VACANTIE. O, .WEE, HET REGENT Wanneer we over een maand of twee Volop in den zomer zijn en de vacanties zijn begonnen, vinden we het vanzelfsprekend, dat daaraan ten nauwste verbonden is ons goed recht op mooi, zonnig weer en zijn we geneigd iederen regendag, die gedurende dien tijd ons komt overvallen, als een ver loren dag te beschouwen. Een dergelijke onderbreking van de zonnige dagen vindt men gewoonweg verschrikkelijk. En het teleurstellende: „O, wee het regent!" wordt soms een ware jammerkreet, vooral wan neer het een aaneenschakeling van regen dagen wordt. We hebben bij het weer nu eenmaal niet veel in te brengen en ook deze regenperiode moeten we dus met geduld door zien te komen, jammeren helpt niets, en het is een troostende gedachte, dat wij niet alleen, maar zoovelen met ons hét liever anders zouden wenschen. Vervelender is het natuurlijk als we zulke eindelooze regendagen in een heel klein landelijk plaatsje doorbrengen, waar we alleen heerlijk genieten met mooi weer of wanneer men aan zee is, die dan met z'n grauwen, kouden nevel in het geheel niet aanlokkelijk is. Wat kan men doen, wanneer we met Vacantie weg «zijn en 't pension, waar we onzen intrek namen zóó ingericht is, dat we er bij wijze van spreken slechts kunnen eten en slapen en alle verdere comfort mis ten Onze kamer is alleen om te slapen, na lange wandelingen of aan zee doorge brachte dagen; de eetkamer is slechts ge- tchikt voor de maaltijden en desnoods voor avonduren, waarin we dan echter door het vele buiten zijn niet lang blijven, omdat .onze oogen haast toevallen En nu regent hetdrupt hetgiet het In stralen valt de regen neer. Handwerken en lezen lezen Heerlijk als we ons dan tenminste nog in een boek kunnen „begraven" en alles om ons heen vergeten. Iets waar wij thuis niet toe komen, omdat de tijd ons daartoe ontbreekt. Of omdat wij altijd iets anders of naar wij meenen nuttigers te doen hebben Maar tochis het ook zoo nuttig en noodig om met onze lectuur bij te blijven, vooral ook wat betreft de werken der nieuwere schrijvers en schrijfsters en wij daar den tijd ook buiten onze vacanties om voor moe ten afnemen. Zijn we dus met de onge vraagde regendagen aan het lezen van boe ken en tijdschriften begonnen, en houden we ons op de hoogte van de verschillende stroomingen van den tijd, dan vergeten we te mopperen op den regen en dat is op zich zelf reeds veel waard. Gaan we met de kinderen op reis, dan moet voor hen ook passende bezigheid ge vonden worden, in den vorm van hand werkjes, spelen en boeken. We voorkomen dat ze zich op lange regendagen vervelen en daardoor zich zeiven en anderen tot last zijn. Op deze wijze opgelost zullen we ook op de regendagen ons goede humeur niet ver liezen en zullen allen nog dankbaar terug denken aan den gezelligen tijd in de bos- schen of aan zee doorgebracht. EEN EIGEN KAMER VOOR ONZEN JONGEN BEVORDERT DE KARAKTERVORMING Gekleede japon voor zware figuren. Deze japon, bijv. van zwart crêpe romain of crêpe de chine gemaakt, is bijzonder ge schikt voor zware figuren. Een effen japon, vooral zwart, draagt er zeer toe bij, om een gezet figuur slanker te doen lijken. Gewerkte stoffen moeten voor gekleede japonnen zooveel mogelijk vermeden worden. De japon bestaat uit taille en rok met smalle ceintuur met gesp. De hals heeft geen garneering en is, evenals de tot onder de taille doorloopende schuine lijn, die zich voortzet over de voorbaan, afgebiesd; onder de taille zijn twee mooie knoopen gezet. De mouw is glad gehouden en valt met een kleine volant op de hand. Benoodigde stof ongeveer 4 M. van 100 br. Men is in vele gezinnen gelukkig in staat den kinderen hun eigen kamer te geven, al zal dan in de meeste gevallen hun eigen kamer een gecombineerd karakter dragen en zal het een zit-slaapkamer zijn. Doch met de tegenwoordige divanbedden en opklap bare bedden is dit geen bezwaar. De kamer van uw jongen behoort zijn speelkamer, werkkamer en zijn speciaal domein te zijn. Hier toch brengt hij heel wat tijd door, als hij leert, leest of speelt. De omgeving van een kind speelt een belangrijke rol in het opbouwen en vormen van zijn karakter. Richt daarom zijn kamer