Polder Het Koegras. Uit onze Omgeving. HET MISDEELDE KIND. DE ACTIE TEGEN HET HOOGHEEMRAADSCHAP. ol, In hotel ..Bellevue" te Den Helder, vond Donder dag 26 Mei 1932, des middags half 2, de vergadering plaats van Dijkgraaf. Heemraden en Hoofdingelanden yan den polder „Het Koegras". Voorzitter de heer J. J. Verfaille, dijkgraaf; secretaris j8 heer C. Taylor. Verder zijn aanwezig de heemraden de heeren D. Sleutel. D. Vries, A. Grin en C. Dito en de hoofdinge- jnden de heeren Jhr. W. Laman Trip, G. W. Jimmink, Visser, C. Tromp Rz., C. Hoogscbagen, C. R. Segers en J. Blankman Cz. >Ta opening door den Voorzitter, worden de notulen door den Secretaris gelezen, ze worden onder dankzeg ging aan den samensteller goedgekeurd. Door den Voorzitter wordt medegedeeld dat van den heer Van den Berg bericht is ontvangen, dat hy verhin derd is de vergadering by te wonen. De rekening over 193L Aan de orde is de vaststelling van de rekening verantwoording over 193L De rekening sluit in ontvangst tot een bedrag van f 39163.83, in uitgaaf tot een bedrag van f 40.041.97, zoo dat het nadeelig saldo bedraagt f 878.14. De rekening Is nagezien door de heeren Visser en Jimmink, die in hun achriftelijk rapport mededeelen dat het onderzoek geen aanleiding gaf tot bijzondere op- of aanmerkingen. Aan achterstallige lasten is nog f 114 te vorderen. De commissie stelt voor het Dag. Bestuur en den penning meester te dechargeeren. De heer Tromp vraagt of in het nadeelig saldo dus git het bèdrag dat nog aan la.* en is te vorderen, t wctf De Voorzitter antwoordt, dat als deze lasten betaald ^vraren het nadeelig saldo f 114 minder zou zijn geweest De rekening wordt goedgekeurd en de Voorzitter dankt ie heeren Jiramlnk en Visser voor hun onderzoek, be nevens den penningmeester voor het vele werk dat door hem is verricht Onderzoek geloofsbrieven. ?gln. ROES Op verzoek van den Voorzitter belasten de heeren Tromp en Hoogschagen zich met het onderzoek der ge loofsbrieven van de op 17 Mei J.l. herkozen hoofdinge landen, de heeren Jhr. W. Laman Trip en J. F. Roozen. Tpdens dit onderzoek is de vergadering geschorst, en na heropening wordt by monde van den heer Hoogscha gen gerapporteerd dat alles in orde is bevonden en dan ook tot toelating wordt geadviseerd. Conform dit ad vies wordt door de vergadering besloten, waarna de iVoorzKter den heer Laman Trip geluk wensoht met rijae benoeming. By de verkiezing is wel gebleken dat jfe ingelanden do tegenwoordigheid van den heer Laman iTrip ia dit college buitengewoon op prijs stellen, daar hij mst algemeene stemmen als hoofdingeland is geko- Kb m0 Verkiezing heemraad, li VoHst de benoeming van een heemraad, wegens de periodieke aftreding op 2 Juni a.s. van den heer D. Sleutel. Met 10 stemmen 2 stemmen werden blanco uitge bracht, wordt de heer Sleutel opnieuw gekozen, die de benoeming aanneemt en den wensch uitspreekt, dat op eten prettige wijze zal worden samengewerkt als tot nu het geval is geweest. De Voorzitter wensoht den. heer Sleutel geluk en twij- It niet of de samenwerking zal weer zyn als tot nu. mur' zeg|« ia m? si v mu ts.