Oceaanreus in vlammen. VERKEERSONGEVALLEN. Woensdag 18 Mei 1932. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9072 De „PHILIPPAR" )D. Lastige arrestatie te Rotterdam. De Doechoboren. BOND VOOR STAATSPENSIONNEERING. Vier broertjes verdronken. Fa. Gebr. ROTGANS GODSDIENSTTWISTEN TE BOMBAY DUREN VOORT. Minister in zee gevallen. V ergiftigingsgeval te Venhuizen. Twaalf personen verdronken. n verloren. IFiarschijnlijk groot aantal menschen om gekomen. Noodlottige eerste reis. Zooals elders reeds in dit nummer gemeld, is het groote Fransche .passa Ti eraschip „George Phillippar". dit op weg was naar Yokohama en zijn eerste reis dted, in de Golf van Aden in brand geraakt. In to taal 'bevonden zich ruim 900 personen aan boord. Nader ordt gemeld dat de Philippar nog steeds in brand rt'it en geheel opgegeven moet worden. De brand rou midscheeps zijn uitgebroken, waardoor het te water-laten der reddingsbooten uitermate werd be moeilijkt. Er zijn nog geen wrakstukken van de Phi- lipar opgevischt. Volgens berichten van de Otranto. een der schepen, die te hulp is gekomen, bevindt zich h«»t grootste ge deelte der geredden, n.1. 400. aan boord van de Sov- Jetskaja Neft. de Russische olieboot. die een der eerste vaartuigen was, die de plaats van het onheil bereikte Een Engelsch schip, de Kaifar I, brengt de mede- oeeling, dat de passagiers zijn gered en onderweg zijn npar Aden en dat ook de bemannine in veiligheid is. jUit een bericht van de Mahsud blijkt echter. zonder 'eenigen twijfel, dat verscheidene personen zijn omge- H. e komen; ook wordt gemeld, dat eenige lijken aan de xee zijn toevertrouwd, waaronder die van een paar Fransche meisjes. Het brandende schip was toegerust met alle moge- jïijke reddingsbooten en vlotten, doch het was niet ge lmakkelijk om de vrouwen en kinderen langs de touw ladders naar beneden te brengen van een hoogte van jjg tot 20 M. Bovendien moest dit geschieden toen het schip in vlammen stond en zich groote rookwolken ontwikkelden, zoodat ongelukken waarschijnlijk niet zullen zijn uitgeblven. Uit Aden seint Reuter nog. dat men meent, dat de brand van de Philippar in het midden van het schip 1? uitgebroken en dat de vlammen het uitzetten van de reddingsbooten hebben bemoeilijkt. de 3 tart, 1.71 ecfc; abor? meu yH* apta met; du )mea >ter, ;L ló; en bi m iraves •loog Wal Het schip brandend achtergelaten. Lloyds heeft een bericht van het stoomschip Otranto ontvangen, meldend dat de Philippar brandend is y. achtergelaten en dat passagiers en bemanning zich bevinden aan hoofd van de stoomschepen Contractor. v, Mahsud en Sovietkaianeft, allen met bestemming naar Aden. Volgens een bericht van het Engelsche stoomschip Evaiser-I-Hind bedraagt het aantal geredden, opgenomen aan boord van de Sovietskaianeft. 420. Ook de kapitein van de Philippar is aan boord van het laatste schip •pgenomen. Een vlot met twee geredden er op is verdwenen. De plaats van het brandende wrak. ^uter seinde gisterochtend uit Aden. dat de Philip- zich op vijftig mijlen ten noorden van kaap Guar- 1 bevindt. De romp van het schip brandt nog; het Skt vijftien graden slagzij aan bakboord. Een aantal geredden. Seuter seint uit Parijs: Het kantoor der Messageries Maritimes deelt mede. éi! er 650 menschen van de ongeveer 900, die er aan boord van de Philippar waren, zijn gered. Nederlanders aan boord. T00 JE. Over het lot van de overige passagiers en leden der «manning. die niet door schepen als gered zijn gemeld, nog niets met zekerheid bekend. Onder de passagiers bevindt zich ook een aantal Ne- irlanders. Het Engelsche stoomschip ..Kaisar-I-Hind", dat ook p de plaats van de ramp is geweest, heeft nog geen wicht gezonden, of het overlevenden aan boord heeft. Andere scheepsrampen. urde De ramp van phjjjppar in den Indischen Oceaan oept andere scheepsrampen van de laatste jaren in het Wall#heugen. In October 1923 is het stoomschip Volturno in den llantischen Oceaan verbrand met een verlies van 133 me «nechenlevens op 561 passagiers. op i!