zóó in, dat hij er trotsch op si en er belang in stelt. Laat hem er groo- tendeels alleen voor zorgen. De jongenskamer op is en er belang in stelt. Laat hem er groo- ideaal uit en zal heel wat jongens doen watertanden. De twee groote ramen met breede vensterbanken, zijn dat geen fijne plekjes om te lezen? In de meeste huizen bouwt men tegenwoordig geen breede ven sterbanken meer, doch dat is geen bezwaar, men kan ze er omheen laten bouwen en aan zijkanten boekenplanken en onder de ven sterbank, zooals bij het linkerraam op de afbeelding, een kastje laten maken voor het opbergen van speelgoed. De muren zou men in een lichte oranje kleur kunnen schilde ren. Oranje is een warme, levendige tint, waarbij de Oud-Hollandsche stoelen zeer goed kleuren. Het divankleed voor 't divan- bed. als men geen opklapbed gebruikt, zou men in bruin kunnen nemen. Een aquarium en cactussen behooren tot de liefhebbe rijen van de tegenwoordige jeugd. Juist groeiende en levende dingen, die onderhoud vereischcn, spelen een groote rol in den op bouw van het karakter, meer nog dan welk instructief speelgoed ook. De keuze van een mantel. En een bijpassende japon. De kleur bepaalt altijd voor een groot deel, of de kleeding een modernen ir^ruk maakt. Wat de mantels betreft, klluren van verleden jaar zijn nog steeds modern. Wel ziet men er af en toe een rooden, blau wen of groenen mantel tusschendoor, doch daardoor worden de meer gedekte kleuren niet somber, wat men misschien zou vree- zeri, doch juist elegant. Ook de lichte neu trale tinten: beige, lichtbruin en grijs, die men verleden jaar een enkele maal zag, zijn nu zeer modern. Er zijn echter combi naties, die typisch 1932 zijn, zooals donker bruin en zilvergrijs, citroengeel of zacht geelgroen. Bruin en rood wordt evenals zwart en rood veel gebruikt voor gestreepte stoffen. Men combineert gaarne een spre kende kleur blauw met marineblauw en in kleurencombinaties, waar rood in voorkomt, verwerkt men veelal wit of crème. En nu de japon. Een bedrukte stof kan met sue- cse gedragen worden, doch effen kleuren staan dikwijls eleganter. Wanneer japon en mantel niet volkomen van dezelfde stof zijn en een z.g. complet vormen, is het echter niet aan te raden, mantel en japon in dezelfde effen tint te nemen. Bij elkaar afstekende kleuren zijn veel moderner. Voor grondigeveKaenZ faghb mrg frgfg Voor sommige lezeressen is het een moeilijk punt, of zij een mantelpak zullen nemen of een complet met een langen mantel. Het mantelpak viert ontegenzeg gelijk triomfen het wordt zelfs van zwarte zijden crêpe gemaakt voor den avond, doch over het algemeen heeft men toch meer aan een langen mantel dan aan een kort jasje. Anderen maken zich onge rust, kan men wel een mantel van hst moderne rechte model dragen over een ja pon met wijd uiteenvallenden rok? Op het oogenblik laat de mode dit zeer zeker nog toe. Parijsche modenieuwtjes. Bij een society-huwelijk alhier droeg de briud een costuum van Patou met een Hindoesluier van crêpe romaine, welke ge drapeerd was over witte magnolia's, die slechts een halven krans vormde aan één zijde van het hoofd. De imitatie-juweelen worden meer en meer vervangen door echte, bij voorkeur groote saffieren en robijnen, die afgezet worden door een krans kleine diamantjes Lyolene gebruikt bedrukt katoen als gar neering op voorjaarsmantels en gestreept katoen inplaats van het zoo algemeene piqué voor revers, enz. op costuums. Zij maakt er ook blouses van. Het zal u mis schien verwonderen, dat diezelfde Lyolene een uitgesproken voorlic, le heeft voor ja ponnen van zwart piqué met een kraagje en manchetten van wit piqué. Mantels met korte mouwen zijn een zeer gangbaar voorbeeld van de voorjaarsmode. Men voorspelt de terugkeer van werke lijk gedrapeerde, tulbanctoormige hoeden, maarer zal nog wel eenigen tijd mee heengaan. Augustabernard verbergt gaarne een klein bloempje van wit piqué tusschen de plooien van een gedrapeerde halsversiering. Lelong en Patou lanceeren beiden avond jasjes van wit lams vel met mouwen. Julienne's nieuwste wandelschoenen sluiten nauw aan over de wreef; dit effect wordt echter niet verkregen door elastie ken zijstukken, maar door een sluiting met groote rechthoekige goud- of zilverkleurige gespen. Maggy Rouff laat bij gekleede japonnen een 15 c.M. breed ceintuur van glanzende metalen schalmen dragen. 