VOOR CENT gelezen DE LANGENDIJKER GROENTENVEILINGEN. het drama te hopewell. plaatst men een SCHAGER ROOSJE. Zij worden Het gestolen luchtballonnetje De geschiedenis van twee deugnieten. bestma '«gen ii 'genhsi; te kto rliflc. frondb* met ee ifwerps. ij pi 'Wo. teenbaj reenljj ïou i Hing Deelneming met het tragische lot van het echtpaar Lindbergh. Zaterdagmiddag om 12 uur is het geheele verkeer één minuut lang stopgezet, als teeken van deelne ming in het tragische lot, dat het echtpaar Lindbergh getroffen heeft. Op zoek naar de moordenaars. De reeder Curtiss uit Norfolk heeft de politie bij zonderheden medegedeeld omtrent de misdadigers- têüde, waarmede hij op volle zee onderhandelingen «gvoetd heeft over de teruggave van de baby van Tjfldliergh en waarbij de misdadigers nogmaals een to^eld van 200.000 dollars eischten. Twintig kustwachtschepen zoeken thans koorts- «ritig naar het door Curtiss nauwkeurig beschreven Uiip, een schoener van het Glousestertype met 275 a p£ hulpmotor, dat op 21 April uit Cammay is ver trokken en sindsdien niet meer gemeerd heeft. Men ^ijieefi den indruk, dat de misdadigers een schoener hebben gestolen en den kapitein onder bedreiging tot gehoorzaamheid gedwongen hebben. jd4| i?ï rlokec i h«r' WlMt •zoek 'IHng kaal het vaa Soc. ;lfde i ver] :atla Gaat Lindbergh in Enropa wonen? V.D. verneemt uit New York: Uit kringen, die met Lindbergh in contact staan, verluidt, dat het echtpaar thans ernstig overweegt naar Europa te verhuizen. Zij hebben reeds tal van aanbiedingen van vrienden in Europa ontvangen. Zoo is hun o.a. een in Zuid-Frankrijk gelegen kasteel als woonplaats aangeboden. Tot dusverre hebben de heer en mevrouw Lindbergh echter nog geen beslis sing genomen. Een belooning uitgeloofd. Uit© Washington: In het Huis van Afgevaardigden heeft de afgevaar digde Douglass uit Massachusetts een voorstel inge diend om een belooning van twintig duizend pond sterling beschikbaar te stellen voor de inlichtingen die leiden tot de arrestatie en veroordeeling van de ontvoerders van de baby van Lindbergh. De namen en het signalement der onder handelaars bekend gemaakt. Nader wordt nog uit New-York gemeld: De beide bemiddelaars van Lindberg, Condon en Curtis hebben de politie de namen, zoomede een >egrooi nauwkeurig signalement opgegeven van de personen die optraden als onderhandelaars der ontvoerders van het kindje-Lindbergh. Condon deelde mede, dat het drie mannen en eenige vrouwen betreft. De ben deleider spreekt met Duitsch accent, de tweede nmg?: spreekt Italiaansch en derde Spaansch. Curtis heeft een der onderhandelaars in het misdadigers-,.album" herkend. Volgens een mededeeling van de politie heeft Lind- i: bergh zelf de leiding genomen bij de opsporingen 0* tan de moordenaars van zijn zoontje. Ernstig spoorwegongeluk te Bremen. Tien gewonden. Uit Brem en: e kïl Pinkstermaandag te omstreeks kwart voor een heeft dicht bij het centraal station Bremen een ern stig spoorwegongeluk plaats gehad, waarbij tien einpassagiers ten deelo ernstig werden gewond. Van D-trein Keulen-Altona derailleerden het restau- erijtuig en een wagon eerste en tweede klasse, "rein was goed bezet, ar tot nu toe is komen vast te staan, is het on- het gevolg van warm loopen der rails. Het is i wonder dat de ontspoorde wagen niet de 15 M. helling is afgeslagen. [Ernstig automobielongeluk in Frankrijk. Vijf dooden. V.D. verneemt uit Parijs: Zondagmiddag is in de tr s abijheid van Reims een ernstig automobiel-ongeluk 'lF ebeurd. Een auto met vijf inzittenden reed daar I ver een spoorbaan, die niet was afgesloten. De vijf ovJg. benden werden op slag gedood. De baanwachter kiwi» baarde, dat het