( vroui Wijziging geldleenlng. Door het Dag. Bestuur wordt voorgesteld te besluiten de leening 1926 pro resto groot f 8000 van de Alg. ftiesche Levensverzekering Maatschappy, welke met van 15 September as. slechts tegen verhoogde *nte kan worden voortgezet, af te lossen en het benoo- ligde bedrag over te brengen op de loopende rekening by de Coop. Boerenleenbank te Koegras. Door den Voorzitter wordt toegolicht dat deze geld ig,' teeuing om de 5 jaren kan worden afgelost. Op 15 SepL is. is dat weer mogeiyk en van de Alg. Frlesche Le- oorw wnsverzekerlng Maatschappy is bericht ingekomen, dat de leening wordt gecontinueerd, de rente 514 pet. vil zijn, dus pet. meer dan thans. Het Dag. Bestuu- vindt het beter de leening al te lossen en onder te bren- gtn bij de loopende rekening by de Coöperatieve boe renleenbank. Op de vraag van den heer Jhr. Laman Trip deelt de n Tin Voorzitter mede. dat de rente by de Coöperatieve boe- 1 ui sta renleenbank thans 414 pet. bedraagt, waarna de heer laman Trip er op wijst dat de rente die door de boe- inbank wordt geheven, gedurende de 5 eerstvol gende jaren ook hooger kan worden dan 514 pet De Voorzitter erkent dit doch het Dag. Bestuur loopt liever dit risico dan zich onmiddellyk vast te leggen aan ren rentetype van 514 pet De heer Dito merkt op dat zelfs ln den oorlogstijd de rente by de Boerenleenbank niet hooger dan 5 pet is feweeet. De heer Laman Trip is ook niet bevreesd dat de rente ;er zal worden en wijst op het voordeel dat een ande rekening biedt Met algemeene stemmen wordt overeenkomstig het ">rstel van het Dag. Bestuur besloten. Het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier en de polder Het Koe gras. de rondvraag vestigt de heer Mr. Laman Trip de ttndacht op de actie die gaande is om het Hoogheem- jreadschap Noordhollands Noorderkwartier opgeheven te in. Indertijd hebben wij ons er niet mee kunnen Igen dat de polder in het Hoogheemraadschap opgenomen en Uzelf, zegt de heer Laman Trip |*rt den Voorzitter, heeft toen alle moeite gedaan om polder uit het Hoogheemraadschap te houden. Onze Ier heeft zeer weinig aan het Hoogheemraadschap "1. Spr.vraagt of nu dezerzijds geen steun aan de om het Hoogheemraadschap opgeheven te krijgen _it te worden gegeven of pogingen aan te wenden dat polder er buiten valt. Indertyd heeft de Voorzitter met hand en tand tegen die opname verzet. Voorzitter beaamt, dat er indertyd geijverd is om in het gebied van het Hoogheemraadschap opgeno men te worden. Op 't moment heeft het Hoogheemraad- aP evenwel meer vaste voet gekregen, dan toen- Maar spr. blyft het onbillijk vinden, dat het Meeïte benoorden den Noord-Schinkeldijk binnen de 8*ns van het Hoogheemraadschap is opgenomen, zoo- op historische als op geografische gronden. Doch Staten hebben een ander standpunt ingenomen, heer Dito kan er mee accoord gaan, dat de actie opheffing van het- Hoogheemraadschap wordt ge- 7®uad- Voorheen was het Hoogheemraadschap belast krt onderhoud van de Zuiderzeedijken, maar nu ft het een ander doel, bemoeite het zich met wegen- doch spr. oordeelt dat daar het Hoogheem raad- niet voor opgericht is. de i^€er ^aman Tr*P oordeelt dat voor wegenaanleg Voo kf1"8 Zelf wel en 8°edkooPer kunnen zorgen. Daar- foJj 0eft Hoogheemraadschap Noordhollands ^erkwartier er niet te zyn. e heer Dito zegt dat dit wat anders is, maar spr. zich vereenigen met het steunen van actie. ggn j°°rzitter stelt daar tegenover dat de verplichtln- Wd 16 de klelne waterschappen t.a.v. het wegenonder- valt Jrordt °Pgelegd, hen niet alleen finantieel moeilyk °ch dat dit onderhoud niet is te krygen