daar noodig en daar ook op z'n plaats. De Zuiderzeevisschors zullen trots steun en schadever goeding toch trachten hun materiaal bruikbaar te maken en dan is daar hun plaats. Er wordt opge merkt uit do vergadering, dat de Wieringers aan den noordkant nog eenigszins terecht kunnen, doch nict-Wieringers niet; deze laatsten kunnen daar niet met hun schip liggen en moeten in een haven liggen De heer L. Wigbout is echter voor het aanvragen van een haven, hoewel hij daar vroeger wel eens an ders over heeft gedacht. De heer G. Dirks is het met het gesprokene van den heer L. Wighout eens, doch is van meening nog wat te moeten wachten, mede met het oog op dc Zuider zeesteunwet. De heer S. Wagemaker is de meening toegedaan, dat als er een haven komt, dit meer voordeel is voor de niet-Wieringers dan voor de Wieringer vis- De heer J. J. Tijsen zegt dan, als we kans van sla gen willen hebben, moeten we met zware argumenten naar voren komen en moet het niet in het belang zijn van enkele visschers. Spr. kan zonder uitspraak der vergadering er dan ook niet voor zijn. Het meeren- deel moet voor het aanvragen zijn. De meeningen loopen dan ook nogal uiteen, hoewel allen toch voor het aanvragen zijn. De aanvraag zoo als die dan bij den Minister van Waterstaat zal worden ingediend, wordt voorgelezen. Na een kleine wijziging te hebben aangebracht, zal het verzoek schrift worden opgezonden. Niemand is hier tegen. Volgt rondvraag. De heer P. Kooij bedankt het bestuur van D.E.T.V. voor haar medewerking tot het verkrijgen van een haven aan de Noordkust van Wieringen. Voorzitter zegt dit gezegde beter te waardeeren als de woorden door den heer Kooij gesproken op de ver gadering onlangs bij Scheltus. De heer D. Takcs zou willen dat het bestuur al het mogelijke zal doen om den invoer van Deensche visch te weren. Spr. noemt als middel het heffen van invoerrechten. De Nederlandsche visch wordt ook ge weerd in het buitenland, Voorheen werd alleen paling ingevoerd. Nu echter wordt ook geep en bot inge voerd, al gebeurt dit ook soms via andere landen. De heer Jb. Bakker vraagt een en ander over het uitplanten van bot in het Boezemmeer. De Voorzitter zegt dat onze afgevaardigde het ver had heengebracht, doch er zijn verschillende bezwaar schriften "over dit onderwerp binnengekomen bij de betrokken autoriteiten. De onderhandelingen zijn ech ter nog loopende, dus een bevestigend antwoord kan Voorzitter niet geven. Voorzitter zegt. dan nog dat bot welke de maat juist heeft, vrij mag worden overgebracht, en doet deze mededeeling waarschijnlijk omdat die visch thans zoo goed als waardeloos is. De heer Jn. Rotgans vraagt of het mogelijk is een trap aan te brengen.bij het sluisje aan den noord kant. (Zal worden aangevraagd.) De heer J. Rotgans zou de Visscherijinspectie wil len verzoeken of bij het afsluiten van den dijk Wie ringenFriesland, de vereischte maat van de paling ook vergroot zou kunnen worden. Voorzitter is er niet voor dit aan te vragen, er zal weinig kans op resultaat zijn, zoolang om de Zuid nog paling gevangen wordt. Voorzitter wil zoo ter loops wel eens informecren. De heer Jb. Bakker zou willen verzoeken aan de betreffende autoriteiten, of dc schutsluis te Den Oever welke thans van 's morgens 6 tot 's avonds 6 uur doorlaatgelegenheid geeft, dezen tijd te verlengen, en wel van 's morgens 4 tot 's avonds 10 uur. Zal wor den aangevraagd. De heer Wigbout vraagt dan nog wie er tegen was kleine bot uit te zetten in de Boezemmeer. Offi cieel kan deze vraag niet beantwoord worden. Doch men meent te weten dat de Heldersche visschersver eeniging hier tegen was en de motorvisschersvereeni- ging hier ter plaatse. Hierover wordt heel wat over en weer gesproken en men vindt dit kleinzielig, om dat hot voornaamste argument blijkt te zijn, dat de buitenvisscherij er schade van zou hebben. De rondvraag verder niets meer opleverende, zegt Voorzitter den leden dank voor hun opkomst en voor de zakelijke besprekingen. Spr. hoopt dat we niet op het resultaat teleurgesteld