Brabantsche brieven. Uit onze omgeving. Vooral Dames ASPIRIN lïenier, UI venhout. 17 Mei 1932. M'nen kop staat net zoow- veul naar briefk es-schrijven aa naar hangen, vandaag. 'k Denk dat 'r d'n Pink- iteren nog zoowa-d-in zit en I t is da'k nouw binnenge- 1 jengeld ben, daar val-d- I 'nen kwak water uit de B locht da-d-op 't laand de alekspatten in oew sokken H apringen, en da 'k van S die gelegentheid gebruik maak om oew te schrijven. Waant 'k had me-n-eigen teurgenomen: m'nen amico mot 't deus week maar 's •nen keer mee 't aanzichtskortje doen. De lengte van m'nen brief zal dus afhaangen van de lengte van de bui, zooda ge, as ge d'n deuzen ontvaangt, persies na kunt meten hoeveel rengelwater of er hier gevallen is! Maar groeien da-d-et allemaal doet, ollee, ge kunt er op wochten! 't Gewas staat er bij om er in te happen en 't sap uit tfn bros-maalsche stengels te slurpen. De korenakkers, ge kunt er in wegschuilen. De glaanzend-gruune halmen staan tennostenbije 'nen meter hoog en in de stilte van d'n buiten heurde 't groeien. Krakend rek 't z'n eigen uitmekare naar de zon en as er 's nachts weer 's 'n maalsch MeJ-rengelbuike op ge kledderd is. dan stade d'n aanderen mergen veur 'n zee van weelde, da ge 'r zóó in zouw willen dompelen, om 't overdadig, zijen gruun te vuulen laailgs oew haan den, laangs oew gezicht, in oewen nek. Wonders zijn *r de leste paar dagen gebeurd. De kruinagels wiegelen in trossenbloei op d'r raanke, booge stoelen. Van suikerwit tot gloeiend pèèrs zwaaien te metershoog, boven de struiken uit en staan te bulgen mee 'n statigheid as de kqoninginnekes van deuzen bloeitijd. De violen leggen In *t nuuwe gras as vlinders zoow schoon. Alsof ze deur Engelen geborduurd zijn, mee rafels uit d'n bonten zonsopgaank, wa zeg ik? as gestolten druppen uit d'n mergenhemel. zóów sohoon sieren ze de èèrde in deuze maand van Onsllevrouwke. De rijpgele dotterblom, blommen aa botterbollen, lot de room as 't ware druipen in de Mark die gruun-en-goud en diep aa oogenglaans deur de weelde van ons gras- laand kronkelt. Deur de weelde, ja! Waant aa ge die bloeiende velden bekekt, bont van d'n fleurigen bloei, bespikkeld mee miljoenen sterren van madeliefkes en pèèrdeblom, dan. wel dan zwijgde maar stil en ge lustert naar de veugeltjes. Waant zoow vol en zoow bont as d'èèrde-n-ls van blommekes. zoow krloelend-vol zijn de lochten van veugeltjeemuziek. En u ge dan effe zoow stil hedt gestaan moe oew klompen in al da schoons, oew oogen zwaar van licht en kleuren- •chemer dichtvallen, oew ooren suizelen van de zuiveren rollers en trillers van de zingende veugels, ge wit d'n hoogen hemel boven oew, waar al da schoons, vandaan ls getooverd, dan vuuld' oew eigen as zo'n madeliefke zoow klein, in die elndelooze schepping zoow proppena vol van kleuren en muziek, zoow grenzenloos van pèèr- lende ruimte, waar evenveul plots is veur sterrewearel- 1 len, as op de Ulvenhoutsche graslaanden veur sterre- lommekes! En dan buigde onwillekeurig oewen kop lur al die grotsche pracht Op onzen erft sta-d-'n stalleke. 'n heel ouw stalleke, igroeid mee 'nen wilden wingert. die nouw in blaan- blossem staat, 't Ouwe bouwvalleke-n-is nouw 'n pa- it-'n vertelseltje gelijk. Daar lee-d-'n kleed om- len van donzigzochte stof, geweven van de blom Iblaalkes, die uit d'n bloeienden wingerd zijgen. In dieën wingerd houwt 'n veugeltje. 