in een t rtrf JtiJf* 1» illie t reeë! et MM lemaal ar on- minde' dB* toestand binnen het bereik van de betalingsbalans voor die kleine waterschappen en gemeenten En het Hoog heemraadschap heeft niet alleen het onderhoud der Zui derzeeweringen, ook de Hondsbossohe is voor een ge deelte onder zyn taak gebracht. Wanneer nu het Hoog heemraadschap werd opgeheven zou er t^uv. de Honds bossohe een ander instituut moeten komen, misschien wel weer het oude Hondsbosschebestuur. docht het is zeer de vraag of men daartoe zou overgaan. Maar dit daargelaten, de onderhoudsplichtigen van de wegen die op het aanvullend wegenplan staan, wenden zich thans tot het Hoogheemraadschap met het verzoek die wegen te maken en het onderhoud dier wegen in de toekomst op zich te nemen. Die onderhoudsplichtigen doen dat, hoe wel niet bindend, op grond van de eischen die aan het onderhoud worden gesteld. Spr. meent dat hiervan de resultaten afgewacht dienen te worden. De kwestie der actie is ook aanhangig bij den Bond van Waterschap pen, en spr. oordeelt haar daar beter op haar plaats dan dat de verschillende polders afzonderiyk actie gaan voeren. De heer Laman Trip merkt op dat de helft van de Hondsbossche bij het ryk in onderhoud Is en het ryk zou dan ook het overige gedeelte in onderhoud kunnen nemen. En de wegen zouden door de provincie in onder houd genomen kunnen worden. Daarvoor hebben we geen waterschap noodig. Spr. zou willen dat de meening van dit bestuur naar voren werd gebracht Dc Voorzitter begrypt den drang om van die lasten bevryd te worden, maar als het Hoogheemraadschap verdwynt, zal er een ander lichaam komen. Door den heer Laman Trip zelf wordt het ryk al genoemd, maar dat heeft ook menschen noodig voor het werk. De kust verdediging is nu by provincie, hoogheemraadschap en rijk, en nu is het maar de vraag welk lichaam de goed koopste wijze van beheer heeft. Maar misschien is er straks nader op terug te komen. De heer Laman Trip bedoelt dat het Dag. Bestuur deze kwestie eens bespreekt en dan in de volgende ver gadering mededeeling doet Geen duurtetoeslag in dezen goedkoopen tyd De heer Laman Trip heeft uit de notulen vernomen, dat er nog al tyd duurtetoeslag in een bepaald geval wordt gegeven. Spr. oordeelt dat in dezen goedkoopen tijd geen duurtetoeslag moet worden betaald. Een ieder klaagt er over dat alles zoo goedkoop is en om dan nog f 4 duurtetoeslag per week te geven, acht spr. niet juist De Voorzitter erkent dat het woord niet juist is en beter gesproken kan worden van toeslag. De heer Laman Trip zegt dat als de man het noodig heeft, het bedrag beter bij het loon kan worden gevoegd. De heer Sleutel adviseert om deze kwestie bij de vol gende begrooting te bespreken. Hoe de toestand vol gend jaar zal zyn, is nog niet bekend en spr. hoopt dat hetzelfde loon, plus de duurtetoeslag dan gehandhaafd zal kunnen worden. Maar de mogelijkheid bestaat dat we weer vervallen aan de loonen van voor den oorlog. Het loon dat nu wordt betaald is ook van voor den oor log en daarom wordt deze toeslag gegeven. De Voorzitter wyst er op dat het Bestuur den loon- norm te hoog vond, als de toeslag er by werd gevoegd. Het is altyd moeiiyk om het loon te verminderen, doch wel om toeslag of bijslag te verminderen. Het bestuur heeft altyd gevoeld dat er. na den tijd van hoogconjunctuur een anderen tyd zou