waarschuwingsapparaat niet ge- go__gQ j metionneerd had. ^-2.71 r-or.ir-1 Een paar statistische cijfers geven een weinig opwekkend beeld de Algemeene Vergadering van den Noordermarktbond In het teeken van de crisis zelf-help be tere koolprüzen voor roode kool wordt tot f 9.50 besteed gele tot een maximum van f 11, Deensche witte ook beter flin ke stijging voor taaie gele nog vrij gTOote aanvoeren bieten 6lecht al vrij veel to maten aangevoerd prijzen bevredigend. De cijfers van In- en uitvoer, bewerkt door het Cen traal Bureau voor de statistiek, vertoonen. voor wat de groenten betreft, geen opwekkend beeld. Zoo werd over de maand April aan witte en savoye kool 12.170 ton uitgevoerd, ter waarde van f 344000, tegen 7835 ton ter waarde van f 559.000, in de overeenkomstige maand van het vorige jaar voor roode kool beliep de hoeveelheid 6440 ton ter waarde van f 193000 tegen 3099 ton ter waande van f 439000 in April '31. "Vererweg 't meeste van dit uitgevoerd gewicht aan roode, witte en savoye kool zal wel van Langendijk en omstreken afkomstig zijn, zoodat de genoemde cijfers een duidelijk Inzicht ge ven van de financieels uitkomsten In dit tuinbouwcen trum. Was de waarde van witte en savoye kool verleden jaar in April nog ruim f 70, in de nu afgeloopen maand was die slechts f 28 per ton. Roode kool werd verleden jaar in April voor gemiddeld f 140 per ton aangegeven, nu was dit slechts l 30. Als men let op de landen, waar heen de genoemde koolsoorten werden verzonden, dan neemt Duitsohland nog steeds de eerste plaats in: van de 12170 ton witte en Savoye kool werden er 8464 naar dit land uitgevoerd en van de 6440 ton roode niet min der dan 5240 ton. Duitschland is dus nog altijd onze beste afnemer en een kapitaalkrachtige Oostelijke na buur is dus voor de Langendijker tuinbouwer nog altijd van beteekenis. Allicht is het een aanwijzing om met de actieve handelspolitiek wat voorzichtig te zijn. De algemeene vergadering van den Noordermarktbond deze week te Noordscharwoude gehouden, stond zoo goed als geheel in het teeken der crisis. De openingsrede van den voorzitter, de besprekingen van verschillende voor stellen. de rondvraag, overal kwamen de moeilijke om standigheden, waarin de tuinbouw verkeert, tot uiting. Uit het feit, dat men besloot tot het vormen van een fonds, waaruit, zoo noodig, kan worden betaald, wat men minder maakt dan de vastgestelde minimum-prij zen, blijkt wel, dat men zich liefst zelf helpt, zonder zijn toevlucht te moeten nemen tot regeeringssteun. Van de schrale ontvangsten dia de tuinders van hun producten hebben, wil men nog wat afzonderen voor het kunnen uitkeeren der minimum-prijzen, die al zeer laag worden gesteld. Overigens kwam heel duidelijk naar voren de wensöhelijkheld, dat de regeering besluit tot het geven van een toeslag op de dezen winter gemaakte koolprijzen Als f 100 per spoorwagen wordt gemaakt, zal dit voor het rijk een uitgaaf worden van ongeveer een millioen. Dit kan toch geen onoverkomenlijk bezwaar zijn. Be denkt men, dat allen het er over eens zijn, dat daarmee de nood wel niet zal zijn gelenigd, doch getemperd, dan zou deze toeslag van groote beteekenis voor deze streek kunnen worden geacht. Van het verstrekken van het tweede millioen, dat al in kannen en kruiken zou zijn. is wel gebleken, nog geen sprake te zijn. De laatste 15 pet. van het eerste millioen is nu in verschillende gemeenten geschied en het wachten is nu maar op ver deren steun. Bedroevend is het te constateeren. dat er op de akkers veel werk Is, en dat de werkloozen bij troepjes langs de straat slenteren. Het is te verwach ten, dat er van de zijde der gemeentebesturen wel aan drang