'nen mearel. Giesteren mee d'n Pinksteren heb 'k uren onder d'n notelèèr m'n eigen bezig gehouwen mee da veugeltje, dat daar huist teugen t stallebouwvallcke. Veur 'n paar dagen zijn de elerkes uitgekomen. VieT prots makers, mee kale nekskes, nckskes as 'n potlooike loo dun, zijn daar geboren in de blommen. Ver boven d'ren staand, waant ochirrekes, ze zien 'r nog zoow ère- tooeiig uit maar brutaal! Daar is gin veurbild van. Ge lacht oew eigen kriek, as ge da ziet. 't Ouwer-rveugeitje, 't üïcarel-moerke. krijgt gin me nuutje tijd om te rusten. Van d'n vruugen mergen tot d'n zonsondergaank vlieg 't dingske af-en-aan-d'n-nest Veur pierkes. Waar ie ze vandaan haalt, da-d-is onbe grijpelijk. Maar toen 'k da spul zoow uren ln de gaten hiew, toen, toen docht ik zoow: *k wouw dat veul men- «hen da nouw 's kwammen zien en er goed op zouwen turen. Wa doet da veugeltje z'n plicht Graauw, glaansloos ls 't dierke van opofferlnk. Uren. dagenlaank, hee-g-et op de elkes gebroeid eerst. r"n eigen te kort doend aan van alles. En nouw? Nouw spaart 't de lekkerste en smakelijkste brokskes jk kun- «tn te ht." id voor n voor r oogen Imatige lar kan uil' rel eens perfect. >n vond het goed, dat lk dezen buks voor den jongen meebracht; Ik heb het hem gevraagd vóór ik op rei6 ging, omdat Wijn vriendje Jullus er zoo graag een hebben wilde." Er ontspon zich een opgewekt discours tusschen den Jongeman en 't meisje, waarbij ze gewaar werd, dat hij zelf maar weinig aan sport deed, omdat zijn liefheb berijen een meer intellectueelen kant uitgingen; maar dat nam niet weg. dat hij toch veel van het buitenleven «n van gezonde lichaamsbeweging in de open lucht hield. Hij vertelde het een en ander van zijn studiën en zijn liefde voor zeldzame boeken, maar een dorre, duffe ka- ttwgeleerde was hij heelemaal niet, daar was Anita ï&uw genoeg achter, en evenmin een slordige, wereld vreemde jongeman, zooals ze straks had gedacht. Het meisje van haar kant werd ook vertrouwelijker «ader den invloed van zijn sympathieke persoonlijkheid sprak over haar leven en haar werk op ,.de Olmen". i_hHc had een moeilijken tijd achter den rug, toen ik kwam," zei ze openhartgi. „Maar meneer Dawson ijuffrouw Pamela en de kinderen zijn allen zoo lief en lelijk, dat ik het gevoel heb, alsof ik een a.nder *ïch ben. Er heerscht daar zoo'n heerlijke atmosfeer vrede en harmonie." Jk ben blij. dat u zoo over mijn vrienden van „de Olmen" denkt." antwoordde Fanshaw met warmte. .Mijn en ik komen zoo gauw het ons mogelijk is, een kzoek op de villa brengen. Meneer <?ould arriveert na "Wijk ook morgen, evenals ik wat eerder dan hij van Plan waa" Bij het noemen van Richard's naam trok er een scha- over het mooie meisjesgezicht en dat ontging den toker niet „Mag u my'n neef niet lijden, Juffrouw Baxter?" vroeg ••Hoe kan er sprake zijn van Iemand niet mogen Hj- en als men hem nooit gezien heeft?" ..Dat is volkomen juist. Maar dan hebt u waarschijn- jUk iets over hem gehoord; iets dat minder aangenaam Anita sloeg een oogenblik de oogen neer en staar- Drozend naar den grond. Toen, onder suggestie, die niet bij machte was te verklaren, sprak ze vrijmoe- ze °P ^et k&rt had. i«'li las Tollhurst houdt dolveel van Rosé Carr, dat kwestie, begrijpt u?" vLionel Fanshaw's gezicht betrok. „Ja, ik «nip het volkomen. Ik daoht overigens dat die dwaas- uit z*n bekske, om 't te geven aan die vier kaalneks- kes, die d'n Gosgaanschelijken Pinksteren vier open bekken boven d'n nest uitstakken om frèèt. Op 'n mement hè'k 'nen emmer water in 'n hoekske van d'n erft gegooid, toen 'n