worden, en sluit de ver gadering. LANGENDIJK BROEK OP LANGENDIJK. De Ouden van Dagen uit Broek op Langendijk en Zuidecharwoude zullen dit jaar weer een autotocht maken en gehoopt wordt daarbij in het bijzonder op mooi weer. Om zoo'n tocht te doen slagen, is mooi weertje bijna een onmisbare voorwaarde. Zaterdag avond kwam het Comité, dat zich ten doel stelt, den ingezetenen boven de 65 jaar elk jaar een autotocht te verschaffen, in het lokaal van den heer J. de Boer bijeen, om een en ander nader te regelen. Allereerst werd nagegaan, over welk bedrag men te beschikken had. Om de benoodigde gelden bij elkaar te krijgen, had men n.1. inteekenbiljetjes bij verschillende inge zetenen bezorgd met een verzoek om een bijdrage. Het bijeengebrachte bedrag verried ook bij dit werk de slechte financieele omstandigheden, waarin een groot deel der Langendijkers verkeert. In 't geheel was n.1. f 284.15 gegeven, terwijl nog een lijst moest binnenko men. Er was echter nog een saldo van vorige jaren ad pl.m. f 70, zoodat men weer in de gelegenheid was gesteld, uitvoering aan het plan te geven. Er zal ech ter wat meer soberheid worden betracht, zoodat de deelnemers hun „brood-" moeten meenemen, dat bij vorige gelegenheden op de pleisterplaatsen gratis werd geserveerd. Verschillende houders van luxe auto's hadden hun wagen en chauffeur weer gratis beschikbaar gesteld, zood'at besloten werd den tocht op Donderdag 2 Juni te houden. Er zal 's morgens om 9 uur van Zuidscharwoude worden afgereden; de in- aanmerking-komenden zullen nog ln de gelegenheid worden gesteld, zich aan bet adres van den secretaris tot deelname aan te melden, om daarna nog een bij eenkomst van het Bestuur te hebben, waar de onder- deelen nog nader geregeld zullen worden. De gehouden inzameling voor de ouden van dagen te Broek op LangendijkZuidscharwoude, heeft opge bracht pl.m. f 300. De commissie is met groote waardeering vervuld te genover de burgerij voor hun offervaardigheid, en is er ten zeerste dankbaar voor dat de autorit kan plaats vinden. Het neemt echter niet weg dat deze op be scheiden voet zal geschieden. In vergadering werd besloten dat de deelnemers zorg moeten dragen zelf brood mede te nemen en dat de auto rit zal plaats vinden op Donderdag 2 Juni a.s. DEN HELDER Het ontslag op het vliegkamp de Kooij. De vorige week meldden wij, dat er op het vliegkamp de Kooij een vijftiental burger-vliegtuigmakers ontsla gen zouden worden. Naa-r aanleiding van dit voorgeno men ontslag hebben eenlge bestuurders van de Katho lieke werkliedenvereeniging zich tot den minister ge wend èn deze over eenige punten opheldering gevraagd. De minister van defensie heeft zich bereid verklaard te onderzoeken, onder welke omstandigheden op het vliegkamp en ook in andere afdeelingen der marine- em placementen door reeds vol pensioen genietende werklie den gewerkt wordt en zal daar te zijner tijd mededee ling van doen. Een ernstig ongeluk. Vrijdagavond heeft in de Jansenstraat alhier een ernstig ongeluk plaatsgevonden. Om ongeveer zeven uur waren in de Basstraat eenige jongens aan het voetballen, en waren op het herhaalde lijk waarschuwen van een aldaar woonachtig persoon, de heer Mooi, niet weggegaan. Op een gegeven oogenblik nu werd door een van de heeren een bal tegen het raam van genoemden persoon getrapt. De bewoner raakte hierover zoo in drift dat hij naar buiten vloog en de jongens achterna. Deze lieten natuurlijk niet op zich wachten, en vlogen naar alle richtingen weg. De heer M. zette een der jongens ach terna en kreeg hem in de Jansenstraat bijna te pakken. Maar toen geschiedde het ongeluk. In vollen vaart liep de man tegen den muur van d« straat op, én viel hevig bloedend neer. Door eenige omwonenden werd hij terug naar zijn huis gebracht, waar hij direct door een inmiddels opge- belden dokter verbonden werd. Het bleek dat het slacht offer van de voelbalwoede een ernstige hoofdwond en een zeer gekneusd gezicht had. Begrijpelijkerwijze ver oorzaakte een en ander een enorme opschudding in de