- In 1926 had er aan boord van het Itallaansche stoom- tussch ehip Prlncipessa Mafalda bij de kust van Brazilië een Moffing plaats, waarbij 314 menschen het leven ver- Iten. oen. jjet transportschip Angames strandde iwes* i i92j in de bocht van Iranro met een verlies van 291 iakt. i fenschenlevens. ie. ?n *928 ook verging het Engelsche stoomschip Ves- h gedurende een storm: 110 menschen kwamen om. w slotte herinneren wij aan de ramp van het Fransche ooraschip St. Philibert, dat verleden jaar bij St. Na liet ig vergaan; 409 menschen verloren toen het leven. jLaatste berichten. Nog ongeveer 100 personen vermist. II Parijs: brand aan boord van de „George Philippar" zou in 'jtege luxe hut zijn ontstaaji ten gevolge van kort- De gezagvoeder van het Britsche stoomschip ior", welke talrijke schipbreukelingen oppikte, dat een groot aantal passagiers in zee sprong f 0,'ö8iden kapitein van de „George Philippar" werden 100 personen vermist. Er zijn nog geen namen r8* dichtoffers bekend, behalve die van mej. de Ro- Ffc d>e levend verbrandde. .faar nader wordt gemeld, bevonden zoo goed als alle reredden zich in nachtgewaad en moesten zij niet alleen p?,.,>aï:aRe' maar ook hun kleeding aan boord van.de yiultt M ac'hterlaten. Aan boord van het veronge- e Schip bevond zich o.m. de minister van Financien n Annam. die zich naar Parijs begeeft, ten einde den aar studeerenden jongen keizer te begeleiden op de te- ro's naar het vaderland. aar de meening van de directie der Massageries Ma- we» bevonden zich 225 volwassen passagiers aan ting' c van het schip. zooi1 het De tot nu toe ontvangen berichten houden steeds ^Te*11 'n dat het grootste aantal hunner geborgen is. h-A*. arseille heerscht in verband met de scheepsramp F00* opwinding. Overlevi Wat overlevenden vertelden. 'enden van het Fransohe passagiersschip „Ge- i [.Contra I ^Par"' d'e aan boord van het Engelsche schip #dus m iif te Aden werden aangebracht, verklaren, it toen tot6 ^eutei'. dat de brand zoo hevig was, dat °P een afstand van 35 mijl in den omtrek kon zien. Er heerschte aan boord geen paniek van belang. De brand brak om twee uur des morgens uit tenge volge van kortsluiting in een cabine der eerste klasse. Men gelooft dat het een honderdtal passagiers aan vankelijk niet mogelijk was te ontsnappen en dat een aantal hunner in de vlammen is omgekomen. De brand breidde zich met buitengewone snelheid uit en joeg de passagiers naar het voorschip. De vlammen maakten zich meester van het draadlooze toestel, waardoor het niet mogelijk was, noodseinen uit te zenden. Het meerendeel der gevangetien bevond zich in nachtkleeding en heeft alles verloren. Vele passagiers waren niet in staat de booten te bereiken en spron gen in het van haaien wemelende water. De overlevenden doen verhalen van hartverscheu rende tooneelen. Mannen, vrouwen en kinders werden van elkaar gescheiden en verkeeren in angst, daar zij niet weten of zij. die hun dierbaar zijn, nog in leven zijn of den dood hebben gevonden. Een kleine baby en een kind van 2% jaar zyn zonder hun ouders aan boord. Twee der schipbreukelingen wier toestand ernstig is, aldus wordt nader gemeld, zijn in het zie kenhuis opgenomen: zeven anderen zijn licht gewond. Louis AJfred, een der voornaamste magistraten in Indo-China, vertelde dat hij en zijn vrouw zich in hun hut bevonden toen de brand uitbrak, zoodat zij zich moeilijk een weg naar het bovendek konder. banen. Hij heesch daarom met behulp van zijn jas zijn vrouw door de patrijspoort. Zijn dochter en zijn schoonzoon worden vermist. Een aantal overlevenden van de ..Mahsud" vonden familieleden terug toen de „Con tractor" de schipbreukelingen ont scheepte, o.a. een moeder, die haar twee kinderen terug vond. De Chineesche diplomaat Sze, die zich aan boord van de ..Philippas" bevond, is niet in Aden aangeko men. Dit is niet Alfred Sze die thans gezant is te Lon den). Handelsblad. NEEM GEEN KINDEREN OP DE FIETS. Voor moeders' oogen gedood. Maandag is een vrouw uit Souburg, die een meisje van vier jaar bij zich op de fiets had, onder Dom burg, vlak voor een autobus komen te vallen. De chauffeur stopte onmiddellijk, doch het kind was reeds onder het. voorwiel geraakt, waardoor het op slag werd gedood. De vrouw kreeg geen letsel. IN GROOTE SNELHEID DOOR EEN BOCHT. Maandagmiddag passeerde een vrachtauto van de bierbrouwerij Jos. de Lever uit Boxtel, waarin met den chauffeur een knaapje zat, het Kerkeind te Uden. De bestuurder reed met een snelheid van ongeveer 80 K.M. in het uur door de bocht. Hij verloor de macht over het stuur en kw am tegen een stoep van de langs den weg staande huizen terecht. Vervolgens reed hij met zulk een vaart tegen een boom, dat deze geheel ontworteld werd. Hierna sloeg de auto over den kop cn kwam omgekeerd in een sloot terecht. Het jonge tje werd uit den auto geworpen en in bewustoloozèn toestand met een ernstige hoofd wonde opgenomen. Ook de chauffeur werd ernstig aan het hoofd gewond. Nadat medische hulp was verleend, zijn beiden per auto naar Boxtel overgebracht. De vrachtauto was geheel vernield. TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Gisternacht is op den Amsteldijk bij het Kalfje bij Amsterdam een auto, afkomstig uit een garage uit de Kromme Mijdrechtstraat aldaar, doordat de bestuur der de macht over het stuur verloor, tegen een boom gereden. De auto werd grootendeels vernield. De drie inzittende hecren werden gewond. De bestuurder was er het ergst aan toe. Hij is naar het Binnengasthuis vervoerd, waar hij ter verpleging werd opgenomen. De beide andere lieeren konden, na te zijn verbonden, huiswaarts keeren. FIETSBAND GESPRONGEN. De 20-jarige H. uit Rotterdam had Maandagmiddag 1 uur op Meijendal, bij Wassenaar, het ongeluk, dat, terwijl hij van een hoogte af fietste, zijn voorband sprong. Het jongcmensch sloeg eenige malen over den kop en werd met een hersenschudding opgenomen. Hij werd naar het academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd. Zijn toestand was ernstig. AUTO OVER DEN KOP. Zondagavond moest een Amsterdamsche auto bij Balkbrug uitwijken voor eenige boeren. De auto kwam op den berm terecht en vloog over den kop. Van de vijf inzittenden kreeg er een ernstige snij- wonden. Nadat dr. Mol geneeskundige hulp had ver leend, konden de menschen met een anderen auto hun reis vervolgen. NOODLOTTIGE WEIFELING. Schippersknecht door motor doodgereden Maandagavond, omstreeks zes uur, heeft op den Jutfaaschen weg te Utrecht een doodclijk ongeluk plaats gehad. De 64-jarige schippersknecht D. 1). werd daar nl. bij het oversteken van den weg door een motor ge grepen en tegen den grond geslingerd. De ongeluk kige was op slag dood. Den motorrijder, die in een zeer matig tempo reed, treft geen schuld. D. stak achter eenige auto's om den weg over. doch weifelde bij het hooren van signalen van den motor of hij zou doorloopen of terugkceren. Deze weifeling werd hem noodlottig. De motorrijder kon daardoor een aanrijding niet meer voorkomen. VAN DE DUO GEVALLEN. Meisje zwaar gewond. Op den Amsteldijk te Nieuwer Amstel is Tweeden Pinksterdag een 10-jarig meisje van de duozitting van een motorrijwiel gevallen. Het meisje bekwam oen schedelbreuk en werd naar een ziekenhuis te Amsterdam overgebracht. HET MIJNONGEVAL BIJ DORTMUND. De dooden geborgen. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn de lij ken van de vijf in de schacht Dorstfeld bij Dort- mund neergestorte mijnwerkers geborgen. (Zie ook el ders in dit nummer.) De gebroken kabel is opgewon den en men denkt weldra het bedrijf te kunnen her vatten. Arrestant bij een worsteling met een agent door een revolverschot getroffen, In den nacht van den Kersten op den Tweeden Pinksterdag heeft in de Generaal van der Hcijden- straat te Rotterdam een politieagent, die een man wilde aanhouden, wegens een klein vergrijp, ter waarschuwing een schot in de lucht moeten lossen. Vlak hierop ontstond een worsteling, waarbij de revol ver die de agent nog in de hand had, nogmaals af ging. Hierdoor werd de ander zoodanig getroffen, dat hij naar het ziekenhuis moest worden gebracht. Dit voorval, dat een grooten oploop veroorzaakte, vond orn twee uur 's nachts plaats. De politic-man, die op zijn ronde was betrapte den 45-jarigen P. E. er op, dat hij een klein vergrijp tegen de straatvcror- dening beging. Toen hij den man waarschuwde, ge droeg deze, die ecnigszins onder drankinvloed ver keerde. zich onhebbelijk, zoodat de agent besloot om hem te verbaliseeren. De man wilde evenwel zijn naam niet opgeven en maakte zooveel lawaai, dat er een groote menigte menschen tezamen stroomde. Daar P. E. weigerde den agent de noodige inlichtin gen te geven, ging deze er toe over om hem te arres teeren. De man verzette zich en wist zich los te ruk ken. waarna hij er vandoor ging. Daar de drukte in de straat het den agent zeer moeilijk maakte om den man achterna te loopen, haalde deze zijn revolver te voorschijn en loste, ter waarschuwing een schot in de lucht. Op het hooren van dit schot keerde P. E, terug. Hij liep op den agent toe, waarop deze hem beet.greep om hem naar het bureau aan de Meermansstraat over te brengen. E. verzette zich zoodanig, dat er een worsteling tusschen hem en den agent ontstond. Tij dens deze worsteling wilde E. den agent ..scheppen' en toen ging. zonder dat de agent dit wilde, de re volver, die hij nog in zijn hand had. opnieuw af. On gelukkigerwijs trof de kogel E. in de schouder. Een en ander veroorzaakte heel wat consternatie. E. bleek aan den schouder een ernstig bloedende wonde te hebben, zoodat in allerijl de geneeskundige dienst gewaarschuwd werd. die den getroffene per auto naar het ziekenhuis aan den Coolsingel bracht. In het ziekenhuis werd E. onderzocht., waarbij bleek dat hij aan de bovenzijde in den rechterschou der was getroffen. De kogel was aan de rugzijde naar binnen gedrongen en aan de voorzijde weer naar buiten gekomen. Dat de kogel dwars door den schou der is heengedrogen, komt doordat de revolverloop vlak bij den schouder was. toen het schot afging. In den loop van Maandag is de toestand van den getroffene zoodanig verbeterd, dat hij naar huis kon worden vervoerd. Weer 254 naaktloopers aangehouden. Zondag zijn te Thrums in Britsch-Columbia weer 254- Doechoboren van de secte der Kinderen van de Vrijheid naakt op den openbaren weg verschenen en door de politic ingerekend, die hen