spaal in d'n grond ge stoken en toen mee m'n vusten op 't haandsvat ge roffeld, pieren geschud net zoowlaank tot 'r drie knapen, zoow dik as m'nen pink en blaank as vet uit d'n èèrde kwammen rekken. Toen 't moederveugeltje weer effe weg was, hè'k die vier hongerljjers gevoei- erd mee die drie vette knapen, die ieder zoow zwaar waren as zo'n mearel-kieken maar ik verassereer oew. amico, da ze in vijf minuten m'en vaangst mee huid en „haar", rauw in d'ren kanus hadden geslagen en op 't zelfste mement d'r bekken as vier open schaarkens weer boven d'n nest uitstakken en as ze hadden kun nen praten, hadden ze me uitgescholden en gekom- mandeerd om nle te staan lachen, maar liever pieren te gaan schudden! En 'k mot oew zeggen, as ik as groote vent, gewapend mee 'n schup cn emmers wa ter, m'n werk er van had willen maken om heel d'n Pinkster te bestejen aan de freetzaamheid van die vier snotpiekmeareltjes op onzen erft, da'k dan best m'n haanden vol had g'ad! En datzelfste werk doet da-d-eene moeder-mearel- tje alleen! Waant Pa-mearel schijnt er meer moderne opvattingen op na te houwen! Die is In gin velden of wegels te zien. Die haangt zo'n bietje d'n sultan uit. as ge 't mijn vraagt. Dien menier is giesteren ok nog effe gewiest. Op kraamvisite. Maar hij had z'n nieuwe gemalin bij 'm. Daar zat ie mee te trekkebekken veur schandaal van die vier kale snotpleken. Ik denk dat Ie de kachel aangemokt hee moe 'n wefke, waarvan ze 't nestje uitgehaald emmen, maar as 't aan hum leet, dan kun nen er zoowveul schobbejakken zijn as er maar willen, die ieveraans de nesten verstoren, maar dan sterft de mearel veurlooplg nog 'nie uit, horre! Hij had 'n fluweelen zjaketje aan en deur de slippen stak z'nen stèèrt omhoog mee 'n trots, of ie 'm sjuust had laten bijpunten deur z'nen barbier. Z'nen kop, waarin 'n paar ogskes fonkelden as gitten, schokte van links naar rechts as van 'nen ginneraal die z'n troepen inspekteert. maarlaat ik oew er direct bij zeggen, da'k in heel m'nen diensttijd ginnen ginne raal gekend eb, ja zelfs ginnen lultenaant van „diep bij de twintig", die zoow fier z'nen kop kon draaien as deuzen mearel-don-Juan! Moeder mearel keek mee 'n bedroefd ogske, één se conde maar, naar d'ren weggefladderden ridder. Toen had ze gin tijd meer veur dieën sinjeur, waant die vier kostgaangers blèèrden om 'nen pier of 't huls in braand stond. Uren laank hè'k me vermokt bij da nestje. Hè'k mee bewonderink zitten turen naar da mocdor-mearoltje, da-d-aa 'n Truike in d'r soort veur d'r jong d'r leste grijnje kracht offerde en ploeterde tot 't slapen gong. Teugen d'n avond ben 'k 'n bietje veur de deur gaan zitten. Toen me gedaan hadden mee de botrammen om 'n uur of zes, zette Trui twee stoelen op 't klin- kerstoepke en emmen daar samen nog lekker 'n paar uurkes gezeten. 't Was druk. Kollesaal druk op d'n weg. De wielerbaan laankst de bofsschen was sjuust afge- loopen en de auto's en stoomfietsen mee de wefkes achterop, kwammen laankst-gestoven onder 'n lawijd en mee 'n gezicht, of ze d'n Pijn op z'n hielen zakten. Terwijl ie nog gineens meegerejen had, waant d'n Pijn had In d'afgeloopen weck mee z'n meske 'n autoritje gemokt. Nouw, daar zijde na 'n dag of vier nog nie van op de been, wa gij? Fn zekers nie op de fiets. Waant as d'n Pijn eenmaal rijdt, dan is ie gewend, om iedereen veurbij te agan. en as ge da-d-in 'n auto mobiel ok doet, dan krijgdp oewen prijs altij in 't ziekenhuis. Haard rijen op 'n fiets is 'n heele kunst, maar 't is nèt zo'n groote kunst om in 'n auto laank- zaam te leeren rijen! Da zie 'k zoow Zomersavonds wel veurbij m'n deur. Mee die Pinksterdagen b.v. De menschen rijen en rotsen in die dingen, of 't werkdag is, inplak van Pinksteren. Ze maken d'r eigen veul drukker nog as mijn mea- reltjes en ze hebben veul minder te doen as da veugel tje. Amico, ik gaai er afscheien. 