buurt en waren nog geruimen tijd groepjes personen bezig den toestand van den zwaargewonden man te be spreken. Er wordt ons hier verzooht te berichten, dat naar aanleiding van de dit jaar gehouden schoolvoetbalwed- strijden door een aantal onderwijzers een permanent elf tal opgericht is, dat zal spelen tegen plaatselijke en bui tenclubs. De spelers dragen een blauw-wit shirt. Tot captain is gekozen de heer Kaptein. Zaterdagmiddag vergaderde de Raad voltallig, on der leiding van den Burgemeester, tevens Secretaris. Naar aanleiding van de voorgelezen notuulen, deel de Voorzitter mede, dat de goedkeuring op het besluit van de rekening-courantovereenkomst met Boeren leenbank door Ged. Staten voorloopig nog is aange houden. Ingekomen stukken. Een adres van de Ned. Vereen, tot bevordering van den arbeid voor onvolwaardige arbeidskrachten, toe kenning contributie. Deze vereeniging vraagt toetre ding als lid minimum contributie f 10, maximum f 100.—. B. en W. meenen dit voorloopig te moeten aanzien en stellen voor niet toe te treden. Goedgevonden. 2. De bekende circulaire van Ged. Staten over sa larisregeling Burgemeester, Secretaris en Ontvanger. Na voorlezing dezer circulaire, deelt Voorzitter me de, dat het feitelijk neerkomt op directe verlaging of toepassing pensioenverhaal. B. en W. hebben deze zaak besproken en mecnen dat pensioensverhaal niet gewenscht is. Jaren geleden hadden bepaalde gemeen ten aftrek van pensioen en anderen niet, wat steeds ongelijkheid ten gevolge had. Die ongelijkheid hebben Ged. Staten opgeheven. B. en W. vinden beter een salarisverlaging, waar voor in de gegeven omstandigheden wel eenige reden is en willen dan ook aan Ged. Staten voorstellen de zelfde korting toe te passen als bij de Rijksambtena ren. De heer Blaauboer kan eensdeels meegaan met dit voorstel en anderdeels niet. Ik vind, aldus spr., 3 gewoonweg belachelijk en begrijp niet, dat ze van bovenaan daarmee aankomen. De levensstandaard is toch zeker met 30 k 40 verlaagd, tenminste wat sommige artikelen betreft en de ambtenaren heb ben er groot voordeel van. Ik zal mijn stem er dan ook niet aan geven. Voorzitter zegt, dat Ged. Staten voorshands geen verlaging voorstellen, doch indien het noodig blijkt zullen ze t.z.t. er wel mee komen. De heer Blaauboer spreekt toch zeker in 't algemeen en niet persé over onze gemeente. De algemeene toestand is niet gun stig, doch momenteel staat onze gemeente vrij sterk Met de plaatselijke belasting staat de gemeente voor de fondsbelasting in de le klasse Op de inkomsten belasting worden geen opcenten geheven. We heb ben hier belangrijk minder belasting te heffen. De heer Blaauboer is het niet met den Voorzitter eens en zegt dat Voorzitter zich toch ook bewust zal zijn van den toestand. Misschien zie ik 't te zwart in. Waar zal tenslotte de Rijksuitkeeriqg blijven. Het Rijk zal niet meer gestand kunnen doen wat tot dusver werd gedaan. Door Wethouder Koster werd opgemerkt dat wat Voorzitter heeft medegedeeld, de motieven waren dat B. en W. met dit advies bij don Raad komen. Zooals de heer Blaauboer zegt. moeten we naar ver laging omzien. Doordat Ged. Staten geen verlaging toepassen, scheppen ze de mogelijkheid tot pensioen- verhaal wat tegenover andere gemeenten die dat niet doen, niet billijk is. Om van ons gevoelen te doen blij ken, hebben we gemeend verlaging te moeten voor stellen. Voorzitter zeide. dat B. en W. het oog hebben ge had op onze gemeente. Het salaris van Burgemeester en Secretaris is f 4000, waarvan het Rijk f 3000 bij draagt. De gemeente-ontvanger heeft f 1000, waarvan het Rijk f250 betaalt. De heer Blaauboer: Wie is 't Rijk, dat zijn wij. Ik had gemeend de verhooging van 3 jaar geleden af te nemen. Die 3 is de moeite niet. Laten de ambte naren dat ook maar houden. Wethouder Sleutel wil ook meedeelen, wat hij in B. en W. ook gezegd heeft en had ook liever gezien dat Ged. Staten het zelfde salaris als in 1929 hadden gesteld. Aanvankelijk was spr. ook altijd voor pen sioensbijdrage, doch om die onbillijkheid