komen. En als de toeslag by het loon wordt gevoegd, heeft dat ook tot gevolg een hoogeren pensioensgrondslag. Daarom heeft 't Bestuur deze regeling al reds 10 a 12 Jaar toegepast. De heer Sleutel komt nog eens terug op de kwestie van het Hoogheemraadschap. Spr., vindt het toch wel goed dat er een klein beetje in gewerkt wordt.De grief tegen het Hoogheemraadschap heeft altyd bestaan en zal ook wel biyven. Ook dat onze polder erin opgeno men is. De grieven worden niet alleen in verschillende vergaderingen geuit, ook in particuliere gesprekken en die hooge salarissen vindt men dan over het erge heen En dat is ook zóó. Als de heeren nu zelf maar eens heengingen om die hooge salarissen naar beneden te brengen, misschien werd de grief dan wel minder. De Voorzitter zegt dat het Bestuur deze zaak zal be handelen. Hierna volgt sluiting. SINT MAARTEN Onze gemeente staat, aanstonds in het teeken van de jubilea. Hebben wij onze lezers reeds uitvoerig op de hoogte gesteld van bet feit dat Burgemeester a.s. 4 Juni jubileert, thans kunnen wij daaraan nog toe voegen dat zeer spoedig een tweetal gemeenteambte naren eveneens jubileeren. De heer Blaauw, onze gemeente-ontvanger is als zoodanig benoemd toen de heer A. Klerk tot burge meester werd benoemd en dus als ontvanger moest bedanken. De heer Blaauw is 20 Juni 1907 benoemd en zal dus op dien datum van dit jaar zijn 25-jarig ambtsjubileum kunnen herdenken, 13 Juli d.a.v. is hij beëedigd. Ook de heer P. Heneweer, onze gemeenteveldwach ter kan op 15 Juli zijn 25-jarig ambtsjubileum her denken. Te Alkmaar werd hij 15 Juli 1907 tot agent van politie benoemd. Daar verbleef de heer Heneweer een jaar, om daarna te Putten als zoodanig op te tre den. Na een jaar volgde de benoeming te St. Maar ten. DEN HELDER De bemanning van de duikboot O. 9 maakt een paar benauwde uurtjes door. Woensdagmiddag waren de onderzeebooten als ge woonlijk uitgevaren voor het verrichten van aller lei werkzaamheden, die zoo annex zyn bij het duik boot-bedrijf. Ook zoo de 0. 9. Door de een of andere reden is deze onderzeeër nu, hoogstwaarscbynlijk door den daar ter plaatse zeer sterken stroom, op den beruch- ten Razenden Bol gezet. Dat dit alles behalve plezierig is behoeft natuurlijk geen betoog. Vooral zij. die de R.B. kennen zullen pas goed hegrijpen wat het beteekent, om enkele uren te vertoeven op een zandbank, waarboven het water in voortdurende heftige beweging is. Maar ondertusschen lag de O. 9 dus kalmpjes op den bodem van den Razenden Bol, want het onge luk wilde dat het schip juist bezig was aan proeven onder de oppervlakte van de zeespiegel. Al spoedig was men echter in Willemsoord op de hoogte gesteld van het onfortuinlijke reisje der O. 9 en werden met groote haast alle hulpmiddelen in het werk gesteld, die men dan pleegt te gebruiken. Zoo was bijvoorbeeld in een minimum van tijd de sleepboot „Drente" van de Bergingsfirma Weismuller klaar om te vertrekken, en spoedden zich eveneens in record-tyd verscheidene andere vaartuigen, naar de plaats des onheils. Hieronder bevonden zich o.a. de Mercuur, eenige vletten en de motorboot van de Ma rine, die bij het lanceeren van torpedo's gebruikt wordt, en een beproefde snel-racer is. Aangezien de „Drente" het niet waagde om in de onmiddellijke nabijheid van het gezonken vaartuig te komen in verband met eventueele aanvaringen, werd