't Is weer droog geworren; de locht is aan 't bre ken, de veugeltjes zingen weer, 'k gaai as d'n hler- en-gunder naar buiten. Veul groeten van Trui en as altij gin horke min der van oewen toet a voe DRé. W 1 E R 1 N 0 E V Tentoonstelling Zuiderzeewerken. In de maand Juni wordt in Pulchri Studio Lange Voorhout ie 's-Gravenhage een tontoonstelling gehou den van werken door J. H. van Mastenbroek over do Zuiderzeewerken. Kerkconcert. Wij vestigen de aandacht, van belangstellenden op het Kerkconcert, hetwelk Zaterdag 21 Mei a.s., des avonds 8 uur. wordt gegeven in de Ned. Herv. Kerk te Hippolytushoef door het gem. koor „Zang en Vriendschap", directeur Jb. Hovenier. Medewerken den aan het concert zijn Mevr. Francoise Vetter- Hcndriks, Sopraan en Ir. J. A. W. M. Vetter, viool, alsmede het kinderkoor ..Jong Leven". Gezien het succes hetwelk „Zang en Vriendschap" met welwil lende medewerking van den heer on mevrouw Vetter reeds vorige avonden mocht boeken twijfelen wij niet of ook thans zullen velen zich a.s. Zaterdag opmaken het concert te gaan bijwonen. DEN OEVER. Georganiseerd overleg personeel Rijkswa terstaatsdienst en Zuiderzeewerken. De Minister van Waterstaat hoeft ingesteld eene bijzondere commissie voor georganiseerd overleg voor het personeel van den Rijkswaterstaatsdienst en van den dienst dor Zuiderzeewerken en in die com missie benoemd tot: Voorzitter Mr. J. Draaijer, referendaris bij het De partement van Waterstaat, te 's Gravenhage; ondervoorzitter; ir. D. A. van Heyst, hoofdingenieur- directeur van den Rijkswaterstaat, te 's Gravenhage; leden: jhr. ir. C. E. W. van Panhuys, directeur van het Rijksbureau voor de ontwatering te 's Gravenhage; prof. ir. J. W. Tbierry, hoogleeraar aan de Techni sche Hoogeschool te Delft, te 's Gravenhage; P. C. van Soest, hoofdcommies bij het Departement van Waterstaat, te 's Gravenhage; D. de Jong, technisch-hoofdambtenaar van den Rijkswaterstaat, te 's Gravenhage; leden-plaatsvervangers ir. J. F. Schönfeld, hoofdingenieur van den Rijks waterstaat, te Rotterdam; ir. P. Hoogenboom, hoofdingenieur van het hoog heemraadschap Rijnland, te Leiden; ir. W. H. Brinkhorst, hoofdingenieur van den Rijks waterstaat te Utrecht; ir. L. T. van der Wal, hoofdingenieur van den pro vincialen waterstaat van Zuid-Holland, te «Graven hage; secretaris: Ed. C. Witscbey, secretaris van de direc tie der Zuiderzeewerken. De betrokken organisaties hebben in die commis sie aangewezen als leden: J. Wiarda, te 's Gravenha ge; L. Versluis te Nijmegen; H. Groeneveld, te Vel- sen; G. P. Raats, te 's Gravenhage; ir. I. J. A. Berga- nius, te 's Gravenhage; ir. P. van Tiel te Utrecht; H. L. Engberts te 's Gravenhage; P. Visser te Delft; held eens en voor altijd voorbij waa tenminste voor wat Gould betreft" „Integendeel maar het ls ten slotte mijn zaak niet en ik weet zelf niet, hoe ik er toe gekomen ben. maar u hebt mij iets laten zeggen, dat ik eigenlijk liever niet uitgesproken zou hebben." „Met andere woorden, u voelt, dat u vrijuit met mij spreken kunt", concludeerde de jonger rustig. „Wat dat meisje aangaat