tegenover andere gemeenten weg te nemen, is hij nu ook mee gegaan met deze verlaging. Dit is tenminste een be gin. Ten slotte wordt het voorstel van B. en W. met al gemeene stemmen aangenomen. Er is nog een circulaire ingekomen over dezelfde kwestie, die de geheele ver ordening wil opheffen en de gemeentebesturen vrij laten. Voorzitter zeide, dat dit- niet op onzen weg lag en stelde voor deze circulaire voor kennisgeving aan te nemen. Dan is van den heer H. Overzet aan de Kreil een verzoek ingekomen om een bijdrage voor 't vervoer van zijn kind naar de Chr. school te Schagen. Gevraagd wordt f 2.22 per week of f 102.12 per jaar. B. en W. heb ben een onderzoek ingesteld, waarbij bleek dat het ver voer per tram veel goedkooper is, n.1. f 18.40 voor een geheel jaar. Ook met de bus van Kolhorn ie 't veel goed kooper, n.1. f 55. Waar dus de gelegenheid bestaat op die manier ook te kunnen reizen meenen B. en W. den raad te moeten voorstellen, dat we wel bereid zijn ter tegemoetkoming doch tot een bedrag van f 18.40 voor de tram. Na nog eenige discussie wordt dit voorstel met alge meene stemmen goedgevonden. Van de Middenstandsvereeniging is een verzoek inge komen om de winkelsluitingswet gedurende kermisda gen en harddraverijdag niet toe te passen. Aangezien de raad de bevoegdheid heeft 21 dagen ontheffing te verleenen, wordt op het verzoek goedgunstig beschikt. De heer J. Kater vraagt mede namens zijn arbeiders toestemming tot het bouwen of aanbouwen van een paar houten boetjes of loodsen tegen het perceel, be woond door zijn arbeiders. Eén boet is inmiddels reeds gebouwd. Voorzitter zegt dat B. en W. geen toestemming kunnen geven, tenzij de raad ontheffing verleent van de desbetreffende bepaling in de bouwverordening. De heer H. K. Koster zegt dat het vanaf de Oudesluis bekeken, een verschrikkelijk gezicht is. De heer Visser meent dat de tijd er niet naar is, om flinke gebouwen te maken, doch wanneer het in strijd is met de verordening kunnen we het niet toestaan. Voorzitter: In bijzondere gevallen kan er ontheffing worden verleend. Wethouder Sleutel meent dat indien 't geweigerd wordt, de arbeider» worden getroffen en niet de eige naar. Voorzitter: Als men dit toestaat, kan men een ander niet weigeren. Mevr. Boerman wil 't laten afbreken en noemt voor beelden aan de Nleuwesluis, wat ook niet mocht. Voorzitter vraagt of Mevr. Boerman daar een voor stel van maakt, waarop toestemmend wordt geant woord. De heer P. Visser wil dit voorstel aanvullen met; „tenzij aan behoorlijke eischen wordt voldaan". Deze aanvulling vindt Mevr. Boerman goed, waarna het voorstel met algemeene stemmen wordt aangeno men. Aanbieding rekening Burgerlijk Armbestuur. Deze geeft als ontvangst aan f 9504.30, uitgaaf f 9846.37, na- deelig saldo f 342.07. Van de Vereeniging Volkshuisvesting is nog inge komen het verslag over 1931 alsmede de balans en de winst- en verliesrekening. Wordt gesteld in handen van de Commissie voor on derzoek. Laatste punt is benoeming van een 4e Ambtenaar van den Burg. Stand. B. en W. hebben het noodig ge oordeeld nog een ambtenaar toe te voegen en op 4 te brengen, waardoor dan de verordening eenigszins ge wijzigd zal moeten worden. Indien de Raad "met deze toevoeging accoord gaat, luidt de aanbeveling: 1. W. J. Los. 2. J. Speets. Eerstgenoemde wordt met algemeene stemmen gekozen en neemt deze functie aan, onder dank aan de Raadsleden voor het in hem gestelde vertrouwen. Rondvraag. Mevr. Boerman spreekt de wensche- lijkheid uit, om bij den hoek van J. Breed aan de Nieuwesluis een wegwijzer te plaatsen. Het is daar een viersprong, zoodat vaak verkeerd wordt gereden. Voorzitter zegt dat we dan een verzoek moeten doen aan den A.N.W.B. Dit zal geschieden. De heer Goosens wijst op een genomen besluit wat betreft een te plaatsen paal bij Harder, in verband met het verbod om aldaar met motorrijtuigen in te rijden. Ook dit zal gedaan worden. Verder niets meer te behandelen zijnde, gaat n\en over in comité.

Schager Courant | 1932 | | pagina 11