naar de gevange nis te Nedson overbracht. In totaal zijn daar nu 511 Doechoboren opgesloten, met inbegrip van <lc 247, die reeds tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld zijn. Voorts zijn er nog 131 Doechoboren opgesloten in de gevangenis te Grand Forks. Tachtig kinderen zijn naar openbare opvoedingsgestichten gezonden. De veroordeelden i.d. gevangenis te Nelson hebben enkele dagen voedsel geweigerd, doch zijn daar Zondag van teruggekomen. De politie verwacht, dat er nog 200 Kinderen van de Vrijheid een aanhouding zullen uitlokken. De pro cureur-generaal is vast besloten zijn politiek van ver volging en veroordeeling voort te zetten, al beteekent dat, ook, dat er 700 volwassenen naar de gevangenis zullen worden gezonden cn 300 kinderen naar open bare opvoedingsgestichten. Dinsdag heeft de Bond voor Staatspensionneering zijn 32e algemeene vergadering gehouden in het Odd- fellowhuis te Amsterdam. De vergadering was zeer goed bezocht.. De voorzitter, do heer De Muralt, opende en hield een uitvoerige rede. waarin met trots werd gerele veerd dat het aantal leden en afdeelingen van den Bond gestadig stijgt. Het ledental steeg sinds Sep tember 1931 van 52.788 tot. ruim 56.000. Ten koste van belangrijke financieele offers heeft de Bond een propaganda-film laten vervaardigen, die reeds op verscheiden plaatsen met succes is ver toond. In plaats van de' aftredende en niet herkiesbare hoofdbestuursleden de heeren C. van der Velden, U. G. Dorhout en A. de Boer, werden gekozen de hee ren F. G. Thijssens (Groningen). M. Goud (Utrecht), en mevrouw De SmitDe Heer (Baarn). Bij de voorstellen der afdeleingen kwam o.m. ter sprake een voorstel van de afdeeling Drachten om het hoofdbestuur te verzoeken, de noodige stappen te doen bij de politieke partijen, welke prernievrij staatspensioen in haar programma hebben, om te ko men tot het instellen van een „Politiekcn Raad", waarin al deze partijen, benevens het hoofdbestuur van den Bond, vertegenwoordigd zouden zijn. Nadat eenige leden dit voorstel hadden verdedigd, betoog de de voorzitter, dat he» z.i. practisch onuitvoerbaar is vóór de verkiezingen, gezien de verschillen in op vattingen tusschen de politieke leiders. Na de ver kiezingen acht spr. het niet uitgesloten maar dan brengt het. feitelijk niets nieuws: zooiefs is al eerder gebeurd. Spr. stelt. voor. dergelijke politieke confe renties, als zij geschieden, alleen te laten vallen na de verkiezingen. In dezen zin werd het voorstel aangenomen, waar bij de voorzitter namens het hoofdbestuur verklaarde, het voorstel over te nemen en te zullen trachten ook de rechtsche partijen in een eventueel te houden be spreking te betrekken. Handelsblad. Na afloop van een familiefeestje. V.D. verneemt uit Kopenhagen. Pinkster-Maandag heeft zich in de buurt van het stadje Varde een vree- selijk familiedrama afgespeeld. In een arbeidersgezin was het negende kind gedoopt. In verband hiermede hadden de ouders dien dag al hun kinderen om zich verzameld. Vier der kinderen, jongens van 17 tot 10 jaar, maakten na afloop van de doopplechtigheid een boottochtje. Des avonds werd de boot teruggevonden De. vier jongens werden later als lijken geborgen. Barometerstand op Woensdagmorgen 9 uur: 771 m.M. Vooruitzichten: mooi weer. Temperatuur: 58 gr. F. is 14 gr. C. HOOGZIJDE E 103. SCHAGFN Gedipl. Opticien. Gedipl, Drogist. BRILLEN, uitsluitend le kwaliteit MONTUREN en GLAZEN VELDKIJKERS. - PR1SMAKIJKERS FOTOTOESTELLEN. - Alle soorten FILMS. Ontwikkel- eri At'drukinrichting. Gratis onderricht. Tot nu toe 72 dooden. V.D. verneemt uit Bombay: De