en Gould'a mogelijke plannen om met haar te trouwen..." hij brak abrupt ai, want op dat oogenblik vloog de deur open en de tweelingen stoven als een wervelwind binnen. „We hoorden, dat u weer thuis was", schreeuwde Ju- lius, terwijl hij naar Fanshaw toeholde. „Juffrouw Tuckle zei het. Ze O!" ZUn oog viel op de windbuks, die hij dadelijk vol verrukking opnam. „Dat Js voor jou, Juüus. En voor Julia Fanshaw liet het gouden kettinkje met de blauwe steenen voor haar oogen dansen. Ze staarde er met open mond naar Toen kwam er ook een juigend „O!" en de jonker liet zijn cadeau om haar slank polsje glijden. „Dank u wel. dank u wel." stamelde ze. van opwin ding struikelend over haar woorden. Daarop kreeg de landheer op iedere wang een klappende zoen. „Meneer Fanshaw, u bent een reuze-kerel!" verklaarde Julius met overtuiging. ,*,En wat zegt u van onze nieuwe gouvernante? vroeg hij er in één adem bU. Anita bloosde weer hevig en de jongeman laohte. „Ik vind haar reuze, om in jouw taal te spreken. Jullus!" HU gluurde met een schalkschen blik naar Anita. „Juilus. je mag niet persoonlek worden" bestrafte Anita kwasi-boos. terwijl ze opstond. „Dat is heel on gemanierd, dat weet je toch wel? Kom, we moeten naar huis! Dag. meneer Fanshaw." Ze stak hem de hand toe. hun oogen ontmoetten el kaar èn ze namen afscheid, belde buitengewoon in hun sohik over de onverwachte, weinigvormei ijke, maar daar om niet minder aangename kennismaking... V. DE TWEE NEVEN. Wat Anita's Indruk van haar gesprek met Fanshaw ook mocht zijn, de jongeman wist van zijn kant maar al te goed, hoe het innerlijk met hem gesteld was. Voor den eersten keer van zijn leven was hii werkelijk ver als leden plaatsvervangers: A. Hameling, tc De Bildt (bij Utrecht); G. Manoth, te IJmuiden; II. W. Beekman te Apeldoorn; H. Vriend te Goes! ir. J. F. ï.igtenberg te 's Gravenhage: M. H. A. Strnater, te Nijmegen; J. A. Sorel, to 's Gravenhage; G. Starren- burg te 's Gravenhage. HARENKARSPEL Buitengewone algemeene vergadering van het onder linge Veefonds alhier, gehouden op Woensdag 18 Mei 1932, des avonds 7 uur, bij den heer P. Pijper tc Dirks- horn. Aanwezig 19 leden. De directeur, de heer N. Groot, opent met een welkom de vergadering en zegt dat het hem geen genoegen doet. dat de opkomst zoo gering is; hij had heden avond meerdere menschen verwacht. Als eenig punt op de Convocatie staat: Bespreking brandverzekering voor het in het Veefonds alhier ver zekerde vee. Het Js naar aanleiding van een besluit, ge nomen in de vorige algemeene vergadering om te trach ten al het vee in ons fonds en bloc te evrzekeren ln 'n Maatschappij. De heer Grootes zegt dat de regeling van ons fonds niet in orde ls; hij wil liever per f 100 als per stuk en dan wil hU de maatschappij „Cérès" aanbevelen, die behalve brandschade ook bedrijfsschade xiitbetaalt. De heer Jaspers, vertegenwoordiger van de Maatschap pij „Eecen" te Oudkarspel,krijgt hierna gelegenheid om een concept voor te lezen, waaruit blijkt dat de Mij. gra tis zal zorgen voor de overschrijvingen, do uitbetalingen 100 pet. bedragen en de contributie bedraagt 70 cent per f 1000 verzekerde waarde. Na dan nog wat over cn weer gepraat, had plaats ge had. en de heer Grootes zich sterk vasthield aan de bedrijfsverzekering. werd dit punt met 7 tegen 12 stem men verworpen. Terwijl daarna het punt verzekeren vee tegen brand en bliksemschade werd aangenomen met 16 voor en 2 tegen en een blanco Zoodat het veefonds alhier al 't vee te gen brand en bliksemschade zal verzekeren. Na de rondvraag, die niets geen bijzonders opleverde sluit de directeur met de hoop dat dit besluit in het belang van ons fonds moge zijn en onder dankzegging voor de opkomst, de vergadering. WARMENHUIZEN Coöperatieve Boerenleenbank. Dezer dagen hield de Coöperatieve Boerenleenbank een algemeene vergadering in het lokaal van den heer Slikker. Aanwezig 67 leden. 