'Chanel heeft veel succes met kleine hoedjes van angora jersey, die zij soms met wit piqué garneert. Ze passen dan ook uit stekend bij de met piqué gegarneerde wol len japonnen. Middagjapon. Voor meer gezette figuren. Dit voorjaarsjaponnetje, dat door het schuin overslaande voorpand met het smalle effen en puntig toeloopende biesje aan den hals zeer afkleedt, is bijzonder gewild. Ons voorbeeld geeft gewerkte stof aan, JALOUZIE. maar voor dames, die zich graag zoo slank makend als mogelijk is kleeden, verdienen effen stoffen de voorkeur. De ruimte aan het voorpand bij de schou ders wordt door twee platte opgestikte plooien weggewerkt; als sluiting zijn aan het voorpand drie knoopen en omgeboorde knoopsgaten, die eveneens op de schuine rok- lijn worden aangebracht. De nauwe aansluitende mouw heeft een volant, die even op de hand valt, terwijl om het middel een smal leeren ceintuur wordt gedragen. EEN ZEER OUDE KWAAL. En een slechte eigenschap. Er is eeri oude kwaal, zoo oud als de wereld zelY, die men nog altijd niet heeft kunnen uitroeien, hoewel er al duizenden jaren veel ongeluk en verdriet door is ver oorzaakt. Othello, de beroemde zanger van Venetië, viel er reeds ten offer aan; hij wurgde de schoone Desdemona, omdat hij meende, dat zij hem bedroog. Jalouzie is dus geep specifiek vrouwelijke eigenschap, hoewel zij daar dikwijls voor gehouden wordt. De oorzaak is echter een andere. Terwijl vrouwen jaloersch worden tenge volge van een soort minderwaardigheids complex, worden mannen het uit argwaan of uit vrees, dat een ander hem zijn recht matig bezit zal trachten te ontfutselen cf zelfs maar bewondert. Daarom zal de man de neiging hebben, zich op den ander te wreken, wat zelfs tot moord kan leiden. Hij zal echter niet denken aan zijn eigen tekortkomingen en aan wat zijn medemin naar op hem voor heeft, dat is meer een vrouwelijke gedachtengang. De jaloersche vrouw immers is in de eerste plaats geneigd in haar concurrente naar dingen te zoeken, die zij zelf mist of meent te missen. Daardoor verzwakt zij haar eigen positie, zonder het zelf te bemerken. Want hoe zij oqk door hatelijke opmerkin gen de gebreken van de andere vrouw in het licht tracht te stellen, in haar hart vreest zij de dingen, die zij in lichamelijk of geestelijk opzicht op haar voor heeft. Een verstandige vrouw zal daarom nooit hatelijk haar gevreesde mededingster af breken, omdat zij zoo haar eigen belangen schaadt en de andere vrouw voor den be trokken man slechts interessanter maakt, inplaats van hem van haar te vervreem den. De meeste jaloersche vrouwen over leggen dit echter niet en door hun ondiplo matiek optreden bederven zij het voor zich zelf. Jalouzie is bij de vrouw een kwellend gevoel van onmacht, van hulpeloosheid tegenover de grootere aantrekkingskracht van een andere vrouw, van wantrouwen jegens den man, dat slechts overwonnen kan worden door onvoorwaardelijk ver trouwen. Hoeveel leed en kwelling zouden zij zichzelf en anderen kunnen besparen door zelfbeheersching. Dat is nu wel niet zoo gemakkelijk, want „wie zichzelf overwint, is sterker dan wie een vesting inneemt", doch het gaat niet aan te berusten in onze slechte eigenschap pen. En jalouzie is een zeer slechte eigen schap, die mettertijd een gevaarlijke en noodlottige hartstocht kan worden. Men oefene zich dus in zelfbeheersching, want de praktijk van het leven leert ons, dat men zich wel kan beheerschen, als men maar eenmaal inziet, dat het noodzakelijk is. En dat geldt zeker voor de jalouzie. Zelfs wanneer men grondige reden tot jalouzie heeft, moet men nooit vergeten, dat jalouzie den mensch vernedert en neer haalt, terwijl getoonde jalouzie nooit tot het doel voert. Veel eerder is hulp te ver wachten van een wel overwogen, rustig optreden. Dit is altijd de beste manier om moeilijkheden te boven te komen. EVA. (Nadruk verboden). Practische wenken voor huis en haard. Schuren. Een goed middel is een liter water, die in een oude pan verwarmd wordt met