op de regeering zal worden geoefend, om het mogelijk te maken, dat voor den steun, die de werkloozen ontvangen, arbeid kan worden gepresteerd. De prijzen van de verschillende aangevoerde produc ten hadden wel een bijzonder verloop en het is eigen lijk voor het eerst in de lange wintercampagne, dat er wat „muziek" in zat. Deze week n.1. zijn voor gele en roode kool prijzen besteed, die den heelen winter niet zijn gemaakt. In het begin der week zijn nog prijzen van f 0.600.80 per 100 K.G. roode kool gemaakt. La ter stegen die aanmerkelijk. Aan de veiling van den Noordermarktbond was Dinsdag de laagste prijs voor doorschot al f 1.20, voor eerste kwaliteit f 2. terwijl de mooiste van ongeveer 3 pond al over de f 6 opbracht. En nog stegen die prijzen Vrijdag werd tot f 9.50 per 100 K.G. besteed, terwijl doorschot van f 45.30 no teerde. Bij een aanvoer van 45000 K.G. op Zaterdag werd voor eerste soort f 3.608.10 besteed en voor tweede soort f 1.604.20. Het is nog zelden voorgeko men, dat bij dit weer en dat in de buurt van half Mei. een zoo sterke prijsstijging viel te constateeren. Het vorige jaar viel juist een daling in. Toen was de aan voer echter zeer gering. Deze week beliep die nog ongeveer 23 spoorwagens, bijna uitsluitend aan de vei ling van den Noordermarktbond. De prijzen van de gele kool stegen eveneens op een wijze, die wel niemand had verwacht. Was de hoogste prijs verleden week ruim f 6, en dat nog wel bij hooge uitzondering, deze week zette di reeds dadelijk in met f 9.80. De minste kwaliteit en die der minst gezochte zwaarte bracht tot over de f 3 op. Zaterdag werd aan de velling te Broek op Langendijk voor eerste soort f 5.8011 betaald, voor doorschot f 4. Jammer geoneg, dat de voorraden maar klein zijn en de aanvoer daar mee in evenredigheid. Toch werden er in totaal nog bijna 10 spoorwagens van 10.000 K.G. verhandeld. Voor witte kool bleef de stemming aanvankelijk nog heel wat te wenschen overlaten. Een prijs van 60 ct. per 100 K.G. was nog schering en inslag en voor de allermooiste kon men niet meer dan ruim f 1 bedin gen, Toch kwam ook voor deze koolsoort de betere stemming en werd voor de groote, die het minst ge zocht zijn, f 1.601.80 betaald, terwijl er nog verschil lende partijen van f 8.204 zijn verkocht. Intusschen nog een groot verschil met verleden jaar, toen in de overeenkomstige week van f 1019 werd besteed. De aanvoetr van deze koolsoort was nog groot: aan beide veilingen werden nog 56 spoorwagens verhandeld, een voor den tijd ongekend getal. In de overeenkomstige week van het vorige jaar kwam er slechts één spoor wagen aan de markt. Taaie gele_ ondervond mede de gunstige stemming op de koolmarkt. Was ze een tijd bijna onverkoopbaar, deze week werden prijzen besteed, waarmee men te vreden kon zijn: door de meerdere vraag toch werden prijzen besteed, welke lagen tusschen f 4.30 en f 7.20. Voor bieten echter bief de animo gering, zoodat slechts van f 1.401.60 werd gemaakt met voor een enkel partijtje wat meer. De aanvoeren waren gering, Hoewel de tomaten niet zoo prijzig, waren als ver leden jaar, kon toch niet van slechte prijzen gesproken worden. De aanvoeren waren nu ook grooter: er waren n.1. reeds 310 OKg. aangevoerd. De A-kwaliteit bracht van f 54.6061.40 op; voor B werd f 54.30f 59 be taald; voor C f 51.40—59 en voor CC f 2628 per 100 K.G. Hoewel verschillende bouwers hun rabarber wel plukken, wordt ze hier niet geveild, doch wordt rechtstreeks naar Amsterdam gezonden. Waterschappen. Benoemingen. Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd: a. met ingang van 1 Mei tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap Waterland de heer D. Swart te Schellingwoude (gemeente Amsterdam); b. met ingang van 1 Mei tot heemraad van den polder Waard-Nieuwland op Wieringen, de heer D. Mulder Jzn. te Wieringen; c. tot heemraad van het Ambacht van Westfries land, genaamd de Vier Noorder Koggen, de heer P. Donker Jzn. te Hoogwoud. Planten in Kamer en Tuin. Het Spook van Philadelphia. In Philadelphia, een Ameriaansche stad, die toch wel aan gedurfde misdaden en stoutmoedige overvallen ge wend is. hebben de laatste maanden overvallen plaats gehad van een gedurfdheid, welke niet overtroffen kan worden. Het is steeds weer dezelfde man. die den over val pleegt, maar men weet niet. hoe hij er uitziet, want hij draagt steeds een rood masker voor zijn gezicht. Deze roover heeft reeds den bijnaam „Het spook van Philadelphia" gekregen. Op een zwaar motorrijwiel rijdt hij door de vrij stille straten in de voorsteden van Phi ladelphia. Nooit overvalt hij een voetganger, steeds houdt hij zijn oog gevestigd op autorijders. Vliegensvlug taxeert hij de inzittende op hun rijkdom, op den moge lijken buit. Meent hij een passend slachtoffer te hebben gevonden, dan rijdt hij de auto na. Na een paar schoten liggen de autobanden in flarden,zoodat de wagen moet stoppen. Bliksemsnel staat nu de motorrijder naast 'de auto, springt met de revolver in de hand op zijn slacht offer toe en gelast hem zijn portefeuille af te geven. Voldoet de overvallene dadelijk aan het bevel, dan kan hij verder zijn weg gaan. Weigert het slachtoffer, dan Is de bandiet niet bang voor een moord. Kortgeleden werd een hoog politieambtenaar door hem overvallen en zwaar gewond. Tot nu toe heeft „het spook van Phi ladelphia" niet minder dan 100 roofovervallen gepleegd en nog steeds is het niet gelukt, de hand op hem te leggen. De z a a k-K r e u g e r. Dichte mist boven het Kanaal. Het stoomvaartverkeer gestagneerd. V.D. verneemt uit Londen, 16 Mei: Een ondoordring bare mist heeft Zondagmiddag en in den nacht op Maandag het geheele scheepvaartverkeer op het Ka naal stil gelegd. De „Milwaukee" had meer dan 12 uren vertraging. Het Engelsche stoomschip „Roumelian", dat 2500 ton meet, is ter hoogte van Needless in botsing ge komen met het Fransche 3000 ton metende schip „Saint Nazaire". De „Raumelian" werd aan stuur boord zoo ernstig beschadigd dat zij S.O.S.-seinen moest geven wegens gevaar voor zinken. Toen eenige reddingsbooten van het Isle Wight op de plaats des onheils arriveerden, had de „Raumi- lian" reeds veel water binnengekregen en al red dingsbooten uitgezet. Het gelukte evenwel het schip, nadat vier passagiers in veiligheid waren gebracht, onder eigen stoom naar Southampton te brengen. Diplomatieke betrekkingen tusschen Peru en Mexico verbroken. V.D. verneemt uit Lima: Generaal Juan Cabral, de Mexicaansche gezant in Peru en zijn geheele staf, zijn in verband met het verbreken der diplomatieke betrekkingen tusschen Peru en Mexico uit Lima vertrokken. Deze terugroeping was door Peru geëischt. De Pe- ruaansche regeering beschuldigt den Mexicaanschen gezant er van betrekkingen te hebben onderhouden met revolutionnaire elementen in Peru, die thans ge arresteerd zijn. Ook aan den Peruviaanschen gezant in Mexico Raygada is zijn pas overhandigd. De Mexicaansche vertegenwoordiger te Lima is reeds per vliegtuig vertrokken. Den Peruaanschen gezant te Mexico City wei-den zijn Geloofsbrieven te ruggegeven. Het proces tegen de directeuren. Sen- sationeele onthullingen verwacht. Uit Stockholm, 16 Mei (V.D.): Het proces tegen de directeuren in de zaak Kreuger, zal op 20 Mei a.s. aanvangen. Men verwacht sensationeele onthullingen. (Vragen en mededeelingen, deze rubriek betreffende, in te zenden