1. Opening. De heer Klant als voorzitter van den Raad van Toezicht, opende deze vergadering en heette de aanwezigen namens het Bestuur en den R. v. T. hartelijk welkom. Spreker memoreerde dat de wensch die hij verleden jaar heeft uitgesproken, niet in vervulling ls geraakt. We zullen ons hierin echter maar niet verdiepen en kan wel aan de vergadering mededeelen, dat de bank nog geen nadeelige gevolgen heeft ondervonden en er nog goed voor staat. 2. Notulen en Mededeelingen. Hierna worden door den heer P. Slot de notulen voorgelezen, welke onder dankzegging aan secretaris werden goedge- liefd en dit gevoel had hem zoo snel en met zooveel kracht overrompeld, dat hij het niet had kunnen weer staan. De meeste menschen beschouwen llefde-op-het- eerste-gezlcht als iets ongerijmds, als een „bevlieging" als iets. dat niet aux serieux moet worden genoemen en dat geen stand houdt. Maar Franshaw was overtuigd dat zijn liefde voor juffrouw Baxter, hoe plotseling ook ontwaakt, niet iets was, dat weer spoedig zou voorbij gaan, een vluchtig onder-de-bekoring-zijn van een mooi en aantrekkelijk meisje. Dit was een groot, alles-op-den achtergrond dringend sentimenteel en machtige aan drift: het beeld van deze zeldzame, donkere schoonheid, zoo geheel andei's dan het type. waarmee hij tot nu toe in aanraking was gekomen, van die wonderlijk-gracieuse jonge vrouw met haar zachte, volle stem en haar vreemd direct vertrouwen in hem, stond gebrand in zijn geest en in zijn hart. En zijn gezond verstand, dat hem an ders menschen en verhoudingen zoo koel en nuchter deed beoordeelen, ha.d den toestand te aanvaarden, zoo- als deze was. Overigens hij wist niets, absoluut niets van de gouver nante. van haar familie of van haar levensomstandighe den. Maar ze kon goed of slecht zijn. edel of bekrompen, het deerde hem niet; het eenige, wat werkelijkheid voor hem was, was de mysterieuze macht van haar schoon heid, de tooverhan. waarin haar lieflijkheid hem had geslagen. Toen Anita met de tweelingen was heenge gaan, kreeg hij een gewaarwording, alsof de zon ver dwenen was en hij was zich bewust, dat er geen geluk voor hem was weggelegd, voordat hij haar weerzag. „Ik heb nooit een vrouw ontmoet, van wie een derge lijke verbijsterende invloed op mij uitging." peinsde hij. terwijl hij met groote stappen de bibliotheek op en neer liep. „Het lijkt warempel, alsof mijn verstand uitge schakeld wordt, en een Inwendige mystieke stem mij zegt, dat zij de vrouw is op wie ik, zonder het te we ten. altijd gewacht heb. Juffrouw Pamela zal mij natuur lijk alles over haar kunnen vertellen over haar fa milie en haar verleden, over haar persoonlijkheid en haar opvattingen. Als ik dat eenmaal weet. kan ik tot een besluit komen voorloopig moet ik het verlangen, om haar in mijn armen te nemen, onderdrukken." Dit nieuwe, ongekende gevoel stemde hem milder ten opzichte van zijn neef en diens gevoelens voor Rose Carr. Tot nu toe had de jongen niet veel van deze lief desgeschiedenis moeten hebben; hij wilde, dat Gould trouwde met een meisje