de motorboot gebruikt om de trossen over te brengen en deze zoo goed mogelijk vast te maken. Aangezien de commandant van het gezonken en gestrande schip al spoedig de tanks liet leeg bla zen, verscheen het vaartuig aan de oppervlakke en kon men met de werkzaamheden aanvangen. Er werd eerst gewacht op het gunstige getij en toen dat dan ook aanbrak kon de „Drente", die over een schitterende capaciteit beschikt, met het trekken beginnen, Geestelijk en lichamelijk defecten. II. In dit tweede artikel zouden we de „Commissie van voorbereiding voor de behartiging der belangen van zenuw- en zielszieken en het misdeelde kind" ons doopceel laten lichten wat betreft drankgebuik, mis dadigheid onzer kinderen, enz. Bij nader inzien lijkt het ons echter beter, om eerst antwoord te geven op deze vraag: Is het aantal geestelijk en lichamelijk onvolwaar- digon nu werkelijk zóó groot, dat een gewichtig on derzoek en een deftig rapport voldoende gerechtvaar digd zijn? De lezer oordeele: Anderhalf procent der schoolbevolking komt ln aanmerking voor B. O., dat is Buitengewoon Onder wijs. Naar dien maatstaf zyn er in Noord-Holland onge veer 3200 zwakzinnigen, waarvan er ruim 2000 een voor hen geëigende school bezoeken. Verzorgd worden pl.m. 140 blinde en pl-m. 160 doofstomme of slechthoorende kinderen. Van de Noordhollandsche bevolking worden er on geveer 4700 verpleegd in krankzinnigengestichten, 320 per 100.000 inwoners. Bijna 500 verkceren er in de vrije maatschappij. Wie zich even voor oogen stelt do som van ellende, welke al deze gevallen beteekenen voor do patiënten zelf en voor hun nabestaanden om niet te spre ken van de materieele zorg, die hun onvolwaardig heid meebrengt, ook voor de gemeenschap zal moe ten erkennen, dat het vraagstuk waarvoor wij de aandacht vragen, dubbel en dwars waard is, ernstig te worden bestudeerd. De Commissie van Voorbereiding heeft daarvoor o.i. uitnemend werk verricht en haar voorzitter en rapporteur. Dr. F. S. Meijers, te Amsterdam, verdient een woord van hulde voor zijn degelijk en interessant rapport, tfeele bladzijden zou men willen overschrij ven, niet het minst van die, welke den achtergrond belichten, waartegen de onderzochte feiten moeten worden gezien. Geografische en economische gege vens, een schets van het algemeen karakter der be volking, haar verspreiding over het grondgebied der provincie, haar sterke aanwas, de godsdienstige ge zindheid. het alcohol-gebruik, het aantal buitenech telijke geboorten, de misdadigheid van de jeugd en nog andere onderwerpen passeeren de revue en hel pen mee, een beeld te vormer van het terrein, dat werd onderzocht. Dan volgen de uitkomsten van het speciale onder zoek, en cyfers en een kaartje toonen duidelijk aan, hoe onvoldoende de zorg voor de zwakzinnige kin deren ook in deze rijke provincie nog is. Scholen voor B. 0. treft men slechts aan te Amsterdam. Haarlem, Velsen, Alkmaar, den Helder, Zaandam en Hilver sum. Sommige van deze nemen ook kinderen op uit andere gemeenten, doch heele streken bijv. West- Friesland van zee tot zee, Purmerend e.o. en het gansche Zuiderkwartier behalve Hilversum lig gen nog braak. Bekend is, dat ook Provinciale Staten zich voor dit onderwijs interesseeren en steun verleenen, zoowel voor het eigenlijke onderwys, als voor het vervoer en de huisvesting der leerlingen. 