gevechten tusschen de Mohammedanen en de Hin does werden Dinsdag, den Mohammedaanschen Nieuw jaarsdag. ondanks het feit dat het standrecht was af gekondigd. heviger dan te voren voortgezet. Tot de middaguren waren reeds acht personen gedood en 150 personen gewond. Het totaal aantal dooden bedraagt thans reeds 72. Drie Hindoetempels wérden geheel in de asch gelegd. Dinsdagmiddag zijn de onlusten uitgebreid tot het ge bied der katoenspinnerijen. Dertig spinnerijen moesten worden gesloten, zoodat 40.000 arbeiders voorloopig zon der werk zijn gekomen. Eenige verbetering in den toestand. Later: Na vier dagen bloedige gevechten tuschen Hindoes en Mohammedanen, is de toestand Dinsdagavond aan merkelijk beter geworden, het geen niet in de laatste plaats te danken iS aan het feit. dat Britsche troepen zijn geariveerd en dat er een verbod van samenscholing van meer dan 5 personen is uitgevaardigd. De laatste cijfers geven aan, dat in totaal 88 perso nen zijn gedood en 900 gewond. Geschat wordt, dat Dinsdag nog 24 personen zijn gedood en 240 gewond. 85 Huizen werden in den asch gelegd, 435 winkels wer den geplunderd en totaal leeggehaald. In Calcutta zijn eveneens onlusten ontstaan, waarbij 9 personen werden gewond, waaronder Hartley, da Britsche assistent-commissaris van politie. Ook te Calcutta botsingen tusschen Moha- medanen en Hindoes. De vijandelijkheden tusschen Mohammedanen en Hindoes zijn Dinsdag overgeslagen op Calcutta Daar werd een Mohamedaansche nieuwjaarsprocessie door eenige Hindoes uit een huis met steenen bekogeld. De Mohamedanen deden direct een verwoeden aan val op dit huis, Er ontstond een bloedig handgemeen. De politie opende het vuur op de vechtende menig te, doch er werd teruggeschoten. In totaal werden 30 personen gewond, o.m. de Britsche commissaris v. poli tie en talrijke hooge politieambtenaren. Eerst nadat een sterke politiemacht met de bajonet op het ge weer zich voor het huis had geposteerd trokken de Mohammedanen zich terug. Door een kruiser gered. Reuter seint uit Toulon: Een vliegmachine, welke minister Piétri, minister van Defensie, vervoerde, die naar Corsica op weg was, stortte in zee. De minister werd veilig en wel door een kruiser aan boord geno men. Nader wordt gemeld, dat de vliegmachine wegens een motordefect moest dalen en dat do machine door den zwaren golfslag zoodanig beschadigd werd, dat zij niet meer kon opstijgen. Minister Piétri, moest naar Corsica om de zittingen van den generalen raad te openen. Landbouwer tengevolge van arsenicumver giftiging overleden. Vrouw van het slachtoffer door de politie verhoord. Dezer dagen is overleden de landbouwer K. Uit een onderzoek is gebleken, dat de man aan arseni cumvergiftiging is overleden. De. politie stelt een on derzoek in. De vrouw van den overledene is aan een langdurig verhoor onderworpen. Nader wordt gemeld: De sectie op het lijk geschiedde door dr. Hulst uit Leiden. Vrijdag was het parket uit Alkmaar aanwezig voor het instellen van ecu onderzoek naar dit geval van arsenicumvergiftiging dat. in Venhuizen begrijpe lijkerwijze veel opzien heeft gebaard cn druk bespro ken wordt. Het slachtoffer is 54 jaar oud en was voor den tweeden keer getrouwd; uit zijn eerste huwelijk had hij twee kinderena Ongeluk met een veerpont op een rivier in de Kaukasus. V.D. verneemt uit Moskou, via Kowno: Op de ri vier Koera (Kaukasus) is een geheel bezette veer pont, welke werd gebruikt voor het overzetten van arbeiders, ten gevolge van den krachtigen stroom af gedreven en omgeslagen. Twaalf personen verdron ken.

Schager Courant | 1932 | | pagina 9