van zijn eigen stand en kon niet lijden vaak na sport beoefening aan hoofd pijn. Als alfijd helpen ook hier Aspirin- Tableften snel en zeker. eenig op de wereld Let op oranje band en Bayerkruis. Prijs 75 ctO keurd. Slechts één mededceling werd naar voren ge bracht, n.1. dat van de Centrale Bank bericht was ont vangen, de rentestandaard met te verhoogen. Het bestuur deelde echter deze mcening niet en heeft haar verzocht den rentestandaard onveranderd te la ten. 3. Aanwijzing 2 stemopnemers. Hiervoor werden aangewezen de heeren Berthus en Klaas Barsinger- horn. Deze heeren lieten zich de benoeming welgeval len. 4. Jaarverslag. De heer A. Hopman bracht hier na verslag uit over de werkzaamheden van het Be stuur over 1931. Allereerst liet spreker uitkomen dat de omstandigheden waaronder we allen góbukt gaan er- ger nog zijn dan verleden jaar, niet alleen druk uit oefenen op onze bedrijven maar ook op onze bank. Spaargelden verminderden met f 14000. De voor schotten zijn vermeerderd met f 36000, hiervan is f 27000 verstrekt onder garantie van provincie en ge meente. Aan de debetzijde der Verlies- en Winstreke ning staat een post: „Bijdrage fonds bijzondere doel einden f 65. Dit bedrag is gestort in het crisisfonds, welk fonds zich ten doel stelt de plaatselijke banken tc steunen ln gevallen, dat deze posten hebben loopen welke door de slechte toestanden geheel of gedeeltelijk verloren zijn. Hieronder vallen alleen de posten afgesloten over 1931. Het aantal dagboekposten bleef vrijwel gelijk met het vorige jaar. Het saldo Centrale Bank bedroeg ln 1930 f 24889, in 1931 f 86457. Tien nieuwe spaarbank boekjes zijn uitgegeven. Credieten bleven onveranderd. Acht nieuwe leden zijn toegetreden, zoodat het ledental thans 126 bedraagt. Zes leden werden van de ledenlijst afgevoerd. Twee voorschotten werden geheel afgelost en 41 nieuwe voorschotten werden verstrekt. Bij ge houden controle bleek alles steeds in orde te zijn. Door het bestuur ls 28 maal vergaderd waarvan 3 maal met den R. v. T. De verhouding tusschen Bestuur en R. v. T. en den kassier was ook dit Jaar wederom goed te noemen. De heer P. J. Mink als lid van den R. v. T. deelde mede, dat 7 keer was vergaderd, waarvan 3 keer met het bestuur. De controle is steeds in goede orde be vonden. Behalve de Provinciale credieten zijn 5 ge wone credieten behandeld. 5. Rekening en verantwoording over het boekjaat 1931. De rekening, waarvan ieder lid een afschrift heeft ontvangen, werd voorgelezen. Aan spaargelden was ontvangen f 46544.94, terugbetaalde voorschotten f 2215, ontvangsten in loopende rekening f 192961.62. Ontvangen rente: a van voorschotten f 3373.05, b. in loopende rekening f 2938.44,. c. van coupons f 120. Uitgaven: terugbetaalde voorschotten f 38080, spaar gelden f 1190.31, uitgaven in loopende rekening f899.47, aan Centr. Bank f 1605.95. Volgens de Balans bedraagt het winst-saldo over 1931 f 557.61. C. Verkiezing van een lid van het bestuur wegens periodieke aftreding van den heer A. Hopman. Met bijna algemeene stemmen werd deze wederom herko zen, nam deze benoeming aan en dankte de vergade ring voor het vertrouwen in hem gesteld. 7. Verkiezing van een lid van den R. v. T. wegens periodieke aftreding van den heer P. Klant. De heer Klant werd met groote meerderheid van stemmen herkozen en verklaarde zich bereid de benoeming te aanvaarden. 