1) Het vorige jaar was daarmee ruim f 4S.C00 gemoeid en het had meer kunnen zijn. indien ook andere gemeenten hadden gedaan als de bovengenoemde. Tusschen haakjes wijzen wij er op. dat Minister Terpstra's veelomstreden wetsontwerp ook deze be doeling heeft, om het den provinciën te beletten aan het B. O. anderen steun te verleenen dan voor reis kosten en verblijf een bedoeling waarvan mis deelde kinderen en ouderen het slachtoffer zullen worden. Hoe erg dit ook zij, wij kunnen er niet bij stilstaan. Wij besluiten dit gedeelte van onze bespreking met nog enkele cijfers, om daarop de conclusies der com missie te laten volgen. Hier zijn enkele gemeenten met het aantal leer lingen dat daar in aanmerking komt voor B. O.; An- dijk 14; Bergen 10; Castricum 11; Edam 11; Egmond a. Zee 11; Enkhuizen 17; Spaarnwoude 11: Haarlem mermeer 47; Harenkarspel 12; Hoorn 28; Huizen 14; Ilpendam 11; Koog 10; Laren 18: Medemblik 10; Mon nikendam 10; N. Amstcl 12; N'oordscharwoudc 10; Obdam 12; Purmerend 23; de Rijp 11; Schellinkhout 10, Texel 28; Urk 33; Weesp 11; Wieringen 12; Wor- merveer 23: Zandvoort 13; Zijpe 21. Dit zyn de gemeenten met de grootste aantallen. Er zyn zeer welvarende onder: des te erger, dat zij in verzuim staan. Amsterdam verzorgt 1370 zwakzinnige kinderen of 1.3 van den leerplichtigen leeftijd; Haarlem 338 of 2,2 middelbare gemeenten (dat zijn de gemeenten boven 10.000 inwoners met, een stadskarakter, Alkmaar, Bussum, Den Helder, Hilver sum, Hoorn, Velsen en Zaandam samen met bijna 31.000 leerlingen) 326 of 1 en het platteland met ruim 60.000 leerlingen verzorgt er niet meer dan 161 of nog geen 0,3 Uit deze cijfers blijkt overtuigend, zegt de Commis sie. dat de verzorging der zwakzinnigen in de mid delbare gemeenten en in nog sterker mate op het platteland, onvoldoende moet worden ge noemd. Verder wijst zij op het gering aantal B. O. scholen en op de eenzijdige ligging. Het Oostelijk deel van do Provincie, ten N. van het IJ is geheel verstoken van deze soort scholen. Dit is een ernstig nadeel voor de geestelijk defecte jeugd en behoeft voorzie ning. Het aantal zwakzinnige kinderen is op het platte land vrijwel gelijk aan dat van de grootere gemeen ten, doch de verzorging is er veel minder algemeen. 1) Dit geldt niet alleen voor het B. O., maar ook voor het onderwijs aan blinden, doofstommen en slechthoorenden. HARDLIJVIGHEID al sedert 20 jaar verdreven. Een jong geleorde les. Niemand kan meer ondervinding van hardlijvig heid hebben dan deze man. Zijn methode om het euvel te verhelpen zou zeker iedereen helpen die aan een soortgelijke kwaal leed. „Ik ben nu bijna 49 jaar en gebruik Kruschen Salts reeds vele jaren. Als jongen en jonge man leed ik vaak hevige pijn door hardlijvigheid. Soms werd dit een beetje verlicht door een speciale pil, samenge steld volgens een speciaal recept, maar die had dik wijls een verzwakkende uitwerking Op iemand's aanraden probeerde ik een flacon Kruschen en sindsdien dat is nu wel een 20 jaar geleden heb ik nooit iets anders gebruikt Mijn da- gelyksche dosis neem ik 's morgens om kwart voor acht op een glas warm water." E. A. D. De zes zouten in Kruschen Salts zUn het recept van de natuur zelf om de afvoerorganen goed te la ten werken om eiken dag zachtjes maar zeker, alle vergiftige afvalstoffen te verwijderen. Begin morgen met „de kleine, dagelijksche dosis" Kruschen en zet daarmee den eersten stap op den breeden weg der volmaakte gezondheid. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten f 0.90 en f 1.60 per flacon. (Adv.) Aanvankeiyk vlotte een en ander niet al te best, maar toen het getij nog gunstiger werd. was de O. 9 binnen een uurtje van de zandbank verwijderd. Aan gezien er geen lekkages of andere minder aange name ongevallen hadden plaatsgegrepen, werd be sloten, dat het schip op eigen gelegenheid naar de haven van Nieuwediep zou terugkeeren. Wat dan ook gedaan werd. Op de haven zelf was het 't gesprek van den dag. Op het kantje af. Woensdagavond waren twee jongelui op Huisdui nen bezig te zwemmen. Aangezien het beide goede zwemmers waren, liepen ze hoewel er een vrij sterke stroom stond, maar betrekkelijk gering gevaar. Het is evenwel geboden, of uien nu goed of slecht kan zwemmen, in ieder geval binnen de pieren te blij ven. Daarbinnen heeft de stroom zoo goed als geen kracht meer, terwijl men als men maar even tusschen de pieren vandaan is, gevaar loopt meegesleurd te worden. Een van de jongens heeft hier blijkbaar niet aan gedacht en zwom een vrij groot eind voorbij de pie ren. Plotseling hoorde zijn maat hem hard schreeuwen, en bemerkte deze tot zijn niet geringen schrik, dat zijn vriend door den stroom meegesleurd werd. Oogenblikkelijk zwom ook hij buiten de pieren en was zoo gelukkig binnen enkele minuten den onge- ukkigen zwemmer te kunnen bereiken. Deze was reeds zoo moe door zijn pogingen om het land te be reiken, maar kon dit, geholpen door den ander nog klaar spelen. Aangezien het weer nu niet zoo heel schitterend was, waren van dit ongeval niet velen getuigen, maar in de stad werd,toch door de meesten het ge val besproken. We kunnen er niet genoeg den nadruk op leggen, dat het absoluut«jonverantwoord is zich buiten de pie ren op het Huisduiner strand te begeven, en men lette daar dan ook terdege op. Niet alleen dat men zijn eigen leven in de waag schaal stelt, maar men doet dat eveneens automa tisch van anderen. DO X passeert het Marsdiep. Door een enkeling werd deze gebeurtenis Dins dagmiddag opgemerkt. De reusachtige vliegboot re tourneerde juist van Zuid-Engeland naar Duitsch- land en nam haar route via het Marsdiep. Naar wij vernemen heeft het vervaarlijke lucht monster zeer laag gevlogen. Intusschen hebben wij in de bladen al weer gelezen dat zij veilig en wel op de bstemmingsplaats aangekomen is. Verkeersongeluk. Woensdagmorgen reed een met een paard bespan nen wagen door de Van Spijkstraat. Achteropgereden door een auto had op een gegeven oogenblik een bot sing plaats die lang niet mis was. Door een en ander vloog de auto uit den koers en reed in flinke vaart door het straatplantsoen. De omheining van genoemd plantsoen bleek op dergelijke krachtproeven niet te zijn ingesteld en gaf den geest. Aan de andere zijde van genoemd „Park in het klein" kwam het vehikel tot staan en kon de gestich te onheilen opnemen. Theater RoyaL JDE KLOKKENLUIDERE VAN DE NOTRE DAME" De film, die thans opnieuw weer in vele plaatsen successen boekt, is de De Klokkenluider van de Notre Dame, doch thans als geluidsfilm. Dit wereldberoemde wonderwerk van den onvergetelyken Lon Chaney, draalt deze week in Theater Royal en de bezoekers zullen ervaren, dat dit meesterstuk van filmkunst door deze aanpassing aan de moderne techniek