aan den heer K. VAN KEULEN, Lootsstraat 24 He etage, Amsterdam (West). WERKZAAMHEDEN IN MEI. Uitgebloeide kamerplanten (Azalea, Cyclamen, Arons kelk, Cineraria, enz.) worden buiten 'ingegraven of ultgeplant, op eenigszins een beschaduwd plekje (geen felle middagzon). Evenzoo Bouvardia en Salvia. Ook worden dan alle Dahlia's, Canna's, Knolbegonia's enz. uitgeplant op de perken en in de boordbeddon. Stek nog Struikbegonia. Zaai nu alle tweejarige planten, zooals Muurbloem, Judaspenning, Campanula Medium. Vingerhoedskruid, Toorts buiten. Zaai ook buiten alles wat in April in den kouden bak kan worden gezaaid an bovendien Aster Chinensis (eenjarig), Cosmos, Chineesche Anje lieren, Mirabillis Jalappa (Nachtschoone), Nemesia, Oxalis-soorten, Schizanthus, Kochia, Ricinus, Phaseo- lus (Pronkboon), Aquilegia, Primula Veris, Pyre- thrum, enz. Wie andere vaste planten uit zaad wil op- kweeken, kan ze in deze of ln de volgende maand zaaien. DE KAMERPLANTEN GEDURENDE DEN ZOMER. A. IN DEN TUIN. (Vervolg). Heeft men op deze wijze het gat zoo wijd gemaakt, dat de pot er gemakkelijk in kan, dan wordt de plant er in gezet en de aarde rondom den pot aangedrukt. Deze wijze van Ingraven heeft vele voordeelen. Onder den pot toch blijft een vrij diep spits toeloopend gat, dat goede diensten zal bewijzen om het overvloedige water, dat, hetzij door het gieten, hetzij door zwaren regen, op den pot komt, gemakkelijk door het drai nagegaatje te doen wegloopen. Een tweede voordeel Is, dat door het geheel vrij liggen van het drainage gaatje, regenwormen en anedr ongedierte, verhinedrd worden, daardoor ln den pot te dringen. Bij het in graven moet men er ook op letten, dat niet de rand van den pot gelijk met de aarde komt te staan, deze moet er minstens een of twee centimeters uit steken, daar anders bij zware regens de tuinaarde op de pot aarde wordt gespoeld, wat minder wenschelijk is. Grootere planten, die in kuipen staan, graaft men niet in, daar dan de kuipen gemakkelijk rotten. Men zet de kuip echter op een paar baksteenen, er op lettende, dat zij in alle richtingen waterpas staat en slaat dan door de ooren een paar stevige stokken, teneinde het omwaaien te voorkomen. Wanneer dit eenigszins mogelijk is, moet men er voor zorgen, dat de kamerplanten, voordat zij buiten gezet worden, tijdig verplant zijn, zoodat zij eenigen tijd rustig kunnen blijven staan op de plaats, waar men ze ingegraven heeft. Niet weinig kamerplanten hebben gedurende den winter in de woonvertrekken armoede geleden, zij zien er dan in het voorjaar ziekelijk uit en gaan zeker dood, wanneer geen bijzondere maatregelen genomen worden. Gewoonlijk behooren deze patiënten tot de hardere planten en deze knapt men het beste op, door ze uit den pot te nemen, de kluit wat los te maken, de zieree wortels weg te snijden en ze dan vrij in den tuin uit te planten. Wanneer dit uitplanten moet dienen om zieke planten weder gezond te doen worden, dan moet men ze niet alleen op een gunstige plaats zetten, doch ook ln een goed bereiden grond planten. of 332. Doorzoekt de struiken, riep de hoofdman. Steekt er door met jullie geweer, Zoekt tot jullie ze hebt gevonden, Brengt die gehate blanken weer. De Mooren van hun paarden gestegen, Voerden snl uit het bevel, Met hun geweren naar blanken te steken, Vonden zij wel een aardig spel. 333. Maar plotseling kwam er een einde Aan het gezellig samenzijn, Wim zag het meisje eensklaps stilstaan, Het scheen voor niets bevreemd te zijn. Ook Wim had reden bevreesd te wezen, Een ruw hoofd keek hem woedend aan, Een man met kalen kop en groote oogen, Roep, zeg snoes, dadelijk opgestaan.

Schager Courant | 1932 | | pagina 15