8. Verkiezing van 2 plaatsvervangende Bestuursle den. De vorige plaatsvervangers waren de heeren 8. G. Rijpma en Jn. Kuiper. Genoemde heeren werden na stemming wederom herkozen en verklaarden deze be noeming aan te nemen. 9. Voorstel tot aanwending van de winst. Het bestuur en de R. v. T. stelden aan de vergadering voor de winst groot f 557.61 te storten in het Reserve fonds. Algemeen wordt dit door de vergadering goed gevonden. Het Reservefonds stijgt hierdoor tot een berag van f 10419.88. 10. Rondvraag. De heer Klant deelde mede, dat van de Centrale Bank een schrijven was ontvangen over te nemen veiligheidsmaatregelen. Het Bestuur heeft in deze besloten, de lantaarn staande voor het kantoor, 's nachts te laten doorbranden in den winter en verder aan te sluiten bij den plaatselijken nacht veiligheidsdienst. Door een der aanwezigen werd ge ïnformeerd of nu in de komende winteravonden nog zitting wordt gehouden, waarop bevestigend werd ge antwoord. Verder stelde men de vraag of de genomen credieten over 1931 ook renteloos zullen worden. Voor zitter antwoordde dat hiervan niets bekend is. 11. Sluiting. De heer Klant sloot hiermede de bijeenkomst, dankte de aanwezigen voor de Belangstel ling cn hoopte de volgende keer onder gunstiger om standigheden te mogen vergaderen. begrijpen, hoe de jongeman het in zijn hoofd haalde zijn keuze te laten vallen op een eenvoudig dorpsmeisje, dat bovendien verre van sympathiek was. Maar nu was hij door eigen ervaring geleerd, eensklaps geneigd een der gelijke oogenschijnlijke ongerijmdheid in een ander licht te zien. Juist zat hij dit probleem tc overdenken, toen de deur van de bibliotheek openging en zijn neef in eigen per soon binnentrad. Fanshaw keek verrast op. ..Hallo, Ricky. Ik dacht,- dat je pas morgen zou ko men." „Ja. dat was ook mijn bedoeling." stemde Gould toe. terwijl hij op den haard toeliep en zijn slanke vingers boven het vuur hield, „maar ik ben uitgekleed bij het bridgen en had geen rooden duit meer. Waarom zit je zoo in het donker?" „Ik zat te denken", antwoordde Fanshaw. 'n beetje verstrooid. Hij kwam langzaam uit zijn stoel en stak de groote lamp aan. die op dc schrijftafel stond. „Je denkt veel te veel, Lionel, en dat is heel ver keerd. jongenlief." Gould geeuwde en liet zich in den stoel vallen, waarin Anita straks gezeten had. „Je moest liever trouwen; als je een gezin hebt, heb je .geen tijd meer voor al dat gefilizofeer." „Misschien trouw ik ook wel", antwoordde Lionel. Gould trok zijn lange beenen terug en ging met een ruk rechtop zitten. „Dat heb ik je nog nooit hooren zeggen", viel hij verbaasd uit. „Dan hoor je het nu." was het kalme bescheid. De leeelooper iedereen beschouwde hem als zooda nig had een buitengewoon knap uiterlijk. Hij waa groot, goed gebouwd, slank en lenig, met een matbleek gezicht, dat zelfs jn zijn langdurig zwerversbestaan niet gebruind was. donkere, levendige oogen en welig, diep zwart haar. Hü kleedde zich uitstekend, 'n tikje excen triek meestal, en in zijn goedzittende pakken had hij, met zijn volmaakt geproportioneerd lichaam, de gevaar lijke gratie van een panter. De mannen, die met hem in aanraking kwamen, vonden hem bepaald antipathiek, sinister biina. maar de meeste vrouwen konden zich niet onttrekken aan de onmiskenbare bekoring, welke van zijn donker type uitging. Maar hoe dan ook. Richard Gould. dertig jaar oud, zonder positie en zonder aanwijs bare midden van bestaan, was een persoonlijkheid, waarmede rekening moest worden gehouden. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1932 | | pagina 19