een pond krUt en een pond groene zeep. Wanneer het mengsel dik geworden is, heeft men een uitstekend schuurmiddel voor potten en pannen, keukentafels, zink, enz. Roestvlekken. Hierop laat men citroenzuur inwerken, dat met heet water afgewasschen wordt. Het zuur tast op den duur het linoleum aan; daarom late men het er niet te lang op blij ven. terwijl de daarop volgende Reiniging alle resten ervan moet wegnemen. Vervolgens wordt het linoleum op de gewone wijze ge wreven. Kleine kleedjes. Wanneer ze eenigen tijd gebruikt zijn, krijgen de hoeken de neiging -tot omkrul len, waardoor ze er slordig uitzien en men gevaar loopt erover te struikelen. Om dit te voorkomen kan men aan de korte zijden een reep linoleum naaien aan den achter kant; vóór het aannaaien make men gaat jes in het linoleum. Glazen stoppen. Deze gaan soms zoo vast in de flesch zit ten, dat men ze er niet meer uit kan krij gen. Men kan dan wat slaolie er om heen doen en de flesch gedurende eenigen tijd op een warme plaats zetten. Wanneer men af en toe tegen de stop tikt, zal de olie hem spoedig losmaken. Tomaten. Wanfteer wij slechts twee of drie tomaten behoeven te schillen, is het niet de moeite waard daarvoor water aan de kook te brengen. Men kan ze dan één voor éen aan een vork geprikt boven een gasvlam hou den en om om en om draaien, totdat de schil barst. Dan kan ze gemakkelijk ver wijderd worden. Japonnen verkrijgen een aangenamen geur, wanneer in de hangkast een gedroog de sinaasappel wordt opgehangen. Hier door blijven ook de motten weg. De sinaas appel wordt over zijn geheele oppervlakte met kruidnagels bezet en in een zeer lauwen oven gedroogd. De nieuwe Parapluie*, Op menigen dag vormt de parapj i onmisbaar onderdeel van ons toilet de nieuwe uitvoeringen zijn zoo aam wij het haast niet meer als een fc voelen, een parapluie te moeten dra# men er eenige bij elkaar ziet, lijkt i een menagerie! Honden, katten, p zwanen, papegaaien, vossen en olj| alle soorten hout, metaal, leer of ci ties daarvan vormen het handi beelden er een af met den kop ruwharigen fox-terreier, die gem van de lichtbruine huid van een lsang. Deze parapluie heeft een bijj hoes. De andere parapluie heeft i nikkelen bollen aan het handvat ei top, wat eveneens heel modern st zagen nog een zeer aardige parapli een olifantenkop van rood galali witte slagtanden en een hoes van zwart patentleer. Soms ziet men i parapluies, waarvan het handvat ee of een vogelkopje voorstelt, aan eenzelfde motief vertoonen, maar ner. Ook bij de parapluie ziet ma oude modes terugkeeren. De handvatsels van mooi glanzend bn of leer (waarin soms een potlood H is), ziet men weer dragen op de bol vooral wanneer zij een lange punt zoodat zij in lengte overeenkomen] wandelstok. Speelpakje voor de kleine broai Bijgaand model voor een speelpi heel gemakkelijk te maken en niets aan materiaal, daar we voora met korte mouwtjes, slechts twoi hoogte noodig hebben en hiervoor I verkoopen vaak voor een schijntje «f| ;6S2S kunnen koopen, daar juist heele kl< zeer voordeelig te krijgen zijn. Dep de onderzijde zijn niet afgewerkt boordje, maar eenvoudig met zoompje, terwijl de sluiting midde met een klein splitjè; voor het eff' hebben we nog wel iets in onze laj wit linnen of popeline, terwijl heijj zoo heel aardig staat van vliscoil zelfs van effen linnen, bijv. ff'j blauw. Geschikt voor kleintjes van 1 to'.l IET BESTELLEN VAN PAfl Van de genummerde modellen ter beschikking aan onze lezeresö billijke knippatronen. Patronen in de maten 42—50 kosten De prijs van patronen in de maten» en in afwijkende speciaal opgegeven bedraagt, evenals de patronen van mat man tel japonnen 85 ct. Kinderjurken 58 ct. Overschrijving van het bedrag rekening 31628 ten name van de R« der Mode-rubriek is de eenvoudigste® koopste wijze van bestellen en maakt toezending mogelijk. Aanvragen kunnen ook per postwi den gezonden aan de Redactrice Mode-rubriek, Joan Maetsu.vckerstr 's-Gravenhage en indien niet andersj per brief onder bijsluiting van het W postzegels. De naam en het nummer van wenschte model moet met Uw naam* op het giro- of postwisselstrookje vermeld.

Schager Courant | 1932 | | pagina 12