veel aan schoonheid heeft gewonnen. Het gegeven ervan naar den bekenden roman van. Viotor Hugo is overbekend. De inhoud beweegt zich in hoofdzaak om het leven van Quasimodo, den ge bochelden, half-blinden en dooven mismaakte, die in 1482 klokkenluider was van de Parysche Kathedraal, de vernikkelyk-schoone Notre-Dame de Paris. Hy ge niet er de bescherming van den edelen Aartsdeken, Dom Claude, doch diens slechte en eerzuchtige broe der Jehan haalt Quasimodo over een mooi, jong meis je. Esmeralda, genaamd, te ontvoeren, dat het pleeg kind is van Clopin, den Koning der Parysche bede laars. Het volk wordt op wreede wyze onderdrukt door den boozen Koning Lodewyk den Elfden en Clopin zet het gepeupel tot oproer aan. Jehan heeft reeds langen tyd zyn zinnen op Esmeralda gezet, doch het kuische meisje, dat met dansen haar brood verdient, heeft hem hooghartig afgewezen. Het gelukt Quasi modo eohter niet zyn plan om Esmeralda voor Jehan te schaken, te volvoeren. Een jong Kapitein der Ko ninklijke Garde, Phoebus de Chateaupers, redt haar en neemt haar mee. Geroerd door haar onschuld, spaart hy haar en weldra vat hy een groote liefde voor haar op, een gevoel, dat zy in de hoogste mate voor hem koestert van het oogenblik zyner tusschenkomst af. Quasimodo, aan het gevecht overgeleverd, wordt ver oordeeld tot een lange geeseling. Als hy lijdt als een dier na de kastijding, geeft de edelmoedige Esmerala hem te drinken en ontwaken er in zyn afgestompt gemoed een dankbaarheid voor het meisje, welke ia overgegeven toewijding geen grenzen kent. Jehan en Clopiun vernemen, dat Phoebus Esmeralda naar zijn huis gevoerd heeft, met de bedoeling haar te- trouwen. Als Clopin haar komt opeischen, volgt zy haar pleeg vader, wyi zy zich onwaardig acht Phoebus' vrouw te worden en in zyn kringen te worden opgenomen. Na eenigen tyd wordt haar liefde haar te sterk en noo- digt zy per brief haar geliefde uit haar in de Notre- Dame te ontmoeten, waar hy haar overhaalt haar plan om in een klooster te gaan, op te geven. Jehan. is de geliefden gevolgd en in zijn dierlyken hartstocht steekt hy Phoebus een dolk in den rug. Het meisje heeft hem echter den stoot zien toebrengen. Zy wordt nu door den onverlaat ervan beschuldigd den Kapitein, te hebben willen vermoorden en de rechtbank, die haar in de folterkamer tot een bekentenis gedwongen heeft, veroordeelt haar den volgenden dag te worden opgehangen. Tevergeefs tracht Jehan haar over te halen met hem te vluchten. Hy deelt haar mede, dat Phoebus dood is en zy weet niet, dat hy haar voor liegt. Het is Quasimodo, die haar van het schavot redt en in de Kathedraal is zy thans veilig. Esmeralda's pleegvader Clopin weet het gepeupel tot een opstand te bewegen om Esmeralda te redden en het woeste volk bestormt de Kathedraal. Quasimodo verdedigt de kerk door gesmolten lood op de hoofden der be schermers neer te werpen. Phoebus vernemende, dat Esmeralda behouden is, Jehan had hem medege deeld, dat zy was opgehangen snelt toe om haar te helpen en na een verwoeden strijd tusschen het gepeupel en de soldaten des Konings, wordt de kerk ontzet. Gelukkig in eikaars armen zinken Phoebus en Esmeralda, doch Quasimodo, haar voor het laatst verdedigd tegen Jehan, werpt dezen van den toren af doch bekoopt zijn trouw aan het meisje met den dood......

Schager Courant | 1932 | | pagina 15